Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με νοσηλευτές, ιατρούς και παραϊατρικά επαγγέλματα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by vicky78 View Post
    Λογικα αυτο το χαρτι πρεπει να ειναι αυτο που σου ζητουν για να διοριστεις σε νοσοκομειο.Νομιζω οτι λεγεται καλης καταστασης ή καπως ετσι.
    Πριν 2 χρονια που διοριστικα που ζητησαν μαζι με πτυχιο κτλ και αυτο το χαρτι απο την Υγειονομικη Επιτροπη.Αυτη εδρευει στο νοσοκομειο της πρωτευουσας καθε νομου.Καθε επιτροπη μπορει να ζηταει διαφορετικες γνωματευσεις.Πχ εμενα μου ζητησαν ακτινογραφια θωρακος(με φωτο επανω),γνωματευση απο παθολογο και απο ψυχιοτρο.Εννοειται οχι απο ιδιωτες ιατρους.
    Αυτα τα καταθετεις(παλι με φωτο) στο γραφειο της επιτροπης μαζι με αιτηση και σου λενε ποτε θα περασει η αιτηση σου απο επιτροπη για να εισαι και εσυ εκει.
    Λογικα δε σε εξεταζουν οπως κανουν με τους αλλους που θελουν αδειες αναρρωτικες κτλ. απλως παραβρισκεσαι για να παρεις το χαρτι(τουλαχιστον με εμενα ετσι εγινε)
    Θα το κοιταξω και αυτο, , καλυτερα να χεις μαζεμανα πολλα χαρτια απρα να σου λειπουνε :P Σας ευχαριστω κοριτσια ^^ <3
    Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

    Comment


      #77
      Λοιπόν κορίτσια μόλις μίλησα με τη Διευθυνση Υγιεινής. Για να σου εκδώσουν Πιστοποιητικό Υγτείας που θα ανφέρει μέσα την φυσική κια ψυχική σου κατάσταση, πρεπει να πας στο νοσοκομειο να βγαλεις ακτινογραφια θωρακος, να παρεις γνωματευση απο απθολογο και γνωματευση απο ψυχιατρο αυτα με 3 φωτογραφιες τα πας στη διευθυνση υγιεινης περναει απο επιτροπη και το παιρνεις. Αλλα υπαρχει και η δυνατοτητα να το απρεις ενδονοσοκομειακα. Εγω για να ειμαι σιγουη θα το παρω και απο τα 2 γιατι πια δεν βγαζω ακρη του τι χρειαζεται και τι οχι.
      Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

      Comment


        #78
        βρε κοριτσι μου γιατι μπλεκεσαι με πιστοποιητικα υγειας? τι δουλεια εχει το πιστοποιητικο υγειας στην ahpra? θα διοριστεις στο ελληνικο δημοσιο ή σκοπευεις να ανοιξεις καμια καφετερια? τεσπα, κανε οτι καταλαβαινεις, εγω θεωρω πως θα φας τζαμπα χρονο για κατι που ειναι ασχετο. η ahpra δεν ζηταει πιστοποιητικο υγειας. αντε κουραγιο
        i don't do drugs, i am drugs!

        Comment


          #79
          Originally posted by alkioni View Post
          βρε κοριτσι μου γιατι μπλεκεσαι με πιστοποιητικα υγειας? τι δουλεια εχει το πιστοποιητικο υγειας στην ahpra? θα διοριστεις στο ελληνικο δημοσιο ή σκοπευεις να ανοιξεις καμια καφετερια? τεσπα, κανε οτι καταλαβαινεις, εγω θεωρω πως θα φας τζαμπα χρονο για κατι που ειναι ασχετο. η ahpra δεν ζηταει πιστοποιητικο υγειας. αντε κουραγιο
          Μα εδω η Διευθυνση υγιεινης μου λεει οτι αυτο κανουν ασε που δεν εχουνε αρμοδια επιτροπη και τους εξυπηρετει το ΚΕΚΥΚΑΜΕΑ με τους οποιους συστεγαζεται η πρωτοβαθμια υγεια. Ο ενας μου λεει ετσι ο αλλος γιουβετσι. Εγω ενα χαρτι θελω που να λεει οτι στεκω καλα και με εχουν βγαλει την πιστη, τι να κανω?
          Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

          Comment


            #80
            Σ'ευχαριστω πολυ alkioni!!

            Comment


              #81
              τι να σου πω, εσυ αυτο που χρειαζεσαι για την ahpra ειναι το πιστοποιητικο υφισταμενης επαγγελματικης καταστασης, τωρα εαν αυτοι δεν ξερουνε τι ειναι αυτο, να τους παραπεμψεις στους ανωτερους τους για να μαθουνε. ειναι υποχρεωμενοι να σου το χορηγησουνε και να γραφει τα σωστα πραγματα. επαναλαμβανω πως η ahpra δεν ζηταει πιστοποιητικο υγειας, διαφορετικα θα το ανεγραφε ως health certificate. αυτα ειχα να πω, δεν ξερω πως αλλιως να σε βοηθησω.
              i don't do drugs, i am drugs!

              Comment


                #82
                Originally posted by alkioni View Post
                τι να σου πω, εσυ αυτο που χρειαζεσαι για την ahpra ειναι το πιστοποιητικο υφισταμενης επαγγελματικης καταστασης, τωρα εαν αυτοι δεν ξερουνε τι ειναι αυτο, να τους παραπεμψεις στους ανωτερους τους για να μαθουνε. ειναι υποχρεωμενοι να σου το χορηγησουνε και να γραφει τα σωστα πραγματα. επαναλαμβανω πως η ahpra δεν ζηταει πιστοποιητικο υγειας, διαφορετικα θα το ανεγραφε ως health certificate. αυτα ειχα να πω, δεν ξερω πως αλλιως να σε βοηθησω.
                Σε ευχαριστω πολυ κοπλα μυο ηδη με εχεις βοηθησει πολυ ^^ να εισαι καλα και σου ευχομαι οτι καλυτερο , θα την βρω την ακρη καποια στιγμη που θα παει :p
                Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                Comment


                  #83
                  Μετά από πολύ αγχος και τρεξιμο, τελικα βρηκα τον σωστο τροπο να βγει αυτο το "fit to practise". Κανένας Σύλλογος και καμία Διεύθυνση Υγιεινής δεν μπορεί να σου δωσει Πιστοποιητικο Υφισταμενης Επαγγελματικής Κατάστασης που εκτος απο τα κλασικά που αναφέρει μέσα για τη νομιμη αδεια ασκησεως επαγγελματος και ότι δε διωκεσαι ποινικα και πεθαρχικα κου του λου , που να αναφερει μεσα οτι εσυ εισαι ψυχικα και σωματικα υγιης. Αυτό για να στο συμπεριλάβει πρεπει να ακολουθησεις μία σειρα εξετασεων που σου δινει η Πρωτοβαθμια Υγεια, αιματολογικες ουρων α/α θωρακος , παθολογο και ψυχιατρο και φυσικα τις γνωματευσεις αυτων. Πηρα τηλεφωνο στη Διευθυνση Υγιεινης στην Καστορια απο εξεδωσα την αδεια ασκησεως επαγγελματος και μου ειπαν τα παραπνω, το ιδιο μου ειπαν στην Ξανθη οπου και μενω το ιδιο στη Θεσσαλονικη οπου σπουδασα , το ιδιο και στην Αθηνα οπου πηρα ετσι για να εχφω 4 γνωμες. Τωρα αλκιονη μου εσυ δεν ξερω τι πηρες και πως το πηρες, παντως απο την Πρωτοβαθμια μου ειπανε ενα πραγμα, αντε και πηρες το Πιστοποιητικο υφισταμενης επαγγελματικης καταστασης που δηλωνει οτι εισαι ψυχικα και σωματικα υγιης , εαν σου ζητηθει χαρτι εξετασεων που το πιστοποιει θα το χεις? Στο AHPRA ζητανε πιστοποιηση και ψυχικης και σωματικης Υγειας. Και για να σε παω πιο μακρια καποια στιγμη οταν με το καλο φτασουμε Αυστραλια ετσι κ αλλιως θα πρεπει να κανουμε κλινικες εξετασεις εαν δεν τις εχουμε ηδη απο Ελλαδα, αλλιως δεν γινεσαι και full register. Αυτά από μένα ελπιζω ολοι να βρουμε να το δρομο μας.
                  Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                  Comment


                    #84
                    14. Fitness to Practise – Full Assessment only
                    Required information: evidence of previous criminal history and/or physical or mental
                    incapacity to work as a nurse or midwife
                    If an applicant has previous criminal history and/or physical or mental incapacity to work as
                    a nurse or midwife then appropriate documentation must be provided so that the ANMAC
                    Board can make an informed decision on an application for skills assessment

                    επισης οσον αφορα το κομματι verification of A “Verification of Registration” is a letter confirming registration and good standing of a
                    nurse or midwife. It is provided by the organisation responsible for the registration of nurses
                    and midwives in your country. Verifications must be sent directly to ANMAC by the
                    registering authority. Verifications sent by you will not be accepted.

                    οσον αφορα το κομματι fit to practice λεει πως ΕΑΝ ο αιτων εχει προβλημα τοτε πρεπει να στειλει τα απαραιτητα δικαιολογητικα. για το αλλο κομματι το ζηταει ως verification of registration δηλαδη η μεταφραση στα ελληνικα ειναι πιστοποιητικο υφισταμενης επαγγελματικης καταστασης οπου αναφερει μεσα και το σημειο οπου ασκεις το επαγγελμα χωρις να εχεις προβλημα σωματικο και ψυχολογικο. οσον αφορα το κομματι της ahpra, παρε πρωτα την βιζα και μετα ολα θα γινουνε, τωρα εαν κατσουνε να μου ζητησουνε οπως λες με ποια αποδεικτικα βγαινει αυτο, με το ιδιο σκεπτικο μπορουνε να σου ζητησουνε και ενα σωρο αλλα. κανε οτι καταλαβαινεις, εγω απλως λεω πως εγω δεν εστειλα ολα αυτα που λες και επισης δεν μου τα ζητησανε. εαν στο μελλον μου ζητηθουνε απο την ahpra, τοτε θα κανω οτι χρειαστει, αλλα προσωπικα νομιζω πως ειναι τοσο ακριβης σε αυτα που ζητανε που εαν θελανε τα πιστοποιητικα αποδειξης οτι εισαι αρτιμελης κ.τ.λ. θα το γραφανε απο την αρχη και θα το ζητουσανε. αντε καλο κουραγιο και ευχομαι καλα αποτελεσματα
                    i don't do drugs, i am drugs!

                    Comment


                      #85
                      Μα πως θα παρεις πιστοποιητικο υφισταμενης επαγγελματικης καταστασης που να αναφερει μεσα κατι τετοιο, αυτο σου εξηγω. Κανενας δεν αναλαμβανει απο τη διευθυνση υγιεινης να σου δωσει κατι τετοιο εαν δεν τους πας αποδεικτικα, δεν εχουν τη δικαιοδοσια πως το λενε. Και επισης εγω δεν θα στειλω πιστοποιητικο στο Ahpraπου να λεει οτι ειμαι αρτιμελης και τα σχετικα απλα πρεπει να αποδειξω στη διευθυνση υγιεινης οτι ισχυει κατι τετοιο, για να μπορεσω να παρω το χαρτι ετσι πως το ζηταει ο ahpra αυτο σου λεω. Απο την καστορια επισης οταν τους ανεφερα πως υπαρχει ανθρωπος (εννοωντας εσενα) πως εχει παρει πιστοποιητικο που αναφερει μεσα την ψυχοσωματικη ακεραιοτητα , μου ειπανε οκ, φερε μας ενα δειγμα απο την περιφερεια που το κανε αυτο χωρις να προσκομισει αποδεικτικα για την κατασταση υγειας του κ εγω θα στο κανω... οπως σου ειπα σε 4 δφιαφορετικες πολεις μου ειπανε το ιδιο, πραγμα που ειναι και λογικο γτ αυτοι δεν μπορουνε να ξερουν εσυ αν εισαι υγιης , οιποτε πως θα γραψουνε μεσα κατι τετοιο εαν δεν τους το αποδειξεις.
                      Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                      Comment


                        #86
                        επισης στο framework λεει αυτο

                        The applicant must attest that they have no professional
                        impediment, or physical or mental incapacity that would
                        preclude them from practising as a nurse or midwife in
                        Australia.
                        The applicant must provide a statutory declaration
                        attesting to the fact that they have no health
                        problems that would preclude them from practising
                        nursing or midwifery in Australia
                        Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                        Comment


                          #87
                          Το πηρα το χαρτι :D αποστολή για μεταφραση και καταθεση σε ahpra για το register επομενο σταδιο ^^
                          Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                          Comment


                            #88
                            λοιπον παιδια ξερω οτι εχω πολυ καιρο να δωσω σημεια ζωης, αυτο δεν σημαινει πως δεν παρακολουθω το σαιτ, και επειδη φανταζομαι πως θα υπαρχουν καποιοι φιλοι που ισως να παρακολουθουνε τις δημοσιευσεις μου, εχω να σημειωσω τα εξης για να προσεξουνε οι υπολοιποι που θα στειλουνε τα χαρτια τους. αυτην την στιγμη εχω κολησει ακμη στο assesment from anmac, για τον εξης λογο. ενω ολα μου τα χαρτια ητανε σωστα και ολα οσα ζητησαν μου εστειλαν επιπροσθετο μυνημα το οποιο μου ζητουσε οι βεβαιωσεις-συστατικες τις οποιες πηρα απο τους εργοδοτες μου να ειναι λεπτομερεστατες, και τι εννοω με αυτο. αν και γραφανε μεσα οτι δουλευα εκει απο τοτε μεχρι τοτε ως νοσηλευτρια, οτι ειμουνα υποδειγματικη υπαλληλος και ενα σωρο μπουρδες αυτοι μου ζητησανε να αναγραφουνε μεσα τα παντα, για παραδειγμα απο το εαν περναω abocath, εαν ξερω να περιποιουμε κατακλισεις κ.τ.λ. και οχι μονο, να αναφερει ο εργοδοτηε κατα ποσο ασφαλης και επαρκεις ειμουνα στην εργασια μου και επισης τον τροπο με τον οποιο αξιολογηθηκα, για οσους δουλευουνε σε νοσοκομεια, αυτο σημαινει για αυτους οι εκθεσεις αξιολογησεις που εμεις τις εχουμε για τιποτα. αυτα για την ωρα. αααααααα και περιτο να πω πως αυτην την στιγμη με την μεταφραστικη που εχει κατεβασει ρολα, δεν ξερω που να κανω τις μεταφρασεις, τα νευρα μου, οποιος ξερει ας βοηθησει.
                            i don't do drugs, i am drugs!

                            Comment


                              #89
                              Νοσηλευτες που ειναι ηδη στην Αυστραλια

                              Καλησπερα παιδια, καιρο παρακολουθω το φορουμ πρωτη φορα ομως γραφω. Αναρωτιεμαι υπαρχει κανενας νοσηλευτης ΤΕΙ ή ΑΕΙ που να ειναι αυτην την στιγμη στην Αυστραλια? και δη στην Μελβουρνη.????

                              Comment


                                #90
                                κανεις?????

                                Comment

                                Working...
                                X