Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα Μαρία!
    Χαίρομαι που κάτι ίσως να γίνει. Ξέρεις που είμαι, μπορείς να έρθεις σε επαφή. Τα λέμε!

    Originally posted by maria-8 View Post
    Σας ευχαριστω πολυ πολυ ολους σας για τις ευχες σας, και τα αστεια σας ,γελουσα και εκλαιγα μαζι απ τη συγκινηση οταν τα διαβαζα, πραγματικα η ζωη σου παιζει παραξενα παιχνιδια !!
    Κι εδω στο πατριοτακι ο καθενας εχει και την δικη του πικρογλυκη ιστορια στον αγωνα του προς τη μεταναστευση.
    Πραγματικα δε κρατιεμαι παιδια!! Θελω να παρω το αεροπλανο και να παω για δουλεια...ΧΘΕΣ!!
    Τρεμει η καρδια μου μη στραβωσει τιποτα μεχρι να παμε πισω ,
    δεν ειναι και λιγο μετα απο 4 μηνες να αρχισει να σου χαμογελαει λιγο η τυχη.
    Ειναι φοβερο αυτο που ζουμε ολοι μας,αγωνια, αβεβαιοτητα,αγχος,χαρα,στεναχωρια, ολα ανακατευονται τοσο γρηγορα και απροσμενα που πραγματικα η ψυχολογια του νεομεταναστη ειναι ασανσερ!
    Μακαρι να πανε ολα καλα για ολους μας μεχρι τελους γιατι ειναι πίκρα η αποτυχια..
    οχι γιατι γυριζεις πισω, οχι γιατι πρεπει να δωσεις εξηγησεις σε ολους τους γνωστους και συγγενεις που χαιρετισες φευγοντας και πρεπει να λες τα ιδια και τα ιδια 500 φορες, αυτα ειναι πτεσματα μπροστα στην αβεβαιοτητα της επιβιωσης,
    οταν εισαι ανεργος και δεν ξερεις που θα βρεις λεφτα να ριξεις ενα πακετο μακαρονια αυριο στην κατσαρολα,
    αλλα ας μη γινομαι μελο,αυτα τα ξερουμε ολοι εμεις που ζουμε στην Ελλαδα του σημερα και δε βγαινει τιποτα να τα επαναλαμβανουμαι και να μιζεριαζουμε, ας κανουμε ο καθενας οτι μπορουμε καλυτερο για μας και τους αλλους και το πιστευω οτι και το καλο και το κακο μας επιστρεφονται με καποιο τροπο.
    Σας χιλιοευχαριστω και παλι για τις ευχες σας ολους και απ την καρδια μου ευχομαι καλη τυχη στις προσπαθειες ολων

    Comment


      Σε ευχαριστω πολυ Μινο, και συ αν μπορω να φανω χρησιμη σε κατι μη διστασεις!!!
      Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

      Comment


        Originally posted by maria-8 View Post
        Εχω καινουργια νεα!!!! Ο Θεος πρεπει να μου κανει πλακα μαλλον χιχιχι!!!!!
        Στο τρενο προς αεροδρομιο Κοπεγχαγης μας πηρανε τηλεφωνο για δουλεια και τους δυο μας ,στη Στοκχολμη και σε ελληνικη εταιρια καθαρισμου και νομιμη δουλεια κανονικα !!!!!
        ............................................
        Αυτα ειναι νεα!!!

        Απλα συγχαρητηρια!!! Προφανως καταλαβαινεις οτι θα ζοριστεις στην αρχη αλλα τουλαχιστον θα αρχισεις να βλεπεις ενα φως στο μακρυ μακρυ τουνελ που εχετε να διανυσετε, και το αμυδρο αυτο φως θα το δεις απο την αρχη!!!

        Καλο ξεκινημα και στους 2 σας και να θυμασαι οτι σε αυτη την χωρα οι συναλλαγες που θα εχεις, θα ωφελησει κυριως εσενα, να μην ειναι κατω απο το τραπεζι....

        Και δωστε προσοχη στην υγεια σας γιατι στον συγκεκριμενο χωρο εργασιας επειδη δεν εχουμε την εμπειρια δεν φροντιζουμε να προστατευουμε το σωμα μας απο ατυχηματα... παντος ειδους...

        Καλη αρχη!!

        Comment


          Μπράβο βρε Μαρία! Δεν σου κρύβω ότι απογοητεύτηκα πάρα πολύ με αυτά που είχες γράψει και σκεφτόμουν το τι μας περιμένει. Τελικά "μπήκε το νερό στ'αυλάκι" που λένε και στο χωριό μου. Να δίνει ο ένας στον άλλο κουράγιο για να τα καταφέρουμε! Καλή αρχή σας εύχομαι ολόψυχα!!!

          Comment


            Άντε Μαρία και με τρόμαξες!
            Διάβασα πρώτα το μήνυμα οτι φεύγεις και δεν μπορούσα να το πιστέψω.
            Όταν εγραψες το απρόβλεπτο νέο για τις δουλειές που βρήκατε είπα δυνατά ¨το ήξερα!".
            Δεν θα άδικο να μην τα καταφέρετε μετά από τόση προσπάθεια!
            Καλή συνέχεια και καλή τύχη στην αναζήτηση σπιτιού!
            Δέσποινα

            Comment


              Νεομεταναστρια,Katbull kai Debby, σας ευχαριστω πολυ,καλη αρχη και καλη συνεχεια σε ολους
              Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

              Comment


                Αγγελιες

                SvD Näringsliv - affärsnyheter, börs och analys - nliv.se | SvD

                Comment


                  Λοιπόοοον....γεία σας κι απο μένα...το ξέρω μάλλον οτι δεν είναι για εδώ να κουβεντιάζουμε με καλωσορισματα κ.λ.π.,αλλα έχω φάει ηδη 4 ωρες να σας διαβάζω και να σας "ψαχουλεύω",και απήυδησα!!!!Οπότε λέω ας γράψω εδω .
                  Σας ανακάλυψα μόλις σήμερα.Δεν ειχα ιδέα οτι υπήρχε αυτή εδω η σελιδούλα!!!!Ισως αν ήξερα,να είχα γλιτώσει πάρα πολλά μεχρι τώρα...ποιος ξέρει;...
                  Είμαι ήδη "κάτοικος Σουηδίας" εδω και 4 μήνες περίπου...ηρθα (τί σύμπτωση ομως,ε;;) στις 7 του Ιούλη όπως η Μαρια-8 (καλά το γραψα;)..εν μέρει είναι τυχερή φαίνεται αυτή η ημερομηνία!
                  Μου ρχεται ενας χείμαρρος απο διάφορα να σας πώ,αλλά αυτό μπορεί να γίνει εν καιρώ...υποθέτω.
                  Εχω υποστεί αρκετή ταλαιπωρία στα "εύκολα" θέματα εδω,και απιστευτη άνεση στα "δύσκολα"..Είμαι ανάποδα δηλαδή!Ηρθα εδω χωρίς γνώση γλώσσας,μόνο με τα φτωχά αγγλικούλια μου.(ξεκίνησα ομως πριν ενα μήνα και τα σουηδικούλια μου).Επιασα αμέσως δουλειά εποχική (την οποία βρηκα αφού ηρθα εδω),εβγαλα το πολυποθητο personnummer σε ένα μήνα,και την σουηδική ταυτότητα στον ενάμιση συνολικά μηνα...εφερα και τα δυό μου παιδια,τα οποία επισης πήραν γρηγορα νουμεράκια,και πάνε κανονικά στο σχολείο..Μέχρι εδω καλα..το βασανο ήταν το σπίτι...οπως για τον περισσοτερο κοσμο..και αυτό ισχύει ακόμα...είμαι μονίμως σε stand by...τέλειωσε κι η δουλειά εκείνη,και τωρα είμαι με ημι-ημιαπασχόληση
                  ...τουτέστιν,ενα 2ωρο σταθερο ημερησιως...Γράφτηκα και στις καρτέλες του ΟΑΕΔ τους,αλλα πέραν του οτι ακομα περιμενω ενα meeting που μου χουν τάξει εδω και δυο μηνες,μου λένε οτι καλυτερα ειναι να τελειωσω πρωτα τα σουηδικα...τουτέστιν,εχουμε καιρόοοο....ομως δεν πτοούμαι ρε παιδια..κάτι θα γίνει,κατι θα βρεθει..ο αέρας "κινειται" οπότε κάτι θα πέσει και στα δικά μας πόδια...σημασία εχουν οι λόγοι που κάνουν τον καθένα να αλλάξει ρότα..και να είναι μαχητής...γιατι δυστυχώς, πολλοί απο εμάς,είμαστε πολύ καλο-κακομαθημένοι!
                  Για τις ελληνικές κοινότητες δεν έχω παρα να συμφωνήσω...ξεπεσμένοι καφενέδες είναι..φαντάζομαι πως ηταν πριν απαγορευτει και το κάπνισμα...σαν καταγωγια-τεκέδες..Εξαιρείται ισως η κεντρικη κοινοτητα στο Odenplan,που άλλαξε "κεφαλι" πρόσφατα,και γίνεται μιά σοβαρή προσπάθεια σε πολλαπλά επιπεδα...γλώσσας,πολιτισμου κλπ....έτσι,για να μην τους βάζουμε όλους στο ιδιο καζάνι.
                  Οπως επίσης πρέπει να πω οτι ο καφετζής στην κοινότητα του Rinkeby,ήταν ο μόνος που νοιάστηκε για αρκετούς (οσο και όπου μπόρεσε)...ισως επειδη ειναι εδω 2 χρόνια...φρεσκοταλαιπωρημένος κι αυτος.
                  Εχω τόσα να σας πω που στο τέλος θα τα κάνω σαλάτα!!!Αυτό που θέλω να κρατήσετε απο μένα ειναι οτι ,να θυμάστε οτι όλοι έχουν δικαίωμα να κάνουν την προσπάθεια τους...ούτε να τους αποτρέπουμε,ούτε όμως να τους ξεσηκώνουμε πλασματικά..Αυτός που θέλει θα βρεί ακρη,θα την βρεί...και θα επιβραβευτεί αργα ή γρήγορα..
                  Καλή τύχη σε όλους μας...κι αν μπορώ κι εγω σε κάτι να βοηθήσω,πολύ ευχαρίστως.

                  Comment


                    ..ούπς!...δαίμων του internet???...το μηνυματακι μου κόπηκε...το φαγε η μαρμάγκα...για καλό σας ηταν μαλλον γιατι μακρυγορούσα..μάλλον υπάρχει περισορισμός λέξεων,ε;
                    Τελος πάντων ...το γραμματακι μου τελείωνε (αλλα "φαγωθηκε") με το ότι,όλοι εχουν δικαίωμα να προσπαθήσουν...να ακολουθήσουν το άστρο τους...κι οι υπόλοιποι εκτός απο καταθεση προσωπικής εμπειρίας,δεν πρεπει να εμποδιζουμε κανεναν να το κανει,αλλα ουτε και να τον ξεσηκωνουμε με θετικες υπερβολές...ο καθένας έχει την τυχη του...Οπότε,ευχομαι καλή τύχη σε όλους μας λοιπόν,κι αν χρειαστει κάποιος βοηθεια,που νομίζετε οτι μπορω να προσφέρω πολύ ευχαρίστως.
                    Καλησπέρα (πλέον) σε όλους !

                    Comment


                      Originally posted by Thefullmoon View Post
                      ..ούπς!...δαίμων του internet???...το μηνυματακι μου κόπηκε...το φαγε η μαρμάγκα...για καλό σας ηταν μαλλον γιατι μακρυγορούσα..μάλλον υπάρχει περισορισμός λέξεων,ε;
                      Τελος πάντων ...το γραμματακι μου τελείωνε (αλλα "φαγωθηκε") με το ότι,όλοι εχουν δικαίωμα να προσπαθήσουν...να ακολουθήσουν το άστρο τους...κι οι υπόλοιποι εκτός απο καταθεση προσωπικής εμπειρίας,δεν πρεπει να εμποδιζουμε κανεναν να το κανει,αλλα ουτε και να τον ξεσηκωνουμε με θετικες υπερβολές...ο καθένας έχει την τυχη του...Οπότε,ευχομαι καλή τύχη σε όλους μας λοιπόν,κι αν χρειαστει κάποιος βοηθεια,που νομίζετε οτι μπορω να προσφέρω πολύ ευχαρίστως.
                      Καλησπέρα (πλέον) σε όλους !
                      Καλωσορισες λοιπον,στην Σουηδια,εστω και με λιγη καθυστερηση!

                      Η πραγματικοτητα,ειναι καπως ετσι,και ολοι μας καπως ετσι ξεκινησαμε,καποιοι βρηκανε γρηγορα σπιτι και μετα δουλεια,και αντιστροφα.
                      Παντα παιρνεις απο ολες τις καταστασεις,ασχημες η καλες,εμπειριες και διδαγματα.Ενα πραγμα που εμαθα προσωπικα εγω,ειναι πως για να κανω ενα βημα,πρεπει να εχω και πολλες εναλλακτικες, αν καποιος-που υπαρχουν πολλοι-μου βαλει την τρικλοποδια.

                      Και για να μη κουραζω.....Δωσε μεγαλη προσοχη στις λεπτομερειες τις καθημερινοτητας......αυτες ειναι που σε θωρακιζουν απεναντι σε μια "τρικλοποδια"

                      ΥΓ και οσο για τις κοινοτητες........Τα ειδες με τα ματια σου

                      Comment


                        QUOTE=Thefullmoon;56605]Λοιπόοοον....γεία σας κι απο μένα...το ξέρω μάλλον οτι δεν είναι για εδώ να κουβεντιάζουμε με καλωσορισματα κ.λ.π.,αλλα έχω φάει ηδη 4 ωρες να σας διαβάζω και να σας "ψαχουλεύω",και απήυδησα!!!!Οπότε λέω ας γράψω εδω .
                        Σας ανακάλυψα μόλις σήμερα.Δεν ειχα ιδέα οτι υπήρχε αυτή εδω η σελιδούλα!!!!Ισως αν ήξερα,να είχα γλιτώσει πάρα πολλά μεχρι τώρα...ποιος ξέρει;...
                        .................................................. ..........................είμαστε πολύ καλο-κακομαθημένοι!
                        Για τις ελληνικές κοινότητες δεν έχω παρα να συμφωνήσω...ξεπεσμένοι καφενέδες είναι..φαντάζομαι πως ηταν πριν απαγορευτει και το κάπνισμα...σαν καταγωγια-τεκέδες..Εξαιρείται ισως η κεντρικη κοινοτητα στο Odenplan,που άλλαξε "κεφαλι" πρόσφατα,και γίνεται μιά σοβαρή προσπάθεια σε πολλαπλά επιπεδα...γλώσσας,πολιτισμου κλπ....έτσι,για να μην τους βάζουμε όλους στο ιδιο καζάνι.
                        ......................
                        Καλή τύχη σε όλους μας...κι αν μπορώ κι εγω σε κάτι να βοηθήσω,πολύ ευχαρίστως.[/QUOTE]

                        Καλως ορισες και καλη αρχη σε εσενα και την οικογενεια σου!

                        Σε ενα μονο θα σταθω και αυτο ειναι το σχολιο για τις κοινοτητες "ξεπεσμενοι καφενεδες" και καταγωγια - τεκεδες ...

                        Η καθε κοινοτητα επιτελει ενα πρωταρχικο στοχο και καποιους δευτερευοντες ισως....

                        Σε αυτες λοιπον τις κοινοτητες που αναφερεις οι ανθρωποι εκει ειναι σε ενα μεγαλο βαθμο αποφοιτοι γυμνασιου στην καλυτερη περιπτωση, μπορει και δηματικου καποιοι... πιθανοτατα ηρθαν μικροι απο τα χωρια τους, χωρις να ξερουν πολλες ευγενειες και τροπους αν θελεις, και την μονη διασκεδαση που γνωριζαν ηταν τα καφενεια και τα μπουζουκια στην κοντινοτερη απο αυτους πολη... αυτο προσπαθουν οι ανθρωποι να διατηρησουνε γιατι αυτο γνωρισαν πριν φυγουν... ουτε πανεπιστημια, ουτε μεγαλες πολεις και μπαρακια και κουλτουρα και επιπεδο........ η διασκεδαση τους ειναι απλη...

                        Μια γυναικα που γνωρισα προσφατα μου ειπε :" ηρθα στα 17 απο το χωριο μου χωρις στον ηλιο μοιρα, δεν ξερω αμαν και τα ελληνικα... τι να προλαβω και το μονο που εκανα τοσα χρονια ειναι να δουλευω και να μαθω να μιλαω σουηδικα... διαβαζω και λιγα και ειμαι σε αυτην την χωρα 30 σχεδον χρονια!!" Αυτη την γυναικα την σεβομαι γιατι ξερει ακριβως τι ειχε και τι εχει στην ζωη της....
                        Και ειναι ενας πολυ ενταξει αμορφωτος ανθρωπος ΑΛΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!

                        Μεσα σε αυτες τις κοινοτητες , για τις οποιες και εγω ειχα παρομοια γνωμη με εσενα πριν ανεβω και δεν πηγα να γνωρισω κανεναν, αλλα με πολυ επιφυλαξη πηγα πρωτα στην Odenplan και εγω, υπαρχουν απλοι ανθρωποι που θα παιξουν την πρεφα τους καθε Κυριακη και θα θυμηθουν λιγο την πατριδα τους, θα συναντησεις και ρεμαλια ΑΛΛΑ και πολυ ενταξει ανθρωπους!!!
                        Απο ολα εχει το πανερι!!!

                        Το ιδιο ομως ισχυει και για την κοινοτητα της Odenplan, θα συναντησεις περισσοτερο μορφωμενους ανθρωπους που ανεβηκαν με αλλα εφοδια, απο οτι οι απλοι προηγουμενοι, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ολοι εκει μεσα ειναι αγιοι!!
                        Ισχυει και εδω το απο ολα εχει το πανερι...

                        Δεν τα λεω με διαθεση να σε αποπαρω... καθε αλλο!!
                        Σε μια κοινοτητα που εκανα Πασχα, με πηγανε εννοειται γιατι απο μονη μου δεν υπηρχε καμια πιθανοτητα να παω..., οι απλοι αυτοι ανθρωποι , που μου πηραν το κεφαλι με την μουσικη τους στην διαπασων, χωρις να μας ξερουν μας κερασαν γιατι απλα ηταν Πασχα... για το χρονια πολλα βρε παιδι μου...

                        Γενικα αυτο που θελω να πω ειναι οτι προσωπικα κρατω μικρο καλαθι για ολους οσους γνωριζω στο "νεο μου περιβαλλον" και δεν "κακοκοιταζω" κατι που για καποιους ανθρωπους "δουλευει" και τους ευχαριστει...

                        Εχουμε να μαθουμε πολλα και ευχαριστω πολυ καποιους ανθρωπους που με "ξεστραβωσανε" νωρις για το τι σημαινει "Μεταναστευση στην Σουηδια"!!! Τους ευχαριστω γιατι απλα θα εχανα πολυτιμο χρονο για να τα ανακαλυψω ολα αυτα μονη μου!!!

                        Ο,τι καλυτερο σου ευχομαι και κρατα τις κεραιες σου ανοιχτες!!
                        Εχεις να δεις και να ακουσεις πολλα απο πολλους!!
                        Κρατα ο,τι νομιζεις οτι "δουλευει" για εσενα....

                        Με την καλυτερη των διαθεσεων!

                        Ελενη

                        Comment


                          Originally posted by Thefullmoon View Post
                          ..ούπς!...δαίμων του internet???...το μηνυματακι μου κόπηκε...το φαγε η μαρμάγκα...για καλό σας ηταν μαλλον γιατι μακρυγορούσα...................................... .....
                          Καλησπέρα (πλέον) σε όλους !
                          Καλησπέρα και απο εμένα !! Και καλωσόρισες και πάλι !!

                          Εγώ θα δώσω μία συμβουλή ! Είμαστε στην σουηδία και φτιάχνουμε όλοι την ζωή μας απο την αρχή ! Γιαυτό επικεντρώσου στο να μάθεις σουηδικά , αλλά και προσπάθησε να ενσωματωθείς στην σουηδική κοινωνία !!


                          Οι δικές μου εμπειρίες απο τις Κοινότητες όσες επισκέφθηκα στην αρχή ήταν .....ας μην το συζητήσω.....
                          Πήγα είδα και δεν ξαναπήγα ....

                          Επικεντρώσου στην σουηδική κοινωνία, με ότι αυτό συμπεριλαμβάνει !!!!

                          ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ !!
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            Originally posted by ευανθια View Post
                            Καλησπέρα και απο εμένα !! Και καλωσόρισες και πάλι !!

                            Εγώ θα δώσω μία συμβουλή ! Είμαστε στην σουηδία και φτιάχνουμε όλοι την ζωή μας απο την αρχή ! Γιαυτό επικεντρώσου στο να μάθεις σουηδικά , αλλά και προσπάθησε να ενσωματωθείς στην σουηδική κοινωνία !!


                            Οι δικές μου εμπειρίες απο τις Κοινότητες όσες επισκέφθηκα στην αρχή ήταν .....ας μην το συζητήσω.....
                            Πήγα είδα και δεν ξαναπήγα ....

                            Επικεντρώσου στην σουηδική κοινωνία, με ότι αυτό συμπεριλαμβάνει !!!!

                            ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ !!


                            Σε ευχαριστώ πολύ Ευανθία μου για το καλωσόρισμα.Και σε εσένα ευχομαι οτι καλύτερο.
                            Το μηνυμα μου ηταν λιγο μεγαλο και ανακατεμενο,αλλα προσπάθησα να μιλήσω ταυτόχρονα σε όσα θεματα ειχα διαβασει μεχρι εκεινη τη στιγμη.Εχω αντιμετωπισει οτι μπορεις να φανταστεις απ'οταν ηρθα,αλλα γνωμη δεν άλλαξα.Γενικα ειμαι αισιοδοξος ανθρωπος,και η "ενσωματωση" οπως λες,ειναι το επιθυμητο.
                            Καλη δυναμη μονο νάχουμε!

                            Comment


                              Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                              QUOTE=Thefullmoon;56605]Λοιπόοοον....γεία σας κι απο μένα...το ξέρω μάλλον οτι δεν είναι για εδώ να κουβεντιάζουμε με καλωσορισματα κ.λ.π.,αλλα έχω φάει ηδη 4 ωρες να σας διαβάζω και να σας "ψαχουλεύω",και απήυδησα!!!!Οπότε λέω ας γράψω εδω .
                              Σας ανακάλυψα μόλις σήμερα.Δεν ειχα ιδέα οτι υπήρχε αυτή εδω η σελιδούλα!!!!Ισως αν ήξερα,να είχα γλιτώσει πάρα πολλά μεχρι τώρα...ποιος ξέρει;...
                              .................................................. ..........................είμαστε πολύ καλο-κακομαθημένοι!
                              Για τις ελληνικές κοινότητες δεν έχω παρα να συμφωνήσω...ξεπεσμένοι καφενέδες είναι..φαντάζομαι πως ηταν πριν απαγορευτει και το κάπνισμα...σαν καταγωγια-τεκέδες..Εξαιρείται ισως η κεντρικη κοινοτητα στο Odenplan,που άλλαξε "κεφαλι" πρόσφατα,και γίνεται μιά σοβαρή προσπάθεια σε πολλαπλά επιπεδα...γλώσσας,πολιτισμου κλπ....έτσι,για να μην τους βάζουμε όλους στο ιδιο καζάνι.
                              ......................
                              Καλή τύχη σε όλους μας...κι αν μπορώ κι εγω σε κάτι να βοηθήσω,πολύ ευχαρίστως.
                              Καλως ορισες και καλη αρχη σε εσενα και την οικογενεια σου!

                              Σε ενα μονο θα σταθω και αυτο ειναι το σχολιο για τις κοινοτητες "ξεπεσμενοι καφενεδες" και καταγωγια - τεκεδες ...

                              Η καθε κοινοτητα επιτελει ενα πρωταρχικο στοχο και καποιους δευτερευοντες ισως....

                              Σε αυτες λοιπον τις κοινοτητες που αναφερεις οι ανθρωποι εκει ειναι σε ενα μεγαλο βαθμο αποφοιτοι γυμνασιου στην καλυτερη περιπτωση, μπορει και δηματικου καποιοι... πιθανοτατα ηρθαν μικροι απο τα χωρια τους, χωρις να ξερουν πολλες ευγενειες και τροπους αν θελεις, και την μονη διασκεδαση που γνωριζαν ηταν τα καφενεια και τα μπουζουκια στην κοντινοτερη απο αυτους πολη... αυτο προσπαθουν οι ανθρωποι να διατηρησουνε γιατι αυτο γνωρισαν πριν φυγουν... ουτε πανεπιστημια, ουτε μεγαλες πολεις και μπαρακια και κουλτουρα και επιπεδο........ η διασκεδαση τους ειναι απλη...

                              Μια γυναικα που γνωρισα προσφατα μου ειπε :" ηρθα στα 17 απο το χωριο μου χωρις στον ηλιο μοιρα, δεν ξερω αμαν και τα ελληνικα... τι να προλαβω και το μονο που εκανα τοσα χρονια ειναι να δουλευω και να μαθω να μιλαω σουηδικα... διαβαζω και λιγα και ειμαι σε αυτην την χωρα 30 σχεδον χρονια!!" Αυτη την γυναικα την σεβομαι γιατι ξερει ακριβως τι ειχε και τι εχει στην ζωη της....
                              Και ειναι ενας πολυ ενταξει αμορφωτος ανθρωπος ΑΛΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!

                              Μεσα σε αυτες τις κοινοτητες , για τις οποιες και εγω ειχα παρομοια γνωμη με εσενα πριν ανεβω και δεν πηγα να γνωρισω κανεναν, αλλα με πολυ επιφυλαξη πηγα πρωτα στην Odenplan και εγω, υπαρχουν απλοι ανθρωποι που θα παιξουν την πρεφα τους καθε Κυριακη και θα θυμηθουν λιγο την πατριδα τους, θα συναντησεις και ρεμαλια ΑΛΛΑ και πολυ ενταξει ανθρωπους!!!
                              Απο ολα εχει το πανερι!!!

                              Το ιδιο ομως ισχυει και για την κοινοτητα της Odenplan, θα συναντησεις περισσοτερο μορφωμενους ανθρωπους που ανεβηκαν με αλλα εφοδια, απο οτι οι απλοι προηγουμενοι, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ολοι εκει μεσα ειναι αγιοι!!
                              Ισχυει και εδω το απο ολα εχει το πανερι...

                              Δεν τα λεω με διαθεση να σε αποπαρω... καθε αλλο!!
                              Σε μια κοινοτητα που εκανα Πασχα, με πηγανε εννοειται γιατι απο μονη μου δεν υπηρχε καμια πιθανοτητα να παω..., οι απλοι αυτοι ανθρωποι , που μου πηραν το κεφαλι με την μουσικη τους στην διαπασων, χωρις να μας ξερουν μας κερασαν γιατι απλα ηταν Πασχα... για το χρονια πολλα βρε παιδι μου...

                              Γενικα αυτο που θελω να πω ειναι οτι προσωπικα κρατω μικρο καλαθι για ολους οσους γνωριζω στο "νεο μου περιβαλλον" και δεν "κακοκοιταζω" κατι που για καποιους ανθρωπους "δουλευει" και τους ευχαριστει...

                              Εχουμε να μαθουμε πολλα και ευχαριστω πολυ καποιους ανθρωπους που με "ξεστραβωσανε" νωρις για το τι σημαινει "Μεταναστευση στην Σουηδια"!!! Τους ευχαριστω γιατι απλα θα εχανα πολυτιμο χρονο για να τα ανακαλυψω ολα αυτα μονη μου!!!

                              Ο,τι καλυτερο σου ευχομαι και κρατα τις κεραιες σου ανοιχτες!!
                              Εχεις να δεις και να ακουσεις πολλα απο πολλους!!
                              Κρατα ο,τι νομιζεις οτι "δουλευει" για εσενα....

                              Με την καλυτερη των διαθεσεων!

                              Ελενη[/QUOTE]


                              Ευχαριστω Ελένη μου για τις ευχές σου και καλή μας συνεχεια.
                              Θεωρω δεδομενο οτι μου απαντας με την καλυτερη διαθεση,μην ανησυχεις γι αυτο.
                              Εχω να πω σχετικα με τα παραπάνω που λες,οτι δεν ηρθα εδω προϊδεασμένη.Βλέπεις,δεν εχω εδω κανεναν,ουτε συγγενεις,ουτε κύκλο.Ηρθα απο "μελέτη" μηνων.Δεν είχα λοιπόν ιδέα για το τι εστι κοινοτητα κλπ.Σαφως και δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι.Αυτο λοιπόν που ανεφερα για την συγκεκριμενη κοινοτητα ηταν αυτο που ειδα.Και πιστεψε με,δεν πηγα μιά φορα.Και καχυποψια ειδα απεναντι μου,μεχρι και κακία.Καποιος μαλιστα παλιος μου ειπε ευθεως οτι "γιατι να σε βοηθησουμε;Για να παρεις το ψωμι των παιδιων μας;"..επεσα μάλιστα μια μερα και σε καυγα με ξυλο.
                              Γυναικες δε,δεν ειδα ουτε σε δείγμα.Μονο κανα δυο καινουριες σαν και εμενα που εψαχναν να βρουν ακρη.Προφανως οι παλιες δεν συχναζουν εκει.
                              Κι οσο για την Odenplan,εννοειται οτι δεν ειναι αγία κοινοτητα..απλως γνωρισα δυο-τρεις ανθρωπους διαφορετικους.
                              Τελος πάντων,οπως ειπες κι εσυ,σημασια εχει να εχεις τις κεραιες σου ανοιχτες και να κρατας τα "καλά".Γιατι ακομα κι οι αχρηστες ή κακες πληροφορίες,κάπου θα σε βοηθησουν.Το αυτο λοιπόν κάνω
                              Καλή τύχη να χουμε μόνο.

                              Comment


                                Καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους μας

                                συμφωνω με οσα προειπες.
                                Και την καχυποψια-σκαναρισμα βιωσα και απαντησεις του στυλ " ενταξει και μεχρι την νυχτα να εισαι εδω για να τελειωσεις την δουλεια, εγω θα σε πληρωσω μονο για 5 ωρες" ακουσα γιατι συνηθως εννοειται οτι οταν δεν εισαι εμπειρος και δεν σου εχουνε δειξει καθολου πως βγαινει η δουλεια δεν υπαρχει περιπτωση να την τελειωσεις στην ωρα που λενε.....
                                Και δεν στην δειχνουν απλα γιατι σε εκεινους κανενας δεν την εδειξε, οχι γιατι δεν την ξερουν.... γιατι λοιπον να μην παρουν μια ικανοποιηση οτι ταλαιπωρουν εναν συμπατριωτη τους?
                                Και βεβαια στην δειχνουν την ικανοποιηση που παιρνουν με τον εμπαιγμο σου....
                                Καλα που γνωρισα εναν Μαροκινο, πολυ εξηγημενο ατομο, που ειμασταν σε μια δουλεια για 2 μερες και μου ανοιξε τα ματια σε καποια πραγματα... να ναι καλα!!

                                Και αυτο που ανεφερες για τις γυναικες, απλα στα καφενεια δεν συχναζουν γυναικες γιατι να αλλαξει κατι εδω....
                                ουσιαστικα "μεταφερανε" αυτο που τους ελειπε απο Ελλαδα εδω με την μορφη που γνωριζουν....

                                Εμεις σταθηκαμε τυχεροι μονο στο γεγονος οτι οι 2 ανθρωποι που μας βοηθησαν απο την αρχη, και τους βρηκαμε και τους 2 με παραδοξο τροπο, μας σταθηκαν και συνεχιζουν να το κανουν ...

                                Αργα , και σε καμια περιπτωση γρηγορα γιατι σε αυτη την χωρα κινουνται κατα την δικη μας λογικη ΟΛΑ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ..., πιστευω οτι ολοι οσοι εχουμε βαλει καποιους στοχους θα τους πραγματοποιησουμε!!

                                Γερα νευρα , υπομονη και ενα μικρο κομποδεμα για τις αναποδιες που σιγουρα θα προκυψουν νομιζω οτι ειναι απαραιτητα...

                                Καλη ευκολια σε ολους μας!

                                Comment

                                Working...
                                X