Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Nikos Mech Eng

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
    Panos2080 ...Συνεχίζω να το προσπαθώ .... (και το τζόκερ, και να μεταναστεύσω )
    ΕΑΝ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΟΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΟΥΝ ,ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ
    ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

    Comment


      Originally posted by Poltergeist View Post
      Nίκο μου, πώς το εννοείς ότι 100 δε σου φτάνουν, τί βάζεις μέσα;
      Καθαρά ή μικτά;
      Μόνος ή να συντηρείς και οικογένεια με 2 παιδιά πχ;

      Έλα να τα βάλουμε λίγο κάτω μαζί να δώ τι εννοείς, γιατί 100 είναι πολλά χρήματα για Αυστραλία. Σύμφωνα με τη στατιστική υπηρεσία μόνο ένας στους 10 βγάζει $96k και πάνω το χρόνο (μικτά):
      6306.0 - Employee Earnings and Hours, Australia, May 2010

      ε και το υπόλοιπο 90% κάπως την παλεύει, και δεν κοιμούνται 7 μαζί σε ένα δυάρι...

      Τώρα... αν έρθεις στη χώρα, μπείς κατευθείαν στο τόπ τεν, και αυτό δεν φτάνει, είναι πρόβλημα. Εγώ πιστεύω ότι είναι αρκετό, έλα να βάλουμε τα νούμερα κάτω να το δούμε.
      Στις αναφορές μου για 100.000$ εννοούσα μικτά. Θα πάω να το διορθώσω.

      Poltergeist, ως πιο εμπειρος απο μένα και πολύ πιο εξοικειωμένος με νούμερα και στατιστικές της Αυστραλίας έχεις κάθε λόγο να αμφισβητείς την τοποθέτησή μου. Μην ξεχνάμε ότι εγώ μιλάω από την οπτική του επίδοξου μετανάστη ενώ εσύ από την οπτική αυτού που έχει κάνει το βήμα εδώ και χρόνια. Κατά τη γνώμη μου είναι χρήσιμες και οι δύο.

      Μην ξεχνάμε επίσης ότι, όσο κι αν το δουλεύω, είμαι ακόμα στην Ελλάδα και αυτό με κάνει να σκέφτομαι ακόμα Ελληνικά, όπως έχει πει και ο Agoriani. Που θα πάει? Θα το ξεριζώσω το μικρόβιο. Ναι, τα νούμερα που αναφέρω είναι μεγάλα διότι δεν είμαι 28 για να ξεκινάω τώρα τη ζωή μου από το 0. Θέλω να τη συνεχίσω από εκεί που την άφησα στην Ελλάδα και ασφαλώς το προσδόκιμο για μένα είναι να είμαι στο 10% που ανέφερες (άσχετα αν ξέρω ότι είναι μάλλον απίθανο). Δεν κρίνω κανέναν για τις επιλογές του και φυσικά δεν είπα ότι όσοι είναι στο 90% κοιμούνται 7-7 σε ένα δωμάτιο. Κάθε άνθρωπος κάνει τον προγραμματισμό του ανάλογα με τα έσοδα που έχει.

      Σε ότι αφορά τα νούμερα ξεχωριστά, θα ήθελα πολύ (πάρα πολύ) να τα βάλουμε όλα κάτω, μιας και προσωπικά με ενδιαφέρει, αλλά φοβάμαι ότι τότε θα έπρεπε να ανοίξουμε όχι νέο thread αλλά forum!:D. Εγώ έκανα μια προσέγγιση χονδροειδή (φυσικά με βάση κάποια στοιχεία) και παραδέχομαι ότι τα νούμερα που ανέφερα έχουν μέσα τους ένα δίχτυ ασφαλείας. Γι αυτό και στο τέλος της προσέγγισης μου μίλησα και για το θέμα του ρίσκου.

      Comment


        Kαλά εγώ δε σου λέω να κάνεις ζωή φοιτητική, τσιγάρα δυάρι στα εξάρχεια και 2 minute noodles... εγώ σου λέω να ζεις άνετα. Δεν έχω πρόβλημα να σου πώ τα δικά μου έξοδα να πάρεις μια ιδέα (2 παιδιά, 2 αυτοκίνητα 4,000κε, συντήρηση σπίτι 250τμ, δουλεύουν και οι δύο γονείς).

        Σουπερμάρκετ περίπου $250 την εβδομάδα μαζί με κρέατα, άρα $13,000
        Σπίτι ασφάλεια-τέλη-ηλεκτρικό-θέρμανση-νερό $6,000
        Μία μόνιμη θέση πάρκινγκ στο κέντρο $1,500 (κατεβαίνουμε με ένα αυτοκίνητο)
        Τηλέφωνα- broadband ίντερνετ - καλωδιακή TV $2,500
        Έξοδα αυτοκινήτων τέλη-ασφάλεια-σέρβις-καύσιμο (1 γκάζι 1 βενζίνη): $9,000
        Βρεφονηπιακός (δύο παιδιά 3 μέρες, τις άλλες ή πεθερά ή δουλεύουμε απ'το σπίτι) $12,000
        Διάφορα έξοδα ψώνια ρούχα δώρα παιχνίδια εξόδους (σχετικά περιορισμένες λόγω παιδιών)$8,000
        Ιδιωτική ασφάλεια υγείας για όλη την οικογένεια λόγω φοραπαλλαγής $3,000
        Καφέδες-τσιγάρα $3,000
        Ταξίδι Ελλάδα 1 μήνα $7,000.

        Σύνολο $65k δηλαδή για να τα καλύψεις αυτά θες μικτό μισθό $86k.
        Από εκεί και πέρα ο καθένας έχει τα χόμπι του και τις (κακές) συνήθειές του, αλλά εδώ κοιτάμε ποιά είναι τα πάγια έξοδα για να περνάς σούπερ-άνετα, με τις διακοπές σου στο εξωτερικό, τα αυτοκίνητά σου, τη συνδρομητική τηλεόραση κτλπ. Χαλαρά θα μπορούσες να κόψεις ένα σωρό έξοδα απ'αυτά, πχ εγώ έχω το κόλλημα να πηγαίνω Ελλάδα κάθε χρόνο, οι περισσότεροι δεν το κάνουν. Ή εφόσον συζητάς για ένα μισθό των $100k προφανώς δε θα δουλεύει η γυναίκα σου άρα δε χρειάζεσαι βρεφονηπιακό, επομένως απ'αυτά τα δύο μόνο θα γλίτωνες 17k καθαρά ή $25k μικτά. Δηλαδή άνετα συντηρείς οικογένεια με μικτό μισθό $60k-$65k για πάγια έξοδα.

        Πάμε τώρα στο σπίτι. Ας πούμε ένα στην τύχη στη γειτονιά μου που την ξέρω (45' απ'το κέντρο με κίνηση). Μονοκατοικία 3 υπνοδωμάτια, διπλό γκαράζ, 1 μπάνιο + 1 en suite, laundry, split system, ανακαινισμένο, δε νομίζω να σε χαλάει για αρχή (μην κοιτάς που είναι άσχημο απ'έξω, έτσι σκατουλί είναι τα σπίτια εδώ).
        $17.5k το χρόνο:
        4/1-3 Warrawee Drive, Bundoora, Vic 3083 - Unit for Rent #404973526 - realestate.com.au
        Αφαιρείς από το μπατζετάκι που σου έκανα πριν $2,500 για τέλη-ασφάλεια γιατί αυτά βαραίνουν τον ιδιοκτήτη άρα πες + $15k η στέγαση. Βγαίνει ότι με $90k μικτό μισθό είσαι ΑΝΕΤΑ κι εσύ και η οικογένειά σου, με $100k σου περισσεύουν. Εγώ θα σου έλεγα με τέτοιο μισθό να μή νοικιάσεις αλλά να το αγοράσεις και να πληρώνεις στεγαστικό αντί για νοίκι, αλλά αυτή την εποχή τα σπίτια πέφτουν και είναι καλύτερο να περιμένεις 1-2 χρόνια να δεις πού θα φτάσουν, παίρνεις και τις αυξησούλες σου στο μεταξύ και ψωνίζεις κάτι καλύτερο.

        Αυτά στα λέω γιατί κατά τη γνώμη μου, να πεις σε κάποιον ότι μισθός $100k για τα δεδομένα της Αυστραλέζικης αγοράς εργασίας είναι λίγος για το βιογραφικό μου ή δεν ανταποκρίνεται στην εμπειρία μου, να σου πώ ναι ok, είναι η αδικία που τρώει ο μετανάστης. Κι εγώ την έφαγα και χιλιάδες άλλοι.

        Αλλά να του πεις ότι δε μου φτάνουν να περάσω... θα σε πάρουν με τις πέτρες :D
        Η συντριπτική πλειοψηφία των Αυστραλών δεν τα βλέπει αυτά τα λεφτά ούτε με κυάλι.

        Comment


          Originally posted by Poltergeist View Post
          Kαλά εγώ δε σου λέω ..........
          Αυτά στα λέω γιατί κατά τη γνώμη μου, να πεις σε κάποιον ότι μισθός $100k για τα δεδομένα της Αυστραλέζικης αγοράς εργασίας είναι λίγος για το βιογραφικό μου ή δεν ανταποκρίνεται στην εμπειρία μου, να σου πώ ναι ok, είναι η αδικία που τρώει ο μετανάστης. Κι εγώ την έφαγα και χιλιάδες άλλοι.

          Αλλά να του πεις ότι δε μου φτάνουν να περάσω... θα σε πάρουν με τις πέτρες :D
          Η συντριπτική πλειοψηφία των Αυστραλών δεν τα βλέπει αυτά τα λεφτά ούτε με κυάλι.
          Poltergeist, ξαναλέω ότι έχεις πολύ μεγαλύτερη εμπειρία από μένα στα νούμερα. Και θεωρητικά και πρακτικά (μάλλον) έχεις δίκιο. (Μόνο πρόσεξε γιατί με τέτοιες θεωρήσεις που κάνεις κάποιοι παρασύρονται και θα σου πούν ότι εσύ τους φταίς αν δεν τα καταφέρουν εκεί :D, το λέω πολύ καλοπροέραιτα ενθυμούμενος το "ξέσπασμα" που είχες πριν λίγες μέρες). Θα θέσω όμως μερικές παραμέτρους που αφορούν τον νέο μετανάστη (που εσύ ήδη έχεις ξεφύγει από αυτό το πλαίσιο και ίσως σου ξεφεύγουν).

          1. Σαν νέος μετανάστης μετανάστης χρεώνομαι με πρόσθετα έξοδα που ένας μόνιμος κάτοικος δεν τα χρεώνεται. Γιατί? Διότι είμαι ακόμα ντουβάρι και με εκμεταλλεύονται στα παζάρια, διότι δεν ξέρω τους όρους του παιχνιδιού, διότι έχω ένα σωρό πήγαινε έλα σε υπηρεσίες, παράβολα, κοκοψίνια και κοκοψόψια, διότι για να μην συνεχίσω να είμαι ντουβάρι πρέπει να πάρω βιβλία, περιοδικά, καταλόγους, εγχειρίδια, να πληρώσω γαμησιάτικα σε συμβούλους, δικηγόρους, agents, μεσίτες, transportation, τραπεζικό συνάλλαγμα και ένα σωρό άλλα

          2. Σαν νέος μετανάστης δεν έχω χρόνο ελεύθερο για να μαθαίνω γρήγορα. Είμαι 12 ώρες στη δουλειά (με τα πήγαινε έλα) αφιερώνω τεράστια ενέργεια και ένταση στη δουλειά και όταν επιστρέφω είμαι πτώμα για να κάτσω και να μάθω! Αλλά ακόμα και να είχα ακόμα ενέργεια, εμένα θα περιμένει ο σύμβουλος ή ο δικηγόρος στις 8 το βράδυ? Έτσι είναι σίγουρο ότι ειδικά τα πρώτα 1-2 χρόνια όλα τα deals που κάνω είναι 15-20% πιο επιβαρυντικά για εμένα λόγω αμάθειας, σε σχέση με έναν μόνιμο κάτοικο.

          3. Σαν νέος μετανάστης θα χρειαστώ όλη την οικοσυσκευή, επίπλωση, ηλεκτρικές συσκευές, και αυτοκίνητο. Μπορεί κάποιος να πει ότι όλα αυτά τα φέρνω από Ελλάδα. Για εμένα αυτό δεν είναι λύση (για άλλους μπορεί να είναι). Όλο αυτό το κόστος πρέπει να κατανεμηθεί σε μηνιαίες απολαβές (άσχετα να ο μετανάστης τα πληρώνει εφάπαξ στην αρχή).

          4. Σαν νέος μετανάστης δεν έχω τα έξοδα που έχει ένας οικογενειάρχης. Δεν τρώω στο σπίτι, δεν πλένω στο σπίτι, δεν σιδερώνω στο σπίτι, δεν ... δεν ... δεν... Αυτός ο τρόπος ζωής (όπως ξέρεις) αυξάνει τα προσωπικά έξοδα διαβίωσης κατά 20-30%. Θα μου πεις τότε τί το χρειάζομαι το σπίτι των 3 υπνοδωματίων? Εμ έλα που πρέπει να κάνω και προγραμματισμό μετά από κανα 6-μηνο να έρθει και η οικογένεια? Θα αλλάζω σπίτι τότε ξανά? Αντιλαμβανόμαστε και οι δύο ότι μισθοί της τάξης των 100.000$ δεν δίνονται για υπαλληλική 8-ωρη εργασία. Κάτι παραπάνω δίνει ο εργαζόμενος για να έχει αυτές τις απολαβές. Και αυτό είναι χρόνος, ένταση εργασίας και ψυχή. Όταν τα καταθέτεις αυτά στην εργασία σου καθημερινά, μετά είσαι "στεγνός" από ενέργεια για να επενδύσεις στην οικιακή καθημερινότητα.

          5. Σαν νέος μετανάστης έχω ένα κάρο κόμπλεξ και ψυχολογικά προβλήματα. Μου λείπουν ένα κάρο πράγματα, δεν έχω ενσωματωθεί ακόμα στην κοινωνία. (Το σκατουλί σπίτι ξέρεις πόσο καιρό θα μου πάρει να αποδεχτώ ότι έτσι είναι τα σπίτια εκεί?) Η εύκολη λύση (και ταυτόχρονα φαύλος κύκλος) είναι να καταφύγω στον καταναλωτισμό. Τι εννοώ? .... Κάνω οικονομία καθημερινά, κάνω το σκατό μου παξιμάδι, αλλά όλο αυτό με καταπιέζει. Και κάποια στιγμή σκάω... Και παίρνω τους δρόμους, μπαίνω σε mall, ψωνίζω ότι να ναι, ότι μου γυαλίσει, το βράδυ πάω και τα πίνω σε μπαράκια γίνομαι φεσι, και μόνο την επομένη όταν ξυπνάω Κυριακή στις 14:00 καταλαβαίνω ότι μου έφυγε ένα βδομαδιάτικο μέσα σε λίγες ώρες. Θα μου πεις, έ τότε είσαι άξιος της μοίρας σου.... Δικιο θα έχεις, όμως έλα που όλοι τα ίδια παθαίνουν! (ο καθένας με τον τρόπο του μην κολάς στα μπαρ και τα mall).

          Συμφωνώ ότι αυτες τις απολαβές δεν τις εχει η πλειοψηφία των Αυστραλών. Και προφανώς ο Έλληνας μετανάστης δεν είναι κανένας πιο μάγκας για να τις έχει. Πιθανότατα ούτε και εγώ θα τις έχω. Άσχετα όμως με αυτό, τα έξοδα παραμένουν να είναι αυτής της τάξης!!!

          Στα νούμερα που ανέφερες έχω να αντιπαραθέσω αρκετές ενστάσεις. Προς το παρόν θα κάνω κάτι αλλο όμως. Θα προσπαθήσω να επαληθεύσω τα νούμερά σου!!! Θα ψάξω δηλαδή να δω αν όντως ο Poltergeist εχει δίκιο ώστε να μην παρασύρω κανέναν με τους υπερβολικούς υπολογισμούς μου. Τώρα πως θα αποδείξω ότι μια τετραμελής οικογένεια χρειάζεται μόνο 667$ το μήνα για ρουχισμό, παπούτσια, παιχνίδια, εξόδους (έστω και ελάχιστες)... για μια άνετη ζωή... τι να πω.... πρέπει να βάλω τα δυνατά μου!!! (αλλιώς όπως λες θα με πάρουν με τις πέτρες )

          Υ.Γ. Μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει ούτε ένα προϋπολογισμό έργου (ή οικογενειακό) χωρίς να προσθέσω μια ακόμα σειρά μετά τον υπολογισμό όπως τον τεκμηρίωσες. Η σειρά αυτή έχει τον τίτλο "ΑΠΡΟΟΠΤΑ" και συνήθως είναι 10-15% του προηγούμενου γενικού συνόλου. Αν δεν είχα αυτή τη λογική μέχρι τώρα στη ζωή μου, αυτή τη στιγμή θα κοιμόμουν σε παγκάκι και τα παιδιά μου θα τα είχε πάρει η πρόνοια. Βέβαια είχα προυπολογίσει μόνο ένα 10-15% αλλά που να σκεφτώ ότι οι ανθέλληνες κυβερνήτες μας θα μας ξεπουλάγανε στο γιουσουρούμ?

          Comment


            Ολα αυτα που λες Νικο απο το 1 μεχρι το 5 ειναι μεν σωστα αλλα προσωπικα δεν με πειραζουν.Εχοντας ζειση μερικα χρονια εξω ευκολα αποδεχομαι το σκατουλι σπιτι.Τα $100Κ που αναφερεται ειναι μια χαρα λεφτα για να ζεις αλλα το μεγα θεμα ειναι αν θα βρεις μια δουλεια να παρεις τοσα.Και φυσικα μιλαω για δουλεια επανω στον κλαδο μου ετσι?
            Το πιο πιθανο ειναι να βρεις δουλεια μετα απο 5-6 μηνες στο outback της Αυστραλιας.
            Βαση πιθανοτητων που ειναι πιο πιθανο να βρεις δουλεια μεσα σε 6 μηνες στην Αυστραλια κανωντας ενα σωρο εξοδα η κανοντας μια περιοδια σε Αγγλια-Γερμανια,Ολλανδια?
            Θα μου πειτε τωρα για το θεμα γλωσσας.Πιστευω πως με γνωση Αγγλικων κ μερικη γνωση Γερμανικων (για εμενα μιλαω) κ θεληση να μαθεις οποια γλαωωσα χρειαστει κατι θα βγει.Εξαλλου ειναι πιο ευκολο να πας κ να ερθεις 2,3,4 φορες στην Ευρωπη παρα 1 στην Αυστραλια.
            Οπως καταλαβατε προβληματιζομαι πολυ.
            Δεν περιμενω απο καποιον να μου πει κανε αυτο η οτιδειποτε αλλο.Απλα τις αποψεις σας ρωταω κ αν τα σκεφτομαι καλα.

            Comment


              Originally posted by Panos2080 View Post
              Βαση πιθανοτητων που ειναι πιο πιθανο να βρεις δουλεια μεσα σε 6 μηνες στην Αυστραλια κανωντας ενα σωρο εξοδα η κανοντας μια περιοδια σε Αγγλια-Γερμανια,Ολλανδια?
              Θα μου πειτε τωρα για το θεμα γλωσσας. Πιστευω πως με γνωση Αγγλικων κ μερικη γνωση Γερμανικων (για εμενα μιλαω) κ θεληση να μαθεις οποια γλαωωσα χρειαστει κατι θα βγει.Εξαλλου ειναι πιο ευκολο να πας κ να ερθεις 2,3,4 φορες στην Ευρωπη παρα 1 στην Αυστραλια.
              Οπως καταλαβατε προβληματιζομαι πολυ.
              Δεν περιμενω απο καποιον να μου πει κανε αυτο η οτιδειποτε αλλο.Απλα τις αποψεις σας ρωταω κ αν τα σκεφτομαι καλα.
              Πάνο ρίξε μια ματιά σε όλες τις τοποθετήσεις που έγιναν από τη στιγμή που έθεσες τον προβληματισμό.

              Στη θέση σου ούτε που θα το συζητούσα! Ευρώπη 100%. Αγγλία, Ολλανδία, Αυστρία, Γερμανία, Νορβηγία, Σουηδία (με όποια σειρά θες). Ξεκινάς αύριο ένα ταξίδι στην Αγγλία και εσύ που έχεις και μια κάποια επαφή με εκει σε 1 μήνα θα έχεις βρει δουλειά. 100% σίγουρο. Σε χώρες που δεν ξέρεις τη γλώσσα ... τι να σου πω?

              Comment


                Συνεχίζω την κουβεντούλα γιατί έχει πλάκα, και για να σου πώ και 5 πράγματα λίγο πιό advanced που ξέρω ότι θα τα καταλάβεις αλλά χρειάζεται να μείνεις καμμιά πενταετία εδώ για να τα μάθεις

                Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                Σαν νέος μετανάστης χρεώνομαι με πρόσθετα έξοδα που ένας μόνιμος κάτοικος δεν τα χρεώνεται. Γιατί? Διότι είμαι ακόμα ντουβάρι ....Έτσι είναι σίγουρο ότι ειδικά τα πρώτα 1-2 χρόνια όλα τα deals που κάνω είναι 15-20% πιο επιβαρυντικά για εμένα λόγω αμάθειας, σε σχέση με έναν μόνιμο κάτοικο.
                Μπα... αν ήσουν αμόρφωτος θα σου έλεγα μπορεί, αλλά δεν είσαι. αυτά που λές είναι ελληνικό φαινόμενο γιατί η Ελλάδα έχει αγορά γενικώς αδιαφανή και με μικρή πληροφόρηση, εδώ είναι αλλιώς. Παράδειγμα, ψάχνεις για σπίτι. Πήγαινε στο λινκ που σου έδωσα, θα δεις ότι δεν υπάρχει ούτε μία αγγελία σε όλη τη χώρα που να μην έχει φωτογραφίες, χάρτη, κάτοψη και ενοίκιο την εβδομάδα, και δεν υπάρχει σχεδόν κανένα σπίτι που να νοικιάζεται χωρίς να έχει βγει σε αγγελία. Αυτό σημαίνει ότι με μία γρήγορη έρευνα στο ίντερνετ έχεις αμέσως πολύ καλή αίσθηση των τιμών, απολκλείεται να σε πιάσουν κότσο, και επειδή υπάρχει τόσο μεγάλη πληροφόρηση και διαφάνεια σπάνια θα προσπαθήσουν καν να σε πιάσουν κότσο.

                Άρα δεν υπάρχουν "deals". Είναι κλασσικό λάθος που κάνουν οι νέοι έλληνες εδώ, για οτιδήποτε χρειάζονται ψάχνουν "γνωστό" να "τους βοηθήσει", με αποτέλεσμα και να χάνουν το χρόνο τους και ο "γνωστός" τελικά να τους εκμεταλλεύεται. Ενώ στην πραγματικότητα ο καλύτερος τρόπος για να βρουν την καλύτερη τιμή είναι το ίντερνετ, όπως κάνουν όλοι. Το ίδιο για εύρεση εργασίας, για μεταχειρισμένα αυτοκίνητα, για υπηρεσίες, για όλα.

                Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                Αντιλαμβανόμαστε και οι δύο ότι μισθοί της τάξης των 100.000$ δεν δίνονται για υπαλληλική 8-ωρη εργασία.
                LOL you will be surprised my friend

                Μεγάλη ιστορία, θα στην πώ γιατί είναι ενδιαφέρουσα.

                Άκου το μυστικό για τις μεγάλες εταιρίες της Αυστραλίας... είναι μή ανταγωνιστικές. Έχουμε το υψηλότερο ανά μονάδα κόστος παραγωγής στον κόσμο γιατί έχουμε υψηλά εργατικά και ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΑ συνδικάτα, πανάκριβα ενοίκια, υψηλά μεταφορικά γιατί είμαστε στου διαόλου τον κώλο, και έχουμε κακομαθημένο εργατικό δυναμικό. Μερικοί σκοτώνονται στη δουλειά, η πλειοψηφία όμως δουλεύει 9-5 αυστηρά, κι αν ποτέ κάτσουν παραπάνω θέλουν $$$. Έλα και θα το δεις και μόνος σου, 5 η ώρα γίνεται κλοτσοπατινάδα στο δρόμο και τα μεγάλα γραφεία στην πόλη είναι 80% άδεια. Θυμάμαι την κουβέντα που μου είχε πει ένας αμερικάνος μάνατζερ στο αεροπλάνο που τον ρώτησα γιατί δεν έρχεται να δουλέψει εδώ και μου λέει φίλε δεν έχω την υπομονή που χρειάζεται, είναι αργοκίνητοι. Μετά το είδα και μόνος μου. Μιλάμε 15 λεπτά για να σου φτιάξει 1 σουβλάκι ο άλλος LOL

                Παρόλα αυτά οι εταιρίες αυτές υπάρχουν, πουλάνε, μερικές εξάγουν κιόλας και κάνουν και κέρδη. Πώς γίνεται αυτό το μαγικό; Εδώ σε θέλω... γίνεται για διάφορους λόγους. Ο βασικός είναι γιατί η Αυστραλέζικη κυβέρνηση τις επιχορηγεί αδρά, τους δίνει money for nothing (και μιλάμε για ΠΟΛΛΑ δις). Kλασσικό παράδειγμα η αυστραλέζικη αυτοκινητοβιομηχανία (4 εργοστάσια Ford, Toyota, Μitsubishi, Holden) η οποία θα έκανε ζημιές αλλά τρώει χοντρά από την κυβέρνηση γιατί απασχολεί χιλιάδες κόσμο και είναι σύμβολο της χώρας. Πάρε εδώ αρθράκι πχ "σώθηκαν 3,300 δουλειές στην Αυστραλία", "νέο εργοστάσιο 300εκ ΓΙΟΥΧΟΥ" (πληρωμένο απ'την κυβέρνηση :D)
                Toyota's $300 million plant at Altona saves 3300 jobs | Adelaide Now
                Τρελλή προπαγάνδα υπέρ!
                Μίλαγα τις προάλλες με ένα μηχανικό μάνατζερ της Τοyota που είχε έρθει απ'τη Γερμανία και μου λέει φίλε είμαι στην Αυστραλία ένα χρόνο κι ακόμα δεν έχω ιδέα πώς διάολο παράγουμε αυτοκίνητα σ'αυτή τη χώρα, πρώτη φορά βλέπω τόσους εργαζόμενους να τα ξύνουν ΜΕ ΤΗ ΤΣΟΥΓΚΡΑΝΑ. Φυσικά μίλαγε για τα γραφεία, στην παραγωγή δουλεύουν δεν μπορούν να κάνουν κι αλλιώς. Απλά μήν τους πείς για υπερωρίες παθαίνουν αλλεργία.

                Μετά, κάποιες εταιρίες έχουν πρακτικά παγκόσμιο μονοπώλιο, πχ τα ορυχεία. Η Κίνα δεν μπορεί να βρει σε αλλη χώρα κάρβουνο και σίδηρο στις ποσότητες που έχει η Αυστραλία, και πληρώνει. Μιλάμε για εταιρίες κολοσσούς στο τοπ-300 του κόσμου (BHP, XStrata, Rio Tinto). Νομίζεις αγχώνονται αυτοί αν κάποιοι στα κεντρικά πληρώνονται και ξύνονται;

                Άλλος λόγος είναι κάποιες μικρές, στρεβλές αγορές που έχουν πιάσει οι Αυστραλοί. Πίσω στην Τοyota: τα αυτοκίνητα που φτιάχνουν εδώ είναι 70% αριστεροτίμονα Camry V8 full extra δερμάτινα κλπ, τα οποία πάνε όλα στη Σαουδική Αραβία. Γιατί; Γιατί οι βλάκες οι Άραβες το έχουν σε κακό να αγοράσουν αυτοκίνητο made in Asia, αν λέει πάνω made in australia νομίζουν ότι είναι καλύτερο (δεν είναι, σσσσσ μήν το πεις πουθενά)

                Το ίδιο και οι Κινέζοι, οι οποίοι έχουν την ίδια σφαίρα στον εγκέφαλο με τους Έλληνες: αν δεις Κινέζο με λεφτά (και υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ τέτοιοι πλέον), αρνούνται να φορέσουν οτιδήποτε made in China, το θεωρούν κατώτερο. Ξέρω Έλληνα βιοτέχνη στη Μελβούρνη που εξάγει πανάκριβες αυστραλέζικες σωβρακοφανέλες στην Κίνα (!). Πού; στην Κίνα, που σου φτιάχνει oρίτζιναλ σώβρακο αρμάνι με $0.02 το κομμάτι.

                Και ο τελευταίος βασικός λόγος, ότι υπάρχει μεγάλος προστατευτισμός των ντόπιων εταιριών στα σύνορα με δασμούς, εγγυήσεις και λόγω φυσικής απόστασης, οπότε αναγκάζεται ο καταναλωτής και πληρώνει παραπάνω. Επίσης κάποιες μεγάλες ξένες που έχουν έρθει πχ Βόνταφον, κάτι Κινέζικες ενεργειακές τις έχει λιώσει η κυβέρνηση στους κανονισμούς και τα πρόστιμα, με αποτέλεσμα οι μισές το έχουν μετανιώσει LOL

                Συμπέρασμα: Υπάρχουν πολλές, χιλιάδες καλοπληρωμένες δουλειές για χαλαρόπουλους. Την Παρασκευή έκανα μια βόλτα στον όροφο (headoffice-τηλεπικοινωνίες) και πάνω απ'τους μισούς σερφάρανε το ίντερνετ. Δύο οθόνες, στη μεγάλη εξελάκι και καλά, στη μικρή youtube LOL με ακουστικούλι-ψύρα στο ένα αυτί. Εντάξει είναι πάντα πιό χαλαρά τις παρασκευές αλλά έλεος... και 5 η ώρα φυσικά δεν υπήρχε ψυχή. Σημείωση: είναι 200 άτομα στον όροφο και ΚΑΝΕΙΣ δεν παίρνει κάτω από 100k. Τα ίδια μου λέει και η γυναίκα μου που δουλεύει σε μεγάλη τράπεζα, υπάρχει ΠΟΛΥΣ κόσμος σ'αυτή τη φάση, ειδικά έμπειροι πτυχιούχοι μεσαία στελέχη. ΤΣΟΥΓΚΡΑΝΑ.

                Θα είσαι εσύ ένας από αυτούς; Όχι.
                Κάποιος πρέπει να δουλέψει σ'αυτή τη χώρα, αν δε δουλέψει ο νέος ποιός θα δουλέψει
                Σε 3-4 χρόνια όμως που θα μάθεις την αγορά θα δεις ότι θα σου ανοιχτεί αυτή την επιλογή lifestyle: 100k-140k και χαλαρά 8ωράκι, κανα δυό μέρες δουλειά "απ'το σπίτι" (τάχαμου) κτλπ, ή αν θες αλλιώς γίνεσαι είλωτας και πάς για τα big money. Είναι ωραίο πράγμα να έχεις επιλογές.

                Είναι βιώσιμη αυτή η κατάσταση μακροπρόθεσμα για τη χώρα; Δεν ξέρω. Μπορεί να μας σκάσει στη μάπα στο τέλος; μπορεί. Είναι λίγο αγχωτικό αυτό; Είναι. Αλλά όπως είπε κι ο μεγάλος οικονομολόγος John Maynard Keynes: "μακροπρόθεσμα έτσι κι αλλιώς θα είμαστε όλοι νεκροί". Για την ώρα καλά το πάνε τα τελευταία 20 χρόνια.


                Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                Τώρα πως θα αποδείξω ότι μια τετραμελής οικογένεια χρειάζεται μόνο 667$ το μήνα για ρουχισμό, παπούτσια, παιχνίδια, εξόδους (έστω και ελάχιστες)... για μια άνετη ζωή... τι να πω.... πρέπει να βάλω τα δυνατά μου!!!
                Ναι δεν ξέρω, βάλε ότι νομίζεις εσύ... έτσι κι αλλιώς σ'αυτά οι τιμές είναι πάνω κάτω ίδιες με ελλάδα. Τα υπόλοιπα νούμερα τα τσέκαρα με λογ/σμούς, αυτό όμως το έβγαλα απ'το κεφάλι μου, δεν ξέρω τί κάνει η γυναίκα μου με την πιστωτική της, αυτή ψωνίζει για τα παιδιά... ίσως το $667 να είναι wishful thinking LOL

                Comment


                  Νίκο να μου επιτρέψεις να πω και γω την άποψη μου μιας και ανήκω σε αυτή την κατγορία των 100.000 το χρόνο μικτά (με 5 μέρες την βδομάδα και 38 ώρες την βδομάδα εργασία). Καταρχήν για την επιλογή της μεγαλούπολης ή της επαρχίας έχω ξαναμιλήσει και προσωπικά επιλέγω την επαρχία ακριβώς γιατί δεν είμαι 20-30 αλλά 40 και για τώρα διαλέγω τον πιο οικογενειακό τρόπο ζωής. Πράγματι αν ήμουν 25 αναμφισβήτητα θα διάλεγα χωρίς δεύτερη κουβέντα το Σίδνευ. Με τα 100.000 δολλάρια λοιπόν και μια 3 μελή οικογένεια που είμαστε εμείς περνάνε άνετα, με εκδρομές (έχουμε σχεδιάσει να πάμε whitsundays τα χριστούγεννα και έχουμε κάνει ήδη ένα ταξίδι Μελβούρνη) , με ένα σπίτι σε πολύ καλή περιοχή στο Townsville δίπλα από την Θάλασσα , με αυλή, parking, πισίνα και επιπλωμένο μέχρι και την τελευταία λεπτομέρεια για να μην μεταφέρω πράγματα από την Ελλάδα και να μην ξοδέψω τίποτα από εξοπλισμό σπιτιού και να μπορώ να διατηρώ και τους βαθμούς ελευθερίας που μου δίνει αυτό. Μπορώ να πω ότι ποιοτικά έχουμε ανεβάσει το επίπεδο ζωής μας τουλάχιστον 2-3 levels αν το συγκρίνεις με το επίπεδο ζωής που κάναμε στην Ελλάδα, πάλι σε επαρχιακή πόλη αφού εκεί δούλευα 6 μέρες την βδομάδα και έπαιρνα 1300 ευρώ το μήνα. Ο γιός μας πηγαίνει σε καθολικό σχολείο και πληρώνουμε δίδακτρα και μπορώ να σου πω ότι τα εμπορικά καταστήματα τα επισκέφτομαι σαν γυναίκα πολύ πιο συχνά από ότι το έκανα στην Ελλάδα. Όλα αυτά με τα 100.000 μικτά από τα οποία μου περισεύουν κιόλας και σημειωτέον ότι οι αποδοχές του άντρα μου μένουν στην κυριολεξία άθικτες. Τώρα για το entry level που αναφέρεις στην δουλειά , δεν θα συμφωνήσω γιατί εγώ μετά από τους 3 πρώτους μήνες που πέρασε η δοκιμαστική μου περίοδος , με έβαλαν επικεφαλή του proect, έχω δικό μου γραφείο, εννοώ σε χωριστό δωμάτιο και η αντιμετώπιση ολονών είναι αυτή που πρέπει να είναι ανάλογα με τα χρόνια προυπηρεσίας που έχω. Η μοναδική διαφορά που έχω με σένα είναι ότι είμαι υπήκοος πράγμα όπμως που από όταν βρεις μια δουλειά και μετά λίγο μετράει. Συγγενείς και γνωστούς στο Townsville δεν είχα. Ναι είχα στην Μελβούρνη που με φιλοξένησαν τον πρώτο καιρό και ναι μάλιστα ήταν μια βοήθεια το ότι έπαιρνα επίδομα και είχα ασφάλεια από το κράτος από τον πρώτο μήνα που ήρθα. Προσωπικά το έχω ξαναπεί ήθελα να βρεθώ εκτός Ευρώπης και να δω τα πράγματα και σε κάποια άλλη Ήπειρο. Η Αυστραλία λόγω της υπηκοότητας είχε τις πόρτες ανοικτές και γι αυτό ήρθα. Δεν το έχω μετανιώσει. Πάντως αν νομίζεις ότι τα 100.000 δεν σου φτάνουν καλύτερα μην έρθεις γιατί είναι πολύ δύσκολο από την αρχή να βρεις παραπάνω ή πολλά παραπάνω. Αυτό το λέω γιατί το κόστος ζωής για τον καθένα και οι προτιμήσεις του καθενός είναι διαφορετικές.

                  Comment


                    Originally posted by demi View Post
                    έχουμε σχεδιάσει να πάμε whitsundays τα χριστούγεννα
                    ζηλεύω
                    μια φορά έχω πάει Hamilton island και μου'χει μείνει αξέχαστο, κολυμπούσαμε σε πράσινα νερά με θαλάσσιες χελώνες και στη βεράντα ήταν μόνιμα ένα μικρό σμήνος παπαγάλων

                    Comment


                      Originally posted by demi View Post
                      Νίκο να μου επιτρέψεις .....

                      μπορώ να σου πω ότι τα εμπορικά καταστήματα τα επισκέφτομαι σαν γυναίκα πολύ πιο συχνά από ότι το έκανα στην Ελλάδα. Σσσσσσσ.....Άμα σε ακούσει η γυνάίκα μου θα θέλει να φύγουμε αύριο!!!:D

                      Όλα αυτά με τα 100.000 μικτά από τα οποία μου περισεύουν κιόλας και σημειωτέον ότι οι αποδοχές του άντρα μου μένουν στην κυριολεξία άθικτες. Σσσσσσ..... Αμα σε ακούσει η γυναίκα μου δεν θα θέλει να δουλεύει εκει!:D

                      Πάντως αν νομίζεις ότι τα 100.000 δεν σου φτάνουν καλύτερα μην έρθεις γιατί είναι πολύ δύσκολο από την αρχή να βρεις παραπάνω ή πολλά παραπάνω. Αν οι αποδοχές μου στην Αυστραλία ήταν ο μοναδικός παράγοντας για τη λήψη της απόφασής μου πιθανότατα θα είχα εγκαταλείψει την προασπάθεια. Και εν πάσει περιπτώσει παίρνω και εγώ τα ρίσκα μου. Αυτό είναι μια προσωπική υπόθεση για τον καθένα όπως λες και εσύ παρακάτω.

                      Αυτό το λέω γιατί το κόστος ζωής για τον καθένα και οι προτιμήσεις του καθενός είναι διαφορετικές.
                      Δεν θέλω να συνεχίσω να μιλάω για τις προσωπικές μου οικονομικές επιδιώξεις γιατί προς το παρόν ελάχιστα ενδιαφέρουν κάποιον μιας και καμία δεν έχει επαλληθευτεί. Και παρακαλώ όποιον διαβάζει τις απόψεις μου στο thread να το έχει μονίμως υπόψη του αυτό. Εγώ κάνω μια παράθεση οπτικών και (νομίζω) επιχειρημάτων που ασφαλώς επιδέχονται οποιασδήποτε κρίσης. Ειδικά από αυτούς που έκαναν το μεγάλο βήμα. (Άρα πάντα η άποψή σου είναι καλοδεχούμενη).

                      Πραγματικά θα μου ήταν πολύ χρήσιμο αν είχες τη καλή διάθεση να απαντήσεις σε 1-1 στα επιχειρήματα που παραθέτω. Δεν αποκλείεται να έχω υπολογίσει καποιους παράγοντες λάθος.

                      Comment


                        φίλε Νίκο δεν ξέρω τί γίνεται στο συγκεκριμένο επάγγελμα το δικό σας, μπορεί να υπάρχουν μεγάλα έργα αλλού δεν το γνωρίζω, αλλά αυτή τη στιγμή γενικά στο εισόδημα του κόσμου η Αυστραλία είναι as good as it gets. Αν είναι κάποια στιγμή να πάρεις πάνω από 100, εδώ θα τα πάρεις. Έβγαλε πρόσφατα ο ΟΟΣΑ μία μελέτη εισοδήματος για τις χώρες του (δηλαδή όλες τις ανεπτυγμένες χώρες), για τα τελευταία 15 χρόνια:

                        Αύξηση εισοδήματος ανά κάτοικο



                        ΑΕΠ ανα κάτοικο



                        μέση περιουσία ανά κάτοικο



                        Κοινώς πάρτε τώρα που γυρίζει, δεν μπορώ να το πώ πιό παραστατικά.

                        Comment


                          Καλά ακούγονται αυτά τα νούμερα, άλλα μόνο για μηχανικούς είναι αυτοί οι μισθοί? Για οδηγούς (φορτηγών, νταλίκας) πόσο παίζει???
                          "Το φως...το φως! Ας το χαρούμε όσο θα υπάρχουμε εμείς γιατί κείνο θα υπάρχει και χωρίς εμάς" Λουντέμης

                          Comment


                            @ zzzz:

                            Γενικά στατιστικά στοιχεία παρατίθενται. Πόσα θα πάρει κάποιος εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

                            Comment


                              Poltergeist, έχεις υποψιν σου πόσο επιβαρυμένο ειναι το κόστος ζωής στο Sydney σε σχεση με τη Μελβούρνη, γιατί ένα κουμπαράκι μου γυναικολόγος του πρότειναν θέση λέκτορα στο πανεπιστήμιο του NSW με μισθό κοντά στα 200.000, relocation allowance και τα σχετικά! Εγώ του λέω οτι όχι μόνο "βγαίνει" χωρίς να δουλεύει η γυναίκα του αλλά και δεν θα χρειαστεί καν να ξαναδουλέψει. Φυσικά το πιο πιθανό ειναι οτι θα πάνε τελικά απλά αναρωτιέμαι πόσο πιο ακριβά είναι εκεί μιας και μου είπε για κατι τιμες σπιτιων 1300$ p.w. Σιγουρα θα είναι σε πολύ καλή περιοχή.
                              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                              Comment


                                Originally posted by zzzz View Post
                                Καλά ακούγονται αυτά τα νούμερα, άλλα μόνο για μηχανικούς είναι αυτοί οι μισθοί? Για οδηγούς (φορτηγών, νταλίκας) πόσο παίζει???
                                Όπως προείπε ο pan_k7 το τελικό ποσό εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες.
                                Εδω μπορείς να δείς στοιχεία για το δικό σου επάγγελμα, πάνω σε αυτό που ρωτάς.
                                Γενικά για όλα τα επαγγέλματα, στο post αυτό εχω το site που ανα επάγγελμα βλεπεις διάφορα στοιχεία. Στο Νο4.

                                Originally posted by leyteris77 View Post
                                Poltergeist, ... με μισθό κοντά στα 200.000, relocation allowance και τα σχετικά...τιμες σπιτιων 1300$ p.w. ...
                                Νομίζω οτι όποιος διαβάζει αλα Ελληνικά τις τιμές των ενοικίων εύκολα διολισθαίνει σε λάθος σκέψεις.
                                Αν σκεφτεί ανάποδα, δηλαδή down under, θα σκεφτεί: Είναι δυνατόν να είναι τόσο πολύ ανα εβδομάδα τα ενοίκια και ο κόσμος να ενοικιάζει? Γιατι ενα αδιαμφισβήτητο γεγονός είναι οτι τα σπίτια ενοικιάζονται σαν ζεστό ψωμί, εδω.
                                Αρα ο μέσος Αυστραλός βρίσκει με κάποιο τρόπο τα χρήματα που χρειάζονται για να ενοικιάσει και να μένει. Ίσως οχι σώνει και καλά σε επαυλη των 500 και πάνω την εβδομάδα αλλά απο 300 μέχρι 500 βρίσκεις οχι μόνο αξιοπρεπέστατα σπίτια αλλά και μακράν πολύ καλύτερα απο οτι περίμενες σύμφωνα με τα Ελληνικά στάνταρντ.
                                Κοίτα για παράδειγμα εδώ με κρητίριο αναζήτησης απο 300 μέχρι 500 ανα εβδομάδα.
                                Πάντα μιλάμε βέβαια για τα σπίτια που έχουν εδώ. Οχι στέρεα απο μπετόν αρμέ με σκεπή απο κεραμίδια και οτι άλλο έχουμε συνηθίσει απο πατρίδα. Ελαφριές κατασκευές, με γιψοσανίδα, ενα είδος τσίγκου για σκεπή κ.τ.λ.
                                Με έκταση όμως γύρω γύρω, χώρους, γκαράζ τις περισσότερες φορές στεγασμένο και με εσωτερική επικοινωνία με το σπίτι, με σπιτάκι κήπου για τα εργαλεία, με driveway για να φτάσεις στο σπίτι, με runabout για να γυρίσεις το αυτοκίνητο προς τα εξω και διάφορα άλλα τέτοια εξωτικά.
                                Δεν υπερασπίζομαι καμία άποψη που λέει οτι εδώ είναι καλύτερα τα σπίτια ή στην πατρίδα χειρότερα. Απλά είναι διαφορετικά και δεν βοηθάει να εξάγουμε βιαστικά συμπεράσματα κρίνοντας Ελληνικά τα σπίτια και τα ενοίκια στην Αυστραλία, και τούμπαλιν.
                                Και μερικά tip: Τα εχω ξαναπεί αλλά ας τα πω και εδώ.
                                Το Bond που ζητάει ο ιδιοκτήτης το ζητάει γιατι ξέρει οτι θα το πάρει, ο Αυστραλός πολίτης όμως οχι ολοι, απο μια υπηρεσία που λέγεται house department και αν είσαι σε χαμηλά εισοδηματικά κριτήρια στο δίνει ολόκληρο.
                                Επίσης πολλές φορές το ενοίκιο είναι λίγο παραπάνω απο όσο θα περίμενε κανείς. Πόσο παραπάνω; 100 με 200 δολάρια. Γιατί; Γιατι τόσο είναι το ποσό της επιδότησης ενοικίου που δίνει το Centrelink και επειδή το γνωρίζουν το έχουν ενσωματώσει στην τιμή. Ουσιαστικά δεν λέγεται επιδότηση ενοικίου αλλά επιδότηση ιδιοκτήτη.
                                Ετσι αν διαβάσεις κάπου σπίτι με 3 κρεβατοκάμαρες και 2 μπάνια με ντουλάπες να περπατάς μέσα και γκαράζ με κήπους κ.τ.λ. με 300 την εβδομάδα και προκαταβολή 1 μήνα, τότε διαβάζεις προκαταβολή τσάμπα απο το house department και ενοίκιο 150 την εβδομάδα απο την τσέπη σου και 150 απο το Centrelink.
                                Οι τιμές είναι ενδεικτικές.
                                Αυτά βέβαια είπα, για Αυστραλούς υπηκόους. Ο μετανάστης έχει ενα πακέτο ακόμα γιατι θα επωμισθεί μόνος τα βάρη αυτά. Για αυτό λέμε πάντα βίζες που να οδηγούν γρήγορα σε κάτι μόνιμο και ξεκλειδώνουν επιδόματα και Medicare.

                                Τέλος να ζητήσω συγνώμη απο όσους διαβάζουν μέσα απο την Αυστραλία, για τους μισθούς που συζητάνε εδώ οι πατριώτες και λένε οτι πιθανός να μην τους φτάνουν.
                                Δεν γνωρίζουν και μιλάνε με δεδομένα Ελληνικά. Οχι πόσο θα θέλανε να παίρνανε στην πατρίδα, γιατι ποτέ δεν θα παίρνανε αυτά τα λεφτά νόμιμα.
                                Αλλά για πόσα λεφτά θέλουν να παίρνουν για να μετακινηθούν στην άλλη άκρη του κόσμου και αναρωτιούνται αν θα τους φτάνουν ελλήψει στοιχείων διαβίωσης εδώ.
                                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                                Comment

                                Working...
                                X