Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την μεταφορά κατοικίδιων στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα παιδιά και από μένα!

    Εγώ βρίσκομαι στο σημείο που έχω πάρει το import permit και προχωράω στις υπόλοιπες διαδικασίες! Ότι και να πω για τη διαδικασία αυτή ειναι λίγο!! Και εμείς μόνοι μας τρέχουμε, χωρίς agents κλπ. και έχει πολύ άγχος η υπόθεση!!! Να πω βέβαια ότι εμείς σταθήκαμε πάρα πολύ τυχεροί καθώς προλάβαμε στο τσακ τις νέες προυποθέσεις για καραντίνα 10 μέρες κ είμαι πολύ ευγνώμων γι' αυτό αφού για μένα ήταν το χειρότερό μου να σκέφτομαι αυτό τον 1 μήνα καραντινα, φαντάζομαι για όλους μας!
    Είμαι εδώ για να βοηθήσω οπουδήποτε μπορώ σχετικά με τη διαδικασία και να εξηγήσω τα πάντα!

    Λοιπόν έχουμε και λέμε:

    Το σκυλί μου εμβολιάστηκε για λύσσα στις 28/02/2013 (όχι για πρώτη φορά) 1,5 ετών και το αίμα για τον έλεγχο αντισωμάτων λύσσας πάρθηκε στις 04/09/2013 καθώς το εμβόλιο ήταν ακόμα σε ισχύ (1 έτος για τα εμβόλια στην Ελλάδα). Όλα εντάξει με τα αντισώματα από το ιολογικό εργαστήριο και έτσι προχώρησα στη συμπλήρωση του declaration στη διεύθυνση κτηνιατρικής βορείου τομέα όπου ανήκω. Το πήραμε το import permit και προχωράμε!

    Βέβαια η Αυστραλία ζητάει να υπάρχει εμβόλιο σε ισχύ κατά τη διάρκεια της αιμοληψίας αλλά και κατά τη διάρκεια της εξαγωγής του σκύλου από τη χώρα, έτσι ξαναεμβολιαστήκαμε για λύσσα 10/12/2013 γτ ο σκύλος μου θα βγει απο τη χώρα 03/03/14 κ ο προηγούμενος εμβολιασμός -28/02/13- θα έχει λήξει (πρέπει το σκυλί να επανεμβολιαστεί πριν λήξει το προηγούμενο εμβόλιο αλλιώς ακολουθείς τη διαδικασία αντισωμάτων από την αρχή).

    Βγάλαμε διαβατήριο ζώων συντροφιάς στο οποίο και αναγράφονται όλοι οι τελευταίοι εμβολιασμοί του σκύλου. Επίσης πολύ μεγάλη προσοχή σε όλα τα επίσημε έγγραφα να είναι σωστός ο αριθμός microchip γτ αλλιώς έχεις πρόβλημα!

    Συνεχίζουμε λοιπόν με το να ελέγξουμε αν ο εμβολιασμός είναι εντάξει αλλιώς να κάνουμε τις αναμνηστικές μας δόσεις και μετά όλες οι εξετάσεις και οι αποπαρασιτώσεις που χρειάζονται. Δεν έχω φτάσει ακόμα εκεί οπότε δε μπορώ να πω λεπτομερειες αλλά για οτιδήποτε αφορά την προηγούμενη διαδικασία ρωτήσε με ότι θέλετε!

    Έχουν αλλάξει διάφορα πράγματα με τις νέες προυποθέσεις και κυρίως το ότι το σκυλί δε μπορεί να βγει απτη χώρα αν δεν έχουν περάσει 180 μέρες από την ημέρα της αιμοληψίας για τη λύσσα, ότι για τη λεπτοσπείρωση αντί για εξέταση δέχονται κ εμβολιασμό και επίσης παιδιά...πολύ προσοχή στις λεπτομέρειες ημερομηνίες κλπ. μου έχουν βγει τα μάτια να τα διαβάζω και να τα ξαναδιαβάζω αλλά όλο και κάτι καινούργιο ανακαλύπτω!!

    Ελπίζω να βοήθησα και εγώ λίγο
    είμαι στη διάθεσή σας!

    Comment


      καλησπέρα, έχω ξεκινήσει την διαδικασία για το σκυλάκι μου έχω πληρώσει και την καραντινα και τώρα πρέπει να κάνουμε τις εξετάσεις για leptospirosis, brucela , leismania kai erlichia, γνωρίζει κάποιος σε ποιο εργαστήριο πρέπει να απευθυνθώ για αυτές τις εξετάσεις? αν κάποιος έκανε την διαδικασία τον παρακαλώ να με βοηθήσει

      Comment


        Καλησπέρα σε όλους τους φίλους και φίλες,

        Σήμερα ξεκινήσαμε και εμείς την διαδικασία της προετοιμασίας, κάναμε το εμβόλιο της Λύσσας και σε ένα μήνα θα ακολουθήσει η αιμοληψία, με σκοπό το ταξίδι μας στην Αυστραλία το καλοκαίρι.

        Θα ακολουθήσουμε τα όσα γράφονται σε αυτό το calculator: Bringing Cats and Dogs (and other pets) to Australia - Department of Agriculture

        Comment


          καλησπέρα, έχω ξεκινήσει την διαδικασία για το σκυλάκι μου έχω πληρώσει και την καραντινα και τώρα πρέπει να κάνουμε τις εξετάσεις για leptospirosis, brucela , leismania kai erlichia, γνωρίζει κάποιος σε ποιο εργαστήριο πρέπει να απευθυνθώ για αυτές τις εξετάσεις? αν κάποιος έκανε την διαδικασία τον παρακαλώ να με βοηθήσει

          Comment


            kalimera apo Melbourne.

            Tha ithela na rwtisw sxetika me tin metafora tou skylou apo ellada se melbourne exei kaneis na proteinei kapoia metaforiki?

            episis leptomeries sxetika me to taxidi?xerei kaneis tis synthikes pou metaferete o skylos ?zesti ean teliwsei to nero na tou to gemizoun klp klp.

            eyxaristw prokatavolika

            Comment


              Έγινε και η αιμοληψία, σε 1 μήνα περίπου θα έχουμε αποτελέσματα.

              Ενδεικτικό κόστος μέχρι στιγμής:

              1. Εμβολιασμός κατά της λύσσας 25€
              2. Αιμοληψία και εξετάσεις για λύσσα 120€

              Επόμενο βήμα είναι η αίτηση για να λάβουμε το import permit.

              Comment


                Καλησπέρα! Eμείς επιλέξαμε την emirates καθως σχεδόν καμία αλλη που πάει Αυστραλία δε δέχεται ακίτα. Πολύ ακριβό το εισιτήριο (1800) ευρω αλλά πιστεύω οτι είναι η καλύτερη λύση! Και εγω τωρα στη φάση με τις τελευταίες εξετάσεις είμαι, μέσα στις επομενες μέρες θα στείλουμε το αίμα αγγλία από όσο ξέρω προτίνουν αυτό Defra - Department for Environment, Food and Rural Affairs Περιμένω mail απο Αυστραλία να μου το επιβεβαιώσουν!

                Comment


                  Originally posted by Petrosg85 View Post
                  Καλημέρα σε όλους. Θα σας περιγράψω λεπτομερώς την διαδικασία για ΣΚΥΛΟ μιας και την βιώνω αυτή την περίοδο, μπας και βάλω κ εγώ ένα λιθαράκι στο βουνό της ενημέρωσης.

                  Αρχικά έχω ένα λευκό αρσενικό chow chow που ακούει στο όνομα Ralf. Είναι 10 μηνών.

                  Έκανε εμβόλιο λύσσας 10-12-12.
                  Συμπλήρωσε τον κύκλο των εμβολίων κατά του καλαζάρ 9-5-13.

                  Σήμερα 4-7-13 του πήραν αίμα στο κτηνιατρείο και του το πήγα στο ιολογικό εργαστήριο στην Αγία Παρασκευή Νεαπόλεως 25 για εξέταση για λύσσα. Κόστος 55 ευρώ. Αποτελέσματα βγαίνουν σε 4-5 βδομάδες.

                  Επόμενο βήμα είναι 30 μέρες πριν το ταξίδι, να εξεταστεί το αίμα του για :
                  -Leishmania infantum
                  -Ehrlichia canis
                  -Brucella canis
                  -Leptospira canicola

                  Οι επιλογές είναι 2 (μιας και το ιολογικό εργαστήριο που είναι εγκεκριμένο από το κράτος δεν έχει τον απαραίτητο εξοπλισμό)

                  1) το εργαστήριο του κ.Κοντού στην Παιανία που ζητάει 298 ευρώ για αυτές τις εξετάσεις ( και δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι εγκεκριμένος από το κράτος-έχω ακούσει βέβαια ότι έχει στείλει επιτυχώς σκυλιά στο εξωτερικό)

                  2) να σταλεί το αίμα με courier σε εργαστήριο στην Αγγλία (Export Tests Price List ) με κόστος :

                  Brucella SAT (TC1032) £8.40
                  Ehrlichia (TC1511) £31.35
                  Leishmania (TC0674) £20.50
                  Lepto Canicola (TC0452) £6.45

                  Επειδή ο Ralf έχει ολοκληρώσει τον κύκλο εμβολιασμού κατά του Καλαζάρ (leishmania) είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα εντοπιστούν αντισώματα leishmania στο αίμα του. Οπότε για αυτό τον λόγο χρειάζεται 30 μέρες πριν το ταξίδι να γίνει το τεστ " Speed Leish K ” και να βγει αρνητικό.

                  15 μέρες πριν πρέπει να εμβολιαστεί με το εμβόλιο Bordetella bronchiseptica.

                  Τέλος 4 μέρες πριν το ταξίδι χρειάζεται χάπι για τα σκουλήκια (MILBEMAX) καθώς και να χορηγηθεί αμπούλα (παρασιτοκτόνα).

                  Όλα αυτά πρέπει να είναι πιστοποιημένα από φορείς του κράτους. Καλέστε τον κ. Σταματίου (2132100155) στην διεύθυνση Κτηνιατρικής στην Καλλιθέα για να σας υπογράψει τα απαραίτητα έγγραφα.

                  Ταυτόχρονα θα πρέπει να στείλετε αίτηση στην Αυστραλία για να κάνετε book για γκαραντίνα ( 30 μέρες) με κόστος περίπου 1300 δολλάρια. Επίσης θα σας ζητηθεί κάτι αντίστοιχο με βίζα για τον σκύλο αξίας 320 δολαρίων.

                  Τέλος θα πρέπει να βρείτε μεταφορική. Εμένα η singapore airlines δεν με εξυπηρετεί καθώς δεν δέχεται chow chow. Οπότε στράφηκα στην greek air cargo.

                  Έπεται συνέχεια και περισσότερες πληροφορίες.
                  Παιδιά βοήθεια!!!
                  Το σκυλάκι μου έχει εμβολιαστεί για καλαζάρ και επειδη θα βγουν αντισώματα, από την Αυστραλία μου ζητάνε το "speed leish k" να έχει γίνει αποκλειστικά σε πιστοποιημένο εργαστήριο στο οποίο θα έχει στείλει το kit η κτηνίατρος!
                  Αν έχει κάποιος ανάλογη εμειρία παρακαλώ ας μου απαντήσει άμεσα! Φεύγουμε σε 17 μερες και θέλουν λογω του "speed leish k" να κάνουμε μία ειδική αίτηση στο animal imports η οποία λέει ότι εγκρίνεται μέσα σε 20 εργάσιμες!!!!! Θα την βάλουμε για επείγον αλλά για να την κάνουμε πρέπει πρώτα να βρούμε εγκεκριμένο εργαστήριο να δεχτεί να κάνει εκεί το "speed leish k" κατι που δε φαίνεται να είναι τόσο εύκολο! Από τα κτηνιατρικά εργαστήρια εδώ αρνήθηκαν κατηγορηματικά, ΕΛΕΟΣ!!!!!!

                  Αν καποιος ξέρει ας βοηθήσει please!!!!! Ευχαριστώ!

                  Comment


                    Καλημέρα adrian,

                    εμείς αν και δεν έχουμε φτάσει ακόμη στο στάδιο το δικό σου, περιμένουμε τα αποτελέσματα απο την λύσσα, θελήσαμε πριν ξεκινήσουμε την διαδικασία να κάνουμε γενική αίματος στην σκυλίτσα μας για να είμαστε 100% σίγουροι για την Leishmania οτι είναι αρνητική, έτσι μπορώ να σου κοινοποιήσω τα στοιχεία του εργαστηρίου που χρησιμοποίησε ο κτηνίατρος μας και αν θες να επικοινωνήσεις και να ρωτήσεις για το Speed Leish K, είναι τα ακόλουθα:

                    Vet in Progress - Κτηνιατρικά Εργαστήρια
                    28ης Οκτωβρίου 17, Μαρκόπουλο Μεσογείων, Τ.Κ. 190 03
                    Τηλ.: 22990 24942

                    Αν θες κράτα μας ενήμερους για την διαδικασία που ακολούθησες γιατί θα την χρειαστούμε και οι υπόλοιποι μελλοντικά.

                    Comment


                      Originally posted by sotiris1 View Post
                      Καλημέρα adrian,

                      εμείς αν και δεν έχουμε φτάσει ακόμη στο στάδιο το δικό σου, περιμένουμε τα αποτελέσματα απο την λύσσα, θελήσαμε πριν ξεκινήσουμε την διαδικασία να κάνουμε γενική αίματος στην σκυλίτσα μας για να είμαστε 100% σίγουροι για την Leishmania οτι είναι αρνητική, έτσι μπορώ να σου κοινοποιήσω τα στοιχεία του εργαστηρίου που χρησιμοποίησε ο κτηνίατρος μας και αν θες να επικοινωνήσεις και να ρωτήσεις για το Speed Leish K, είναι τα ακόλουθα:

                      Vet in Progress - Κτηνιατρικά Εργαστήρια
                      28ης Οκτωβρίου 17, Μαρκόπουλο Μεσογείων, Τ.Κ. 190 03
                      Τηλ.: 22990 24942

                      Αν θες κράτα μας ενήμερους για την διαδικασία που ακολούθησες γιατί θα την χρειαστούμε και οι υπόλοιποι μελλοντικά.

                      Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Στο συγκεκριμένο εργαστήριο στέλνει και η δικιά μου κτηνίατρος τις εξετάσεις του σκύλου μου πάντα, όμως τώρα είναι διαφορετικά τα πράγματα γιατί η Αυστραλία θέλει εγκεκριμένο, απο την Ελλάδα, εργαστήριο για pre-export tests και από τη νομαρχία ενημερώθηκα ότι το ελληνικό κράτος για τέτοιες εξετάσεις έχει εγκρίνει μόνο τα κτηνιατρικά εργαστήρια του υπουργείου αγροτικής ανάπτυξης (από Ελλάδα) Νεαπόλεως 25, Αγία Παρασκευή. Αυτά τα εργαστήρια όμως κάνουν μόνο λύσσα και λεϊσμάνια και αρνήθηκαν να κάνουν το "speed leish k". Όλοι στέλνουν εκεί για λύσσα και για όλα τα υπόλοιπα στέλνουν το αίμα στο εργαστήριο της Αγγλίας Animal Health and Veterinary Laboratories Agency - Defra που επίσης είναι εγκεκριμένο.

                      Όταν έρθει αυτή η ώρα και για σας εκεί θα στείλετε το αίμα για τις εξετάσεις.
                      Εγώ τώρα προσπαθώ να βγάλω άκρη με αυτούς, για το αν μπορούν να κάνουν εκτός των άλλων και το "speed leish k" αλλά και με τα εργαστήρια του υπουργείου της Κύπρου που μου έδωσαν ελπίδα.

                      Αφήστε παιδιά, μεγάλο θέμα! Όπως μου είπε ο Αυστραλός από την πρεσβεία, ελάχιστα σκυλιά μέχρι στιγμής έχουν έρθει εμβολιασμένα για καλαζααρ και είναι ακόμα πολύ πίσω η Αυστραλία στο τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις!
                      Ελπίζω με την τόση επιμονή από μέρους μας να κάνουμε εμείς μία αρχή έτσι ώστε για τους υπόλοιπους να είναι πιο εύκολα τα πράγματα..

                      Και βέβαια θα σας κρατάω ενήμερους για όλα!!

                      Comment


                        Ωχ τώρα κατάλαβα το πρόβλημα σου, παλαιότερα είχα διαβάσει παρόμοια περίπτωση εδώ

                        Εύχομαι σύντομα να βρεθεί λύση μιας και είστε κοντά στο ταξίδι!

                        Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες!

                        Comment


                          Παιδιά καλησπέρα και πάλι!!

                          Λοιπόν η διαδικασία για τα εμβολιασμένα για καλαζάρ σκυλιά έχει ως εξής:

                          1. Γίνεται αιμοληψία μέσα στις τελευταίες 45 μέρες πριν το ταξίδι.
                          2. Στέλνετε το αίμα σε εργαστήριο το οποίο να δεχτεί να κάνει το speed leish k τεστ της εταιρίας virbac. (Προσοχή! Αυτό είναι ένα snap τεστ το οποίο είναι κτηνιατρικό και όχι εργαστηριακό αλλά οι Αυστραλοί ΔΕΝ το δέχονται από κτηνίατρο)

                          Δυσκολεύτηκα πάρα πολύ μέχρι που έστειλα στο animal imports της Αυστραλίας email και τους ζήτησα να βρουν στο αρχείο τους, οι άλλοι ιδιοκτήτες εμβολιασμένων σκύλων, που έκαναν το speed leish k τεστ. Με ενημέρωσαν λοιπόν ότι ελάχιστα σκυλιά μέχρι τώρα έχουν φτάσει εμβοιασμένα γιατί αυτό το εμβόλιο είναι εντελώς καινούργιο όμως κάποιος που είχε βάλει το σκύλο του έτσι είχε κάνει το τεστ σε αυτό το εργαστήριο, που προανέφερε ο Σωτήρης.

                          Vet in Progress - Κτηνιατρικά Εργαστήρια
                          28ης Οκτωβρίου 17, Μαρκόπουλο Μεσογείων, Τ.Κ. 190 03
                          Τηλ.: 22990 24942

                          Παρόλο λοιπόν που μας έχουν τρελάνει με τα "εγκεκριμένα" εργαστήρια από το ελληνικό κράτος και από τη νομαρχία μου λένε ότι μόνο δημόσια εργαστήρια είναι εγκεκριμένα, από τη στιγμή που οι Αυστραλοί το δέχονται είμαστε οκ. Έτσι λοιπόν το εργαστήριο αυτό δέχτηκε να κάνει το speed leish k και στείλαμε εκεί το αίμα. Στο χαρτί του εργαστηρίου πρέπει να αναγράφονται όλα κανονικά όπως και στις άλλες εξετάσεις (microchip number, date of sampling, ποιο τεστ χρησιμοποιήθηκε κλπ.)

                          3. Μόλις λάβετε το αρνητικό αποτέλεσμα από το εργαστήριο κάνετε αίτηση για import variation, δηλαδή για να διαφοροποιηθεί το κομμάτι της λεϊσμανίωσης από το import permit.

                          collapse sectionStep 11: Testing for Leishmania infantum (Leishmaniosis)
                          Timeframe: Within 45 days of export
                          A blood sample must be taken by a Government Approved Veterinarian from the dog and tested for Leishmania infantum using either an indirect fluorescent antibody test (IFAT) or an enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) within 45 days before export. The test must produce a negative result.

                          Με αυτό το application to import variation πέρνετε ένα άλλο χαρτί που λέει ότι κανονικά ισχύει ο παραπάνω κανόνας ΑΛΛΑ το συγκεκριμένο σκυλί επειδή είναι εμβολιασμένο κλπ κλπ μπορεί να μπει στη χώρα έχοντας κάνει το speed leish k τεστ και όχι το IFAT ή το ELISA. Για την αίτηση αυτ΄η στέλνετε το application form συμπληρωμένο, το οποίο μου το έστειλαν από Αυστραλία μέσω mail (δε νομίζω ότι θα το βρείτε κάπου στο site), το αρνητικό "speed leish k" από το εργαστήριο και μία φωτοτυπία που να φαίνεται ο εμβολιασμός με το canileish. (εγω έστειλα φωτοτυπία της σελίδας με τους εμβολιασμούς του διαβατηρίου). Η αίτηση αυτή κοστίζει 390$.

                          4. Το χαρτί που θα πάρετε (import variation) πρέπει να σφραγιστεί κανονικά στη νομαρχία όπως όλα και να συνοδεύει το σκυλάκι στο ταξίδι.

                          Αυτά για όσους ήδη έχουν import permit και δεν έχουν δηλώσει τον εμβολιασμό. Για όσους δεν έχουν ακόμα, δεν ξέρω ακριβώς τη διαδικασία ακολουθείται. Πιθανώς αν το δηλώσεις εξ αρχής με την αίτηση για το import permit να τα γλιτωσεις όλα αυτά. Εγώ δεν είχα ιδέα οτι αυτό είναι πρόβλημα και ότι έπρεπε να έχει δηλωθεί!!!

                          Τέλος με τα νέα δεδομένα, λόγω του import variation για τη λεϊσμανίωση και λόγω του ότι το σκυλάκι μου είναι εμβολιασμένο για λεπτοσπείρωση, στην Αγγλία στείλαμε αίμα μόνο για βρουκέλλωση και για ερλιχίωση. Πήραμε τα αρνητικά αποτελέσματα και είμαστε έτοιμοι.

                          Έμειναν οι σφραγίδες της νομαρχίας και φύγαμε!!! Πετάμε με την emirates μέσω Ντουμπάι, και φτάνουμε Σύδνευ όπου το σκυλί μου θα μείνει 10 μέρες καραντίνα.

                          Δεν ξέρω αν παρατηρήσατε στο update της ιστοσελίδας της πρεσβείας ότι λόγω των λίγων ημερών καραντίνας, δυστυχώς απαγορεύτηκαν ΟΛΑ τα επισκεπτήρια.

                          Φιλιά σε όλους και καλή τύχη!!!!!

                          Comment


                            adrian!!! Πολύτιμες όλες οι πληροφορίες σου και τελικά τα καταφέρατε!!! Συγχαρητήρια! Η λύση σου πιστεύω θα βοηθήσει και άλλους που έχουν κάνει το εμβόλιο!

                            Αυτό με την κατάργηση του επισκεπτηρίου στην καραντίνα δεν το είχαμε δει, μαχαίρι στην καρδιά.... Πως θα περάσουν αυτές οι ημέρες.....???.....


                            Καλό ταξίδι, Adrian και όλα να σας έρθουν δεξιά! Αν θες να μας δώσεις και τα updates σου για την διαδικασία της καραντίνας αφου την περάσετε να ξέρεις οτι θα μας βοηθήσεις πολύ!

                            pantamazi_

                            Comment


                              Καλησπέρα σε όλους και πάλι!

                              Παρατήρησα μέσα στο Category 3: step by step guide for dogs - Department of Agriculture υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί για τη μεταφορά του κατοικιδίου.

                              Συγκεκριμένα, στο Step 7 αναφέρει ότι το κατοικίδιο πρέπει να μεταφερθεί cargo και όχι στην καμπίνα ( the animal must travel as "manifested cargo" (not in the cabin)). Αυτό υπήρχε πάντα παιδιά;;;

                              Εχουμε αγχωθεί καθώς εμείς θέλαμε να πάρουμε το σκυλάκι μας στην καμπίνα...

                              Comment


                                Καλησπέρα από Αυστραλία!!!
                                Παιδιά όλα ευτυχώς πήγαν κατ' ευχήν!!! Η Yumi μου έμεινε 10 μέρες στην καραντίνα, την πήραμε από κει και τώρα είμαστε πια στο καινούργιο μας σπίτι. Οι άνθρωποι στην καραντίνα είναι πάρα πολύ καλοί και οι συνθήκες επίσης!!! Όλα πήγαν μια χαρά και παρά το γολγοθά τελικά δεν υπάρχει κάποιος λόγος ανησυχίας! Το άγχος και την αγωνία δε την αποφεύγεις αλλά δεν έχετε να φοβάστε τίποτα!

                                Είμαι στη διαθεσή σας για οτιδήποτε θέλετε να ρωτήσετε!!

                                Αυτό είναι το Yumaki μου!!! Η φωτογραφία είναι μέσα από το kennel της στην καραντίνα..

                                20140310_104836.jpg

                                Comment

                                Working...
                                X