Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με το IELTS

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Θεωρω πως οσοι εχουν καποια επαφη με τη γλωσσα τακτικα δε θα ειναι δυσκολο να παρουν ενα καλο βαθμο. Πολυ σημαντικη βοηθεια ειναι και οι 30 ωρες δωρεαν εξασκησης που σου δινουν αφου κανεις εγγραφη. Σε εμενα προσωπικα μου φαινεται πιο ευκολο απο το lower που εδωσα πριν 15 χρονια.

    Comment


      #17
      Να ρωτησω?Οσοι εχουν σπουδασει Αγγλια ειναι αναγκη να δωσουν IELTS?Δεν το νομοζω παρολαυτα ομως στην αιτηση δεν κανενα κουτακι να συμπληρωσεις κατι.Φανταζομαι το συμπεραινουν απο τα πτυχια που εχεις??????????

      Comment


        #18
        Originally posted by mkalliarou View Post
        Συγγνώμη βρε παιδιά για να καταλάβω..... Εγώ είμαι 36 χρονών και έχω 2 πτυχία Αγγλικών : Michigan Proficiency and Cambridge Proficiency. Όταν ήμουν μικρότερης ηλικίας με κόπο και πολύ χρήμα κατάφερα να αποκτήσω αυτά τα δύο πτυχία, και τώρα δεν αναγνωρίζονται; Δηλαδή αυτά θα μου χρησίμευαν μόνον για εργασία στην Ελλάδα; Και γιατί οι Αυστραλοί δεν δέχονται ούτε καν τα πτυχία Αγγλικού Κολλεγίου;
        Το Proficiency του Cambridge γίνεται δεκτό σε κάποια πανεπιστήμια εάν το έχετε πάρει με A, ή και B υπό προϋποθέσεις. Δηλαδή πρέπει να το έχετε πάρει τα τελευταία χρόνια καθώς δεν δέχονται πιστοποιητικά άνω των 4-5ετών, πάλι ανάλογα το πανεπιστήμιο. Στείλτε e-mail στις γραμματείες των σχολών που σας ενδιαφέρουν για περισσότερες πληροφορίες. Εγώ πρέπει να δώσω το IELTS καθώς αν κι αριστούχα το είχα πάρει στις αρχές Λυκείου και έχουν περάσει αρκετά χρονάκια από τότε...

        Κοιτάξτε και στα entry requirements κάθε σχολής για παν ενδεχόμενο. Μερικά πανεπιστήμια το αναγνωρίζουν αν και η λίστα δεν είναι μεγάλη...

        Comment


          #19
          καλησπέρα.θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς αν υπάρχει καμιά σελίδα με συγκεντρωμένα πανεπιστήμια απο Μελβουρνη και Σίδνευ.Ακόμα,γνωρίζει κανείς πότε ξεκινάει η φοιτιτική χρονιά στην Αυστραλία?Χωρίζεται σε εξάμηνα ή ανα έτος?Το IELTS πρέπει να είναι το Academic που πρέπει να έχουμε για να μας δεχτούν?
          Ευχαριστώ!

          Comment


            #20
            Originally posted by karpouzis View Post
            καλησπέρα.θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς αν υπάρχει καμιά σελίδα με συγκεντρωμένα πανεπιστήμια απο Μελβουρνη και Σίδνευ.Ακόμα,γνωρίζει κανείς πότε ξεκινάει η φοιτιτική χρονιά στην Αυστραλία?Χωρίζεται σε εξάμηνα ή ανα έτος?Το IELTS πρέπει να είναι το Academic που πρέπει να έχουμε για να μας δεχτούν?
            Ευχαριστώ!

            απο post του Agoriani
            "Το ακαδημαικό και σχολικό έτος ξεκινάει εδώ όπως και το ημερολογιακό, με την έναρξη του νέου έτους. Να υπένθυμίσουμε οτι Δεκέμβριος, Ιανουάριος, Φεβρουάριος είναι οι μήνες του καλοκαιριού εδώ. Το έτος λοιπόν είναι χωρισμένο σε περιόδους, cemister οι οποίες οριοθετούν και τις διακοπές για τον περισσότερο κόσμο. Πρώτη περίοδος είναι απο την αρχή του έτους μέχρι το Πάσχα. Τα μάθήματα δεν ξακινάνε όμως απο 1/1. Απο όταν ξακινάνε ανα σχολή. Μερικές ξεκινάνε αρχές Φεβρουαρίου μαθήματα ενώ απο μέσα Ιανουαρίου κάνουν εγγραφές κ.τ.λ.
            Η δεύτερη περίοδος είναι απο το Πάσχα και τις διακοπές του, που εδώ είναι σαν εποχή Φθινόπωρο, μέχρι τα μέσα του Χειμώνα, μέσα Ιουλίου δηλαδή, που γίνεται ενα μικρό διάλειμα, σαν ξεκούραση. Εκεί γίνονται πάλι εγγραφές γιατί είναι και η μέση της χρονιάς.
            Μετά η τρίτη περίοδος απο το μέσω του Χειμώνα μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου που γίνεται πάλι ενα μικρό διάλειμα 2 εβδομάδων. Τέλος η τέταρτη περίοδος μέχρι τα Χριστούγεννα, που γίνονται οι μεγάλες διακοπές, καλοκαιριού είπαμε και αρχίζει μετά η επόμενη ακαδημαϊκή σχολική χρονιά.
            Δεν γνωρίζω αν όλες οι σχολές κάνουν εγγραφές μόνο Πρώτη περίοδο και τρίτη αλλά όσες σχολές εχω έρθει σε επαφή αυτό κάνουν, οπότε ενημερωθήτε απο την σχολή που βρήκατε για το πότε γίνεται να εισαχθήτε στον κύκλο μαθημάτων. Δεν είναι απαραίτητο να ξεκινήσει κανείς απο την αρχή του έτος αλλά και ούτε μόνο απο την μέση της χρονιάς γιατι μπορεί να υπάρχει τρόπος να ξεκινήσει κάποια άλλη περίοδο. Αυτά σε συννενόηση με την σχολή που βρήκε κάποιος, γιατι ανάλογα πότε ξεκινάει κάποιος βγαίνει και η βίζα και πρέπει να έρθει και εδώ."
            Aπό post της DebbieF
            "Για σπουδές στην Αυστραλία χρειάζεσαι το λιγότερο IELTS με 6.5"

            Comment


              #21
              Έκανα κάποια Τεστ στο Academic Reading & Writing (έτσι για να τεστάρω τον εαυτό μου) και μου φάνηκαν αρκετά δύσκολα! Εξειδικευμέη ορολογία και φρασεολογία στο Reading και όσο για το Writing απαιτείται ανάλυση πινάκων (charts & tables) που ενώ είναι κατανοητό τι πρέπει να κάνεις, είναι αρκετά δύσκολο να εκφραστείς εντός του χρόνου. Όσοι έχουν general γνώση της αγγλικής και δεν έχουν σπουδάσει στα αγγλικά είναι από χέρι χαμένοι! Η προετοιμασία για το Academic Reading & Writing για κάποιον που δεν έχει σπουδές σε αγγλόφωνο Πανεπιστήμιο εκτιμώ ότι δεν μπορεί να είναι λιγότερο από 6 μήνες (εξαρτάται βέβαια από την αντιληπτικότητα και την δυνατότητα αφομοίωσης του καθενός).

              Comment


                #22
                Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                Έκανα κάποια Τεστ στο Academic Reading & Writing (έτσι για να τεστάρω τον εαυτό μου)...... Η προετοιμασία για το Academic Reading & Writing για κάποιον που δεν έχει σπουδές σε αγγλόφωνο Πανεπιστήμιο εκτιμώ ότι δεν μπορεί να είναι λιγότερο από 6 μήνες (εξαρτάται βέβαια από την αντιληπτικότητα και την δυνατότητα αφομοίωσης του καθενός).
                Γιατί θα προετοιμαστείς για το academic και όχι για το general που είναι και πιο εύκολο; Το booklet για τους enginners Australia αναφέρει:

                ''All applicants applying to have their skills assessed by
                Engineers Australia are required to provide evidence of
                their English language competency. Applicants are
                required to have achieved a minimum score of 6.0 in each
                of the four modules of speaking, listening, reading and
                writing in either the 'General Training' or 'Academic'
                version of the International English Language Testing
                System (IELTS).''

                Comment


                  #23
                  Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                  Έκανα κάποια Τεστ στο Academic Reading & Writing (έτσι για να τεστάρω τον εαυτό μου) και μου φάνηκαν αρκετά δύσκολα! Εξειδικευμέη ορολογία και φρασεολογία στο Reading και όσο για το Writing απαιτείται ανάλυση πινάκων (charts & tables) που ενώ είναι κατανοητό τι πρέπει να κάνεις, είναι αρκετά δύσκολο να εκφραστείς εντός του χρόνου. Όσοι έχουν general γνώση της αγγλικής και δεν έχουν σπουδάσει στα αγγλικά είναι από χέρι χαμένοι! Η προετοιμασία για το Academic Reading & Writing για κάποιον που δεν έχει σπουδές σε αγγλόφωνο Πανεπιστήμιο εκτιμώ ότι δεν μπορεί να είναι λιγότερο από 6 μήνες (εξαρτάται βέβαια από την αντιληπτικότητα και την δυνατότητα αφομοίωσης του καθενός).
                  Εγω πάλι πιστεύω πως τα charts είναι ό,τι καλύτερο στο Writing.
                  Είναι πολλές οι 622 μέρες;

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by ioannisv View Post
                    Γιατί θα προετοιμαστείς για το academic και όχι για το general που είναι και πιο εύκολο; Το booklet για τους enginners Australia αναφέρει:

                    ''All applicants applying to have their skills assessed by
                    Engineers Australia are required to provide evidence of
                    their English language competency. Applicants are
                    required to have achieved a minimum score of 6.0 in each
                    of the four modules of speaking, listening, reading and
                    writing in either the 'General Training' or 'Academic'
                    version of the International English Language Testing
                    System (IELTS).''
                    Πολύ σωστά τα λες Ioannisv! Το έχουμε ξαναπεί άλλωστε εδώ στο patriotaki ότι το General Training με βαθμό 6 φτάνει για να γίνει το assessment από τους Engineers Australia. Οι αναφορές μας εδώ στο θέμα του IELTS είναι και και γενικότερες και κάποιες φορές μπορούν να είναι εμπειρίες που έχουμε αποκομίσει από διάφορες διαδικασίες. Έτσι λοιπόν έχει το δικαίωμα κάποιος να ποστάρει τις εμπειρίες που έχει κάποιος κατά την διάρκεια της προετοιμασίας του για το τεστ. Γι' αυτό και στο post μου έγραψα ότι έκανα κάποια τεστ και στο Academic "για να τεστάρω τον εαυτό μου".

                    Comment


                      #25
                      απο τον ιανουαριο του 2012 θα αναγνωριζει το αυστραλιανο κρατος και το toefl test για τα αγγλικα

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by lift View Post
                        απο τον ιανουαριο του 2012 θα αναγνωριζει το αυστραλιανο κρατος και το toefl test για τα αγγλικα
                        Lift... γράψε από που έχεις αυτή την πληροφόρηση, κάποιο Link, κάτι...

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                          Lift... γράψε από που έχεις αυτή την πληροφόρηση, κάποιο Link, κάτι...
                          Χθες ήμουν σε μια συνάντηση στην Θεσσαλονίκη (ταβέρνα ) που ήταν περίπου 40 με 50 άτομα που είναι και αυστραλοί υπήκοοι ( http://www.facebook.com/groups/175558649160387/ ) και έγινε προς τιμή του
                          Παναγιώτη Ιασωνίδη ( http://www.facebook.com/Matsouketes )
                          που έχει σχολή στην Μελβούρνη και έχει και τμήματα αγγλικών
                          Μια από την πιστοποίηση που έχει πάρει πρόσφατα για την καινούργια χρονιά είναι για μαθήματα ή τεστ (δεν θυμάμαι)
                          Την πληροφορία αυτήν την είχα από τον ίδιο μπροστά σε όλους τους υπόλοιπους

                          Comment


                            #28
                            καλησπερα lift ,το περασμενο σαββατο που ειχα παει στο σεμιναριο για της σπουδες μας ειπαν ξεκαθαρα οτι αν δεν εχεις ielts δεν γινετε τιποτα .
                            Νομιζω οτι για το συμφερον τους θα ανεφεραν κατι αλλο αν υπηρχε σας λυση και φυσικα δεν αποκλειω να υσχιει και οτι αναφερεις για το μελλον.
                            Συγκεκριμενα αναφερθηκε οτι το course english as a second language 390 ωρες 20 βδομαδες δεν προσφερει κανενα αποδεικτικο γνωσης αγγλικων .Απλα ουσιαστικα δινει 4-5 μηνες παραμονη η επι της ουσιας προετοιμαζει καποιον για τα υπολοiπα course .Για τις βιζες και τις σπουδες μονο ΙΕLTS.
                            Μακαρι να αναγνωριζουν και το toelf στο μελλον που απο οτι λενε ειναι πιο ευκολο .

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by dimis35 View Post
                              καλησπερα lift ,το περασμενο σαββατο που ειχα παει στο σεμιναριο για της σπουδες μας ειπαν ξεκαθαρα οτι αν δεν εχεις ielts δεν γινετε τιποτα .
                              Νομιζω οτι για το συμφερον τους θα ανεφεραν κατι αλλο αν υπηρχε σας λυση και φυσικα δεν αποκλειω να υσχιει και οτι αναφερεις για το μελλον.
                              Συγκεκριμενα αναφερθηκε οτι το course english as a second language 390 ωρες 20 βδομαδες δεν προσφερει κανενα αποδεικτικο γνωσης αγγλικων .Απλα ουσιαστικα δινει 4-5 μηνες παραμονη η επι της ουσιας προετοιμαζει καποιον για τα υπολοiπα course .Για τις βιζες και τις σπουδες μονο ΙΕLTS.
                              Μακαρι να αναγνωριζουν και το toelf στο μελλον που απο οτι λενε ειναι πιο ευκολο .
                              ΜΗΠΩΣ ΕΙΧΕΣ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ (course english)
                              Μητσος

                              Comment


                                #30
                                6300 και 300 η εγγραφη .
                                τσαμπα πραμαααα.

                                Comment

                                Working...
                                X