Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by bill66 View Post
    minos εσυ αν σου ζητηθει θα βοηθησεις? (πες μας μονο για σενα και ασε τους αλλους)
    Εγώ βοηθάω, χωρίς να το λέω....με όλες μου τις δυνάμεις...

    Εγώ αναφέρουμε και στους άλλους μια και υπάρχει κριτική για όλους...αλλά αυτοκριτική, δεν βλέπω. Η ουσία είναι να μην υπάρχουν τεχνητές διαχωριστικές γραμμές.

    Comment


      Originally posted by antogeor View Post
      Δεν υπαρχει καμμια λουμπα,αληθειες λεμε εδω.

      Υπαρχει βοηθεια απο αλλες-ναι απο αλλες-εθνικοτητες,εκτος απο την δικια μας,αυτο λεει παρα πολλα.
      καποια στιγμη πρεπει να πουμε τα πραγματα με το ονομα τους ,και οχι να κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας.
      Υπαρχει ενα τεραστιο χασμα,ποιοτικο,και στοχων κυριως,αναμεσα σε ολους εμας που ανεβηκαμε τελευταια,και τους "παλιους", και δυστηχως δεν ειμαστε υπευθηνοι εμεις γι αυτο...................
      Δεν είναι όλοι οι συνομιλητές σου από την Ελλάδα που σου είπαν έτσι και το ξέρεις πολύ καλά!
      Υπάρχουν και παλιοί που σε βοήθησαν και μάλιστα πολύ και σε διαφορετικά πράματα και το ξέρεις πολύ καλά! Μην γενικεύουμε λοιπόν! Οπως γενικεύουμε και την ποιότητα των παλιών σε σχέση με τους καινούριους! Λες και όλοι οι "παλιοί" αλλά και όλοι οι "καινούριοι" έχουν τα ίδια αντίστοιχα χαρακτηριστικά!

      Comment


        Originally posted by Minos View Post
        Εγώ βοηθάω, χωρίς να το λέω....με όλες μου τις δυνάμεις...

        Εγώ αναφέρουμε και στους άλλους μια και υπάρχει κριτική για όλους...αλλά αυτοκριτική, δεν βλέπω. Η ουσία είναι να μην υπάρχουν τεχνητές διαχωριστικές γραμμές.
        Τις διαχωριστικές γραμμές δεν τις κάνουμε εμείς αλλά ΕΣΕΙΣ και το ξέρεις καλά αυτό Κι όπως λες ότι βοηθάς γιατί δεν είδαμε καμία οδηγία πρός εμάς σε θέματα που μας αφορούν παρά μόνο κριτική και λόγια αόριστα που δεν βοηθούν αλλά που θες να μας δυσκολέψεις στις αποφάσεις που παίρνουμε για μας . ΓΙΑΤΙ ?????????????????????????????????????????????????? ??
        Γιάννης

        Comment


          Originally posted by Minos View Post
          Δεν είναι όλοι οι συνομιλητές σου από την Ελλάδα που σου είπαν έτσι και το ξέρεις πολύ καλά!
          Υπάρχουν και παλιοί που σε βοήθησαν και μάλιστα πολύ και σε διαφορετικά πράματα και το ξέρεις πολύ καλά! Μην γενικεύουμε λοιπόν! Οπως γενικεύουμε και την ποιότητα των παλιών σε σχέση με τους καινούριους! Λες και όλοι οι "παλιοί" αλλά και όλοι οι "καινούριοι" έχουν τα ίδια αντίστοιχα χαρακτηριστικά!
          Δεν ειμαι αγνωμων,ουτε εχω επιλεκτικη μνημη,για οσους -μετρημενους στα δαχτυλα-με βοηθησαν με τον οποιοδηποτε τροπο,θα αναφερθω και μαλιστα συντομα.
          Εγω μιλαω ομμως για την συντριπτικη πλειοψηφια.Anyway ομως,εδω ειμαστε για να βοηθησουμε και να βοηθηθουμε, και ειναι μια ευκαιρια να προσπαθησουμε ολοι για τους κοινους μας στοχους

          Comment


            Συγνωμη που παρεμβαίνω διαβαζω το φορουμ εδω και μήνες και με βοηθήσατε παρα πολύ όλοι με αυτά που γράφετε. Σε 2 βδομαδες φευγω και εγω και ελπίζω να πανε όλα καλά για όλους μας. Απλά βλέπω πως ξεφεύγουμε απο το θέμα μας. Διαχωριζόμαστε ακόμα και εδώ στους ΕΣΕΙΣ και ΕΜΕΙΣ. O καθένας βοηθάει όπως μπορεί ή όπως πιστεύει πως είναι σωστό. Όσοι ανεβήκατε τώρα από δουλειές πως τα πάτε?

            Comment


              Σας παρακαλώ να σταματήσετε τις προσωπικές αντιπαραθέσεις,δεν βγάζουν ΠΟΥΘΕΝΑ !!
              Δεν έχουμε να χωρίσουμε ΤΙΠΟΤΑ !
              Τhank YOU!

              Comment


                Originally posted by katia123 View Post
                Συγνωμη που παρεμβαίνω διαβαζω το φορουμ εδω και μήνες και με βοηθήσατε παρα πολύ όλοι με αυτά που γράφετε. Σε 2 βδομαδες φευγω και εγω και ελπίζω να πανε όλα καλά για όλους μας. Απλά βλέπω πως ξεφεύγουμε απο το θέμα μας. Διαχωριζόμαστε ακόμα και εδώ στους ΕΣΕΙΣ και ΕΜΕΙΣ. O καθένας βοηθάει όπως μπορεί ή όπως πιστεύει πως είναι σωστό. Όσοι ανεβήκατε τώρα από δουλειές πως τα πάτε?
                Καλως ηρθες
                λοιπον και επισημα στην παρεα μας katia123!!

                με το καλο να ανεβεις και ο,τι καλυτερο σου ευχομαι στην προσπαθεια σου!!

                Ελενη

                Comment


                  έχει κανένας εμπειρία για εργασίες στα οικονομικά?τί μισθοί παίζουνε?προφανώς για κάποιον που μιλάει σουηδικά?αξίζει ο κόπος της γλώσσας?γιατι υπάρχουν κι οι αγγλόφωνες χώρες φυσικά..

                  Comment


                    καλησπέρα, ύστερα από 2 μήνες στην Σουηδία...με έχουν καλέσει μόνο σε μία συνέντευξη...
                    ενώ έχω στείλει άπειρα βιογραφικά...
                    αναρωτιέμαι τι κάνω λάθος?μου απαντάνε αρνητικά κάποιες εταιρίες μετά από 1 1/2 μήνα... τόσο αργά πάνε όλα?
                    έχετε καμιά ιδέα τι άλλο μπορώ να κάνω?

                    Comment


                      Originally posted by slado View Post
                      καλησπέρα, ύστερα από 2 μήνες στην Σουηδία...με έχουν καλέσει μόνο σε μία συνέντευξη...
                      ενώ έχω στείλει άπειρα βιογραφικά...
                      αναρωτιέμαι τι κάνω λάθος?μου απαντάνε αρνητικά κάποιες εταιρίες μετά από 1 1/2 μήνα... τόσο αργά πάνε όλα?
                      έχετε καμιά ιδέα τι άλλο μπορώ να κάνω?
                      αδερφε αν εχεις προσεξει ολες οι αγγελιες εχουν προθεσμια καταθεσης αιτησεων...μετα την ληξη της προθεσμιας διαλεγουν αυτους που τους ταιριαζουν και περνανε στην φαση της συνεντευξης...παιρνει πολυ καιρο...και γω σε παρομοια φαση ειμαι

                      Comment


                        δεν με πειράζει να περιμένω,αλλά τουλάχιστον να πηγαίνω και σε καμιά συνέντευξη που και που...κάτι να γίνεται...
                        και στέλνω βιογραφικά σε οποιαδήποτε δουλειά...

                        Comment


                          saetron,
                          εισαι σουηδια η ελλαδα;σου εστειλα πμ αλλα μαλλον κατι δεν εκανα σωστα.
                          εισαι νοσηλευτης;

                          Comment


                            καλησπέρα σε όλη την παρέα,

                            Με λένε βαγγέλη και είμαι 34 ετών.Σκέφτομαι πολύ σοβαρά τη ιδέα της μετανάστευσης,όπως και πολλοί συμπατριώτες μου γιατί η κατάσταση στη χώρα μας χειροτερεύει δραματικά!!!
                            Εδώ και λίγους μήνες έχω ξεκινήσει και διαβάζω αρκετά site για τη μετανάστευση.Σας γράφω αναλυτικά κάποια στοιχεία μου, ώστε κάποιο άτομο να με διαφωτίσει στις ερωτήσεις που θα δει παρακάτω.
                            Έχω αποκτήσει:
                            -Δίπλωμα Πληροφορικής από δημόσιο ΙΕΚ με ειδικότητα "ειδικός εφαρμογών/Προγραμματιστής"
                            -Πιστοποίηση παρακολούθησης από το Ερευνητικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πειραιώς με αντικείμενο το "Σχεδιασμό Ιστοσελίδων"
                            -Δίπλωμα εξειδίκευσης από το Μετσόβιο Πολυτεχνείο με αντικείμενο "Σχεδιασμός δυναμικών ιστοσελίδων με PHP-MySQL και joomla CMS "
                            -Πιστοποίηση Adobe phptoshop, ecdl core.

                            Αγγλικά
                            -First certificate in english (university of Cambridge)
                            -General Certificate of Education Examination – Ordinary level (University of London)


                            Εργάζομαι εδώ και 9 χρόνια ως εκπαιδευτικός σε ιδιωτικό κέντρο πληροφορικής.
                            Έχω προϋπηρεσία 3 εξαμήνων σε Δημόσιο ΙΕΚ ως εκπαιδευτικός σε αντικείμενα Πληροφορικής.

                            Ερωτήσεις:
                            1.Με τα παραπάνω προσόντα μπορώ να εργαστώ ως "IT TRAINER" σε ιδιωτικά σχολεία ή κολέγια;
                            2.Για web design ή web development έχω κάποια προοπτική;(με php/mysql,html,css,joomla,photoshop,flash,dreamweaver) ;
                            3.χρειάζομαι κάποια άδεια παραμονής;
                            4.Υπάρχει ζήτηση για πληροφορικάριους;
                            5.Πρέπει να μεταφράσω όλα τα πτυχία, την προυπηρεσία κτλ από δικηγόρο;

                            Επειδή σκέφτομαι αυστραλία , καναδά ή σουηδία, πιστεύετε ότι αξίζει καλύτερα στη σουηδία;
                            όσοι είστε ήδη κάτοικοι Σουηδίας θα ήθελα τη βοήθεια σας
                            Συγνώμη για το μεγάλο μου κείμενο...

                            Comment


                              Originally posted by vageliskolaitis View Post
                              καλησπέρα σε όλη την παρέα,

                              Με λένε βαγγέλη και είμαι 34 ετών.Σκέφτομαι πολύ σοβαρά τη ιδέα της μετανάστευσης,όπως και πολλοί συμπατριώτες μου γιατί η κατάσταση στη χώρα μας χειροτερεύει δραματικά!!!
                              Εδώ και λίγους μήνες έχω ξεκινήσει και διαβάζω αρκετά site για τη μετανάστευση.Σας γράφω αναλυτικά κάποια στοιχεία μου, ώστε κάποιο άτομο να με διαφωτίσει στις ερωτήσεις που θα δει παρακάτω.
                              Έχω αποκτήσει:
                              -Δίπλωμα Πληροφορικής από δημόσιο ΙΕΚ με ειδικότητα "ειδικός εφαρμογών/Προγραμματιστής"
                              -Πιστοποίηση παρακολούθησης από το Ερευνητικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πειραιώς με αντικείμενο το "Σχεδιασμό Ιστοσελίδων"
                              -Δίπλωμα εξειδίκευσης από το Μετσόβιο Πολυτεχνείο με αντικείμενο "Σχεδιασμός δυναμικών ιστοσελίδων με PHP-MySQL και joomla CMS "
                              -Πιστοποίηση Adobe phptoshop, ecdl core.

                              Αγγλικά
                              -First certificate in english (university of Cambridge)
                              -General Certificate of Education Examination – Ordinary level (University of London)


                              Εργάζομαι εδώ και 9 χρόνια ως εκπαιδευτικός σε ιδιωτικό κέντρο πληροφορικής.
                              Έχω προϋπηρεσία 3 εξαμήνων σε Δημόσιο ΙΕΚ ως εκπαιδευτικός σε αντικείμενα Πληροφορικής.

                              Ερωτήσεις:
                              1.Με τα παραπάνω προσόντα μπορώ να εργαστώ ως "IT TRAINER" σε ιδιωτικά σχολεία ή κολέγια;
                              2.Για web design ή web development έχω κάποια προοπτική;(με php/mysql,html,css,joomla,photoshop,flash,dreamweaver) ;
                              3.χρειάζομαι κάποια άδεια παραμονής;
                              4.Υπάρχει ζήτηση για πληροφορικάριους;
                              5.Πρέπει να μεταφράσω όλα τα πτυχία, την προυπηρεσία κτλ από δικηγόρο;

                              Επειδή σκέφτομαι αυστραλία , καναδά ή σουηδία, πιστεύετε ότι αξίζει καλύτερα στη σουηδία;
                              όσοι είστε ήδη κάτοικοι Σουηδίας θα ήθελα τη βοήθεια σας
                              Συγνώμη για το μεγάλο μου κείμενο...
                              Βαγγελη καλησπερα και καλωσορισες στην παρεα μας
                              Για την σουηδια δεν χρειαζεσαι αδεια παραμονης για 3 μηνες αλλα απο εκει και περα πρεπει να εχεις βρει δουλεια για να μπορεσεις να μεινεις η να εχεις χρηματα που τα αποδεικνυεις με μια αποδειξη καταθεσης μεταφρασμενη στα αγγλικα η σουηδικα περιπου 15000 για ενα χρονο .
                              Αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι αυτοι που ασχολουνται με τα κομπιουτερ στην σουηδια εχουν παρα πολυ καλες προοπτικες και με πολυ καλα λεφτα. Επισης εχω ακουσει οτι και μονο με τα αγγλικα εχουν βρει δουλεια καλη και με αρκετα χρηματα. Σε συμβουλευω λοιπον να το ψαξεις πολυ καλα . Το αν θα πας αυστραλια καναδα η σουηδια ειναι δικη σου επιλογη και τελικη αποφαση . Σιγουρα σε οποια απο τις 3 χωρες τελικα πας θα ειναι πολυ καλυτερα απο την ελλαδα ! Καλη επιτυχια
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment


                                Originally posted by ΜΕΛΠΟΜΕΝΗ View Post
                                saetron,
                                εισαι σουηδια η ελλαδα;σου εστειλα πμ αλλα μαλλον κατι δεν εκανα σωστα.
                                εισαι νοσηλευτης;

                                γεια χαρα...ναι σουηδια ειμαι...
                                νοσηλευτης ειμαι...δεν μου εχει ερθει κατι...

                                Comment

                                Working...
                                X