Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταλλαγή απόψεων από Έλληνες που είναι ή θέλουν να πάνε Αγγλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Prowler ευχαριστώ πολύ.
    Θα σου στείλω πμ για να μου δώσεις μερικές πληροφορίες ακόμα.

    Comment


      Αν θες Vasilis1 μπορείς να μου πεις ποιο φορέα εχεις επιλέξει για το course. Σκέφτομαι να παρακολουθήσω και γω από Έλλαδα πριν φύγω κάτι σχετικό με health care αλλά ακόμα δεν έχω αποφασίσει απο ποιο φορέα και με τί πιστοποίηση.

      Comment


        Καλησπερα παιδια!Θα ηθελα κ εγω να με βοηθησετε σε ενα μεγα διλλημα!
        Ειμαι 25 και ο φιλος μου 28 κ μενουμε σε μια επαρχιακη πολη!Δουλευουμε κ οι δυο προσ το παρων,ο φιλοσ μου αν και εργολαβος οικοδομων,τωρα εργαζεται σε καφετερια (6-7 φορες)αφου απο το 2013 η οικοδομη επαψε να τσουλαει.Εγω τα τελευταια δυο χρονια ειμαι γραμματεασ σε μια επιχειρηση εδω με το βασικο(500) χωρισ βεβαια να εχω σοβαρεσ αρμοδιοτητες(σηκωνω τηλ.,κανω τισ εξωτερ.δουλειεσ σε τραπεζεσ κλπ)κ τα σ/κ εργαζομαι και εγω σε μια καφετερια για να συμπληρωσω το εισοδημα μου.Στην ελλαδα εμεισ θεωρουμαστε απο τουσ τυχερους αφου μπορουμε και δουλευουμε καθε μερα.Εμεισ λοιπον εχουμε ενα ζευγαρι κολλητουσ μασ απο το 2013 στην αγγλια(βορειο λονδινο),τους εχουμε επισκεφτει λοιπον 3 φορες εκει κ πραγματικα τα παιδια ειναι πολυ καλα!Εχουν τισ δουλειεσ τουσ,νοικιαζουν το διαμερισμα τουσ κ καθε φορα που μιλαμε μας παροτρυνουν να ανεβουμε κ εμεις.Κυριολεκτικα σχεδον μας παρακαλανε αφου οπως μας λενε στην ελλαδα δεν υπαρχει εξελιξη και πρεπει να σκεφτουμε το μελλον μας!Στην περιπτωση που παρουμε την αποφαση Θα μας βοηθησουν σε ολα κ θα μασ φιλοξενησουν για οσο χρειαστει!Ειδικα στον τομεα της οικοδομης ο φιλοσ μου μας λενε θα βρει αφου τα σπιτια εδω οντασ παλια τα ανακαινιζουν καθε 5 χρονια!
        εχω προβληματιστει ομωσ πολυ,καθως δεν ξερω αν κ εμεισ θα σταθουμε τοσο τυχεροι κ φοβαμαι κυριως γιατι εδω προς το παρων εργαζομαι,βεβαια με 500Ε δεν εξασφαλιζω τη ζωη μου ουτε μπορουμε να δουλευουμε στισ καφετεριες για τα επομενα χρονια.Αλλα αν εκει ειναι χειροτερα?Αν εκει δεν βρουμε κατι αξιζει να φυγουμε τωρα?
        ευχαριστω..και sorry για τη φλυαρια!

        Comment


          Καλησπέρα dorothy1, Καλησπέρα και στην υπολοιπη παρέα. Πρωτάρης στο πατριωτάκι, ψαχνομαι και εγω για την ¨μεγάλη έξοδο". Δύσκολη απόφαση να αφήσει κάποιος μια δουλειά εστω και με τον βασικό για να τραβήξει προς το άγνωστο, αυτο είναι αλήθεια, αλλα εφόσον ο φίλος σου εχει εμπειρία στο construction γιατι δεν δοκιμάζεται να φύγει πρωτα ο ένας και μετά ο άλλος, στην προκειμένη φαντάζομαι οτι ο φίλος σου ισως εχει το πλεονέκτημα λόγω δουλειάς, και μετά αν πάνε ολα καλα μπορει ο ένας να "τράβηξει" τον άλλον. Και το μεγαλύτερο πλεονεκτημα σας ειναι οτι εχετε φίλους εκει, πολυ βασικο αυτο, ισως ειναι καλυτερο απο το να εχεις και συγγενείς με βάση διαφορες ιστορίες που ακούω κατά καιρους.

          Comment


            Originally posted by Dima View Post
            Καλησπέρα dorothy1, Καλησπέρα και στην υπολοιπη παρέα. Πρωτάρης στο πατριωτάκι, ψαχνομαι και εγω για την ¨μεγάλη έξοδο". Δύσκολη απόφαση να αφήσει κάποιος μια δουλειά εστω και με τον βασικό για να τραβήξει προς το άγνωστο, αυτο είναι αλήθεια, αλλα εφόσον ο φίλος σου εχει εμπειρία στο construction γιατι δεν δοκιμάζεται να φύγει πρωτα ο ένας και μετά ο άλλος, στην προκειμένη φαντάζομαι οτι ο φίλος σου ισως εχει το πλεονέκτημα λόγω δουλειάς, και μετά αν πάνε ολα καλα μπορει ο ένας να "τράβηξει" τον άλλον. Και το μεγαλύτερο πλεονεκτημα σας ειναι οτι εχετε φίλους εκει, πολυ βασικο αυτο, ισως ειναι καλυτερο απο το να εχεις και συγγενείς με βάση διαφορες ιστορίες που ακούω κατά καιρους.
            Καλησπερα κ σε εσενα Dima και σε ευχαριστώ...εχεις δικιο αυτο πού λες ισως ειναι και σωστοτερο αφού εγω εχω κάτι πιο"σίγουρο" εδώ στην Ελλάδα!
            Και οι φιλοι μας βεβαια ειναι ένα πλεονέκτημα,και θα μας βοηθήσουν σιγουρα απλα το μονο που θέλει είναι να παρουμε εμεισ την απόφαση.Προς το παρόν εχουμε δώσει ενα χρονικο περιθωριο ως το τέλος του καλοκαιριού αν ολα πανε καλά να μαζεψουμε οσα περισσότερα χρήματα μπορούμε για να είμαστε ετοιμοι από σεπτεμβρη ειτε μαζι ειτε ο φιλος μου να κανουμε το μεγάλο βήμα!

            Comment


              Το βασικό ειναι η αποφαση, αν το δείτε σοβαρα δεν νομίζω να παει κατι στραβά, και φυσικα ενα χρηματικο ποσο για τα πρώτα έξοδα, εγω συγκεντρωσα ενα ποσο ωστε να μου φτασουν για ενα 3μηνο, και αυτη την περιοδο συγκεντρωνω τα χαρτια που θα παρω μαζι μου,μεταφρασεις κλπ, ειμαι της αποψης να ξεκινησετε να μαζευεται οτι χαρτι χρειάζεται, και να δειτε τι διαδικασιες θα ακολουθησετε εκει, προσωπικα ειμαι κατά της χρονικης παρατασης σε ενα τοσο μεγάλο βήμα, φυσικα εαν δεν υπαρχουν τα απαιτουμενα χρηματα οκ ειναι σοβαρος λογος να δωσεις και αλλη παραταση στο θεμα, αλλα να ξερετε οτι υπαρχουν και ανθρωποι που δινουν αναβολες μηνα μετα τον μηνα και στο τελος χαντακωνονται απο μονοι τους, ειναι καθαρα θεμα αποφασιστηκοτητας. Εαν ειχα φίλους να με φιλοξενήσουν αγγλία ειχα φύγει χθες, τωρα αναγκαζομαι να μαζεψω λεφτα για τα πρωτα νοικια, καθε αποφαση εχει το δικο της ρισκο και τις συνεπειες, χθες απερριψα προταση για δουλειά, λεγοντας οχι ρε συ δεν θα προδωσω τον εαυτό μου για ενα ''βόλεμα'' της πλάκας,θέλω μια ζωη με προοπτική και θα το πετύχω, το ιδιο ισχύει και για τον καθένα απο εμας, επομενως τολμήστε το οσο πιο γρήγορα μπορείτε, βγειτε απο το comfort zone.

              Comment


                Dima σου εύχομαι να σου πανε τα πράγματα καλυτερα απο οτι περιμενεις και να ζήσεις μια ζωη εκεί οπως την επιθυμείς!!
                Και εμείς ελπίζω να ξεπεράσουμε την ανασφάλεια και τον φοβο μας σύντομα για να μπορέσουμε να προχωρήσουμε...
                Θα περιμένουμε τα νέα σου.

                Comment


                  καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω, πως ειναι τα πραγματα γενικα στη σκωτια?? ειναι ευκολο για εναν νεο να βρει δουλεια???



                  ευχαριστω εκ των προτερων

                  Comment


                    Originally posted by Yiannis98 View Post
                    καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω, πως ειναι τα πραγματα γενικα στη σκωτια?? ειναι ευκολο για εναν νεο να βρει δουλεια???



                    ευχαριστω εκ των προτερων
                    Εξαρτάται από το επάγγελμα...αν ψάχνει για μπαρ, θα βρεις εύκολα. Αν σε κάποιο κλάδο υπάρχει ζήτηση (πχ προγραμματιστής), θα βρεις εύκολα. Αν ψάχνει για κάτι άλλο που δεν έχει ζήτηση, τότε κλάφτα.
                    Πάντως, η ανεργία είναι χαμηλή και, όπως και να έχει, έχεις πιο πολλές ελπίδες να βρεις δουλειά σε σχέση με την Ελλάδα.

                    Comment


                      Originally posted by jpaokx View Post
                      Εξαρτάται από το επάγγελμα...αν ψάχνει για μπαρ, θα βρεις εύκολα. Αν σε κάποιο κλάδο υπάρχει ζήτηση (πχ προγραμματιστής), θα βρεις εύκολα. Αν ψάχνει για κάτι άλλο που δεν έχει ζήτηση, τότε κλάφτα.
                      Πάντως, η ανεργία είναι χαμηλή και, όπως και να έχει, έχεις πιο πολλές ελπίδες να βρεις δουλειά σε σχέση με την Ελλάδα.
                      ψάχνω κάτι τύπου εστιατόριο... όπως και να'χει ευχαριστώ για τις πληροφορίες

                      Comment


                        Εστιατόριο ως τί; Λάντζα, γκαρσόν, σέφ;

                        Comment


                          [QUOTE=jpaokx;92662]Εστιατόριο ως τί; Λάντζα, γκαρσόν, σέφ

                          λαντζα, γκαρσον,κατι ευκαιριακο..ως βοηθημα

                          Comment


                            Θα βρείς πολύ εύκολα! Ακόμα και μια βόλτα να κάνεις, θα δεις ότι υπάρχουν αγγελίες που τις βγάζουν στην τζαμαρία.

                            Comment


                              Υπάχουν σκέψεις για αγγλία.Αφού διαβασα και τις 15 σελίδες και κάποια αλλα επιπλέον θέματα να ρωτήσω κάποιες λεπτομέρειες/απορίες μου δεν μου λυθήκανε.

                              Για την εύρεση σπιτιού και έναν μηνα εργασίας να έχεις αρκεί ή ζητάνε παραπάνω εκκαθαριστικά μηνιάτικα από την δουλειά?Σε μεσίτη αν πας είναι δεδομένο ότι θα λύσεις το θέμα του σπιτιού εφόσον έχεις δουλειά ή επειδή είσαι αλλοδαπός θα προτιμάει ντόπιους και αν δεν το προτημάει κανένας τότε θα σε θυμηθεί; γιατί μόναχο που είμαι τώρα έτσι γίνετε. Και πόση έιναι η προμήθεια του μεσίτη;

                              Όσον αφορά την εύρεση εργασίας εκεί θέλω να πιστεύω ότι είναι πιο οργανωμένα τα πράγματα σε σχέση με την Ελλάδα. Εκτος από αγγελίες στο internet γίνετε να πας να δηλωθείς ότι ψάχνεις για εργασία στον αντίστοιχο οαεδ και θα σε ενημερώνουν που υπάρχουν θέσεις σε αυτό που ψάχνεις η όχι;

                              Comment

                              Working...
                              X