Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Free View Post
    Geia sas pedia!telika ta katafera kai irtha souidia!!!ke simera ekana tin aitisi mou gia adeia paramonis!
    epeidi exo diavasei ke akousei polla gia tous souidous ke ti souidia exo na paratheso ta eksis:
    oi souidoi einai para poli evgenikoi ego den to pistevo akoma oti toses meres edo den mou exi girisei kanenas ti plati gia opoiadipote pliroforia.
    oi ellines edo einai ligo ksinoi ke kseroles alla xeronte otan vlepoun ellinida.
    sas to leo epeidi einai aparetito ipios skeftete na erthei edo to proto pragma pou thelei einai na kserei souidika!fisika oloi kseroun agglika alla den iparxei periptosi na se paroun se doulia xoris souidika.ke agglika na min kserete an kserete souidika eiste kalimenoi.to leo giati xtipisa polles portes k oloi zitisan souidika akoma ke gia katharismous!
    fisika o misthos edo einai poli kalos akoma ke gia aples doulies.
    afta oti allo thelete mporeite na me rotisete efoson ksero na apantiso!efxome kali epitixia ke kalo kouragio se olous
    Ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες αλλα δυστυχως δεν εχουμε ολοι την δυνατοτητα να μαθουμε σουηδικα και συνηθως αυτοι που εχουν την δυνατοτητα (την οικονομικη) δεν εχουν αναγκη να ξενιτευτουν, κατανοητο αυτο που λες και εγω στην Ελλαδα αν ηταν να προσλαβω καποιον θα ηθελα να μπορω να συννενοηθω αλλα αν ηξερε λιγα αγγλικα και η δουλεια δεν χρειαζοτανε πολλες κουβεντες δεν θα με πειραζε να μην ξερει.
    Εμεις σαν οικογενεια εχουμε μαζεψει καποια χρηματα και μπορουμε να ζησουμε στην Σουηδια π.χ ,που για κει ενδιαφερομαστε, 6 μηνες χωρις να εργαζομαστε ,και σκεφτομασταν να ερθουμε να κατσουμε 6 μηνες να μαθουμε εκει τη γλωσσα στο σχολειο μετααστων και αν βρησκαμε καποια δουλεια νωρις εχει καλος αλλιως μετα το εξαμηνο με το πρωτο πτυχειο.
    Αλλα απο οτι διαβασα εδω στο φορουμ δεν μπορεις να πας στο σχολειο χωρις το περσονναμμερ και με απογοητευσε λιγο γιατι ειναι λιγο φαυλος κυκλος, χωρις σουηδικα δεν πιανεις δουλεια και χωρις δουλεια δεν μπορεις να μαθεις σουηδικα εφοσον δεν θα εχεις περσοναμμερ.
    Εχεις κατι να προτεινεις? Η καποιο αλλο απο τα παιδια εδω?
    Παντως ειμαστε αποφασισμενοι να παμε ο κοσμος να χαλασει και ο επιμενων ως γνωστων νικα.
    Επισης το αλλο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ερχονται στην Ελλαδα μεταναστες που δεν ηξεραν γρι ελληνικα και τα καταφεραν ,πως γινεται σε μια πιο ανεπτυγμενη και οργανωμενη χωρα σαν τη Σουηδια να μην υπαρχουν τροποι και λυσεις για τους μεταναστες που δεν ξερουν τη γλωσσα.
    Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

    Comment


      Tελικα τσαμπα μαθαιναμε αγγλικα τοσα χρονια και πληρωναμε και ενα καρο λεφτα στα φροντιστηρια για να μαθουν τα παιδια μας,και υποτιθεται οτι τα μαθαμε για να μπορουμε με αυτη τη διεθνη γλωσσα να δουλεψουμε σε ολες τις χωρες,αρχικα τουλαχιστον.
      Μηπως τελικα τα φροντιστηρια στην Ελλαδα θα επρεπε να αρχισουν να διδασκουν Γερμανικα,Σουηδικα,Φιλανδικα,Νορβιγικα?
      Χμμ να μια επικερδης επιχειρηση για την Ελλαδα του σημερα
      Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

      Comment


        Μαρία καλησπέρα.

        Απο την εποχή του '60 της πρώτης μεγάλης μετανάστευσης τα δεδομένα έχουν αλλάξει.

        Τότε η Σουηδία ήθελε κόσμο για να την κτίσει. Τώρα θέλει υψηλού επιπέδου για να την κρατήσει ψηλά. Το οτι θέλει οι κάτοικοί της ( οι μόνιμοι ) να μιλάνε την γλώσσα τους είναι πολύ φυσικό. Τι κάνουμε όλοι εμείς που δεν μπορέσαμε να μάθουμε τη γλώσσα τους στην Ελλάδα ?? πολύ απλά ήρθαμε εδώ, πιάσαμε μια πρόχειρη δουλειά ( και αυτό όχι εύκολα ), και με το χαρτί της πρόσληψης αποκτήσαμε την δυνατότητα να βγάλουμε personnummer και ταυτότητα, και μετά γραφτήκαμε στο SFI για Σουηδικά. Κάποιοι που μπορούσαν λόγω οικονομικών σπούδασαν ιδιωτικά ( Οι πληροφορίες μου λένε για ποσά γύρω στα 700 με 800 ευρώ το μήνα ). Κάποιο μπόρεσαν και βρήκαν δουλειά μόνο με τα Αγγλικά και με τον ίδιο τρόπο συνεχίζουν και μαθαίνουν τη γλώσσα.

        Το Σουηδικό κράτος δίνει την δυνατότητα της δωρεάν μάθησης της γλώσσας, μόνο σε αυτούς που έχουν αυτό το personnummer. To οποίο και βέβαια ανοίγει και όλες τις πόρτες, σχολείο για το παιδί, επιδόματα, λογαριασμός σε τράπεζα, δάνειο, απόκτηση κινητού με σύνδεση, αγορά αυτοκινήτου, ακόμα και αγορά τηλεόρασης. ( Ναι αν δεν το ξέρεις για να αγοράσεις τηλεόραση σου ζητάνε ταυτότητα, έτσι ώστε να αρχίσει να σου έρχεται ο λογαριασμός για χρήση τηλεόρασης στη διεύθυνση που δηλώνεις ).

        Παλαιότερα ( και ίσως ακόμα να ισχύει ) μπορούσες με την επίδειξη χρηματικού ποσού σε λογαριασμό σε Ελληνική τράπεζα να πάρεις αυτό το νούμερο. Τώρα τα έχουν δυσκολέψει πολύ τα πράγματα και δεν είναι τόσο εύκολο. Αυτό το συγκεκριμένο θέλει ψάξιμο.

        Σπύρος

        Comment


          Σε ευχαριστω πολυ Σπυρο, τι να κανω αφου δεν εχουμε αλλη επιλογη θα το ρισκαρουμε και ελπιζω η τυχη να φανει καλη μαζι μας και φυσικα η πολλη προσπαθεια, ψαχνοντας εχουμε βρει και 2-3 γνωστους σε διαφορετικες πολεις ομως ,ελπιζω να μας βοηθησουν λιγο και αυτοι οσων αφορα τουλαχιστον τα τηλεφωνηματα στα σουηδικα και τετοια γιατι δεν μπορεις να γινεις και τσιμπουρι στον καθενα.
          Τωρα μου ειπες και κατι αλλο που δεν ηξερα η τουλαχιστον μου το ειχανε πει διαφορετικα, ειπες οτι πρεπει να εχω περσοναμμερ για να πανε και τα παιδια σχολειο?
          Δηλαδη χωρις αυτο το ατιμο που μου εχει γινει εφιαλτης πριν καν ανεβω ουτε τα παιδια δεν μπορουν να παν σχολειο?
          Και αν αργισουμε να το βγαλουμε τα παιρνουν και στη μεση της χρονιας?
          Με συγχωρεις αν σε ζαλησα αλλα ειλικρινα παιδια εχω μαθει πολλααα εδω μεσα
          Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

          Comment


            Η έννοια αργώ για τα παιδιά δεν ισχύει, οπότε μην τρελαίνεσαι. Τα παιδιά στην Ελλάδα είναι 1 χρόνο μπροστά ως προς τα παιδιά στη Σουηδία. Αυτόν τον ένα χρόνο της επανάληψης, θα λέγαμε, τον εκμεταλλεύονται ουσιαστικά για την γλώσσα.

            Οπότε και τον Γενάρη να τα γράψεις στο σχολείο δεν θα έχουν πρόβλημα. Νομίζω ότι και η Ευανθία έτσι έκανε με το γυιό της.

            Αν έχεις, που πάντα στο εύχομαι να έχεις, ειλικρινά και μέσα απο την καρδιά μου, κάποια χρήματα στην άκρη για 6 μήνες, όπως λές, εκμεταλλεύσου τα ώς εξής : Βρίσκεις βασικά κάπου να μείνεις. Όπου νάνε, αρκεί να είναι για μεγάλο διάστημα και όχι για 1 - 2 μήνες, σαν αυτό που τραβάω εγώ, και αυτό λόγω του σχολείου του παιδιού σου. Ψάχνεις με λύσα και πείσμα να βρείς κάπου να τρυπώσεις. Μία οποιαδήποτε δουλειά. Αν είναι να βρείτε και οι 2 κάτι ακόμα καλύτερα. Βγάζετε νούμερα.

            Τα υπόλοιπα θα έρθουν απο μόνα τους.

            Ακόμα και στην περίπτωση ο ένας απο τους 2 να βρεί δουλειά, η δουλειά του άλλου θα πρέπει να είναι το διάβασμα των Σουηδικών με τον οποιοδήποτε τρόπο. Έτσι μετά απο 1 εξάμηνο, ο ένας τουλάχιστον θα πολλαπλασιάσει τις δυνατότητες για σοβαρή δουλειά.

            Comment


              Ναι οντως ετσι εκανα με τον γιο μου . Περιμενε το παιδι να βγουν οι προσωπικοι αριθμοι για να παει σχολειο. Τον εγραψα στα μεσα της χρονιας ,ξεκινησε τον Ιανουαριο και δεν υπηρξε κανενα απολυτως προβλημα .
              Τωρα πλεον υστερα απο ενα χρονο ειναι στην κανονικη ταξη και μιλαει σουηδικα καλυτερα απο εμενα
              Ακομα και ελληνικα οταν μιλαει , εχει αυτο το τραγουδιστο το σουηδικο
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                Σπυρο καπως ετσι το σκεφτομαι κι εγω .
                Α ρε παιδια τι τραβηξατε κι εσεις και τι τραβατε ακομα,πραγματικα ειστε αξιοι θαυμασμου, χιλια μπραβο σας αξιζουν.
                Και εχετε και την υπομονη να απαντατε στις αποριες μας .
                Σας χιλιοευχαριστω για μια ακομα φορα και σας ευχομαι τα καλυτερα, και σενα Ευανθια μου που διαβαζω την ιστορια σου σε ολα τα "Μεταναστευση στη Σουηδια", πραγματικα τι να πω.. εισαι ΠΑΛΙΚΑΡΙ!!!
                Ειμαι περηφανη για σας παιδια
                Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                Comment


                  Καλημέρα σε όλα τα πατριωτάκια και σε σένα Μαρία-8,
                  που προσπαθείς με τόση θέληση να προετοιμαστείς για τη Σουηδία!

                  Σας γράφω τις διαπιστώσεις μου σχετικά με τη Σουηδικά γλώσσα επειδή προβλημάτιζε και εμένα πολύ το θέμα. Ξεκίνησα πριν από ένα χρόνο με μεθόδους Σουηδικών που βρήκα στo internet. Τις πέρασα στο mp3 του κινητού μου και άκουγα συνέχεια. Τις περισσότερες μέρες της εβδομάδας τηρούσα κανονικά το πρόγραμμα εκμάθησης που πρότεινε η κάθε μέθοδος. Τον Οκτώβριο άρχισα φροντιστήριο στην Ελλάδα. Όλη η δουλειά με τα ακουστικά μαθήματα που είχα κάνει βοήθησε πολύ! Είδα πολές ταινίες Σουηδικές, περισσότερο για την εικόνα της Σουηδίας σαν χώρα και νοοτροπία αλλά είχα και καλό αποτέλεσμα στην κατανόηση της γλώσσας.
                  Ήρθα στη Στοκχόλμη έχοντας τελειώσει την πρώτη χρονιά. Μπορούσα να μιλήσω κανονικά και να ρωτήσω ότι ήθελα. Η δυσκολία ήταν οτι δεν μπορούσα στην αρχή να καταλάβω τι μου απαντούσε ο συνομιλητής μου αν αυτός ήταν Σουηδός. Καταλάβαινα άνετα τους μετανάστες από όλες τις χώρες να μιλάνε Σουηδικά,αλλά όχι τους Σουηδούς. Μιλάνε γρήγορα, χαμηλόφωνα και ο τονισμός τους θέλει χρόνο για να τον καταλάβεις.
                  Η έκπληξή μου ήταν ότι τα ακουστικά μαθήματα που έκανα στην αρχή ήταν τα πιό χρήσιμα, από την πρώτη μέρα στη Στοκχόλμη. Σαφώς και ξέρω γραμματική και λεξιλόγιο, που έμαθα από το φροντιστήριο, όμως στην αρχή χρειάζεται άμεση επικοινωνία με βασικά Σουηδικά. Τώρα καταλαβαίνω πολύ καλύτερα, αλλά μου πήρε μερικές εβδομάδες να συνηθίσω το άκουσμα. Το σημαντικότερο για μένα ήταν αυτές οι πρώτες μέρες.
                  Προτείνω λοιπόν σε όποιον επιχειρεί γνωριμία με τη γλώσσα και δεν μπορεί να κάνει φροντιστήριο τις σειρές μαθημάτων που υπάρχουν πολλές στο internet.
                  Εγώ έκανα το teach yourself swedish και το pimsleur swedish (compact). Ειδικά το pimsleur σου μαθαίνει να μιμείσαι τη Σουηδική. Συνδίασα roseta stone και λεξιλόγιο απο το book2 (ELSV). Εδώ προσπαθώ να πολύ με τη τηλεόραση και το ραδιόφωνο να να βελτιώσω την ακουστική μου ικανότητα, μέχρι να ξεκινήσω το sfi.

                  Δέσποινα

                  Comment


                    Σ'ευχαριστω πολυ Ντεπυ, και εγω αναρωτιομουν αν βοηθουν τα μαθηματα στο ιντερνετ χαιρομαι που ακουω απο πρωτο χερι οτι αυτα σε βοηθησαν, εχω παρει κι ενα βιβλιο διαλογων και εχω καταλαβει περιπου την αλφαβητο και πως προφερεται το καθε γραμμα,αλλα οπωσδηποτε στο ιντερνετ ειναι καλυτερα γιατι ακους την προφορα, εγω προσπαθω να διαβασω τη λεξη και μετα την ακουω να τσεκαρω αν την προφερω σωστα .
                    Θα εντατικοποιησω τα μαθηματα τουλαχιστον να ξερω κατι οταν θα ανεβω εστω μια καλημερα κι ενα χαιρω πολυ χαχα.
                    Παντως κι εγω εχω το ιδιο προβλημα ειμαι περισσοτερο οπτικος τυπος και λιγοτερο ακουστικος, ακομη και στα αγγλικα αν μου γραψει καποιος καταλαβαινω ευκολοτερα απο οτι αν μου το πει, πιθανον εχει περισσοτερο χρονο ο εγκεφαλος να το επεξεργαστει και να κανει τη μεταφραση.
                    Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                    Comment


                      sos διαθεσιμη εργασια στο Göteborg

                      Kαλησπέρα, βρισκομαι στο Γκετεμποργκ και πριν απο λιγες μερες μου απαντησαν σε email για μια εργασια που ειχα ζητησει. Εχω βρει δουλεια και δεν μπορω να ανταποκριθω, οπότε οποιος ελληνας ελληνιδα βρισκεται εδω και ενδιαφερεται, ας ερθει σε επαφη μαζι μου σε προσωπικο μηνυμα για να του δωσω τις επαφες...
                      Προκειται για fulltime εργασια που αρχιζει αμεσα, για 2-3 μηνες σε γνωστη εταιρεια Φαρμακευτικων υπηρεσιων που θελει ελληνες να τηλεφωνουν σε γιατρους στην Ελλαδα και να συμπληρωνουν καποια ερωτηματολογια....Ειμαι σε επαφη με την υπευθυνη σε περιπτωση που μπορω να βρω καποιον ελληνα/ελληνιδα. Θα χαρώ να βοηθησω..

                      Καλή μας συνέχεια!

                      Comment




                        Έχεις προσωπικό μήνυμα!!

                        Comment


                          Μπορει καποιος να με βοηθησει να φτιαξω ενα αξιοπρεπες βιογραφικο και να μου πει πως να το προωθησω σε ενα ε-μειλ ?
                          Αλλη μια φορα εχω φτιαξει ,οχι σε ηλεκτρονικη μορφη ομως και δεν θυμαμαι..
                          Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                          Comment


                            Originally posted by maria-8 View Post
                            Μπορει καποιος να με βοηθησει να φτιαξω ενα αξιοπρεπες βιογραφικο και να μου πει πως να το προωθησω σε ενα ε-μειλ ?
                            Αλλη μια φορα εχω φτιαξει ,οχι σε ηλεκτρονικη μορφη ομως και δεν θυμαμαι..

                            Arbetsf εδω ειναι ο ΟΑΕΔ της σουηδιας .
                            Αν ψαξεις λιγο εχει και δειγματα , παραδειγματα για cv αλλα και για προσωπικη επιστολη η οποια και αυτη ειναι απαραιτητη.
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              Originally posted by ευανθια View Post
                              Arbetsf εδω ειναι ο ΟΑΕΔ της σουηδιας .
                              Αν ψαξεις λιγο εχει και δειγματα , παραδειγματα για cv αλλα και για προσωπικη επιστολη η οποια και αυτη ειναι απαραιτητη.
                              Ευανθια μου τι ειναι η προσωπικη επιστολη?
                              Ευχαριστω για το λινκ θα το ψαξω μολις βρω λιγο ησυχια (4 παιδια ειναι αυτα)
                              Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                              Comment


                                Originally posted by maria-8 View Post
                                Ευανθια μου τι ειναι η προσωπικη επιστολη?
                                Ευχαριστω για το λινκ θα το ψαξω μολις βρω λιγο ησυχια (4 παιδια ειναι αυτα)
                                δες κιεδω Gratis guide

                                Με την προσωπικη επιστολη περιγραφεις γιατι κανεις αιτηση για μια συγκεκριμενη δουλεια γιατι θεωρεις οτι εισαι καταλληλη για την συγκεκριμενη θεση , και τι μπορεις να προσφερεις. Με το βιογραφικο περιγραφεις τι εχεις κανει απο δουλειες και τι σπουδες η εκπαιδευσεις εχεις κανει .
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X