Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταλλαγή απόψεων από Έλληνες που είναι ή θέλουν να πάνε Αγγλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Starback View Post
    Καλησπέρα σε όλους και καλή Σαρακοστή.

    Εδώ και κανένα δίμηνο προετοιμάζομαι να πάω Σκοτία για αναζήτηση δουλειάς. Απλά επειδή δεν έχω ακόμα συγκεντρώσει το απαιτούμενο κονδύλιο (υπολογίζω minimum €3000) για να μείνω ένα τρίμηνο τουλάχιστον εκεί μέχρι να βρω δουλειά, κρατάω την δουλειά που έχω εδώ και ενημερώνομαι απο το πολύ βοηθητικό site σας, σχετικά με βιογραφικά, τραπεζικούς λογαριασμούς, κατοικίες, διαδικασίες κτλ.
    Με άγχωσε πάρα πολύ ένα email που πήρα από φίλο μου στο Λονδίνο και μου ανέφερε ότι με την ενεργοποίηση του άρθρου 50 για το Brexit, κάτι που αναμένουν να γίνει από 15-30/3/2017, θα αλλάξουν και οι κανόνες εισόδου ευρωπαίων πολιτών στην Αγγλία. Αυτό στο φτωχό μου μυαλό σημαίνει διαδικασία βίζας εργασίας και διάφορα άλλα κολλήματα. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν έχετε κάποια επιπλέον πληροφόρηση και κάποιες σκέψεις... εκτός απο το να μπω αύριο σε αεροπλάνο!

    Ευχαριστώ

    Γιάννης
    Ποσο σιγουρο ειναι αυτο για το Brexit που εγραψες;

    Comment


      Κανείς δε ξέρει με σιγουριά ακόμα τι θα γίνει.
      Ο καθένας λέει τα δικά του.
      Υπάρχει ενδεχόμενο άμεσα να μην αλλάξει τίποτα, μπορεί όμως και όποιος έρθει μετά τις 15/3 να έχει θέμα με το για πόσο θα μπορεί να μείνει στη χώρα.

      Comment


        Originally posted by Dromeas View Post
        Κανείς δε ξέρει με σιγουριά ακόμα τι θα γίνει.
        Ο καθένας λέει τα δικά του.
        Υπάρχει ενδεχόμενο άμεσα να μην αλλάξει τίποτα, μπορεί όμως και όποιος έρθει μετά τις 15/3 να έχει θέμα με το για πόσο θα μπορεί να μείνει στη χώρα.
        Πιστευεις οτι με το Brexit θα διωξουν ολους τους μεταναστες; η απλως η λιρα θα παρει την κατηφορα;

        Comment


          Το να διώξουν όλους τους μετανάστες, ειδικά όσους είναι ήδη Αγγλία και εργάζονται μου φαίνεται σχεδόν αδύνατο. Από ότι καταλαβαίνω το τι θα συμβεί με τους μετανάστες που ήδη είναι στην Αγγλία θα εξαρτηθεί από το πως θα φερθεί η Ευρωπαϊκή Ένωση στους εγγλέζους που δουλεύουν στην Ευρώπη... εμένα το άγχος μου είναι μην αρχίσει άμεσα να ζητείται βίζα εργασίας και αρχίσουν να έχουν οι επιχειρήσεις κολλήματα του τύπου: απέδειξε μου ότι δεν βρίσκεις εγγλέζο για την δουλειά που θέλεις και μετά σου εγκρίνω να πάρεις μετανάστη κτλ... Επίσης οι απόψεις διίστανται στο αν θα αλλάξει το καθεστώς εισόδου με την ενεργοποίηση του άρθρου 50 ή με την ολοκλήρωση του brexit το 2019.

          Comment


            μπορεί να παίξει και minimum earnings threshold measure, όπως ισχύει για τους εκτός Ευρώπης εργαζόμενους στο ΗΒ, έχω περίπτωση ξαδέλφης μου απο Αυστραλία, παντρεμένη με Αγγλο, βασικά ήρθαν στην Αγγλία λόγω σπουδών, αλλά πήραν τον δρόμο πίσω γιατί έπρεπε να πάνε σε tier-2 visa κάτι που μου είπαν έπρεπε να βρουν εργασία με min £25k αν θυμάμαι καλά.

            Comment


              Γεια σας παιδιά, έχοντας διαβάσει αρκετά από αυτά που έχετε γράψει θα ήθελα να σας δώσω συγχαρητήρια για την βοήθεια και τις πληροφορίες που δίνετε για κάποιον που θέλει να ζήσει στην Αγγλία. Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια ποιό συγκεκριμένα πράγματα για όσους έχουν κάποια ιδέα. Γενικά πως είναι η κατάσταση στην Αγγλία για γεωπόνους; Από αγγελίες που βλέπω υπάρχουν αρκετές θέσεις. Πάντα βέβαια μιλάμε για οπουδήποτε αλλού εκτός από Λονδίνο, που έτσι κι αλλιώς δεν θα με ενδιέφερε. Έχω τελειώσει γεωπονία, αλλά έχω πολύ μικρή προϋπηρεσία μέσω πρακτικής και ως σύμβουλος αγροτών σε δήμο για κάποιο διάστημα. Από γλώσσα νομίζω είμαι εντάξει καθώς έχω ζήσει για κάποιους μήνες στην Ολλανδία κάνοντας κάποια μαθήματα master και από πτυχίο έχω το (IELTS academic). Έχω στείλει αρκετά βιογραφικά τον τελευταίο καιρό αλλά απ' ότι έχω καταλάβει από αυτά που έχετε γράψει είναι θέμα το ότι έχω ελληνική διεύθυνση. Γενικά ότι συμβουλή θα μπορούσατε να δώσετε θα είναι χρήσιμη.
              Να πω επίσης το να πάω Αγγλία χωρίς να έχω πρώτα έστω και πρόταση για συνέντευξη και να ψάξω από εκεί είναι κάτι που δεν θα το τολμούσα.

              Comment


                Καλησπερα και καλως ηρθες.
                Για το αντικειμενο σου δεν εχω αποψη.
                Σχετικα με τις συνεντευξεις, σιγουρα η αποσταση παιζει τον ρολο της και το καταλαβαινεις αυτο.
                Εχεις ανταποκριση απο τις αγγελιες που εχεις ενδιαφερθει?

                Comment


                  Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν έχω ακόμα κάποια ανταπόκριση αλλά η αλήθεια είναι πως έχω περίπου μια εβδομάδα που ξεκίνησα να στέλνω βιογραφικά και η περισσότερες αγγελίες λένε πως θα επικοινωνήσουν μαζί σου μετά το deadline για τις αιτήσεις, οπότε μάλλον λογικό μου φαίνεται πως δεν είχα κάποια ειδοποίηση.

                  Comment


                    Ωραια. Οταν με το καλο εχεις καποιο ενδιαφερον, αν κατι παει στραβα και σε απορριψουν, να θυμηθεις να ζητησεις feedback.
                    Ετσι θα ξερεις για ποιον λογο στραβωσε και αν μπορεις να προετοιμαστεις καλυτερα την επομενη φορα.

                    Comment


                      Γειά σου φίλε
                      Καταρχήν σου εύχομαι καλή δύναμη και καλή επιτυχία.
                      Θα ήθελα να σε ρωτήσω, εφόσον έχεις γνώσεις γεωπονίας, γιατί δε ψάχνεις να κάνεις κάτι δικό σου στην Ελλάδα με πρωτογενή παραγωγή?

                      Σημειώνω ότι δε το λέω αυτό για να σε αποθαρρυνω να έρθεις Αγγλία.

                      Χαιρετισμούς.
                      Στέλιος.

                      Comment


                        Παιδιά καλημέρα σε όλους!
                        Επειδή δεν θέλω να ανοίξω νέο νήμα ήθελα να κάνω μια σύντομη ερώτηση για όποιον γνωρίζει.
                        Μπορεί κάποιος που έχει άδεια εργασίας για Security από Ελλάδα να δουλέψει στον κλάδο εδώ στην Αγγλία;
                        Έχει ισχύει η άδεια εργασίας και εδώ;
                        Σας ρωτάω γιατί ενδιαφέρεται να ανέβει ένας φίλος στο προσεχές διάστημα και προσπαθώ να συλλέξω κάποιες πληροφορίες για να τον κατατοπίσω!
                        Ευχαριστώ!

                        Comment


                          Καλησπερα.
                          Ριξε μια ματια.

                          We are the regulator of the UK’s private security industry. SIA is an executive non-departmental public body, sponsored by the Home Office .

                          Comment


                            Originally posted by Χρήστος Σ. View Post
                            Παιδιά καλημέρα σε όλους!
                            Επειδή δεν θέλω να ανοίξω νέο νήμα ήθελα να κάνω μια σύντομη ερώτηση για όποιον γνωρίζει.
                            Μπορεί κάποιος που έχει άδεια εργασίας για Security από Ελλάδα να δουλέψει στον κλάδο εδώ στην Αγγλία;
                            Έχει ισχύει η άδεια εργασίας και εδώ;
                            Σας ρωτάω γιατί ενδιαφέρεται να ανέβει ένας φίλος στο προσεχές διάστημα και προσπαθώ να συλλέξω κάποιες πληροφορίες για να τον κατατοπίσω!
                            Ευχαριστώ!
                            Πρεπει να ακολουθησει σεμιναρια....κοστιζουν νομιζω 300 λιρες και ειναι μια εβδομαδα...μετα δινει γραπτες εξετασεις....

                            Οι μισθοι ειναι 7 λιρες καθαρα την ωρα

                            αυτα....

                            Comment


                              Originally posted by mecheng79 View Post
                              Πρεπει να ακολουθησει σεμιναρια....κοστιζουν νομιζω 300 λιρες και ειναι μια εβδομαδα...μετα δινει γραπτες εξετασεις....

                              Οι μισθοι ειναι 7 λιρες καθαρα την ωρα

                              αυτα....

                              Μπορείς να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες παραπάνω?

                              Ευχαριστώ.

                              Comment


                                Originally posted by Steliosh View Post
                                Γειά σου φίλε
                                Καταρχήν σου εύχομαι καλή δύναμη και καλή επιτυχία.
                                Θα ήθελα να σε ρωτήσω, εφόσον έχεις γνώσεις γεωπονίας, γιατί δε ψάχνεις να κάνεις κάτι δικό σου στην Ελλάδα με πρωτογενή παραγωγή?

                                Σημειώνω ότι δε το λέω αυτό για να σε αποθαρρυνω να έρθεις Αγγλία.

                                Χαιρετισμούς.
                                Στέλιος.

                                Γεια σου Στέλιο
                                Σ' ευχαριστώ που απάντησες και εννοείται ότι δεν το παίρνω ότι με αποθαρρύνεις. Ίσα ίσα λες αυτό που θα ρωτούσε εύλογα κάθε λογικός άνθρωπος.

                                Η αλήθεια είναι ότι το να κάνω κάτι δικό μου το σκέφτηκα πολύ έντονα, μιας και το να βρω δουλειά αλλού στέλνωντας βιογραφικά εδώ κι ένα χρόνο είναι πολύ δύσκολο (λίγες δουλειές, δεν έχω γνωστό και μεγάλη προϋπηρεσία), αλλά όσο το εξετάσει κανείς το θέμα είναι πολύ δύσκολο και από την φύση του και από τις υπάρχουσες συνθήκες. Αυτή την στιγμη δεν έχω το κεφάλαιο για να το κάνω οτιδήποτε (κάτι "αξιοπρεπές" σε θέματα ποιότητας και κερδοφορίας απαιτεί minimum 100.000 αρχικό κεφάλαιο). Η λύση του δανείου δεν είναι λύση λόγω της αβεβαιότητας ακόμα και για την μελλοντική μορφή του νομίσματος μας αφού σε ένα ακραίο σενάριο μπορεί να δανειστείς ευρώ, να γυρίσουμε σε δραχμές, αλλά εσυ να χρωστάς ακόμα ευρώ (δεν πιστεύω ότι θα γίνει αλλά αν κάνεις μια μεγάλη επένδυση πάντα εξετάζεις το χειρότερο δυνατό σενάριο). Και σε όλα αυτά πρέπει να υπολογίσεις και τους φόρους. Επιδότηση υπάρχει για εξωστρεφείς επιχειρήσεις προτωγενούς τομέα αλλά την παίρνεις στην καλύτερη περίιπτωση 3 χρόνια μετά την αίτηση οπότε το αρχικό σου κεφάλαιο πρέπει να επαρκεί για την αρχή.

                                Έτσι λοιπόν στράφηκα προς Βρετανία μιας και η μόνη ξένη γλώσσα που ξέρω και μπορώ να ανταποκριθώ σε επαγγελματικό επίπεδο είναι τα αγγλικά και ίσως να έχω περισσότερες πιθανότητες λόγω και μόνο του μεγέθους της αγοράς εργασίας.

                                Σίγουρα αυτό που προτείνεις έχει μεγάλη λογική όμως στην πραγματικότητα έχει πολλά φανερά και πολλά κρυφά έξοδα μιας και οτιδήποτε παράγεις στον πρωτογενή τομέα αν θες να είσαι σωστός πρέπει να οδηγείται σε τυποποίηση. Έκτος αν πάμε σε λύσεις χύμα (π.χ. χύμα λάδι στην Ιταλία όπου τυποποιείται εκεί και πωλείται σαν Ιταλικό) με καταστροφικά αποτελέσματα (Μειωμένο προσωπικό εισόδημα, μείωση ΑΕΠ της χώρας και χάσιμο των αγορών του εξωτερικού).

                                Συγγνώμη για το μεγάλο post, προσπάθησα να είμαι λίγο αναλυτικός.
                                Ελπίζω να απάντησα κι εγώ στην απορία-πρόταση σου.
                                Χαιρετισμούς
                                Χρίστος

                                Comment

                                Working...
                                X