Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την μεταφορά κατοικίδιων στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Καλημέρα σε όλους. Θα σας περιγράψω λεπτομερώς την διαδικασία για ΣΚΥΛΟ μιας και την βιώνω αυτή την περίοδο, μπας και βάλω κ εγώ ένα λιθαράκι στο βουνό της ενημέρωσης.

    Αρχικά έχω ένα λευκό αρσενικό chow chow που ακούει στο όνομα Ralf. Είναι 10 μηνών.

    Έκανε εμβόλιο λύσσας 10-12-12.
    Συμπλήρωσε τον κύκλο των εμβολίων κατά του καλαζάρ 9-5-13.

    Σήμερα 4-7-13 του πήραν αίμα στο κτηνιατρείο και του το πήγα στο ιολογικό εργαστήριο στην Αγία Παρασκευή Νεαπόλεως 25 για εξέταση για λύσσα. Κόστος 55 ευρώ. Αποτελέσματα βγαίνουν σε 4-5 βδομάδες.

    Επόμενο βήμα είναι 30 μέρες πριν το ταξίδι, να εξεταστεί το αίμα του για :
    -Leishmania infantum
    -Ehrlichia canis
    -Brucella canis
    -Leptospira canicola

    Οι επιλογές είναι 2 (μιας και το ιολογικό εργαστήριο που είναι εγκεκριμένο από το κράτος δεν έχει τον απαραίτητο εξοπλισμό)

    1) το εργαστήριο του κ.Κοντού στην Παιανία που ζητάει 298 ευρώ για αυτές τις εξετάσεις ( και δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι εγκεκριμένος από το κράτος-έχω ακούσει βέβαια ότι έχει στείλει επιτυχώς σκυλιά στο εξωτερικό)

    2) να σταλεί το αίμα με courier σε εργαστήριο στην Αγγλία (Export Tests Price List ) με κόστος :

    Brucella SAT (TC1032) £8.40
    Ehrlichia (TC1511) £31.35
    Leishmania (TC0674) £20.50
    Lepto Canicola (TC0452) £6.45

    Επειδή ο Ralf έχει ολοκληρώσει τον κύκλο εμβολιασμού κατά του Καλαζάρ (leishmania) είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα εντοπιστούν αντισώματα leishmania στο αίμα του. Οπότε για αυτό τον λόγο χρειάζεται 30 μέρες πριν το ταξίδι να γίνει το τεστ " Speed Leish K ” και να βγει αρνητικό.

    15 μέρες πριν πρέπει να εμβολιαστεί με το εμβόλιο Bordetella bronchiseptica.

    Τέλος 4 μέρες πριν το ταξίδι χρειάζεται χάπι για τα σκουλήκια (MILBEMAX) καθώς και να χορηγηθεί αμπούλα (παρασιτοκτόνα).

    Όλα αυτά πρέπει να είναι πιστοποιημένα από φορείς του κράτους. Καλέστε τον κ. Σταματίου (2132100155) στην διεύθυνση Κτηνιατρικής στην Καλλιθέα για να σας υπογράψει τα απαραίτητα έγγραφα.

    Ταυτόχρονα θα πρέπει να στείλετε αίτηση στην Αυστραλία για να κάνετε book για γκαραντίνα ( 30 μέρες) με κόστος περίπου 1300 δολλάρια. Επίσης θα σας ζητηθεί κάτι αντίστοιχο με βίζα για τον σκύλο αξίας 320 δολαρίων.

    Τέλος θα πρέπει να βρείτε μεταφορική. Εμένα η singapore airlines δεν με εξυπηρετεί καθώς δεν δέχεται chow chow. Οπότε στράφηκα στην greek air cargo.

    Έπεται συνέχεια και περισσότερες πληροφορίες.

    Comment


      #92
      Αυτο δεν το περιμενα..οτι ο σκυλος και γενικα τα κατοικιδια χρειαζονται βιζα . Καλα κανουν εγω με τους αυστραλους ειμαι..

      Comment


        #93
        Η γάτα εχει τις ιδιες δυσκολίες;;;;

        Comment


          #94
          λιγότερες εξετάσεις..και λιγότερα έξοδα κατά 25-30%

          Comment


            #95
            1600 ευρώ μου ζήτησε η emirates για να μεταφέρει το σκύλο μου..
            Σύνολο αεροπορικά, εξετάσεις, γκαραντίνα 1 μήνα , κλουβί κτλ βγαίνει πάνω από 3000 ευρώ!

            Comment


              #96
              Originally posted by Petrosg85 View Post
              1600 ευρώ μου ζήτησε η emirates για να μεταφέρει το σκύλο μου..
              Σύνολο αεροπορικά, εξετάσεις, γκαραντίνα 1 μήνα , κλουβί κτλ βγαίνει πάνω από 3000 ευρώ!

              Comment


                #97
                Τοσα ειναι. Εγω εχω υπολογισει οτι για 3 γατες και 3 σκυλους θελω 15000 ευρα περιπου
                Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                Comment


                  #98
                  Ποσαααααααααα?????

                  Comment


                    #99
                    εκτός από singapore (που δεν μεταφέρει chow chow) και εκτός της emirates που είναι πανάκριβη ξέρετε άλλη εταιρεία για μεταφορά κατοικιδίου?

                    Comment


                      Καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα!Σκεφτομαστε και εμεις να φυγουμε εξωτερικο.Αρχικα λεγαμε Ευρωπη αλλα τα πραγματα δεν πανε ουτε εκει καλα.Εχουμε και εμεις 2 γατους και ενα λυκοσκυλο και φυσικα ουτε λογος να τα αποχωριστουμε.
                      Για Αυστραλια απ οτι διαβαζω ειναι μεγαλη ταλαιπωρια και για το ζωο και για εμας και πρεπει να δωσεις και μια ολοκληρη περιουσια για να μεταφερεις 3 ζωα.Ειναι και η υποχρεωτικη καραντινα που με αγχωνει.Δεν μπορω να τα φανταστω 1 μηνα κλεισμενα σε κλουβια. Για Καναδα αν δεν κανω λαθος ειναι πιο απλα τα πραγματα και νομιζω οτι δεν υπαρχει καραντινα.Υπαρχει καποιος που να γνωριζει ωστε να παρουμε μια ιδεα?Ευχαριστω εκ των προτερων!

                      Comment


                        Καλησπερα σας
                        επειδη και εμεις ειμαστε στην διαδικασια αναχωρησης πρωτα εγω σε κανα μηνα κ επειτα η γυναικα μου απο τις αρχες του νεου χρονου θα ηθελα να ρωτησω οσους κανουν την διαδικασια για μεταφορα σκυλου εχουν ακολουθησει τα παρακατω βηματα ?
                        Category 4: Quarantine period varies in Australia - Department of Agriculture, Fisheries and Forestry

                        Comment


                          Γεια σου, Nick
                          Τα Ελληνικά μου είναι απαράδεκτα, αλλα θα προσπαθήσω να απαντήσω. Εμείς είμαστε στιν τελική ευθεία της διαδικασίας με τα δυο σκυλάκια μας. Έχουμε ακολουθήσει όλα τα βήματα του Category 4. Το μόνο που λείπει είναι η πτήση. Είναι περίπλοκη και εκνευριστική η ολη διαδικασία.
                          Μας έχει κοστήσει τα εντερά μας ... με κτηνίατρος εδώ (η οποία μας έχει κατακλέπσει) + εξετάσεις αίματος στην Αγγλία (περίπου 1,000 ευρώ), κόστος αίτησεως για import permit (AUS $490), μεταφορικά με Emirates Athens-Sydney (1,500 ευρώ) και καραντίνα (AUS $2,500) ... δηλαδη 4,500 ευρώ ολα μαζί για τις δύο.
                          Πρώτα, πρέπει να κανονίσεις για τα εμβόλια και τα τεστ. Το σημαντικότερο τεστ είναι αυτό για λύσσα (rabies). Πρέπει να γίνει σχετικά νωρίς για να αποφύγει μεγαλήτερη διαμονή στην καραντίνα ο σκύλος. Δηλαδή, για να μείνει το ελάχιστο χρόνο στιν καραντίνα (30 μέρες), πρέπει να γίνει το εμβόλιο 6 μήνες πριν απο τιν αναχώρηση για Αυστραλία, και ενα μήνα μετά το εμβόλιο (δηλαδή 5 μήνες πριν απο τιν αναχώρηση) να πάρουν αίμα γαι να δούνε εαν ο σκύλος έχει αναπτύξει τα αντισόματα. Εάν γίνει το εμβόλιο π.χ. 3 μήνες πριν απο την αναχώρηση, ο σκύλος πρέπει να μείνει 3 μήνες καραντίνα. Αυτό πρέπει να το αποφύγεις!!!
                          Μια που έχεις τα αποτελέσματα για την λύσσα, κάνεις αίτηση - 'Application for Permit to Import Quarantine Material'. Αυτό είναι ενα νούμερο που σου δίνουνε και με αυτό κλέινεις θέση για καραντίνα και μεταφορά. Πέρνει περίπου 15-20 μέρες να εκδωθεί.
                          Πρέπει να κλείσεις θέση για την καραντίνα νωρίς. Εμείς που πηγαίνουμε για Μελβούρνη αναγκαζόμαστε να στείλουμε τα σκυλάκια μας στο Sydney επειδή δεν γνωρίζαμε τιν διαδικασία και πλέον για φέτος δεν υπάρχει διαθέσιμος χώρος στην Μελβούρνη!
                          Ειναί, βέβαια, και άλλα βήματα, άλλα κέφτηκα να σου ενημερώσω για τα σημαντηκότερα.
                          Ασ'τα να πάνε ... έχουμε τρελαθεί. Ελπίζω μόνο να φτάσουνε καλά τα κοριτσάκια μου, και δεν θα το ξανακάνω αυτό με μεταφορά ζώων στην Αυστραλία ποτέ!

                          Comment


                            Originally posted by Νικολίνα View Post
                            Καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα!Σκεφτομαστε και εμεις να φυγουμε εξωτερικο.Αρχικα λεγαμε Ευρωπη αλλα τα πραγματα δεν πανε ουτε εκει καλα.Εχουμε και εμεις 2 γατους και ενα λυκοσκυλο και φυσικα ουτε λογος να τα αποχωριστουμε.
                            Για Αυστραλια απ οτι διαβαζω ειναι μεγαλη ταλαιπωρια και για το ζωο και για εμας και πρεπει να δωσεις και μια ολοκληρη περιουσια για να μεταφερεις 3 ζωα.Ειναι και η υποχρεωτικη καραντινα που με αγχωνει.Δεν μπορω να τα φανταστω 1 μηνα κλεισμενα σε κλουβια. Για Καναδα αν δεν κανω λαθος ειναι πιο απλα τα πραγματα και νομιζω οτι δεν υπαρχει καραντινα.Υπαρχει καποιος που να γνωριζει ωστε να παρουμε μια ιδεα?Ευχαριστω εκ των προτερων!


                            Ευρωπη , Αυστραλια , Καναδα ,
                            με εχεις προβληματισει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ με την ευρεση καταλληλου για τα ζωακια σου προορισμο !!!!!!!!!!!
                            ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ COPY-PASTE............. "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....... !!!!!!!"

                            Comment


                              ευχαριστω για τις απαντησεις,Athinaia10558.

                              Μπρερδευτηκα ομως στο σημειο που αναφερεις οτι για φετος δεν υπαρχει διαθεσιμη θεση στη καταντινα εννοεις το 2013?Και τα σκυλακια πρεπει να μεινουν σε καραντινα στο sindey?

                              Την διαδικασια την εχω ξεκινησει με τα εμβολια για λυσσα κλπ κ κλπ.Οντως χρονοβορα κ κοστοβορα διαδικασια.

                              Comment


                                Useful information.

                                Faster quarantine entry for imported pets

                                Useful Link
                                : Bringing Cats and Dogs (and other pets) to Australia - Department of Agriculture, Fisheries and Forestry

                                Comment

                                Working...
                                X