Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τα τελευταία δημοσιεύματα

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by Poltergeist View Post
    Jimmy δεν είναι θέμα επίδειξης, είναι θέμα ότι πρόκειται για εντελώς λάθος κίνηση σε κάθε περίπτωση. Είναι δημόσιο φόρουμ και έχει σημασία να το πούμε, ώστε αν κάποιος έχει παρόμοια ιδέα και βρεθεί εδώ να το δει και να το διαβάσει.
    Το κατάλαβα γι'αυτό το έγραψα κ'γώ... να το βλέπουν κάποιοι κ να καταλάβουν έστω κ λίγο...
    τον στραυρό που κουβαλάμε όλοι όσοι φτάνουμε στο σημείο να αφήσουμε τα πάντα πίσω ξαφνικά......
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      #32
      ελπιδα..εαν την χασουμε κι αυτη χαθηκαμε..ειτε εχουμε βιζα ειτε δεν εχουμε..ειτε παμε ευρωπη ειτε οχι..
      ελλαδα παντως ειναι τραγικα..δεν μπορεις να ελπιζεις.τουλαχιστον στην ειδικοτητα μου

      Comment


        #33
        Αυτό το άρθρο το βρήκα χτες και λέει ότι θα μειώσουν και τις τουριστικές.

        Comment


          #34
          Originally posted by demi View Post
          Αυτό το άρθρο το βρήκα χτες και λέει ότι θα μειώσουν και τις τουριστικές.

          http://www.on-news.gr/2011/11/sos-3000.html
          ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ : Μ'ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ... Ν'ΑΓΑΠΙΟΜΑΣΤΕ...

          Η γυναίκα μου κ ο γιος μου έχουν υπηκοότητα κ είναι οκ.....
          εγώ θα πάω μαζί τους με τουριστική κ αν μπορούν ας μου πούνε που πάω......
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            #35
            Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω την νοοτροπία ορισμένων που έρχονται έτσι με τουριστική και χωρίς κανένα εφόδιο. Ούτε γλώσσα, ούτε visa και ξενιτεύονται τόσα μίλια μακριά. Συγγνώμη αλλά αυτό δεν το κάνανε ούτε οι γονείς μου που θεωρητικά είχαν τελειώσει μόνο το δημοτικό και το γυμνάσιο αντίστοιχα και ήρθαν πριν από 45-50 χρόνια στην Αυστραλία σαν μετανάστες εργάτες. Έστω και αυτοί που δεν είχαν internet ή ιδιαίτερες γραμματικές γνώσεις ήρθαν πιό οργανωμένοι, με κάποια πρόσκλιση συγγενή ή εργοδότη ή με κάποιο γραφείο μετανάστευσης. Σήμερα με τόσα μέσα ενημέρωσης και προετοιμασίας πως ξεκινάει ο κόσμος και κάνει τέτοιο βήμα στο πουθενά? Και μάλιστα στις περισσότερες περιπτώσεις σέρνει μαζί του και παιδιά και οικογένεια? Το ξέρω ότι μπορεί να ακουστεί σκληρό αλλά μάλλον κάποιοι ¨τα θέλουν και τα παθαίνουν" και όχι τίποτα άλλο αλλά με αυτές τους τις ενέργειες αμαυρώνουν την γενικότερη φήμη των Ελλήνων και άντε μετά όλοι εμείς οι υπόλοιποι να τύχουμε σωστής αντιμετώπισης από την Αυστραλέζικη Κοινωνία. ίσως το έχω ξαναπεί και ίσως να γίνομαι κουραστική αλλά θα το επαναλάβω. Παρόλο που είμαι Αυστραλή Υπήκοος , μου πήρε περίπου 6-8 μήνες η όλη διαδικασία της προετοιμασίας μου πριν πατήσω το πόδι μου στην Αυστραλία, είχα σπίτι να με φιλοξενήσουν όταν ήρθα, έπερνα επίδομα από το κράτος ανεργίας και ψάχνοντας εντατικά για δουλειά , καθημερινά βρήκα δουλειά μετά από 4 μήνες. Και παρόλα αυτά κάπου στην πορεία του ταξιδιού και πριν από αυτό σκεφτόμουν μήπως παραείναι μεγάλο το βήμα και η απόφαση για να βάλω την οικογένεια μου σε τέτοια δοκιμασία? Και σημειωτέον , ο άντρας μου και ο γιός περίμεναν στην Ελλάδα μέχρι που βρήκα μόνιμη δουλειά και σπίτι. Κάπως έτσι λοιπόν έχει η πραγματική κατάσταση και θαύματα δεν γίνονται. Μετά λοιπόν από όλη αυτή την προσπάθεια πράγματι κάποιος μπορεί να περιμένει ΄΄οτι θα ζήσει μια πιό άνετη ζωή. Πρέπει να συνηδητοποιήσουμε ότι η Αυστραλία ζητάει εξειδικευμένους και στοχεμεύνους μετανάστες και όχι απελπισμένους, άνεργους και αγράμματους όπως έκανε η Ελλάδα με τους Αλβανούς.

            Comment


              #36
              Originally posted by jimathens View Post
              Η γυναίκα μου κ ο γιος μου έχουν υπηκοότητα κ είναι οκ.....
              εγώ θα πάω μαζί τους με τουριστική κ αν μπορουν ας μου πούνε που πάω......
              jimathens το θέμα όπως καταλαβαινεις δεν γίνεται για περιπτώσεις όπως η δική σου ή η δική μου αλλά για άλλες και πίστεψε με είναι πραγματικά πολλές. Στο Townsville μόνο που είναι μια μικρή πόλη 180.000 κατοίκων ξέρω ήδη 2 τέτοιες περιπτώσεις. Χωρίς visa , χωρις γλώσσα και βουρ στην Αυστραλία. Που πας ρε???

              Comment


                #37
                εκει ομως ντεμι μου δεν φταιει εξ ολοκληρου ο κοσμος ..φταινε τα μμε που ξαφνικα ανοιξαν οι πορτες της αυστραλιας και γινετε χαμος απο δουλειες...πολλα λεφτα αναγνωριση και εγω δεν ξερω τι αλλο...και καλα εσυ ειχες μια νοημοσυνη και 5 κολυβογραμματα και μπορεσες να επεξεργαστεις τις πληροφοριες και να μπεις στην λογικη του μεταναστη ..εψαξες και βρηκες...οι ποιο πολλοι δεν μπορεσαν να το κανουν ακουσαν και ετρεξαν....λιγο μυαλο θελει, να τα βαλεις κατω και να τα μετρησεις..αν καποιος μου πει οτι στον πατο της θαλασσας εχει λιρες εγω απερισκεπτα θα βουτηξω να τις βρω; ακουω μια πληροφορια και την επεξεργαζομαι ,τωρα αν εχω τυφλη εμπιστοσυνη στα μμε τοτε ειμαι αξια της μοιρας μου...

                Comment


                  #38
                  Originally posted by demi View Post
                  jimathens το θέμα όπως καταλαβαινεις δεν γίνεται για περιπτώσεις όπως η δική σου ή η δική μου αλλά για άλλες και πίστεψε με είναι πραγματικά πολλές. Στο Townsville μόνο που είναι μια μικρή πόλη 180.000 κατοίκων ξέρω ήδη 2 τέτοιες περιπτώσεις. Χωρίς visa , χωρις γλώσσα και βουρ στην Αυστραλία. Που πας ρε???
                  Αυτή είναι η αλήθεια...
                  να σε ρωτήσω: αν το παιδί ήταν 17 θα έπαιρνε επίδομα; πόσα; κ μέχρι πότε; ξέρεις;
                  Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by mikael View Post
                    διαβαζω σχολια του στυλ ομως καλα να παθουν και εμεις εδω το παλευουμε με βιζες και που νομιζαν οτι πανε και αλλα τετοια κι θα μεινω αμετοχος?
                    αυτο μπορεσαν αυτο εκαναν..αμεσως τους κατεκριναν..δικο τους ειναι το προβλημα τωρα που θα γυρισουν πισω απραγοι..ολοδικο τους..
                    mikael πράγματι δικό τους είναι το πρόβλημα , αλλά να σκεφτείς ότι κάποιες φορές γίνεται και δικό μας όταν χτυπάνε τα τηλέφωνα μας, ή τα e-mail μας και μας ζητάνε τρόπους για να έρθουν στην Αυστραλία και όταν απαντάμε την πραγματικότητα νομίζουν ότι απλά δεν θέλουμε να βοηθήσουμε. Προσωπικά μου έχουν πει τουλάχιστον 2 άτομα από Ελλάδα , καλά εσύ πως τα κατάφερες και δεν βοηθάς και εμάς να έρθουμε? Δεν καταλαβαίνουν τι τους λέμε και περιμένουν να ακούσουν ότι θέλουν. Και ένα άλλο θέμα είναι ότι μιλάμε για το εξωτερικό και όχι για την Ελλάδα κάποιοι τέτοιοι λάθος χειρισμοί μπορεί να φτάσουν να χαρακτηρίσουν ένα ολόκληρο λαό. Άλλωστε δεν νομίζω κανείς να πιστεύει ότι όλοι οι Αλβανοί που ήρθαν στην Ελλάδα είχαν παραβατική συμπεριφορά, κάποιοι που ήρθαν είχαν παραβατική συμπεριφορά και μετά τους πήρε όλους η μπάλα. Δεν είναι πολύ δύσκολο να συμβεί αυτό και με τους Έλληνες στην Αυστραλία και τότε το δικό τους πρόβλημα που λες γίνεται πρόβλημα ολονών.

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by jimathens View Post
                      Αυτή είναι η αλήθεια...
                      να σε ρωτήσω: αν το παιδί ήταν 17 θα έπαιρνε επίδομα; πόσα; κ μέχρι πότε; ξέρεις;
                      Επίδομα στα 17 παίρνει.Τώρα πόσο ακριβώς δεν ξέρω . Νομίζω όμως ότι εξαρτάται από το οικογενειακό εισόδημα και από το αν σπουδάζει ή αν ψάχνει για δουλειά. Πάντως από την στιγμή που είναι υπήκοος παίρνει επίδομα, σε μικρότερη ηλικία το παίρνουν οι γονείς και σε μεγαλύτερη τα ίδια τα παιδιά. Τα ποσά όμως εξαρτώνται από το οικογενειακό επίδομα. Το επίδομα ανεργίας πάντως που έπαιρνα εγώ ήταν 430 δολλάρια το 15νθήμερο.

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by mikael View Post
                        το οτι οι ελληνες πλεον παγκοσμιως φενονται ενας χρεωκοπημενος-φτωχος - εξαθλιωμενος λαος αυτο ειναι γεγονος..ετσι φενονται στα ματια ολων..ειτε λογω των μμε ειτε λογω της κυβερνησης που δεν εκανε τιποτα για να προστατεψει την εικονα μας τουναντιων μιλουσε για χωρα διεφθαρμενων..

                        απο κει και περα καθενας μας εχει την προσωπικοτητα του και παιζει την μπαλα του
                        Γιατι δεν βλεπεις την πραγματικοτητα?Τι ειμαστε δηλαδη?Δεν ειμαστε ενας φτωχος εξαθλιωμενος λαος?Οσο για το διεφθαρμενοι γιατι δεν ειμαστε?Ολοι οι δημοσιοι υπαλληλοι δεν δουλευουν παρανομα εξω?Ποσοι απο εμας προσφερθηκαμε να λαδωσουμε για να γινει η δουλεια μας?Ας μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας.Δυστηχως ζουμε αυτο που μας αξιζει.Ειχαν παρει τα μυαλα μας αερα κ πιστευαμε οτι ειμαστε πλουσιοι.Κανεις δεν αναρωτηθηκε απο που ερχονται αυτα τα λεφτα σε μια χωρα που δεν παραγει τιποτα.Τελως παντων το κοβω εδω.

                        Comment


                          #42
                          Demi 2 thumbs up...

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by louizianna View Post
                            εκει ομως ντεμι μου δεν φταιει εξ ολοκληρου ο κοσμος ..φταινε τα μμε που ξαφνικα ανοιξαν οι πορτες της αυστραλιας και γινετε χαμος απο δουλειες...πολλα λεφτα αναγνωριση και εγω δεν ξερω τι αλλο...και καλα εσυ ειχες μια νοημοσυνη και 5 κολυβογραμματα και μπορεσες να επεξεργαστεις τις πληροφοριες και να μπεις στην λογικη του μεταναστη ..εψαξες και βρηκες...οι ποιο πολλοι δεν μπορεσαν να το κανουν ακουσαν και ετρεξαν....λιγο μυαλο θελει, να τα βαλεις κατω και να τα μετρησεις..αν καποιος μου πει οτι στον πατο της θαλασσας εχει λιρες εγω απερισκεπτα θα βουτηξω να τις βρω; ακουω μια πληροφορια και την επεξεργαζομαι ,τωρα αν εχω τυφλη εμπιστοσυνη στα μμε τοτε ειμαι αξια της μοιρας μου...
                            Τα ΜΜΕ κάνουν την δουλειά τους και δουλειά τους είναι να βρίσκουν ή να κατασκευάζουν ειδήσεις για να γίνεται ντόρος , να έχουν ακροαματικότητα, διαφημίσεις κ.τ.λ. Τα ΜΜΕ παρουσίαζαν το ΔΝΤ σαν την μοναδική σανίδα σωτηρίας , το οποίο μόνο αλήθεια δεν ήταν. Τι έπρεπενα το πιστέψουμε κιόλας?

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by louizianna View Post
                              εκει ομως ντεμι μου δεν φταιει εξ ολοκληρου ο κοσμος ..φταινε τα μμε που ξαφνικα ανοιξαν οι πορτες της αυστραλιας και γινετε χαμος απο δουλειες...πολλα λεφτα αναγνωριση και εγω δεν ξερω τι αλλο...
                              καλά σοβαρά μιλάς; Λέγανε στην Ελλάδα τέτοια πράγματα; ποιοί;

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by demi View Post
                                mikael πράγματι δικό τους είναι το πρόβλημα , αλλά να σκεφτείς ότι κάποιες φορές γίνεται και δικό μας όταν χτυπάνε τα τηλέφωνα μας, ή τα e-mail μας .............
                                δικιο εχεις και εσυ..τι να πω οτι εχεις αδικο?απο την αλλη μιλαμε για εξαθλιωση εδω περα..αστα

                                Comment

                                Working...
                                X