Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Nikos Mech Eng

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
    Σήμερα ήταν μια καλή μέρα! Πολύ καλή! Πέρασα στις εξετάσεις IELTS και προχωράμε με Engineers Australia. Τώρα πρέπει να προετοιμάσω το CDR. Πόσο να μου φάει? 10-20 μέρες? Γύρω στις 10/12/11 υποθέτω ότι θα είμαι έτοιμος να υποβάλλω αίτηση για assessment στους Engineers Australia. Wish me luck!
    Kαλη τυχη Νικο, εγω εχω δρομο ακομα...!

    Comment


      #92
      Originally posted by nunki View Post
      Μπραβο!! Και εγω σημερα εμαθα τα αποτελεσματα του IELTS. Πηρα οσο περιμενα δεδομενου οτι θα ηθελα λιγο παραπανω χρονο στο reading και στο writing. Καλη επιτυχια απο εδω και περα για ολους που προχωρανε βημα-βημα για το "φευγα".
      Καλη τυχη και σε'σενα nunki!

      Comment


        #93
        Originally posted by gogita View Post
        We all wish you very good luck!!!!!!!!!!!
        Originally posted by nunki View Post
        Μπραβο!! Και εγω σημερα εμαθα τα αποτελεσματα του IELTS. Πηρα οσο περιμενα δεδομενου οτι θα ηθελα λιγο παραπανω χρονο στο reading και στο writing. Καλη επιτυχια απο εδω και περα για ολους που προχωρανε βημα-βημα για το "φευγα".
        Originally posted by ektoras View Post
        Kαλη τυχη Νικο, εγω εχω δρομο ακομα...!
        Ευχαριστώ όλους τους φίλους! Μεταξύ μας ... δεν έγινε και τίποτα ακόμα! Απλά κάναμε το 1ο βημα(τάκι)...
        Πατριωτάκια!

        Comment


          #94
          Για να χτίσεις την πολυκατοικία πρέπει να σκάψεις και να βάλεις τα θεμέλια. Αυτό έχεις κάνει τώρα!
          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

          Comment


            #95
            Originally posted by leyteris77 View Post
            Για να χτίσεις την πολυκατοικία πρέπει να σκάψεις και να βάλεις τα θεμέλια. Αυτό έχεις κάνει τώρα!
            Μιας και στην Αυστραλία δεν απαιτούνται θεμέλια και πέδιλα για ένα απλό σπίτι, τι έχω κάνει τώρα?

            Comment


              #96
              Originally posted by nunki View Post
              Μπραβο!! Και εγω σημερα εμαθα τα αποτελεσματα του IELTS. Πηρα οσο περιμενα δεδομενου οτι θα ηθελα λιγο παραπανω χρονο στο reading και στο writing. Καλη επιτυχια απο εδω και περα για ολους που προχωρανε βημα-βημα για το "φευγα".
              bravo paidia, congratulations both of you! i wish you the best!
              i don't do drugs, i am drugs!

              Comment


                #97
                Next Step - CDR

                Συνεχίζουμε την προσπάθεια.....

                Next step το skills assessment από Engineers Australia. Ναι-ναι είναι πολύ σπαστικό να σε αξιολογούν για άλλη μία φορά.... Όμως κακά τα ψέματα, η αξιολόγηση θα πρέπει να γίνει μέρος του τρόπου σκέψης μας. Αρκετά στρογγυλοκαθήσαμε στα δεδομένα της Ελλάδας και στα πιστοποιητικά που μας έδωσε. Θα τα κορνιζάρω για να τα δείχνω αύριο μεθαύριο ως παράδειγμα προς αποφυγή. Άσε να μην ξαναρχίσω να σιχτιρίζω...

                Η αλήθεια είναι ότι έχω ξεσυνηθίσει να δίνω εξετάσεις. Career episodes λοιπόν... Ξεσκόνισμα το booklet των Engineers Australia. Ok έχω βρει τα 3 episodes που θα γράψω (έχω ένα σωρό αλλά μόλις κάθισα να σκεφτώ τα elements που θα έπρεπε να καλύψω διέκρινα ότι λίγα από τα episodes είχαν ικανοποιητικά professional elements να καλύψουν. Υπολογίζω μέχρι τέλος του χρόνου να έχω τελειώσει συλλέγοντας παράλληλα και τα απαραίτητα δικαιολογητικά και υποστηρικτικά documents. Ισως να είμαι και πολύ αισιόδοξος ... δεν ξέρω. Έτσι κι αλλιώς τα βράδυα δεν κάνω κάτι, οπότε αφιερώνω τότε χρόνο. Πολύ υπερένταση....

                Comment


                  #98
                  Σίγουρα θα έχεις τελειώσει τέλος του χρόνου. Αν γράφεις ένα episode κάθε εβδομάδα , θα τελειώσεις. Μην αγχώνεσαι. Μια συμβουλή είναι το ένα episode να αφορά την διπλωματική σου γιατί έτσι καλύπτεις αρκετά elements που έχουν να κάνουν με την εκπαίδευση. Καλή συνέχεια.

                  Comment


                    #99
                    Και τώρα ελπίζω να καταλάβατε για ποιό λόγο δημιούργησα το θέμα "Οικονομικός Μετανάστης" πρίν από ενάμησι μήνα....

                    Αν όχι...... Διαβάστε το "Το όνειρο της μετανάστευσης είναι οδυνηρό για πολλούς....!" που αναρτήθηκε πρόσφατα.

                    Ήταν πασιφανής (νόμιζα) η προσπάθειά μου να αναδείξω εμπρόθεσμα ότι ο οικονομικός μετανάστης πρέπει να είναι προετοιμασμένος για πολύ δύσκολες καταστάσεις με καθόλου ευοίωνες προοπτικές. Κάποιοι, τότε που ανάρτησα το θέμα, αναρωτιώντουσαν "Μα καλά, παρουσιάζεται η Αυστραλία από τα Ελληνικά ΜΜΕ ως η γη της επαγγελίας?" Δυστυχώς, η πραγματικότητα ήταν πολύ χειρότερη από τις προβλέψεις μου και χιλιάδες οικονομικοί μετανάστες στην Αυστραλία αντιμετωπίζονται ως "λαθρομετανάστες".

                    Είναι εξαιρετικά επικίνδυνο να δίνεις συμβουλές/οδηγίες σε κάποιον αν διακρίνεις ότι δεν είναι ώριμος να τις δεχτεί. Όσο και αν επικρίθηκα για φιλοσοφισμό επιβεβαιώνομαι ότι πρώτα απαιτείται η ωρίμανση της ιδέας για μετανάστευση βασισμένη σε 2-3 βασικά στοιχεία. Με δεδομένη αυτή την ωρίμανση θα μπορούσαν να ακολουθούν και οι λεπτομέρειες. Για να μην φτάσω στο σημείο του Poltergeist να αναρωτιέται : "Μα αφού είχε μαλιάσει η γλώσσα μου να το λέω εδώ στο patriotaki, δεν ακούγανε?"

                    Comment


                      Οικονομικός μετανάστης - Λαθρομετανάστες

                      Και τώρα ελπίζω να καταλάβατε για ποιό λόγο δημιούργησα το θέμα "Οικονομικός Μετανάστης" πρίν από ενάμησι μήνα....

                      Αν όχι...... Διαβάστε το "Το όνειρο της μετανάστευσης είναι οδυνηρό για πολλούς....!" που αναρτήθηκε πρόσφατα.

                      Ήταν πασιφανής (νόμιζα) η προσπάθειά μου να αναδείξω εμπρόθεσμα ότι ο οικονομικός μετανάστης πρέπει να είναι προετοιμασμένος για πολύ δύσκολες καταστάσεις με καθόλου ευοίωνες προοπτικές. Κάποιοι, τότε που ανάρτησα το θέμα, αναρωτιώντουσαν "Μα καλά, παρουσιάζεται η Αυστραλία από τα Ελληνικά ΜΜΕ ως η γη της επαγγελίας?" Δυστυχώς, η πραγματικότητα ήταν πολύ χειρότερη από τις προβλέψεις μου και χιλιάδες οικονομικοί μετανάστες στην Αυστραλία αντιμετωπίζονται ως "λαθρομετανάστες".

                      Είναι εξαιρετικά επικίνδυνο να δίνεις συμβουλές/οδηγίες σε κάποιον αν διακρίνεις ότι δεν είναι ώριμος να τις δεχτεί. Όσο και αν επικρίθηκα για φιλοσοφισμό επιβεβαιώνομαι ότι πρώτα απαιτείται η ωρίμανση της ιδέας για μετανάστευση βασισμένη σε 2-3 βασικά στοιχεία. Με δεδομένη αυτή την ωρίμανση θα μπορούσαν να ακολουθούν και οι λεπτομέρειες. Για να μην φτάσω στο σημείο του Poltergeist να αναρωτιέται : "Μα αφού είχε μαλιάσει η γλώσσα μου να το λέω εδώ στο patriotaki, δεν ακούγανε?"

                      Comment


                        σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και να τα καταφέρεις να φτάσεις και στη βίζα!!!

                        Comment


                          Niko ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ ΠΟΛΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!!
                          Ευχομαι να καταφερεις ο,τι εχεις ονειρευτει στη ζωη σου και συντομα!!!!!

                          Comment


                            Originally posted by gogita View Post
                            Niko ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ ΠΟΛΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!!
                            Ευχομαι να καταφερεις ο,τι εχεις ονειρευτει στη ζωη σου και συντομα!!!!!
                            Ο,τιδήποτε? και συντομα? Αυτές είναι ευχές!!!

                            Comment


                              Χρόνια σου πολλά Νίκο. Ό,τι επιθυμείς να γίνει πραγματικότητα

                              Comment


                                Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                                Ο,τιδήποτε? και συντομα? Αυτές είναι ευχές!!!
                                Νικο ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ !!!!!!
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X