Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ευανθια σ'ευχαριστω ,μου εστειλαν και καποια αλλα παιδια ενα δειγμα και καταφερα να φτιαξω το δικο μου. Να σε ρωτησω σε ολες τις δουλειες το ζητανε στη Σουηδια? γιατι εδω στην Ελλαδα συνηθως σε εργασια γραφειου και μεγαλες εταιριες.


    Υ.Γ. εχει πολυ ηλιο στην Ελλαδα σημερα, ΚΑΙ ΖΕΣΤΗ!!! ουφ ουφ
    Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

    Comment


      Συνεργεια Καθαριοτητας ....

      Originally posted by maria-8
      Γεια σε ολους!
      Επειδη απ'οτι καταλαβα μαλλον τον πρωτο καιρο που θα ανεβω Σουηδια δεν θα εχω ιντερνετ και δεν θα μπορω να επικοινωνησω μαζι σας, σκεφτηκα να ζητησω τη βοηθεια σας απο τωρα.
      Ξερω οτι οι περισσοτεροι ειστε "φρεσκοι" επανω και δεν εχετε και πολλες γνωριμιες ,παρολαυτα θα ηθελα να παρακαλεσω οποιον ξερει η ακουσει κατι για οποιαδηποτε δουλεια, η αν εχει γνωστο σε εταιρια καθαρισμου,η εστιατοριο η οτιδηποτε ,και αν εχει την ευγενικη καλοσυνη,ορεξη και θεληση να με προτεινει ,μπορω να του στειλω το cv μου με pm.
      Ειμαι ετοιμη να ανεβω αμεσα αν υπαρχει εργασια .

      Σας ευχαριστω ολους για την ΠΟΛΥΤΙΜΗ βοηθεια που εχω παρει απο σας.
      Φιλικα Μαρια.
      Γεια σου Μαρια

      καλως ηρθες στην παρεα και προκαταβολικα
      καλη τυχη στο εγχειρημα σου.

      Εχει καιρο βεβαια που ειπωθηκε ,οποτε το ξαναγραφω,..... υπαρχει ενα σουηδικο"ψαχτηρι" που ειναι ευχρηστο και πραγματικα χρησιμο το hitta.se – fφretag, personer och platser – helt enkelt στο οποιο γραφεις στο πρωτο κενο τι ψαχνεις και στο δευτερο την περιοχη που ψαχνεις... εαν μπεις στο παρακατω λινκ εχω ζητησει "καθαριοτητα-stada" και περιοχη Στοκχολμη....
      stδda | stockholm | hitta.se
      εχει 725 εταιρειες καθαρισμου, καποιες απο τις οποιες τις εχουν Ελληνες , καποιες ειναι Σουηδικες αλλα οι υπευθυνοι προσωπικου ειναι παλι ελληνες.
      Εαν επιλεξεις την καθε μια ξεχωριστα εχει τηλεφωνο αλλα μπορεις με την επιλογη "Visa på karta-δες στον χαρτη" να δεις που βρισκεται και να "χτυπησεις την πορτα τους".
      Και φυσικα υπαρχουν και διαφορες αλλες δουλειες για ανειδικευτους , φαντασια θελει... ενα παραδειγμα εδωσα μονο...

      Γενικα ειναι δυσκολο να βρεις δουλεια χωρις να εχεις επαφη με ελληνες εαν δεν ξερεις την γλωσσα, αν και προσωπικα πηρα σβαρνα τις εταιρειες που βρισκονταν στην περιοχη μου και μιλησα με τα λιγα σουηδικα μου και με σουηδους που επειδη τους φευγουν με αδειες οι σταθεροι τους υπαλληλοι τωρα για το καλοκαιρι, ζητανε εποχικο προσωπικο που το αποκαλουν vikarie.

      Δες πριν ανεβεις λοιπον ποιες πορτες θα χτυπησεις και σιγουρα με ποιον τροπο θα εχεις προσβαση σε υπολογιστη για να ψαχνεις ειτε δουλειες ειτε δωματιο...

      Και κατι τελευταιο : το οτι θα σε συστησει καποιος σε μια δουλεια δεν σημαινει οτι θα σε κρατησουνε κιολας. Εμας μας υποσχεθηκαν "ανεβειτε εσεις αφου βρηκατε σπιτι και θα σας βρω δουλεια και πανω στο επαγγελμα σας!!" και ο συγκεκριμενος ανθρωπος ειναι στην κυριολεξια εξαφανισμενος!!!
      Βεβαια βρεθηκαν αλλοι ανθρωποι που δεν μας ειχαν υποσχεθει τιποτα αλλα τελικα μας βοηθησαν παρα πολυ!

      Γι αυτο λοιπον και επειδη το ειδα και με τα ματια μου στηριξου στα δικα σου ποδια και εαν βρεθει καποιος στον δρομο σου να σε βοηθησει να λες δοξα το Θεο!

      Καλη αρχη

      Ελενη

      Comment


        Σ'ευχαριστω πολυ Ελενη,
        θα ακολουθησω τη συμβουλη σου να σημειωσω καποιες εταιριες απο Ελλαδα για να ξερω που να ψαχνω ανεβαινοντας σε περιπτωση που δεν θα εχω προσβαση σε ιντερνετ, η μαλλον θα τις εκτυπωσω ολες για να εχω περισσοτερες πιθανοτητες.
        Διαβασα και τη δικη σου ιστορια και χαιρομαι που τα καταφερες οπως τα περισσοτερα παιδια απο εδω.
        Σου ευχομαι οτι επιθυμεις να το παθεις και καλη τυχη πατριωτακι!
        Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

        Comment


          Τα καταφερα?

          Originally posted by maria-8 View Post
          Σ'ευχαριστω πολυ Ελενη,
          θα ακολουθησω τη συμβουλη σου να σημειωσω καποιες εταιριες απο Ελλαδα για να ξερω που να ψαχνω ανεβαινοντας σε περιπτωση που δεν θα εχω προσβαση σε ιντερνετ, η μαλλον θα τις εκτυπωσω ολες για να εχω περισσοτερες πιθανοτητες.
          Διαβασα και τη δικη σου ιστορια και χαιρομαι που τα καταφερες οπως τα περισσοτερα παιδια απο εδω.
          Σου ευχομαι οτι επιθυμεις να το παθεις και καλη τυχη πατριωτακι!
          Η εκφραση "τα καταφερα" ειναι πολυ υποκειμενικη...

          Αυτο που σιγουρα καταφερα ειναι να το οργανωσω αρκετα καλα, να αναθεωρησω το πλανο μου αρκετα συντομα ερχομενη εδω γιατι τα πραγματα δεν ηταν οπως τα περιμενα απο αποψη δουλειας και σουηδικης γλωσσας και να στηριχτω και σε "ενταξει" ανθρωπους που βρεθηκαν στο δρομο μου.... γιατι οπως συνηθιζει να λεει καποιο πατριωτακι απο εδω μεσα : "Μπαρμπα στην Κορωνη" δεν ειχα....

          ..επισης φροντισε το κινητο σου να εχει ιντερνετ και αφου αποκτησεις καποιο σουηδικο νουμερο και το "φορτισεις" με καποιο ποσο π.χ. 200-300 κορωνες να δωσεις λιγες απο αυτες για να εχεις τουλαχιστον ιντερνετ στο κινητο...
          Η δικη μου συμβουλη παντως ειναι να ανεβεις με καποιο λαπτοπ... ο,τι και αν χρειαζεσαι εδω γινεται μεσω ιντερνετ , ειναι απαραιτητο εργαλειο!!

          Comment


            Οταν καποιος εχει βρει σπιτι και δουλεια ,στην δικη μου γλωσσα σημαινει τα καταφερε, η αρχη ειναι το ημισυ του παντος,για να διανυσεις 100 χιλιομετρα πρεπει να κανεις το πρωτο βημα.
            Και να μην ξεχναμε οτι
            "Δεν μετανοιωνεις για κατι που εκανες ,μετανοιωνεις για κατι που δεν εκανες"
            Αλλο να προσπαθησεις και να μην σου "κατσει" κι αλλο να μην προσπαθησεις καν.
            Μια ζωη μετα θα λες και αν.... και αν ειχα παει... και αν ειχα κανει αυτο κι εκεινο...
            Βουρ λοιπον κι οτι γινει, ε.. κι αν δε μας κατσει η Σουηδια δε θα πεθανουμε κιολας, εχει κι αλλες χωρες
            Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

            Comment


              Originally posted by maria-8 View Post
              Οταν καποιος εχει βρει σπιτι και δουλεια ,στην δικη μου γλωσσα σημαινει τα καταφερε, η αρχη ειναι το ημισυ του παντος,για να διανυσεις 100 χιλιομετρα πρεπει να κανεις το πρωτο βημα.
              Και να μην ξεχναμε οτι
              "Δεν μετανοιωνεις για κατι που εκανες ,μετανοιωνεις για κατι που δεν εκανες"
              Αλλο να προσπαθησεις και να μην σου "κατσει" κι αλλο να μην προσπαθησεις καν.
              Μια ζωη μετα θα λες και αν.... και αν ειχα παει... και αν ειχα κανει αυτο κι εκεινο...
              Βουρ λοιπον κι οτι γινει, ε.. κι αν δε μας κατσει η Σουηδια δε θα πεθανουμε κιολας, εχει κι αλλες χωρες
              Συμφωνω απολυτα Μαρια !! Καλως να ερθει ο αντρας σου !!!!

              Ευχομαι ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!!!!
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                Απορια

                Εχω μια απορια και ειπα να την εκφρασω εδω και οχι σε προσωπικο μηνυμα,
                γιατι φανταζομαι πολλα παιδια θα εχουν παρομοια.
                Διαβαζω σε πολλες αγγελιες για εργασια, κυριως σε εταιριες καθαρισμου και εστιατορια, που βαζουν στον σουηδικο οαεδ ,εκει που λεει μισθος γραφει "βασικος μισθος" , ξερω οτι κατωτατος μισθος στη Σουηδια δεν υπαρχει,
                αλλα ο βασικος μισθος ποσο ειναι?
                Και μη μου πειτε οτι πληρωνεσαι οσα συμφωνησεις,
                γιατι και αυτο για να το κανεις πρεπει να ξερεις ποσο ειναι ο βασικος μισθος
                για να ξερεις ποσο κατω , η ποσο πανω εισαι διατεθημενος να κατεβεις η να ανεβεις.
                Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
                Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                Comment


                  Originally posted by maria-8 View Post
                  Εχω μια απορια και ειπα να την εκφρασω εδω και οχι σε προσωπικο μηνυμα,
                  γιατι φανταζομαι πολλα παιδια θα εχουν παρομοια.
                  Διαβαζω σε πολλες αγγελιες για εργασια, κυριως σε εταιριες καθαρισμου και εστιατορια, που βαζουν στον σουηδικο οαεδ ,εκει που λεει μισθος γραφει "βασικος μισθος" , ξερω οτι κατωτατος μισθος στη Σουηδια δεν υπαρχει,
                  αλλα ο βασικος μισθος ποσο ειναι?
                  Και μη μου πειτε οτι πληρωνεσαι οσα συμφωνησεις,
                  γιατι και αυτο για να το κανεις πρεπει να ξερεις ποσο ειναι ο βασικος μισθος
                  για να ξερεις ποσο κατω , η ποσο πανω εισαι διατεθημενος να κατεβεις η να ανεβεις.
                  Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
                  Εδω θα διαβασεις τα παντα για τους μισθους στην Σουηδια .

                  Stdare, lokalvrdare lner och lnestatistik miljvrd, hlsoskydd
                  "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                  Comment


                    Originally posted by maria-8 View Post
                    Εχω μια απορια και ειπα να την εκφρασω εδω και οχι σε προσωπικο μηνυμα,
                    γιατι φανταζομαι πολλα παιδια θα εχουν παρομοια.
                    Διαβαζω σε πολλες αγγελιες για εργασια, κυριως σε εταιριες καθαρισμου και εστιατορια, που βαζουν στον σουηδικο οαεδ ,εκει που λεει μισθος γραφει "βασικος μισθος" , ξερω οτι κατωτατος μισθος στη Σουηδια δεν υπαρχει,
                    αλλα ο βασικος μισθος ποσο ειναι?
                    Και μη μου πειτε οτι πληρωνεσαι οσα συμφωνησεις,
                    γιατι και αυτο για να το κανεις πρεπει να ξερεις ποσο ειναι ο βασικος μισθος
                    για να ξερεις ποσο κατω , η ποσο πανω εισαι διατεθημενος να κατεβεις η να ανεβεις.
                    Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
                    Μην αγχωνεσαι,ολα λυνονται(λεμε τωρα,κι εγω ακομα ψαχνω δουλεια στο αντικειμενο μου...)
                    Για τις εταιριες καθαρισμου ριξε ενα σημα στον σκοντο μπας και ξερει κατι παραπανω.Οντως,καθορισμενος κατωτατος μισθος δεν υπαρχει,ειναι πολυ διαδεδομενες ομως οι συλλογικες συμφωνιες εργοδοτων και συνδικατων σε πολλους εργασιακους χωρους,οποτε ας πουμε παιζει καποιο στανταρ επιπεδο αποδοχων αναλογα το αντικειμενο,εμμεσα οπως καταλαβαινεις(επικοινωνεις λοιπον με την αντιστοιχη unionen και αρωτας,που λεει κι ο Ζηκος!...)
                    Κατα τα αλλα,συνεχιζουμε τον αγωνα,κουραγιο σε ολους μας!(Βασικα αφου γλυτωσαμε τον τρελλο καυσωνα της Ελλαδας,μαλλον ευχαριστημενοι πρεπει να ειμαστε! )

                    Comment


                      Απ 'οτι καταλαβα και διορθωστε με αν κανω λαθος στη χειροτερη περιπτωση ειναι σε καθαριοτητα ανειδικευτος οπως ξεκιναμε εμεις γυρω στις 11.500 κορονες δηλαδη περιπου 1350 ευρω και ανεβαινει..
                      Οκ ευχαριστω!
                      Γιαννη δε ρωταω κανεναν για να μη παρεξηγηθω στο τελος,
                      και δεν το λεω για τον Σπυρο γιατι ο Σπυρος ακομα ψαχνει να βρει οχταωρο για τον εαυτο του,οχι να βρει και σε μενα , γενικα μιλαω .
                      Αλλωστε αν καποιος θελει και μπορει, ξερει που να με βρει.
                      Φιλικα παντα ετσι?
                      Μην τσιτωσει κανεις


                      Y.Γ ξεχασα να προσθεσω οτι το παραπανω ποσο ειναι καθαρο, μετα την αφαιρεση του φορου 30%.
                      Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                      Comment


                        Originally posted by maria-8 View Post
                        Απ 'οτι καταλαβα και διορθωστε με αν κανω λαθος στη χειροτερη περιπτωση ειναι σε καθαριοτητα ανειδικευτος οπως ξεκιναμε εμεις γυρω στις 11.500 κορονες δηλαδη περιπου 1350 ευρω και ανεβαινει..
                        Οκ ευχαριστω!
                        Γιαννη δε ρωταω κανεναν για να μη παρεξηγηθω στο τελος,
                        και δεν το λεω για τον Σπυρο γιατι ο Σπυρος ακομα ψαχνει να βρει οχταωρο για τον εαυτο του,οχι να βρει και σε μενα , γενικα μιλαω .
                        Αλλωστε αν καποιος θελει και μπορει, ξερει που να με βρει.
                        Φιλικα παντα ετσι?
                        Μην τσιτωσει κανεις
                        Ειπα να ρωτησεις στον Σπυρο που κυμαινονται τα χρηματα στην δουλεια,οχι να σου βρει δουλεια
                        Επισης μια ωραια δευτερη δουλεια,δυνητικα,θα μπορουσε να ειναι του ταχυδρομου.Κανε μια ερωτηση και για αυτο.
                        Ας εκμεταλευτουμε βεβαια λιγο τωρα το καλοκαιρι να βελτιωσουμε τα Σουηδικα μας,εγω τον Αυγουστο θα πεσω με τα μουτρα.Πιστευω οτι οταν αποκτησουμε ενα αποδεκτο,χαμηλο εστω,επιπεδο στην γλωσσα τα πραγματα θα ειναι πολυ καλυτερα.
                        Το βλεπω μερα με την μερα εδω οτι πρωτιστο ενδιαφερον τους οταν ζητανε υπαλληλους ειναι οχι ΤΙ ξερεις να κανεις(ακομα κι αν το κανεις πολυ καλα!) αλλα το αν μιλας την γλωσσα για να δουλεψεις.ΟΚ,αλλαγη σχεδιων,παμε πιο δυνατα την γλωσσα και μετα ολα θα ειναι ευκολοτερα
                        Ειπαμε,αγωνας ειναι.Κανενας δεν μας υποσχεθηκε οτι θα ερθουμε ξαφνικα σε εναν παραδεισο(ασχετα βεβαια αν απο θεμα φυσης και ποιοτητα ζωης ειναι πραγματικα παραδεισος ε!) οποτε το κεφαλι ψηλα,και συνεχιζουμε

                        edit:Μην ξεχνιομαστε,lycka till!!!!

                        Comment


                          Και εγω αυτο εχω αποφασισει να κανω Γιαννη,
                          να ξεκινησω σουηδικα σε ιδιωτικο σχολειο.
                          Αλλα δυστυχως στο σαιτ που ειδα του Folkuniversitetet το κακο ειναι
                          οτι δεν εχει εδω που ειμαι ,ουτε εκει που σκεφτομαι να παω
                          εδω το κοντινοτερο ειναι στο Μαλμε ,1.30 ωρα αποσταση
                          και εκει που θελω να παω το κοντινοτερο ειναι στη Στοκχολμη..
                          επισης 1.30 αποσταση γκρρρ
                          Τα δυο κεντρα που θελω να αποφυγω λογω δυσκολιας σπιτιου κτλ.
                          ...ειδωμεν...
                          Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                          Comment


                            ζηταω συμβουλή

                            μηπως έχετε κανα συμβουλή για το τι δουλειά να βρω ,αφού έχω πτυχίο γιατρού και δεν γνωρίζω ούτε αγγλικά ούτε σουηδικά ,βρήκα μια ετερια καθαρισμού που πληρώνομε 70 κρονες ώρα και είναι και λίγο και δύσκολο,μέχρι να μάθω τις γλώσσες ,,,,,,,,στα σπίτια που πάω μιλάω λίγα αγγλικά,δε ξέρω τη να κάνω ,(βεβεα δεν έχω χαρτιά ),ήρθα 3 μήνες πριν

                            Comment


                              Originally posted by maria-8 View Post
                              Και εγω αυτο εχω αποφασισει να κανω Γιαννη,
                              να ξεκινησω σουηδικα σε ιδιωτικο σχολειο.
                              Αλλα δυστυχως στο σαιτ που ειδα του Folkuniversitetet το κακο ειναι
                              οτι δεν εχει εδω που ειμαι ,ουτε εκει που σκεφτομαι να παω
                              εδω το κοντινοτερο ειναι στο Μαλμε ,1.30 ωρα αποσταση
                              και εκει που θελω να παω το κοντινοτερο ειναι στη Στοκχολμη..
                              επισης 1.30 αποσταση γκρρρ
                              Τα δυο κεντρα που θελω να αποφυγω λογω δυσκολιας σπιτιου κτλ.
                              ...ειδωμεν...
                              Στην τελικη μπορεις να δοκιμασεις να βρεις και καποιον δασκαλο για ιδιαιτερα,για να μην μπεις στην διαδικασια των μεγαλων αποστασεων
                              Παντως απο τις 6 Αυγουστου και μετα θα ξαναρχισουνε μαθηματα στην Ελληνικη κοινοτητα εδω στην Στοκχολμη με νεα καθηγητρια,η οποια σκεφτεται να ξεκινησει ενα ακομα τμημα αρχαριων αλλα πιο εντατικο,τρεις φορες την εβδομαδα.
                              Αυτο θα ακολουθησω κι εγω γιατι λ7 για ιδιωτικα σχολεια(ασχετα με το γεγονος οτι εχω ακουσει διισταμενες αποψεις για το επιπεδο του Folkuniversitet) δεν παιζουν.Πιο πολυ διαβασμα και με τον καιρο θα βελτιωθουμε

                              Comment


                                Originally posted by maria-8 View Post
                                Απ 'οτι καταλαβα και διορθωστε με αν κανω λαθος στη χειροτερη περιπτωση ειναι σε καθαριοτητα ανειδικευτος οπως ξεκιναμε εμεις γυρω στις 11.500 κορονες δηλαδη περιπου 1350 ευρω και ανεβαινει..
                                .
                                Καλησπέρα Μαρία.

                                Ναί κάπου εκεί παίζονται τα πράγματα. Ανάλογα αν ο εργοδότης σου είναι πρώτο χέρι ή δεύτερο ( υπερ-εργολάβος ), σου δίνει και εσένα αυτά που του μένουν.

                                Υπολογίζεις μικτά μέσο όρο τις 110 κορώνες την ώρα τις καθημερινές και έως 140 τις Κυριακές και τις γιορτές. Βέβαια τα ποσά αυτά τείνουν να χαμηλώσουν, γιατί όπως παραπονιούνται οι εργοδότες, έχουν πλακώσει εταιρίες με άτομα που δουλεύουν με τα μισά και κτυπάνε τις τιμές.

                                Αυτό που κρατάει ακόμα ψηλά τις τιμές είναι να βρείς ( πολύ δύσκολο όμως ) εταιρίες που θέλουν εσωτερικό - μόνιμο προσωπικό καθαρισμού ή να πάρεις συμβόλαιο εργασίας απο εταιρία καθαρισμού.

                                Κάτι που έμαθα τελευταία είναι πως επειδή όλοι έχουν πέσει με τα μούτρα στις μεγάλες πόλεις, έχουν παρατήσει τις μικρές που επειδή δεν βρίσκουν προσωπικό ( για χαμηλού επιπέδου εργασίες ) κρατάνε τις τιμές ψηλά. Να σου δώσω παράδειγμα ενός ζευγαριού που στάλθηκε στο Βεστερός ( 80χλμ απο Στοκχόλμη ), απο εταιρία που έκλεισε δουλειά εκεί. Επειδή δεν υπήρχε προσωπικό για την περιοχή, τους βρήκε σπίτι ( μικρή μονοκατοικία ) με 4.000 κορώνες, τους έδωσε αυτοκίνητο ( της εταιρίας ) για τις μετακινήσεις, με πληρωμένη βενζίνη και γενικά έξοδα, και παίρνουν και απο 18.000 κορώνες ο καθένας μικτά. Θα μου πείς σπάνια περίπτωση. Τύχη. Ναι συμφωνώ αλλά υπαρκτή !

                                Γενικώς θέλει ψάξιμο, σίγουρα και τύχη, όμως πιστεύω στο τέλος όλο και κάτι γίνεται.

                                Σπύρος

                                Comment

                                Working...
                                X