Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταλλαγή απόψεων από Έλληνες που είναι ή θέλουν να πάνε Αγγλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα σας και πάλι. Όσο περνάνε οι μέρες και πλησιάζει η μέρα που θα ανέβω πάνω με πιάνει τρελό άγχος παίδες. Πάλι καλά που βρήκα το forum και μπορώ να τα λέω σε κάποιους που είναι και αυτοί έξω.

    Comment


      Μπορεί να μου πει κάποιος ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να μου στείλουν από Ελλάδα χρήματα? Περίπου 1500 ευρώ.
      Έχω αγγλικό λογαριασμό.

      Comment


        Μπορεις να στειλεις δυο εμβασματα λογω του οριου των cc. Οποτε ζητας απο δυο συγγενεις σου να σου στειλουν στον αγγλικο λογαριασμο το ποσο που αναφερεις. Αυτο καλυτερα να το κανεις μεσω western union, moneygram.
        Δεν ξερω τι προμηθεια ζητουν τελευταια φορα μου πηραν 15ε για 1000ε->λιρες αγγλιας.
        Μπορεις να χρησιμοποιησεις transferwise,currency fair, transfer2go που εχουν πολυ μικρη προμηθεια. Τελος για extreme καταστασεις αγοραζεις και πουλας bitcoin

        Comment


          Originally posted by georgent View Post
          Μπορεις να στειλεις δυο εμβασματα λογω του οριου των cc. Οποτε ζητας απο δυο συγγενεις σου να σου στειλουν στον αγγλικο λογαριασμο το ποσο που αναφερεις. Αυτο καλυτερα να το κανεις μεσω western union, moneygram.
          Δεν ξερω τι προμηθεια ζητουν τελευταια φορα μου πηραν 15ε για 1000ε->λιρες αγγλιας.
          Μπορεις να χρησιμοποιησεις transferwise,currency fair, transfer2go που εχουν πολυ μικρη προμηθεια. Τελος για extreme καταστασεις αγοραζεις και πουλας bitcoin
          Για transferwise κλπ, δεν νομίζω η μητέρα μου να βγάλει άκρη.

          Για western union πώς γίνεται? Θα πάει κάποιος σε ένα κατάστημα western union με τα μετρητά στην Αθήνα, και θα μου στείλει τα λεφτά στον αγγλικό λογαριασμό?

          Comment


            Θα πανε δυο ατομα στη western union (υπαρχει λογος που σου λεω δυο, διοτι η ελλαδα εχει capital controls και το καθε ατομο μπορει να στειλει 1000ε στο εξωτερικο το μηνα). Στη western union θα πρεπει να εχουν τις ταυτοτητες τους και τα στοιχεια λογαριασμου σου. Θα ζητησουν να στειλουν τα χρηματα που ειπες 1500ε σε λιρες αγγλιας στον αγγλικο σου λογαριασμο. Αυτο ειναι ολο. Πριν κανουν την διαδικασια ας ρωτησουν ποσο θα κοστισει ολο αυτο, γιατι σιγουρα κατι θα βγαλει και η western union.

            Comment


              Θα υποθέσω ότι δεν έχεις e-banking εδώ Ελλάδα, αλλά θα το αναφέρω εντελώς εγκυκλοπαιδικά μήπως ενδιαφέρει κάποιον άλλον. Πήγα σήμερα στην ALPHA BANK και μου είπαν επίσης ότι το όριο είναι 1000 Ευρώ το μηνά. Μέσω e-banking κάνεις μόνο σου την μεταφορά από το λογαριασμό σου στην Ελλάδα στην τράπεζα σου στην Αγγλία. Το κόστος είναι περίπου 8-9 Ευρώ. Αν δεν έχεις e-banking και το κάνει κάποιος άλλος για σένα, πάει δηλαδή η μάνα σου στην τράπεζα και τους ζητήσει να τα στείλουν σε τράπεζα στην Αγγλία, είναι τα διπλάσια λεφτά.

              Comment


                Originally posted by NikolasG View Post
                Θα υποθέσω ότι δεν έχεις e-banking εδώ Ελλάδα, αλλά θα το αναφέρω εντελώς εγκυκλοπαιδικά μήπως ενδιαφέρει κάποιον άλλον. Πήγα σήμερα στην ALPHA BANK και μου είπαν επίσης ότι το όριο είναι 1000 Ευρώ το μηνά. Μέσω e-banking κάνεις μόνο σου την μεταφορά από το λογαριασμό σου στην Ελλάδα στην τράπεζα σου στην Αγγλία. Το κόστος είναι περίπου 8-9 Ευρώ. Αν δεν έχεις e-banking και το κάνει κάποιος άλλος για σένα, πάει δηλαδή η μάνα σου στην τράπεζα και τους ζητήσει να τα στείλουν σε τράπεζα στην Αγγλία, είναι τα διπλάσια λεφτά.
                Ναι ebanking η μάνα μου δεν θα μπορέσει να το δουλέψει.
                Εκτός από τα έξοδα, εμένα με ενδιαφέρει και σε ποια ισοτιμία θα στείλει τα χρήματα.
                Παράδειγμα εδώ στα M&S μου αγόρασαν ευρώ με 1,43 και στο αεροδρόμιο είχε 1,50, δηλαδή πολύ ακριβά.
                Η western union σε τι ισοτιμία θα αγοράσει τα ευρώ από τη μητέρα μου για λίρες?
                Μόλις έψαξα στο site αλλά δεν βρήκα άκρη.

                Comment


                  Σε πολυ καλυτερη ισοτιμια (western) απο το μεσο ορο που θα σου δωσει η τραπεζα αυτο ειναι σιγουρο.

                  Comment


                    Originally posted by georgent View Post
                    Σε πολυ καλυτερη ισοτιμια (western) απο το μεσο ορο που θα σου δωσει η τραπεζα αυτο ειναι σιγουρο.
                    Ωραία ευχαριστώ πολύ.

                    Μια άλλη ερώτηση, είμαι Λονδίνο και έχω ευρώ (600 περίπου), που είναι καλύτερα να τα κάνω λίρες?

                    Comment


                      Τι να σου πω στο Μάντσεστερ στην China Town έχει ένα μαγαζάκι που αγοράζει και πουλάει σε καλές τιμές. Λονδίνο τώρα δε δοκιμάζεις Web την travelex?

                      Comment


                        Originally posted by georgent View Post
                        Τι να σου πω στο Μάντσεστερ στην China Town έχει ένα μαγαζάκι που αγοράζει και πουλάει σε καλές τιμές. Λονδίνο τώρα δε δοκιμάζεις Web την travelex?
                        OK για να δούμε

                        Comment


                          Ωραία travelex έχει νορμάλ τιμές σε σχέση με την τράπεζα.
                          Θα πάω σε κατάστημα στο κέντρο να κάνω την αλλαγή. Ευχαριστώ

                          Comment


                            Καλησπέρα. Είμαι καινούριος στην ομάδα και έχω κάποιες απορίες σχετικά με την εργασία στην αγγλία. Όπου και αν έχω κοιταξει για εργασία δεν έχω δει απλές εργασίες (όπως σερβιτόρος ή κάποια εργασία σε οικοδομή) σαν απλός απόφοιτος λυκείου υπάρχει πιθανότητα να μπορέσω να βρω άμεσα εργασία;

                            Comment


                              Originally posted by Χρυσοβαλάντης View Post
                              Καλησπέρα. Είμαι καινούριος στην ομάδα και έχω κάποιες απορίες σχετικά με την εργασία στην αγγλία. Όπου και αν έχω κοιταξει για εργασία δεν έχω δει απλές εργασίες (όπως σερβιτόρος ή κάποια εργασία σε οικοδομή) σαν απλός απόφοιτος λυκείου υπάρχει πιθανότητα να μπορέσω να βρω άμεσα εργασία;
                              Καλησπέρα. Άμεσα εργασία δεν βρίσκει ούτε αυτός που έχει πτυχία, διπλώματα, μάστερ και διδακτορικά ! Θέλει τρέξιμο, αγώνα και πείσμα. Η πιθανότητα να βρείς εργασία είναι υψηλή. Η ανεργία στην Αγγλία έχει πέσει στο χαμηλό ιστορικό του 5,5%. Το βασικό που πρέπει να έχεις είναι χρήματα για να αντέξεις για ένα διαστήμα τουλάχιστον τεσσάρων μηνών. Και φυσικά, πάντα το λέω αυτό..το επίπεδο των Αγγλικών είναι σημαντικό. Όσο καλύτερα..τόσο περισσότερες εργασίες θα μπορείς να κάνεις και σε καλύτερες θέσεις πιθανών.

                              Comment


                                Βασικά θέλω να γνωρίζω εάν υπάρχει ζήτηση για μια χειρωνακτική εργασία για αρχή για να μπορέσω να ξεκινήσω και να μην χρειαστεί να περάσω μια τόσο μεγάλη περίοδο αναζήτησης για μια πρώτη εργασία. Καταλαβαίνεις οτι για να παίρνω μια τέτοια απόφαση μου είναι λίγο δύσκολο να συντηρηθώ 4 μήνες.

                                Comment

                                Working...
                                X