Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την μεταφορά κατοικίδιων στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Γεία σας,θελω να μου απαντησετε σε μια πολυ βασικη απορια που εχω. Εχω μια γατα και θελω να την παρω μαζι μου το θεμα ειναι οτι ειδα τα ειδη των γατων που μπορεις να παρεις μαζι σου και ελεγε κατι για αγριογατες δν πολυ καταλαβα..η γατα μου δεν ειναι ρατσας ειναι μια απλη γατα σαν αυτες που εχουν ολοι στις αυλες τους δν γινετε να την παρω μαζι μου?η καταλαβα λαθος...HELP MEEE!!!

    Comment


      #77
      Originally posted by sofia90 View Post
      Γεία σας,θελω να μου απαντησετε σε μια πολυ βασικη απορια που εχω. Εχω μια γατα και θελω να την παρω μαζι μου το θεμα ειναι οτι ειδα τα ειδη των γατων που μπορεις να παρεις μαζι σου και ελεγε κατι για αγριογατες δν πολυ καταλαβα..η γατα μου δεν ειναι ρατσας ειναι μια απλη γατα σαν αυτες που εχουν ολοι στις αυλες τους δν γινετε να την παρω μαζι μου?η καταλαβα λαθος...HELP MEEE!!!
      Kαι βεβαια μπορεις να την παρεις μαζι σου

      Comment


        #78
        Originally posted by vpappas
        Το θεμα αυτο το ξεκινησε η Anais αν πας στο αρχικο post θα δεις τα παντα με ποιο πολλες λεπτομεριες απο οτι περιμενεις!Ελεος guys διαβαστε καλα τα threads.Δεν μπορουμε να γεμιζουμε το patriotaki με τα ιδια και τα ιδια!
        Kαταρχας τα εχω διαβασει ολα τα posts-το πρωτο αναφερεται σε γατα που ειναι και διαφορετικη διαδικασια- και απλα ρωτησα αν μπορει καποιος να γραψει ολα τα βηματα για να διευκολυνθουν οσοι ξεκινανε τωρα..Γιατι για παραδειγμα εγω δεν γνωριζα οτι πρεπει να παω στην νομαρχια και καποια αλλα θεματα που απλα ειναι αρκετα γραφειοκρατικα και δεν αναφερονται στην επισημη σελιδα.

        Comment


          #79
          Αν καποιος εχει μεταφερει σκυλο στην αυστραλια και μπορει να μου στειλει πιο αναλυτικα τα βηματα -σε προσωπικο μηνυμα,για να μην πιανω και πολυ χωρο-που ακολουθησε,θα το εκτιμουσα ιδιαιτερως!

          Comment


            #80
            Τα βήνατα αναφέρονται για γάτες και σκυλάκια - Biosecurity in Australia - Department of Agriculture, Fisheries and Forestrycat-dogs.
            Το μόνο βήμα που είναι επιπλέον είναι το Βήμα 13 (step 13) .. που γράφει το εξής Step 13: Dogs Only – Ehrlichiosis, External Parasites , Brucellosis, Leptospirosis and Leishmaniosis- Category 4: Quarantine period varies in Australia - Department of Agriculture, Fisheries and Forestry

            Τα υπόλοιπα βήματα είναι τα ίδια από ότι είδα..

            Επομένος ας μην ξανά γραφούν όλα τα βήματα, δέν χρειάζεται, αλλά αν κάποιος όντος έχει μεταφέρει σκύλο και υπάρχει κάτι διαφορετικό απο αύτα τα βήματα ας ποστάρει τις διαφορες. Καλά είναι να μην ποσταρονται Προσωπικά μηνήματα για να εποφειλούνται και άλλα μέλη του πατριωτακι που θέλούνε να μεταφέροθνε το τριχωτο τους πλασματάκι.

            reaki πάντος βλέπω ότι επιμένεις στο να μεταφέρεις το σκυλάκι σου πολύ χαίρομαι και με το καλό να έρθει! Και κάτι ακόμα- λάβε λίγο υπόψε αυτό που λέει ο vpappas για τα pet friendly houses. Υπάρχει όντος ένα θεματάκι εδώ στο Sydney με τα σκυλάκια..δεν ξέρω αν θα σου δημιουγήση θέμα γιατί βέβαια δεν ξέρω τη σκοπέυεις να κάνεις η που θα μείνεις. Περιμένω την απαντησή σου ώστε να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας.

            Comment


              #81
              Ενα λιθαράκι λοιπόν και από εμάς:
              Επικοινώνησα με τη Γενική Διεύθυνση Κτηνιατρικής - Διεύθυνση Υγείας Ζώων - Τμήμα Υγειονομικού Κτηνιατρικού Ελέγχου Επιδημολογίας και Στατιστικής. Τηλέφωνο επικοινωνίας: 2108252673. Μίλησα με μία ευγενέστατη κυρία, η οποία κράτησε το τηλέφωνο μου και θα επικοινωνήσει μαζί μου αύριο να μου στείλει κάποια χαρτιά που πρέπει να συμπληρωθούν και λεπτομέρειες πως/που/τι ακριβώς θα στείλει η κτηνίατρος το δείγμα για την εξέταση αντισωμάτων. Θα σας κρατάω ενήμερους.

              Comment


                #82
                Αναιρώ το πρόθυμη...
                Τελικά επικοινώνησα ξανά μαζί τους με email,προσπαθώντας να εντοπίσω το εγκεκριμένο εργαστήριο που θα γίνει το RNAT test. Μου απαντησαν:

                "Για τη μετακίνηση της γάτας σας στην Αυστραλία σας στέλνω συνημμένα σχετικά αρχεία για τις εξετάσεις που απαιτούνται.
                Μου επισύναψαν ότι διάβαζω στο daff.. μαζί με μία φόρμα απο το εργαστήριο που αναφέρουν παρακάτω που έχει ότι εξετάσεις φαντάζεστε, εκτός απο τον τίτλο αντισωμάτων λύσσας!
                Καθ΄υπόδειξη των επίσημων αρχών της Αυστραλίας οι εξετάσεις πρέπει να πραγματοποιούνται σε εγκεκριμένα εργαστήρια (ένα από αυτά που μας έχουν επειδείξει οι αρμόδιες αρχέρ της Αυστραλίας είναι το εργαστήριο VLA Weybridge στην Αγγλία. Στοιχεία επικοινωνίας του συγκεκριμένου εργαστηρίου θα βρείτε στα συνημμένα αρχεία σχετικά με το είδος και την αποστολή δειγμάτων προς εξέταση) και οι οποίες δε θα πρέπει να ολοκληρώνονται σε διάστημα μεγαλύτερο των 30 ημερών πρίν τη μετακίνηση του ζώου. Προκειμένου να μην υπάρξουν προβλήματα κατά την είσοδο του ζώου στην Αυστραλία, παρακαλούμε οι ζητούμενες εξετάσεις να διεξάγονται αυστηρά με την προτεινόμενη κάθε φορά μέθοδο . Το υπόδειγμα υγειονομικού πιστοποιητικού που θα συνοδεύει το ζώο κατά τη μετακίνησή του, πρέπει να είναι υπογεγραμμένο και σφραγισμένο από επίσημο κτηνίατρο.
                1. το daff λέει ξεκάθαρα "Government Approved Laboratories: are approved by the veterinary service in the country of export for testing samples from animals destined for export. These laboratories may be in another country. However, it must be located within an DAFF approved country." αρα θέλουμε εγκεκριμένο απο το ελληνικό κράτος ή κάνω λάθος;
                2. Τι εννοεί το ποιητή με το "επισημος κτηνίατρος". Το σφραγισμένο απο την κτηνιατρική διεύθυνση;
                Παρακαλείσθε για την ορθή εφαρμογή των όρων μετακίνησης του ζώου σας προς την Αυστραλία, λόγω της πρόσφατης επιστολής παραπόνων της Αυστραλίας προς τη χώρα μας. Παραμένουμε στη διάθεσή σας για κάθε άλλη διευκρίνηση."
                Γιατί άραγε τους έκαναν παράπονα; Για τις φοβερές οδηγίες που δίνουν;;;; ή για την οργάνωση του ψάχνουμε τρία άτομα (μαζί και η κτηνίατρος) εδώ και μία εβδομάδα που πρέπει να στείλουμε τον ορό αίματος για το RNATT.
                Απαντάω ευχαριστώντας τους τέλος πάντων και για να επιβεβαιώσω ότι κατάλαβα ορθώς:
                : Στη σελίδα του αντίστοιχου υπουργείου της Αυστραλίας Category 4: Quarantine period varies in Australia - Department of Agriculture, Fisheries and Forestry στο βήμα 4, |
                το Government Approved Laboratories είναι το εργαστήριο που με παραπέμπετε στην Αγγλία; Το VLA Weybridge?
                Οταν βγουν τα αποτελέσματα, το RNATT declaration, το συμπληρώνει/σφραγίζει/υπογράφει επίσημος κτηνίατρος του κράτους (αναφερόμενος απο το daff ως Official Government Veterinarian). Που θα απευθυνθώ για την περιοχή της Αχαΐας /Δυτικής Ελλάδας;
                Ο Government Approved Veterinarian, είναι υποθέτω ο/η κτηνίατρος που παρακολουθεί/εμβολιάζει το ζώο, καθώς έχει την άδεια απο το ελληνικό κράτος;
                Και παθαίνω ενα σοκ, όταν σήμερα, και αφού έχουμε πάρει με νάρκωση το δείγμα αίματος απο το ζώο, (ήθελαν 2 ml ορού αίματος - άρα γύρω στα 5 ml δείγμα) βλέπω απάντηση:
                -το εργαστήριο VLA Weybridge στην Αγγλία (καθ΄υπόδειξη των επίσημων αρχών της Αυστραλίας) είναι εγκεκριμένο εργαστήριο για τις εξετάσεις του ζώου σας. Στην Ελλάδα εγκεκριμένο εργαστήριο έχουμε μόνο για την εξέταση του τίτλου αντισωμάτων για τη λύσσα. Εάν θέλετε να επιλέξετε κάποιο άλλο εγκεκριμένο εργαστήριο παρακαλούμε να επικοινωνήσετε με τις Αυστραλιανές αρχές.

                -το RNATT declaration συμπληρώνεται ,σφραγίζεται και υπογράφεται από επίσημο δημόσιο κτηνίατρο της Δ/νσης Κτηνιατρικής της Περιφερειακής Ενότητας στην οποία ανήκετε.

                -Government Approved Veterinarian θεωρείται επίσης ο επίσημος δημόσιος κτηνίατρος της Δ/νσης Κτηνιατρικής της Περιφερειακής Ενότητας στην οποία ανήκετε

                Κατά συνέπεια επικοινωνήστε με τη Δ/νση Κτηνιατρικής Αχαίας τηλ:2610220143, 2610453983
                Δηλαδή υπάρχει εργαστήριο στην Ελλάδα; Και μένα γιατι μου το κρατάνε μυστικό; Αφου εξαρχής αυτό τους ζήτησα! Ποιο εργαστήριο κάνει το RNATT;;;

                Comment


                  #83
                  Λύθηκε το μυστήριο.
                  Οι γάτες χρειάζονται μόνο το RNATT (ορός τίτλου αντισωμμάτων λύσσας), το οποίο και γίνεται στο Εργαστήριο Ιολογίας του Κέντρου Κτηνιατρικών Ιδρυμάτων Αθηνών. Τηλέφωνο επικοινωνίας 210-6011499.
                  Εγώ θα στείλω το ποσό των 54,14 euro με ταχυδρομική επιταγή. Φωτοτυπία αυτής (πάνω στην οποία θα αναγράφεται το όνομα του ζώου και το δικό μου για σιγουριά), φόρμα συμπληρωμένη από την κτηνίατρο και ορός αίματος 2ml θα αποσταλούν με κούριερ εκεί.
                  Το εργαστήριο στην Αγγλια, αφορά τους σκύλους που χρειάζονται επιπλέον εξετάσεις πέραν του RNATT.

                  Comment


                    #84
                    Λόγω προβλημάτων υγείας της γάτας μας, αποφασίσαμε να μην την πάρουμε μαζί μας. Επειδή όμως έχω τις φόρμες που θα χρειαστεί μία γάτα για την RNATT εξέταση απο το Εργαστήριο Ιολογίας, θα ήθελα να ξέρω σε ποιον να τις στείλω για να "ανέβουν" και να υπάρχουν στο forum για μελλοντική χρήση.

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by charm_quark View Post
                      Λόγω προβλημάτων υγείας της γάτας μας, αποφασίσαμε να μην την πάρουμε μαζί μας. Επειδή όμως έχω τις φόρμες που θα χρειαστεί μία γάτα για την RNATT εξέταση απο το Εργαστήριο Ιολογίας, θα ήθελα να ξέρω σε ποιον να τις στείλω για να "ανέβουν" και να υπάρχουν στο forum για μελλοντική χρήση.
                      Σε μένα να τα προσθέσω στη μπροστινη σελίδα μ. Ευχαριστω, η κάθε πληροφορία μετραει. Εχω επίσης προσθεση το τηλ Εργαστήριο Ιολογίας του Κέντρου Κτηνιατρικών Ιδρυμάτων Αθηνών και σε ευχαριστω και γι'άυτο. Να είσαι καλα και πολλα φιλία στην ψιψινα σου.

                      Comment


                        #86
                        ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΙΟΛΟΓΙΑΣ

                        Βρήκα επιτέλους τον τρόπο να ανεβάσω τα αρχεία που αφορούν τις εξετάσεις για αντισώματα λύσσας RNATT που γίνονται απο το Εργαστήριο Ιολογίας Κέντρο Κτηνιατρικών Ιδρυμάτων Αθηνών.
                        ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΓΑΤΕΣ

                        *rabies-Οδηγίες αποστολ&#94.doc Οδηγίες αποστολής δείγματος / πληρωμής
                        *simeioma gia ta timologia._09-11-2010.doc Περι τιμολογίων
                        *Συνημμένομετιςαπ.doc Οδηγίες άλλες για κτηνίατρο
                        *Rabies Sample Submission Form (1).doc Φόρμα που συμπληρώνει ο κτηνίατρος και στέλνει μαζί με το δείγμα.

                        Comment


                          #87
                          [QUOTE=tdanki;53699]Λοιπον με την βοηθεια της marsalina ανακαλυψα που γινονται οι εξετασεις για την μεταφορα σκυλου για Αυστραλια απο επισημο εργαστηριο στην Αγγλια αναγνωρισμενο απο την Αυστραλια και με πολυ χαμηλες τιμες και προπαντων πολυ γρηγορα και επαγγελματικα . (Εδω στην Ελλαδα γινεται εξεταση για αντισωματα λυσσας και για τα υπολοιπα αλλα γινονται και αλλα δεν γινονται οπως η Ehrlichia η αλλες γινονται αλλα μου ειπαν οτι σε μια εβδομαδα σε ενα αλλο εργαστηριο γιατι εχει χαλασει καποιο μηχανημα κτλ)
                          Το εργαστηριο θα το βρειτε εδω
                          Animal Health and Veterinary Laboratories Agency - Defra

                          Οπως βλεπετε στο link το site εχει το gov.uk που υποδηλωνει οτι ειτε ειναι επισημο κρατικο η υπο την αιγιδα της κυβερνησης της Μεγαλης Βρετανιας.

                          και οταν τους εστειλα email μου απαντησαν στο καπακι και τηλεφωνικα που τους μιλησα ηταν ευγενεστατοι κατατοπιστικοι και φιλικοτατοι.

                          παραθετω απαντηση και τιμες απο τις εξετασεις που πρεπει να γινουν μεσα στον μηνα πριν την αναχωρηση του ζωου.

                          Dear Customer,

                          We can test your dog for the Brucella Canis, Ehrlichia, Leishmania and Leptospirosis as specified. Your veterinary clinic will need to fill in our General Submission Form (attached) and provide a minimum of 2ml whole blood or 1m serum in a plain uncoated tube for these four tests. Samples should be well packaged to prevent leakage and sent by the quickest possible route. You should not need an import licence as you are sending the samples from inside the EU.

                          Test prices are as follows:

                          Brucella SAT (TC1032) £8.40
                          Ehrlichia (TC1511) £31.35
                          Leishmania (TC0674) £20.50
                          Lepto Canicola (TC0452) £6.45

                          Turnround time for these tests is 1-7 working days. The report will be sent back to the veterinary clinic either by fax or e-mail depending on which method they request, and they will be invoiced for the testing at the end of the month.

                          Comment


                            #88
                            Δωστε μεγαλη πρσοχη οτι δεν στελνουμε αιμα αλλα οταν παραλαβουμε το δειγμα αιματος απο το ζωο παμε σε μικροβιολογικο εργαστηριο και ζηταμε να το κανουν φυγοκεντρηση ,γινεται διαυγες μετα σαν νερο το λεγομονο ορο αιματος μετα στελνουμε τον ορο στο εργαστηριο και αυτο γιατι δεν αιμολυεται με αποτελεσμα να χρειαστει να ξαναστειλετε δειγμα με ολα τα κοστη και παντα να ειναι σε κουτι απο φελιζολ με κανα 2-3 παγοκυστες για την συντηρηση του.

                            Comment


                              #89
                              Originally posted by tdanki View Post
                              Δωστε μεγαλη πρσοχη οτι δεν στελνουμε αιμα αλλα οταν παραλαβουμε το δειγμα αιματος απο το ζωο παμε σε μικροβιολογικο εργαστηριο και ζηταμε να το κανουν φυγοκεντρηση ,γινεται διαυγες μετα σαν νερο το λεγομονο ορο αιματος
                              Ακριβώς. Εξάλλου τα εργαστήρια ζητάνε αυτό ακριβώς "δείγμα ΟΡΟΥ αίματος"
                              Το κακό είναι ότι δεν έχουν όλοι οι κτηνίατροι το μηχάνημα για τη φυγοκέντριση.

                              Comment


                                #90
                                Μετα την αιμοληψια απο τον κτηνιατρο πηγαίνεις άμεσα το αίμα στον μικροβιολογο για φυγοκεντρηση,έχουν σχεδόν όλοι .

                                Comment

                                Working...
                                X