Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με νοσηλευτές, ιατρούς και παραϊατρικά επαγγέλματα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σχετικά με νοσηλευτές, ιατρούς και παραϊατρικά επαγγέλματα

    Καλησπερα!ειμαι ειδικευομενη γιατρος εχω τελειωσει το πρωτο μερος ειδικοτητας κ το αγροτικο μου στην ελλαδα κ θελω λογω μεγαλης αναμονης να φυγω για ειδικοτητα στην μελβουρνη μαζι με τον αντρα μου κ το παιδι μου!γνωριζει κανεις πως πρεπει να κινηθω;

    Υπαρχει καποιος γιατρος που κανει ειδικοτητα στην αυστραλια η εκανε;

    #2
    Σχετικά με νοσηλευτές, ιατρούς και παραϊατρικά επαγγέλματα

    καλημερα φίλοι και συμπατριώτες....
    Είμαι εντελώς καινούρια οπότε θα μου συγχωρήσετε ενδεχόμενες αφελείς ερωτήσεις.
    Να σας πώ κι εγώ με τη σειρά μου ότι παραβρέθηκα στο χιλτον την κυριακή και πράγματι τα πράγματα ήταν λίγο όχι τόσο απογοητευτικά ...αλλά περίεργα.
    Δηλαδή ναι μεν μας είπαν ελάτε...έχουμε ανάγκες...αλλά διαπιστώνω ότι δεν είναι πολύ ευκολη η διαδικασία αλλά και δεν δείχνουν την ανάλογη διαθεση να σε ενημερώσουν πλήρως και οργανωμένα.
    Για παράδειγμα σήμερα προσπαθώ να πάρω στην πρεσβεία αι να ρωτήσω πράγματα αλλα βγαίνει τηλεφωνητής που παραπέμπει στην πρεσβεία του βερολίνου.
    Θα ήθελα να σας ρωτήσω λοιπόν εαν δεν σας κουράζω ξέρετε τι γίνεται με τους οδοντιατρους?
    Τι αναγνωρίζεται και τι όχι? πρέπει να δώσουμε εξετάσεις για την αναγνώριση ή όχι? ....και τελικά αφού αποκτήσεις την αναγνώριση κάνεις αίτηση για βίζα?.......

    Comment


      #3
      Originally posted by marcella View Post
      καλημερα φίλοι και συμπατριώτες....
      Για παράδειγμα σήμερα προσπαθώ να πάρω στην πρεσβεία αι να ρωτήσω πράγματα αλλα βγαίνει τηλεφωνητής που παραπέμπει στην πρεσβεία του βερολίνου.
      Θα ήθελα να σας ρωτήσω λοιπόν εαν δεν σας κουράζω ξέρετε τι γίνεται με τους οδοντιατρους?
      Τι αναγνωρίζεται και τι όχι? πρέπει να δώσουμε εξετάσεις για την αναγνώριση ή όχι? ....και τελικά αφού αποκτήσεις την αναγνώριση κάνεις αίτηση για βίζα?.......
      Με αφορμή το παραπάνω μήνυμα να αναφέρουμε τα εξής:

      Το επίσημο site για θέματα μετανάστευσης είναι του υπουργείου μετανάστευσης της Αυστραλίας στην διεύθυνση: http://www.immi.gov.au
      Εκεί πολλοί χρησιμοποιούν το οδηγό, το οποίο το θεωρούμε λάθος γιατι ο οδηγός είναι εντελώς ενδεικτικός, δεν περιλαμβάνει όλα τα είδη βίζας, έχει συγκεκριμένες ερωτήσεις με τις οποίες σε οδηγεί σε συγκεκριμένα αποτελέσματα και πολλές φορές οι ερωτήσεις είναι άσχετες απο την υπόθεση του ενδιαφερομένου, και γενικά πάντα είναι καλύτερα το χειροκίνητο σύστημα απο το αυτόματο που δεν σου δίνει λεπτομέρειες και πληροφορίες που θα σε οδηγήσουν να αποφασίσεις εσύ τι σου κάνει και οχι ενας χαζός οδηγός, προγραμματάκι.
      Στο site λοιπόν ενώ έχει απίστευτο όγκο πληροφορίας, απο την άλλη έχει μια ιεραρχική δομή που είναι απλή και εύκολη να την κατανοήσει κανείς και απο εκεί και πέρα να βρίσκει πάντα οτι χρειάζεται.
      Πρώτα απο όλα έχουν κρατήσει την λογική που λέει οτι κάθε σελίδα θα είναι μια υποκατηγορία μετά το immi.gov.au με ενα /
      Ετσι η σελίδα με ολα τα επαγγέλματα για να βρεί κάποιος τις αρχές αναγνώρισης είναι:
      immi.gov.au/asri (απο το Australian Skills Recognition Information).
      Όμως το κυριώτερο είναι οτι έχει ενα menu στο visas, immigration and refuges που είναι πολύ απλό και κατανοητό. Το menu αυτό περιλαμβάνει τα εξής:
      Workers (Εργαζόμενοι)
      Migrants (Μετανάστες)
      Visitors (Επισκέπτες)
      Students (Μαθητές)
      Employers (Εργοδότες)
      Refugees (πρόσφυγες - αιτούμενοι άσυλο)
      Application, forms and booklets. (Αιτήσεις και ενημερωτικά βιβλία)
      Find a visa (Βρες μια βίζα)
      Coming to Australia (Ερχόμενοι στην Αυστραλία)
      Migration Fraud (Μεταναστευτική απάτη)

      Απο το menu αυτό είναι ξεκάθαρο που θα κάνει κλικ ο καθένας και θα αρχίσει το διάβασμα.
      Οι Αυστραλοί υπήκοοι και σύζυγοι αυτών πάνε στο Migrants.
      Όλοι οι υπόλοιποι που θέλουν να βγάλουν visa ώστε να μπορούν να εργαστούν στην Αυστραλία, πάνε στο Workers.
      Οι τουρίστες και επισκέπτες Αυστραλών πάνε στο Visitors.
      Οι φοιτητές και σπουδαστές πάνε στο Students.
      Οι εργοδότες που θα έρθουν να αναπτύξουν την δουλειά τους με παράρτημα στην Αυστραλία πάνε στο Employers (και καλά τώρα ποιός θα έρθει απο Ελλάδα!)
      Οι πρόσφυγες αιτούντες άσυλο οποιασδήποτε μορφής πάνε στο Refugees. (Εκεί κανονικά θα έπρεπε να πηγαίναμε όλοι οι Έλληνες γιατι πλεόν την πατρίδα την έχουν καταλάβει ξένες δυνάμεις).
      Μετά όποιος θέλει να διαβάσει την αίτηση που έχει κάποια visa ή το ενημερωτικό βιβλίο της κατηγορίας visas που διάλεξε πάει στο Application, forms and booklets. Εκεί έχει και το πιο μεγάλο ενδιαφέρον γιατι αν διαβάσει κανείς τα πεδία που περιλαμβάνει η αίτηση και διαβάσει και το ενημερωτικό βιβλιαράκι δεν θα έχει σχεδόν καμία απορία πλέον. Οι περισσότερες για να μην πούμε όλες οι απορίες που ερωτώνται εδώ μέσα θα είχαν απαντηθεί αυτόματα αν είχαν διαβαστεί πρώτα τα φύλλα των αιτήσεων και το βιβλιαράκι. Και είναι απορίας άξιο, πως ενώ κάποιος ετοιμάζεται για να κάνει μια αίτηση, να μην διαβάζει το φυλλάδιο της αίτησης, το οποίο μάλιστα είναι δωρεάν και το βλέπει στην οθόνη του υπολογιστή του όποτε θέλει, αλλά να έχει ενα σωρό ερωτήσεις πρώτα μόνο και μόνο επειδή βρήκε ποιά αίτηση θα κάνει.
      Μετά για εκείνους που είναι πλέον έτοιμοι να έρθουν στην Αυστραλία, θα βρούν πληροφορίες για το τι θα κάνουν μόλις φτάσουν στο Coming to Australia. Σήμερα έχει μόνο ενα video απο το υπουργείο.
      Και τέλος όλοι θα έπρεπε να διαβάσουν και το Migration Fraud ώστε να γλυτώσουν απο απάτες και απατεώνες που θα τους πουλήσουν μεταναστευτικές υπηρεσίες.

      Το email στην πρεσβεία της Αυστραλίας στο Βερολίνο είναι μια έσχατη λύση. Αν ακολουθήσουμε αυτή την λύση, η πρεσβεία τους εκεί σύντομα δεν θα απαντάει πλέον γιατί δέχονται περίπου 14.000 αιτήσεις την εβδομάδα (αν θυμάμαι καλά απο οτι μου είχε πει η officer που είχα μιλήσει), και έχουν τέτοιο φόρτο εργασίας που και τους χρόνους επεξεργασίας μπορεί να αυξήσουμε μόνοι μας, και να τους αναγκάσουμε στο τέλος να πούνε: Ενώ σας τα έχουμε βάλει όλα στο immi.gov.au γιατι μας τα ρωτάτε με email?
      Να υπενθυμίσουμε οτι η πρεσβεία της Αυστραλίας στο Βερολίνο είναι υπέυθυνη για όλες τις αιτήσεις για βίζα της Ευρώπης.
      Η πρεσβεία της Αυστραλίας στο Λονδίνο είναι υπέυθυνη για θέματα υπηκοότητας Αυστραλίας, πολιτών των Ευρωπαϊκών κρατών.
      Η πρεσβεία της Αυστραλίας στην Ελλάδα, είναι για διαβατήρια καιήδη υπηκόους Αυστραλίας και μόνιμους κατοίκους.
      Και οι 3 πρεσβείες έχουν δικά σους site αλλά αναφορά για μεταναστευτικά ζητήματα έχουν το http://immi.gov.au
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        #4
        Σχετικά με νοσηλευτές, ιατρούς και παραϊατρικά επαγγέλματα

        Agoriani σ'ευχαριστώ πολυ πολύ για τις πληροφορίες σου που είναι τοσο πολύτιμες.( απορώ και σε θαυμάζω για το χρόνο που αφιερώνεις εδω μέσα!!! τι να πω,...μπραβο...και σ'ευχαριστουμε ξανά και ξανά)

        Λοιπόν μου απάντησε το Λονδίνο το οποίο ήταν παρα πολύ κατατοπιστικό...και αναλυτικότατο στις απαντήσεις των ερωτήσεων μου.
        εάν θέλετε να κάνω ένα copy-paste ...
        Στη συνέχεια μου ΄΄ανοιξα και αυλό επικοινωνίας με το Australian Dental Council το οποίο εν ολίγοις λεέι ότι χρειάζεται να δώσω εξετάσεις για την αναγνώριση των προσόντων μου αφού στείλω όλα τα χαρτιά μου επισήμως μεταφρασμένα και μαζί με αυτά και την αίτηση αναγνώρισης. Σας παραθέτω επίσης τι μου απάντησε το Λονδίνο για το πως Ξεκινάς (χιλιοειπωμένα βεβαια εδω μέσα)

        A4 - In order to understand where to start regarding specific application,
        you first need to decide yourself for which skilled migration visa you
        would like to apply for. Depending on your choice, you can obtain all
        information about that visa and how to apply via our website
        (www.immi.gov.au).

        In relation to your query, please note that on 19 July 2011, the Department
        of Immigration and Citizenship announced that Perth would be added to the
        list of eligible post codes for both the RSMS (subclass 119/857) and the
        Family Sponsored stream of subclasses 487, 475 and 887. These arrangements
        will become available from 12 September 2011. This will mean that employers
        located in Perth will be able to access the RSMS to recruit and sponsor
        skilled workers.

        In addition, eligible family members residing in Perth can sponsor
        relatives under the specified family sponsored regional GSM stream. This
        means that the whole of Western Australia will be eligible for these two
        programs. It is important to note, however that Perth will only be an
        acceptable place to live for those visas granted after 12 September 2011.

        For more information about mentioned visas, please see Booklets 5 and 6 as
        well as all other information provided below.

        The Department of Immigration and Citizenship specifies that non-Australian
        citizens travelling to Australia should enter Australia on an appropriate
        visa for their intended purpose of stay and length of stay. If you are
        intending to move to Australia and live there permanently, you should
        obtain an appropriate migration visa before you go. There are several
        options related to migration to Australia and you may wish to visit our
        website, particularly Australian Visa Wizard, in order to explore possible
        options. Please find below relevant link:
        Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.


        Australia has a series of booklets designed to help you understand who
        qualifies to migrate to Australia, and how to make an application.


        Each booklet contains the necessary information along with the relevant
        application forms.


        If you may choose skilled visa options, please consult the following three
        booklets:


        Booklet 9, Temporary Business (Long Stay) (Subclass 457) Visa – Subclass
        457 visa program, sponsored temporary skilled workers.


        Booklet 5, Employer Sponsored Migration - Employer Nomination Scheme,
        Regional Sponsored Migration Scheme, Labour Agreements.


        Booklet 6, General Skilled Migration - Independent migration, family or
        state/territory sponsored migration.


        You can find these booklets on the link provided below:


        Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.


        Your application for skilled visa may cover a family unit, namely a main
        applicant and, if applicable, partner and dependants if they are eligible.


        You may wish to consult the link below to find corresponding occupation and
        follow the link to an appropriate assessing authority for that specific
        occupation. For more detailed information please consult our Booklets.
        Australian Skills Recognition Information:
        Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.


        The Department of Immigration and Citizenship cannot assist securing
        employment for migrants, however below are some websites which may be of
        assistance.

        Australian Job Search (for information on jobs, employment prospects,
        skills shortages and careers in Australia):
        www.jobsearch.gov.au

        Australian Workplace (for information on the Australian workplace):
        www.workplace.gov.au

        Australian Education International (AEI), through the National Office of
        Overseas Skills Recognition (NOOSR) (for recognition of overseas
        qualifications and skills):
        www.aei.dest.gov.au/AEI/QualificationsRecognition/

        To find out about your work prospects, read Australian newspapers,
        especially the Wednesday and Saturday editions, which list job vacancies.
        Before leaving for Australia you should find out if any special
        requirements or conditions apply to the work you wish to undertake.

        The Life in Australia web pages at
        http://www.immi.gov.au/living-in-aus...-in-australia/ provide
        detailed information about services for prospective and newly arrived
        migrants. The Beginning a Life in Australia booklets are provided for each
        State and Territory can be downloaded from:
        Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.


        Depending on your intentions and selection of visa options, please consult
        our Form 990i for applicable fees and charges (
        http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/990i.pdf). The Department of
        Immigration and Citizenship's fees are indexed annually and fee increases
        take effect on 1 July each year. Before considering any application make
        sure that you are making decision based on the most updated information
        which is easily accessed via our website.

        For all information about processing times for specific visa, please see
        links below:
        Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.


        Please consult booklets below for relevant migration options:

        5. Employer Sponsored Migration
        Web-page: http://www.immi.gov.au/allforms/booklets/1131.pdf

        6. General Skilled Migration
        Web-page: http://www.immi.gov.au/allforms/booklets/1119.pdf


        Please note:

        -The advice you are given by the Europe Contact Centre will be based on the
        information you supply.
        -We recommend that you do not make any irreversible travel arrangements
        until you have an appropriate visa.

        Yours faithfully,

        Κατι τελευταιο....Αγοριανη εχω στείλει e-mail στην κυρία ******* ,για τις μεταφράσεις που θα χρειαστώ , δεν μου έχει απαντήσει ακόμη...υποθέτω θα είναι πολύ busy?....ειδομεν κι απο εκει φιλοι μου..
        Θα δανειστω το¨"υπομονή κι επιμονή" γιατι αλλιώς ....
        Σας φιλώ κα καλημέρα σε όλους!!

        Comment


          #5
          Originally posted by marcella View Post
          Agoriani ...
          Κατι τελευταιο....Αγοριανη εχω στείλει e-mail στην κυρία *************** ,για τις μεταφράσεις που θα χρειαστώ , δεν μου έχει απαντήσει ακόμη...υποθέτω θα είναι πολύ busy?....ειδομεν κι απο εκει φιλοι μου..
          Θα δανειστω το¨"υπομονή κι επιμονή" γιατι αλλιώς ....
          Σας φιλώ κα καλημέρα σε όλους!!
          Οι δυο προηγούμενες εβδομάδες εδώ ήταν σχολικές διακοπές και πολύς κόσμος έκανε ταξίδια ή διακοπές. Ίσως να είναι και εκείνη σε κάτι ανάλογο. Όπως και να έχει όμως δεν την γνωρίζω προσωπικά και δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει. Θα μας πει η ίδια όταν θα αρχίσει να γράφει πάλι στο patriotaki.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #6
            Originally posted by Agoriani View Post
            Οι δυο προηγούμενες εβδομάδες εδώ ήταν σχολικές διακοπές και πολύς κόσμος έκανε ταξίδια ή διακοπές. Ίσως να είναι και εκείνη σε κάτι ανάλογο. Όπως και να έχει όμως δεν την γνωρίζω προσωπικά και δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει. Θα μας πει η ίδια όταν θα αρχίσει να γράφει πάλι στο patriotaki.
            Μίλησα μαζί της (την πήρα τηλ επειδή δεν απαντούσε στο μέιλ) και μου είπε ότι όντως είχαν διακοπές τα παιδιά και άδραξε την ευκαιρία για να ξεκουραστεί κι εκείνη λίγο. Υποθέτω ότι σε λίγες μέρες θα απαντήσει. Πάντως στο τηλ Αυστραλίας που έχει στο τόπικ σχετικά με τις μεταφράσεις εγγράφων απαντάει.

            Comment


              #7
              Originally posted by Agoriani View Post
              Οι δυο προηγούμενες εβδομάδες εδώ ήταν σχολικές διακοπές και πολύς κόσμος έκανε ταξίδια ή διακοπές. Ίσως να είναι και εκείνη σε κάτι ανάλογο. Όπως και να έχει όμως δεν την γνωρίζω προσωπικά και δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει. Θα μας πει η ίδια όταν θα αρχίσει να γράφει πάλι στο patriotaki.
              εχει συνεργαστει καποιος μαζί της?

              Ευχαριστω ΑΛεξαν..

              Comment


                #8
                Σχετικά με νοσηλευτές, ιατρούς και παραϊατρικά επαγγέλματα

                Καλησπέρα και από εμένα ,έναν ακόμη άνθρωπο που αναρωτιέται γιατί να χαραμίζει τη ζωή του στην Πατρίδα,που πονά μεν αλλά που τον διώχνει δε!Είμαι νοσηλευτής και αν και εργάζομαι, μπροστά στο αβέβαιο μέλλον που μου προσφέρεται ατην έλλαδα η ιδέα να εργαστώ μόνιμα στην Αυστραλία ολοένα και ωριμάζει!Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν στο Forum άλλοι νοσηλευτές /νοσηλεύτριες που είτε έχουν ήδη μετακομίζει και εργάζονται Αυστραλία είτε ψάχνονται και έχουν περοσσότερες πληροφορίες από εμένα που σιγά σιγά τώρα ψάχνω τι χρειάζεται!Απ'όσο εχω δει μέχρι στιγμής (διορθώστε με αν κάνω λάθος) για νοσηλευτες θέλει :
                α: να έχω εγγραφεί στον αντίστοιχο σύλλογο νοσηλευτών (χρειάζομαι το IELTS)
                β: να αιτηθώ για βίζα
                γ: να βρω δουλεία

                Θα κοιτάξω φυσικα λεπτομερώς και τα υπόλοιπα threads που αφορουν την μετανάστευση Αυστραλία!Κάθε βοήθειά σας θα είναι πολύ σημαντική!!Σας ευχαριστώ
                Οπου γής και πατρίς

                Comment


                  #9
                  Originally posted by man79 View Post
                  Καλησπέρα και από εμένα ,έναν ακόμη άνθρωπο που αναρωτιέται γιατί να χαραμίζει τη ζωή του στην Πατρίδα,που πονά μεν αλλά που τον διώχνει δε!Είμαι νοσηλευτής ...........
                  Καλησπέρα man79 νοσηλεύτρια είμαι κι εγώ κι έχω την εντύπωση πως πρώτα απ΄όλα πρέπει να αναγνωρίσεις τις σπουδές σου στην Αυστραλία. Το κάνει ο εκεί σύλλογος νοσηλευτών αφού τους στείλεις αντίγραφο πτυχίου, αναλυτική βαθμολογία και πρόγραμμα σπουδών. Απ΄ότι έχω διαβάσει κι εγώ εδώ στο forum βρίσκουν διάφορα κενά στις σπουδές και σε βάζουν να κάνεις συμπληρωματική εκπαίδευση και πρακτική. Αυτά στα λέω με μια μικρή επιφύλαξη όχι για να σε αποθαρρύνω αλλά για να το ψάξεις διεξοδικά και να αρχίσεις έγκαιρα τις διαδικασίες. Οσο για το IELTS νομίζω ότι χρειάζεται ένα 7 στο academic. Ελπίζω να βρεις την άκρη......

                  Comment


                    #10
                    Παιδιά καλημέρα! Θα προσπαθήσω να βοηθήσω τους Νοσηλευτές να προχωρήσουν, αλλά να ξέρετε ότι και η δική μου διαδικασία δεν έχει τελειώσει ακόμη, οπότε μπορώ να ενημερώνω μόνο για ό,τι ξέρω ως τώρα.

                    Είναι σημαντικό να ξέρετε ότι αυτή τη στιγμή υπάρχει κώλυμα με την σφράγιση της βεβαίωσης εγγραφής στην ΕΝΕ με τη σφραγίδα της Χάγης. Συγκεκριμένα, η βεβαίωση της ΕΝΕ πρέπει να περάσει από το Υγειονομικό και το χαρτί του Υγειονομικού είναι που παίρνει τη σφραγίδα. Το Υγειονομικό διαφωνεί με την ΕΝΕ ως προς τη μορφή του εγγράφου που η ΕΝΕ χορηγεί. Αυτό δεν συμβαίνει σε όλες τις Νομαρχίες, αλλά όποιος ξεκινήσει διαδικασία ας τσεκάρει πρώτα αυτό, γιατί χωρίς ΕΝΕ δεν δίνεται βεβαίωση άδειας άσκησης επαγγέλματος. Οι παλιές άδειες φαίνεται πως δεν ισχύουν από μόνες τους. Νεώτερα θα έχω από βδομάδα.

                    Οι καινούριοι στο forum μπορείτε να ξεκινήσετε την ενημέρωσή σας από το πλαίσιο αναγνώρισης των προσόντων των internationally educated nurses του AHPRA (ANMCA) http://www.nursingmidwiferyboard.gov...rnational.aspx

                    Υπάρχουν πέντε κριτήρια αξιολόγησης:

                    1. έλεγχος ταυτοπροσωπίας (εξετάζουν αν το άτομο που έχει τα προσόντα είναι το ίδιο με αυτό που εμφανίζεται στα έγγραφα μετανάστευσης)
                    2. η επάρκεια στη γλώσσα (IELTS >7)
                    3. η αντιστοιχία της εκπαίδευσης στην Ελλάδα με το πρόγραμμα εκπαίδευσης στη Νοσηλευτική της Αυστραλίας (ζητούν τουλάχιστον περίγραμμα σπουδών, πτυχίο και αναλυτική βαθμολογία)
                    4. η άσκηση του επαγγέλματος ( βεβαίωση υφιστάμενης επαγγελματικής κατάστασης από την ΕΝΕ, άδεια άσκησης επαγγέλματος και άσκηση του επαγγέλματος κατά την τελευταία πενταετία). Η άσκηση του επαγγέλματος δεν σημαίνει απαραίτητα νοσοκομείο. Για λεπτομέρειες δείτε εδώ: http://www.brisbanesouth.com.au/cont...20practice.pdf
                    5. η επάρκεια και η ενημερότητα στο αντικείμενο της Νοσηλευτικής(βεβαίωση ότι δεν υπήρξε ποινή που να αφορά την εκτέλεση του νοσηλευτικού έργου, βεβαίωση υγείας, λευκό ποινικό μητρώο, βεβαίωση ΕΝΕ ότι δεν υπάρχει κώλυμα στην άσκηση του έργου)

                    Αν κάποιος περάσει την αξιολόγηση αυτή, μπορεί να απευθυνθεί σε γραφεία ευρέσεως εργασίας (nurse recruiter offices). Απ' αυτά κάποια έχουν συμβάσεις με τα νοσοκομεία και κάποια είναι αυτόνομα. Αυτά φροντίζουν να σε τοποθετήσουν και κάποιες φορές φροντίζουν να βοηθήσουν και στην ομαλή ένταξή του Νοσηλευτή στο χώρο εργασίας με σεμινάρια. Δεν πληρώνει ο Νοσηλευτής τίποτα γι' αυτό. Πληρώνουν τα νοσοκομεία. Επίσης μπορεί κάποιος να κάνει τη διαδικασία μόνος του.

                    Για τις βίζες δεν σχολιάζω γιατί δεν υπάρχει κάτι άλλο να πω απ' όσα είναι ήδη ειπωμένα σε άλλα σημεία του forum. To site για όσους δεν πρόλαβαν να ενημερωθούν είναι: http://www.immi.gov.au/skilled/medical-practitioners/

                    Αν κάποιος δεν ανταποκρίνεται στα κριτήρια αυτά, θα του συστήσουν να κάνει ένα αναγνωρισμένο bridging program. Σχετικά δείτε εδώ http://www.nursingmidwiferyboard.gov...dKje%2BsPnU%3D

                    Ελπίζω να βοήθησα!

                    Comment


                      #11
                      Stella Mario και Enya σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας!Πρεπει να ομολογήσω ότι όλα αυτή τη στιγμή μου φαίνονται βουνό!Στο site των νοσηλευτών Αυστραλίας ανεφέρεται στο θέμα της αναγνώρισης πτυχείου λέγοντας απλά οτι θα πρέπει το πτυχείο μας ή οι σπουδές μας να ακολουθούν κάποια πρότυπα όπως αυτά ορίζονται απο την EU Directive 2005/36/EC.Θα μπορούσες Stella Mario να μου υποδείξεις τα topics του forum που διάβασες για αυτά τα κενά??Εσύ Enya τι γνωρίζεις για αυτό?Εγώ είμαι νοσηλευτής Τ.Ε.Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι σε κάθε περίπτωση πρέπει να εγγραφώ πρώτα στο δικό τους νοσηλευτικό οργανισμο πριν κάνω αιτηση για βίζα.Σωστα?Να ρωτήσω κάτι άλλο!Σκεπτόμενος ότι θα ήταν καλύτερο να έχω βρει πρώτα εργασία θα πάω λογικά να αιτηθώ για την Employer Nomination Scheme βίζα.Ξέρετε κανένα αξιόπιστο online nurse recruiter office?Στο http://jobsearch.gov.au/default.aspx που κοίταξα βρήκα αντικειμενικά λίγες θέσεις για registered nurse!Θα επανέλθω έχοντας κοιτάξει καλύτερα το forum!Ευχαριστώ πολύ!!
                      Οπου γής και πατρίς

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by man79 View Post
                        Stella Mario και Enya σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας!Πρεπει να ομολογήσω ότι όλα αυτή τη στιγμή μου φαίνονται βουνό!Στο site των νοσηλευτών Αυστραλίας ανεφέρεται στο θέμα της αναγνώρισης πτυχείου λέγοντας απλά οτι θα πρέπει το πτυχείο μας ή οι σπουδές μας να ακολουθούν κάποια πρότυπα όπως αυτά ορίζονται απο την EU Directive 2005/36/EC.Θα μπορούσες Stella Mario να μου υποδείξεις τα topics του forum που διάβασες για αυτά τα κενά??Εσύ Enya τι γνωρίζεις για αυτό?Εγώ είμαι νοσηλευτής Τ.Ε.Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι σε κάθε περίπτωση πρέπει να εγγραφώ πρώτα στο δικό τους νοσηλευτικό οργανισμο πριν κάνω αιτηση για βίζα.Σωστα?Να ρωτήσω κάτι άλλο!Σκεπτόμενος ότι θα ήταν καλύτερο να έχω βρει πρώτα εργασία θα πάω λογικά να αιτηθώ για την Employer Nomination Scheme βίζα.Ξέρετε κανένα αξιόπιστο online nurse recruiter office?Στο http://jobsearch.gov.au/default.aspx που κοίταξα βρήκα αντικειμενικά λίγες θέσεις για registered nurse!Θα επανέλθω έχοντας κοιτάξει καλύτερα το forum!Ευχαριστώ πολύ!!
                        Man για τα gaps εγώ το έγραψα και είναι πληροφορία από recruiter. Ο καθένας έχει τα δικά του με βάση την προσωπική του κατάσταση. Ίσως να μην έχει και καθόλου, με βάση τα 5 κριτήρια του ANMCA. Αυτό πρέπει να το δεις μόνος σου. Πάντως δεν έχει αξία το να ψάξεις για εργοδότη ή βίζα, αν προηγουμένως δεν έχεις εξασφαλίσει το επίπεδο των αγγλικών σου και την έγκριση του ANMCA. Κανείς recruiter δεν σε αναλαμβάνει χωρίς αυτά. Αυτό το ξέρω σίγουρα κι από πρώτο χέρι. Η απόλυτη δε προτεραιότητα, πριν ακόμη υποβάλλει κανείς χαρτιά στον ANMCA, όπως σας έχω γράψει ήδη, είναι να μπει η σφραγίδα της Χάγης στα έγγραφα της ΕΝΕ, γιατί χωρίς αυτά κανείς μας δεν πάει πουθενά, εκτός κι αν σκέφτεται να τα κάνει όλα από την αρχή στην Αυστραλία!

                        Comment


                          #13
                          Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και σαφώς έχω ήδη αρχίσει να κοιτάω για το IELTS!!Συνεπώς λοιπόν η εγγραφή στην Ενωση νοσηλευτών Αυστραλίας είναι κατι που πρέπει να γίνει οπωσδήποτε πρωτου γίνει οποιαδηποτε άλλη κίνηση!(Αναζήτηση δουλείας,Βιζα)Αντε να τα βάζουμε σιγά σιγά σε μια τάξη!!Κατά την πορεία θα ενημερώνω και εγώ το παρόν thread !Η συμβολή σου Enya όπως και κάθε συναδέρφου είναι πολύ ουσιώδης!!!CU
                          Οπου γής και πατρίς

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by man79 View Post
                            Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και σαφώς έχω ήδη αρχίσει να κοιτάω για το IELTS!!Συνεπώς λοιπόν η εγγραφή στην Ενωση νοσηλευτών Αυστραλίας είναι κατι που πρέπει να γίνει οπωσδήποτε πρωτου γίνει οποιαδηποτε άλλη κίνηση!(Αναζήτηση δουλείας,Βιζα)Αντε να τα βάζουμε σιγά σιγά σε μια τάξη!!Κατά την πορεία θα ενημερώνω και εγώ το παρόν thread !Η συμβολή σου Enya όπως και κάθε συναδέρφου είναι πολύ ουσιώδης!!!CU
                            Μan να κάνω πάλι μια επισήμανση γιατί μάλλον αυτό για την ΕΝΕ δεν έγινε κατανοητό. ΕΝΕ είναι η Ένωση Νοσηλευτών Ελλάδος όχι της Αυστραλίας. Ο φορέας εγγραφής των Νοσηλευτών στην Αυστραλία λέγεται Συμβούλιο Εγγραφής Νοσηλευτών και Μαιών (ANMCA). Στην ΕΝΕ Ελλάδος είσαι γραμμένος; Αν όχι, πρέπει πρώτα να γραφείς εκεί και τη βεβαίωση εγγραφής να την πας στο Υγειονομικό και μετά για σφραγίδα της Χάγης στην Περιφέρεια. Αν δεν σου τη σφραγίσουν, δεν μπορείς να προχωρήσεις καμμιά διαδικασία.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by Enya View Post
                              Μan να κάνω πάλι μια επισήμανση γιατί μάλλον αυτό για την ΕΝΕ δεν έγινε κατανοητό. ΕΝΕ είναι η Ένωση Νοσηλευτών Ελλάδος όχι της Αυστραλίας. Ο φορέας εγγραφής των Νοσηλευτών στην Αυστραλία λέγεται Συμβούλιο Εγγραφής Νοσηλευτών και Μαιών (ANMCA). Στην ΕΝΕ Ελλάδος είσαι γραμμένος; Αν όχι, πρέπει πρώτα να γραφείς εκεί και τη βεβαίωση εγγραφής να την πας στο Υγειονομικό και μετά για σφραγίδα της Χάγης στην Περιφέρεια. Αν δεν σου τη σφραγίσουν, δεν μπορείς να προχωρήσεις καμμιά διαδικασία.

                              καλησπερα και απο μένα, λοιπόν παιδια ειμαι νοσηλευτρια τ.ε και εχω σχεδον ενα χρονο που πολεμαω για το ielts. η αληθεια ειναι πως θελω πρωτα να τελειωνω με αυτο και δεν εχω ασχοληθει με τα υπολοιπα, αλλα πριν απο καιρο που ειχα κοιταξει στο σαιτ τις προυποθεσεις για την εγγραφη στην Αυστραλια δεν θυμαμαι να ειδα να ζηταει βεβαιωση απο την ε.ν.ε. εισαι σιγουρη Enya? ε 3 βδομαδες δινω για τα αγγλικα και πιστευω πως αυτη τη φορα θα τα παω καλυτερα, μετα θα αρχισω να ψαχνω και θα σας ενημερωσω.
                              i don't do drugs, i am drugs!

                              Comment

                              Working...
                              X