Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταλλαγή απόψεων από Έλληνες που είναι ή θέλουν να πάνε Αγγλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταλλαγή απόψεων από Έλληνες που είναι ή θέλουν να πάνε Αγγλία

    καλησπέρα ανοίγω αυτο το θέμα με την Αγγλία και μπορούμε να μαζέψουμε οποιεσδήποτε απορίες και γενικα οτιδήποτε σχετικά με την ζωή την εύρεση εργασίας εκεί.

    #2
    Ανταλλαγή απόψεων από Έλληνες που είναι ή θέλουν να πάνε Αγγλία

    Ασ μαζεύτουμε οσοί είναι Αγγλία ή θέλουν να πάνε για οποιοδήποτε λόγο και ας πούμε απόψεις και εμπειρίες απ την ζωή εκεί. Άσχετο γενικά θα χετε ακούσει ή διαβάσει ότι αν πάς σε μια άλλη χώρα καλό είναι να μην επιδιώκεις και να μην κάνεις παρέα με Ελλήνες εκει. Ποία είναι η γνώμη σας ? Α και επειδή προκειται να πάω Αγγλια ξέρει κανείς για στέκια ελλήνων και τισ πόλεις που είναι τα στέκια-μαγαζία.Η γνώμη μου πάντως είναι ότι πρέπει να επιδιώκεις να βρίσκεις και να κανεις παρέα με Έλληνες και με άλλο κόσμο απλά ειναι καλό όταν είμαστε έξω να βοηθάει ο ένας τον άλλο και να μαστε πιο συσπειρωμένοι.

    Comment


      #3
      Originally posted by rock princess View Post
      Ασ μαζεύτουμε οσοί είναι Αγγλία ή θέλουν να πάνε για οποιοδήποτε λόγο και ας πούμε απόψεις και εμπειρίες απ την ζωή εκεί. Άσχετο γενικά θα χετε ακούσει ή διαβάσει ότι αν πάς σε μια άλλη χώρα καλό είναι να μην επιδιώκεις και να μην κάνεις παρέα με Ελλήνες εκει. Ποία είναι η γνώμη σας ? Α και επειδή προκειται να πάω Αγγλια ξέρει κανείς για στέκια ελλήνων και τισ πόλεις που είναι τα στέκια-μαγαζία.Η γνώμη μου πάντως είναι ότι πρέπει να επιδιώκεις να βρίσκεις και να κανεις παρέα με Έλληνες και με άλλο κόσμο απλά ειναι καλό όταν είμαστε έξω να βοηθάει ο ένας τον άλλο και να μαστε πιο συσπειρωμένοι.
      Καλησπέρα πριγκιπέσα, έχοντας ζήσει στην αγγλία για 7 ετη (σπουδές και δουλειά) αυτο που έχω να πω είναι πως αν θέλεις να προσαρμοστείς γρήγορα στο θέμα της γλώσσας και της προφοράς (ειδικά αν είσαι σε περιοχή πάνω από το Λονδίνο) τότε ναι είναι καλό να μην είσαι συνεχώς σε ενα κύκλο με έλληνες μιας και αυτό δεν βοηθάει, επίσης αν θέλεις πραγματικά να γνωρίσεις την κουλτούρα τους τότε πρέπει να κάνεις παρέα με άγγλους. Τώρα αν θα έχει ελληνικά στέκια εκει που θα πάς αυτό εξαρταται απο την πόλη που θα πας αλλα ο κανόνας λέει πως όπου υπάρχει πανεπιστήμιο με έλληνες/κύπριους υπάρχει και κάποιο στέκι είτε μεγαλύτερο είτε μικρότερο.

      Αν και έφυγα (και το μετάνιωσα) απο αγγλία το 2002 η ζωή είναι αρκετα διαφορετική σε σύγκριση με ελλάδα (ειδικά αν μιλάμε για μικρές πόλεις) και αυτό που είναι και το πιο παράδοξο είναι ο τρόπος διασκέδασης (δείχνει να επικρατεί η άποψη οτι όσο πιο πολύ μεθύσεις τοσο πιο πολύ θα διασκεδάσεις) που περιορίζεται σε 2 μέρες της εβδομάδας. Σε γενικές γραμμές βραδυ παρασκευής και σαββάτου λες και ειναι ενας διαφορετικός λαός σε σύγκριση με τις υπόλοιπες μέρες της εβδομάδας. Όσον αφορά στο θέμα εργασίας τα πάντα εξαρτώνται απο το επαγγελμά σου και τις δυνατότητες σου και όχι απο ποιον ξέρεις και πως είσαι εμφανιασιακά (με μερικές εξαιρέσεις σε customer facing positions).

      Aν εχεις καποιες άλλες ερωτήσεις εδω είμαι να βοηθήσω.

      Comment


        #4
        ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σκέφτομαι για μεταπτυχιακό είτε στο Reading είται Oxford είται στο Λονδίνο πάνω στο food quality, μικροβιολογία τροφίμων επιδημιολογία , δημόσια υγεία . Άν ήξερες κανένα κλό πανεπιστήμιο ή μεταπτυχιακό σε σχέση μ αυτά ευπρόσδεκτες οι πληροφορίες.Επίσης κατά πόσο ειναι εύκολο να βρείς δουλεία στον τομέα των τροφίμων εκει? Γενικά αξίζει τον κόπο να γραφτείς σε κάποιο Greek society η όχι? Α ! αν το έχεις μετανιώσει που έφυγες ποτέ δεν είναι αργά να ξαναγυρίσεις. Επίσης έχω ακούσει ότι οι Άγγλοι δεν μας πολυ συμπαθούν λόγω των φεσίων που τους άφηναν καποιοι φοιτητές και ότι επίσης γενικά οι Άγγλοι κάνουν παρέα μόνο με Άγγλους.( δεν ξέρω αν ισχύουν αυτά). ευχαριστώ πολυ.

        Comment


          #5
          Originally posted by rock princess View Post
          ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σκέφτομαι για μεταπτυχιακό είτε στο Reading είται Oxford είται στο Λονδίνο πάνω στο food quality, μικροβιολογία τροφίμων επιδημιολογία , δημόσια υγεία . Άν ήξερες κανένα κλό πανεπιστήμιο ή μεταπτυχιακό σε σχέση μ αυτά ευπρόσδεκτες οι πληροφορίες.Επίσης κατά πόσο ειναι εύκολο να βρείς δουλεία στον τομέα των τροφίμων εκει? Γενικά αξίζει τον κόπο να γραφτείς σε κάποιο Greek society η όχι? Α ! αν το έχεις μετανιώσει που έφυγες ποτέ δεν είναι αργά να ξαναγυρίσεις. Επίσης έχω ακούσει ότι οι Άγγλοι δεν μας πολυ συμπαθούν λόγω των φεσίων που τους άφηναν καποιοι φοιτητές και ότι επίσης γενικά οι Άγγλοι κάνουν παρέα μόνο με Άγγλους.( δεν ξέρω αν ισχύουν αυτά). ευχαριστώ πολυ.
          Δεν μπορω να σου απαντήσω στο ερώτημα σου για τα καλά πανεπιστήμια στον τομέα σου μιας και εγώ έχω κάνει άλλες σπουδές, ρίξε μια ματιά στα παρακάτω links και θα βγάλεις τα συμπεράσματα σου:
          www.timeshighereducation.co.uk/world-university-rankings/
          http://www.thecompleteuniversityguid...ables/rankings
          http://www.guardian.co.uk/education/...gue-table-2012

          Η προτροπή μου είναι η εξής, αν το μεταπτυχιακό που σε ενδιαφέρει προσφέρεται από ένα λεγόμενο "red brick university" και από ένα "old polytechnic" τότε διάλεξε το πρώτο εκτός μερικών εξαιρέσεων, η διαφορά για τις αγγλικές εταιρείες μεταξύ των δυο είναι σημαντική. Σε γενικές γραμμές πλέον όλα τα ιδρύματα ονομάζονται πανεπιστήμια (university) αλλά αν ψάξεις λίγο την ιστορία του κάθε ιδρύματος μπορείς να βρεις ποια είναι τα παλιά "polytechnic" των οποίων η φήμη και ειδικό βάρος του προσφερόμενου πτυχίου δεν προσμετρώνται το ίδιο από αρκετές εταιρίες και δη τις μεγάλες του εκάστοτε χώρου.

          Η ευκολία εύρεσης εργασίας με τα σημερινά δεδομένα δεν γνωρίζω ποια είναι (αλλά παρακολουθώντας τα του χώρου μου βλέπω αρκετά μεγάλη ζήτηση) θα σου πρότεινα να κοιτάξεις στα παρακάτω websites εύρεσης εργασίας και θα πάρεις μιας ιδέα της ζήτησης που υπάρχει.

          http://www.monster.co.uk
          http://www.jobsite.co.uk

          Το να γραφτείς ή όχι σε κάποιο greek society ή όχι είναι καθαρά θέμα επιλογής, δεν πρόκειται να σου προσφέρει κάτι παραπάνω από ένα φθηνότερο εισιτήριο στα ελληνικά πάρτι και τις παρέες που θα τις κάνεις έτσι και αλλιώς.

          Ποτέ δεν είναι αργά όπως λες εγώ κυρίως το έχω μετανιώσει γιατί αν είχα μείνει εκεί τώρα δεν θα ξανακοίταγα τις δυνατότητες επιστροφής μου (και ευτυχώς τις έχω σε ένα βαθμό μιας λόγω της εταιρίας στην οποία εργάζομαι) και δεν θα έπρεπε να ξαναρχίσω από την αρχή.

          Τώρα για τους αγγλους τι να πω έχουν μια εντελώς διαφορετική νοοτροπία απο εμας και αυτο φαίνεται σχεδόν παντού, αλλα αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να τους τσουβαλιάζουμε όλους στο ίδιο σακί (πιστεύω πως το ίδιο ισχύει με όλους τους λαούς). Εγω είχα την τύχη να συναναστραφώ με locals σε μια δύσκολη πόλη κατα την διάρκεια του πτυχίου μου και δεν συνάντησα ιδιαίτερα προβλήματα μαζί τους, στην δουλειά μου γνώρισα ανθρώπους με τους οποίους ακόμη και σήμερα κρατάω επαφή οπότε είναι στο χέρι σου να κρίνεις με ποιους αγγλους θέλεις να κανεις παρέα και με ποιους όχι. Τώρα αν μας χωνεύουν ή όχι τι να σου πω εγώ δεν διέκρινα και κάποια μεγάλη δυσαρέσκεια στο πρόσωπο μου (έχουν άλλους πιο πάνω στην λίστα τους :D ) και πέρα απο την έπαρση τους αλλά ξέω ότι υπήρξαν περιστατικά σαν αυτό που αναφέρεις που έκαναν πολλούς (ανθρώπους και οργανισμούς) να είναι διστακτικοί ή το λιγότερο επιφυλακτικοί απέναντι σε έλληνες.

          Comment


            #6
            για τον τομέα του building services ψάχνεται κάποιος μηχανικός ή είμαι ο μόνος εδώ μέσα?

            Comment


              #7
              Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου.Ελπίζω και για τυχόν άλλες απορίες να σαι διαθέσιμος.

              Comment


                #8
                Οσο μπορω να το κανω κανενα προβλημα (και μακαρι σε κανα 2 μηνες τα μηνυματα μου να γραφονται απο το εξωτερικο)

                Comment


                  #9
                  Originally posted by Capriole View Post
                  Οσο μπορω να το κανω κανενα προβλημα (και μακαρι σε κανα 2 μηνες τα μηνυματα μου να γραφονται απο το εξωτερικο)



                  μακάρι ναι να σαι και συ εξωτερικό ( Αγγλία λες πάλι ? ) και γω απο σεπτέμβριο ελπίζω να γράφω από Αγγλία.

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by rock princess View Post
                    μακάρι ναι να σαι και συ εξωτερικό ( Αγγλία λες πάλι ? ) και γω απο σεπτέμβριο ελπίζω να γράφω από Αγγλία.
                    Αγγλία είναι η πρώτη μου επιλογή αλλά υπάρχουν και 2 εναλλακτικές (Γερμανία /Μπαχρειν)

                    Comment


                      #11
                      Νομιζω οτι κ η Αγγλια αυτην την εποχη περναει μεγαλη κριση ανεργιας κ οτι ειναι αρκετα δυσκολο να βρεις δουλεια.ιδιαιτερα μεσω ιντερνετ.Ψανχω εδω κ 1 χρονο σχεδον κ τιποτα.

                      Comment


                        #12
                        Eξαρτάται απο τον τομέα στον οποίο ψαχνεις και τις γνώσεις φιλε μου, εγω ειμαι τυχερος απο την αποψη οτι η μετακινηση μου θα ειναι ενδο-εταιρικη οπότε δεν χρειάστηκε να ψάξω για κατι.

                        Comment


                          #13
                          kai pali pisteuo oti oso duskolo kai na nai na vreis douleia ekso einai pio eukolo ap oti sthn ellada. sthn agglia i katagegrameni anergia einai guro sto 7 % kai sthn ellada pano apo 24%. kai ontos eksartatai kai apo ta ptuxia kai tis gnoseis . sorry gia ta greeklish kati epathe to pliktrologio kai den allazei

                          Comment


                            #14
                            Η ανεργία εκεί έχει αυξηθεί στο 8.3% και η εύρεση εργασίας δεν είναι εύκολη.

                            BBC News - UK unemployment increases to 2.62m

                            United Kingdom Unemployment Rate

                            UK unemployment

                            Comment


                              #15
                              Καλησπέρα σε όλους. Για το Leeds έχει κάποιος να πει κάτι? Μας έχει προκύψει μια ευκαιρία και το σκεφτόμαστε...

                              Comment

                              Working...
                              X