Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταλλαγή απόψεων από Έλληνες που είναι ή θέλουν να πάνε Αγγλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Dimitris-3 View Post
    Ριξε μια ματια εδω φιλε https://www.spareroom.co.uk/flatshar..._id=441206221&

    καλησπέρα,

    ευχαριστώ για το συνδέσμο,το έχω ήδη βρεί,δεν μου πολυαρεσει το γεγονός οτι δεν παίζει πριβε μπάνιο αλλά θα το ξεπεράσω ! (έχουμε κάνει και κομάντο στο στρατό)

    Σαν περιοχή το West Drayton δεν ξερω αν αξίζει να μέινεις κανείς.

    Comment


      Originally posted by panosbr View Post
      καλησπέρα,

      ευχαριστώ για το συνδέσμο,το έχω ήδη βρεί,δεν μου πολυαρεσει το γεγονός οτι δεν παίζει πριβε μπάνιο αλλά θα το ξεπεράσω ! (έχουμε κάνει και κομάντο στο στρατό)

      Σαν περιοχή το West Drayton δεν ξερω αν αξίζει να μέινεις κανείς.
      Δυστυχως ετσι ειναι στις περισσοτερες χωρες του εξωτερικου νοικιαζεις το δωματιο και ολα τα αλλα ειναι κοινα.

      Comment


        Ερωτηση. Τα χρήματα που αναγραφονται σε αγγελίες εργασίας είναι μεικτά; Να το πάρω ως δεδομένο σε οτιδηποτε βλέπω; Επισης σε αυτο το site λενε οτι μπορεις να υπολογισεις τον καθαρο μισθο σου ειτε μηνιαια ειτε εβδομαδιαια. https://listentotaxman.com/
        Μπορει καποιος να μου πει, πότε δεν πληρωνουμε ΝΙ και τσεκάρουμε το I pay no NI;

        Παραδειγμα στην αναλυση βαζοντας ενα χ ποσο πχ 1800 λιρες pre tax ανα 4 εβδομαδες, βγαζει monthly gross pay 1950...? Δηλαδη; Εβαλα ανα 4 εβδομαδες διοτι δουλειες που συζητάω δεν είναι ετήσιο συμβόλαιο αλλα με τις εβδομαδες. Αφου ηδη τα 1800 ειναι μεικτα που εχω βαλει. Τον καθαρό μισθό τον βγαζει £1,589.93. Εχω μπερδευτει διοτι εχω διαβασει ότι οι κρατησεις ειναι 0,25% το μήνα... Κι έτσι ο καθαρός μισθος με 0,25% το μήνα βγαινει μικρότερος από αυτο που γραφει η εφαρμογή;

        Μπορει καποιος να με διαφωτίσει.................; Πού κανω λάθος και τί δεν έχω καταλάβει;

        Και τέλος τι γίνεται με τη σύνταξη στην Αγγλία γιατί έχω επισης μπερδευτεί. Πολλές αγγελίες γράφουν pension ως offer. Αλλες οχι. Δηλαδη αν δε σου προσφέρει η εταιρία κάτι τετοιο τι γίνεται; Δεν έχεις δικαίωμα συνταξης απο την ωρα που εργαζεσαι στη χωρα; Αν εχετε καταλαβει εχω μπερδευτει με το δικό μας συστημα που ασφαλιστικες εισφορες για υγεια και συνταξη ειναι σε ενα οργανισμο πχ ΙΚΑ. Εδω αρκει το ΝΙ?
        Όπου και να ταξιδέψω, η Ελλάδα με πληγώνει.
        - Σεφέρης

        Comment


          Καλησπέρα σε όλους! Αρχικά συγχαρητήρια για τη στήριξη, οι πληροφορίες είναι άπειρες!
          Λοιπόν στα δικά μου:
          Αποφάσισα τον Ιούνιο να κάνω το βήμα και να έρθω μαζί με τον φίλο μου και τις 2 μου γάτες στο Νότγχαμ. (Οι γάτες είναι ένα θέμα από μόνο του, φανταστείτε θα αναγκαστούμε να έρθουμε οδικώς...) τέσπα, είμαι αρχαιολόγος με μεταπτυχιακό στη διαχείριση μνημείων και φυσικά το είδος μου στην Ελλάδα είναι άνεργο. Εργάζομαι σε μία δουλειά που ευτυχώς δουλεύω από το σπίτι αν θέλω και έχω έναν μισθό της τάξης των 500 - 600 ευρω το μήνα, που φυσικά θα συνεχίσω να κάνω μετά τη μετανάστευση εκεί. Φυσικά, όσο σπούδαζα δούλευα σε καφετέριες, κάτι που προφανώς θα κάνω αρχικά και στην Αγγλία.


          Ο φίλος μου είναι - ευτυχώς - πληροφορικάριος, χωρίς όμως εμπειρία ή portfolio και έχει ξεκινήσει να κάνει αιτήσεις με ανταπόκριση από τα γραφεία των recruiters. Ενδιαφέρεται για Junior developer.

          Στην πόλη έχουμε ένα ζευγάρι φίλων που θα μας ξεναγήσουν κλπ., αλλά δε θα μπορέσουν να μας φιλοξενήσουν.

          Στόχος είναι να κάνουμε όσες πιο πολλές αιτήσεις μπορούμε από εδώ και ακόμη και εάν δεν κάτσει κάτι, να μαζέψουμε λίγα χρήματα και να έρθουμε για 1-2 μήνες να ψάξουμε από κοντά.
          Αυτά.

          Θέλω λοιπόν να ρωτήσω:
          1. Διάβασα ότι για να βρεις σπίτι πρέπει να έχεις πρώτα δουλειά και απογοητεύτηκα. Θα εγγυηθούν τα παιδιά για μας, οπότε δε θα χρειαστεί να δώσουμε 6 νοίκια. Αλλά θα πρέπει να έχουμε πρώτα δουλεια;

          2. Πόσο εύκολο είναι για κάποιον χωρίς προϋπηρεσία να βρει δουλειά στην πληροφορική;

          3. Πόσο εύκολο είναι να βρω εργασία ως barista ή σερβιτόρα στο Νότιγχαμ;

          4. Τι προτείνετε εσείς που τα καταφέρατε; σχόλια - συμβουλές κλπ!

          Ευχαριστώ!

          Comment


            Φίλε μου ακριβώς τις ίδιες σκέψεις κάνουμε κ εμείς!

            Comment


              Originally posted by ΔημήτρηςPap View Post
              Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου και εσένα και τη ferbee. Υπάρχει μεγάλος φόβος γιατί αν χάσουμε και αυτά τα λίγα που καταφέραμε και μαζέψαμε θα αναγκαστούμε να γυρίσουμε πίσω σε χειρότερη ψυχολογική κατάσταση από πριν. Είναι πολύ σημαντικό να παίρνεις θάρρος από ανθρώπους που έχουν κάνει αυτό το βήμα με πάρα πολλές θυσίες και ξέρουν. Εύχομαι να μας δωθεί και εμάς η ευκαιρία να κάνουμε θυσίες για ένα καλύτερο μέλλον για εμάς.
              Φίλε μου ακριβώς τις ίδιες σκέψεις κάνουμε κ εμείς!

              Comment


                Originally posted by Akasha View Post

                Στην πόλη έχουμε ένα ζευγάρι φίλων που θα μας ξεναγήσουν κλπ., αλλά δε θα μπορέσουν να μας φιλοξενήσουν.

                Στόχος είναι να κάνουμε όσες πιο πολλές αιτήσεις μπορούμε από εδώ και ακόμη και εάν δεν κάτσει κάτι, να μαζέψουμε λίγα χρήματα και να έρθουμε για 1-2 μήνες να ψάξουμε από κοντά.
                Αυτά.
                Πολυ καλη κινηση! Αλλα εχει μια μικρη παγιδα: αν πειτε οτι ειστε απο Ελλαδα/αλλη χωρα δε θα σας λαβουν ποτε στα σοβαρα εκτος αν μιλαμε για ενα βιογραφικο που δε θα το βρουνε εκει με τιποτα. Προτεινω να χρησιμοποισετε την διευθυνση κατοικιας των φιλων σας στις αιτησεις σας καθως και να παρετε αγγλικο νουμερο ωστε να μη φαινεται οτι παιρνετε απο Ελλαδα. Προσωπικα εχω φαει ακυρο απο δουλεια ενω περασα ολα τους τα τεστ επειδη ζουσα 3 ωρες μακρυα τους. Τι και αν τους ελεγα οτι μετακομοιζω σε 2 μερες, οτι οδηγαω, οτι δεν εχω κανενα θεμα, αυτοι εκει , να με ρωτανε τι θα γινει αν δε βρω σπιτι οταν ξεκινησει η προσληψη , οτι ειναι ρισκο κτλ.



                Θέλω λοιπόν να ρωτήσω:
                1. Διάβασα ότι για να βρεις σπίτι πρέπει να έχεις πρώτα δουλειά και απογοητεύτηκα. Θα εγγυηθούν τα παιδιά για μας, οπότε δε θα χρειαστεί να δώσουμε 6 νοίκια. Αλλά θα πρέπει να έχουμε πρώτα δουλεια;

                2. Πόσο εύκολο είναι για κάποιον χωρίς προϋπηρεσία να βρει δουλειά στην πληροφορική;

                3. Πόσο εύκολο είναι να βρω εργασία ως barista ή σερβιτόρα στο Νότιγχαμ;

                4. Τι προτείνετε εσείς που τα καταφέρατε; σχόλια - συμβουλές κλπ!

                Ευχαριστώ!
                Οκ, συνοπτικα

                1) Για να βρεις σπιτι σαν tenant πρεπει αν εχεις δουλεια οντως επειδη ειναι κατι σαν εγγυηση. Αυτο που θα ψαξετε θα ειναι ειτε σπιτια με περιορισμενο χρονικο διαστημα ενοικιασης (1-3 μηνες) ειτε καλυτερα σαν lodgers που ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα.

                2) Η προυπηρεσια δεν ειναι το θεμα, αλλα η ελλειψη portfolio ειναι. Δυστηχως χωρις αυτο δε θα παει οχι σε συνεντευξη αλλα ουτε καν θα λαβει απαντηση. Μακαρι να κανω λαθος αλλα μιας και ειμαι περιπου στο ιδιο πεδιο το βλεπω να συμβαινει συνεχεια γυρω μου. Για την εμπειρια να μη φοβαται, να λεει οτι ηταν freelance στην Ελλαδα και αυτο αρκει και αστους να ψαχνονται. Αλλα ολοι μα ολοι κοιτανε δειγματα δουλειας. Να βαλει ενα χρονοδιαγραμμα 3 βδομαδες με απειρη μελετη πχ απο το codecademy.com/ και να φτιαξει portfolio απο 3 φανταστικες επιχειρησεις που δεν υπαρχουν.

                3) Πολυ ευκολο, οπως σε ολη την αγγλια.

                4) Να εχετε και οι 2 απο την αρχη καποιο σχεδιο στο μυαλο σας και να μην πατε με την λογικη του μεταναστατη του 1900 που επαιρνε μια βαλιτσα και πηδαγε σε ενα πλοιο για Αμερικη. Ειπες θα πατε για 2 μηνες? Τοτε θα πρεπει να κανονισεις αυτους τους 2 μηνες, ποιες θα ειναι οι κινησεις σας καθε μα καθε μερα. Θα ειναι δυσκολο για τον φιλο σου να βρει δουλεια αμεσως λογω της συγκεκριμενης καταστασης αλλα εσυ μπορεις να βρεις δουλεια ευκολα καπου. Και βασικα και αυτος μπορει σε κατι προσωρινο. Αν ειστε 2 και δουλευετε μαζι τοτε οι 2 μηνες θα γινουν 3 μετα 5 και μετα 10. Μη το παρακανετε βεβαια με τις προσωρινες δουλειες αλλα το να αγορασετε χρονο ειναι κατι πολυ μα πολυ βασικο.

                Comment


                  Originally posted by nightingale View Post
                  Ερωτηση. Τα χρήματα που αναγραφονται σε αγγελίες εργασίας είναι μεικτά; Να το πάρω ως δεδομένο σε οτιδηποτε βλέπω; Επισης σε αυτο το site λενε οτι μπορεις να υπολογισεις τον καθαρο μισθο σου ειτε μηνιαια ειτε εβδομαδιαια. https://listentotaxman.com/
                  Μπορει καποιος να μου πει, πότε δεν πληρωνουμε ΝΙ και τσεκάρουμε το I pay no NI;

                  Παραδειγμα στην αναλυση βαζοντας ενα χ ποσο πχ 1800 λιρες pre tax ανα 4 εβδομαδες, βγαζει monthly gross pay 1950...? Δηλαδη; Εβαλα ανα 4 εβδομαδες διοτι δουλειες που συζητάω δεν είναι ετήσιο συμβόλαιο αλλα με τις εβδομαδες. Αφου ηδη τα 1800 ειναι μεικτα που εχω βαλει. Τον καθαρό μισθό τον βγαζει £1,589.93. Εχω μπερδευτει διοτι εχω διαβασει ότι οι κρατησεις ειναι 0,25% το μήνα... Κι έτσι ο καθαρός μισθος με 0,25% το μήνα βγαινει μικρότερος από αυτο που γραφει η εφαρμογή;

                  Μπορει καποιος να με διαφωτίσει.................; Πού κανω λάθος και τί δεν έχω καταλάβει;

                  Και τέλος τι γίνεται με τη σύνταξη στην Αγγλία γιατί έχω επισης μπερδευτεί. Πολλές αγγελίες γράφουν pension ως offer. Αλλες οχι. Δηλαδη αν δε σου προσφέρει η εταιρία κάτι τετοιο τι γίνεται; Δεν έχεις δικαίωμα συνταξης απο την ωρα που εργαζεσαι στη χωρα; Αν εχετε καταλαβει εχω μπερδευτει με το δικό μας συστημα που ασφαλιστικες εισφορες για υγεια και συνταξη ειναι σε ενα οργανισμο πχ ΙΚΑ. Εδω αρκει το ΝΙ?

                  Τα χρηματα που βλεπεις στις αγγελιες ειναι παντα μεικτα για 2 απλους λογους:

                  α) για να φαινεται η αγγελια πιο ανταγωνιστικη (!)

                  β) επειδη σου λεει οτι ο εργοδοτης τοσα πληρωνει. Απο εκει και περα αν το κρατος παιρνει τοσο φορο ή εσυ εχεις καμια ειδικη φοροαπαλλαγη ειναι αλλο θεμα που δεν τον αφορα.


                  .

                  Αν η δουλεια ειναι 4 βδομαδες τοτε μαλλον κοιτας για contractor συμβολαια οπου εκει ειναι αλλη ιστορια, για αυτο δε σου βγαινουν καλα τα νουμερα.

                  .

                  Απο τη στιγμη που πληρωνεις εισφορες θα ειχες κρατικη συνταξη κανονικα. Αυτο που κανουν πολλες εταιρειες ομως, με την προτροπη της κυβερνησης, ειναι να σου προσφερουν και μια εξτρα ιδιωτικη συνταξη στην οποια για καθε 5 λιρες που θα βαζεις ο εργοδοτης σου θα βαζει 10.

                  Comment


                    Τί να πω, δεν είμαι σίγουρη. Μπορεί να είναι και contractor... Σε ένα μήνα θα μάθω λεπτομέρειες, τότε ορίστηκε η συνέντευξη.

                    Βασικά ρωτάω διότι δεν θα δεσμευτώ 12μηνο λόγω της φύσης της δουλειάς οπότε πάνω κάτω προσπαθώ να καταλάβω τα καθαρά λεφτά. Μην πέσω έξω 200-300 λίρες και ψάχνομαι μετά...

                    Τέλος πάντων, εισφορές εννοείς ΝΙ έτσι; Κατάλαβα. Ιδιωτική ασφάλεια εξτρά δηλαδή.

                    Ευχαριστώ για την απάντηση
                    Όπου και να ταξιδέψω, η Ελλάδα με πληγώνει.
                    - Σεφέρης

                    Comment


                      Originally posted by Akasha View Post
                      Καλησπέρα σε όλους! Αρχικά συγχαρητήρια για τη στήριξη, οι πληροφορίες είναι άπειρες!
                      Λοιπόν στα δικά μου:
                      Αποφάσισα τον Ιούνιο να κάνω το βήμα και να έρθω μαζί με τον φίλο μου και τις 2 μου γάτες στο Νότγχαμ. (Οι γάτες είναι ένα θέμα από μόνο του, φανταστείτε θα αναγκαστούμε να έρθουμε οδικώς...) τέσπα, είμαι αρχαιολόγος με μεταπτυχιακό στη διαχείριση μνημείων και φυσικά το είδος μου στην Ελλάδα είναι άνεργο. Εργάζομαι σε μία δουλειά που ευτυχώς δουλεύω από το σπίτι αν θέλω και έχω έναν μισθό της τάξης των 500 - 600 ευρω το μήνα, που φυσικά θα συνεχίσω να κάνω μετά τη μετανάστευση εκεί. Φυσικά, όσο σπούδαζα δούλευα σε καφετέριες, κάτι που προφανώς θα κάνω αρχικά και στην Αγγλία.


                      Ο φίλος μου είναι - ευτυχώς - πληροφορικάριος, χωρίς όμως εμπειρία ή portfolio και έχει ξεκινήσει να κάνει αιτήσεις με ανταπόκριση από τα γραφεία των recruiters. Ενδιαφέρεται για Junior developer.

                      Στην πόλη έχουμε ένα ζευγάρι φίλων που θα μας ξεναγήσουν κλπ., αλλά δε θα μπορέσουν να μας φιλοξενήσουν.

                      Στόχος είναι να κάνουμε όσες πιο πολλές αιτήσεις μπορούμε από εδώ και ακόμη και εάν δεν κάτσει κάτι, να μαζέψουμε λίγα χρήματα και να έρθουμε για 1-2 μήνες να ψάξουμε από κοντά.
                      Αυτά.

                      Θέλω λοιπόν να ρωτήσω:
                      1. Διάβασα ότι για να βρεις σπίτι πρέπει να έχεις πρώτα δουλειά και απογοητεύτηκα. Θα εγγυηθούν τα παιδιά για μας, οπότε δε θα χρειαστεί να δώσουμε 6 νοίκια. Αλλά θα πρέπει να έχουμε πρώτα δουλεια;

                      2. Πόσο εύκολο είναι για κάποιον χωρίς προϋπηρεσία να βρει δουλειά στην πληροφορική;

                      3. Πόσο εύκολο είναι να βρω εργασία ως barista ή σερβιτόρα στο Νότιγχαμ;

                      4. Τι προτείνετε εσείς που τα καταφέρατε; σχόλια - συμβουλές κλπ!

                      Ευχαριστώ!

                      δουλεια στον τομεα σπουδων δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο..θελουν uk experience ή σπουδες..να δει σε junior θεσεις οι μεγαλες εχουν και ιντερνσιπ.
                      cv με αγγλικα προτυπα τηλ κ διευθυνση αγγλικη,βγαζεις και nin εκει τραπεζικο λογαριασμο ευκολο στην loyds, και ψαχνετε εκει..πορτα πορτα τα βιογραφικα οσο μπορεiτε..τα ονλαιν βιογραφικα θελει τροπο jobscan η λυση ..δηλ ταιριασμα του βιογραφικου στην αγγελια..υποψιν τα cv διαβαζονται απο σοφτγουερ .
                      Το νοτινγαμ εχει πολλα μπαρ καφε ειναι φοιτητικη πολη,για σπιτι θελει δουλεια αλλιως λεφτα...
                      το καλοκαιρι δεν ειναι η καλυτερη περιοδος να ανεβειτε για ευρεση ερφγασιας..(dead season) θα προτεινα νωριτερα!!!!!!επειτα μπρεξιτ κ οποιος προλαβει..μην το καθυστερειτε!
                      ωραια πολη ημουν εκει περυσι και θα ξαναπαω..γιατι κι εγω ψαχνω..θα μενω ντερμπυ διπλα..) οτι αλλο θελετε στειλτε msg.

                      Comment


                        Originally posted by unsc View Post
                        Πολυ καλη κινηση! Αλλα εχει μια μικρη παγιδα: αν πειτε οτι ειστε απο Ελλαδα/αλλη χωρα δε θα σας λαβουν ποτε στα σοβαρα εκτος αν μιλαμε για ενα βιογραφικο που δε θα το βρουνε εκει με τιποτα. Προτεινω να χρησιμοποισετε την διευθυνση κατοικιας των φιλων σας στις αιτησεις σας καθως και να παρετε αγγλικο νουμερο ωστε να μη φαινεται οτι παιρνετε απο Ελλαδα. Προσωπικα εχω φαει ακυρο απο δουλεια ενω περασα ολα τους τα τεστ επειδη ζουσα 3 ωρες μακρυα τους. Τι και αν τους ελεγα οτι μετακομοιζω σε 2 μερες, οτι οδηγαω, οτι δεν εχω κανενα θεμα, αυτοι εκει , να με ρωτανε τι θα γινει αν δε βρω σπιτι οταν ξεκινησει η προσληψη , οτι ειναι ρισκο κτλ.

                        Ευχαριστώ για την απάντηση! χάρηκα πολύ! Σχετικά με αυτό, βάζουμε σταθερο Αγγλίας που χτυπάει εδώ και τη διεύθυσνη των φίλων μας. Όταν έτυχε να καλέσει recruiter τον φίλο μου, είπε ότι είναι εκεί, αλλά θα λείψει τις επόμενες ημέρες Ελλάδα για να κλείσει εκρεμμότητες. Και είπαν οκ, μια πρόχειρη συνέντευξη τηλεφωνικά ή μέσω skype, αλλά είναι τονίζω recruiters, όχι η ίδια η δουλειά. Το προβλέψαμε δλδ.




                        Οκ, συνοπτικα

                        1) Για να βρεις σπιτι σαν tenant πρεπει αν εχεις δουλεια οντως επειδη ειναι κατι σαν εγγυηση. Αυτο που θα ψαξετε θα ειναι ειτε σπιτια με περιορισμενο χρονικο διαστημα ενοικιασης (1-3 μηνες) ειτε καλυτερα σαν lodgers που ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα.

                        2) Η προυπηρεσια δεν ειναι το θεμα, αλλα η ελλειψη portfolio ειναι. Δυστηχως χωρις αυτο δε θα παει οχι σε συνεντευξη αλλα ουτε καν θα λαβει απαντηση. Μακαρι να κανω λαθος αλλα μιας και ειμαι περιπου στο ιδιο πεδιο το βλεπω να συμβαινει συνεχεια γυρω μου. Για την εμπειρια να μη φοβαται, να λεει οτι ηταν freelance στην Ελλαδα και αυτο αρκει και αστους να ψαχνονται. Αλλα ολοι μα ολοι κοιτανε δειγματα δουλειας. Να βαλει ενα χρονοδιαγραμμα 3 βδομαδες με απειρη μελετη πχ απο το codecademy.com/ και να φτιαξει portfolio απο 3 φανταστικες επιχειρησεις που δεν υπαρχουν.

                        3) Πολυ ευκολο, οπως σε ολη την αγγλια.

                        4) Να εχετε και οι 2 απο την αρχη καποιο σχεδιο στο μυαλο σας και να μην πατε με την λογικη του μεταναστατη του 1900 που επαιρνε μια βαλιτσα και πηδαγε σε ενα πλοιο για Αμερικη. Ειπες θα πατε για 2 μηνες? Τοτε θα πρεπει να κανονισεις αυτους τους 2 μηνες, ποιες θα ειναι οι κινησεις σας καθε μα καθε μερα. Θα ειναι δυσκολο για τον φιλο σου να βρει δουλεια αμεσως λογω της συγκεκριμενης καταστασης αλλα εσυ μπορεις να βρεις δουλεια ευκολα καπου. Και βασικα και αυτος μπορει σε κατι προσωρινο. Αν ειστε 2 και δουλευετε μαζι τοτε οι 2 μηνες θα γινουν 3 μετα 5 και μετα 10. Μη το παρακανετε βεβαια με τις προσωρινες δουλειες αλλα το να αγορασετε χρονο ειναι κατι πολυ μα πολυ βασικο.
                        Η αλήθεια είναι για να έχετε μια γενική ιδέα πως προσωπικά είμαι σίγουρη πως ως αρχαιολόγος ή εκπαιδευτικός δεν πρόκειται να βρω εκεί κάτι. Εκείνος ελπίζουμε ότι θα βρει στον τομέα του. Εδώ εργάζομαι από το σπίτι σε έναν εκπαιδευτικό οργανισμό, που φτιάχνω υλικό, ασκήσεις, βιβλία, κλπ. Εκεί, τι να πω. Θα συνεχίσω αυτό που κάνω εδώ μέσω υπολογιστή και θα βρω και σε καφέ είναι το πλάνο. Είδα βέβαια χθες ότι με το πτυχίο μου μπορώ να πάρω εκπαιδευτική επάρκεια, QTS αν θυμάμαι καλά και να αρχίσω εθελοντικά σε σχολεία να μαζέψω προϋπηρεσία κλπ. Αλλά δεν το έχω ψάξει ακόμη. Αυτά. Σε ευχαριστώ πάααααρα πολύ για τις πληροφορίες και την θετικότητα! Θα δουμε πως θα χτίσει το portfolio του, είναι δύσκολο γιατί δουλεύει το πρωι 8-10 ώρες, αλλά είναι απαραίτητο όπως λες. Αν σκεφτείς κάτι άλλο, πες μου. Ευχαριστώ!!!

                        Comment


                          Originally posted by Michanikos View Post
                          δουλεια στον τομεα σπουδων δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο..θελουν uk experience ή σπουδες..να δει σε junior θεσεις οι μεγαλες εχουν και ιντερνσιπ.
                          cv με αγγλικα προτυπα τηλ κ διευθυνση αγγλικη,βγαζεις και nin εκει τραπεζικο λογαριασμο ευκολο στην loyds, και ψαχνετε εκει..πορτα πορτα τα βιογραφικα οσο μπορεiτε..τα ονλαιν βιογραφικα θελει τροπο jobscan η λυση ..δηλ ταιριασμα του βιογραφικου στην αγγελια..υποψιν τα cv διαβαζονται απο σοφτγουερ .
                          Το νοτινγαμ εχει πολλα μπαρ καφε ειναι φοιτητικη πολη,για σπιτι θελει δουλεια αλλιως λεφτα...
                          το καλοκαιρι δεν ειναι η καλυτερη περιοδος να ανεβειτε για ευρεση ερφγασιας..(dead season) θα προτεινα νωριτερα!!!!!!επειτα μπρεξιτ κ οποιος προλαβει..μην το καθυστερειτε!
                          ωραια πολη ημουν εκει περυσι και θα ξαναπαω..γιατι κι εγω ψαχνω..θα μενω ντερμπυ διπλα..) οτι αλλο θελετε στειλτε msg.
                          Εμείς πήγαμε πέρυσι για βόλτα τέτοια εποχή, Γενάρη - Φλεβάρη. Αν εξαιρέσουμε το απίστευτο κρύο, ήταν πανέμορφα! Βιαζόμαστε ναι, ο Ιούνιος είναι το όριό μας, αν τύχει συνέντευξη για τον φίλο μου, φευγουμε και αύριο. Σε ευχαριστώ για την απάντηση! ΑΝ προκύψει κάποια απορία, θα σε ενοχλήσω.

                          Comment


                            Καλησπέρα σας ..
                            Βρίσκομαι κι εγώ στο σημείο εγκατάλειψης της Ελλάδας ..
                            Έχω ένα κατάστημα (καθαριστήριο) το οποίο δεν πάει καθόλου καλά .. ο σύζυγός μου δούλευε σε μουσικό τηλεοπτικό κανάλι απο όπου τον διώξανε πριν 2 χρόνια κι απο τότε δουλεύουμε μαζί .. είμαστε 42 χρονών κι έχουμε 2 παιδιά ..
                            Σκεφτόμαστε να πάμε Αγγλία μιας και ο σύζυγός μου είναι Βρετανός υπήκοος και τα παιδιά μας θα αποκτήσουν την Βρετανική υπηκοότητα εύκολα .. εγώ ξέρω οτι πρέπει να μείνω 3 χρόνια Αγγλία για να την αποκτήσω ..
                            Όλο το σόι του άντρα μου είναι Αγγλία αλλά δεν παίζει να μείνουμε σε κανέναν οπότε ξεκινάμε απο το 0 με μόνο asset (ας πούμε) την υπηκοότητα που ίσως μας βοηθήσει ..
                            Ο σύζυγός μου έχει τελειώσει ΤΕΛ ηλεκτρολόγος και απο τα 20 του δουλεύει σε κανάλια ώς τεχνική υποστήριξη .. εγώ ένα ιεκ τέλειωσα ώς ειδικός εφαρμογών πληροφορικής αλλά απ' όσα διάβασα είναι ένα άχρηστο χαρτί .. έχω δουλέψει ως γραμματέας σε εισαγωγική εταιρεία αλλά μάλλον κι αυτό είναι άχρηστο ..
                            θέλω να σας ρωτήσω απο την εμπειρία σας στο ψάξιμο για δουλειά στην Αγγλία :
                            Α) θα μπορέσει ο άντρας μου να βρεί κάτι αξιόλογο με την 18ετή πείρα που έχει ως MCR (αν δηλαδή αυτή η πείρα ΜΕΤΡΑΕΙ στην Αγγλία)
                            Β) τα παιδιά μας είναι 11 και 8 .. κάνουν ήδη αγγλικά (4 χρόνια η κόρη μου και 2 ο γιός μου) .. θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα στο σχολείο;

                            Ματώνει η καρδούλα μου που σκέφτομαι οτι πρέπει να φύγω αλλά εδώ τα πράγματα πάνε απο το κακό στο χειρότερο ..

                            Σας ευχαριστώ πολύ που υπάρχετε και μας βοηθάτε ..
                            Αθηνά ..

                            Comment


                              Καλησπέρα σας
                              Σκέφτομαι αρχές του καλοκαιριού να πάω Αγγλία μιας και έχω συγγενείς και μπορούν να με φιλοξενήσουν οπότε για αρχή έχω που να μείνω.
                              Έχω τελειώσει Αγγλικό κολέγιο εδω λογιστική και χρηματοοικονομικά και εχω το πτυχί από Αγγλία( 2012). Δεν έχω κάνει όμως καθόλου πρακτική μιας και μετα τη σχολή έπιασα άμεσα δουλειά
                              Θα ήθελα να ρωτήσω αν θα μπορούσα να κάνω πρακτική στην Αγγλία και αν γνωρίζει κάποιος που πρέπει να απευθυνθώ.

                              Ευχαριστώ πολύ

                              Comment


                                Καλησπέρα σε όλους και καλή Σαρακοστή.

                                Εδώ και κανένα δίμηνο προετοιμάζομαι να πάω Σκοτία για αναζήτηση δουλειάς. Απλά επειδή δεν έχω ακόμα συγκεντρώσει το απαιτούμενο κονδύλιο (υπολογίζω minimum €3000) για να μείνω ένα τρίμηνο τουλάχιστον εκεί μέχρι να βρω δουλειά, κρατάω την δουλειά που έχω εδώ και ενημερώνομαι απο το πολύ βοηθητικό site σας, σχετικά με βιογραφικά, τραπεζικούς λογαριασμούς, κατοικίες, διαδικασίες κτλ.
                                Με άγχωσε πάρα πολύ ένα email που πήρα από φίλο μου στο Λονδίνο και μου ανέφερε ότι με την ενεργοποίηση του άρθρου 50 για το Brexit, κάτι που αναμένουν να γίνει από 15-30/3/2017, θα αλλάξουν και οι κανόνες εισόδου ευρωπαίων πολιτών στην Αγγλία. Αυτό στο φτωχό μου μυαλό σημαίνει διαδικασία βίζας εργασίας και διάφορα άλλα κολλήματα. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν έχετε κάποια επιπλέον πληροφόρηση και κάποιες σκέψεις... εκτός απο το να μπω αύριο σε αεροπλάνο!

                                Ευχαριστώ

                                Γιάννης

                                Comment

                                Working...
                                X