Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταλλαγή απόψεων από Έλληνες που είναι ή θέλουν να πάνε Αγγλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by vlad View Post
    Καλησπέρα. Άμεσα εργασία δεν βρίσκει ούτε αυτός που έχει πτυχία, διπλώματα, μάστερ και διδακτορικά ! Θέλει τρέξιμο, αγώνα και πείσμα. Η πιθανότητα να βρείς εργασία είναι υψηλή. Η ανεργία στην Αγγλία έχει πέσει στο χαμηλό ιστορικό του 5,5%. Το βασικό που πρέπει να έχεις είναι χρήματα για να αντέξεις για ένα διαστήμα τουλάχιστον τεσσάρων μηνών. Και φυσικά, πάντα το λέω αυτό..το επίπεδο των Αγγλικών είναι σημαντικό. Όσο καλύτερα..τόσο περισσότερες εργασίες θα μπορείς να κάνεις και σε καλύτερες θέσεις πιθανών.
    Ποσα χρηματα θα χρειαστει πχ στο μαντσεστερ για 4 μηνες? με συγκατοικο φυσικα?

    Comment


      Originally posted by giwrgos77 View Post
      Ποσα χρηματα θα χρειαστει πχ στο μαντσεστερ για 4 μηνες? με συγκατοικο φυσικα?
      Πολύ συνοπτικά...
      Με συγκάτοικο-συγκάτοικους. 350 λίρες δωμάτιο (All inclusive) / μήνα.
      150 διατροφή / μήνα.
      50 λίρες μετακινήσεις / μήνα.
      Αυτά...σύνολο 550 λίρες το μήνα. Σε ευρώ περίπου 650 / μήνα.

      Comment


        Καλα τα ειπε ο vlad. Ισως εβαζα κατι παραπανω στο κομματι των μετακινησεων. Ειδικα για την αρχη που παιζει ψαξιμο για εργασια ολο και θα πεσει κανενα μπερδεμα δηλαδη θα παρεις και το metro link (τραμ) ισως χρειαστει να παρεις και ταξι μερικες φορες για να πας σε μια συνεντευξη. Οποτε αφηστε και ενα περιθωριο στα μεταφορικα

        Comment


          Originally posted by NikolasG View Post
          Θα υποθέσω ότι δεν έχεις e-banking εδώ Ελλάδα, αλλά θα το αναφέρω εντελώς εγκυκλοπαιδικά μήπως ενδιαφέρει κάποιον άλλον. Πήγα σήμερα στην ALPHA BANK και μου είπαν επίσης ότι το όριο είναι 1000 Ευρώ το μηνά. Μέσω e-banking κάνεις μόνο σου την μεταφορά από το λογαριασμό σου στην Ελλάδα στην τράπεζα σου στην Αγγλία. Το κόστος είναι περίπου 8-9 Ευρώ. Αν δεν έχεις e-banking και το κάνει κάποιος άλλος για σένα, πάει δηλαδή η μάνα σου στην τράπεζα και τους ζητήσει να τα στείλουν σε τράπεζα στην Αγγλία, είναι τα διπλάσια λεφτά.
          Συμπληρώνω στο παραπάνω, πάλι εντελώς εγκυκλοπαιδικά, ότι με την western union για να στείλεις 1000 Ευρώ στην Αγγλία πληρώνεις 40 Ευρώ προμήθεια – ρώτησα σήμερα.
          Από εκεί και πέρα, όποιος ενδιαφέρεται πρέπει να λάβει υποψιν του και αυτό που ανέφερε ο georgent, για την καλύτερη ισοτιμία.

          Comment


            Originally posted by NikolasG View Post
            Συμπληρώνω στο παραπάνω, πάλι εντελώς εγκυκλοπαιδικά, ότι με την western union για να στείλεις 1000 Ευρώ στην Αγγλία πληρώνεις 40 Ευρώ προμήθεια – ρώτησα σήμερα.
            Από εκεί και πέρα, όποιος ενδιαφέρεται πρέπει να λάβει υποψιν του και αυτό που ανέφερε ο georgent, για την καλύτερη ισοτιμία.
            Στη μητέρα μου είπαν από την τράπεζα της, ότι η προμήθεια είναι 35 ευρώ περίπου.
            Ακόμα όμως δεν έχω καταλάβει και ρωτάω να σιγουρευτώ....μπορεί η μητέρα μου να πάει στη western union με μετρητά και να μου τα στείλει κατευθείαν στον αγγλικό HSBC λογαριασμό μου?
            Αν γίνεται και έχει καλύτερη ισοτιμία εκεί τότε συμφέρει?

            Comment


              Πατριωτάκια έφτασε η μέρα. Αύριο το πρωί το United Kingdom με περιμένει. Το άγχος στο ζενίθ και η νύχτα προβλέπεται μακριά. Ξέρω ότι στην αρχή και με δουλειά που δεν είναι πάνω στις σπουδές μου θα φάω πακέτο. Και κάτι που άλλο με φοβίζει είναι η συγκατοίκηση. Λέμε τα νέα από πάνω παίδες. Καλή συνέχεια σε όλους σας.

              Comment


                Originally posted by zakkww View Post
                Στη μητέρα μου είπαν από την τράπεζα της, ότι η προμήθεια είναι 35 ευρώ περίπου.
                Ακόμα όμως δεν έχω καταλάβει και ρωτάω να σιγουρευτώ....μπορεί η μητέρα μου να πάει στη western union με μετρητά και να μου τα στείλει κατευθείαν στον αγγλικό HSBC λογαριασμό μου?
                Αν γίνεται και έχει καλύτερη ισοτιμία εκεί τότε συμφέρει?
                Φίλε zakkww γιατί δεν χρησιμοποιείς Transferwise ? Εάν έχεις λογαριασμό στο όνομα σου στην Ελλάδα και στην Αγγλία μπορείς κάλλιστα να καταχωρήσεις και τους 2 και να στέλνεις χρήματα από τον ένα λογαριασμό στον άλλο. Τόσο απλό, αρκεί να υπάρχουν τα χρήματα ήδη στο λογαριασμό σου. Αν όχι θα πρέπει κάποιος να κάνει κατάθεση και μετά αναλαμβάνεις εσύ. Και με την τρέχουσα ισοτιμία και με πολύ χαμηλή προμήθεια. Νομίζω πολύ σωστά στο ανέφερε και ο φίλος georgent.

                Comment


                  Originally posted by vlad View Post
                  Φίλε zakkww γιατί δεν χρησιμοποιείς Transferwise ? Εάν έχεις λογαριασμό στο όνομα σου στην Ελλάδα και στην Αγγλία μπορείς κάλλιστα να καταχωρήσεις και τους 2 και να στέλνεις χρήματα από τον ένα λογαριασμό στον άλλο. Τόσο απλό, αρκεί να υπάρχουν τα χρήματα ήδη στο λογαριασμό σου. Αν όχι θα πρέπει κάποιος να κάνει κατάθεση και μετά αναλαμβάνεις εσύ. Και με την τρέχουσα ισοτιμία και με πολύ χαμηλή προμήθεια. Νομίζω πολύ σωστά στο ανέφερε και ο φίλος georgent.
                  Πολύ σωστά μιλάς και το σκεφτηκα και αυτό αλλά για να στείλεις εμβασμα χρειάζεται κλειδί που θα το στείλουν στο ελληνικό κινητό μου. Εγώ αυτή τη στιγμή δεν το έχω αυτο το νούμερο.

                  Comment


                    Originally posted by zakkww View Post
                    Πολύ σωστά μιλάς και το σκεφτηκα και αυτό αλλά για να στείλεις εμβασμα χρειάζεται κλειδί που θα το στείλουν στο ελληνικό κινητό μου. Εγώ αυτή τη στιγμή δεν το έχω αυτο το νούμερο.
                    Αν εχεις κωδικο τηλεφωνικης εξυπηρετησης (τουλαχιστον στην Πειραιως ετσι μου το ελεγαν) παιρνεις την τραπεζα τους εξηγεις τι συμβαινει οτι ο κωδικος extra pin θα παει σε κινητο που δεν εχεις μαζι σου και εχεις δυο επιλογες

                    α.) Να τους ζητησεις να αλλαξουν το τηλεφωνο που σου ερχονται τα μυνηματα με το κλειδι για να κανεις καποια συναλλαγη

                    β.) Να σου κανουν οι ιδιοι την διαδικασια του εμβασματος στα στοιχεια που θα τους δωσεις τηλεφωνικα.

                    Comment


                      Originally posted by georgent View Post
                      Αν εχεις κωδικο τηλεφωνικης εξυπηρετησης (τουλαχιστον στην Πειραιως ετσι μου το ελεγαν) παιρνεις την τραπεζα τους εξηγεις τι συμβαινει οτι ο κωδικος extra pin θα παει σε κινητο που δεν εχεις μαζι σου και εχεις δυο επιλογες

                      α.) Να τους ζητησεις να αλλαξουν το τηλεφωνο που σου ερχονται τα μυνηματα με το κλειδι για να κανεις καποια συναλλαγη

                      β.) Να σου κανουν οι ιδιοι την διαδικασια του εμβασματος στα στοιχεια που θα τους δωσεις τηλεφωνικα.
                      Θα το δοκιμάσω, απλά δεν είναι εύκολο να μιλήσω μαζί τους λόγο υψηλής χρέωσης.
                      Θα αγοράσω μια lebara κάρτα να τους πάρω τηλέφωνο μήπως βγάλω άκρη.
                      Γενικά πάντως αλλαγές τέτοιου τύπου θέλουν να πάω εγώ αυτοπροσωπως στο κατάστημα.
                      Σε κάθε περίπτωση θα τους πάρω τηλέφωνο να μου βρουν αυτοί λύση.

                      Comment


                        Originally posted by zakkww View Post
                        Στη μητέρα μου είπαν από την τράπεζα της, ότι η προμήθεια είναι 35 ευρώ περίπου.
                        Ακόμα όμως δεν έχω καταλάβει και ρωτάω να σιγουρευτώ....μπορεί η μητέρα μου να πάει στη western union με μετρητά και να μου τα στείλει κατευθείαν στον αγγλικό HSBC λογαριασμό μου?
                        Αν γίνεται και έχει καλύτερη ισοτιμία εκεί τότε συμφέρει?

                        Εγώ ρώτησα σε Western union που είναι μέσα σε ταχυδρομείο ( δεν ξέρω αν ισχύουν άλλα για αυτόνομο κατάστημα της WU) και μου είπαν εκεί ότι δεν έχεις επιλογή να στείλεις σε λογαριασμό τραπέζης στην Αγγλία. Καταθέτει κάποιος τα λεφτά, παίρνει ένα νούμερο, το στέλνει σε εσένα το νούμερο αυτό και με αυτό πας εσύ σε Western union και τα παραλαμβάνεις.

                        Comment


                          Originally posted by Mitsos S View Post
                          Πατριωτάκια έφτασε η μέρα. Αύριο το πρωί το United Kingdom με περιμένει. Το άγχος στο ζενίθ και η νύχτα προβλέπεται μακριά. Ξέρω ότι στην αρχή και με δουλειά που δεν είναι πάνω στις σπουδές μου θα φάω πακέτο. Και κάτι που άλλο με φοβίζει είναι η συγκατοίκηση. Λέμε τα νέα από πάνω παίδες. Καλή συνέχεια σε όλους σας.
                          Εύχομαι όλα να πάνε καλά φίλε!
                          Είχες κλείσει δουλεία από Ελλάδα?

                          Να μας κρατάς ενήμερους!

                          Comment


                            Originally posted by zakkww View Post
                            Θα το δοκιμάσω, απλά δεν είναι εύκολο να μιλήσω μαζί τους λόγο υψηλής χρέωσης.
                            Θα αγοράσω μια lebara κάρτα να τους πάρω τηλέφωνο μήπως βγάλω άκρη.
                            Γενικά πάντως αλλαγές τέτοιου τύπου θέλουν να πάω εγώ αυτοπροσωπως στο κατάστημα.
                            Σε κάθε περίπτωση θα τους πάρω τηλέφωνο να μου βρουν αυτοί λύση.
                            Δεν ξερω αν ερχεται πιο φθηνα παντως εγω παιρνω skype subscription και μιλαω unlimited με σταθερα τηλεφωνα στην Ελλαδα για 3,72ευρω

                            Dial numbers internationally with Skype’s low cost rates. Reach those who aren’t on Skype with our international calling plans from any device.


                            Και γραψε στο find country/region Greece και θα δεις τι εννοω.

                            Comment


                              Originally posted by georgent View Post
                              Δεν ξερω αν ερχεται πιο φθηνα παντως εγω παιρνω skype subscription και μιλαω unlimited με σταθερα τηλεφωνα στην Ελλαδα για 3,72ευρω

                              Dial numbers internationally with Skype’s low cost rates. Reach those who aren’t on Skype with our international calling plans from any device.


                              Και γραψε στο find country/region Greece και θα δεις τι εννοω.
                              3,2 είναι καλά

                              Comment


                                Originally posted by zakkww View Post
                                Πολύ σωστά μιλάς και το σκεφτηκα και αυτό αλλά για να στείλεις εμβασμα χρειάζεται κλειδί που θα το στείλουν στο ελληνικό κινητό μου. Εγώ αυτή τη στιγμή δεν το έχω αυτο το νούμερο.
                                transferwise κι εγώ προτείνω 100% το χρησιμοποιώ συνεχώς.

                                επίσης έχω το ελληνικό κινητό μαζί μου κανονικά εδώ και απλά όποτε λήγει η κάρτα πηγαίνει η μάνα μου και μου βάζει 10 ευρώ ή ανανεώνω μέσω κοσμοτέ διαδικτυακά. έτσι, βλέπω τα μηνύματα που έρχονται και ελέγχω τι γίνεται

                                αν χρειαστεί κάτι από τράπεζα ελληνική αυτοπροσώπως, το κανονίζω όταν κατέβω ελλάδα για διακοπές (αν κατέβω χαχαχα)

                                γενικά η φιλοσοφία για τη μεταφορά χρημάτων είναι transferwise και όχι τραπεζικά εμβάσματα, όσο γίνεται

                                καλή τύχη

                                Comment

                                Working...
                                X