Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Nikos Mech Eng

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Νίκο ,

    Η ξεκάθαρη απάντηση έχει να κάνει με τα όρια που βάζει ο καθένας στον εαυτό του. Το αναγνωριστικό ταξίδι εμένα απλά έτυχε και ήταν η σπίθα που χρειαζόμουνα για να έρθω εδώ οπότε θα μπορούσε και να λείπει. Και θα μπορούσε να υπολογιστεί σαν αναγνωριστικό ταξίδι αυτό που ξεκίνησα τον Μάρτιο του 2011. Έχοντας κάνει λοιπόν την προετοιμασία από την Ελλάδα, είχα στην διάθεσή μου σπίτι για να με φιλοξενήσουν στην Αυστραλία, 3-4 μήνες χρονικό περιθώριο που είχα ζητήσει από την δουλειά που είχα στην Ελλάδα, 20.000 ευρώ από τον οικογενειακό μας λογαριασμό και ξεκίνησα μόνη μου , χωρίς τον άντρα μου και τον γιό μου να δώ τι θα καταφέρω με αυτά. Είχα συμφωνήσει με την οικογένειά μου (δηλαδή με τον άντρα μου βασικά γιατί ο γιός μου είναι μικρός) ότι όταν τελειώσουν οι 3 μήνες, ή τα χρήματα που είχα για την μετεγκατάσταση και φυσικά περιλμβάνανε και την μεταφορά ή αγορά επίπλων, αυτοκινητου κ.τ.λ., ενοικίασης σπιτιού κ.τ.λ. θα γυρίσω πίσω αν δεν έχω βρει κάτι μέχρι τότε. Και έτσι έγινε στου 3,5 μήνες γύρισα Ελλάδα πλήρως απογοητευμένη και μετά από 2 βδομάδες ξαναγύρισα Αυστραλία, γιατί την δεύτερη μέρα που γύρισα Ελλάδα μου τηλεφώνησαν για να έρθω για δουλειά στην Αυστραλία. Φυσικά καταλαβαίνεις ότι γυρνώντας στην Ελλάδα είχα φροντίσει να διατηρήσω το αυστραλέζικο κινητό μου , το οποίο τελικά ήταν και η πιό σωστή επιλογή.

    Προσωπικά με 5000 ευρώ, και μένοντας σε ξενοδοχείο, δεν ξέρω αν θα ξεκίναγα ποτέ ένα τέτοιο βήμα. Όλοι έχουν δικαίωμα στο όνειρο φυσικά αλλά από την εμπειρία μου 5000 ευρώ δεν φτάνουν για να εγκατασταθεις σε μια άλλη χώρα. Γιατί ακόμα και αν βρεις δουλειά , θα χρειαστείς να κάνεις κάποια μαζεμένα έξοδα πριν ακόμα πληρωθείς. Παράδειγμα , έπρεπε να δώσω 700 δολλάρια για μια extra βδομάδα που χρειάστηκε να μείνω στο ξενοδοχείο στο Townsville, 2800 δολλάρια για την προκαταβολή του σπιτιού που νοίκιασα, πάγιο για το ρεύμα, το τηλέφωνο κ.τ.λ. Εξαρτάται βέβαια από τον τρόπο ζωής του καθενός και αν πρόκειται για οικογένεια ή για ένα άτομο μεμονωμένο
    Ελπίζω αυτή η απάντηση να είναι ξεκάθαρη. Απλά θέλω να ξεκαθαρίσω ότι είναι προσωπική μου άποψη και πράγματι δεν θεωρούμε οικονομικός μετανάστης, δεν ξέρω καν αν θεωρούμε μετανάστης ή απλά επαναπατριζόμενος υπήκοος.

    Comment


      #32
      Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
      Demi.... Η άποψή σου όχι μόνο απαραίτητη είναι αλλά και ιδιαίτερης σημασίας. Ευχαριστώ για την συμμετοχή. Ευτυχώς έχουμε κάποιους φίλους στο forum και επικοινωνούν σε εμάς τις εμπειρίες τους. Όμως Demi εκτιμώ ότι η απάντησή σου είναι προσανατολισμένη στις προδιαγραφές του καλού μετανάστη και όχι στις προδιαγραφές του οικονομικού μετανάστη. Τι θέλω να πω?................................!
      Να μου επιτρέψεις μια παρέμβαση, αν και δεν είμαι οικονομικός μετανάστης ακόμα, και βρίσκομαι στη Μελβούρνη για την λεγόμενη "αναγνώριση". Η demi λέει ξεκάθαρα ότι δεν θα βρεις τη δουλειά που θες, όπως τη θες, μέσα σε δυο μήνες. Δεν είπε πουθενά ότι αν ψάξεις οτιδήποτε, δεν θα βρεις κάτι για να επιβιώσεις μέσα σ' αυτούς τους μήνες. Εκτός αν δεν είσαι διατεθιμένος να κάνεις κάτι τέτοιο. Η απάντηση που έδωσες, δείχνει ότι εσύ εννοείς αποκλειστικά και μόνο σύμφωνα με το τι ζητάς εσύ. Άρα λοιπόν αν είσαι διατεθιμένος να κάνεις οτιδήποτε μέχρι κάποιο βιογραφικό σου να έχει την τύχη που του αρμόζει, το απόθεμά σου παίρνει παράταση, και μαζί μ' αυτό οι ελπίδες σου για ένα καλύτερο αύριο. It's up to you mate!

      Comment


        #33
        Originally posted by dj_takis View Post
        Να μου επιτρέψεις μια παρέμβαση, αν και δεν είμαι οικονομικός μετανάστης ακόμα, και βρίσκομαι στη Μελβούρνη για την λεγόμενη "αναγνώριση". Η demi λέει ξεκάθαρα ότι δεν θα βρεις τη δουλειά που θες, όπως τη θες, μέσα σε δυο μήνες. Δεν είπε πουθενά ότι αν ψάξεις οτιδήποτε, δεν θα βρεις κάτι για να επιβιώσεις μέσα σ' αυτούς τους μήνες. Εκτός αν δεν είσαι διατεθιμένος να κάνεις κάτι τέτοιο. Η απάντηση που έδωσες, δείχνει ότι εσύ εννοείς αποκλειστικά και μόνο σύμφωνα με το τι ζητάς εσύ. Άρα λοιπόν αν είσαι διατεθιμένος να κάνεις οτιδήποτε μέχρι κάποιο βιογραφικό σου να έχει την τύχη που του αρμόζει, το απόθεμά σου παίρνει παράταση, και μαζί μ' αυτό οι ελπίδες σου για ένα καλύτερο αύριο. It's up to you mate!
        Θα σε παρέπεμπα στον τίτλο του θέματος και σε ανάγνωση των post που έχουν παρουσιαστεί στο παρόν θέμα. Ασφαλώς και η ερώτηση μου είναι προσανατολισμένη και δεν αφήνεται περιθώριο για καμία άλλη ερμηνεία! Μιλάω για τον οικονομικό μετανάστη! Πόσο πιο ξεκάθαρα να το πω? Όσοι έχουν κάτι να πουν επί του θέματος ας μιλήσουν, άσχετα αν είναι σωστή ή λάθος (αλήθεια ποιός κρίνει?), ας το πουν. Αλλά να κρίνουμε την ερώτηση (το ζητούμενο)?..... Δεν είναι αλλοπρόσαλο?

        Το μέρος της απάντησής σου που αφορά τον οικονομικό μετανάστη είναι όντως χρήσιμο. Δίνεις μια οπτική των δυνατοτήτων που έχει κανείς μπροστά του στην περίπτωσή του (οικονομικού μετανάστη).

        Comment


          #34
          Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
          Agoriani διαβάζω ...την απάντησή σου).
          Θα αποδεχθώ την πρόσκληση που μου κάνεις για ενα ποτό στο μπάρ του υποτιθέμενου ξενοδοχείου σου, ώστε να μιλήσουμε μεταξύ τυριού και αχλαδιού ή μάλον καλύτερα μεταξύ μπύρας και μπέρμπον για την έννοια και το θέμα του μετανάστη.
          Πρώτα όμως θα αναφέρω τι εννοώ εγώ, χωρίς να είμαι ειδικός, σαν "μετανάστης", γιατι για εμένα δεν υπάρχει οικονομικός μετανάστης γιατι είναι πλεονασμός ο όρος οικονομικός.
          Σαν μετανάστη λοιπόν εγώ εννοώ και καταλαβαίνω οποιονδήποτε μετακινήθηκε απο τα πάτρια εδάφη στα ξένα για να ζήσει καλύτερα. Εάν πούμε απλά για να ζήσει τότε μιλάμε για πρόσφυγα.

          Ενώ λοιπόν στην αρχή ξεκίνησα να γράφω για μετανάστες και πράγματι μετανάστες ήταν όσοι έμπαιναν κυρίως στο forum, σιγά σιγά το κοινό μετατοπίζεται περισσότερο προς τους πρόσφυγες. Το λέω αυτό γιατί τυχαίνει να διαβάζω ολα τα post και εχω εικόνα ολης της ιστορίας των post μέχρι τώρα.
          Το ίδιο και το ύφος των ερωτήσεων. Ενώ στην αρχή ήταν ενημερωτικές, διερευνητικές σιγά σιγά γίνονται με πολύ πιο έντονη και άμμεση ανάγκη για απάντηση απο μια απλή έρευνα για διερεύνηση πιθανών μελλοντικών πιθανοτήτων για μετανάστευση.
          Με άλλα λόγια και να μην διάβαζα τι γίνεται στην πατρίδα θα μπορούσα να πω με σιγουριά σε κάποιον που θα με ρωτούσε οτι τα πράγματα πάνε απο το κακό στο χειρότερο.
          Αυτό εύλογα θα φέρει νέα κύματα μεταναστών που περισσότερο όμως θα μοιάζουν με πρόσφυγες παρά με μετανάστες. Για να μην παίζουμε όμως με τις λέξεις, και τα νεύρα κάποιον πιστεύω οτι έχουμε παράγει διπλούς όρους για political correct reasons. Μπερδεύουμε τα μυαλά και τις σκέψεις των ανθρώπων μόνο και μόνο για να κάνουμε πολιτική. Με την ευρεία έννοια του όρου.
          Μια πολύ καλή μελέτη λοιπόν της νεο γλώσσας που τύνει να κυριαρχήσει σήμερα είναι εδω.
          Πιστεύω απο χρόνια οτι: Το 1984 ήταν το 1984!

          Απο την αρχή κάποιος με ρώτησε σε ενα post: Πως είναι εκεί η ζωή κ.τ.λ.
          Κρατήθηκα για να μην του πω 42 αλλά είπα το εξής: Εαν ρωτήσεις σε ενα στρατόπεδο δυο φαντάρους που κοιμούνται πάνω κάτω στα κρεβάτια, πως περνάνε ο ενας μπορεί να σου πει μια χαρά και ο άλλος οτι είναι έτοιμος να σκίσει την τελαμώνα. Βγάζεις συμπέρασμα απο αυτό για τις συνθήκες του στρατοπέδου? Μάλλον μπερδεύεσαι χειρότερα θα έλεγα.
          Κάποιοι λοιπόν γράφουν οτι θέλουν να έρθουν να δουν πρώτα αν θα τους αρέσει κ.τ.λ. Φυσικά όποιος μπορεί να το κάνει αυτό γούστο και καπέλο του. Στην αρχή νόμιζα οτι είναι κάποιο είδος πολυτέλειας που όποιος μπορεί να την έχει είναι και τυχερός. Ίσως και να είναι. Και εμένα η ζωή μου έφερε τα πράγματα έτσι που βρέθηκα πρώτα στην Αυστραλία σαν καλεσμένος να γνωρίσω τον πεθερό μου και είχα την πολυτέλεια να δω απο κοντά τα πράγματα.
          Ακόμα και να μην είχα έρθει όμως, μέσα μου κάτι με έτρωγε. Αναρωτιόμουν και έλεγα πάντα, όπως όταν ήμουν στις ειδικές δυνάμεις και αναρωτιόμασταν όλη την ώρα τι να κάνουν τώρα στο πεζικό, καθώς τρέχαμε και δεν προλαβαίναμε, πως να είναι η καθημερινότητα ενός πολίτη άλλης χώρας, καλύτερης απο την πατρίδα?
          Πως να κάνει τις δουλειές του με τις κρατικές υπηρεσίες καθημερινά, με τις τράπεζες. Πως να είναι η δική μου δουλειά σε άλλη χώρα? Πόσα να πληρώνονται και τι καθήκοντα να έχουν να κάνουν?
          Ποιες δυνατότητες προόδου υπάρχουν σαν άνθρωπος-προσωπικότητα, επαγγελματίας ή εργαζόμενος, οικογενειάρχης? Τι σχέση έχει ο πολίτης με το κράτος και το κράτος με τον πολίτη? και άλλα πολλά τέτοια διάφορα.
          Για χρονια σκεφτόμουν οτι θα έπρεπε να είχαμε μηνύσει όλους τους υπουργούς παιδείας που πέρασαν απο την ηγεσία του υπουργείου ολα τα χρόνια γιατι δεν κατάφεραν το πλέον αυτονόητο. Την οργάνωση της παιδείας με τέτοιο τρόπο που να επιτρέπει την πρόσβαση στην γνώση στον οποιονδήποτε την αναζητά. Ακόμα κάνουν πειράματα με το σύστημα της παιδείας και τσακώνονται αν θα ακολουθήσουν το τάδε μοντέλο του τάδε θεωρητικού της παιδείας ή άλλο άλλου. Την γιαγιά μου την αγράμματη να έβαζες να το φέρει βόλτα θα το έκανε καλύτερα. Και ολα αυτά μετά απο τόσα χρόνια. Φτάνοντας στο 2011 να έχουμε ακόμα άλυτα θέματα βασικά.
          Γυρνώντας πίσω κοιτάω χρόνια χαμένα, μη παραγωγικά με στάσιμη οποιαδήποτε δυνατή εξέλιξη οχι γιατι δεν υπήρχε η όρεξη αλλά λόγω περιβάλλοντος και συνθηκών.
          Να μην μπω σε λεπτομέρειες γιατι θα γίνω κουραστικός και θα είναι και πολύ προσωπικό το μήνυμα μετά, ετσι κι αλλιώς εχω βγάλει φόρα παρτίδα ολη την μετανάστευσή μου στο θέμα Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - Agoriani.
          Ακόμη και κρίση λοιπόν να μην υπήρχε, ούτε μνημόνιο, ούτε άλλο παρόμοιο κακό, τα ήδη υπάρχοντα κακά και στραβά είχαν αποκρυσταλλώσει μέσα μου την άποψη οτι μια κάποια σωτηρία ήταν και η μετανάστευση. Φυσικά όταν παρουσιάστηκε και η ευκαιρία για αυτή, άρχισα να το σκέφτομαι σοβαρά και μετά απο την έρευνά μου είδα οτι είναι ίσως η μόνη λύση λόγω και των συγκυριών. Αρχικά είχα σκοπό να επιστρέψω μετά απο μερικά χρόνια. Ίσως πριν μεγαλώσουν τα παιδιά. Απο οτι βλέπω να συμβαίνει μάλλον θα μείνω εδώ εφ όρου ζωής.
          Τέλος όμως την δική μου θέση την αντιλήφθηκα σαν κάποιου που τυχαίνει να έχει την λόξα, το χόμπι, το μικρόβιο, και τις γνώσεις να κάνει πραγματικότητα μια πύλη ενημέρωσης των υποψήφιων μετανάστών, συμπατριωτών του.
          Μήπως γλυτώσει κάποιος απο κανένα απατεώνα, ή βρεί την απάντηση στο ερώτημά του που θα κρίνει και το αν θα μεταναστεύσει ή οχι. Εαν δεν υπήρχε και ο περιορισμός του νόμου εδώ θα είχα κάνει πολλά περισσότερα.
          Όμως υπάρχουν πάντα ερωτήματα και θέματα που ούτε εγώ μπορώ να τα απαντήσω, ουτε ίσως κανένας άλλος.
          π.χ. υπάρχουν περιπτώσεις δύσκολες, με λεπτομέρειες και συνθήκες περίεργες που μόνο ενας επαγγελματίας με πείρα και βαθιά γνώση του αντικειμένου του μπορεί να κατανοήσει και λύσει.
          Υπάρχουν όμως και ερωτήσεις που ούτε και εκείνος μπορεί να απαντήσει.
          Π.χ. τι απαντάς στην ερώτηση : Θέλω να μεταναστεύσω στην Αυστραλία, εσείς τι λέτε?
          ή την πόσο είναι το κόστος ζωής εκεί? ή την θα βρώ δουλειά αμα έρθω εκεί?
          Η απάντηση σε όλες αυτές τις ερωτήσεις είναι 42.
          Αναφέρομαι φυσικά στον υπερυπολογιστή βαθιά γνώση που έφτιαξαν οι άνθρωποι μέσα στο βιβλίο Γυρίζοντας τον Γαλαξία με οτοστόπ, για να τους απαντήσει στην υπέρτατη ερώτηση σχετικά με την ζωή το σύμπαν και τα πάντα.

          Κλείνοντας να σου πω οτι εχω σβήσει πολύ περισσότερο κείμενο απο αυτό που θα αφήσω τελικά στο μήνυμα αυτό και επίσης οτι εχω μια πελώρια λαχτάρα για ενα ποτό σε ενα μπαρ, και μια φιλική φιλοσοφική συζήτηση που δεν θα οδηγήσει πουθενά αλλά θα μας κάνει να αισθανθούμε άνθρωποι. Διακοπές δεν εχω παει ποτέ και εχω να βγώ έξω πολλά χρόνια, και τώρα σαν μετανάστης στερούμε και την φιλική επαφή και κουβέντα και ξεδίνω με το patriotaki.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #35
            [QUOTE=Nikos Mech Eng;33673]Ναι είναι αλήθεια ότι με ενοχλεί πολύ ο όρος. (Οικονομικός Μετανάστης). Και ο βασικότερος λόγος είναι διότι αναγκάζομαι εγώ τώρα να γίνω οικονομικός μετανάστης!!!Πρέπει να πάω σε μια ξένη χώρα για να καταφέρω να επιβιώνω![QUOTE]

            Αυτό είναι απόσπασμα από το πρώτο σου ποστ. Αναφέρεσαι ξεκάθαρα σε επιβίωση. Εγώ αναφέρομαι σε κάτι άλλο; Άρα λοιπόν εκτός θέματος δεν είμαι. Για την επιβίωσή σου τους πρώτους δύσκολους μήνες αναφέρομαι. Άλλο αν εσύ την ονομάζεις έτσι, αλλά στην ουσία εννοείς άλλο...

            Comment


              #36
              Originally posted by greky View Post
              η αντιδραση που ελεγες !!!!!
              loipon.........να με και γω....που σας παρακολουθω τοσο καιρο , σας διαβαζω,για ολους σας μιλω, και απορω ,πρωτον, με τον χρονο που αφιερωνετε, τον λογο που το κανετε !!! και την διαθεση που σας κατεχει ! γιατι εαν εξαιρεσουμε μερικους , διαπιστωνω μια διαθεση καπως καυστικη οπως ειπες και συ καποια στιγμη , προς ανθρωπους που μαλλον στη θεση που ειναι θελουν ...
              αν και θεωρώ πως όντως αυτό το θέμα δεν είναι για το συγκεκριμένο ποστ, δεν μπορω να μην απαντήσω και μάλιστα σε προσωπικό επίπεδο. με θλίβει πραγματικά όχι η αποψή σου για τον νέο τόπο, καθόλα σεβαστή, για τα σπίτια, για τους ανθρώπους, για τον τζόγο, το αλκοολ, το κάπνισμα, όλα αυτά είναι σίγουρα πολύτιμες πληροφορίες ΑΛΛΑ δεν ανεχομαι προσωπικά να βγάζουμε ευκολα συμπερασματα για την ζωή και την προσωπικότητα των άλλων. τι εννοεις, δεν δουλευει ακόμη και τι εννοεις καθεσαι στον καναπέ και δεν βγαίνεις έξω? επειδή αισθάνθηκα πως η επίθεση έγινε προσωπικά στο πρόσωπο του αγορογιάννη, και δεν θέλω να θεωρηθώ συνηγορός του ούτε ότι γλύφω κάποιον.
              πρώτον θεωρώ πωε δεν γνωρίζουμε το οικονομικό υπόβαθρο του αγορογιάννη και του κάθε αγορογιάννη για να κρίνουμε την θέση του. επιπλέον το γεγονος οτι δεν επιασε δουλεια δεν σημαινει απαραιτήτως ότι δεν έχει δουλειες αλλά μια συνειδητη επιλογή. μπορει να έχει την δυνατοτητα να μην δουλεψει ποτε. αυτο δεν το ξερουμε, και μιλάω για τον καθε αγορογιάννη.
              δευτερον, το γεγονος οτι σε καποιον δεν αρεσει να πινει και να καπνίζει δεν τον κάνει λιγότερο μάγκα και άντρα για μένα. εγώ που ειμαι φανατική καπνίστρια. σεβομαι όμως τις επιλογές των άλλων και δεν κρινω τους ανθρώπους απο τον τρόπο διασκεδασής τους και τις επιλογες που κάνουνε.
              τριτον, αναφέρεις πως κάποιοι σχολιάζουν με καυστική διάθεση, ε λοιπόν σε ενημερώνω πως το μύνημα σου ήτανε όχι μόνο καυστικό αλλα και επικριτικό συγχρόνως.
              τέταρτον, αναφέρεις για δημοκρατία. σωστά όμως μην ξεχνας πως η ελευθερία του ενός αρχίζει εκεί που τελειώνει η ελευθερία του άλλου. άλλωστε εαν δεν είχαμε δημοκρατία δεν θα είχες λόγο αυτή την στιγμή. αυτο το σαιτ, δεν έχει σκοπό μόνο την κατευθυνση όπως αναφέρεις, που μου θυμίζει ένα μάθημα που είχαμε στο γυμνάσιο, άλλωστε δεν την χρειάζομαι και πολύ αυτήν την στιγμή, την κατευθυνσή μου την ξέρω και κάνω συνειδητά τις επιλογές μου, αλλά και την ανταλλαγή απόψεων πάνω σε μια ποικιλία θεμάτων ή να στο πω λαικά και χωριάτικα, σκοπό έχει το ξεχαρμάνιασμα μας απο πολλά άγχη μας.
              και πέμπτον και τελευταίον, μας κατηγορεις οτι φοβόμαστε, ναι αλλά τι? και μόνο το γεγονος οτι υπάρχει αυτο το σαιτ, που κάποιος το ξεκίνησε έστω και απο τον καναπέ του, και μπορεις να ανταλλάσεις απόψεις με ανθρώπους αγνωστους αλλά με κοινό σκοπό, το θεωρώ αρκετή βοήθεια, και μόνο το κουράγιο που παίρνεις σκεπτόμενος ότι δεν είσαι ο μοναδικός αλλά υπάρχουν και άλλοι είναι αρκετό.
              γράφεις πως είσαι απο χωριό και έχεις τσαντήλα, μάθε λοιπόν πως δεν είναι απαραίτητο την τσαντήλα σου να την δειχνεις πάντα με φωνές και με βόλτες στα μπαράκια, πίνοντας μπίρες και καπνίζοντας. μπορεί κάποιος να έχει τσαντήλα, ή κάτι άλλο για να μην το ονομάσω και να το δείχνει με άλλον τρόπο.

              συμπέρασμα, υποστηρίζω το δικαιωμά σου να πεις την αποψή σου ΑΛΛΑ καταδικάζω την ευκολία που κατηγοριοποιείς τους ανθρώπους.
              φιλικά πάντα για να πάρω και γω το συγχωροχάρτι μου!!!!!!!!
              Υ.Γ θα ήθελα να παρακαλέσω τους μοντερατορ, εαν το μύνημα μου δείχνει να προσβάλει κάποιον να το διαγράψουνε
              i don't do drugs, i am drugs!

              Comment


                #37
                Originally posted by greky View Post
                η αντιδραση που ελεγες !!!!!
                loipon.........να με και γω....που σας παρακολουθω τοσο καιρο , σας διαβαζω,για ολους σας μιλω, και απορω ,πρωτον, με τον χρονο που αφιερωνετε, τον λογο που το κανετε !!!.......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                Νομίζω πως σε "πείραξε" η Αυστραλία δεν εξηγείται αλλιώς.
                Καιρός να επιστρέψεις ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΕΚΕΙ.!!!!!

                ps:Φιλικά πάντα.....

                Comment


                  #38
                  Originally posted by Agoriani View Post
                  Θα αποδεχθώ την πρόσκληση ............ Διακοπές δεν εχω παει ποτέ και εχω να βγώ έξω πολλά χρόνια, και τώρα σαν μετανάστης στερούμε και την φιλική επαφή και κουβέντα και ξεδίνω με το patriotaki.
                  Κλείδωσες την απάντησή σου από την αρχή διαγράφοντας τον όρο οικονομικός (μεταναστης) και κρατώντας μόνο το "μετανάστης". Αν και έχω πάρα πολύ διάθεση να μιλήσουμε γενικά, η απάντησή σου δεν κάλυψε την ερώτηση. Όχι πως είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις. Είπαμε, χαλαρή κουβέντα κάνουμε εδώ. Και επίσης, σε εκείνο το bar έχω τη δυνατότητα μόνο για ένα ποτό γιατί "είμαι" οικονομικός μετανάστης. Αν είχα τη δυνατότητα για 2ο και για 3ο τότε ναι, να συζητήσουμε γενικά όσο θές και να πλατιάσουμε ακόμα περισσότερο. Όμως κατάλαβε την αγωνία μου και αν μπορείς (ή/και θες) απάντησε σε αυτό που με απασχολεί. "Δουλειά θα βρώ?"

                  Υ.Γ. Ελπίζω να έχεις καταλάβει τους λόγους που άνοιξα το θέμα και να σου είναι σαφές ότι μάλλον τα προσωπικά μου ερωτηματικά τα έχω διευθετήσει. Για τα ερωτήματα που θα μου προκύψουν στο μέλλον κατά την διάρκεια αυτού του "ταξιδιού" ευτυχώς υπάρχουν πολλοί καλοί φίλοι εδώ για να μου απαντήσουν.

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by dj_takis View Post
                    Αυτό είναι απόσπασμα από το πρώτο σου ποστ. Αναφέρεσαι ξεκάθαρα σε επιβίωση. Εγώ αναφέρομαι σε κάτι άλλο; Άρα λοιπόν εκτός θέματος δεν είμαι. Για την επιβίωσή σου τους πρώτους δύσκολους μήνες αναφέρομαι. Άλλο αν εσύ την ονομάζεις έτσι, αλλά στην ουσία εννοείς άλλο...
                    dj_takis... Θα προσπαθήσω όσο μπορώ να διαφυλάξω το νόημα του θέματος του post αν και βλέπω πόσο δύσκολο είναι (όχι μόνο στο παρόν αλλά και σε πολλά άλλα εδώ στο forum). Αν ήθελα μια γενική συζήτηση τότε θα επέλεγα όποιο θέμα ήδη είναι ανοιχτό στο forum και θα πόσταρα την ερώτησή μου. Ξέρεις, "έχω κάνει και γω μερος της διαδρομή μου" και έχω περάσει από το στάδιο της ανάλυσης των δεδομένων στο στάδιο της σύνθεσης. Αφού λοιπόν δεν κατάλαβες, σε ξαναπαραπέμπω φιλικά σε ανάγνωση τόσο του θέματος, όσο και όλων των post όλων όσων συμμετείχαν (και όχι αποσπασματικά) και αναμένω ευχαρίστως τοποθέτησή σου επί του θέματος. Sorry που ακούγομαι απότομος αλλά κάποια στιγμή πρέπει να μάθουμε να διαβάζουμε αυτά που γράφονται και να καταλαβαίνουμε αυτά και όχι ό,τι δημιουργείται ως ερέθισμα λόγω της ανάγνωσης στον εγκέφαλό μας.

                    Και τέλος, το τι εννοώ, άσε και τους 840+ επισκέπτες του θέματος μέσα σε μία μέρα (!!!) από την πρώτη ανάρτησή του να το κρίνουν. Ασφαλώς και εσύ είσαι ο ένας στους 840 και η γνώμη σου μετράει. Και πάλι σε ευχαριστώ για την συμμετοχή.

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                      Κλείδωσες την απάντησή σου από την αρχή διαγράφοντας τον όρο οικονομικός (μεταναστης) και κρατώντας μόνο το "μετανάστης". Αν και έχω πάρα πολύ διάθεση να μιλήσουμε γενικά, η απάντησή σου δεν κάλυψε την ερώτηση. Όχι πως είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις. Είπαμε, χαλαρή κουβέντα κάνουμε εδώ. Και επίσης, σε εκείνο το bar έχω τη δυνατότητα μόνο για ένα ποτό γιατί "είμαι" οικονομικός μετανάστης. Αν είχα τη δυνατότητα για 2ο και για 3ο τότε ναι, να συζητήσουμε γενικά όσο θές και να πλατιάσουμε ακόμα περισσότερο. Όμως κατάλαβε την αγωνία μου και αν μπορείς (ή/και θες) απάντησε σε αυτό που με απασχολεί. "Δουλειά θα βρώ?"

                      Υ.Γ. Ελπίζω να έχεις καταλάβει τους λόγους που άνοιξα το θέμα και να σου είναι σαφές ότι μάλλον τα προσωπικά μου ερωτηματικά τα έχω διευθετήσει. Για τα ερωτήματα που θα μου προκύψουν στο μέλλον κατά την διάρκεια αυτού του "ταξιδιού" ευτυχώς υπάρχουν πολλοί καλοί φίλοι εδώ για να μου απαντήσουν.
                      Χωρίς να χλευάζω την ερώτησή σου, πιστεύω οτι σου απάντησα ήδη. Η απάντηση είναι 42.
                      Υπομονή και επιμονή patriotes.

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                        dj_takis... Θα προσπαθήσω όσο μπορώ να διαφυλάξω το νόημα του θέματος του post αν και βλέπω πόσο δύσκολο είναι (όχι μόνο στο παρόν αλλά και σε πολλά άλλα εδώ στο forum). Αν ήθελα μια γενική συζήτηση τότε θα επέλεγα όποιο θέμα ήδη είναι ανοιχτό στο forum και θα πόσταρα την ερώτησή μου. Ξέρεις, "έχω κάνει και γω μερος της διαδρομή μου" και έχω περάσει από το στάδιο της ανάλυσης των δεδομένων στο στάδιο της σύνθεσης. Αφού λοιπόν δεν κατάλαβες, σε ξαναπαραπέμπω φιλικά σε ανάγνωση τόσο του θέματος, όσο και όλων των post όλων όσων συμμετείχαν (και όχι αποσπασματικά) και αναμένω ευχαρίστως τοποθέτησή σου επί του θέματος. Sorry που ακούγομαι απότομος αλλά κάποια στιγμή πρέπει να μάθουμε να διαβάζουμε αυτά που γράφονται και να καταλαβαίνουμε αυτά και όχι ό,τι δημιουργείται ως ερέθισμα λόγω της ανάγνωσης στον εγκέφαλό μας.

                        Και τέλος, το τι εννοώ, άσε και τους 840+ επισκέπτες του θέματος μέσα σε μία μέρα (!!!) από την πρώτη ανάρτησή του να το κρίνουν. Ασφαλώς και εσύ είσαι ο ένας στους 840 και η γνώμη σου μετράει. Και πάλι σε ευχαριστώ για την συμμετοχή.
                        Λυπάμαι που δεν κατάλαβες τίποτα από το νόημα των όσων έγραψα, αλλά ούτε και κάποιων απ' όσων απάντησαν, όσο κι αν προσπαθείς να μεταδώσεις το αντίθετο. Δεν προσπαθώ άλλο, και το σταματάω εδώ γιατί τώρα είμαστε όντως off topic. Από μένα τέλος.

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by Agoriani View Post
                          Χωρίς να χλευάζω την ερώτησή σου, πιστεύω οτι σου απάντησα ήδη. Η απάντηση είναι 42.
                          Η ερώτηση είναι αδύνατο να χλευαστεί. Σπανίως μια ερώτηση είναι σωστή ή λάθος. Οι απαντήσεις είναι αυτές που αξιολογούνται. Πάντως η απάντησή σου καταγράφηκε και σε ευχαριστώ για την συμμετοχή και κυρίως όσους μου δώσανε τη δυνατότητα υποβολής ερωτήσεων και έκφρασης μέσα στο forum.

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by dj_takis View Post
                            Να μου επιτρέψεις μια παρέμβαση, αν και δεν είμαι οικονομικός μετανάστης ακόμα, και βρίσκομαι στη Μελβούρνη για την λεγόμενη "αναγνώριση". Η demi λέει ξεκάθαρα ότι δεν θα βρεις τη δουλειά που θες, όπως τη θες, μέσα σε δυο μήνες. Δεν είπε πουθενά ότι αν ψάξεις οτιδήποτε, δεν θα βρεις κάτι για να επιβιώσεις μέσα σ' αυτούς τους μήνες. Εκτός αν δεν είσαι διατεθιμένος να κάνεις κάτι τέτοιο. Η απάντηση που έδωσες, δείχνει ότι εσύ εννοείς αποκλειστικά και μόνο σύμφωνα με το τι ζητάς εσύ. Άρα λοιπόν αν είσαι διατεθιμένος να κάνεις οτιδήποτε μέχρι κάποιο βιογραφικό σου να έχει την τύχη που του αρμόζει, το απόθεμά σου παίρνει παράταση, και μαζί μ' αυτό οι ελπίδες σου για ένα καλύτερο αύριο. It's up to you mate!
                            Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                            Θα σε παρέπεμπα στον τίτλο του θέματος και σε ανάγνωση των post που έχουν παρουσιαστεί στο παρόν θέμα. Ασφαλώς και η ερώτηση μου είναι προσανατολισμένη και δεν αφήνεται περιθώριο για καμία άλλη ερμηνεία! Μιλάω για τον οικονομικό μετανάστη! Πόσο πιο ξεκάθαρα να το πω? Όσοι έχουν κάτι να πουν επί του θέματος ας μιλήσουν, άσχετα αν είναι σωστή ή λάθος (αλήθεια ποιός κρίνει?), ας το πουν. Αλλά να κρίνουμε την ερώτηση (το ζητούμενο)?..... Δεν είναι αλλοπρόσαλο?

                            Το μέρος της απάντησής σου που αφορά τον οικονομικό μετανάστη είναι όντως χρήσιμο. Δίνεις μια οπτική των δυνατοτήτων που έχει κανείς μπροστά του στην περίπτωσή του (οικονομικού μετανάστη).
                            [QUOTE=dj_takis;33676][QUOTE=Nikos Mech Eng;33673]Ναι είναι αλήθεια ότι με ενοχλεί πολύ ο όρος. (Οικονομικός Μετανάστης). Και ο βασικότερος λόγος είναι διότι αναγκάζομαι εγώ τώρα να γίνω οικονομικός μετανάστης!!!Πρέπει να πάω σε μια ξένη χώρα για να καταφέρω να επιβιώνω!

                            Αυτό είναι απόσπασμα από το πρώτο σου ποστ. Αναφέρεσαι ξεκάθαρα σε επιβίωση. Εγώ αναφέρομαι σε κάτι άλλο; Άρα λοιπόν εκτός θέματος δεν είμαι. Για την επιβίωσή σου τους πρώτους δύσκολους μήνες αναφέρομαι. Άλλο αν εσύ την ονομάζεις έτσι, αλλά στην ουσία εννοείς άλλο...
                            Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                            dj_takis... Θα προσπαθήσω όσο μπορώ να διαφυλάξω το νόημα του θέματος του post αν και βλέπω πόσο δύσκολο είναι (όχι μόνο στο παρόν αλλά και σε πολλά άλλα εδώ στο forum). Αν ήθελα μια γενική συζήτηση τότε θα επέλεγα όποιο θέμα ήδη είναι ανοιχτό στο forum και θα πόσταρα την ερώτησή μου. Ξέρεις, "έχω κάνει και γω μερος της διαδρομή μου" και έχω περάσει από το στάδιο της ανάλυσης των δεδομένων στο στάδιο της σύνθεσης. Αφού λοιπόν δεν κατάλαβες, σε ξαναπαραπέμπω φιλικά σε ανάγνωση τόσο του θέματος, όσο και όλων των post όλων όσων συμμετείχαν (και όχι αποσπασματικά) και αναμένω ευχαρίστως τοποθέτησή σου επί του θέματος. Sorry που ακούγομαι απότομος αλλά κάποια στιγμή πρέπει να μάθουμε να διαβάζουμε αυτά που γράφονται και να καταλαβαίνουμε αυτά και όχι ό,τι δημιουργείται ως ερέθισμα λόγω της ανάγνωσης στον εγκέφαλό μας.

                            Και τέλος, το τι εννοώ, άσε και τους 840+ επισκέπτες του θέματος μέσα σε μία μέρα (!!!) από την πρώτη ανάρτησή του να το κρίνουν. Ασφαλώς και εσύ είσαι ο ένας στους 840 και η γνώμη σου μετράει. Και πάλι σε ευχαριστώ για την συμμετοχή.
                            Originally posted by dj_takis View Post
                            Λυπάμαι που δεν κατάλαβες τίποτα από το νόημα των όσων έγραψα, αλλά ούτε και κάποιων απ' όσων απάντησαν, όσο κι αν προσπαθείς να μεταδώσεις το αντίθετο. Δεν προσπαθώ άλλο, και το σταματάω εδώ γιατί τώρα είμαστε όντως off topic. Από μένα τέλος.
                            Αγαπητέ dj_takis,
                            Στην πρώτη σου απάντηση στηριζόμενος ουσιαστικά στην απάντηση της Demi έκανες μια παρέμβαση. Μέχρι εκεί καλά. Μετά συνέχισες λέγοντας :"Η απάντηση που έδωσες, δείχνει ότι εσύ εννοείς αποκλειστικά και μόνο σύμφωνα με το τι ζητάς εσύ. " Σου απάντησα αμέσως ότι για λόγους ασφάλειας του θέματος οφείλουμε να σεβαστούμε τον προσανατολισμό του, ενώ σε συγχάρηκα για το μέρος της απάντησής σου που είχε σχέση με το θέμα χαρακτηρίζοντάς το "χρήσιμο". Ενοχλημένος, μου απάντησες απομονώνοντας την πρώτη σειρά του πρώτου post, δικαιολογώντας ότι δεν είσαι εκτός θέματος και συνέχισες λέγοντας "Άλλο αν εσύ την ονομάζεις έτσι, αλλά στην ουσία εννοείς άλλο...". Δεν είπα ποτέ ότι είσαι εκτός θέματος, εγώ γράφω μόνο αυτά που χρειάζονται (μίλησα για "παραπομπή" που είναι τελειως διαφορετική η ερμηνεία της λέξης από το off topic). Με "κατηγόρησες" ότι άλλα ονοματίζω και άλλα εννοώ..., και αναγκάστηκα να ξανααπαντήσω αμέσως ώστε να διαφυλάξω το νόημα του θέματος παροτρύνοντας σε εκ νέου να παρακολουθήσεις και τις απαντήσεις των συμμετεχόντων και τους διαλόγους που έγιναν με αυτούς. Ομολογώ ότι βρήκα την ευκαιρία με εσένα ώστε να καυτηριάσω το γεγονός ότι συχνά παρασυρόμαστε και αντί να μένουμε στο θέμα συχνά παρεκτρεπόμαστε. Για να μην φανώ αγενής και μονόχνωτος σου ζήτησα και sorry προσπαθώντας μάλιστα να αμβλύνω τις όποιες οξύνσεις δημιουργήθηκαν χρησιμοποιώντας στις εκφράσεις μου α' πληθυντικό πρόσωπο προκειμένου να μην σε καταδεικνύω. Κατέληξα κάνοντας μια αναφορά στην επισκεψιμότητα του θέματος επιδεικνύοντας (ναι!) το ενδιαφέρον που παρουσίασε το θέμα έτσι όπως ετέθη και σχολισάστηκε από τους συμμετέχοντες αναδεικνύοντας και τη δική σου συμβολή.
                            Και καταλήγεις να με λυπάσαι επειδή "δεν κατάλαβα τίποτα από όσα έγραψες αλλά ούτε και κάποιων απ' όσων απάντησαν, όσο κι αν προσπαθώ να μεταδώσω το αντίθετο"....... ?
                            .....
                            Α ρε takis,... Αλήθεια, είσαι τόοοοσο σίγουρος για την πρόθεσή μου να αναρτήσω αυτό το θέμα? Είσαι τόοοοοοσο σίγουρος ότι το ζητούμενό μου είναι να πάρω κάποια συγκεκριμένη απάντηση? Είσαι τόοοοοοσο σίγουρος ότι την απάντηση την θέλω εγώ? Είσαι τόοοοοοσο σίγουρος ότι με ενδιαφέρει κάποια προσωπική αντιπαράθεση μαζί σου? Είσαι τόοοοοσο σίγουρος ότι δεν αναγνωρίζω ότι απουσία του κοινού ζητήματος "της μετανάστευσης" η αντιπαράθεσή μας δεν θα είχε λόγο ύπαρξης? Το ότι θέλω να αναδείξω κάποιο συμπέρασμα από το θέμα που συνέταξα είναι ασφαλώς πρόδηλο! Ίσως δεν είναι ξεκάθαρο από την αρχή των post του θέματος, αλλά περισσότερο με την ροή των ερωταπαντήσεων.

                            Comment


                              #44
                              συγχαρητηρια πολυ ωραιο ποστ

                              Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                              Ναι είναι αλήθεια ότι με ενοχλεί πολύ ο όρος. (Οικονομικός Μετανάστης). Είχα συνηθίσει οικονομικούς μετανάστες να θεωρώ τους Πακιστανούς, τους Αλβανούς, τους Γεωργιανούς, τους Βούλγαρους, .... παλιότερα τους Πολωνούς ... ............................................
                              Μπραβω φιλε Νικο και παλι ,με αφορμη τα οσα γραφεις πιστεψε με εχω και εγω τους ιδιους προβληματισμους .Για να μην σας κουρασω θα ηθελα να προσθεσω και την αποψη μου σχετικα με το Patriotaki .Καλο το εργο που προσφερει αλλα επι του παροντος θα προτιμουσα να ειχε οπως το αναφερεις και εσυ ενα χαρακτηρα ποιο ρεαλιστικο ως προς το ζητουμενο ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΕΑΝ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΠΑΤΡΙΟΤΕΣ που βρισκουνται ηδη εκει θα μπορουσαν να εστιασουν τι βοηθεια τους,( που προς θεου τι θεωρω αρκετα μεγαλη και την εκτιμω ) ωστε το πατριοτακι να εξελιχθει σε μια ΜΗΧΑΝΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΟΡΙΖΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ θα ειχε τα καλυτερα αποτελεσματα .Αλλωστε εγω προσωπικα ειμαι απο τους ελληνες που πιστευω οτι οι ελληνες (οπως πολυ σωστα το εχει αποδειξει και η πανταχου παρων ομογενεια )ειναι ενας περιφανος λαος με ανθρωπισμο ,πνευματωδης,εργατικος και πολλα επιτευματα σ'ολους τους τομεις της ανθρωπινης ζωης .Αλλωστε γιατι να ειμαστε περιφανη μονο για την αρχαια Ελλαδα και γιατι οχι για την γεννια μας .Εμεις οι ιδιοι πρεπει να κανουμε την αλλαγη και ας ειναι αυτη και απο την θεση του ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗ..

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by demi View Post
                                Νίκο ,

                                Όλοι έχουν δικαίωμα στο όνειρο φυσικά αλλά από την εμπειρία μου 5000 ευρώ δεν φτάνουν για να εγκατασταθεις σε μια άλλη χώρα..
                                αν μου επιτρεπεται μια διευκρινηση πανω σαυτο...5.000ευρω δε φτανουν για να εγκατασταθεις στην αυστραλια συγκεκριμενα οχι γενικος σε οποιαδιποτε χωρα...Αλλοι καναν την αρχη τους με 1,500 και 2,000ευρω και αλλοι με λιγοτερα..αλλα για αυστραλια αν δεν εχει καποιος καπου να μεινει και ειναι μονος του δεν φτανουν ουτε για ζητω συμπεριλαμβανομενου και του εισητηριου και της βιζας πραγματα που αλλιως δεν πας εκει!

                                Και λιγο ποιο συγκεκριμενα τωρα στο θεμα αν θα βρει καποιος δουλεια εκει....Ναι θα βρει αν εχει γεματες τσεπες για να την βγαλει εκει...Θα βρει συντομα δουλεια???Αγνωστο.....ειναι θεμα τυχης και ποσο διατεθημενος ειναι ο καθενας να τρεξει και να ψαχτει....Ποσες ειναι οι πιθανοτητες να βρει καποιος δουλεια πανω στην ειδικοτητα του???Πολυ λιγοτερες απο αυτες πουχει καποιος που ψαχνει να βγαλει ενα μεροκαματο οπουδιποτε γιατι ως γνωστον οποιος διαλεγει δουλειες μπορει να αργησει να βρει αυτο που ψαχνει,και οποιος διαλεγει εγω δεν μπορω να τον πω οικονομικο μεταναστη, γιατι ο οικονομικος μεταναστης παει καπου και κοιτα να κανει οτι μπορει για να ζησει που σημαινει πως στη πατριδα του ειχε εξαντλησει οτι ειδους δουλεια υπηρχε και δεν βρηκε τιποτα και ετσι αναγκαστηκε να φυγει....
                                Αυτος τωρα που φευγει για μια ποιο ποιοτικη ζωη για να παει σενα κρατος που παρεχει καλυτερη παιδεια,καλυτερη υγεια,καλυτερες συνθηκες διαβιωσης γενικοτερα που ταυτοχρονα βλεπει πως στη δικια του χωρα δεν τα βγαζει περα μιας και εχει εξαντλησει οτι μπορουσε να κανει απο θεμα δουλειας και δεν βρισκει κατι και φευγει για ολους αυτους τους λογους εξω,ε αυτον λοιπον δεν ξερω πως να τον χαρακτηρισω με μια λεξη...
                                Ενα βλεπω εγω παντος...η αυστραλια φαινεται νανοιγει τις πορτες στο κοσμο οσον αφορα συγκεκριμενες ειδικοτητες..τις ανοιγει ομως για μια συγκεκριμενη μεριδα ανθρωπων..οχι για οικονομικους μεταναστες αλλα για ανθρωπους πουχουν πτυχια και λεφτα να ''επενδυσουν'' γιατι προκειται για επενδυση...πρωτα ξεσκιζεσαι να δινεις και μετα περνεις και αυτο οταν φτασει η ωρα σου να παρεις..Ενας οικονομικος μεταναστης δεν εχει να επενδυσει απλα αρα και δεν παει....αυτος που πηγαινει αυστραλια δεν λεγεται οικονομικος μεταναστης αρα ποιος ο λογος να μιλαμε για οικομικους μεταναστες στην αυστραλια?Πρεπει να διατυπωθει αλλιως η ερωτηση αν θα βρει δουλεια ενας οικονομικος μεταναστης στην αυστραλια...γιατι το οικονομικος και η αυστραλια δεν πανε μαζι......
                                Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

                                Comment

                                Working...
                                X