Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με νοσηλευτές, ιατρούς και παραϊατρικά επαγγέλματα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Καλησπερα κι απο εμενα!
    Ειμαι νοσηλευτρια (ΔΕ),και για να το πω πιο σωστα ειμαι βοηθος νοσηλευτη,εχω τελειωσει δηλαδη Τεχνικο Λυκειο.Εχω πιθανοτητες;Ή δεν αναγνωριζεται το πτυχιο μου λογω δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης;Το διαβασα καπου (δε θυμαμαι που),οτι πτυχια β.νοσηλευτων ΔΕ δεν αναγνωριζονται στο εξωτερικο.τι ισχυει πραγματικα;

    Comment


      #92
      Originally posted by annouLi View Post
      Καλησπερα κι απο εμενα!
      Ειμαι νοσηλευτρια (ΔΕ),και για να το πω πιο σωστα ειμαι βοηθος νοσηλευτη,εχω τελειωσει δηλαδη Τεχνικο Λυκειο.Εχω πιθανοτητες;Ή δεν αναγνωριζεται το πτυχιο μου λογω δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης;Το διαβασα καπου (δε θυμαμαι που),οτι πτυχια β.νοσηλευτων ΔΕ δεν αναγνωριζονται στο εξωτερικο.τι ισχυει πραγματικα;
      Nursing and Midwifery Board of Australia - Internationally Qualified Nurses and Midwives
      Doctors and Nurses - Workers - Visas & Immigration

      Comment


        #93
        Παραθέτω παρακάτω τις αντίστοιχες πληροφορίες για τη Νέα Ζηλανδία.

        Ιατροί :
        Doctors wanting to practise in New Zealand - Medical Council of New Zealand

        Information for foreign doctors | New Zealand Medical Association


        General Practitioner


        Οδοντίατροι :
        Dental Council of New Zealand

        Dentist


        Νοσηλευτές :
        International registration / Nurses / Home - Nursing Council of New Zealand

        Registered Nurse


        The Australian Nurses Guide to Working in New Zealand


        Nursing Jobs in New Zealand | Health Jobs in NZ | Nursing Agency


        Μαίες :
        Overseas Applicants (or Non-New Zealand Applicants) | Midwives - General

        Midwife


        Blog με χρήσιμες πληροφορίες :
        Sarah Stewart: Emigrating to New Zealand to work as a midwife

        Moving to New Zealand from the UK to work as a Midwife: Checklist | midwifediaries.com


        Επίσης χρήσιμες πληροφορίες στα παρακάτω Links:
        HealthCareers - International Candidates - Home

        Health Careers NZ | Facebook


        Kiwi Health Jobs


        KiwiHealthJobs.com | Facebook


        Accent Health Recruitment New Zealand : Jobs for Doctors, Jobs for Nurses,
        Medical Vacancies & Jobs for Physios, Speech & Occupational Therapists


        ACCENT HEALTH RECRUITMENT NEW ZEALAND - Christchurch, New Zealand - Professionelle Dienstleistungen | Facebook


        Home


        Health Care / Medical - Nursing jobs in New Zealand | Working In New Zealand


        Health Care / Medical - Health jobs in New Zealand | Working In New Zealand


        Health Care / Medical - Allied Health jobs in New Zealand | Working In New Zealand


        Χρήσιμα Links για μελέτη :
        Hospital jobs elude migrants - National - NZ Herald News

        Hospital jobs elude migrants | move2nz: the blog


        Registration Boards and Societies for Health Professionals :
        Registration Boards and Societies for Health Professionals | Health Workforce NZ

        Find a Job :
        Find a job | Health Workforce NZ

        Πληροφορίες για όλα τα επαγγέλματα υγείας :

        Health - Jobs in this industry

        Comment


          #94
          ΙΑΤΡΟΙ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

          Καλημερα απο τη Θεσ/νικη.Θα ηθελα να ρωτησω τι γινεται με τους ΙΑΤΡΟΥΣ.Ξερω οτι εχουν αναγκες.Ξερετε καποιους Ελληνες ιατρους που κατεβηκαν κατω,και αν ναι ειναι ευχαριστημενοι?Ξερει κανεις τι διασικασια ακολουθησαν?Δωσαν εξετασεις ή το πτυχιο τους αναγνωριζεται αυτοματα?Με τη γλωσσα τι γινεται?Θελει Proficiency?Σας ευχαριστω για τις τοσες σημαντικες πληροφοριες που μας δινεις εμας τους απογοητευμενους Ελληνες.

          Comment


            #95
            Originally posted by sergio1 View Post
            Καλημερα απο τη Θεσ/νικη.Θα ηθελα να ρωτησω τι γινεται με τους ΙΑΤΡΟΥΣ.Ξερω οτι εχουν αναγκες.Ξερετε καποιους Ελληνες ιατρους που κατεβηκαν κατω,και αν ναι ειναι ευχαριστημενοι?Ξερει κανεις τι διασικασια ακολουθησαν?Δωσαν εξετασεις ή το πτυχιο τους αναγνωριζεται αυτοματα?Με τη γλωσσα τι γινεται?Θελει Proficiency?Σας ευχαριστω για τις τοσες σημαντικες πληροφοριες που μας δινεις εμας τους απογοητευμενους Ελληνες.
            Εάν σε ενδιαφέρει να εργαστείς στο Auckland της Νέας Ζηλανδίας ή στις γύρω περιοχές
            επικοινώνησε με την ελληνική κοινότητα του Auckland για να σε κατατοπίσουν. Γιατί
            από ότι έχω δεί έχουν αρχίσει και μεταναστεύουν γιατροί.

            Η σελίδα της κοινότητας στο facebook :



            Η σελίδα της κοινότητας :

            Welcome, Καλωσήλθατε !

            Comment


              #96
              Γειά παιδιά ! Είμαι φοιτήτρια Νοσηλευτικής και τελειώνω φέτος. Ακούω πολλά για Αυστραλία. οι μισοί λένε είναι καλά εκεί , οι άλλοι οτι δεν ειναι. τι τελικά ισχύει ; πως είναι η ζωή εκεί ; ζείς άνετα , σαν άνθρωπος ή είσαι σπίτι δουλειά σπίτι ;έχω τη θεία μου εκεί και σκέφτομαι να πάω , είναι μόνη της χωρίς παιδιά.Πρέπει να βρώ δουλειά απο κάποιο γραφείο εδώ πρώτα και μετά να πάω κάτω ;

              Comment


                #97
                Γεια σας και απο έμας αλλα ήθελα να ρωτήσω και πάλι αν κάποιος νοσηλευτής με ενεργή εγγραφή στο εκάστοτε νοσηλευτικό σύλλογο της αυστραλίας έχει λάβει sponsorship απο κάποιο νοσοκομείο το οποίο και θα διατίθεται να καλύψεί βίζα δική του και των dependent tou

                Comment


                  #98
                  Originally posted by ZorikiaGomena View Post
                  Γειά παιδιά ! Είμαι φοιτήτρια Νοσηλευτικής και τελειώνω φέτος. Ακούω πολλά για Αυστραλία. οι μισοί λένε είναι καλά εκεί , οι άλλοι οτι δεν ειναι. τι τελικά ισχύει ; πως είναι η ζωή εκεί ; ζείς άνετα , σαν άνθρωπος ή είσαι σπίτι δουλειά σπίτι ;έχω τη θεία μου εκεί και σκέφτομαι να πάω , είναι μόνη της χωρίς παιδιά.Πρέπει να βρώ δουλειά απο κάποιο γραφείο εδώ πρώτα και μετά να πάω κάτω ;
                  Δεν υπάρχει γραφείο στην Ελλάδα που να σου βρίσκει δουλειά στην Αυστραλία και αν υπάρχει είναι απάτη και θα χάσεις τα λεφτά σου. Τελείωσε πρώτα τις σπουδές σου και δες τι χρειάζεται να κάνεις για να ρθεις ως νοσηλευτρια. Διάβασε τις αναρτήσεις της alkioni και FarfyFfs. To αν είναι καλά, διάβασε τις ανταποκρίσεις μελών που είναι ήδη κάτω και θα καταλάβεις.

                  Αν πας οργανωμένα, με την κατάλληλη βίζα και εφόσον έχεις μια καλή ειδικότητα αναγνωρισμένη από τον αντίστοιχο φορέα δεν θα χαθείς.
                  Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                  Comment


                    #99
                    Originally posted by annouLi View Post
                    Καλησπερα κι απο εμενα!
                    Ειμαι νοσηλευτρια (ΔΕ),και για να το πω πιο σωστα ειμαι βοηθος νοσηλευτη,εχω τελειωσει δηλαδη Τεχνικο Λυκειο.Εχω πιθανοτητες;Ή δεν αναγνωριζεται το πτυχιο μου λογω δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης;Το διαβασα καπου (δε θυμαμαι που),οτι πτυχια β.νοσηλευτων ΔΕ δεν αναγνωριζονται στο εξωτερικο.τι ισχυει πραγματικα;
                    Καλημέρα, σου απαντάω παραθέτοντας ένα προηγούμενο ποστ που είχα γράψει σε μία άλλη κοπέλα ΔΕ νοσηλευτικής.
                    Originally posted by FarfyFfs View Post
                    Βασιλική αν εισαι ΔΕ Νοσηλευτρια πρεπει να εχεις στο μυαλο σου πως ο ANMAC (το συμβουλιο οπου περναν assessement μαιες νοσηλευτριες) θα σου ζητησει να κανεις το IRON COURSE γιατί το πτυχιο σου δεν ειναι ισαξιο με Bachelor. Για να κανεις λοιπον το IRON COURSE θα χρειαστεις 3 μηνες απο τη ζωη σου και πολλα λεφτα απο τη τσεπη σου , περι τα 13.000 $ , θα πρεπει να δωσεις στο τελος του course εξετασεις τις οποιες αν δεν τις περασεις εισαι αναγκασμενη να γυρισεις πισω στην ελλαδα. Ακομα και αν τις περασεις αν δεν εχεις βιζα που σου επιτρεπει να μεινεις στη χωρα θα πρεπει να φυγεις και να ξαναγυρισεις , στο μεσοδιαστημα κανεις τα χαρτια για το assessment & register in AHPRA (σύλλογοσ) όπου θα πρεπει να περιμενεις άλλους 3 μηνες για τη διεργασια αυτη και να σκασεις αλλο 1 χιλιαρικο περιπου εκει. Ολα αυτα στα λεω επιγραμματικα , η διαδικασια στην πραγματικοτητα ειναι πολυ μεγαλυτερη. Αυτα.


                    Originally posted by ZorikiaGomena View Post
                    Γειά παιδιά ! Είμαι φοιτήτρια Νοσηλευτικής και τελειώνω φέτος. Ακούω πολλά για Αυστραλία. οι μισοί λένε είναι καλά εκεί , οι άλλοι οτι δεν ειναι. τι τελικά ισχύει ; πως είναι η ζωή εκεί ; ζείς άνετα , σαν άνθρωπος ή είσαι σπίτι δουλειά σπίτι ;έχω τη θεία μου εκεί και σκέφτομαι να πάω , είναι μόνη της χωρίς παιδιά.Πρέπει να βρώ δουλειά απο κάποιο γραφείο εδώ πρώτα και μετά να πάω κάτω ;
                    Για αρχή πρέπει να μας πεις αν είσαι από ΑΕΙ, ΤΕΙ ή ΔΕ. για το καθενα ισχύει κάτι διαφορετικό. Αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι πως ο ANMAC (συμβούλιο που ανγνωρίζει τα πτυχία νοσημλευτων μαιευτων στην Αυστραλία) και ο AHPRA (σύλλογος που κάνουν εγγραφή μαιευτες νοσηλευτες) και αργοτερα ΝMΒΑ ( για αδεια ασκησης επαγγελματος) έχουν προυποθεση αποδειξης εμπειριας 3 χρόνων. Επειδή δεν το χω ψάξει το θεμα σχετικά με το να μην έχει κάποιος εμπειρία θα σου παραθέσω τα Link από το site του κάθε οργανισμού για να το κοιτάξεις.

                    Australian Nursing & Midwifery Accreditation Council | ANMAC
                    Australian Health Practitioner Regulation Agency - Home
                    Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                    Comment


                      Καλησπέρα σε όλους!
                      Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει κάποιος που ξέρει..
                      Η κοπέλα μου σπουδάζει νοσηλευτική σε ΤΕΙ στην Ελλάδα. Έχει καλές πιθανότητες να βρει δουλειά στην Αυστραλία? Θα πρέπει να κάνει έξτρα σπουδές εκεί ή το πτυχίο απο ΤΕΙ φτάνει?
                      Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

                      Comment


                        Αλεξ το πτυχιο ειναι ισαξιο του bachelor συμφωνα νε τον κκλο μαθηματων. Εχει δουλειες εδω αλλα εχει μεγαλη φιαδικασια αναγνώρισης πτυχιου.
                        Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                        Comment


                          Originally posted by FarfyFfs View Post
                          Αλεξ το πτυχιο ειναι ισαξιο του bachelor συμφωνα νε τον κκλο μαθηματων. Εχει δουλειες εδω αλλα εχει μεγαλη φιαδικασια αναγνώρισης πτυχιου.

                          Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανταπόκριση σου!
                          Άρα αν κατάλαβα καλά,δεν θα χρειαστεί άλλες σπουδές,σωστά? Γιατί αυτό είναι που μας καίει. Την διαδικασία δεν την γλιτώνουμε και θα κάνει ό,τι χρειαστεί αλλά το οικονομικό βάρος των έξτρα σπουδών θα ήταν πρόβλημα.
                          Όταν λες μεγάλη διαδικασία εννοείς γραφειοκρατικά? Ή χρονικά? Ή κάτι άλλο?

                          Comment


                            Εννοω κ μεγαλη χρονικα κ χρηματικα κ ψυχολογικα. Κανονας απαραιτητις ιελτς 7 σε ολα τα bands μεταφρασμενα οκα τα απαραιυητα χαρτια που αποδικνυουν σπουδες εγγραφη σε ενε μιας κ εινσι νοσηλευτρια το πτυχιο οπως και δηποτε να υπάγεται στην ευρωπαϊκή οδηγια 2005/36/εκ. Γενικα θελει διαβασμα ψαξιμο τρεξιμο κ πολύ υπομονη
                            Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                            Comment


                              Originally posted by FarfyFfs View Post
                              Εννοω κ μεγαλη χρονικα κ χρηματικα κ ψυχολογικα. Κανονας απαραιτητις ιελτς 7 σε ολα τα bands μεταφρασμενα οκα τα απαραιυητα χαρτια που αποδικνυουν σπουδες εγγραφη σε ενε μιας κ εινσι νοσηλευτρια το πτυχιο οπως και δηποτε να υπάγεται στην ευρωπαϊκή οδηγια 2005/36/εκ. Γενικα θελει διαβασμα ψαξιμο τρεξιμο κ πολύ υπομονη
                              Σε ευχαριστώ πολύ!
                              Ναι,για το IELTS με τα 7αρια και μεταφρασμενα τα πτυχια ξέρω. Για την ΕΝΕ δεν το ήξερα,χρησιμο! Αυτήν την ευρωπαική οδηγία που λες ομολογώ ότι πρώτη φορά την ακούω! Δηλαδή?
                              Και μια άλλη ερώτηση...αφού αναγνωριστεί το πτυχίο με το καλό...μπορεί να βρει sponsorship σε αυτήν την δουλειά? Υπάρχουν? Το καλύτερο είναι να πάει Αυστραλία με καμια τουριστική και να ψάχνει sponsorship ή μπορεί να βρει και απο Ελλάδα στέλνοντας βιογραφικά? Επειδή ακούμε ότι η ζήτηση για νοσηλεύτριες είναι μεγάλη....

                              Comment


                                Καλησπέρα! Γνωρίζει κανείς αν για να αποκτήσεις την αναγνώριση του πτυχίου νοσηλευτικής ΤΕ χρειάζεται να κάνεις μαθήματα ή κάποια πρακτική ασκηση? Μιλάω για Αυστραλία - Νέα Ζηλανδία.

                                Comment

                                Working...
                                X