Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Υπάρχει θέμα για την Σουηδία που μπορείτε να το δείτε.

    Comment


      #62
      οκ...και τωρα που για μερικους τελειωσε η ψυχοθεραπεια,και για αλλους η επανασταση της......πολυθρονας........ας σοβαρευτουμε και ας ψαξουμε για κατι καλυτερο......γιατι τα καλυτερα ερχονται....γι αυτους που θελουν να τα δουν ομμως.....καλο βραδι σε ολους!

      Comment


        #63
        Καλό βράδυ!

        Comment


          #64
          Originally posted by ευανθια View Post
          παιδια κανω μελομακαρονα μπαινω στο φορουμ για να κανω διαλειμμα και με κανετε και γελαω

          Εγώ θέλω μελομακάρονα με σοκολάτα!

          Comment


            #65
            Originally posted by lucia View Post
            Με αυτά και με τα άλλα μαζέψαμε και δύο σελίδες σαβούρα και σχόλια (βάζω και τον εαυτό μου μέσα για να μην παρεξηγηθώ) σε ένα τόπικ που έχει σχέση με την εύρεση εργασίας. Δεν θα εξετάσω ποιός φταίει, είναι γνωστός άλλωστε ο ρόλος κάποιου προβοκάτορα που μπαίνει σε όλα τα θέματα και τα τα κάνει σκ@τ@. Θα έρθει ένας καινούριος μέσα να διαβάσει και θα χάσει πάσα ιδέα όταν δει πώς σκυλοτρωγόμαστε. Να μπει ένας συντονιστής μέσα και να κάνει σκούπα όλες τις άσχετες απαντήσεις για να καθαρίσει και να απαλλαγεί το θέμα από περιττές δημοσιεύσεις.

            Comment


              #66
              Originally posted by Odysseas View Post
              Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι. Μάλλον θα πρέπει να σταματήσω να γράφω. Για να υπάρχει διάλογος πρέπει να υπάρχει θέληση κι από τις δύο πλευρές για τη διαλεκτική. Κι εδώ μέσα δεν υπάρχει...Μόλις κάποιος πει κάτι αντίθετο του την πέφτουν όλοι μαζί, τον προσβάλλουν προκειμένου να συνεχίζουν να γράφουν για την αψεγάδιαστη Ευρώπη μας.
              Ετσι ειναι,τα εχουν βαλει κυριως με εμενα,γιατι επιμενω,επειδη λυπαμαι τον κοσμο που πουλανε τα υπαρχοντα τους κατω για να πανε να βρουνε μια δουλεια με 800 ευρω και 500 νοικι,αντε και τα επιδοματα παιδιων.Ειναι κοσμος που τα ψιλοβολευει και πανε εξω νομιζοντας οτι θα παιρνουν ΤΟΝ μισθο!!!Το εχουν βρει διασκεδαση 2-3 ατομα εδω μεσα,πολλες φορες εγω μπαινω για να γελαω,αλλα με τους αλλους κατω που τους πιστευουν τι γινεται?Φανταζομαι ο Θανασης να βλεπει την κατασταση και να μην νομιζει οτι μονο εγω αντιδραω.Ασε που ζει στην Στουτγκαρδη και ξερει απο πρωτο χερι αν ειναι ολα αυτα αληθεια.

              .....ξερω...ξερω....θα πουνε για οφ τοπικ τωρα...εχουν γραφει ενα καρο ασχετα οι ιδιες,θα πουνε τωρα γι αυτο εδω.

              Comment


                #67
                Οταν καποιος δεν εχει ουτε 800€ ναι θα παει εξω εστω για τοσα.Οταν καποιος αποφασιζει να φυγει ειναι γιατι υπαρχει αναγκη.Οχι γιατι το ειπε η ευανθια,εγω ή το συννεφακι.Αν υπαρχει προβλημα επιβιωσης θα προσπαθησει να ζησει,ειτε εσυ ωρυεσαι οτι ειναι χαλια εξω ειτε οχι.Αληθεια αφου μπορουσες να τα κουτσοβολεψεις εδω γιατι αφησες το αγαπημενο σου νησι και πηγες στην ξενιτια;Υποτιμας πολυ τη νοημοσυνη του κοσμου εδω μεσα.

                Comment


                  #68
                  Καλημέρα σε όλους σας...προσωπικά στην προσπάθεια μου, αυτό το φορουμ και οι συμμετέχοντες έχουν βοηθήσει σημαντικά...Καντε ενα Restart και αν θέλετε γράφετε MONO πληροφορίες χρήσιμες για τον εργασιακό τομέα της Σουηδίας...απ' οτι καταλαβαίνουμε όλοι, διαφορετικές ειδικότητες με διαφορετικές γνώσεις και φιλοδοξίες θα έχουν φυσικά και μιά διαφορετικη πορεία στη Σουηδία (όπως και σε όλο τον κόσμο) εδωμέσα υπάρχουν απο ανειδίκευτοι μέχρι επιστήμονες, οικογενειάρχες αλλα και νέοι αποφοιτοι...ας μην γίνεται αντιπαράθεση/σύγκριση εμπειριών ..δεν εχει κανένα απολύτως νόημα και καμιά χρησιμότητα...Οσοι γνωρίζετε και ειστε εκεί, βοηθήστε (αν θέλετε) με πληροφορίες που θα θέλατε κι εσείς να σας έχουν δώσει πρίν ξεκινήσετε αυτην την περιπέτεια...Και πάλι ευχαριστώ τα μέλη του φορουμ για την υποστηριξη και τις πολυτιμες πληροφορίες...

                  Comment


                    #69
                    Ολα τα site της Σουηδίας, migrationsverket,skatteverket, καθώς και Startsida - Statistiska centralbyrεn δινουν πληροφοριες....στα τηλεφωνα απαντανε, ολοι ευγενεστατοι...ας μην περιμένουμε απο το Patriotaki να μαθουμε για μισθους, συνθηκες εργασίας κλπ...δεν πιστευω πως θα ηταν σοφο καποιος να τα πουλαει ολα για να παει στη Σουηδια χωρις να έχει προετοιμάσει χαρτιά, να εχει ενημερωθεί με ΚΑΘΕ λεπτομέρεια...οι Ελληνες ειμαστε γνωστοι για την ανοργανωσιά μας..αλλα υπάρχει το διαδίκτυο και το τηλέφωνο.Με τετοια διαθεση πληροφοριών απο τους Σουηδούς και με την βοηθεια των συμπατριωτων μας απο εκει, ας μην ειμαστε επιπολαιοι...Ας συγκεντρωθουμε στο στοχο μας και ας βαλουμε ολοι σε μια τάξη το μυαλό μας και τις ενέργειές μας..Καλή επιτυχία σε όλους...

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by G.Ren View Post
                      Καλημέρα σε όλους σας...προσωπικά στην προσπάθεια μου, αυτό το φορουμ και οι συμμετέχοντες έχουν βοηθήσει σημαντικά...Καντε ενα Restart και αν θέλετε γράφετε MONO πληροφορίες χρήσιμες για τον εργασιακό τομέα της Σουηδίας...απ' οτι καταλαβαίνουμε όλοι, διαφορετικές ειδικότητες με διαφορετικές γνώσεις και φιλοδοξίες θα έχουν φυσικά και μιά διαφορετικη πορεία στη Σουηδία (όπως και σε όλο τον κόσμο) εδωμέσα υπάρχουν απο ανειδίκευτοι μέχρι επιστήμονες, οικογενειάρχες αλλα και νέοι αποφοιτοι...ας μην γίνεται αντιπαράθεση/σύγκριση εμπειριών ..δεν εχει κανένα απολύτως νόημα και καμιά χρησιμότητα...Οσοι γνωρίζετε και ειστε εκεί, βοηθήστε (αν θέλετε) με πληροφορίες που θα θέλατε κι εσείς να σας έχουν δώσει πρίν ξεκινήσετε αυτην την περιπέτεια...Και πάλι ευχαριστώ τα μέλη του φορουμ για την υποστηριξη και τις πολυτιμες πληροφορίες...
                      Καλημερα και καλως ηρθες

                      Απ οτι βλεπεις,ειμαστε μια παρεα ελληνων,που δεν αφηνει το αγαπημενο της σπορ,σε οποια γωνια αυτου του συμπαντος και αν βρισκεται.
                      Και το αγαπημενο σπορ φυσικα, ειναι το "Διαιρει και βασιλευε",στην ελλαδα ειναι Δημοσιοι vs ιδιωτικοι,ανεργοι vs εργαζομενοι,εδω μεσα ειμαστε μεταναστες vs ανθρωπων χωρις ονειρα....και παει λεγοντας.
                      Παντως μην ανυσηχεις και εσυ και οσοι πραγματικα θελουν να κανουν κατι διαφορετικο απο ολα τα παραπανω.....Θα συνεχισουμε να μοιραζομαστε οσα, και αυτα που μπορουμε......

                      Comment


                        #71
                        Ας ξεχασουμε για λιγο την αποψη που επικρατει για τη μεταναστευση..Στην Ελλαδα ειχαμε συνηθισει να ψαχνουμε δουλεια κοντα στο σπιτι μας...και αν ειναι δυνατον και στο ιδιο οικοδομικο τετραγωνο...ενω εδω και χρονια στον υπολοιπο κοσμο..οπου γης και πατρις...Eαν καποιος αγγλος-γαλλος-γερμανος βρει δουλεια εκτος συνορων, σηκωνεται ενημερωνεται και παει. Ετσι απλα! Μπειτε στο Expat blog, the expatriate community γραφτειτε στη χωρα που σας ενδιαφερει (Σουηδία) και θα δειτε εμπειρίες απο ανθρωπους που την επελεξαν σαν χωρα επαγγελματικης δραστηριοτητας απ'οοοολο τον κοσμο (με καλά και όχι τοσο καλά σχόλια... οκ! ο καθένας σε αυτον τον κοσμο γραφει τη δική του ιστορια)...Aς ενεργουμε σαν Doers και οχι σαν απλοι Thinkers..(απο αυτους χορτασαμε)...Ουτε γκρινιες, ουτε το πικρο ψωμι της ξενιτιας ουτε τιποτα...δειτε το σαν μια επαγγελματικη-προσωπικη κινηση/επενδυση που απλα γινεται σε μια περιοδο που ειμαστε ολοι ζορισμενοι και δεν φευγουμε με το πασο μας (ο,τι επαγγελμα και να ειχαμε)...η αλληλεγγυη ειναι ο,τι καλυτερο για αυτη τη φαση που περναμε..Δυστυχως δεν μας έμαθαν ποτε να την νιώθουμε βαθιά μέσα μας και να την εννοουμε....Ευχαριστώ και πάλι για τον χώρο στο patriotaki.net

                        Comment


                          #72
                          Διαβαστε εδω:
                          Τιτλοι τελους για την SAAB - Σουηδια
                          χιλιαδες ειναι οι απολυμενοι ....

                          Saab - 3.700

                          Comment


                            #73
                            Ναι. ΔΕΝ είναι καλό να βρεθούν στο δρόμο τόσοι εργαζόμενοι. Όμως :
                            1ον) Τι αντιμετώπιση θα έχουν αυτοί οι εργαζόμενοι απο το κράτος τώρα και

                            2ον) Τι ευκαιρία για νέα εργασία θα έχουν ?

                            Μία σύγκριση μεταξύ του ίδιου φορέα ( Kariera ) θα μπορούσε να δείξει ένα μέρος του ίδιου προβλήματος Καριέρα Ελλάδα 539 Αγγελίες, Καριέρα Σουηδία 5.324 αγγελίες. Σε άλλους Agents π.χ. Jobbbsafari Σουηδίας 35.836 Αγγελίες, METROJOBB.SE 9.473 Αγγελίες. Και μιλάμε για "σοβαρές" θέσεις.

                            Για εδώ τι γίνεται ? Όμως το εδώ θα είναι off topic. Ας κοιτάξουμε όλοι εμείς που θέλουμε να πάμε κάπου αλλού εκτός Ελλάδος πως μπορούμε να επιβιώσουμε.

                            Θέλω να προσθέσω κάτι.
                            Αν έβρισκα εδώ στην Ελλάδα κάτι που θα μπορούσε να εξασφαλίσει σε εμένα και στην οικογένειά μου ένα αξιοπρεπές μέλλον δεν θα έφευγα. Τίποτα όμως δεν μπορεί έστω και στο ελάχιστο ( ούτε καν σαν ελπίδα ) να μου το προτείνει. Πόσο μάλλον να μου το εξασφαλίσει.

                            Και για όσους μου πούν πως απο τη Σκύλα θα πάω στη Χάρυβδη... έ δεν πειράζει. Τουλάχιστον θα έχω να λέω πως άλλαξα θηρίο.

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by skonto View Post
                              Ναι. ΔΕΝ είναι καλό να βρεθούν στο δρόμο τόσοι εργαζόμενοι. Όμως :
                              1ον) Τι αντιμετώπιση θα έχουν αυτοί οι εργαζόμενοι απο το κράτος τώρα και

                              2ον) Τι ευκαιρία για νέα εργασία θα έχουν ?

                              Μία σύγκριση μεταξύ του ίδιου φορέα ( Kariera ) θα μπορούσε να δείξει ένα μέρος του ίδιου προβλήματος Καριέρα Ελλάδα 539 Αγγελίες, Καριέρα Σουηδία 5.324 αγγελίες. Σε άλλους Agents π.χ. Jobbbsafari Σουηδίας 35.836 Αγγελίες, METROJOBB.SE 9.473 Αγγελίες. Και μιλάμε για "σοβαρές" θέσεις.

                              Για εδώ τι γίνεται ? Όμως το εδώ θα είναι off topic. Ας κοιτάξουμε όλοι εμείς που θέλουμε να πάμε κάπου αλλού εκτός Ελλάδος πως μπορούμε να επιβιώσουμε.

                              Θέλω να προσθέσω κάτι.
                              Αν έβρισκα εδώ στην Ελλάδα κάτι που θα μπορούσε να εξασφαλίσει σε εμένα και στην οικογένειά μου ένα αξιοπρεπές μέλλον δεν θα έφευγα. Τίποτα όμως δεν μπορεί έστω και στο ελάχιστο ( ούτε καν σαν ελπίδα ) να μου το προτείνει. Πόσο μάλλον να μου το εξασφαλίσει.

                              Και για όσους μου πούν πως απο τη Σκύλα θα πάω στη Χάρυβδη... έ δεν πειράζει. Τουλάχιστον θα έχω να λέω πως άλλαξα θηρίο.
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment


                                #75
                                Σουηδια

                                Σουηδία, με σταθερή οικονομική ανάπτυξη γύρω στο 2,3% ετησίως και ποσοστό ανεργίας περίπου 4,5%, είναι από τα πρώτα μέρη προορισμού στην Ευρώπη. Επίσης είναι γνωστή για το ποιοτικό κοινωνικό της σύστημα, την πολύ καλή εκπαίδευση και τις ευνοϊκές συνθήκες διαβίωσης.
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X