Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταλλαγή απόψεων από Έλληνες που είναι ή θέλουν να πάνε Αγγλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by DarkDoom View Post
    Θα ήταν πολύτιμη η ενημέρωση όσων ήδη βρίσκονται στην Αγγλία/Σκωτία. Έχω διαβάσει τα πάντα και ευχαριστώ όσους βοηθάνε δίνοντας πληροφορίες. Σκέφτομαι για Σκωτία περισσότερο λόγω της γλώσσας μιας και κάποια απόπειρα που είχα κάνει για Γερμανία δεν ευόδωσε. Ακόμη και τώρα όμως και συγχωρέστε με, θέλω να κάνω μια ερώτηση που ήδη έχει απαντηθεί...είναι εύκολο κάποιος χωρίς να έχει κανέναν στην Σκωτία, με το που θα βρεθεί εκεί να βρει σπίτι?
    Kαλημέρα! Λοιπόν, το θέμα σπίτι είναι λίγο δύσκολη υπόθεση.Συνήθως ζητάνε συστάσεις απο προηγούμενο ιδιοκτήτη(αν έχεις ξανανοικιάσει) και απο τον εργοδότη σου.
    Αλλά δεν είναι υποχρεωτικά.Εμείς πετάμε την Κυριακή για Σκωτία και δεν έχουμε βρεί κάτι ακόμα Θα βοηθούσε πολυ, αν υπάρχουν τα χρήματα βέβαια, να τους πείς οτι μπορείς να προπληρώσεις τους 6 μήνες μίνιμουμ που μπορείς να κάνεις συμβόλαιο.

    Παιδιά ΜΕΓΑΛΗ προσοχή στα σαιτ.Υπάρχει πολύ εξαπάτηση και ιδίως στο gumtree. Μου έχουν τύχει περιστατικά προσωπικά.Γενικά να ψάχνετε σπίτια απο μεσητικά γραφεία κυρίως.Αυτά!

    Comment


      #62
      Αυτό που βλέπω είναι πως όλοι ( ειδικά στις short term rentals, που εκεί κοιτάζω, κάτι τέτοιο θέλω να κλείσω αρχικά ), ζητάνε νοίκι με τη βδομάδα, όχι με το μήνα. Πράγμα που φαίνεται περιέργο εξαρχής .. ( ο μήνας δεν είναι 4 βδομάδες... ), άλλα τι να κάνεις.

      Comment


        #63
        Γρηγορη ανα μηνα συνηθως πληρωνεις το ενοικιο και ας γραφουν per week.
        Οπως ειπε και η Darkmoon, κυκλοφορουν πολλοι απατεωνες που δηλωνουν ιδιοκτητες. Ποτε καταθεση μεσω ταχυδρομειου, προσοχη στους ορους του συμβολαιου και παντα να ζητατε καλυτερη τιμη. Καποιοι πεφτουν λιγες λιρες αλλα μακροπροθεσμα ειναι κερδος εστω και αυτο το ποσο.

        Η πληρωμη απο την δουλεια ειναι συνηθως ανα 2 εβδομαδες.

        Comment


          #64
          Οκ, ευχαριστώ για τη διευκρίνηση, γιάτι μου είχε φανεί περίεργο

          Comment


            #65
            Originally posted by chococaramel View Post
            Γρηγορη ανα μηνα συνηθως πληρωνεις το ενοικιο και ας γραφουν per week.
            Οπως ειπε και η Darkmoon, κυκλοφορουν πολλοι απατεωνες που δηλωνουν ιδιοκτητες. Ποτε καταθεση μεσω ταχυδρομειου, προσοχη στους ορους του συμβολαιου και παντα να ζητατε καλυτερη τιμη. Καποιοι πεφτουν λιγες λιρες αλλα μακροπροθεσμα ειναι κερδος εστω και αυτο το ποσο.

            Η πληρωμη απο την δουλεια ειναι συνηθως ανα 2 εβδομαδες.
            Δεν θα τους φανεί παράξενο να κάνουμε παζάρι στην τιμή?Αυτό δεν το ήξερα.

            Comment


              #66
              Καλημέρα και από μένα. Όμορφο forum και ελπίζω να βοηθήσω και εγώ με τις -εκτιμώ- αρκετές πληροφορίες που βρίσκονται στο blog μου: http://fromgr2uk.com όπως επίσης και στην σελίδα στο facebook https://www.facebook.com/FGR2UK

              Είμαι 2 χρόνια τώρα στην Αγγλία και ακόμα μαθαίνω αλλά αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι just let me know...

              Comment


                #67
                Καλησπερα. Νομιζω αρκετα ατομα ηταν Δεκεμβριο να μεταναστευσουν Αγγλια. Πως πανε τα πραγματα παιδια? Που βρισκεστε?

                Comment


                  #68
                  Originally posted by chococaramel View Post
                  Καλησπερα. Νομιζω αρκετα ατομα ηταν Δεκεμβριο να μεταναστευσουν Αγγλια. Πως πανε τα πραγματα παιδια? Που βρισκεστε?
                  Καλησπερα! Εμεις ειμαστε Αμπερντην 3 μηνες περιπου.Βρηκα δουλεια μετα απο ενα μηνα αφοτου ηρθαμε.Ο αντρας μου ψαχνει ακομα. Σπιτι βρηκαμε αμεσως αλλα ηταν αθλιο και πληρωσαμε τους εξι μηνες μπροστα γιατι δεν ειχαμε συστασεις απο κανεναν. Μετα απο ενα μηνα αλλαξαμε σπιτι γιατι δεν ειχε θερμανση και ο ιδιοκτητης δεν την εφτιαχνε και το μεσητικο μας αλλαξε σπιτι. Για την δουλεια με βοηθησε ενας Ελληνας που γνωρισαμε εδω. Πολυ καλεςσυνθηκες εργασιες. Οτι σου λενε το παιρνεις. Η πολη ειναι πολυ ομορφη. Ο καιρος μια χαρα. Ο κοσμος το μονο κακο που εχει ειναι οτι πινουν παρα πολυ χανουν καθε αξιοπρεπεια, αντρες γυναικες. Αυτα τα λιγα.

                  Comment


                    #69
                    Αυτο με το ποτο, δεν λεγεται! Μπραβο βρε DarkMoon, εκανες την αρχη, ελπιζω να ειναι οπως τα περιμενες.
                    6.3 λιρες την ωρα ειναι ο μισθος?

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by chococaramel View Post
                      Αυτο με το ποτο, δεν λεγεται! Μπραβο βρε DarkMoon, εκανες την αρχη, ελπιζω να ειναι οπως τα περιμενες.
                      6.3 λιρες την ωρα ειναι ο μισθος?
                      Νομίζω πως ναι. Ο βασικός τόσο πρέπει να είναι.

                      Comment


                        #71
                        Παιδιά να το ξέρετε πάντως οτι ο ψυχολογικός παράγοντας είναι ο πιό βασικός.Χρειάζεται μεγάλη υπομονή.Με τον καιρό θα συνηθίσουμε.Στην αρχή
                        όμως είναι δύσκολα.Σου λείπουν όλοι και όλα πάρα πολύ.ΚΟΥΡΑΓΙΟ! Μόνο αυτό έχω να πω.Κάθε αρχή και δύσκολη!

                        Comment


                          #72
                          Ευτυχως υπαρχει και το skype και σωζει ελαφρως την κατασταση.

                          Comment


                            #73
                            Καλησπέρα κι από μένα από το μουχλιασμένο αλλά πανέμορφο Essex!

                            Διαβάζω το φόρουμ αρκετό διάστημα και θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους έχουν αφιερώσει χρόνο και σκέψη, για να βοηθήσουν παραθέτοντας τις εμπειρίες τους.

                            Έχω μόλις 20 μέρες στο Νησί, όπου ήρθα για προσωρινά αλλά όπως φαίνεται θα μείνω κάτι παραπάνω από το αναμενόμενο..
                            Ήρθα με την προοπτική να κάτσω 1 μήνα για οικογενειακούς λόγους και παράλληλα να δω κατά πόσο μπορώ να κάνω την κίνηση για μόνιμη μετεγκατάσταση εδώ, καθώς η ζωή στην Ελλάδα είναι και για εμένα στο γνωστό μοτίβο της ανεργίας-απελπισίας και μιζέριας...
                            Σε αυτές τις 20 μέρες, με ελάχιστο χρόνο στη διάθεσή μου λόγω υποχρεώσεων, κατάφερα να στείλω βιογραφικά και να πάω και σε συνέντευξη..
                            Όλα έγιναν μεταξύ "αστείου και σοβαρού" και χωρίς πολύ πίστη στο εγχείρημα, με τις απαιτήσεις μου ελάχιστες (γιατί μπορεί να έχω πτυχία και εμπειρία στην χώρα μου, αλλά δεν έχω το πολυπόθητο UK experience). Σήμερα λοιπόν μου είπαν να πάω την επόμενη εβδομάδα για orientation.
                            Φυσικά είμαι πολύ συγκρατημένη (και ειλικρινά λίγο σοκαρισμένη από το αναπάντεχο του πράγματος) μέχρι να δω όλες τις λεπτομέρειες και τη χαρτούρα, αλλά σκέφτομαι πως ότι και να ναι, βρίσκεται πολύ πιο πάνω από την στασιμότητα της Ελληνικής πραγματικότητας που δε σου επιτρέπει να έχεις ούτε καν αυτό το ελάχιστο..

                            Είναι όλα ακόμα αρκετά θολά και μπερδεμένα για μένα, αλλά η ζωή έχει εκπλήξεις..

                            Ελπίζω πάντως σύντομα να μπορώ κι εγώ με τη σειρά μου να δώσω ενδεχομένως χρήσιμες πληροφορίες σε όποιον χρειάζεται!

                            Comment


                              #74
                              Καλη επιτυχιααα! Να πας με 'αερα' στην συνεντευξη, να εχεις εμπιστοσυνη στις δυνατοτητες σου και δειξτους οτι θα τους εισαι χρησιμη.

                              Comment


                                #75
                                Καλη επιτυχια Lille.

                                Comment

                                Working...
                                X