Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση απο το Event: Australia Needs Skills

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
    Συμφωνώ με όλα εκτός από την τελευταία υπόθεση εργασίας. Περίπτωση να πάνε προς το καλύτερο τα πράγματα στην Ελλάδα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Συνεπώς αποκλείεται η επένδυση των 600ευρω να πάει χαμένη.
    Δεν έχει σημασια αν τα πραγματα πανε η δεν πανε καλα. Μπορεί κάποιος να αποφασίσει να μην μεταναστευσει για λογους που ειναι μη συνδεδεμενοι άμεσα με τα οικονομικοπολιτακα μας.
    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

    Comment


      #32
      Originally posted by Stellaki View Post
      Sorry αν εκνευρισα μερικούς.Δεν περίμενα βέβαια να με πάρουν απο το χεράκι και να μου πούν ΄ορίστε το γραφείο σου΄.Αλλά,αλλά...Τέλος απο μένα.
      Δεν εκνευρίστηκε κανείς, αλλά είναι ψιλοπαράλογο να απαιτείς απο ένα κράτος (που μέχρι προχτές οι περισσότεροι το γνώρiζαν λόγω των καγκουρό,άντε κι από το surf)να σου παρέχει διάφορα, τη στιγμή που το κράτος που σε γέννησε σε πετά σα στυμμένη λεμονόκουπα....

      Comment


        #33
        Originally posted by Stellaki View Post
        Sorry αν εκνευρισα μερικούς.Δεν περίμενα βέβαια να με πάρουν απο το χεράκι και να μου πούν ΄ορίστε το γραφείο σου΄.Αλλά,αλλά...Τέλος απο μένα.
        συγνώμη εαν σε έθιξα, δεν ήτανε αυτή η προθεσή μου. επιπλέον ζητάω συγνώμη εαν απευθύνθηκα με έντονο τόνο στον λόγο μου, σίγουρα δεν είχα αυτή την πρόθεση. απλά θέλω να τονίσω ότι πρέπει να απογαλακτιστούμε απο την νοοτροπία του ευκολου, και εννοειται πωε βάζω και τον εαυτό μου μέσα. και όταν λες τέλος απο σένα τι εννοεις? δεν πιστευω να επεσε το ηθικό σου λόγω της δυσκολίας που υπάρχει στην αποκτηση βίζας. δεν θέλω ητοπάθεια απο κανέναν, όλοι θα τα καταφέρουμε, άλλοι πιο γρήγορα άλλοι πιο αργά, ΑΛΛΑ όλοι . για αυτό λοιπόν κουράγιο και πίστη στον στόχο που έχει θέσει ο καθένας απο εμας, αντε να σται καλα.
        i don't do drugs, i am drugs!

        Comment


          #34
          Originally posted by australian View Post
          Δεν εκνευρίστηκε κανείς, αλλά είναι ψιλοπαράλογο να απαιτείς απο ένα κράτος (που μέχρι προχτές οι περισσότεροι το γνώρiζαν λόγω των καγκουρό,άντε κι από το surf)να σου παρέχει διάφορα, τη στιγμή που το κράτος που σε γέννησε σε πετά σα στυμμένη λεμονόκουπα....
          στυμμένη λεμονόκουπα, αχαχα εγραψες πάλι. αλλά εγω τις κούπες μου τις κρατώ γιατι εχουμε και κρίση, οι μισθοι στα 800 ευρο και η εφορια απο του χρονου στα 4000. ας το δουμε και λίγο με χιουμορ ρε παιδια γιατι στο τελος θα σαλταρουμε, στην τελικη λεφτα θα μας παρουνε όχι την ψυχή μας!
          :D
          i don't do drugs, i am drugs!

          Comment


            #35
            Originally posted by alkioni View Post
            στυμμένη λεμονόκουπα, αχαχα εγραψες πάλι. αλλά εγω τις κούπες μου τις κρατώ γιατι εχουμε και κρίση, οι μισθοι στα 800 ευρο και η εφορια απο του χρονου στα 4000. ας το δουμε και λίγο με χιουμορ ρε παιδια γιατι στο τελος θα σαλταρουμε, στην τελικη λεφτα θα μας παρουνε όχι την ψυχή μας!
            :D
            Συμφωνώ!!!!!!Το δεν πληρώνω έγινε σύνθημα και για μένα και όχι γιατί θέλω να το παίξω έξυπνη αλλά γιατί πραγματικά δεν έχω τίποτα άλλο να τους δώσω.Άνεργη εγώ άνεργος και ο άντρας μου με ένα μικρό παιδί...Δεν έχουν να μου πάρουν τίποτα εκτός από ένα αμάξι που έχω αν το θέλουν γιατί έτσι και αλλιώς σε λίγο καιρό ή δεν θα έχω να βάλω βενζίνη ή να πληρώσω τα τέλη.Δεν θα φτάσω ποτέ στο σημείο να είμαι εντάξει στις υποχρεώσεις μου με το κράτος και να μην είμαι εντάξει με το παιδί μου...Ποιος αποφάσισε για μένα και για το παιδί μου?Γιατί να τα βάζουμε κάτω για να δούμε αν μπορούμε να πάρουμε παπούτσια στην μικρή?Όπως είπες λοιπόν χιούμορ και ελπίδα για κάτι καλύτερο για να μην σαλτάρουμε.Την ψυχή μου δεν την δίνω σε κανένα από αυτά τα γουρούνια (είναι ότι πιο κόσμιο σκέφτηκα).Πάμε λοιπόν γερά !!!!!!

            Comment


              #36
              Originally posted by leyteris77 View Post
              Δεν έχει σημασια αν τα πραγματα πανε η δεν πανε καλα. Μπορεί κάποιος να αποφασίσει να μην μεταναστευσει για λογους που ειναι μη συνδεδεμενοι άμεσα με τα οικονομικοπολιτακα μας.
              Δεν μίλησα μόνο για τα οικονομικοπολιτικά μας.

              Comment


                #37
                Originally posted by marina-aigio View Post
                Συμφωνώ!!!!!!Το δεν πληρώνω έγινε σύνθημα και για μένα και όχι γιατί θέλω να το παίξω έξυπνη αλλά γιατί πραγματικά δεν έχω τίποτα άλλο να τους δώσω.Άνεργη εγώ άνεργος και ο άντρας μου με ένα μικρό παιδί...Δεν έχουν να μου πάρουν τίποτα εκτός από ένα αμάξι που έχω αν το θέλουν γιατί έτσι και αλλιώς σε λίγο καιρό ή δεν θα έχω να βάλω βενζίνη ή να πληρώσω τα τέλη.Δεν θα φτάσω ποτέ στο σημείο να είμαι εντάξει στις υποχρεώσεις μου με το κράτος και να μην είμαι εντάξει με το παιδί μου...Ποιος αποφάσισε για μένα και για το παιδί μου?Γιατί να τα βάζουμε κάτω για να δούμε αν μπορούμε να πάρουμε παπούτσια στην μικρή?Όπως είπες λοιπόν χιούμορ και ελπίδα για κάτι καλύτερο για να μην σαλτάρουμε.Την ψυχή μου δεν την δίνω σε κανένα από αυτά τα γουρούνια (είναι ότι πιο κόσμιο σκέφτηκα).Πάμε λοιπόν γερά !!!!!!
                Σε συγχαίρω για τη σκέψη σου. Συμφωνώ και επαυξάνω.

                Comment


                  #38
                  Originally posted by marcella View Post
                  καλημερα φίλοι και συμπατριώτες....
                  Είμαι εντελώς καινούρια οπότε θα μου συγχωρήσετε ενδεχόμενες αφελείς ερωτήσεις.
                  Να σας πώ κι εγώ με τη σειρά μου ότι παραβρέθηκα στο χιλτον την κυριακή και πράγματι τα πράγματα ήταν λίγο όχι τόσο απογοητευτικά ...........?.......
                  Δεν πρόκειται να βρεις ποτέ κανέναν στη πρεσβεία γιατί είναι μόνο για τους Αυστραλούς πολίτες για τυχόν προβλήματα και τέτοια.Δεν νομίζω ότι μπορούν να σου δώσουν οποιαδήποτε πληροφορία ακόμα και αν τους βρεις.Υπεύθυνοι όπως έμαθες είναι η πρεσβεία στο Βερολίνο.Διάβασε το site που πολλοί έχουν κάνει link στο forum και ίσως βγάλεις μια άκρη γιατί είναι πολύ αναλυτικό

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by alkioni View Post
                    δεν καταλαβαίνω γιατι θα πρέπει να βοηθήσουνε τους έλληνες περισσότερο απο κάποιους άλλους, μα τι είμαστε η αρεία φυλή? ξυπνήστε επιτέλους και πάρτε χαμπάρι ότι δεν είμαστε καλύτεροι από οποιονδήποτε άλλον σε αυτόν τον κόσμο. και μόνο το γεγονός ότι ήρθανε και διοργανώσανε το συγκεκριμένο συνέδριο ενώ άλλη χρονιά δεν γινότανε έιναι από μόνο του σημαντικό. όποιος είχε ελπίδες οτι θα πήγαινε εκεί και θα του έδιναν εισητήριο κοιμάται τον υπνο του δικαίου. επιπλέον οι αυστραλοί έχουνε ολόκληρο μεταναστευτικό πρόγραμμα, ε δεν θα το καταρίψουνε για εμας τους ξεχωριστούς πανέξυπνους και πολύξερους έλληνες. ΑΜΑΝ πια, και εννοείται οτι θέλουνε προσόντα, χωρίς προσόντα τι να σε κάνουνε? γιατί μόνο και μόνο επειδή είσαι ωραίος? ούτε απελπισμένοι είναι, εμεις ειμαστε οι απελπισμένοι, αυτοι ξερουνε πολύ καλά τι θέλουνε, πότε το θέλουνε και πόσο θέλουνε, δεν είναι τυχαίοι. αυτά ειχα να πω, αντε νασται καλα, και συγνωμη εαν ο τονος μου ήτανε κάπως ειρωνικός, αλλά αυτο το διαστημα εχουνε ακουσει τα αυτια μου για αυτο το συνεδριο της παναγιας τα ματια! ουτε να ακουσουμε δεν ξερουμε αυτο συμπαιρένω. ΚΑΛΗΜΕΡΑ
                    :

                    Comment


                      #40
                      Vpappas σέυχαριστω...μολις έστειλα....να δουμε αν θα απαντησουνε κι αυτοι!!!!
                      Αυτο δε ,που δεν καταλαβα γιατι όλη αυτη η φασαρια με το ινφορματιον session kai tis limited θέσεις αφου το ιδιο δύσκολο παραμένει....να καταθεσεις για βιζα και πόσο μάλλον να την πάρεις......Οταν καίγεσαι για επιστήμονες και θέλεις να έρθουν να σου δουλεψουνε δεν θέτεις υπο αμφισβήτηση όλο το παγκοσμιο ανώτατο εκπαιδευτικό σύστημα , δεν τους αξιολογείς ξανά και ξανά...Εαν θέλεις πραγματικά ανοίγεις τις πόρτες...!!!

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by marcella View Post
                        Vpappas σέυχαριστω...μολις έστειλα....να δουμε αν θα απαντησουνε κι αυτοι!!!!
                        Αυτο δε ,που δεν καταλαβα γιατι όλη αυτη η φασαρια με το ινφορματιον session kai tis limited θέσεις αφου το ιδιο δύσκολο παραμένει....να καταθεσεις για βιζα και πόσο μάλλον να την πάρεις......Οταν καίγεσαι για επιστήμονες και θέλεις να έρθουν να σου δουλεψουνε δεν θέτεις υπο αμφισβήτηση όλο το παγκοσμιο ανώτατο εκπαιδευτικό σύστημα , δεν τους αξιολογείς ξανά και ξανά...Εαν θέλεις πραγματικά ανοίγεις τις πόρτες...!!!
                        Όπως άνοιξε τις πόρτες η Ελλάδα τη δεκαετία '90 και '00??? Φυσικά εμείς το κάναμε για άλλους σκοπούς! Για να εγκλωβίσουμε οικονομικούς μετανάστες σε μια χώρα χωρίς υποδομές φιλοξενίας μεταναστών και τώρα να τους οδηγούμε στην εγκληματικότητα! Και όχι μόνο αυτό αλλά αναγκάζοντας τους τώρα να ζουν σε ένα καθεστώς αμφισβήτισης ακόμα και της ίδιας τους της ύπαρξης!!! Άνθρωποι χωρίς χαρτιά, χωρίς παρόν και χωρίς μέλλον. Άνθρωποι ξεχασμένοι από όλους ακόμα και από την ίδια την ιστορία! Και όλα αυτά προς τι? Για να αναπτυχθούμε! Μα, αν αναπτυχθήκαμε γιατί είμαστε σε στη σημερινή κατάσταση?

                        Όποιος αναπτύσεται δεν έχει τη λογική του "γιούργιαα", ούτε καίγεται. Στηρίζει τις κινήσεις του σε μελετημένες προσπάθειες και σε προσεχτική επιλογή του outsourching. ΑΠΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ. Και μόνο το γεγονός ότι η Αυστραλία δεν έχει κλείσει τις πόρτες στους Έλληνες επιστήμονες όπως όλη η Ευρώπη και η Μέση Ανατολή είναι ενθαρρυντικό της αξιοκρατικής λογικής της (θα τολμούσα να πω και δημοκρατικής, αλλά είναι μεγάλη κουβέντα!).

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                          Όπως άνοιξε τις πόρτες η Ελλάδα τη δεκαετία '90 και '00??? Φυσικά εμείς το κάναμε για άλλους σκοπούς! Για να εγκλωβίσουμε οικονομικούς μετανάστες σε μια χώρα χωρίς υποδομές φιλοξενίας μεταναστών και τώρα να τους οδηγούμε στην εγκληματικότητα! Και όχι μόνο αυτό αλλά αναγκάζοντας τους τώρα να ζουν σε ένα καθεστώς αμφισβήτισης ακόμα και της ίδιας τους της ύπαρξης!!! Άνθρωποι χωρίς χαρτιά, χωρίς παρόν και χωρίς μέλλον. Άνθρωποι ξεχασμένοι από όλους ακόμα και από την ίδια την ιστορία! Και όλα αυτά προς τι? Για να αναπτυχθούμε! Μα, αν αναπτυχθήκαμε γιατί είμαστε σε στη σημερινή κατάσταση?

                          Όποιος αναπτύσετε δεν έχει τη λογική του "γιούργιαα", ούτε καίγεται. Στηρίζει τις κινήσεις του σε μελετημένες προσπάθειες και σε προσεχτική επιλογή του outsourching. ΑΠΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ. Και μόνο το γεγονός ότι η Αυστραλία δεν έχει κλείσει τις πόρτες στους Έλληνες επιστήμονες όπως όλη η Ευρώπη και η Μέση Ανατολή είναι ενθαρρυντικό της αξιοκρατικής λογικής της (θα τολμούσα να πω και δημοκρατικής, αλλά είναι μεγάλη κουβέντα!).

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                            Όπως άνοιξε τις πόρτες η Ελλάδα τη δεκαετία '90 και '00??? Φυσικά εμείς το κάναμε για άλλους σκοπούς! Για να εγκλωβίσουμε οικονομικούς μετανάστες σε μια χώρα χωρίς υποδομές φιλοξενίας μεταναστών και τώρα να τους οδηγούμε στην εγκληματικότητα! Και όχι μόνο αυτό αλλά αναγκάζοντας τους τώρα να ζουν σε ένα καθεστώς αμφισβήτισης ακόμα και της ίδιας τους της ύπαρξης!!! Άνθρωποι χωρίς χαρτιά, χωρίς παρόν και χωρίς μέλλον. Άνθρωποι ξεχασμένοι από όλους ακόμα και από την ίδια την ιστορία! Και όλα αυτά προς τι? Για να αναπτυχθούμε! Μα, αν αναπτυχθήκαμε γιατί είμαστε σε στη σημερινή κατάσταση?

                            Όποιος αναπτύσεται δεν έχει τη λογική του "γιούργιαα", ούτε καίγεται. Στηρίζει τις κινήσεις του σε μελετημένες προσπάθειες και σε προσεχτική επιλογή του outsourching. ΑΠΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ. Και μόνο το γεγονός ότι η Αυστραλία δεν έχει κλείσει τις πόρτες στους Έλληνες επιστήμονες όπως όλη η Ευρώπη και η Μέση Ανατολή είναι ενθαρρυντικό της αξιοκρατικής λογικής της (θα τολμούσα να πω και δημοκρατικής, αλλά είναι μεγάλη κουβέντα!).
                            Σωστόόόός!!!

                            Comment


                              #44
                              [QUOTE=parara;32852]
                              Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post

                              Αρχικό μήνυμα απο alkioni
                              δεν καταλαβαίνω γιατι θα πρέπει να βοηθήσουνε τους έλληνες περισσότερο απο κάποιους άλλους, μα τι είμαστε η αρεία φυλή? ............................
                              Οχι δεν ειμαστε αρεια φυλή , αλλα ειμαστε πολυ καλύτεροι άνθρωποι , χαρακτηρες , πολυ πιο μορφωμενοι και εργασιμανεις (σε ποσοστα πάντα επι των άλλων) απο αυτούς ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΑΥΣΤΡΑΛΟΙ , τους ασιατες , γι αυτο και μας δινουν κίνητρα να παμε εκει κάτω , γιατι στην Μελβουρνη π.χ που ειναι νομιζω η 3η μεγαλυτερη πόλη με Ελληνικό πλυθησμο , οι Ελληνες δεν δημιουργουν προβλήματα , δεν κάνουν συμοριες με καλασνικοφ , δεν κλέβουν βιάζουν , λεηλατουν . Και αυτο φυσικά αναγνωρίζεται απο τους Αυστραλούς γι αυτο και βοηθούν και την Ελληνική κοινότητα που υπάρχει εκει σε μεγάλο βαθμό (φυσικα μπορει να υπάρχουν και άλλοι λόγοι). Εν τέλει νομιζω οτι υπερτερούμε σε σχέση με άλλου λαούς που επιθυμούν να μεταναστευσουν εκει κάτω.

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by parara View Post
                                Οχι δεν ειμαστε αρεια φυλή , αλλα ειμαστε πολυ καλύτεροι άνθρωποι , χαρακτηρες , πολυ πιο μορφωμενοι και εργασιμανεις (σε ποσοστα πάντα επι των άλλων) απο αυτούς ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΑΥΣΤΡΑΛΟΙ , τους ασιατες , γι αυτο και μας δινουν κίνητρα να παμε εκει κάτω , γιατι στην Μελβουρνη π.χ που ειναι νομιζω η 3η μεγαλυτερη πόλη με Ελληνικό πλυθησμο , οι Ελληνες δεν δημιουργουν προβλήματα , δεν κάνουν συμοριες με καλασνικοφ , δεν κλέβουν βιάζουν , λεηλατουν . Και αυτο φυσικά αναγνωρίζεται απο τους Αυστραλούς γι αυτο και βοηθούν και την Ελληνική κοινότητα που υπάρχει εκει σε μεγάλο βαθμό (φυσικα μπορει να υπάρχουν και άλλοι λόγοι). Εν τέλει νομιζω οτι υπερτερούμε σε σχέση με άλλου λαούς που επιθυμούν να μεταναστευσουν εκει κάτω.
                                Έλα όμως που η Αυστραλία ΔΕΝ κάνει διακρίσεις..και δεν βοηθά, όσοι θέλουν να πάνε ακολουθούν τις ίδιες διαδικασίες με τους υπόλοιπους.
                                (Στούς "μορφωμένους,εργασιομανείς,καλούς ανθρώπους και χαρακτήρες"έλληνες όπως λες ΟΥΤΕ Working Holiday Visa δεν δίνουν ενώ στους ασιάτες ΔΙΝΟΥΝ.)
                                Καιρός να ξεκαβαλήσουμε απο το καλάμι που μας μάθανε να καβαλάμε τόσο χρόνια ότι είμαστε η αρχή και το τέλος του κόσμου.
                                Το τι είμαστε έχει αρχίσει και φαίνεται.....

                                Comment

                                Working...
                                X