Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ευχαριστω παρα πολυ Σπυρο για τις πολυτιμες πληροφοριες που μοιραστηκες μαζι μας.
    Εγω οπου να ναι παω .... δουλεια να βρω...
    Εδω φυγαμε απο Ελλαδα και ηρθαμε Σουηδια,
    στο να αλλαξουμε πολη θα κολλησουμε?
    Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

    Comment


      Σωστά ! Είναι οι μέσοι όροι ανα πόλη επάγγελμα και χρόνο προυπηρεσίας.

      Σπύρος

      Comment


        Originally posted by Rojer View Post
        μηπως έχετε κανα συμβουλή για το τι δουλειά να βρω ,αφού έχω πτυχίο γιατρού και δεν γνωρίζω ούτε αγγλικά ούτε σουηδικά ,βρήκα μια ετερια καθαρισμού που πληρώνομε 70 κρονες ώρα και είναι και λίγο και δύσκολο,μέχρι να μάθω τις γλώσσες ,,,,,,,,στα σπίτια που πάω μιλάω λίγα αγγλικά,δε ξέρω τη να κάνω ,(βεβεα δεν έχω χαρτιά ),ήρθα 3 μήνες πριν
        Να υποθέσω ότι δεν είσαι Έλληνας ??

        Σπύρος

        Υ.Γ. Ίσως να υπάρχει ειδική μνεία για άτομα εκτός Ευρώπης, γιαυτό ρωτάω

        Comment


          Το ημέρες καριέρας στη Στοκχόλμη ( Career Days 2012 Stockholm - Nordens st ) θα ανοίξει τις πύλες του στίς 7 και 8 Σεπτεμβρίου. Θα υπάρξει συναντηση μεταξύ ατόμων που ψάχνουν για δουλειά και εταιριών προώθησης. Το εισητήριο κοστίζει 100 κορώνες, όμως αν είστε εγγεγραμμένοι στο ( Sφk bland 5000 lediga jobb | Careerbuilder.se ) μπορεί να το πάρετε δωρεάν. Θα γίνουν συναντήσεις μέσω ραντεβού.

          Αναφέρονται περιορισμοί στα εισητήρια... οπότε όποιοι ενδιαφέρονται ας βιαστούν.

          Σπύρος

          Comment


            Originally posted by maria-8 View Post
            Ευχαριστω παρα πολυ Σπυρο για τις πολυτιμες πληροφοριες που μοιραστηκες μαζι μας.
            Εγω οπου να ναι παω .... δουλεια να βρω...
            Εδω φυγαμε απο Ελλαδα και ηρθαμε Σουηδια,
            στο να αλλαξουμε πολη θα κολλησουμε?
            Σημερα διαβασα το ακολουθω, αληθευει? http://www.businessweek.com/news/2012-09-07/toilets-in-sweden-cleaned-by-unemployed-greeks[/URL]

            Comment


              Originally posted by Emmigrant View Post
              Σημερα διαβασα το ακολουθω, αληθευει? http://www.businessweek.com/news/2012-09-07/toilets-in-sweden-cleaned-by-unemployed-greeks[/URL]


              Το λίνκ έτσι όπως το έβαλες δεν ανοίγει αλλά φαντάζομαι αφορά την αφήγηση του καραχάλιου και κάποιας άλλης κυρίας δεν θυμάμαι τώρα το όνομά της .

              Τι εννοείς ρωτώντας άν είναι αλήθεια ?

              Οταν κάποιος δεν ξέρει την γλώσσα της χώρας που πάει να ζήσει είναι φυσικό να ξεκινήσει από το μηδέν . Το έχουμε γράψει όλοι αυτό στο φόρουμ ξανά και ξανά !!!

              Το κουστούμι τι να το κάνει ? Στην σουηδία όλοι φοράνε ειδικά ρούχα εργασίας , και ειδικά παπούτσια αναλόγως την δουλειά που κάνουν ! Υπάρχουν εταιρείες καθαρισμού , εταιρείες που φροντίζουν το πράσινο τα δάση τα λουλούδια , εταιρείες με ηλεκτρολόγους , οικοδόμους , υδραυλικούς , ξυλουργούς , κλπ....Ολοι αυτοί φορνάνε ειδικά ρούχα εργασίας και μερικοί και ειδικά καπέλα στον χώρο της οικοδομής .
              Κουστούμια φοράνε οι δικηγόροι , αυτοί που δουλεύουν σε τράπεζες , αν και αυτοί δεν φοράνε απαραίτητα κουστούμι.....

              Οσο για το ότι δεν πληρώνεται σε τακτά χρονικά διαστήματα , μου φαίνεται περίεργο γιατί όλες οι εταιρίες που σου έχουν κάνει κανονικά πρόσληψη βάζουν τα λεφτά κάθε μήνα στον λογαριασμό σου χωρίς καμμία καθυστέρηση !!!
              Τώρα βέβαια υπάρχουν και απατεώνες που εκμεταλεύονται καταστάσεις , αλλά ένας νοήμων άνθρωπος κοιτάει να αποφύγει τις κακοτοπιές !!

              Ο άνθρωπος αυτός λέει καθαρίζει σχολεία . Σου λέω λοιπόν ότι είναι μια καλή δουλειά και με καλά λεφτά μιας και γράφει ότι βγάζει 1500 ευρώ !!

              Δεν είναι κακό δεν είναι ντροπή να δουλεύεις σαν καθαριστής , μιας και στην σουηδία οι καθαριστές είναι πολύς κόσμος και μάλιστα όχι μόνο μετανάστες αλλά και σουηδοί !!!!

              Ξέρουμε όλοι το είπαμε το ξαναείπαμε ότι δεν είναι εύκολα στην αρχή ότι πηγαίνοντας να ζήσεις σε μια άλλη χώρα , ξεκινάς απο το μηδέν απο την αρχή !!!!

              Η γνώση της γλώσσας είναι άκρως απαραίτητη !!!! Και μάλιστα αυτός ο άνθρωπος είναι τυχερός γιατί εχει βρεί μια δουλεια για αρχή και μάλιστα χωρίς να ξέρει σουηδικά
              Το ξέρεις ότι ακόμα και σε εταιρίες καθαρισμού ζητάνε σουηδικά ? Το ξέρεις ότι για να δουλέψεις σαν καθαριστής ζητάνε εμπειρία και εκπαίδευση ? Γιατί ναι στην σουηδία ακόμη και για τους καθαρισμούς εκπαιδεύονται !!!!!

              Οσο για το δωματιάκι που μένει , αυτό είναι ένα θέμα δύσκολο όσον αφορά την στοκχόλμη !
              Ομως άν ξέρεις έστω αγγλικά και ψάχνεις πολύ μα πάρα πολύ εντατικά όλο και κάτι βρίσκεις !!!!
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                Καλησπέρα παιδιά! εσείς που είστε ήδη εκεί πάνω πως τα βλέπετε τ πράγματα απο θέμα εργασίας?? ανεβαίνω τον άλλο μήνα μαζί με μια φίλη μου! μόλις αποφοιτησαμε απο πάντειο απο το τμήμα διεθνών και ευρωπαικών σπουδών. Ξέρει κανείς αν ζητανε ατομα γενικά του κλάδου μας?? αλλα κ γενικα πως είναι τα πράγματα είμαστε διατεθειμένες να εργαστούμε κ εκτός αντικειμένου!

                Comment


                  Καλησπέρα Μαριλένα.

                  Με ( σχετική ) εξαίρεση τους κλάδους υπολογιστών και ιατρικής, όλοι οι άλλοι κλάδοι απαιτούν Σουηδικά. Έτσι να θεωρείτε σχεδόν βέβαιο ότι αρχικά μάλλον θα εργαστείτε εκτός αντικειμένου σπουδών. Όπως δηλαδή οι περισσότεροι απο εμάς.

                  Συγκεκριμένα τώρα για το αντικείμενό σας δεν έχω ακούσει κάτι. Πήγαινε στην επίσημη σελίδα του arbetsformedlingen και γράψε στο κουτάκι κάτι σχετικό με το αντικείμενό σου, και κοίτα αν υπάρχει κάποια ζήτηση. Ο arbetsformedlingen καλύπτει πείπου το 70% των αγγελιών που βγαίνουν έξω, γιατί πολλές αγγελίες καλύπτονται εκ των έσω ( γνωστοί - και ήδη εργαζόμενοι σε άλλα τμήματα ) ή ανακοινώνονται απο τις ιστοσελίδες των ίδιων των εταιριών. F

                  Σπύρος

                  Comment


                    Σε ευχαριστώ πολύ Σπύρο για τις πληροφορίες! Αλλα γενικά για αρχή κάτι απλό αν ψάξεις μπορείς να το βρείς έτσι??

                    Originally posted by skonto View Post
                    Καλησπέρα Μαριλένα.

                    Με ( σχετική ) εξαίρεση τους κλάδους υπολογιστών και ιατρικής, όλοι οι άλλοι κλάδοι απαιτούν Σουηδικά. Έτσι να θεωρείτε σχεδόν βέβαιο ότι αρχικά μάλλον θα εργαστείτε εκτός αντικειμένου σπουδών. Όπως δηλαδή οι περισσότεροι απο εμάς.

                    Συγκεκριμένα τώρα για το αντικείμενό σας δεν έχω ακούσει κάτι. Πήγαινε στην επίσημη σελίδα του arbetsformedlingen και γράψε στο κουτάκι κάτι σχετικό με το αντικείμενό σου, και κοίτα αν υπάρχει κάποια ζήτηση. Ο arbetsformedlingen καλύπτει πείπου το 70% των αγγελιών που βγαίνουν έξω, γιατί πολλές αγγελίες καλύπτονται εκ των έσω ( γνωστοί - και ήδη εργαζόμενοι σε άλλα τμήματα ) ή ανακοινώνονται απο τις ιστοσελίδες των ίδιων των εταιριών. F

                    Σπύρος

                    Comment


                      Καλησπέρα! Είμαι νέος στο φόρουμ και λόγω της δυσχερής οικονομικής καταστασής στη χώρα μας ψάχνομαι για να φύγω με την κοπέλα μου. Έχω καταλήξει στις 3 βαλτικές αυτές χώρες (σουηδία, νορβηγία, φινλανδία) γιατί θεώρώ πως είναι τα πιο κοινωνικά κράτη. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Τώρα τελειώνω οικονομικά, γνωρίζω αγγλικά απ ότι βλέπω όμως πρέπει για να βρω μια αξιοπρεπής δουλειά να μάθω και τη γλώσσα τους. Αρχικά θα μπορούσαμε να βρούμε οτιδήποτε για να μάθουμε και τη γλώσσα ή είναι πολύ δύσκολο? Το κράτος σε βοηθάει?

                      Ευχαρισώ

                      Comment


                        στην νορβηγια οτι δουλεια και να κανεις θελεις τα στοιχειωδη νορβηγικα να μιλας.δεν ισχυει αυτο που λενε θα γινω καθαριστης και θα μαθω μετα,ειναι μεγαλος μυθος.
                        το κρατος δεν σε βοηθαει στην νορβηγια ως μεταναστη ε.ε οπως και δεν σου ζηταει και visa.
                        θα σε βοηθησει μονο αν εργαστεις "κολλησεις ενσημα" που λενε και μπεις στο συστημα του ως εργαζομενος που αποδιδει στην χωρα.για τις υπολοιπες σκανδιναδικες και οχι βαλτικες δεν γνωριζω να σου πω κατι.
                        Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                        Comment


                          Το ίδια ισχύουν και στην σουηδία ! Καμμία βοήθεια στους μετανάστες Ε.Ε .
                          Θα σε βοηθήσουν μόνο εφόσον δουλεύεις . Διαφορετικά δεν μπορείς κάν να πάρεις προσωπικό αριθμό και να μπείς στο σύστημα , δεν μπορείς να μείνεις στην χώρα .

                          Οσο για την γλώσσα και στην σουηδία ισχύουν τα ίδια . Μόνο που επειδή υπάρχουν ίσως περισσότερες ελληνικές επιχειρήσεις μπορεί να βρεί κάποιος κάτι στην αρχή , αλλά δύσκολα ....
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            Για την Φιλανδία αυτό που ξέρω είναι ότι τα φιλανδικά είναι πάρα πολύ δύσκολη γλώσσα .
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              Εσείς πώς πήγατε ρε παιδιά σ αυτές τις χώρες? Αρχικά τι κάνατε?

                              Comment


                                εγω στο αρχικο σταδιο ειμαι και ψαχνομαι ακομα διοτι δεν ειναι η κατασταση ετσι οπως την περιγραφουν καποιοι στα φορουμ και τα διαφορα blogs.
                                Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                                Comment

                                Working...
                                X