Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταλλαγή απόψεων από Έλληνες που είναι ή θέλουν να πάνε Αγγλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Το μονο ίσως που μπορείς να κάνεις είναι να τους μιλήσεις και να τους εξηγήσεις ότι δουλεύεις βράδυ και θέλεις να κοιμηθείς μεσημέρι.συνήθως καταλαβαίνουν.καθημερινές όμως γυρνάνε σπίτι μετα τις 4 το νωρίτερο.τουλάχιστον στις περιοχές γύρω απο την Οξφόρδη που μενω

    Comment


      αλλαξε σπιτι.
      δε σου αξιζει κανενας συγκατοικος ο οποιος δε σε σεβεται. Και οχι, το οτι πληρωνει ενοικιο δεν ειναι δικαιολογια επειδη και εσυ πληρωνεις αρα ποιος εχει δικαιο? και οι 2. οποτε ειναι απλα ασυμφωνια χαρακτηρων

      Comment


        Originally posted by unsc View Post
        αλλαξε σπιτι.
        δε σου αξιζει κανενας συγκατοικος ο οποιος δε σε σεβεται. Και οχι, το οτι πληρωνει ενοικιο δεν ειναι δικαιολογια επειδη και εσυ πληρωνεις αρα ποιος εχει δικαιο? και οι 2. οποτε ειναι απλα ασυμφωνια χαρακτηρων
        Ευτυχώς δεν είναι συγκατοικος, είναι άσχετοι που φωνάζουν και παίζουν μπάλα έξω ακριβώς από το παράθυρο μου, (μένω στο ισόγειο) στον χώρο της πολυκατοικίας όμως.

        Comment


          Καλησπερα σας.θεωρειτε οτι η μεταναστευση στην Αγγλια μετα το Brexit ειναι εφικτη η θα ηταν χαζη μια τετοια κινηση εκ μερους μου;

          Comment


            Μαρια, δεν εχει αλλαξει τιποτα μετα το Βrexit ολα ειναι οπως πριν, τωρα τι θα γινει αργοτερα δεν ξερει κανενας

            Comment


              Originally posted by μαρια συριγου View Post
              Καλησπερα σας.θεωρειτε οτι η μεταναστευση στην Αγγλια μετα το Brexit ειναι εφικτη η θα ηταν χαζη μια τετοια κινηση εκ μερους μου;
              Κατ αρχην δεν έχει γίνει ακόμα Brexit....εκτος αν μιλάς για μετα απο δύο χρόνια

              Comment


                Καλησπέρα παιδιά!Η ερώτηση που θα κάνω θεωρώ πως είναι τελείως υποκειμενική απλά όσοι απο εσάς ζείτε εκεί ίσως μπορέσετε να με διαφωτίσετε!Αξίζει πιστεύετε τον κόπο κάποιος που έχει στην ελλάδα δουλειά αυτη τη στιγμή να φύγει?και όταν λεω δουλειά(ιδιωτική υπάλληλος σε καταστημα 8ωρη-βασικός μισθός.Έχω βέβαια πτυχίο τει δημόσιας υγιεινής)και ο σύντροφος μου (υπάλληλος στον τομέα εστίασης 9ωρο 7μερες την εβδομάδα με λιγο πάνω απο τον βάσικο)έχουμε επισκεφθεί το λόνδινο αφού εχω μια πολυ καλή ξαδέρφη μου με το αγόρι της που βρίσκονται εκεί 4 χρόνια!τα παιδιά μας παρότρυναν πολύ πριν γίνει όλο αυτο με το δημοψήφισμα του brexit,αλλα πάντα κολλούσαμε...απλα καθομαι κ σκέφτομαι πως εδώ απο το 2009 που βγήκα στην εργασία(part-time λόγω σχολής)ο μισθός είναι σχεδόν ιδιος με τώρα που είμαι με πλήρη απασχόληση!νιωθω πως είμαι στάσιμη εδω κ τοσα χρόνια!ξέρω εκεί σου δίνονται ευκαιρίες αν θες να το παλέψεις?από την άλλη είναι όλα τοσο ακριβά...

                Comment


                  Σχετικό είναι αυτό για το καθένα νομίζω, εγώ πχ φεύγω τώρα και είχα δουλειά και έχει και η γυναίκα μου. Απλά έβλεπα ότι εμένα στα 600 ευρώ στάσιμος,και δεν ξέρουμε αν θα τα παίρνουμε και αυτά σε να δυο χρόνια. Τα ζυγίζεις και προσπαθείς να το παλέψεις.
                  Ξεκινάς από το 0 και είναι δύσκολο.δε θα βρεις ανθρώπους να σε βοηθήσουν, εκτός κάποιων εξαιρέσεων.
                  Γενικά όμως μόνο εσύ ξέρεις τι αξίζει και αν αξίζει.

                  Comment


                    Originally posted by superman View Post
                    Σχετικό είναι αυτό για το καθένα νομίζω, εγώ πχ φεύγω τώρα και είχα δουλειά και έχει και η γυναίκα μου. Απλά έβλεπα ότι εμένα στα 600 ευρώ στάσιμος,και δεν ξέρουμε αν θα τα παίρνουμε και αυτά σε να δυο χρόνια. Τα ζυγίζεις και προσπαθείς να το παλέψεις.
                    Ξεκινάς από το 0 και είναι δύσκολο.δε θα βρεις ανθρώπους να σε βοηθήσουν, εκτός κάποιων εξαιρέσεων.
                    Γενικά όμως μόνο εσύ ξέρεις τι αξίζει και αν αξίζει.
                    Εχεις απόλυτο δίκιο ο καθένας ξέρει καλύτερα για τον εαυτό του τι αξίζει απλά είναι ένα ρίσκο...άλλοι το πήραν και τα κατάφεραν,καλύτερα απο ότι πίστευαν,και άλλοι πάλι το μετάνιωσαν!!θάρρος θέλει πάνω απο όλα αλλά και τύχη θα έλεγα.

                    Comment


                      Παιδια με 1550pounds αξιζει να φυγει καποιος Λονδινο? γιατι ακουω απο ολους οτι ειναι ακριβα. Εγω τα εξοδα που υπολογιζω εφοσον μεινω με συγκατοικο ειναι 700 νοικι, 50 δημος, 200 εξοδα για αγορες, 150 συγκοινωνια ,50 ιντερνετ κινητο ,100 ρευμα .γκαζι. Υπαρχει καποιο αλλο εξοδο που μου ξεφευγει?

                      Comment


                        παιδιά ξέρει κανεις για το επίδομα ανεργίας στην Αγγλία . Το πέρνει κανεις μολις φτιάξει τα χαρτιά του ?

                        Comment


                          Θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή σας σε ένα μείζονος σημασίας θέμα για όσους θέλουν να πάνε και δεν ξέρουν είναι εύκολο να πέσουν θύματα εκμετάλλευσης από διάφορους επιτήδειους.

                          Ο κατώτατος μισθός θεσπισμένος από το κράτος είναι £ 7,20 την ώρα. Σε οποιονδήποτε προσφέρουν λιγότερα είναι παράνομο. Έχω ακούσει περιπτώσεις για £2,50/ ώρα συν ένα δωμάτιο για να μείνεις κτλ. Επειδή όλοι ξέρουμε ότι γίνονται στην Μ. Βρετανία πολύ συχνά salary/position reviews θα ήθελα να καθίσετε να αναρωτηθείτε εάν κάποιος εργοδότης επιλέγει να είναι παράνομος (ναι γίνονται και αυτά στην Βρετανία) αν θα σας δώσει προαγωγή ή και αύξηση μετά.

                          Για όσους το θεωρούν ως 'πάτημα' για κάτι καλύτερο θέλω να ξέρουν ότι η Μ. Βρετανία είναι μεγάλη αλλά υπάρχει ενημέρωση στους κύκλους οπότε ένας τέτοιος εργοδότης στο βιογραφικό αφαιρεί παρά προσθέτει. Είναι καλύτερο να ανέβεις και να δουλεύεις σε μία αποθήκη για National Μinimum Wage.

                          Παιδιά όταν σας κάνουνε συνέντευξη έχετε το μυαλό σας να αξιολογήσετε και εσείς τους συνεργάτες ή τους εργοδότες. Όπως σας ψάχνουμε εμείς οι recruiters έτσι πρέπει να ψάχνετε και μας αλλά και τους εργοδότες.

                          Comment


                            Μπραβο silver lining, καλα κανεις και τα λες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                            Όπου και να ταξιδέψω, η Ελλάδα με πληγώνει.
                            - Σεφέρης

                            Comment


                              Προς Silver Lining Να ρωτησω κατι σημαντικο εδω τωρα που το ξανασκεφτηκα; Αυτο που λες ισχυει για τις θεσεις live in cares που ζητουν και δινουν περιπου 500/λιρες την εβδομαδα; Γιατι ακριβως αυτο ρωτησα στο θεμα εδω Το ρωτω διοτι κι εγω σκεφτομαι να επιλεξω για αρχη αυτη τη λυση διοτι ειναι πολύ δυσκολο για εμενα να βρω διαμονη, να βγαλω αριθμο τραπεζα και δουλεια στην αρχη.

                              Πες μας λιγο την αποψη σου γι αυτην την περιπτωση... Γιατι αν ηταν ετσι θα πηγαινε 7.20 επι 24 ωρες κι ετσι τα λεφτα θα ηταν ουαου!!!!!!!!
                              Όπου και να ταξιδέψω, η Ελλάδα με πληγώνει.
                              - Σεφέρης

                              Comment


                                Originally posted by Silver Lining View Post
                                Θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή σας σε ένα μείζονος σημασίας θέμα για όσους θέλουν να πάνε και δεν ξέρουν είναι εύκολο να πέσουν θύματα εκμετάλλευσης από διάφορους επιτήδειους.

                                Ο κατώτατος μισθός θεσπισμένος από το κράτος είναι £ 7,20 την ώρα. Σε οποιονδήποτε προσφέρουν λιγότερα είναι παράνομο. Έχω ακούσει περιπτώσεις για £2,50/ ώρα συν ένα δωμάτιο για να μείνεις κτλ. Επειδή όλοι ξέρουμε ότι γίνονται στην Μ. Βρετανία πολύ συχνά salary/position reviews θα ήθελα να καθίσετε να αναρωτηθείτε εάν κάποιος εργοδότης επιλέγει να είναι παράνομος (ναι γίνονται και αυτά στην Βρετανία) αν θα σας δώσει προαγωγή ή και αύξηση μετά.

                                Για όσους το θεωρούν ως 'πάτημα' για κάτι καλύτερο θέλω να ξέρουν ότι η Μ. Βρετανία είναι μεγάλη αλλά υπάρχει ενημέρωση στους κύκλους οπότε ένας τέτοιος εργοδότης στο βιογραφικό αφαιρεί παρά προσθέτει. Είναι καλύτερο να ανέβεις και να δουλεύεις σε μία αποθήκη για National Μinimum Wage.

                                Παιδιά όταν σας κάνουνε συνέντευξη έχετε το μυαλό σας να αξιολογήσετε και εσείς τους συνεργάτες ή τους εργοδότες. Όπως σας ψάχνουμε εμείς οι recruiters έτσι πρέπει να ψάχνετε και μας αλλά και τους εργοδότες.
                                Να ρωτησω κατι σημαντικο εδω τωρα που το ξανασκεφτηκα; Αυτο που λες ισχυει για τις θεσεις live in cares που ζητουν και δινουν περιπου 500/λιρες την εβδομαδα; Γιατι ακριβως αυτο ρωτησα στο θεμα εδω Το ρωτω διοτι κι εγω σκεφτομαι να επιλεξω για αρχη αυτη τη λυση διοτι ειναι πολύ δυσκολο για εμενα να βρω διαμονη, να βγαλω αριθμο τραπεζα και δουλεια στην αρχη.

                                Πες μας λιγο την αποψη σου γι αυτην την περιπτωση... Γιατι αν ηταν ετσι θα πηγαινε 7.20 επι 24 ωρες κι ετσι τα λεφτα θα ηταν ουαου!!!!!!!!
                                Όπου και να ταξιδέψω, η Ελλάδα με πληγώνει.
                                - Σεφέρης

                                Comment

                                Working...
                                X