Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταλλαγή απόψεων από Έλληνες που είναι ή θέλουν να πάνε Αγγλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    2 xiliarika maksimoum 500 lires tin vdmada sxedon

    Comment


      tosa dinoun

      Comment


        Παρακαλουμε , να γραφετε στα Ελληνικα κι οχι με greeklish ,που δεν το επιτρεπουν οι κανονες του patriotaki.net
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          Σιγα να μην πρεπει να βγαζεις και δεκα χιλιαρικα για να ζεις. Ελεος μαγκες με αυτα που διαβαζουμε εδω μεσα, ελεος...
          Δηλαδη με ποσα λεφτα ζει καποιος Ελλαδα?
          Καταλαβετε οτι οι αναγκες και τα γουστα του καθενος ειναι διαφορετικα.
          2 χιλιαρικα ειναι παρα πολυ καλα λεφτα για να λυσουμε και την απορια του φιλου απο πανω.
          Με το καλο οσοι ερθουν.

          Comment


            Πάντως εγώ που έψαχνα για δουλειά από Γερμανία προς Αγγλία αυτό που διαπίστωσα είναι ότι έχουν γεμίσει και εκεί Job Agencies η μεγαλύτερη ξεφτίλα στην ΕΕ και πολύ περισσότερο στην Γερμανία που δεν μπορείς να κάνεις τίποτα πια ακόμη και εξειδικευμένος να είσαι χωρίς να ενοικιαστείς από Job Agencies, από μηχανικούς, νοσοκόμους, επιστήμονες κλπ. Από Αγγλία να πάρουν άτομα από άλλες χώρες χωρίς χρόνια σκιλς είναι δύσκολο πόσο μάλλον όταν είσαι από άλλη χώρα και δεν είσαι παρόν. Γενικά αυτό που κατάλαβα είναι να είσαι παρόν στο ΗΒ για να βρεις δουλειά ειδάλλως πολύ δύσκολο. Ναι 2000 λίρες είναι σχετικά καλά για εύκολα αλλά για τζούνιορ δουλειές που θα πάει κάποιος ξεκινάνε από 1500 λίρες και από 700 - 800 λίρες το ενοίκιο.

            Όποιος έχει πληροφορίες για μηχανικούς, κυρίως στον τομέα δικτύων, ΙΤ κλπ ας πει την άποψή του.

            Comment


              pou dinoun 2000 re megale?

              Comment


                Σαν σενιορ τόσο δίνουν

                Comment


                  Kαλησπέρα λοιπόν κι απο μένα. Ετοιμάζομαι κι εγώ να κάνω σιγά σιγά το μεγάλο βήμα για Αγγλία. Έχω το συν ότι μένει η αδερφή μου εκεί εδώ και κάτι μήνες οπότε δεν έχω θέμα κατοικίας τουλάχιστον για αρχή.
                  Γνωρίζει κανείς να μου πει τι παίζει με την gay ζωή εκεί? Είναι όντως τόσο απελευθερωμένα όσο λένε;(Πιστεύω πως όπως κι αν είναι, τουλάχιστον θα είναι καλύτερα απο Ελλάδα.)
                  Γνωρίζει κανεις επίσης σε περίπτωση Brexit τον άλλο μήνα(που δεν πιστεύω πως θα γίνει, είναι πολλά τα λεφτά Άρηηη...) τι αλλάζει στο όλο καθεστώς μετακίνησης και εγκατάστασης στην Αγγλία;
                  Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

                  Comment


                    Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος ποιά εταιρεία κινητής τηλεφωνίας κάρτα να προτιμήσω.
                    Χρειάζομαι κυρίως Internet και φυσικά ομιλία στην Αγγλία.
                    Θα είναι το πρώτο πράγμα που θα κάνω μόλις φτάσω στο αεροδρόμιο.

                    Comment


                      Originally posted by zakkww View Post
                      Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος ποιά εταιρεία κινητής τηλεφωνίας κάρτα να προτιμήσω.
                      Χρειάζομαι κυρίως Internet και φυσικά ομιλία στην Αγγλία.
                      Θα είναι το πρώτο πράγμα που θα κάνω μόλις φτάσω στο αεροδρόμιο.
                      Φίλε με όλη την καλή πρόθεση γιατί δεν κάνεις ένα κόπο να διαβάσεις τα άρθρα που έχουν ανοίξει τα παιδιά σχετικά με κινητή τηλεφωνία. Η ακόμη ακόμη να επισκεφτείς τις ανάλογες εταιρικές ιστοσελίδες. Γράφουμε και ξαναγράφουμε τα ίδια πράγματα.

                      Comment


                        Συγγνώμη δεν φαντάστηκα ότι υπάρχει τέτοιο νήμα

                        Comment


                          Σε μια εβδομάδα πάω στο Λονδίνο για δουλειά σαν οδηγός. Θα ήθελα να ρωτήσω για την κουλτούρα της Αγγλίας πάνω στην εργασία, δηλαδή τι θα έκανε κακό στην εργασία μου κάποια απομειναρια της ελληνικής μου κουλτούρας. Τι να προσέξω? Αν και τον τελευταίο 1 χρόνο ζω και δουλεύω Ελσίνκι (έφυγα για προσωπικούς λόγους) αν ξέρει κάποιος πως μπορώ να είμαι πιο αποδοτικός και αποδεκτος στη αγορά εργασίας του Λονδίνου.

                          Comment


                            Χωρις να θελω να παρεξηγηθω απο κανεναν, φιλε zakkww θα σου προτεινα να ξεχασεις τους τροπους μας γενικα στην Ελλαδα. Δηλαδη, ξεχνα τους διαπληκτισμους, τσαμπουκαδες τον ωχαδερφισμο. Να εισαι τυπικος μεχρι εκει που δεν παει. Εχασα δυο φορες viewing δωματιου στο manchester γιατι δεν ηξερα πως θα παω στο ραντεβου και αργησα 5 και 13 λεπτα στο δευτερο. Απο το παραδειγμα μου καταλαβαινεις.

                            Μια συμβουλη χωρις να θελω να το παιξω εξυπνος. Πηγαινε με τα νερα τους και θα την βρεις την ακρη. Μην τους πας κοντρα θα χασεις. Να ξερεις οτι θελουν να σε βοηθησουν να γινεις μελος της κοινωνιας τους (εμενα τουλαχιστον καλα μου πηγε το εργο).

                            Ολα αυτα φιλικα

                            Comment


                              Originally posted by georgent View Post
                              Χωρις να θελω να παρεξηγηθω απο κανεναν, φιλε zakkww θα σου προτεινα να ξεχασεις τους τροπους μας γενικα στην Ελλαδα. Δηλαδη, ξεχνα τους διαπληκτισμους, τσαμπουκαδες τον ωχαδερφισμο. Να εισαι τυπικος μεχρι εκει που δεν παει. Εχασα δυο φορες viewing δωματιου στο manchester γιατι δεν ηξερα πως θα παω στο ραντεβου και αργησα 5 και 13 λεπτα στο δευτερο. Απο το παραδειγμα μου καταλαβαινεις.

                              Μια συμβουλη χωρις να θελω να το παιξω εξυπνος. Πηγαινε με τα νερα τους και θα την βρεις την ακρη. Μην τους πας κοντρα θα χασεις. Να ξερεις οτι θελουν να σε βοηθησουν να γινεις μελος της κοινωνιας τους (εμενα τουλαχιστον καλα μου πηγε το εργο).

                              Ολα αυτα φιλικα
                              Φυσικά θα είμαι τυπικός και πάντα στην ώρα μου.
                              Σαν χαρακτήρας δεν είμαι αντιδράστικος ούτε ξεροκεφαλος.
                              Ακούω και είμαι πρόθυμος να μάθω.... Κάνω την δουλειά μου όταν μου εξηγησουν τι θέλουν και πως το θέλουν.
                              Θα ήθελα να ρωτήσω πχ εξηγούν τι θέλουν και πως το θέλουν ή περιμένουν να μυρισω τα νύχια μου για το πως το θέλουν όπως κάνουν στην Ελλάδα?
                              Στην Ελλάδα επίσης όταν βλέπουν κάποιον προθυμο κοιτάνε να τον εκμεταλλευτουν.
                              Στην Αγγλία εκτιμούν τους προθυμους ή θεωρούν ότι χαλάνε τη πιάτσα πχ.

                              Στην Φινλανδία έμαθα να είναι όλα και όλοι τυπικοι, αυτό που λέμε αυτό είναι.
                              Τι άλλο μπορεί να τους ενοχλείσει που εγώ δεν θα το φανταζόμουν?

                              Comment


                                Δειχνουν πως το θελουν αλλα δεν καθονται και απο πανω σου να σε κοιτανε με τις ωρες αν το κανεις σωστα. Βεβαια αυτο εξαρταται απο το ανθρωπο και την φυση της δουλειας. Τον προθυμο τουλαχιστον σε αυτα που εχω πεσει εγω τον εκμεταλευονται οι συναδελφοι του και οχι η διευθυνση. Γενικα οι εργοδοτες ειναι καλοι οι αλλοι εξαρταται απο το που θα πεσεις. Βεβαια τα σκηνικα της ελλαδας δεν θα τα δεις εδω

                                Γενικα να αποφυγεις να αναφερεις ιστοριες απο ελλαδα, πχ αν ησουν σε καποια δουλεια πριν πας στο Ελσινκι και δεν σου ειχαν φερθει σωστα , αν δε σε πληρωναν και λοιπα μην το αναφερεις. Δεν θα το ζησεις στην αγγλια αυτο το εργο τουλαχιστον εμενα δεν μου εχει τυχει, οι συναδελφοι εδω μπορει να εχουν αλλοι αποψη

                                Comment

                                Working...
                                X