Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by saetron View Post
    γεια χαρα...ναι σουηδια ειμαι...
    νοσηλευτης ειμαι...δεν μου εχει ερθει κατι...
    Καλησπέρα saetron,

    Μια και είσαι στην σουηδία, ελπίζω να μπορείς να μου δώσεις κάποιες διευκρινήσεςι, διότι τα site me ta σουηδικά με μπερδεύουν...
    Μια απλή επιπλωμένη γκαρσονιέρα (μικρή) πόσο κοστίζει σε κορώνες και αντίστοιχα σε ευρώ;
    Επειδή σκέφτομαι να ανέβω και θέλω να μείνω Στοκχόλμη, τι τιμές παίζουν στην ενοικίαση;
    Το κόστος ζωής σε καθημερινή βάση για απλές και βασικές ανάγκες τον πρώτο καιρό πως είναι;(σούπερ μαρκετ κτλ)
    Πρέπει να έχω κάποιο ποσό για εγγύηση στην αρχή μαζί μου;

    Ευχαριστώ προκαταβολικά

    Comment


      seatron,γεια σου
      να σου κανω μερικες ερωτησεις;
      εργαζεσαι ως νοσηλευτης;
      εισαι δε η τε;
      εισαι καιρο πανω;
      ρωτω για να παρω πληροφοριες,εγω ειμαι δε.εργαζομαι στο δημοσιο εδω στην ελλαδα,και μαθαινω σουηδικα σε φροντηστηριο απο τον νοεμβριο.
      δεν ξερω αν θα χρειαστει ποτε να ανεβω,αλλα θελω να ειμαι ετοιμη σε περιπτωση που χρειαστει.ο μισθος μου αυτην την στιγμη που μιλαμε εχει φτασει στα 560 ευρω συν 70 ευρω το επιδομα παιδιων.και επεται συνεχεια..............
      ξαρω οτι στην σουηδια θα δουλεψω ως βοηθος η νοσοκομα,ξερεις μισθους;
      ευχαριστω εκ των προτερων

      Comment


        Originally posted by ΜΕΛΠΟΜΕΝΗ View Post
        seatron,γεια σου
        να σου κανω μερικες ερωτησεις;
        εργαζεσαι ως νοσηλευτης;
        εισαι δε η τε;
        εισαι καιρο πανω;
        ρωτω για να παρω πληροφοριες,εγω ειμαι δε.εργαζομαι στο δημοσιο εδω στην ελλαδα,και μαθαινω σουηδικα σε φροντηστηριο απο τον νοεμβριο.
        δεν ξερω αν θα χρειαστει ποτε να ανεβω,αλλα θελω να ειμαι ετοιμη σε περιπτωση που χρειαστει.ο μισθος μου αυτην την στιγμη που μιλαμε εχει φτασει στα 560 ευρω συν 70 ευρω το επιδομα παιδιων.και επεται συνεχεια..............
        ξαρω οτι στην σουηδια θα δουλεψω ως βοηθος η νοσοκομα,ξερεις μισθους;
        ευχαριστω εκ των προτερων
        λοιπον...
        ΤΕ ειμαι και δεν εργαζομαι ακομα ψαχνομαι...αυτη την βδομαδα εχω 2 συνεντευξεις και θα σκασουν και αλλες προς το τελος του μηνα...
        για νοσοκομους δεν ξερω ποσο ειναι ο μισθος για τους νοσηλευτες ειναι στις 22000 κορονες ο πρωτος μισθος χωρις τον φορο..με τον φορο πεφτει στις 19000

        Comment


          seatron,ευχαριστω για την απαντηση
          συνεντευξεις δινεις στην σουηδικη;σου ζητουν πιστοποιηση γλωσσας;
          τις δουλειες τις βρισκεις μεσω οαεδ;τα εγγραφα σου ηταν μεταφρασμενα στην σουηδικη; η στην αγγλικη;
          απο γλωσσα πως πας;σε ποια πολη εισαι;
          ξερω οτι ρωταω πολλα,αλλα εισαι ο μονος νοσηλευτης που γνωριζω πανω.
          ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
          και ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ στις συνεντευξεις

          Comment


            Originally posted by ΜΕΛΠΟΜΕΝΗ View Post
            seatron,ευχαριστω για την απαντηση
            συνεντευξεις δινεις στην σουηδικη;σου ζητουν πιστοποιηση γλωσσας;
            τις δουλειες τις βρισκεις μεσω οαεδ;τα εγγραφα σου ηταν μεταφρασμενα στην σουηδικη; η στην αγγλικη;
            απο γλωσσα πως πας;σε ποια πολη εισαι;
            ξερω οτι ρωταω πολλα,αλλα εισαι ο μονος νοσηλευτης που γνωριζω πανω.
            ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
            και ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ στις συνεντευξεις

            τις συνεντευξεις τις δινω οπως μπορω...οταν καταλαβαινω σουηδικα οταν δεν καταλαβαινω αγγλικα..η και οταν με ρωτανε κατι στα αγγλικα και ξερω να απαντησω απανταω στα σουηδικα.
            πιστοποιηση δεν μου χουν ζητησει...ΑΛΛΑ...κανα 2 μου ζητησαν προυπηρεσια σε σουηδικο νοσοκομειο...που ειναι ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΕΜΠΟΔΙΟ..
            τις δουλειες κυριως μεσω οαεδ τις βρισκω και μεσω αλλων σαιτ
            τα χαρτια μου ηταν μεταφρασμενα στα σουηδικα...
            απο γλωσσα κανω εντατικα 2 μηνες σχεδον στο φολκουνιβερσιτετ...επι πληρωμη...αλλα αξιζει γιατι παω πολυ γρηγορα και αποδιδει...
            στοκχολμη ειμαι...αλλα εχω στειλει βιογραφικα σε ολη την σουηδικα σχεδον..εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να ξεκινησεις με λιγα σουηδικα σε ενα μικρο μερος..παρα σε μια μεγαλη πολη..
            ευχαριστω..αυριο ειναι η πρωτη..για να δουμε..

            Comment


              seatron,
              στην ελλαδα ειχες προυπηρεσια; δεν μετραει γι αυτους;
              θα ηθελα να εχουμε μια επαφη να μου λες τι σε ρωτουν στις συνεντευξεις και που επιμενουν.περα της προυπηρεσιας στην σουηδια

              Comment


                εχω 2 χρονια προυπηρεσια και με συστατικες επιστολες...1 χρονο χειρουργεια κ 1 χρονο νοσηλειες κατ οικον...δεν ξερω αν μετραει σε αλλους μετραει σε αλλους οχι απ οτι εχω δει..οκ θα εχουμε επαφη

                Comment


                  SEATRON,
                  Ευχαριστω,
                  και ξανα καλη επιτυχια.

                  Comment


                    Μελπομενη σου εχω στειλει 2 πμ εδω και αρκετες μερες στα οποια σου ζηταω να μου πεις πληροφοριες σχετικα με το φροντιστηριο σουηδικων που πηγαινεις. Θελω να πιστευω οτι απλως δεν ελαβες κανενα απο τα 2 μηνυματα γιατι ειναι πολυ ασχημο να ζητας πληροφοριες και να μη δινεις οταν σου ζητουνται. Οπως και να χει θα ηθελα σε παρακαλω πολυ αν μπορεις να μου πεις που ειναι αυτο το φροντιστήριο και το κοστος. Πιστευω οτι αφορα και αλλους στη Θεσσαλονικη εκτος απο μενα. Ευχαριστω

                    Comment


                      Originally posted by orpheus
                      Υπαρχει ... θεωρητικώς.
                      Οσο για το δημοσιο , ζητησα πληροφοριες με πμ για να μην θεωρηθει διαφημιση.
                      Ας μην το συνεχισουμε. Οποιος καταλαβε καταλαβε, οποιος θελει να βοηθησει θα βοηθησει.
                      ....χωρις να γνωριζω ονοματα ακομα, αν θελεις ρωταω..., υπαρχουν και ατομα που κανουν ιδιαιτερα στις δυτικες περιοχες της Θεσσαλονικης.
                      Δεν γνωριζω το κατα ποσο ειναι καλα αλλα εμαθα οτι υπάρχουν... αν θελησεις ρωταω...
                      Υπαρχει και αυτο με το θεμα της διαφημισης οποτε εαν καποιος ενδιαφερεται ας το πει να ρωτησω και να το στειλω σε πμ, ειπαμε γενικα οτι προσεχουμε τι δινουμε ως πλροφορηση και γενικοτερα τι λεμε,το ιδιο δεν ισχυει και για τα torrents?

                      και βεβαια γενικα βοηθαμε, οπου μπορουμε ακομα και αν ειμαστε νεοι εδω μεσα... αυτο εξυπακουεται....

                      και βεβαια εννοειται οτι : "ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ" αλλα ......

                      "ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΒΟΗΘΗΘΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΣ ΑΝΤΑΠΟΔΩΣΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΣΕΠΡΑΞΕ"

                      Ελενη

                      Comment


                        αλλη μια φορα τα ιδια..αν και η συνεντευξη εγινε αποκλειστικα στα σουηδικα επειδη δεν ηξερε η τυπισα καθολου αγγλικα..με εχει στο περιμενε και στο οτι ειναι πολυ δυσκολο να εργαστει καποιος σαν νοσηλευτης χωρις πολυ καλα σουηδικα και στο τελος μου ειπε οτι θα μιλησει με τους συναδελφους της και θα μου πει...(@@)
                        αρχιζω απο βδομαδα να ψαχνω τις στεντες γιατι δεν με βλεπω καλα....

                        Comment


                          orpheus,
                          δεν σε αγνοησα!σου εστειλα δυο πμ,αλλα προφανως κατι δεν κανω καλα και δεν τα λαβαινεις.
                          θα τα γραψω εδω λοιπον και συγνωμη στο forum,δεν κανω διαφημηση.
                          παω στο φροντηστηριο spaek, το οποιο βρισκεται στην εγνατια στο υψος της αγ.σοφιας,στην σταση ακριβως.
                          τα διδακτρα ειναι 850 ευρω,+35 ε τα βιβλια σε φωτοτυπιες,και περιπου 150ε οι εξετασεις.κανω το επιπεδο Α1+Α2,και την επομενη χρονια το επιπεδο του λοουερ.
                          το μαθημα ειναι 2 φορες την εβδομαδα.απο μια και μιση ωρα.
                          την προηγουμενη εβδομαδα ξεκινησε καινουριο τμημα.
                          καλη επιτυχια

                          Comment


                            Ευχαριστουμε πολυ και συγνωμη για την παρεξηγηση

                            Comment


                              Originally posted by orpheus View Post
                              Ευχαριστουμε πολυ και συγνωμη για την παρεξηγηση
                              Καλημερα,

                              και αλλο ενα φροντιστηριο Σουηδικων βρισκεται στην οδο Παυλου Μελα στο κεντρο της Θεσσαλονικης πανω απο τις καφετεριες, λιγο πριν την Διαγωνιο. Αν δεν κανω λαθος τα ιδια χρηματα περιπου ζητανε και αυτοι, με ενα τηλεφωνο διευκρινιζεται αυτο. Εκει εργαζεται και μια επισημη μεταφραστρια Σουηδικων για οποιον ενδιαφερεται.
                              Επισης τα τηλεφωνα και απο τα δυο φροντιστηρια τα βρισκεις στο internet για τυχον αποριες και για να μην τρεχεις κεντρο...

                              Ελενη

                              Comment


                                υπαρχουν παρα πολλα σαιτ με δουλειες..και φυσικα και το arbetsformedlingen δεν τις εχει ολες..θελει πολυ ψαξιμο το θεμα

                                Comment

                                Working...
                                X