Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταλλαγή απόψεων από Έλληνες που είναι ή θέλουν να πάνε Αγγλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Υπάρχει περίπτωση να σου ζητήσουν χαρτί από εργοδότη αλλά αυτό είναι κάτι που βγαίνει άμεσα. δεν είναι τίποτα.
    Από την εμπειρία μου, τον ιδιοκτήτη δεν θα τον νοιάξει τόσο αν είναι ντόπιος κάποιος όσο το αν έχει δουλειά κάποιος ώστε να πληρώνει σταθερά το ενοίκιο. Ολοι μα όλοι προτιμούν long-term tenancy εκτός από κάποιους οι οποίοι θέλουν να εκμεταλευτούν πχ ένα φεστιβαλ.

    Στον ΟΑΕΔ εδώ (job center plus) θα πας για να βγάλεις το National Insurance Number. Μετά, είναι στο χέρι σου να ψάξεις να βρεις δουλειά. Δεν θα σου βρουν αυτοί δουλειά. Αυτό θα συμβεί μόνο αν πχ παίρνεις κάποιο επίδομα και θα θέλουν να επανεξετάσουν τί υπάρχει στην αγορά (οτιδηποτε δουλειά) ώστε να δουλέψεις και να σταματήσεις να παίρνεις το επίδομα.

    Γενικά όμως έχεις δουλειές!

    Comment


      Για να υπολογίσω ποσο καιρό θα μου πάρει να μένω σε ξενοδοχείο ή πανσιόν από τότε που θα βρω κατοικία, ποσο καιρό πρέπει να έχεις ήδη εργασία για να διεκδικήσεις ένα σπίτι, έναν ολόκληρο μηνα τουλάχιστον;δυο;τρεις;

      Ο μεσίτης εκεί σε μεγάλη πόλη, είναι σχεδόν απαραίτητος;

      Comment


        Μπορείς να βρεις σπίτι και χωρίς να έχεις δουλειά. Απλά θα είναι πιο δύσκολο. Γενικά, οι ιδιοκτήτες/μεσίτες προτιμούν τους οικονομικά άνετους ώστε να πληρώνουν χωρίς πρόβλημα.
        Αλλά, γενικά, από την στιγμή που θα βρεις δουλειά, υπάρχει περίπτωση να σου ζήτήσουν ένα απλό χαρτί από τον εργοδότη. Δεν χρειάζεται να περιμένεις μήνα αφού ξεκίνησες.

        Comment


          Κάποιος με πληροφόρησε ότι Aγγλία παίζει πολύ συγκατοίκηση, ξέρουμε κανένα site για αυτό? Όλο και κάτι θα υπάρχει.

          Comment


            Γενικά, παίζει συγκατοίκιση...μπαίνεις σε διάφορα σάιτ (δεν θέλει και ψάξιμο) και βλέπεις για flat share.

            Comment


              Μια γρήγορη ερώτηση για αρχή, μπορείς να ζησεις αξιοπρεπώς με 2000 λίρες καθαρά το μήνα στο Λονδίνο?
              Αυτή τη στιγμή ζω Ελσίνκι αλλά λόγω γλώσσας είναι δύσκολα εδώ

              Comment


                Αν και εξαρτάται σε τεράστιο βαθμό με την περιοχή και τον τρόπο ζωής σου, η απάντηση είναι ΝΑΙ!

                Comment


                  ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ !!! ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΜΠΡΙΣΤΟΛ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΕΓΡΑΦΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΒΑΣΙΚΟ ΜΕΙΟΝ ΣΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΑΓΓΛΙΚΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ !!! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΤΟ ΜΠΡΙΣΤΟΛ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΟ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΤΕΛΕΙΑ ΘΑ ΤΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΥΓΝΩΜΩΝ !!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !!!!!

                  Comment


                    Μεταναστευση με παιδια

                    Καλημερα απο Αθηνα σε ολη την παρεα. Ετοιμαζομαι για το μεγαλο βημα σε λιγο καιρο. Υπαρχει ομως μια οικογενεια που καποια στιγμη θα ερθει Αγγλια. Παιδια ηλικιας 12,11 και 9. Για την ωρα το μονο που με τρομαζει ειναι κατα ποσο τα παιδια θα μπορεσουν να προσαρμοστουν, με τα σχολεια, με τα αλλα παιδια, με την ζωη εκει. Σκεφτομαστε για Μαντζεστετ λογω αυξημενης ζητησης εργασιας πανω στο αντικειμενο μας αλλα και περιοχες οπως Γουορθινκ λογω καλυτερων συνθηκων για τα παιδια. Καμια συμβουλη κανεις για περιοχη. Δουλεια δεν εχω βρει απο εδω. Πιστευω πως απο κοντα ειναι καλυτερα( προσωπικη αποψη) και πως οποιος εχει ορεξη για δουλεια δεν χανεται. Καποιος με παιδια που μπορει να με κατατοπισει. Ευχατιστω θερμα.

                    Comment


                      Χωρις να ειμαι γνωστης της χωρας, αλλα μιας και εψαχνα και εγω πριν λιγο καιρο να φυγω θα σου προτεινα να πας πρωτα μονος σου να δεις πως ειναι τα πραγματα , να βρεις καμια δουλεια και μετα να ανεβει η οικογενεια σου.

                      Σου ευχομαι πραγματικα τα καλυτερα

                      Comment


                        παιδια καλησπερα, εγω σκευτομαι να ανεβω για οδηγος αστικου στο λονδινο εχει κανεις καμια γνωση για το 8εμα?

                        Comment


                          Originally posted by nintza1985 View Post
                          παιδια καλησπερα, εγω σκευτομαι να ανεβω για οδηγος αστικου στο λονδινο εχει κανεις καμια γνωση για το 8εμα?
                          Έχεις βρει δουλειά ή θα πας έτσι?

                          Comment


                            nai milisa me eipan na pao 28 tou minos.

                            Comment


                              apla 8α η8ελα να μα8ω τι γινεται με διαβιωση ποσα ειναι καλα να παιρνεις ωστε να ζεις αξιωπρεπως,εδω δεν εχει χαιρη ολη μερα δουλεια η αλλιως κα8εσε σπιτι.διαλεγεισ και περνεις

                              Comment


                                Originally posted by nintza1985 View Post
                                apla 8α η8ελα να μα8ω τι γινεται με διαβιωση ποσα ειναι καλα να παιρνεις ωστε να ζεις αξιωπρεπως,εδω δεν εχει χαιρη ολη μερα δουλεια η αλλιως κα8εσε σπιτι.διαλεγεισ και περνεις
                                Αν βγάζεις 5000 λίρες μπορείς να ζήσεις καλά

                                Comment

                                Working...
                                X