Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταλλαγή απόψεων από Έλληνες που είναι ή θέλουν να πάνε Αγγλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Εγώ Τίμο θα σε συμβούλευα να προσέξεις να μην περιμένεις βοήθεια από του Έλληνες, την πρεσβεία κ τους παπάδες...
    Εδώ που θα έρθεις είσαι ΜΟΝΟΣ

    Comment


      #47
      ΑΑΑΑ μπράβο ωραία όλοι οι αργόσχολοι το μονο πρόβλημα που έχουν είναι να μην χάσουν το επίδομα ανεργίας τους κ να συνεχίζουον να πίνουν φραπέδες στην Μεγ. Βρετανία
      1. φραπες στην Μεγ. Βρετανία δεν υπάρχει
      2. Για το επίδομα εξαρτάται αν θα έρθεις να βρεις δουλεία ή για τουρισμό
      3. Το επίδομα ανεργίας του ΟΑΕΔ σε λίρες δεν φτάνει ούτε για μπακαλιάρο

      Comment


        #48
        Originally posted by ckastam View Post
        ΑΑΑΑ μπράβο ωραία όλοι οι αργόσχολοι το μονο πρόβλημα που έχουν είναι να μην χάσουν το επίδομα ανεργίας τους κ να συνεχίζουον να πίνουν φραπέδες στην Μεγ. Βρετανία
        1. φραπες στην Μεγ. Βρετανία δεν υπάρχει
        2. Για το επίδομα εξαρτάται αν θα έρθεις να βρεις δουλεία ή για τουρισμό
        3. Το επίδομα ανεργίας του ΟΑΕΔ σε λίρες δεν φτάνει ούτε για μπακαλιάρο
        1.Υπαρχει και μαλιστα σε πολλα ειδη...
        2.Δεν ειναι ετσι αλλα πως να το ξερεις παιρνεις;
        3.Για χαβιαρι μπορει να μην φτανει αλλα για fish n chips μια χαρα ειναι...

        Comment


          #49
          Ρε φιλος εισαι καλα? Σοβαρα τωρα....
          Κολλησες οτι δεν θα βρει κανεις βοηθεια απο Ελληνες (εμεις τι κανουμε εδω?) και οτι ολοι γουσταρουν τον φραπε (ελεος το κατακαθι του καφε). Και στο κατω κατω ανοιξε τα ματακια σου, παντου νες καφε πουλανε! Που να μην ζουσες και Αγγλια δηλαδη!

          Λοιπον, απο σημερα αλλαζουμε τροπαριο. Δεν κρινουμε βαση εθνικοτητας και οπως ειπες σε προηγουμενο ποστ, οποιος θελει βοηθαει γιατι δεν ειναι και υποχρεωμενος στο κατω κατω. Αρα all good?

          Και εχω μια απορια. Απο που και ως που να βοηθησει παπας στην Αγγλια? Δηλαδη τι φανταζεσαι ακριβως, ειμαι περιεργος να μαθω. Στο λεω γιατι γραφεις να μην περιμενει βοηθεια απο παπα και πραγματικα τα εχω χασει. Με ποιο τροπο θα ηθελες να βοηθουσε?

          Και ναι ολοι οι αργοσχολοι Αγγλια+φραπε=λοβ φορ εβερ!

          Be more positive mate!

          Comment


            #50
            Καλησπέρα σας, Το όνομα μου είναι Γρηγόρης και είμαι απο Αθήνα ( καταγωγή απο Λακωνία, εξού και το nick ) και θέλω να δώσω συνχαρητήρια για τη προσπάθεια που γίνεται σε αυτό το φόρουμ. Χθές το ανακάλυψα, σήμερα γράφτηκα, και δε έχω σταματήσει να διαβάζω άρθρα.

            Πήρα και εγώ τη μεγάλη απόφαση να δοκιμάσω τη τύχη μου εκτός Ελλάδος. Εκλείσα εισητήριο για Λονδίνο ( 12 Νοεμβρίου ) και σιγά σιγά αρχίζω να ετοιμάζομαι .. Και απλά θα ήθελα να ζητήσω κάποιες συμβουλές πάνω σε πράγματα που με απασχολούν ( σε σημείο τις τελευταίες μέρες να μη μπορώ να κοιμηθώ απο το άγχος ).

            Στο Λονδίνο έρχομαι με συγκεκριμένο ... "κομπόδεμα" ( περί τις 1300 λίρες ), οπότε η γρήγορη εύρεση εργασίας ( οπού εργασία εννοώ δουλεία του ποδαριού ) επιβάλλεται, γιατί αλλίως, μετα το πρώτο μήνα δεν θα έχω να τη βγάλω .. Πόσο εύκολο είναι να βρεθεί μια τέτοια δουλεία; Ξέρω οτι είναι γενική ερώτηση αυτό που λέω, και ίσως ακόμα και χαζή, αλλά με απασχολεί τρομέρα, για ευνόητους λόγους.

            Αυτό πρέπει να γίνει γιατί έχω πρόβλημα με τη δουλεία που έκανα πρίν μείνω άνεργος ( για τα τελευταία 2 χρόνια.. ) . Η δουλεία ήταν σε μεγάλη αλυσίδα ηλεκτρονικών ( αν και δε λέει τίποτα σε εμένα πλέων, προτιμώ να μη πώ σε ποιά ) ... και όπως μου λένε απο τη εταιρία "είναι πολιτική της εταιρίας να μη δίνει συστατικές επιστολές σε πρώην εργαζόμενους"(!) - και έτσι δεν έχω να βάλω επιστολή στο βιογραφικό απο το τελευταίο μου εργοδότη, και με φοβίζει πολύ αυτό ... Τι να κάνω;

            Comment


              #51
              Kαλησπερα Γρηγορη.
              Καλη τυχη στο νεο σου ξεκινημα.

              Σχετικα με το δευτερη απορια σου, να βαλεις κανονικα την εταιρεια στο βιογραφικο σου και να γραψεις ''references upon request''. Oταν λοιπον σου ζητηθουν, τους εξηγεις την πολιτικη της εταιρειας και τους πετας το μπαλακι. Αστους να επικοινωνησουν με την εταιρεια (οταν και αμα χρειαστει) και ας τα βρουν αυτοι μετα.

              Comment


                #52
                Originally posted by chococaramel View Post
                Kαλησπερα Γρηγορη.
                Καλη τυχη στο νεο σου ξεκινημα.

                Σχετικα με το δευτερη απορια σου, να βαλεις κανονικα την εταιρεια στο βιογραφικο σου και να γραψεις ''references upon request''. Oταν λοιπον σου ζητηθουν, τους εξηγεις την πολιτικη της εταιρειας και τους πετας το μπαλακι. Αστους να επικοινωνησουν με την εταιρεια (οταν και αμα χρειαστει) και ας τα βρουν αυτοι μετα.
                Ναι το references upon request σημαινει οτι εχει συνενοηθει μαζι τους για συστατικη ενω η εταιρεια δεν δινει αρα το προβλημα θα μετατοπιστει στον Γρηγορη .Καλυτερα να μην βαλει το references upon request στο βιογραφικο.
                Επισης το βαλαντιο ειναι πολυ μικρο και φτανει στην καλυτερη περιπτωση για 2-3 μηνες χρονικο διαστημα που θεωρω πολυ λιγο για ευρεση εργασιας.Θα πρεπει να κοιτας απο 6 μηνες μινιμουμ μεχρι και ενα χρονο.
                Βεβαια μπορουν να πουν και τα αλλα μελη τις εμπειριες τους για ευρεση εργασιας και ποσο τους πηρε αλλα για 1-2 μηνες ειναι μαλλον απιθανο...

                Φιλικα και συναδελφικα...

                Comment


                  #53
                  Originally posted by Spartan-X View Post
                  Καλησπέρα σας, ... Τι να κάνω;
                  Καλώς να μας έρθεις Γρηγόρη και καλή τύχη σε ότι κι αν προσπαθήσεις να πετύχεις! Δεν υπάρχει συνταγή επιτυχίας δυστυχώς! Σύγουρο είναι ότι θα χρειαστείς μια δόση γνώσης της αγγλικής και μπόλικη τύχη! Απόφαση να παλέψεις, επιμονή και υπομονή! Όσο για την επιστολή, μόνο σε αυτη την εταιρία εχεις εργαστεί;
                  Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                  Comment


                    #54
                    Καλημέρα σας Αυτή τη νύχτα επιτέλους κατάφερα να κοιμηθώ ( αν και πάλι χώμα νοίωθω ) μετα τη χθεσινή, που δε μπόρεσα να κλείσω μάτι. Κάτι είναι και αυτό.

                    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Οχι δεν είναι η μοναδική εταιρία που έχω εργαστεί .. δούλευα 4 χρόνια εκεί ( 2007 - 2011 ), σαν πωλητής ηλεκτρωνικών ειδών, και ποίο πρίν δούλευα αποθήκη στα Supermarket Dia ... τα οποία έχουν κλείσει. Και ποίο πρίν, δουλείες σε εταιρίες security ( εκείνη τη εποχή μάλιστα, χωρίς άδεια ).

                    Το ξέρω οτι αυτό το θέμα θα μου δημιουργήσει πρόβλημα.. Εδώ στη Ελλάδα, "πρό κρίσης" ( καταραμένη φράση ) σε κοιτάγανε με το μάτι για να σε προσλάβουν, η τουλάχιστων έτσι δούλευε η αγορά. Το βιογραφικό ήταν απλά ένα συνοδευτικό έγγραφο. Τώρα βέβαια που ψήνεται ολωνων το ψάρι στα χείλη, σε κοιτάνε απο 10 μέριες .. και τελικά δε σε πέρνουν κιόλας, ακόμα και να είσαι ο ιδανικός. Γιατί μαζί με εσένα τον ιδανικό υποψήφιο είναι άλλοι 10-100-200 που έχουν κάνει αίτηση και είναι ιδανικοί και αυτοί, η στο τέλος θα πάρει το απλήρωτο ( κυριολεκτικά ) 25χρόνο υπάλληλο του ΟΑΕΔ που δε θα του κοστίσει τίποτα.

                    Συγνώμη για τη παρένθεση αυτή... νοίωθω ότι γίνομαι ξινός και γκρινιάρης ( πράγματα που και τα 2 τα σιχαίνομαι ). Απλά εξοργίζομαι απο τη κατάσταση.

                    Αγγλικά γνωρίζω αρκετά καλά ( πτυχείο lower ) και λόγω και τις δουλείας μου τα χρησιμοποιούσα σχετικά συχνά κιόλας και έτσι δε μπορώ να πώ οτι δε τα έχω εξασκήσει. Είναι λίγο σκουριασμένα βέβαια ( γράφω καλύτερα απο όπως μιλάω ) άλλα πιστεύω μέσα σε λίγο καιρό θα τον έχω πάρει τον αέρα. Δεν είναι αυτό που με απασχολεί.

                    Φαντάζομαι ( το ξέρω βασικά ) πως οι Αγγλοι είναι τυπικός λαός, και καλά κάνουν. Για μία part time δουλεία όμως, δε θα φτάσει έστω το βιογραφικό και ένα cover letter ; Σκεύτομαι ερχόμενος εκεί να ψάξω δουλείες σε αποθήκες κλπ ( γιορτές έρχονται, είναι και το παγκόσμιο κύπελλο του χρόνου, λογικά θα έχουν δουλείες αυτοί ), δε θα είναι αρκετά αυτά έστω για μία τέτοια θέση ... ; Επίσης σκεύτομαι και το ενδεχόμενο να ψάξω τη τύχη μου σε πόλη στη Κεντρική η νότια Αγγλία, λογικά θα είναι φθηνότερα τα νοίκια, οπότε θα έχω και περισσότερο καιρό για ψάξιμο δουλείας .. Ολά περνάνε απο το μυαλό μου, Τι να πώ. Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι!

                    Comment


                      #55
                      Επειδη βλεπω πολλα κοινα σε σενα με εμενα οταν πρωτοηρθα θα σου πω οτι ΟΧΙ, δεν σημαινει οτι για μια απλη δουλεια δεν θα ψαξουν το βιογραφικο σου, βεβαιως και θα το ψαξουν. Ακομα και για δουλεια αποθηκης δεν ειναι τα πραγματα οπως νομιζουμε στην ελλαδα γιατι για τους αγγλους αποθηκαριος δεν ειναι μια δουλεια ''χαμαλικι'' ,πρεπει να εχεις καποια προσοντα η καποια certificates. Μην τα παιρνεις καθολου ελαφρια αυτα αν δεν θελεις να βρεθεις προ εκπληξεως.
                      Τον πρωτο καιρο εψαχνα και εγω αποθηκαριος μιας και δυσκολευομουν να βρω πανω στο επαγγελμα μου επειδη θεωρουσα οτι ειναι ευκολοτερα να βρεις, αμ δε ! πρεπει να δεις τι ζητανε στις αγγελιες για να καταλαβεις.
                      Επισης για τα αγγλικα σου να ριξεις μπολικο wd 40 για να ξεσκουριασουν γιατι με το που θα αρχισουν να σου μιλανε και δεν θα τους καταλαβαινεις θα καταλαβεις οτι τα αγγλικα που μαθαινουμε και νομιζουμε οτι ξερουμε στην ελλαδα ειναι για κλαμματα. δεν ειναι τοσο θεμα να γνωριζεις λεξεις οσο να καταλαβαινεις την προφορα τους, και οσο πιο ψηλα τοσο χειροτερα.
                      Το οτι καταλαβαινεις καλυτερα να τα διαβαζεις η να τα γραφεις δεν λεει τιποτα διοτι λατρευουν να μιλανε, και μιλανε πολυ, και μιλανε και γρηγορα, επισης συννενοουνται πολυ απο το τηλεφωνο.

                      Και αλλα πολλα τελος παντων, σε αλλα ποσταρισματα θα βρεις ακομα πιο πολλες πληροφοριες γι'αυτο ψαξου οσο το καλυτερο μπορεις και μην παιρνεις τιποτα με ελαφρα τη καρδια και εχε υποψη σου οτι στην τελικη αν δεν ερθεις εδω να ''πιασεις'' το ολο κλιμα δεν θα καταλαβεις και πολλα απο μακρια οσα και να σου λεμε.
                      Αυτα δεν στα λεω για να σε ξενερωσω αλλα για να αποφυγεις το φουσκωμα που συνηθως κανουν οι αλλοι στα μυαλα μας ( και πολλες φορες οικιοθελως και μονοι μας ) και μολις βρεθουμε στο μερος της επιλογης μας μας ξεφουσκωνουν μονομιας.

                      Γενικως τα πραγματα δεν ειναι ανετα πια στην αγγλια, οχι βεβαια οτι δεν μπορεις να βρεις δουλεια, μπορει να σου παρει πολυ χρονο ομως.
                      Επισης η κυβερνηση προσπαθει να βρει τροπους να βαλει περισσοτερους αγγλους ξανα στην εργασια μιας αρκετοι ( και ειναι πολλοι ) απλως καθονται και απολαμβανουν τα επιδοματα για πολλα χρονια και αυτο ειναι κατι που θελουν να αλλαξουν.

                      Comment


                        #56
                        Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, να είσαι καλά .. Δε περίμενα κάτι διαφορετικό απο αυτά που έγραψες, το ξέρω πως είναι τυπικοί με αυτά οι Αγγλοι ( και όπως είπα, καλά κάνουν ). Θα πρέπει να το παλέψω πολύ, το γνωρίζω. Πλέων περιμένω να περάσουν οι μέρες ( 12 Νοέμβρη πετάω ) και να δώ και εγώ τα πράγματα με τα μάτια μου πώς είναι.. Ελπίζω απλά να πάνε τα πράγματα καλά, τι να πώ ..

                        Comment


                          #57
                          Θα ήταν πολύτιμη η ενημέρωση όσων ήδη βρίσκονται στην Αγγλία/Σκωτία. Έχω διαβάσει τα πάντα και ευχαριστώ όσους βοηθάνε δίνοντας πληροφορίες. Σκέφτομαι για Σκωτία περισσότερο λόγω της γλώσσας μιας και κάποια απόπειρα που είχα κάνει για Γερμανία δεν ευόδωσε. Ακόμη και τώρα όμως και συγχωρέστε με, θέλω να κάνω μια ερώτηση που ήδη έχει απαντηθεί...είναι εύκολο κάποιος χωρίς να έχει κανέναν στην Σκωτία, με το που θα βρεθεί εκεί να βρει σπίτι?

                          Comment


                            #58
                            Καλησπέρα κ από εμένα Γρηγόρη. Έχεις κάπου να μείνεις Αγγλία κάποιον φίλο / γνωστό / συγγενή κ αν όχι από που βρήκες κατοικία;

                            Comment


                              #59
                              Καλησπέρα Εχω ένα ξάδερφο στο Λονδίνο, ο οποίος όμως δεν μπορεί να με κρατήσει σπίτι του για πάνω απο 1-2 μέρες, απο ότι λέει ( και εγώ δε θα ήθελα να γίνω και βάρος κίολας στο άνθρωπο ). Δεν έχω βρεί ακόμα σπίτι - δωμάτιο βασικά - σίγουρο, έχω κοιτάξει κάμποσες αγγελίες ( στο Gumtree ), και έχω κάποια που θεωρώ πολύ πιθανά, αλλά θέλω να τα δώ με τα μάτια μου πρίν κλείσω κάτι.

                              Comment


                                #60
                                Και εγω gumtree κοιτάζω και διαβάζω between the lines που λένε οι Άγγλοι γιατι κάποιες αγγελίες σίγουρα κρύβουν εκπλήξεις!

                                Αν και ειμαι λίγο πιο διστακτικη από σένα γιατι δεν έχω κανένα

                                Comment

                                Working...
                                X