Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Nikos Mech Eng

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    χρονια πολλα και απο μενα..να χαιρεσαι το ονομα σου...

    Comment


      Χρόνια πολλά και από μένα κάλλιο αργά παρά ποτέ ότι επιθυμείς !!
      ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

      Comment


        χρονια πολλα Νικο πολυχρονος..λιγο αργα βεβαια το θυμηθηκα...χαχαχα ευχομαι να πανε τα πραγματα οπως τα θες και συντομα να χεις οτι επιθυμεις )
        Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

        Comment


          Originally posted by kelly View Post
          σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και να τα καταφέρεις να φτάσεις και στη βίζα!!!
          Originally posted by gogita View Post
          Niko ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ ΠΟΛΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!!
          Ευχομαι να καταφερεις ο,τι εχεις ονειρευτει στη ζωη σου και συντομα!!!!!
          Originally posted by vpappas
          ...χρονια πολλα!!!...να χαιρεσαι το ονομα σου!!!
          Originally posted by lucia View Post
          Χρόνια σου πολλά Νίκο. Ό,τι επιθυμείς να γίνει πραγματικότητα
          Originally posted by ευανθια View Post
          Νικο ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ !!!!!!
          Originally posted by louizianna View Post
          χρονια πολλα και απο μενα..να χαιρεσαι το ονομα σου...
          Originally posted by kikirikoy View Post
          Χρόνια πολλά και από μένα κάλλιο αργά παρά ποτέ ότι επιθυμείς !!
          Originally posted by sal22 View Post
          χρονια πολλα Νικο πολυχρονος..λιγο αργα βεβαια το θυμηθηκα...χαχαχα ευχομαι να πανε τα πραγματα οπως τα θες και συντομα να χεις οτι επιθυμεις )
          Σας υπερ-ευχαριστώ όλους!!! Πάμε για μπυρίτσες???

          Comment


            πλακα πλακα δεν κανονιζουμε κ οι ελλαδιτες μια συναντηση να αλληλοεμψυχωθουμε?

            Comment


              Originally posted by gogita View Post
              πλακα πλακα δεν κανονιζουμε κ οι ελλαδιτες μια συναντηση να αλληλοεμψυχωθουμε?
              Η ιδεα σου ειναι θαυμασια gogita για να δουμε προσελευση...Νικολα πολυχρονος και απο μενα!!

              Comment


                Προτεινετε ημερομηνια...για μερος λογικα κεντρο να βολευτουν οσοι μπορεσουν.Να πουμε ενα απο τα επομενα σκ?

                Comment


                  Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                  Σας υπερ-ευχαριστώ όλους!!! Πάμε για μπυρίτσες???

                  είμαι μέσα!!!!

                  Comment


                    Ραντεβού για καφέ... 17-12-2011.

                    Originally posted by gogita View Post
                    Προτεινετε ημερομηνια...για μερος λογικα κεντρο να βολευτουν οσοι μπορεσουν.Να πουμε ενα απο τα επομενα σκ?
                    ......καλησπέρα σε όλους, έχουμε πει με άλλα 5 μέλη να βρεθούμε
                    .... το σάββατο 17-12-2011 μπροστά στην πρεσβεία της αυστραλίας 11 π.μ. για να πιούμε καφέ όλοι μαζί....
                    ........περιμένουμε απαντήσεις....
                    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                    Comment


                      Συνάντηση αθηνα

                      καλό ακούγεται! μέσα!

                      Comment


                        Originally posted by jini View Post
                        καλό ακούγεται! μέσα!
                        Παιδιά, βάλτε την πρόσκληση σε νέο thread να την βλέπει όλος ο κόσμος!!!

                        Comment


                          Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                          Παιδιά, βάλτε την πρόσκληση σε νέο thread να την βλέπει όλος ο κόσμος!!!

                          Comment


                            Να θεσω ενα θεμα-προβληματισμο?
                            Τον τελευταιο καιρο διαβαζα καποια ξενα φορουμ στα οποια ελεγαν ανθρωποι που εκαναν το μεγαλο βημα για Αυστραλια οτι χρειαστηκε 4-5-6 μηνες να βρουνε δουλεια (μιλαω για μηχανικους).Και βασισμενος πανω στις εμπειριες της Demi που κ αυτη εκανε 3-4 μηνες θετω στον εαυτο μου κυριως το ερωτημα εαν αξιζει καποιος (μηχανικος) να τραβηξει ολο αυτο το κουπι μερτι να παρει βιζα, να κατεβει ξεκρεμαστος κατω (δεν εχω συγγενεις να με φιλοξενησουν,δεν εχω κανεναν γνωστο) να επενδυσει χρηματα βαζοντας ενα οριο 3-4 μηνες χωρις να ξερει τι θα γινει αν θα βρει δουλεια.Προσωπικα εχω Βρετανικο πτυχιο οποτε αν ειναι γιατι να μην παω 5-6 μηνες στην Αγγλια που μπορω κ αυριο αφου κ τα εισητηρια θα ειναι πιο φτηνα κ τα εξοδα της διαμονης θα τα κανω ειτε παω Αγγλια ειτε Αυστραλια.Θελω να καταληξω στο οτι ειμαστε ρε παιδια τοσο σιγουροι οτι κανουμε τοσο κοπο κ θα βρουμε δουλεια κατω?Το σκεφτεται κανενας αλλος η μονο εμενα απασχολει αυτο το θεμα?

                            Comment


                              Originally posted by Panos2080 View Post
                              Να θεσω ενα θεμα-προβληματισμο?
                              Τον τελευταιο καιρο διαβαζα καποια ξενα φορουμ στα οποια ελεγαν ανθρωποι που εκαναν το μεγαλο βημα για Αυστραλια οτι χρειαστηκε 4-5-6 μηνες να βρουνε δουλεια (μιλαω για μηχανικους).Και βασισμενος πανω στις εμπειριες της Demi που κ αυτη εκανε 3-4 μηνες θετω στον εαυτο μου κυριως το ερωτημα εαν αξιζει καποιος (μηχανικος) να τραβηξει ολο αυτο το κουπι μερτι να παρει βιζα, να κατεβει ξεκρεμαστος κατω (δεν εχω συγγενεις να με φιλοξενησουν,δεν εχω κανεναν γνωστο) να επενδυσει χρηματα βαζοντας ενα οριο 3-4 μηνες χωρις να ξερει τι θα γινει αν θα βρει δουλεια.Προσωπικα εχω Βρετανικο πτυχιο οποτε αν ειναι γιατι να μην παω 5-6 μηνες στην Αγγλια που μπορω κ αυριο αφου κ τα εισητηρια θα ειναι πιο φτηνα κ τα εξοδα της διαμονης θα τα κανω ειτε παω Αγγλια ειτε Αυστραλια.Θελω να καταληξω στο οτι ειμαστε ρε παιδια τοσο σιγουροι οτι κανουμε τοσο κοπο κ θα βρουμε δουλεια κατω?Το σκεφτεται κανενας αλλος η μονο εμενα απασχολει αυτο το θεμα?
                              Panos2080 προτείνω επειδή το θέμα που ανοιγεις είναι σοβαρότατο να το βάλεις στο thread για μηχανικούς. Anyway, μια απάντηση από μένα....

                              Αν παρατήρησες η ανταπόκρισή μου αρχίζει με τέτοια βασικά ερωτήματα.... "Δουλειά θα βρώ?"...

                              Η αλήθεια είναι ότι, μετά το πρώτο καιρό που κάποιος εξετάζει το θέμα της μετανάστευσης στην Αυστραλία, αρχίζει και σκέφτεται τέτοια πράγματα όπως εσύ. Το έχω περάσει και εγώ. Άκουγα και διάβαζα ότι η προσπάθεια για κάποιον με το δικό σου προφιλ (και το δικό μου) είναι πολύ δύσκολη. Διάβαζα τους χρόνους που χρειάζονται για να βρει κάποιος δουλειά. Δουλειά της προκοπής εννοώ και όχι του ποδαρίού. Δουλειά μηχανικού και όχι σχεδιαστή. Δουλειά με σοβαρές αποδοχές και όχι 3 και 60.

                              Έχω καταλήξει σχεδόν στα ίδια συμπεράσματα και με εσένα. Είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρει κάποιος μηχανικός δουλειά όπως την εννοούμε και την ονειρευόμαστε. Μπορεί να έχουμε φτιάξει ένα όνειρο στο μυαλό μας αλλά αυτό είναι τελείως μα τελείως απατηλλό. Ας εξηγηθώ:

                              1. Ακούμε ότι στη Αυστραλία ότι υπάρχουν δουλειές και ότι η ανεργία είναι μόνο περίπου 5%. Αυτή είναι τελείως άχρηστη πληροφορία!!! 5% είναι για τους Αυστραλούς, όχι για τους μετανάστες!

                              2. Δουλειές υπάρχουν αλλά που? Προφανώς το όνειρο ενός μετανάστη είναι να πάει κάπου καλύτερα από τον τόπο του! Άρα, τα πρώτα όνειρα του μετανάστη δημιουργούνται στις Αυστραλέζικες μεγαλουπόλεις που, κακά τα ψέματα, οι περισσότεροι τις προτιμούμε λόγω facilities και επιλογών. Όμως ήδη φαντάζομαι να έχεις διαβάσει για το τι γίνεται εκεί από ανεργία και το downsizing που κάνουν οι τεχνικές εταιρείες λόγω κρίσης. Όταν το πρωτοδιάβασα νόμισα ότι είναι διαδόσεις. Αργότερα μιλώντας με ανθρώπους του κατασκευαστικού κλάδου εκεί μου επιβεβαίωσαν ότι εντός του 2011 έκαναν μείωση προσωπικού περίπου 20-25%. Σήμερα λοιπόν η Μελβούρνη "βρωμάει" από τεχνικούς ανθρώπους ξώμπαρκους που είτε αρκούνται στα επιδόματα είτε είναι ασιάτες και ινδοί με 3-5 χρόνια προυπηρεσίας είτε είναι σε αναζήτηση εργασίας. Όποιος Έλληνας μηχανικός πιστεύει ότι μπορεί να τοποθετηθεί σε μεγαλούπολη στη συγκεκριμένη κατάσταση πρέπει πρώτα να επισκευτεί ψυχίατρο. (υπερβάλλω φυσικά). Να προσθέσω επίσης και το εξής: Αρκετοί μεσήλικες (λίγο παραπάνω από τα 50) είχαν αποσυρθεί από την ενεργό δράση επιλέγοντας να ζήσουν με τα επιδόματα. Όμως, τόσο η μείωση των επιδομάτων (δυστυχώς δεν βρήκα εύκαιρη την αναφορά για να την κάνω Link), όσο και η αύξηση του κόστους ζωής στην Αυστραλία αναγκάζει αυτούς τους ανθρώπους να επιστρέψουν στην ενεργό δράση. Και μιλάμε για 50+ μηχανικούς που παίζουν την αγορά της Αυστραλίας στα δάχτυλα! Έτσι λοιπόν μενει για τους μετανάστες η επιλογή της Αυστραλιανής επαρχίας. Γιατί? Γιατί εκεί γίνονται Mega Projects (φράγματα, ορυχεία, σταθμοί παραγωγής ενέργειας κλπ). Σε τέτοια έργα και σε τέτοιες περιοχές θα βρει ένας μετανάστης δουλειά.

                              3. Για να θεωρηθεί ένας Έλληνας μηχανικός (με Ελληνικές σπουδές) εφάμιλος και αξιοποιήσιμος στην Αυστραλιανή αγορά πρέπει να περάσει 40 κύματα. Εξετάσεις γλώσσας, αναγνώριση σπουδών, αναγνώριση εμπειρίας, τεστ.... τεστ.... τεστ..... και μετά από όλα αυτά να πιάσει μια δουλειά σε επίπεδο entry (άντε λίγο παραπάνω). Και αποδοχές? Γύρω στα 100.000$ μικτά. Στην αρχή σου φαίνεται μια χαρά αποδοχές, όμως όταν αρχίζεις και μαθαίνεις το κόστος ζωής εκεί και συνειδητοποιείς ότι τα έξοδα του 1ου -2ου χρόνου για σενα σαν μετανάστης θα είναι 1,5 έως 2 φορές πάνω από το μέσο όρο, αντιλαμβάνεσαι ότι 100.000 δεν φτάνουν ούτε για γιούχου! Άρα? Θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσει ο μετανάστης γερό (πολύ γερό) κομπόδεμα.

                              4. Αν ήμουν 25-30 χρονών μηχανικός και μόλις είχα τελειώσει στρατό και δεν είχα κανένα μέλλον στην Ελλάδα (και αποκλείεται να υπάρξει ποτέ) τότε θα μπορούσα να τη βγάλω το 1ο καιρό μέχρι να βρω δουλειά και αργότερα μέχρι να τακτοποιηθώ με λίγο κομπόδεμα. 20.000 θα με φτάνανε. Αλλά αν είσαι 30, 35, 40+ τότε οι απαιτήσεις σου από τη ζωή και από τον εαυτό σου είναι διαφορετικές. Ακούω για κόσμο που πάει με τουριστική βίζα και μένει σε πανσιόν με 5-6 ακόμα στο ίδιο δωμάτιο. Εγώ δεν μπορώ να το κάνω πια αυτό! Το έκανα σαν φοιτητής αλλά τώρα δεν μπορώ. Γιατί? Πές με καλομαθημένο αλλά sorry ..... δεν θα πάρω! Τι σημαίνει πρακτικά αυτό? Πρέπει να υπολογίσεις περίπου 50.000$/έτος καβάντζες μέχρι η ζωή σου να πάρει ένα καλό ρυθμό, μέχρι να έχεις εισοδήματα καθαρά πάνω από 125.000$. Μέχρι τότε θα χρηματοδοτείς και εσύ την ζωή σου για να είναι καλή.

                              5. Η ζωή του μετανάστη που δεν έχει άκρες (γνωστούς, υπηκοότητα, συγγενείς) μπορεί να τακτοποιηθεί μετά από 2-3 χρόνια. Όποιος πιστεύει το αντίθετο θα χρειαστεί και πάλι ψυχίατρο. Αν δεν πάει στον ψυχίατρο τώρα, θα πάει όσο θα ζει εκεί που θα διαπιστώσει ότι οι αντιξοότητες του δημιουργούν πλείστα ψυχολογικά προβλήματα! Ας θυμηθούμε ότι εκεί δεν θα υπάρχουν ούτε φίλοι, ούτε συγγενείς, ουτε θα μπορούμε να εκφράσουμε το παράπονό μας στη γλώσσα μας!!! Χτύπημα στην πλάτη δεν θα μας ρίξει κανείς! Και μέχρι το skype να αναβαθμίσει τα tools και με το πάτημα ενός κουμιού να κάνουμε και αγκαλιά στον άλλον (ή να μας κάνει).... θα περάσει καιρός.

                              6. Μετανάστευση σημαίνει "ρίχνω μαύρη πέτρα πίσω μου". Φυσικά υπάρχουν και οι φίλοι που ανταποκρίνονται εδώ στο forum που έχουν 2η πατρίδα τους την Αυστραλία. Ας μην αυταπατώμεθα. Εϊναι άλλη κατηγορία τα παιδιά. Άλλα τα δεδομένα τους και άλλα τα δεδομένα του Έλληνα που δεν έχει τις προδιαγραφές τους. Όλα αυτά τα παιδιά το έχουν πει σε ανύποπτο χρόνο ότι θεωρούν ευλογημένους τους εαυτούς τους που είχαν αυτή την ευκαιρία. (Όχι ότι τους χαρίστηκε τίποτα, κι αυτοί το πάλεψαν - και μάλιστα χωρίς πατριωτάκι).

                              7. Οι περισσότεροι επίδοξοι μετανάστες νομίζουν ότι στην Αυστραλία δεν υπάρχει φορολογία και κρατήσεις. Κούνια που τους κούναγε! Είναι μεγαλύτερη πολύ μεγαλύτερη. Κατά τη γνώμη μου (αν υπάρχει κάτι θετικό) είναι ότι τα λεφτα που δίνεις εκεί στην εφορία τα βλέπεις γύρω σου σε υποδομές, ενώ στην Ελλάδα τα λεφτά που δεν δίνουμε στην εφορία τα κάνουμε προσωπικές διευκολύνσεις και άνεση. Όσο για αυτά που δίνουμε στην εφορία? "Χάνονται" στις τσέπες των λαμόγιων...

                              8. Συχνά ακούμε ότι η οικονομία της Αυτραλίας έχει ανάπτυξη. Δεν θα διαφωνήσω. Αλλά θα διαφωνήσω με όσους θεωρούν ότι αυτό θα συνεχιστεί επ άπειρο. Όλοι μας γνωρίζουμε διάφορες φούσκες που δημιουργήθηκαν τα τελευταία 30-40 χρόνια σε διάφορες χώρες. Ασφαλώς η οικονομία της Αυστραλίας έχει κάποια δίχτυα ασφαλείας αλλά αν κάνει κανένα μπάμ η Κίνα, θα συντηρηθεί η Αυστραλία από μόνη της? Προσωπικά το θετικό που βλέπω στην Αυστραλία είναι ότι ενώ θα μπορούσε να κινείται με ρυθμούς ανάπτυξης 8-15% προτιμάει να αναπτύσεται με 3%. Αυτό κάτι σημαίνει = ήρεμη δύναμη!

                              9. Επανέρχομαι στο θέμα "δουλειά θα βρώ"? Ίσως, αφού περάσουν κάποια χρόνια για να μάθεις πως δουλεύει εκει το σύστημα. Προσωπικά πιστεύω ότι με λιγότερο από 2 χρόνια δεν αφομοιώνεις την πραγματικότητα. Μέχρι τότε .... πολύ δύσκολα τα πράγματα!

                              10. Ο μετανάστης αν δεν έχει και λίγο ρίσκο στη τακτική του δεν κάνει προκοπή! Ναι χρειάζεται και αυτό! Προσοχή!!! Δεν λέω μόνο ρίσκο. Όμως, κακά τα ψεματα, αν η ευτυχία και η ζωή ήταν το άθροισμα των σωστών επιλογών μας, τότε θα υπήρχε συνταγή. Δεν υπάρχει, και αυτή ίσως να είναι η ομορφιά της ζωής.

                              Μετά από ολα αυτά που καταλήγω? Ο καθένας κάνει τις επιλογές του!!! Αν ήμουν 28 χρονών και η οικογένειά μου μπορούσε να με στηρίξει λίγο θα έφευγα αύριο για Αγγλία ή Γερμανία (ανάλογα την γλώσα που ήξερα) και θα αποκτούσα ευρωπαική κατασκευαστική λογική. Αν ήμουν 20 θα έφευγα για σπουδές στην Αγγλία και θα προσπαθούσα αργότερα όταν τελειώσω να βρω δουλειά εκει. Αν δεν υπήρχαν μπικικίνια για τέτοιες ιστορίες θα την πλήρωνε η γριούλα στο διπλανό διαμέρισμα (υπερβολές λέω πάλι). Αν κέρδιζα το τζόκερ θα έφευγα αύριο για Αυστραλία και σε 2 χρόνια θα είχα διπλασιάσει τα κέρδη του τζόκερ. Στην περίπτωσή μου? Συνεχίζω να το προσπαθώ .... (και το τζόκερ, και να μεταναστεύσω )

                              Comment


                                Nίκο μου, πώς το εννοείς ότι 100 δε σου φτάνουν, τί βάζεις μέσα;
                                Καθαρά ή μικτά;
                                Μόνος ή να συντηρείς και οικογένεια με 2 παιδιά πχ;

                                Έλα να τα βάλουμε λίγο κάτω μαζί να δώ τι εννοείς, γιατί 100 είναι πολλά χρήματα για Αυστραλία. Σύμφωνα με τη στατιστική υπηρεσία μόνο ένας στους 10 βγάζει $96k και πάνω το χρόνο (μικτά):
                                6306.0 - Employee Earnings and Hours, Australia, May 2010

                                ε και το υπόλοιπο 90% κάπως την παλεύει, και δεν κοιμούνται 7 μαζί σε ένα δυάρι...

                                Τώρα... αν έρθεις στη χώρα, μπείς κατευθείαν στο τόπ τεν, και αυτό δεν φτάνει, είναι πρόβλημα. Εγώ πιστεύω ότι είναι αρκετό, έλα να βάλουμε τα νούμερα κάτω να το δούμε.

                                Comment

                                Working...
                                X