Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Nikos Mech Eng

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Είναι η δουλειά μου να θυμάμαι

    Λοιπόν πάμε να φύγουμε απ'αυτό το νήμα γιατί του την κάναμε κwλο του ανθρώπου την ανταπόκριση

    Νίκο, σόρι φίλε

    Comment


      Μαζί τα έφαγαν....[3οο].

      Παράθεση:
      Αρχικό μήνυμα απο Poltergeist
      LOL
      Όχι, το LAFHA είναι λεφτά που δεν πλήρωσες και στα δίνει το κράτος τζάμπα
      To ΛΑΦΚΑ είναι λεφτά που πλήρωσες στο κράτος και το κράτος στα έφαγε

      Στην Αυστραλία το κράτος διώκει τους κλέφτες, στην Ελλάδα το κράτος είναι ο κλέφτης


      xri23....Πού είναι το κουμπί Like να πατήσουμε....


      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

      Comment


        Originally posted by Poltergeist View Post
        Είναι η δουλειά μου να θυμάμαι

        Λοιπόν πάμε να φύγουμε απ'αυτό το νήμα γιατί του την κάναμε κwλο του ανθρώπου την ανταπόκριση

        Νίκο, σόρι φίλε
        Poltergeist .... οι εμπειρίες και οι γνώσεις σου είναι απαραίτητες σε όλους μας. Κρίμα που πολλές από τις εμπειρίες που μοιράστηκες μαζί μας "κρύφτηκαν" στην ανταπόκρισή μου (αν και με τιμάει πολύ). Ζήτησε από τους moderators να μεταφέρουν μερικά post σου από εδώ προς την ανταπόκρισή σου που έχουν πραγματικά μεγάλη σημασία για όλους που σε εκτιμούν και σε θαυμάζουν.

        Comment


          [QUOTE=Agoriani;36119]Επίσης πολλές φορές το ενοίκιο είναι λίγο παραπάνω απο όσο θα περίμενε κανείς. Πόσο παραπάνω; 100 με 200 δολάρια. Γιατί; Γιατι τόσο είναι το ποσό της επιδότησης ενοικίου που δίνει το Centrelink και επειδή το γνωρίζουν το έχουν ενσωματώσει στην τιμή. Ουσιαστικά δεν λέγεται επιδότηση ενοικίου αλλά επιδότηση ιδιοκτήτη.
          Ετσι αν διαβάσεις κάπου σπίτι με 3 κρεβατοκάμαρες και 2 μπάνια με ντουλάπες να περπατάς μέσα και γκαράζ με κήπους κ.τ.λ. με 300 την εβδομάδα και προκαταβολή 1 μήνα, τότε διαβάζεις προκαταβολή τσάμπα απο το house department και ενοίκιο 150 την εβδομάδα απο την τσέπη σου και 150 απο το Centrelink.

          Agoriani, τα επιδοματα δεν ισχύουν για την κατηγορία που μιλάμε δηλαδή για 100.000 δολλάρια μικτά το χρόνο. Εξακριβωμένο αυτό .

          Comment


            [quote=demi;36764]
            Originally posted by Agoriani View Post
            Επίσης πολλές φορές το ενοίκιο είναι λίγο παραπάνω απο όσο θα περίμενε κανείς. Πόσο παραπάνω; 100 με 200 δολάρια. Γιατί; Γιατι τόσο είναι το ποσό της επιδότησης ενοικίου που δίνει το Centrelink και επειδή το γνωρίζουν το έχουν ενσωματώσει στην τιμή. Ουσιαστικά δεν λέγεται επιδότηση ενοικίου αλλά επιδότηση ιδιοκτήτη.
            Ετσι αν διαβάσεις κάπου σπίτι με 3 κρεβατοκάμαρες και 2 μπάνια με ντουλάπες να περπατάς μέσα και γκαράζ με κήπους κ.τ.λ. με 300 την εβδομάδα και προκαταβολή 1 μήνα, τότε διαβάζεις προκαταβολή τσάμπα απο το house department και ενοίκιο 150 την εβδομάδα απο την τσέπη σου και 150 απο το Centrelink.

            Agoriani, τα επιδοματα δεν ισχύουν για την κατηγορία που μιλάμε δηλαδή για 100.000 δολλάρια μικτά το χρόνο. Εξακριβωμένο αυτό .
            Και βέβαια δεν ισχύουν. Αλίμονο να θέλει κάποιος και επίδομα ενοικίου με 100Κ το χρόνο.
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              [QUOTE=Agoriani;36769]
              Originally posted by demi View Post

              Και βέβαια δεν ισχύουν. Αλίμονο να θέλει κάποιος και επίδομα ενοικίου με 100Κ το χρόνο.
              ξερεις μεχρι ποσα χρηματα το δεινουν το επιδομα ενοικιου?

              Comment


                Ενοικια

                [QUOTE=Agoriani;36769]
                Originally posted by demi View Post

                Και βέβαια δεν ισχύουν. Αλίμονο να θέλει κάποιος και επίδομα ενοικίου με 100Κ το χρόνο.
                Δηλαδή το επιδομα ενοικίου εφ' όσον έχεις τις προυποθέσεις φθάνει τα 600 AUD το μήνα?

                Comment


                  Originally posted by Poltergeist View Post
                  Λίγο. Με 1,300 νοικιάζεις έπαυλη ή μοντέρνο σπίτι στις ακριβότερες γειτονίες με θέα γέφυρα Σίντνεϊ, τουριστική παραλία κλπ.
                  OK, με τη μικρή μου εμπειρία από το Sydney, δε νοικιάζεις έπαυλη στο bondi beach με 1.300 pw (1.100 πληρώνει φίλος για διαμέρισμα 4 τετράγωνο πάνω από την παραλία) αλλά σίγουρα νοικιάζεις σε πολλές περιοχές ένα απίθανο σπίτι.

                  Γενικά πάντως, αν σε κάποιον δε φτάνουν 200 χιλιάρικα να περάσει ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ στον κόσμο, πρέπει οπωσδήποτε να κόψει την κόκα και τις πουτάνες.


                  νομίζω το έθεσες σωστά, λιτά και περιεκτικά.

                  Με 200Κ είσαι άρχοντας (ακόμη και στο Sydney)

                  Comment


                    [quote=christine;36863]
                    Originally posted by Agoriani View Post

                    Δηλαδή το επιδομα ενοικίου εφ' όσον έχεις τις προυποθέσεις φθάνει τα 600 AUD το μήνα?
                    [quote=κωστας γαργαλιανοι;36850]
                    Originally posted by Agoriani View Post

                    ξερεις μεχρι ποσα χρηματα το δεινουν το επιδομα ενοικιου?
                    Η απάντηση και για τους δυο είναι εδώ:
                    Rent Assistance

                    Αυτή είναι η σελίδα του Centrelink για το Rent Assistance.
                    Στην σελίδα αυτή μεταξύ άλλων υπάρχει αυτή η σελίδα με τα κριτήρια και αυτή η σελίδα με πίνακες πληρωμών.

                    Εκεί διαβάζουμε π.χ. οτι είσαι επιλέξιμος για αυτή την επιδότηση αν παίρνεις ήδη επίδομα, που σημαίνει οτι έχεις ήδη χαμηλό εισόδημα και είσαι λοιπόν μέσα στα κριτήρια για βοήθεια και συνήθως, σχεδόν πάντα, ενσωματώνεται το επίδομα ενοικίου με το Family Tax Benefit. Εαν τώρα έχεις εισόδημα το χρόνο, πάνω απο και σύμφωνα με το πόσα παιδιά και σε τι ηλικία, μειώνεται το επίδομα ή και φτάνει μηδέν ή γίνεται το μέγιστο που μπορεί, σύμφωνα με αυτούς τους πίνακες.

                    Τώρα γενικά και ειδικά πόσα παίρνει κάποιος σαν επίδομα ανάλογα με το αν παίρνει επίδομα και ο/η σύζυγος και μέσα σε ποιά εισοδηματικά κριτήρια τα αναλύει το Centrelink σε αυτή τη σελίδα, με πίνακες και κομπιουτεράκια για να δει κάποιος διάφορα παραδείγματα.
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!!

                      Χρόνια Πολλά και Καλά Χριστούγεννα σε όλους!!!

                      Αυτές τις γιορτινές ημέρες ας προσπαθήσουμε όλοι να είμαστε όσο πιο κοντά γίνεται στην οικογένειά μας και σε ανθρωπους που μας χρειάζονται.

                      Ας στείλουμε το καλύτερό μας δώρο στους δικούς μας .... ΑΓΑΠΗ!

                      Για τους φίλους που έχουν υλοποιήσει το όνειρό τους θα ήθελα, με όποιο τρόπο μπορώ, να στείλω το μήνυμα ότι ....

                      παρόλο που είναι χιλιόμετρα μακρυά, παρόλο που αισθάνονται αποκομένοι και μακρυά από την Ελλάδα, από πράγματα και καταστάσεις που σίγουρα τους έχουν λείψει, από το πνεύμα των Χριστουγέννων στην Ελλάδα....

                      παρόλο που καμιά φορά νοσταλγούν την ατμόσφαιρα αυτών των ημερών με το χωριό, το χιόνι, το τζάκι και τους καλικάντζαρους....

                      παρόλο .....

                      παρόλο .....

                      ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΣΑΣ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΗΝ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΜΑΣ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙΑ!

                      Comment


                        Νίκο σε ευχαριστούμε για τις ευχές. Προσωπικά μπορώ να πώ ότι η εμπειρία να γιορτάζεις Χριστούγεννα με μαγιό στην παραλία, θαλασσινά και ελληνικό ούζο είναι μοναδική.

                        Comment


                          Originally posted by demi View Post
                          Νίκο σε ευχαριστούμε για τις ευχές. Προσωπικά μπορώ να πώ ότι η εμπειρία να γιορτάζεις Χριστούγεννα με μαγιό στην παραλία, θαλασσινά και ελληνικό ούζο είναι μοναδική.
                          Μή μου πεις!!!! Ο Αι Βασίλης έρχεται κάνοντας serfing αντί πάνω στο έλκυθρό του με τους ταράνδους του? :D Και όταν φτάνει στην παραλία, αντί για μελομακάρονα και κουραμπιέδες τον κερνάτε ουζάκι? Great! Χρόνια Πολλά Παιδιά!

                          Comment


                            Originally posted by demi View Post
                            Νίκο σε ευχαριστούμε για τις ευχές. Προσωπικά μπορώ να πώ ότι η εμπειρία να γιορτάζεις Χριστούγεννα με μαγιό στην παραλία, θαλασσινά και ελληνικό ούζο είναι μοναδική.
                            Χρονια πολλα,υγεια και ευτυχια,απο την παγωμενη μεν,αλλα οχι χιονισμενη Στοκχολμη.
                            Εδω δεν εχουμε παει στην παραλια(2 βαθμους εξω),αλλα εχουμε καλο ημυγλικο,και καλη παρεα!!

                            Να μαστε καλα οπου και αν ειμαστε.......

                            Comment


                              ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!! ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ

                              ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ & ΚΑΛΗ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!

                              Comment


                                Καλημέρα - Καλησπερα πατριωτάκια.....

                                Πάνε 5 μήνες που έχω να γράψω στο forum. Δεν είναι ότι το έκανα απο απαξίωση, ούτε φυσικά ξέχασα τους φίλους που γνώρισα εδώ. Όμως ανήκω σε εκείνους που έχουν την άποψη ότι πρέπει να μιλάμε (και ειδικά σε ένα forum) όταν έχουμε κάτι να πούμε.

                                Πριν πολύ καιρό οι administrators του forum μου έκαναν την τιμή να συμπεριλάβουν τις απόψεις μου στον κατάλογο των ανταποκριτών από Αυστραλία. Είχα πολύ διαφορετική άποψη αφού τότε ακόμα δεν είχα καν ξεκινήσει την προσπάθεια για μετανάστευση. Ακόμα και σήμερα δεν έχω καταλάβει γιατί εντάχθηκα σε αυτή την κατηγορία. Anyway...

                                Ένας φίλος πρόσφατα αναρωτήθηκε σε ένα pm που μου έστειλε "που χάθηκες?" Εχουμε και λέμε λοιπον... Στις αρχές του έτους ήμουν σε κατάσταση αποσύνθεσης, όπως και πολλά μέλη του forum, μέσα στο συνεχιζόμενο κλίμα ύφεσης και ανεργίας στη χώρα μας. Η λύση της Αυστραλίας φαινόταν και σε μένα, όπως και σε πολλούς, μια ικανοποιητική λύση. Είχα ξεκινήσει τις διαδικασίες (χαρτιά, αναγνωρίσεις πτυχίου, κλπ) όμως ταυτόχρονα έβλεπα ότι όλη η διαδικασία μετανάστευσης στην Αυστραλία θα έπαιρνε χρόνια.... ίσως πάνω από δύο!!! Έτσι λοιπόν, ταυτόχρονα με την προσπάθεια αυτή, έκανα και άλλες κινήσεις για άλλες χώρες. Η πραγματικές ανάγκες της ζωής μου απαιτούσαν διασπορά των ενεργειών μου σε πάνω από μία χώρες.

                                Σαν καλός τυχοδιώκτης λοιπόν, σαν kamikazi μηχανικός που είμαι, σαν πραγματικός μισθοφόρος αναζήτησα και λύσεις του τύπου : follow the money!!! Σε κάποιοες απο αυτές τις αναζητήσεις μου ανάμεσα σε Ευρώπη, Αφρική και Ασία είχα ανταπόκριση και ενδιαφέρον. Το πρώτο τρίμηνο του έτους το έβγαλα πετώντας κάνοντας το τρίγωνο Ευρώπη, Αφρική, Ασία πάνω από τρείς φορές. Μου φύγαν τα μαλιά της κεφαλής μου γίατί αν νομίζετε ότι όλες οι εταιρείες προσφέρουν στους ενδιαφερόμενους τα αεροπορικά έξοδα για τις συνεντεύξεις είστε γελασμένοι. Έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα....Πέρασα 1, 2, 3 συνεχόμενες συνεντεύξεις σε μερικές εταιρείες. Ενδιαφέρουσες περιπτώσεις. Και ανταγωνισμός?...... Όσοι δεν το έχετε κάνει ποτέ θα πάθετε την πλάκα της ζωής σας όταν μπείτε στο πραγματικό κυνήγι εργασίας στο διεθνή στίβο. Με ανάλογες απολαβές φυσικά.!!!

                                Προς τον Μάρτιο είχα μείνει με 3 σοβαρότατες προτάσεις. Μου άρεσαν και οι 3 για διαφορετικούς λόγους η κάθε μία. Ταυτόχρονα όλη αυτή η προσπάθεια με είχε απορροφήσει και το κέντρο βάρους των προσπαθειών μου απέκλιναν από την αναζήτηση λύσης στην Αυστραλία. Τελικά μία από τις προτάσεις ευδοκίμησε. Έτσι μάζεψα τα πραγματα μου σε 1 βδομαδα, πήρα των οματιών μου και έριξα μαύρη πέτρα πίσω μου. Δεν είναι υπερβολή αυτό που λέω. Μακάρι να τα φέρει έτσι η τύχη που να μη ξαναεπιστρέψω ποτέ πίσω. Γιατί αμα γυρίσω, θα..... (σας παραπέμπω σε σχετικό άσμα του Παπακωνσταντίνου)!!!

                                Είμαι 3 μήνες εδώ. Δεν θα σας πω ότι όλα είναι τέλεια. Όλα είναι διαφορετικά! Όλα εννοώ όλα. Απλώς και εδώ οι άνθρωποι έχουν 2 πόδια! (αν και στην Ελλάδα βλέπεις πολλούς ανθρώπους τετράποδους). Χαίρομαι μόνο για ένα πράγμα. Για το ότι, όπως μόνος μου πριν μερικά χρόνια κάθησα σε ένα θρανίο να μάθω μια επιστήμη τελικά τα κατάφερα, όπως μόνος μου πριν μερικά χρόνια μπήκα στο στίβο της εργασίας όντας ψαράκι στο χώρο της κατασκευής τελικά κατάφερα να διευθύνω εταιρείες, έτσι και τώρα μόνο μου με πέταξαν σε ένα δαιδαλώδες έργο και μου είπαν "βγάλτα πέρα μόνος σου" έτσι και τώρα μόνος μου τα κατάφερα. Δεν βασίστηκα ούτε στον μπάρμπα από την Κορώνη, ούτε σε κολιτιλικια. Και σας διαβεβαιώ ότι αυτά δεν περνάνε στο εξωτερικό. Γιατί? Διότι κανείς στο εξωτερικό δεν γνωρίζει κατά που πέφτει η Κορώνη!!!!!

                                Κάτι που δεν διευκρινίζω στα παραπάνω. Η προσπάθειά μου για Αυστραλία δεν σταμάτησε. Απλώς, ο δρόμος για την Αυστραλία περνάει από εδώ που είμαι τώρα!!!

                                Καλή επιτυχία στα σχέδια όλων σας και εύχομαι σύντομα τα όνειρά σας να ικανοποιηθούν. Υπομονή, πείσμα, αφοβία, και εγωισμός να είναι τα όπλα σας. Όσοι καταφέρνετε να συνδυάζετε τα παραπάνω και με αγάπη, τότε είστε ευτυχισμένοι άνθρωποι...

                                Στο επανειδείν.....

                                Comment

                                Working...
                                X