Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταλλαγή απόψεων από Έλληνες που είναι ή θέλουν να πάνε Αγγλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by NAFTISA View Post
    giasas patriotakia eimai apo kypro eimaimkenoyrgios sto sait exo tria pedia eimai 35 xronon kai thelo na kano eteria stin aglia mpori na voithisi kanenas
    Welcome

    What you need to do to start a business: choose a legal structure, see if you need licences and insurance, learn about reliefs and benefits

    Comment


      Αγαπητοι μου γεια σαs-ειμαστε ζευγαρι 45 & 40 ετων αντιστοιχα η συζυγοs μου, υστερα απο μεγαλη σκεψη αποφασισαμε σε καποιουs μηνεs απο τωρα να μετεγκατασταθω πρωτα εγω και υστερα να ελθει η συζυγοs μου με τα παιδια μαs (14 & 11 ετων αντιστοιχα) στο ηνωμενο βασιλειο-δεδομενου οτι δουλευουμε σε καποιεs ιδιωτικεs εργασιεs στην ελλαδα οι μισθοι μαs ειναι πλεον λογω τηs καταστασηs πολυ χαμηλοι και πολλεs φορεs εναντι-ωστοσο υστερα απο δικη μου επισκεψη για εργασια στο νοτιγχαμ(εχει πρωτοs μου ξαδελφοs σπιτι εκει) ειδα οτι μπορω στην ευρυτερη περιοχη να κανω σχετικα γρηγορα ενα ιδιωτικο ταξι καθ'οτι πισω απο εμενα υπαρχει μια τουριστικη ταξιδιωτικη εταιρεια που μου υποσχεθηκε οτι για να με βοηθησει θα μου δινει πελατεs
      για δουλιτσα στα αεροδρομια ωστοσο επειδη ξερω λιγα πραγματα για το νοτιγχαμ ηθελα να ρωτησω τι λετε για μπερμιγχαμ λυντσ μαντσεστερ λινκολν ενφιλτ,και γενικοτερα περιοχεs κλπ γιατι θα ηθελα και καποια στιγμη επισηs υστερα να φερω τουs δικουs μου εκει και να χαιρετησουμε την ελλαδιτσα μαs και εννοειτε μετα το καλοκαιρι να κανουμε και κανενα μπανιο-yπαρχουν ομωs αποριεs του στιλ ενοικια σχολεια ανθρωπινεs γενικα περιοχεs-οικονομικα ωστοσο ειμασταν μια μεσαια οικονομικα οικογενεια και τωρα καιρο με το καιρο καταρρεουμε και παρ'ολο που δουλευουμε χρωσταμε περισσοτερα τελοs παντων θα ηθελα την καθοδηγηση σαs (ευχαριστω πολυ εκ των προτερων)

      Comment


        Originally posted by Tragos1969..
        ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ Η ΔΙΑΜΟΝΗ ΜΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΤΟ BIRMIGHAM-NOTTIGHAM-LYNCH κλπ ευχαριστω(ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΑΞΙ)
        Καλό διάβασμα !

        Becoming a Taxi Driver !

        Τaxiwarehouse !

        Licensing Taxis and Private Hire Vehicles .

        Licensing in Birmingham !

        Taxi Drivers / Licence !

        Taxis - Gedling Borough Council

        How to start a taxi and private hire firm - Startups.co.uk: Starting a business advice and business ideas



        http://startups.co.uk/how-to-start-a...e-hire-firm/2/

        How to start a business: What you need to know !!!



        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

        Comment


          Originally posted by patrioten View Post
          Δεν συμφωνώ με αυτά που γράφεις, και δεν ξέρω για σένα αν (θεωρείς) ότι έβαλες το χεράκι σου για να φτάσει η χώρα εκεί που βρίσκεται πάντως εγώ και η πλειοψηφία όσων έχουν μεταναστεύσει το έκαναν γιατί ΔΕΝ ήθελαν ούτε είχαν σκοπό να κλέβουν την χώρα τους για να ζήσουν η να πλουτίσουν να λαδώνουν η να μιζάρουν και να είναι διαπλεκόμενοι σε παράνομες καταστάσεις, γιατί έχουμε το "ελάττωμα" να είμαστε τίμιοι άνθρωποι και ζούσαμε σε μια χώρα που το "εθνικό σπόρ" είναι ο ένας να κλέβει τον άλλο (με διαφορετικό τρόπο για το κάθε έναν) και το "σύστημα της μίζας" και της διαπλοκής μας πέταξε έξω, γιατί αν ΔΕΝ είσαι μέρος του "συστήματος της μίζας" ΔΕΝ είσαι αναλώσιμος και αντιμετωπίζεσαι σαν εχθρός,είσαι περιττός και"μη αξιοποιήσιμος για τα σχέδια τους".
          Δυστυχώς η ευτυχώς στο τέλος πάντα όλα φανερώνονται και ο καθένας πάντα παίρνει ότι του αξίζει.
          Αυτοι ειναι οι λογοι που με κανουν να φυγω..μπραβο patrioten !

          Comment


            Μην κολας στην προυπηρεσια.

            Φτιαξε βιογραφικο και βαλε μεσα παππαδες!

            Αμα δε φοβασαι την μπλοφα, βαλε μεσα και πως τελειωσες και ενα ανυπαρκτο τμημα ΑΕΙ-ΤΕΙ στην Ελλαδα ,το οποιο θα εχει εναν χτυπητο τιτλο για την δουλεια που θες να πας, το οποιο μετα συγχωνευτηκε με αλλο τμημα, εκλεισε, ξανανοιξε, αλλαξε ονομα κτλ. Δε θα ασχοληθουνε και πολυ μη νομιζεις. Ξερουνε πως ειμαστε μπανανία , οχι μονο για Ελλαδα δηλαδη αλλα γενικα για πολλες χωρες εκτος Βρετανιας, για αυτο η μεγαλυτερη προυπηρεσια που μετραει θα ειναι 1 χρονος στην αγγλια, παρα 10 χρονια στην Ελλαδα.


            Ξεκινα να ψαχνεις απο τωρα σε ιστοσελιδες που εχουνε μεσα παραδειγματα-templates (ειναι κυριολεκτικα απειρες) με βιογραφικο του αντικειμενου σου και αντεγραψε τα ή γενικα κανε κατι παρομοιο.

            Μερικες φορες βοηθαει αρκετα, αναλογα την περιπτωση παντα ε(!), να πληρωσεις μια αγγλικη υπηρεσια που θα σου φτιαξουν το βιογραφικο.
            Προσωπικα εχω χρησιμοποιησει αυτη την εταιρεια και εμεινα πολυ ευχαριστημενος.

            Professional Resume Writing Services from The Resume Center

            Ενα καλο cv δε θα σου βρει δουλεια ντε και καλα αλλα σιγουρα θα πολλαπλασιασει τις πιθανοτητες να χτυπαει στο ματι καλυτερα και να σε καλουνε σε συνευντευξεις. Μαλιστα υπαρχουν εταιριες που σου λενε πχ πως αμα σε 1 μηνα δεν εχεις κανονισει ουτε μια συνεντευξη με το βιογραφικο που σου φτιαξανε, τοτε σου επιστρεφουν τα χρηματα σου πισω. Η ταριφα ειναι κοντα στα 50 ευρω , αλλα θα βρεις και φθηνοτερα.

            Προσεχε ομως, ανεξαρτητα τι υποσχονται αυτες οι εταιριες -λαγους και πετραχειλια δηλαδη- αμα δε τους δωσεις αναλυτικες πληροφοριες για τον τομεα σου, τις σπουδες σου, τι εκανες , τους στοχους σου κτλ, τοτε ο βιογραφικο και παλι δε θα βγει καλο. Μια τετοια υπηρεσια δηλαδη απλα καλωπιζει το βιογραφικο σου και το κανει εμφανισημο τοσο οπτικα τοσο και λεκτικα στον υποψηφιο εργοδοτη σου. Δε θα πουνε ομως ψεματα ουτε θα βαλουν δουλειες που δεν εκανες. Αυτα μπορεις να τα κανεις μετα εσυ αργοτερα αμα θες ;)

            Comment


              Καλημέρα, καλημέρα που λέει κ ο Σταύρος Θεοδωράκης (μιας και βαδίζουμε για τις εκλογές είπα να δανειστώ τον διπλό χαιρετισμό του)... Είμαι 26 πλέον χρονών και μέχρι κ την αρχή του έτους ήμουν ένα βήμα πριν αφήσω την ελλαδίτσα μας, για να μεταναστεύσω για το εξωτερικό και ειδικότερα για Ην.Βασίλειο.
              Όταν όλα πήραν τον δρόμο τους και μερικές ημέρες πριν κλείσω τα εισιτήρια, είχα μια από αυτές τις συζητήσεις που κάνουμε με τον εαυτό μας.... Το ερώτημα μου ήταν: "Πόσο πολύ προσπάθησα στην Ελλάδα για να βρω δουλειά (αναφέρομαι σε δικό μου ποστ εδώ στο πατριωτάκι -ψάχνοντας για αγγλία- για μένα και τους λόγους που με οδηγούσαν για το έξω) ή έστω να κάνω κάτι δικό μου" Η απάντηση που πήρα ήταν ότι δεν προσπάθησα όσο θα έπρεπε και θα ήταν κρίμα να κάνω αυτό το βήμα στην ζωή μου αν εδώ δεν έκανα κάτι τελευταίο. Μην ξεχνάμε μιλάμε για ξεριζωμό και όχι για ταξιδάκι.
              Έτσι τα έβαλα όλα στην άκρη και αποφάσισα πως η Αγγλία θα μου έρθει με άλλον τρόπο. Ξεκίνησα να ψάχνω για μονάδες στην περιοχή μου , τον πρώτο καιρό ήταν δύσκολο να βρω αλλά ποτέ δεν το έβαλα κάτω. Πριν λίγο καιρό στάθηκα τυχερός και βρήκα την μονάδα, αγόρασα μερικά πρόβατα και τώρα σιγά σιγά αρχίζω κ μεγαλώνω τα πρόβατα.
              Έχω σταθεί τυχερός γιατί το να ασχοληθώ με την κτηνοτροφία ήταν κάτι που τ ήθελα, στόχος μου είναι να εξάγω προϊόντα στο νησί κ γιατί όχι κάποια στιγμη να επεκταθώ και εκεί. Το τελευταίο κομμάτι είμαι θεωρητικό αλλά αξίζει μια τελευταία προσπάθεια στην χώρα μου για την χώρα μου...
              Τώρα, αν ξέρετε κάτι για εξαγωγές γάλακτος,κρέατος κλπ κλπ θα μου ήταν χρήσιμα τα λινκ....

              Comment


                Originally posted by McTsiap View Post
                Καλημέρα, καλημέρα που λέει κ ο Σταύρος Θεοδωράκης (μιας και βαδίζουμε για τις εκλογές είπα να δανειστώ τον διπλό χαιρετισμό του)... Είμαι 26 πλέον χρονών και μέχρι κ την αρχή του έτους ήμουν ένα βήμα πριν αφήσω την ελλαδίτσα μας, για να μεταναστεύσω για το εξωτερικό και ειδικότερα για Ην.Βασίλειο.
                Όταν όλα πήραν τον δρόμο τους και μερικές ημέρες πριν κλείσω τα εισιτήρια, είχα μια από αυτές τις συζητήσεις που κάνουμε με τον εαυτό μας.... Το ερώτημα μου ήταν: "Πόσο πολύ προσπάθησα στην Ελλάδα για να βρω δουλειά (αναφέρομαι σε δικό μου ποστ εδώ στο πατριωτάκι -ψάχνοντας για αγγλία- για μένα και τους λόγους που με οδηγούσαν για το έξω) ή έστω να κάνω κάτι δικό μου" Η απάντηση που πήρα ήταν ότι δεν προσπάθησα όσο θα έπρεπε και θα ήταν κρίμα να κάνω αυτό το βήμα στην ζωή μου αν εδώ δεν έκανα κάτι τελευταίο. Μην ξεχνάμε μιλάμε για ξεριζωμό και όχι για ταξιδάκι.
                Έτσι τα έβαλα όλα στην άκρη και αποφάσισα πως η Αγγλία θα μου έρθει με άλλον τρόπο. Ξεκίνησα να ψάχνω για μονάδες στην περιοχή μου , τον πρώτο καιρό ήταν δύσκολο να βρω αλλά ποτέ δεν το έβαλα κάτω. Πριν λίγο καιρό στάθηκα τυχερός και βρήκα την μονάδα, αγόρασα μερικά πρόβατα και τώρα σιγά σιγά αρχίζω κ μεγαλώνω τα πρόβατα.
                Έχω σταθεί τυχερός γιατί το να ασχοληθώ με την κτηνοτροφία ήταν κάτι που τ ήθελα, στόχος μου είναι να εξάγω προϊόντα στο νησί κ γιατί όχι κάποια στιγμη να επεκταθώ και εκεί. Το τελευταίο κομμάτι είμαι θεωρητικό αλλά αξίζει μια τελευταία προσπάθεια στην χώρα μου για την χώρα μου...
                Τώρα, αν ξέρετε κάτι για εξαγωγές γάλακτος,κρέατος κλπ κλπ θα μου ήταν χρήσιμα τα λινκ....
                Σου Εύχομαι Καλή Επιτυχία !

                Πέρα από τα άλλα προιόντα που πιθανόν θα παράγεις και θα εμπορεύεσαι κοίταξε και την προοπτική
                να παράγεις και να συσκευάζεις γιαούρτι καθώς είναι ιδιαίτερα ανοδικό στις αγορές της Δύσης
                (Βρετανία,Καναδάς,Η.Π.Α. κ.α.).
                Από όσα γνωρίζω η παραγωγή του είναι σχετικά εύκολη αρκεί να διαθέτεις πρώτη ύλη (γάλα).
                < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                Comment


                  Τελικά βάλανε την Ελλάδα στο μάτι όσο καμμιά άλλη χώρα. ΄Η υπόδουλοι έδώ να τους ετοιμάζουμε το κρεατάκι το ντοματάκι κτλ δύσκολα επαγγέλματα και άξιοι όσοι τα κάνουν Ή υπόδουλοι στο εξωτερικό για τις δουλειές που δε γουστάρουν (καθαριστές, οδηγοί λεωφορείων φορτηγών, λάντζα κι ούτο καθ εξης.

                  Τι μας λενε που θελουν και κρεατακι...Επειδη ασχολουμε με εμπόριο 16 χρονια κι επειδή κατέχω το επάγγελμα αυτό ακόμα και τώρα κι επειδη έχω επισκεφθει αρκετές χώρες ένα θα σου πω. Το θετικό ειναι οτι η εστίαση όντος ανηκει στον Ελληνα. Οτιδηποτε σε φαγητο κι Ελληνας το εμπιστευονται. Το αρνητικο..ειναι ποιο ευκολο να πας σε χωρες που μας αγαπουν σε εισαγωγικα, γιατι το βιωνω. Η Αφρικη...Tα Εμιράτα..Η Ρωσία..ποιό εύκολα θα εισαγουν παρά οι κρυόκολοι εκει πάνω. Για να το πω ποιο κομψα ειναι η κουλτουρα τους. Ζουν για να δουλευουν κι ειναι τσιγγουνηδες και κρυπτορατσιστες. Δεν ειναι και εξυπνοι ενω θα μπορουσαν σε εισαγωγικα να μας "εκμεταλευτουν" διότι και ποιοτητα υπαρχει και οι τιμες μας για εκει ειναι γελοιες. Μη το βαζεις κατω παρολα αυτα, ετσι γενικα το εθεσα γιατι τελικα κι ετσι ειναι.

                  Comment


                    Originally posted by -Anubis-
                    Καλησπερα.Στο δια ταυτα λοιπον.Θελω να μαθω πως αποδεικνυεται η προυπηρεσια στην Μεγαλη Βρετανια δεδομενου οτι υπηρξα σχεδον ολη μου την επαγγελματικη ζωη ελ.επαγγελματιας.Συγκεκριμενα απο το 2001 εως το 2012 διατηρουσα επιχειρηση "γενικων οικοδομικων εργασιων" οπως αναφερεται σαν κωδικος στην εφορια.Το αντικειμενο της επιχειρησης ητανε η ανεγερση οικοδομων,πωληση διαμερισματων.Με λιγα λογια εργολαβος,αντιπαροχες κτλπ.Η δουλεια μου ητανε να βρισκω τα οικοπεδα(ειτε για αγορα ειτε για αντιπαροχη)να αναθετω σε αρχιτεκτονα,πολ. μηχανικο,μηχανολογο μηχανικο την εκδοση των σχεδιων και της οικοδομικης αδειας,να βρισκω και να προσλαμβανω τα καταλληλα συνεργεια,να τα συντονιζω και φυσικα να τα επιβλεπω.Εν συνεχεια αλλο κομματι της εργασιας ητανε η πωληση των διαμερισματων συνηθως οχι μεσω τριτων(μεσιτες κτλπ)
                    Αγαπητέ / η ..είναι πολύ πίσω σε σχέση με εμας σε υλικα κατασκευες κτλ. Δες στα χωρια τους, τα σπιτια τους ειναι 100 χρονων. Απλα εχει ομορφια και σχεδιο η καθε γειτονια κι οχι προχειροτητα οπως εδώ. Τα ίδια τα σπίτια όμως ειναι χάλια. Τώρα κάτι γίνεται και το καμαρώνουν κιόλας εκει πάνω στο βορρά..κάτι οικισμοί με μεζονέτες που και πάλι...στη Γκανα η στο Κογκο γίνονται περισσότερες. Δεν έχει εργολάβους εκει πάνω έχει εταιρείες κατασκευαστικές. Εσύ απλά επέλεξε ποιό κομμάτι της δουλειάς σου σ ευχαριστούσε και τόνισε το. Οι πωλήσεις ? Στειλε σε μεσιτικα, οι γνώσεις των υλικών ? Στείλε σε εμπορικά κτλ....Να μη σ απογοητεύσω χωρίς πτυχίο πληροφορικής ιατρικης νοσηλευτικης, για αρχή θα πρέπει να εργαστεις όπου βρεις λαντζα κτλ και σιγα σιγα θα βρεις αφου ξερεις καποια πράγματα είναι σίγουρο, είτε σε εμπορικό πώληση υλικών είτε σε προώθηση σπιτιών κτλ

                    Comment


                      Construction manager: Job description:...

                      Originally posted by -Anubis-
                      Καλησπερα.Εχω μια ερωτηση οσον αφορα την αποδειξη προυπηρεσιας στην Μεγαλη Βρετανια.Αντιστοιχη ερωτηση κατεθεσα και στην ενοτητα της μεταναστευσης στον Καναδα αλλα δεν πηρα καποια απαντηση προφανως γιατι δεν θα εχει τυχει καποια παρομοια περιπτωση ωστε να γνωριζει καποιος τι γινεται.Για να μην μακρυγορω ο στοχος ειναι η μεταναστευση στον Καναδα που οπως εχω καταλαβει ειναι αρκετα χρονοβορα και δυσκολη.Ετσι λοιπον το πλανο εχει αλλαξει ελαφρως και σκεφτομαι την πιθανοτητα να εργαστω στην Μ. Βρετανια μεχρι να καταφερω να αποκτησω βιζα για Καναδα.Καποιος ισως σκεφτει οτι μπορω να περιμενω στην Ελλαδα αυτον τον καιρο αλλα επειδη δεν βλεπω φως εδω περα ουτε για το επομενο χρονο να βρω δουλεια προτιμω να παω καπου να γραψω προυπηρεσια ως υπαλληλος.Κανω αυτην την εισαγωγη γιατι στην πορεια στο φορουμ θα ρωτησω και για Καναδα και δεν θελω να σκεφτει κανεις οτι ρωταω σε ολα τα τοπικ χωρις λογο.
                      Στο δια ταυτα λοιπον.Θελω να μαθω πως αποδεικνυεται η προυπηρεσια στην Μεγαλη Βρετανια δεδομενου οτι υπηρξα σχεδον ολη μου την επαγγελματικη ζωη ελ.επαγγελματιας.Συγκεκριμενα απο το 2001 εως το 2012 διατηρουσα επιχειρηση "γενικων οικοδομικων εργασιων" οπως αναφερεται σαν κωδικος στην εφορια.Το αντικειμενο της επιχειρησης ητανε η ανεγερση οικοδομων,πωληση διαμερισματων.Με λιγα λογια εργολαβος,αντιπαροχες κτλπ.Η δουλεια μου ητανε να βρισκω τα οικοπεδα(ειτε για αγορα ειτε για αντιπαροχη)να αναθετω σε αρχιτεκτονα,πολ. μηχανικο,μηχανολογο μηχανικο την εκδοση των σχεδιων και της οικοδομικης αδειας,να βρισκω και να προσλαμβανω τα καταλληλα συνεργεια,να τα συντονιζω και φυσικα να τα επιβλεπω.Εν συνεχεια αλλο κομματι της εργασιας ητανε η πωληση των διαμερισματων συνηθως οχι μεσω τριτων(μεσιτες κτλπ).Εχω λοιπον μεγαλη πειρα οσον αφορα ολα τα σταδια της κατασκευης ενος κτηριου.Ενδιαφερομαι λοιπον να εργαστω στην Μ. Βρετανια ως εργοδηγος-επιβλεπων η οτιδηποτε αλλο θα μπορουσε να χρησιμευση η πειρα την οποια απεκτησα.Δυστηχως δεν εχω καποιο πτυχιο που να αποδυκνειει τα παραπανω πχ πολ.μηχανικου και το ερωτημα ειναι εαν θα μπορεσω να βρω καποια δουλεια στο αντικειμενο μου και με ποιον τροπο θα αιτηθω για καποια τετοια θεση.Παραλληλα ειχα και αλλες επαγγελματικες δραστηριοτητες κυριως με καταστηματα υγιειονομικου ενδιαφεροντος.
                      Αυτα απο εμενα.Συγνωμμη για το μακροσκελες μυνημα και παρακαλω για τις απαντησεις σας!Σας ευχαριστω πολυ παιδια και συγχαρητηρια για την προσπαθεια που κανετε!
                      Η προϋπηρεσία που λες ότι έχεις, αποδεικνύεται με συστατική επιστολή στον εαυτό σου, και λέγοντας την αλήθεια τι δουλειά έκανες(εφόσον είχες δική σου επιχείρηση).
                      Διάβασε το παρακάτω λίνκ έχει πληροφορίες για την δουλεία που έκανες και τι πρέπει να κάνεις, για να δουλέψεις στην Αγγλία στον ίδιο χώρο.
                      Construction manager: Job description:
                      Construction managers are responsible for running all or part of a construction site.
                      This area of work is also known as site or building management.


                      Εδώ !A construction manager's role typically involves:...

                      Δουλειές στην Αγγλία.
                      Area Sales Manager - Construction Sales - Territory Manager, Suffolk – Jobs24.co.uk

                      Construction Manager Jobs - Construction Sector | Jobsite, UK

                      https://jobs.telegraph.co.uk/jobs/construction/manager/


                      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                      Comment


                        Καλησπερα σας.Χρονια πολλα και καλη χρονια να εχουμε. Με λενε Μαρινα και μενω Ελλαδα. Προσφατα μου εγινε μια προταση για δουλεια στον χωρο της εστιασης απο ελληνα που διαμενει μονιμα στη Αγγλια στο Norwich.Στη συνομιλια μας (μεσω τηλεφωνου με αγγλικο νουμερο) μου εγινε σαφες οτι εισιτηρια, πρασινη καρτα,καρτα εργασιας και βεβαιωση στεγασης και σιτησης προσφερονται απο εκεινον.Βεβαια επειδη ηταν κατι που δεν το περιμενα δεν εχω δωσει απαντηση καθως θελω περισσοτερες πληροφοριες και χρονο να το σκεφτω.Θα μπορουσατε να μου δωσετε πληροφοριες για το Norwich καθως και το τι θα επρεπε να προσεξω ισως ωστε να μην βρεθω προ εκπληξεως...

                        Comment


                          Originally posted by Marina Agalopoulou View Post
                          Καλησπερα σας.Χρονια πολλα και καλη χρονια να εχουμε. Με λενε Μαρινα και μενω Ελλαδα. Προσφατα μου εγινε μια προταση για δουλεια στον χωρο της εστιασης απο ελληνα που διαμενει μονιμα στη Αγγλια στο Norwich.Στη συνομιλια μας (μεσω τηλεφωνου με αγγλικο νουμερο) μου εγινε σαφες οτι εισιτηρια, πρασινη καρτα,καρτα εργασιας και βεβαιωση στεγασης και σιτησης προσφερονται απο εκεινον.Βεβαια επειδη ηταν κατι που δεν το περιμενα δεν εχω δωσει απαντηση καθως θελω περισσοτερες πληροφοριες και χρονο να το σκεφτω.Θα μπορουσατε να μου δωσετε πληροφοριες για το Norwich καθως και το τι θα επρεπε να προσεξω ισως ωστε να μην βρεθω προ εκπληξεως...
                          Καλησπέρα Μαρίνα και καλή χρονιά,
                          Για εισιτήρια το έχω ακούσει και από άλλους ότι κάποιοι εργοδότες καλύπτουν αυτά τα έξόδα. Μου κάνει όμως εντύπωση η πράσινη κάρτα. πρώτη φορά το ακούω αυτό. Αν είσαι Ελληνίδα δεν απαιτείται πράσινη κάρτα καθώς σε κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής ένωσης η μετακίνηση είναι ελεύθερη (τουλάχιστον για την ώρα). Ούτε για κάρτα εργασίας ξέρω καθώς το μόνο που χρειάζεσαι για να εργαστείς είναι το National Insurance Number (κάτι σαν το ελληνικό ΑΦΜ). Γενικότερα ψάξε το γιατί υπάρχουν αρκετοί απατεώνες. Για το Norwich δεν γνωρίζω να σου πώ. Θα γράψουν τα παιδιά που γνωρίζουν

                          Comment


                            Καλησπερα Vlad.Σε ευχαριστω για την γρηγορη ανταποκριση σου. με τον ανθρωπο θα μιλησω σε μερικες μερες ωστε να μαθω περισσοτερες λεπτομερειες για τον ιδιο οσο και για την δουλεια καθως ειμαι καχυποπτη.ψαχνω το θεμα αυτο μερες και μαζευω χρησιμες πληροφοριες. οποτε θαρρω οτι "καρτα εργασιας" εννοει το NINo. Οσο για την "πρασινη καρτα " μηπως εννοει καποια visa ισως??αν και δεν γνωριζω κατα ποσο χρειαζετε σε χωρα της ΕΕ. Ναι ναι ειμαι ελληνιδα καθως με ρωτησε και ο ιδιος μου ειπε οτι μονο διαβατηριο θα χρειαστει να εκδοσω.

                            Comment


                              Μαρίνα μου φαίνεται πολύ περίργο και μένα ότι ένας Έλληνας σου ανέφερε κάτι για πράσινη κάρτα.Ακόμα για τους εκτός ΕΕ στην Αγγλία δεν το λένε πράσινη καρτα όπως στην Αμερική απλά βίζα.Επίσης ας υποθέσουμε ότι έψαχνε και προσωπικό εκτός ΕΕ, δεν θα υπήρχε καμία περίπτωση να μπορέσει ένας εστιάτορας να παρέχει βίζα για να εργαστεί κάποιος σε εστιατόριο.

                              Comment


                                Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.
                                Θέλω να φύγω για Αγγλία για εργασία και αν τα καταφέρω να ξεκινήσω ένα course (φθηνό για τα δεδομένα της Αγγλίας) τον Οκτώβριο. Έχω 14 χρόνια εμπειρία στην εστίαση - service. Δεν έχω κάποιον γνωστό να με φιλοξενήσει στην αρχή και γι' αυτό θα ήθελα την συμβουλή σας.
                                Είναι καλύτερο να στέλνω βιογραφικά από Ελλάδα μέχρι να βρεθεί κάτι ή να πάω και να ψαχτώ εκεί? (από οικονομικά με παίρνει για ένα μήνα περίπου σε hostel)
                                Σε αυτές τις δουλειές, ξενοδοχεία - εστίαση, οι εργοδότες λαμβάνουν υπόψιν τα βιογραφικά εκτός Βρετανίας?

                                Comment

                                Working...
                                X