Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με νοσηλευτές, ιατρούς και παραϊατρικά επαγγέλματα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    geia se olous!eimai fusikotherapeutria k apo oti diavasa k apo ta parapanw prepei aparaithta na parw to IELTS Academic swsta?rwthsa k mou eipan oti uparxei k to Toefl pou einai ligo pio eukolo?mporw na parw k to toefl opote?meta apo auto gnwrizei kapoios poia diadikasia na akoulouthsw?k an einai kalutera na paw gia spoudes anti gia douleia?gia na xw megaluteres pithanoththes na meinw..χιλια συγνωμη για τους λατινικους χαρακτηρες αλλα γραφω πιο γρηγορα!

    Comment


      #62
      Originally posted by dimitra t View Post
      geia se olous!eimai fusikotherapeutria k apo oti diavasa k apo ta parapanw prepei aparaithta na parw to IELTS Academic swsta?rwthsa k mou eipan oti uparxei k to Toefl pou einai ligo pio eukolo?mporw na parw k to toefl opote?meta apo auto gnwrizei kapoios poia diadikasia na akoulouthsw?k an einai kalutera na paw gia spoudes anti gia douleia?gia na xw megaluteres pithanoththes na meinw..χιλια συγνωμη για τους λατινικους χαρακτηρες αλλα γραφω πιο γρηγορα!
      Δημητρα γεια σου και καλως ορισες, λοιπον για την αποδειξη της γλωσσας το πτυχιο που πρεπει να παρεις ειναι το ielts, το αλλο δεν αναγνωριζεται στην αυστραλια, επισης το αν θα πας για σπουδες η οχι εσυ θα το αποφασισεις, πιο πανω υπαρχει και άλλος φυσικοθεραπευτης, διαβασε τα ποστ του για να ενημερωθεις επισης μπες στο σαιτ του υπουργειου μεταναστευσης της Αυστραλιας για να δεις εαν πληρεις τις προυποθεσεις για καποια βιζα. ευχομαι καλο διαβασμα και οτι και να επιλεξεις το καλυτερο.
      i don't do drugs, i am drugs!

      Comment


        #63
        Καλημέρα,
        θα ήθελα παρακαλώ κάποιες πληροφορίες για το AMC MCQ Test. Μήπως υπάρχει κάποιος ιατρός στο FORUM που εχει περάσει τις εξετάσεις; Έχω παραγγείλει το βιβλίο για την προετοιμασία, αλλά θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν και άλλα βοηθήματα ή βιβλία για την προετοιμασία. Ευχαριστώ

        Comment


          #64
          Nosileutes T.E sthn Australia

          Paidia kalispera...eimai kainourgia edo sto site..tha i8ela na ma8o plirofories sxetika me tous nosileutes stin australia...eimai nosileutria T.E kai o suzugos mou exei tin Australianh upikoothta exei gennh8ei Melbournh k ta teleutaia 25 xronia zei ellada,,,skeftomaste na fugoume gia australia afou prota teleioso me ta xartia ego me tin upikoothta,,gnorizei kapoios plirofories na mou pei ti xartia prepei na etoimaso apo edo,,ka8os k gia tous mis8ous pou isxuoun ekei gia tou nosileutes

          Comment


            #65
            Απ'όσο ξέρω επειδή το έχω ψάξει για τον αντρα μου ο οποίος επίσης είναι νοσηλευτής, το επάγγελμα είναι απ΄τα περιζήτητα στην Αυστραλία και με καλό μισθό, γύρω στα 3500-4000δολ. αναλόγως φυσικά της εμπειρίας και της θέσης. Εσύ πρέπει να εγγραφείς στο αυστραλιανό σύνδεσμο νοσηλευτών για να μπορέσεις να εργαστείς και χρειάζεσαι το ielts με 7 σε κάθε κατηγορία και το πτυχίο σου μεταφρασμένο.

            Comment


              #66
              euxaristo Vavylona..exo idi to lower edo gnorizeis an anagnorizetai i prepei na doso k ekei eksetaseis..exo idi 3 xronia pou douleuo edo alla me sumbash den exo monimh thesh...elpizo na angnorizetai os prohpuresia

              Comment


                #67
                Ξέχνα το lower από οποιοδήποτε πανεπιστήμιο και αν είναι.
                Το μόνο που μετράει είναι το IELTS.
                Βέβαια το καλό με σένα είναι ότι αφού θα βγάλεις partner visa νομίζω (διορθώστε με αν κάνω λάθος) ότι δεν χρειάζεται καν να ασχοληθείς μ' αυτά.
                Όταν πια θα είσαι εκεί θα σου κάνουν λογικά συνέντευξη και θα δουν αν ξέρεις ή όχι αγγλικά.
                Την πολή τη χαρτούρα την έχουμε εμείς που προσπαθούμε να βγάλουμε working visa μέσω της SOL.
                Καλή επιτυχία και καλή νέα αρχή.

                ΥΓ: Με υιοθετείτε να έρθω μαζί?

                Comment


                  #68
                  Έχω την εντύπωση ανεξατήτως visas για να μπορέσεις να εγγραφείς στην Ενωση Νοσηλευτών Αυστραλίας που χρειάζεται για να μπορέσεις να δουλέψεις νόμιμα ΠΡΕΠΕΙ να έχεις το ielts με 7 σε κάθε κατηγορία. Δηλαδή ακόμη και αν πάει με partner visa για να μπορέσει να δουλέψει σαν νοσηλεύτρια πρέπει να έχει το ielts. Για άλλη δουλειά δεν χρειάζεται όμως για τους νοσηλευτές επειδή συναναστρέφονται με κόσμο θέλουν το ielts με εφτάρια εκτός και αν είσαι υπήκοος άλλης εγγλόφωνης χώρας ή αν έχεις πάρει το πτυχίο σου σε αγγλόφωνη χώρα. Και όπως είπε και ο Pagonelos το lower ή οτιδήποτε άλλο δεν αναγνωρίζεται. Οπότε στρώσου στο διάβασμα ή ξεκίνα φροντιστήρια.

                  Comment


                    #69
                    euxaristo polu paidia....elpizo mexri ta xristougenna na exo teleiosei me auta k apo tin nea xronia na fugoume!!exei dosei kaneis ap[o esas to IELTS?einai duskola ta pragmata?

                    Comment


                      #70
                      Δείτε και αυτό παιδιά! Φαίνεται πολύ χρήσιμο!
                      https://aei.gov.au/Services-And-Reso...ault.aspx#what professions are covered?

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by Enya View Post
                        Υπάρχουν πέντε κριτήρια αξιολόγησης:

                        1. έλεγχος ταυτοπροσωπίας (εξετάζουν αν το άτομο που έχει τα προσόντα είναι το ίδιο με αυτό που εμφανίζεται στα έγγραφα μετανάστευσης)
                        2. η επάρκεια στη γλώσσα (IELTS >7)
                        3. η αντιστοιχία της εκπαίδευσης στην Ελλάδα με το πρόγραμμα εκπαίδευσης στη Νοσηλευτική της Αυστραλίας (ζητούν τουλάχιστον περίγραμμα σπουδών, πτυχίο και αναλυτική βαθμολογία)
                        4. η άσκηση του επαγγέλματος ( βεβαίωση υφιστάμενης επαγγελματικής κατάστασης από την ΕΝΕ, άδεια άσκησης επαγγέλματος και άσκηση του επαγγέλματος κατά την τελευταία πενταετία). Η άσκηση του επαγγέλματος δεν σημαίνει απαραίτητα νοσοκομείο. Για λεπτομέρειες δείτε εδώ: http://www.brisbanesouth.com.au/cont...20practice.pdf
                        5. η επάρκεια και η ενημερότητα στο αντικείμενο της Νοσηλευτικής(βεβαίωση ότι δεν υπήρξε ποινή που να αφορά την εκτέλεση του νοσηλευτικού έργου, βεβαίωση υγείας, λευκό ποινικό μητρώο, βεβαίωση ΕΝΕ ότι δεν υπάρχει κώλυμα στην άσκηση του έργου)

                        Αν κάποιος περάσει την αξιολόγηση αυτή, μπορεί να απευθυνθεί σε γραφεία ευρέσεως εργασίας (nurse recruiter offices). Απ' αυτά κάποια έχουν συμβάσεις με τα νοσοκομεία και κάποια είναι αυτόνομα. Αυτά φροντίζουν να σε τοποθετήσουν και κάποιες φορές φροντίζουν να βοηθήσουν και στην ομαλή ένταξή του Νοσηλευτή στο χώρο εργασίας με σεμινάρια. Δεν πληρώνει ο Νοσηλευτής τίποτα γι' αυτό. Πληρώνουν τα νοσοκομεία. Επίσης μπορεί κάποιος να κάνει τη διαδικασία μόνος του.

                        !
                        Να συμπληρώσω μόνο, παρ,όλο που ανήκω στο Σύλλογο Μαιών, αλλα η διαδικασια ειναι ιδια ακριβως, πως η άσκηση του επαγγελματος εκδίδεται από την πρωην Νομαρχεία και νυν Περιφέρεια όπου είχες καταθέσει τα χαρτιά, οι Σύλλογοι εκδίδουν πιστοποιητικα υφιστάμενης κατάστασης τα οποία περιέχουν ταυτόχρονα την Ευρωπαική οδηγία 2005/36/ΕC (στρην ελλαδα το γραφουνε αλα γερμανικα EG) , πως δεν εχεις διωχθει πειθαρχικά για επαγγελματικα παραπτωματα πως εισαι εγγεγραμενο μελος με τακτοποιημενες τις οφειλες σου, πως η αδεια ασκησεως ειναι σε ισχυ, και τη σχολη οπου τελειωσες. Η ΕΝΕ ή ο Συλλογος μαιων δεν ειμαι σιγουρη οτι μπορει να πιστοποιησει εργασια μεσα στην τελευταια 5ετια, αυτο θα πρεπει αν το αποειξεις μεσω εργοδοτη που μ φαινεται πιο λογικο. Επίσης υπάρχει ακόμα ενα κριτηριο το οποιο ειναι το 'fit to practise" δλδ το εαν εισαι καταλληλος να ασκησεις το επαγγελμα, το οποιο περιλαμβανει να αποδειξεις πως εισαι υγιής πνευματικά και σωματικά. Αυτό ακόμα δεν το εχω ξεκαθαρισει σε ποια ρχη πρεπει να απευθυνθω. Μολις μαθω θα σας πω ^^
                        Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                        Comment


                          #72
                          Παιδια μίλησα με AHPRA σημερα το αγριο χαραμα , μου είπανε το fit to practise δεν χρειαζεται εξετασεις πχ αιματολογικες , ακτινολογικες κτλτκλτ ή χαρτι από γιατρό ότι εισαι υγιής είτε σωματικά είτε ψυχικά, το χαρτί αυτό το παίρνεις από το σύλλογο που ανηκεις και το αναφέρει αυτό. Επίσης κατι ακόμα, εάν εκ παραδρομής σου λείπει ενα χαρτί πχ το IELTS όπως στη δική μου περίπτωση το οποιο και θα το δωσω στις 8 Νοεμβριου, δηλώνεις στην αίτηση πως δεν το έχει ακόμα αλλα θα δωσεις στο αμεσο μελλον . αναγραφοντας ημερομηνιες και το προσκομίζεις μετεπειτα. Η ¨ολη διαδικασια παιρνει από 4 εώς 6 εβδομάδες. αυτά , για οποιαδηποτε αλλη πληροφορια θα χαρω να σας βοηθησω ^^


                          εδω σε αυτα ου εγραψα μου προκυπτει ενα προβλημα, ναι μεν απο τον AHPRA μου ειπανε τα παραπανω , αλλα τηλεφωνώντας σημερα στο Συλλογο Μαιων ενημερωθηκα πως αυτοι δεν προσκομιζουν χαρτι πως ειμαι σωματικα και πνευματικα υγιης. Το μονο που κανουν ειναι να τους στειλεις την αιτηση που παρεχει ο AHPRA για το registration συμπληρωμενη, την υπογραφουν αυτοι και στελνουν ενα ιδιο αντιγραφο στη Διευθυνση Υγειας την υπογραφουν κ αυτοι και μετααααα στα στελνουν και τα δινεις AHPRA . αυτο ομως δεν πιστοποιει το παραπνω οτι δλδ εισαι υγιης. Οποτε ποιος διαλα σοτ πιστοποιει? κανεις δεν ξερει να μας πει? ΑΑΑ και το αλλο επισης οι συλλογοι δεν μπορουν να πιστοποιησουν οτι εσυε ργαζοσουν τα τελευταια 5 χρονια , οποτε εσυ σαν καλο παιδακι ειτε προσκομιζεις ενσημα απο ικα εοππυ ή οποου αλλου ανηκες ή πας στον εργοδοτη και του λες θελω βεβαιωση προυπηρεσιας. Να σημειωθει οτι πρεπει να ειναι 3μηνη full time μεσα στα τελευταια 5 χρονια. Το μυαλο μου κοντευει να κανει μπουμ >,<
                          Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                          Comment


                            #73
                            Λογικα αυτο το χαρτι πρεπει να ειναι αυτο που σου ζητουν για να διοριστεις σε νοσοκομειο.Νομιζω οτι λεγεται καλης καταστασης ή καπως ετσι.
                            Πριν 2 χρονια που διοριστικα που ζητησαν μαζι με πτυχιο κτλ και αυτο το χαρτι απο την Υγειονομικη Επιτροπη.Αυτη εδρευει στο νοσοκομειο της πρωτευουσας καθε νομου.Καθε επιτροπη μπορει να ζηταει διαφορετικες γνωματευσεις.Πχ εμενα μου ζητησαν ακτινογραφια θωρακος(με φωτο επανω),γνωματευση απο παθολογο και απο ψυχιοτρο.Εννοειται οχι απο ιδιωτες ιατρους.
                            Αυτα τα καταθετεις(παλι με φωτο) στο γραφειο της επιτροπης μαζι με αιτηση και σου λενε ποτε θα περασει η αιτηση σου απο επιτροπη για να εισαι και εσυ εκει.
                            Λογικα δε σε εξεταζουν οπως κανουν με τους αλλους που θελουν αδειες αναρρωτικες κτλ. απλως παραβρισκεσαι για να παρεις το χαρτι(τουλαχιστον με εμενα ετσι εγινε)

                            Comment


                              #74
                              γεια σας κοριτσια, λοιπον επειδη εγω εχω ηδη υποβαλλει τα χαρτια μου για αξιολογηση απο την ahpra σας λεω τα εξης
                              1. πηρα βεβαιωση εγγραφης απο την ΕΝΕ,
                              2. πηγα στην διευθυνση υγιεινης οπου εβγαλα την αδεια ασκησηςς επαγγελματος, απο εκει ζητησα πιστοποιητικο υφισταμενης επαγγελματικης καταστασης, μεσα σε αυτο εγραφε ολα αυτα που σε προβληματιζουνε, οτι δεν εχω κανενα κωλυμα ουτε σωματικο ουτε ποινικο οτι εξασκω το επαγγελμα και ειμαι good standing.
                              συμπερασμα λοιπον, τα χαρτια που καταθετεται ειναι δυο, βεβαιωση εγγραφης απο την ENE, και το πιστοποιητικο υφισταμενης επαγγελματικης καταστασης,

                              τωρα οσον αφορα την προυπηρεσια, κατεθεσα βεβαιωσεις απο τις υπηρεσιες στις οποιες εργαζομουνα ειτε ιδιωτικες ειτε δημόσιες, συνοδευομενες παντα απο συστατικες επιστολες. αυτα ελπιζω να βοηθησα, αλλωστε εαν μπεις στο σαιτ της ahpra, αναγραφει καθαρα ολα τα δικαιολογητικα που πρεπει να σταλουνε εκει που λεει οδηγιες για την συμπληρωση της αιτησης on'line. αντε και καλα αποτελεσματα ευχομαι.
                              i don't do drugs, i am drugs!

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by alkioni View Post
                                γεια σας κοριτσια, λοιπον επειδη εγω εχω ηδη υποβαλλει τα χαρτια μου για αξιολογηση απο την ahpra σας λεω τα εξης
                                1. πηρα βεβαιωση εγγραφης απο την ΕΝΕ,
                                2. πηγα στην διευθυνση υγιεινης οπου εβγαλα την αδεια ασκησηςς επαγγελματος, απο εκει ζητησα πιστοποιητικο υφισταμενης επαγγελματικης καταστασης, μεσα σε αυτο εγραφε ολα αυτα που σε προβληματιζουνε, οτι δεν εχω κανενα κωλυμα ουτε σωματικο ουτε ποινικο οτι εξασκω το επαγγελμα και ειμαι good standing.
                                συμπερασμα λοιπον, τα χαρτια που καταθετεται ειναι δυο, βεβαιωση εγγραφης απο την ENE, και το πιστοποιητικο υφισταμενης επαγγελματικης καταστασης,

                                τωρα οσον αφορα την προυπηρεσια, κατεθεσα βεβαιωσεις απο τις υπηρεσιες στις οποιες εργαζομουνα ειτε ιδιωτικες ειτε δημόσιες, συνοδευομενες παντα απο συστατικες επιστολες. αυτα ελπιζω να βοηθησα, αλλωστε εαν μπεις στο σαιτ της ahpra, αναγραφει καθαρα ολα τα δικαιολογητικα που πρεπει να σταλουνε εκει που λεει οδηγιες για την συμπληρωση της αιτησης on'line. αντε και καλα αποτελεσματα ευχομαι.
                                Κοριτσι εαν σε ειχα μπροστα μου θα σε φιλουσα ^^ δεν μπορεις να φανταστεις απο τι αγχος με εβγαλες σε ευχαριστω τοοοοσο πολυ ^^ θα τρεξω στη διευθυνση υγιεινης :D
                                Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                                Comment

                                Working...
                                X