Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την μεταφορά κατοικίδιων στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Παιδιά καλησπέρα και πάλι...Ας μας πει κάποιος αν μπόρεσε να κάνει στην Ελλάδα την διαδικασία με τις εξετάσεις. Γιατί ο κτηνίατρός μας, μας είπε ότι είναι 2-3 εξετάσεις που δεν γίνονται σε δημόσιο εργαστήριο της χώρας και έχουμε απελπιστεί.

    Comment


      #62
      Διαδικασία Μετα το import permit number απο την Aqis.

      Γεια σας .
      Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου τα φώτα σας για την μεταφορά κατοικιδιου και συγκεκριμένα Σκύλου !
      Εχω πάρει import permit απο την Aqis και η απορία μου είναι επειδή ζητάνε επιπλέον εργαστηριακές αναλύσεις για brucellosis ,leptospirosis κτλ που μπορώ να στείλω τα δείγματα αίματος ( εχω ακούσει υπάρχουν πλέον εργαστήρια στην Αθήνα) και ποιος θα σφραγίσει το κιβώτιο μεταφοράς του σκύλου στην Αθήνα μιας και είμαι απο επαρχία ? Ευχαριστω.

      Comment


        #63
        Λοιπον με την βοηθεια της marsalina ανακαλυψα που γινονται οι εξετασεις για την μεταφορα σκυλου για Αυστραλια απο επισημο εργαστηριο στην Αγγλια αναγνωρισμενο απο την Αυστραλια και με πολυ χαμηλες τιμες και προπαντων πολυ γρηγορα και επαγγελματικα . (Εδω στην Ελλαδα γινεται εξεταση για αντισωματα λυσσας και για τα υπολοιπα αλλα γινονται και αλλα δεν γινονται οπως η Ehrlichia η αλλες γινονται αλλα μου ειπαν οτι σε μια εβδομαδα σε ενα αλλο εργαστηριο γιατι εχει χαλασει καποιο μηχανημα κτλ)
        Το εργαστηριο θα το βρειτε εδω
        We work to safeguard animal and plant health for the benefit of people, the environment and the economy. APHA is an executive agency, sponsored by the Department for Environment, Food & Rural Affairs , the Welsh Government , and The Scottish Government .


        Οπως βλεπετε στο link το site εχει το gov.uk που υποδηλωνει οτι ειτε ειναι επισημο κρατικο η υπο την αιγιδα της κυβερνησης της Μεγαλης Βρετανιας.

        και οταν τους εστειλα email μου απαντησαν στο καπακι και τηλεφωνικα που τους μιλησα ηταν ευγενεστατοι κατατοπιστικοι και φιλικοτατοι.

        παραθετω απαντηση και τιμες απο τις εξετασεις που πρεπει να γινουν μεσα στον μηνα πριν την αναχωρηση του ζωου.

        Dear Customer,

        We can test your dog for the Brucella Canis, Ehrlichia, Leishmania and Leptospirosis as specified. Your veterinary clinic will need to fill in our General Submission Form (attached) and provide a minimum of 2ml whole blood or 1m serum in a plain uncoated tube for these four tests. Samples should be well packaged to prevent leakage and sent by the quickest possible route. You should not need an import licence as you are sending the samples from inside the EU.

        Test prices are as follows:

        Brucella SAT (TC1032) £8.40
        Ehrlichia (TC1511) £31.35
        Leishmania (TC0674) £20.50
        Lepto Canicola (TC0452) £6.45

        Turnround time for these tests is 1-7 working days. The report will be sent back to the veterinary clinic either by fax or e-mail depending on which method they request, and they will be invoiced for the testing at the end of the month.


        Updated information -----------------------------------------
        Λοιπον ο Σκυλος μου τα καταφερε και μεταναστευσε για την Αυστραλια και ειναι ηδη στον σταθμο της καραντινας οπου θα πρεπει να παραμεινει για ενα μηνα και μεχρι τοτε εγω εχω λιγο χρονο ωστε να ετοιμαστω για να φυγω και εγω σιγα σιγα.
        Πηρα τηλεφωνο εκει και μου εδωσαν την υπευθυνη που εχει αναλαβει τον σκυλο μου να τον ταιζει και φυσικα την δυσκολη αποστολη να γινει φιλη με τον σκυλο μου(Ο σκυλος μου ειναι πολυ επιθετικος με ολους εκτος απο τον στενο οικογενειακο κυκλο και εννοω τα παιδια μου εμενα και την γυναικα μου) Τελικα το δαμασε το θηριο οπως μου ειπε με δυσκολεψε αρκετα για 2 μερες αλλα τωρα εχουμε γινει φιλοι.
        Οφειλω να πω πως οι ανθρωποι ηταν ευγενεστατοι και κατατοπιστικοι και η κοπελα μου εδωσε το κινητο της λεγοντας μου να την παιρνω καθημερινα να μου λεει τα νεα.

        Ο γολγοθας ελαβε αισιο τελος και πλεον τα πραγματα βαδιζουν απο εδω και περα χωρις δυσκολιες ως αναφορα την εξαγωγη του σκυλου μου.

        Comment


          #64
          tdanki τελεια νεα!!!!
          σ ευχαριστουμε πολυ για την πληροφορια!!!!!!!

          Comment


            #65
            καλησπέρα κ απο εμενα!!!!ειμαι στην διαδικασία για την αποστολή του σκύλου μου στην αυστραλία.περιμένω τα αποτελέσματα για να συνεχίσω!εχω την εξής απορία, το σκυλί μου είναι ενα Juck russell 6.5kgr ,απο οτι μου εχουν πει μέχρι τώρα μαλλον δεν θα ταξιδέψουμε μαζί.ισχύει αυτό οτι επειδη είναι υπερατλαντικό θα πρέπει να ταξιδεψει στο χώρο των σκυλιών?για να μπεί στο κουτί μεταφοράς ξέρει κάποιος αν επιτρέπεται να το ναρκώσω με χάπι η όχι?γιατί δεν είναι συνηθισμένος ο καημένος και δεν ξέρω πως θα μπεί κ πόσο θα αντέξει στην μεταφορά!!

            Comment


              #66
              Originally posted by lenia12 View Post
              ξέρει κάποιος αν επιτρέπεται να το ναρκώσω με χάπι η όχι?γιατί δεν είναι συνηθισμένος ο καημένος και δεν ξέρω πως θα μπεί κ πόσο θα αντέξει στην μεταφορά!!
              Θα σου συνιστούσα να μην το ναρκώσεις. Καλύτερα τρομαγμένος, παρά σε νάρκωση τόσες ώρες, και εσύ να μην είσαι εκεί να επιβλέπεις τυχόν παρενέργειες της νάρκωσης.


              Κατα τα άλλα θέλω να μάθω, σε όσους έστειλαν ήδη κατοικίδιο, είχατε βάλει τροφή/νερό στο κλουβί μεταφοράς; Υπήρχε πάνα/αχυρο σε περίπτωση που λερώσουν (δεν είναι δα και λίγες οι ώρες που θα ταξιδεύει!!!)
              Τείνω στο να αποφασίσω να πάρω μαζί μου τη γριούλα μου, αν και η ηλικία της (έχει κλείσει τα 14) με προβληματίζει ακόμα.

              Comment


                #67
                Originally posted by lenia12 View Post
                καλησπέρα κ απο εμενα!!!!ειμαι στην διαδικασία για την αποστολή του σκύλου μου στην αυστραλία.περιμένω τα αποτελέσματα για να συνεχίσω!εχω την εξής απορία, το σκυλί μου είναι ενα Juck russell 6.5kgr ,απο οτι μου εχουν πει μέχρι τώρα μαλλον δεν θα ταξιδέψουμε μαζί.ισχύει αυτό οτι επειδη είναι υπερατλαντικό θα πρέπει να ταξιδεψει στο χώρο των σκυλιών?για να μπεί στο κουτί μεταφοράς ξέρει κάποιος αν επιτρέπεται να το ναρκώσω με χάπι η όχι?γιατί δεν είναι συνηθισμένος ο καημένος και δεν ξέρω πως θα μπεί κ πόσο θα αντέξει στην μεταφορά!!
                Εμείς τον γάτο μας τον είχαμε δώσει κάτι (ηρεμιστικό) που μας το είχε δώσει ο κτηνιατρός μας. Ο γάτος μας όμως ήταν τότε 1 1/2 ετών και υγιέστατος. Δέν έπαθε τίποτα. Τα είχε ξαναπάρει όταν τον είχανε πάρει το δείγμα αίματος για το αντιλυσσικό και έτσι ξέραμε την αντιδρασή του. Ο γιατρός μας ήξερε τον γάτο μας γιατί τον ήξερε άπο την γεννησή του. Ο Maxie έφτασε με της αισθησεις του σε πλήρη λειτουργεία μίας και είχανε περάσει 24 ώρες. Όταν τον μεταφέραμε στο cargo του αεροπλάνο απλά κοιμότανε και δεν αναστατώθηκε καθόλου.

                Να προσθέσω ότι ο γάτος μας όποτε τον βάζαμε στο κουτί του να πάει στον κτηνίατρο ναουριζε και αναστατωνότανε πάρα πολυ και όταν πήγαμε να τον μεταφέροθμε σπίτι μας απο το Eastern creek Quarantine Station με το που είδε το κουτί του άρχισε πάλι τις κλάψες. Μέχρι να τον φέρουμε σπίτι έκλαιγε επί 1 1/2 ώρα.Έτσι δεν μετανιώνω που του είχαμε δώσει τότε το ηρεμιστικό.

                Μεταφέρω έτσι την εμπειρία την δική μας. Ο καθένας όμως ξέρει το κατοικίδιο του και κάνει πάντα αυτό που νομίζει ότι είναι καλύτερο ανάλογα με την υγεία και την ηλικία του. Ελπίζω να σας βοήθησα λέγοντας: Yes it can be done and it has been done και ο γάτος μου βγήκε σώης και αβλαβεις.

                Comment


                  #68
                  Originally posted by charm_quark View Post
                  Θα σου συνιστούσα να μην το ναρκώσεις. Καλύτερα τρομαγμένος, παρά σε νάρκωση τόσες ώρες, και εσύ να μην είσαι εκεί να επιβλέπεις τυχόν παρενέργειες της νάρκωσης.


                  Κατα τα άλλα θέλω να μάθω, σε όσους έστειλαν ήδη κατοικίδιο, είχατε βάλει τροφή/νερό στο κλουβί μεταφοράς; Υπήρχε πάνα/αχυρο σε περίπτωση που λερώσουν (δεν είναι δα και λίγες οι ώρες που θα ταξιδεύει!!!)
                  Τείνω στο να αποφασίσω να πάρω μαζί μου τη γριούλα μου, αν και η ηλικία της (έχει κλείσει τα 14) με προβληματίζει ακόμα.
                  Μας είπανε να μην τον ταίσουμε 8 ώρες πρίν την μεταφορά του, έτσι ώστε να περιοριστούν οι ανάγκες του. Στο αεροδρόμιο μας ζήτησανε αν θέλουμε να τον ταίσουνε (οι υπάλληλοι) στην αλλαγή της πτήσεις στην Singapore. Εμείς τον στείλαμε άπο εδω με πολύ λίγο νερό. Βάλαμε μία πάνα μέσα στο κουτί του που τα πουλάνε σε pet store ή ακόμα και στο Jumbo τα έχω δει να τα πουλάνε.

                  Comment


                    #69
                    σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.θα ξεκινήσω μήπως και το συνηθήσει μέχρι να φύγουμε (2μηνες)το κλούβί και επειτα βλέπουμε!!!!!!!!

                    Comment


                      #70
                      Καλησπέρα... Είμαι καινούργια εδώ, έχω κάποιες απορίες σχετικά με την μεταφορά σκύλου στην Αυστραλία. Είμαι στο στάδιο που έχω την απάντηση της λύσσας και στα χέρια μου έχω την εξέταση και το χαρτί από την Νομαρχία. Εδώ είναι η απορία μου, που πρέπει να τα στείλω αυτά και πως;; Απ'οτι έχω καταλάβει πρέπει να τα στείλω με Mail στην καραντίνα μαζί με το διαβατήριο... Τα χρήματα(τα 85$) πως θα τα πάρουν;;

                      Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :-)

                      Comment


                        #71
                        Είμαι στη φάση που το ψάχνω και εγώ για το σκύλο μου (μεγάλη μάρκα) οπότε αν έχω στο μέλλον θα σου πω.

                        Comment


                          #72
                          Το κλουβί του ζώου, είναι από την αεροπορική εταιρία ή δικό μας; Πέρα από τις διαστάσεις για να είναι βολικό για το ζώο, πρέπει να πληρεί κάποιες άλλες προδιαγραφες; Δηλαδη, εγω που έχω γάτα, μπορώ να την βάλω σε κλουβί για σκύλο μόνο και μόνο για να ταξιδέψει άνετα; Δεν έχουμε αποφασίσει, αν θα πάρυυμε τη γριούλα μας μαζί (15 χρονών) ακόμα γιατι φοβάμαι το ταξίδι. Πόσες ώρες κάνει το ζώο; Μπορεί να έχει τροφή και άμμο μέσα; Αν κάνει την ανάγκη του ποιος θα το καθαρίσει για παράδειγμα;
                          Ακόμα και ο κτηνίατρος μου είπε: "γιατί δεν την αφήνεις στη μάνα σου;" και κάθομαι και σκέφτομαι μήπως είναι πολύ εγωιστικό να την θέλω μαζί μου στην άκρη του κόσμου...

                          Comment


                            #73
                            κάποια βοήθεια για μένα;; :-/

                            Originally posted by tsivdaki View Post
                            Καλησπέρα... Είμαι καινούργια εδώ, έχω κάποιες απορίες σχετικά με την μεταφορά σκύλου στην Αυστραλία. Είμαι στο στάδιο που έχω την απάντηση της λύσσας και στα χέρια μου έχω την εξέταση και το χαρτί από την Νομαρχία. Εδώ είναι η απορία μου, που πρέπει να τα στείλω αυτά και πως;; Απ'οτι έχω καταλάβει πρέπει να τα στείλω με Mail στην καραντίνα μαζί με το διαβατήριο... Τα χρήματα(τα 85$) πως θα τα πάρουν;;

                            Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :-)

                            Comment


                              #74
                              Γεια σας!!Θα μπορουσε καποιος που εχει μεταφερει το κατοικιδιο του στην Αυστραλια να γραψει βημα-βημα τι εκανε??
                              Θα ηταν πολυ χρησιμο!

                              Comment


                                #75
                                Όλες οι διαδικασίες για τη μεταφορά κατοικιδίων στη Νέα Ζηλανδία.

                                Your Pets | MPI Biosecurity New Zealand

                                Comment

                                Working...
                                X