Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταλλαγή απόψεων από Έλληνες που είναι ή θέλουν να πάνε Αγγλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Φίλε nightingale,

    Δεν έχω εμπειρία με στον συγκεκριμένο χώρο αλλά ως γνώστης της Βρετανικής λογικής φαντάζομαι ότι εκεί θα ισχύει ειδικό καθεστώς εφόσον παρέχεται τροφή-στέγαση κτλ.
    Παρ όλα αυτά εάν το ψάξεις μέσω βρετανικού εργατικού δικαίου σίγουρα θα βρεις την απάντησή σου. Άρα και εδώ ισχύει το Ερευνάτε τας γραφάς! Ένας τρόπος είναι να διαβάσεις το job offer πριν το υπογράψεις (για τους Βρετανούς εννοείται). Εάν ανέβεις τελικά σε οποιοδήποτε jobcenter μπορείς να ρωτήσεις για τα δικαιώματά σου μην ξεχνώντας όμως ότι απευθύνεσαι σε Δημοσίους υπαλλήλους

    Comment


      Σε ευχαριστω για την απαντηση σου!
      Όπου και να ταξιδέψω, η Ελλάδα με πληγώνει.
      - Σεφέρης

      Comment


        Παιδεια ξερει κανενας ποια ειναι η διαδικασια να ενοικιασει καποιος δωματιο (Share room) στο Λονδινο? Χρειαζεται τιποτα χαρτια η λογαριασσμους?
        Θελω να ανεβω Λονδινο να μεινω στην αρχη σε hostel και μετα απο λιγες μερες να ενοικιασω. Απλα σκεφτομαι μην κολλησω σε τιποτα ζητηματα και μεινω σε hostel κανενα μηνα.

        Comment


          Ο πιο ευκολος τροπος, στην περιοχη που θες να πας εντοπιζεις το μαρκετ που αναρτουν αγγελιες με ενοικιαζομενα.
          Συνηθως ζητουν 15 μερες με ενα μηνα εγγυηση και εξαμηνο συμβολαιο.
          Αν ζοριστεις airbnb η στα γκρουπ στο facebook που παραχωρουν δωματια οι ενοικιαστες για χ διαστημα

          Comment


            Originally posted by harisv View Post
            Παιδεια ξερει κανενας ποια ειναι η διαδικασια να ενοικιασει καποιος δωματιο (Share room) στο Λονδινο? Χρειαζεται τιποτα χαρτια η λογαριασσμους?
            Θελω να ανεβω Λονδινο να μεινω στην αρχη σε hostel και μετα απο λιγες μερες να ενοικιασω. Απλα σκεφτομαι μην κολλησω σε τιποτα ζητηματα και μεινω σε hostel κανενα μηνα.
            Δες εδω spareroom.co.uk στις περισσοτερες αγγελιες δεν ζητανε τιποτα ισως σε καποιες να ζητανε συστασεις και εγγυηση

            Comment


              Originally posted by harisv View Post
              Παιδεια ξερει κανενας ποια ειναι η διαδικασια να ενοικιασει καποιος δωματιο (Share room) στο Λονδινο? Χρειαζεται τιποτα χαρτια η λογαριασσμους?
              πρέπει να είσαι εντάξει μόνο με το διαβατήριο (με την ισχύουσα νομοθεσία Right to Rent), τσέκαρε όμως την διαδικασία για το deposit που θα δώσεις (https://www.gov.uk/tenancy-deposit-protection/overview

              Comment


                Δηλαδη πρεπει να εχω και λογαρισμο τραπεζας στην Αγγλια?

                Comment


                  Originally posted by harisv View Post
                  Δηλαδη πρεπει να εχω και λογαρισμο τραπεζας στην Αγγλια?
                  Δεν νομιζω να σου ζητησουν λογαριασμο για να σου νοικιασουν ενα δωματιο.Σε καποιες αγγελιες θα ζητανε συστασεις οχι ομως σε ολες στις περισσοτερες αγγελιες που κοιταω δεν ζητανε και καποιες ζητανε και εγγυηση αλλα οχι ολες.Καλο ειναι βεβαια εαν εχεις συμβολαιο εργασιας να τους δειξεις και θα εισαι οκ

                  Comment


                    Originally posted by Dimitris-3 View Post
                    Δεν νομιζω να σου ζητησουν λογαριασμο για να σου νοικιασουν ενα δωματιο.Σε καποιες αγγελιες θα ζητανε συστασεις οχι ομως σε ολες στις περισσοτερες αγγελιες που κοιταω δεν ζητανε και καποιες ζητανε και εγγυηση αλλα οχι ολες.Καλο ειναι βεβαια εαν εχεις συμβολαιο εργασιας να τους δειξεις και θα εισαι οκ
                    To θεμα ειναι απο οτι διαβαζω οτι για να βρεις δουλεια θες περιπου ενα μηνα λογω nin. Για αυτο ρωταω αν μπορω να αποφυγω να μενω για ενα μηνα σε ξενοδοχειο η hostel..

                    Comment


                      Καλησπέρα σας και απο εμένα,



                      Έχω στα χέρια μου μια πρόταση για εργασία στην περιοχή του WEST DRAYTON Middlesex.Μισθολόγιο 30.000 λίρες ετησίως μείον φόρος εισοδήματος 20% (αν δεν απατώμαι) καταλήγουμε στις 24.000.


                      Θα ήθελα από την εμπειρία σας αν τα χρήματα αυτά αρκούν για μια νορμαλ ζωή στην συγκεκριμένη περιοχή δεδομένου οτι βλέπω υπέρογκα νοίκια.

                      Επίσης όποιος έχει υπόψιν κάποια κοντινή περιοχή που θα άξιζε να κατοικήσω,είμαι ανοιχτός να ακούσω τι προτείνετε.


                      Ευχαριστώ εκ των προτέρων


                      Με εκτίμηση

                      Παναγιώτης

                      Comment


                        Originally posted by harisv View Post
                        To θεμα ειναι απο οτι διαβαζω οτι για να βρεις δουλεια θες περιπου ενα μηνα λογω nin. Για αυτο ρωταω αν μπορω να αποφυγω να μενω για ενα μηνα σε ξενοδοχειο η hostel..
                        Εξαρταται για το NIN γιατι μπορει να εχεις βρει δουλεια και μετα να κανεις αιτηση τωρα εαν χρειαζεται ενας μηνας αυτο δεν το ξερω

                        Comment


                          Μπορεις να μεινεις και σε airbnb προσωρινα μεχρι να τακτοποιηθεις. Το ΝΙ ειναι καλο να το εχεις απο πριν αλλα και να μη το εχεις θα σου δωσουν αδεια τις πρωτες μερες της δουλειας σου να πας να το βγαλεις. Δεν εισαι ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος μεταναστης χωρις χαρτια που θα προσλαβουν.

                          Τραπεζικο λογαριασμο χρειαζεσαι για αμετρητους λογους..
                          Σε σχεση με το ενοικιο παντα, υπαρχουν μεσιτικα γραφεια που θα το εχουν στους ορους ως προ-απαιτουμενο να σου τραβανε αυτοι αυτοματα το ενοικιο απο την τραπεζα σου. Μεχρι στιγμης ολα τα γραφεια που εχω δει τα τελευταια 2 χρονια αυτο κανουν.

                          Comment


                            Originally posted by panosbr View Post
                            Καλησπέρα σας και απο εμένα,



                            Έχω στα χέρια μου μια πρόταση για εργασία στην περιοχή του WEST DRAYTON Middlesex.Μισθολόγιο 30.000 λίρες ετησίως μείον φόρος εισοδήματος 20% (αν δεν απατώμαι) καταλήγουμε στις 24.000.


                            Θα ήθελα από την εμπειρία σας αν τα χρήματα αυτά αρκούν για μια νορμαλ ζωή στην συγκεκριμένη περιοχή δεδομένου οτι βλέπω υπέρογκα νοίκια.

                            Επίσης όποιος έχει υπόψιν κάποια κοντινή περιοχή που θα άξιζε να κατοικήσω,είμαι ανοιχτός να ακούσω τι προτείνετε.


                            Ευχαριστώ εκ των προτέρων


                            Με εκτίμηση

                            Παναγιώτης
                            The Salary Calculator - 2016 / 2017 Tax Calculator για να δεις τα καθαρά σου.
                            Η περιοχή θεωρείται Λονδίνο που σημαίνει 35% πάνω από τον μέσο όρο κόστους διαβίωσης. Σαν να λέμε παίρνεις 1300 λίρες σε κάποιο μέρος που είναι στον μέσο όρο (Leicester, sheffield, Nottingham κτλ)

                            Εδώ πρέπει να τονίσω ότι στην UK εκτός ειδικών περιπτώσεων (πχ μεγάλη εξειδίκευση) δεν στρώνουν χαλιά σε Έλληνες και γενικότερα νοτιοευρωπαίους. Αλλά εάν πας και δουλέψεις και αποδείξεις ότι αξίζεις για περισσότερα θα τα πάρεις είτε είναι θέση είτε είναι λεφτά λόγω πλεονάσματος θέσεων εργασίας. Salary/position reviews γίνονται πολύ συχνά και τα καλά στελέχη δεν χάνονται.

                            Ελπίζω να βοήθησα

                            Comment


                              Originally posted by Silver Lining View Post
                              The Salary Calculator - 2016 / 2017 Tax Calculator για να δεις τα καθαρά σου.
                              Η περιοχή θεωρείται Λονδίνο που σημαίνει 35% πάνω από τον μέσο όρο κόστους διαβίωσης. Σαν να λέμε παίρνεις 1300 λίρες σε κάποιο μέρος που είναι στον μέσο όρο (Leicester, sheffield, Nottingham κτλ)

                              Εδώ πρέπει να τονίσω ότι στην UK εκτός ειδικών περιπτώσεων (πχ μεγάλη εξειδίκευση) δεν στρώνουν χαλιά σε Έλληνες και γενικότερα νοτιοευρωπαίους. Αλλά εάν πας και δουλέψεις και αποδείξεις ότι αξίζεις για περισσότερα θα τα πάρεις είτε είναι θέση είτε είναι λεφτά λόγω πλεονάσματος θέσεων εργασίας. Salary/position reviews γίνονται πολύ συχνά και τα καλά στελέχη δεν χάνονται.

                              Ελπίζω να βοήθησα
                              Καλησπέρα,

                              Ευχαριστώ για την απάντηση.

                              Το θέμα της περιοχής κατοικίας είναι αυτό που με προβληματίζει αρκετά...


                              Με εκτίμηση

                              Παναγιώτης

                              Comment


                                Originally posted by panosbr View Post
                                Καλησπέρα,

                                Ευχαριστώ για την απάντηση.

                                Το θέμα της περιοχής κατοικίας είναι αυτό που με προβληματίζει αρκετά...



                                Με εκτίμηση

                                Παναγιώτης

                                Ριξε μια ματια εδω φιλε https://www.spareroom.co.uk/flatshar..._id=441206221&

                                Comment

                                Working...
                                X