Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Καλημέρα. Όχι να μην ανησυχείς.

    Comment


      #92
      Θέσεις για Ψυχολόγους

      Γειά σου Όλγα

      Απο το επίσημο site ΟΑΕΔ Σουηδίας ( Arbetsf )

      Platsbanken fritext - Arbetsf

      158 Θέσεις ( 44 στη Στοκχόλμη )

      Σου φτάνουν για αρχή ?

      Σπύρος

      Comment


        #93
        Originally posted by skonto View Post
        Γειά σου Όλγα

        Απο το επίσημο site ΟΑΕΔ Σουηδίας ( Arbetsf )

        Platsbanken fritext - Arbetsf.............
        Θα συμβιβαστώ!

        Σε ευχαριστώ πολύ Σπύρο για το ενδιαφέρον! Η αλήθεια είναι οτι έχει μεγάλη ζήτηση το επάγγελμα εκεί πάνω αλλα όπως το βλέπω θα ξεκινήσω με κάτι τελείως διαφορετικό. Εσύ πότε φεύγεις ή είσαι ήδη εκεί?

        Comment


          #94
          Είμαι ακόμα Βόλο.

          Ανεβαίνω την άλλη Δευτέρα στις 23 του μήνα.

          Δεν σου κρύβω ότι και εγώ τους φόβους μου ( για το άγνωστο ) τους έχω ήδη πακετάρει.

          Μακάρι να ξεκινήσω και εγώ στον δικό μου τομέα την πληροφορική άμεσα ... αλλά δεν το βλέπω. Πάντως όπως έχω γράψει και σε άλλα σημεία του Forum είμαι έτοιμος να κάνω το οτιδήποτε προκειμένου να στεριώσω.

          Με το που θα ανεβώ θα αρχίσω και εγώ να σας λέω απο εκεί τα νέα μου και τις εντυπώσεις μου.

          Σπύρος

          Comment


            #95
            Originally posted by skonto View Post
            Είμαι ακόμα Βόλο.

            Ανεβαίνω την άλλη Δευτέρα στις 23 του μήνα............................
            Εσυ φεύγεις άμεσα λοιπόν. Καλή επιτυχία σε ο,τι κάνεις!

            Πάντως για πληροφορική -απ'οτι κατάλαβα- υπάρχουν αρκετές επιλογές οπότε μόλις μάθεις τη γλώσσα θα παρουσιαστούν οι ευκαιρίες ή τουλάχιστον περισσότερες απ'οτι εδώ!

            Comment


              #96
              Χαιρετω και εγω με τη σειρα μου!

              Θα ηθελα να ρωτησω δυο πραγματα μιας και ειμαι στο ψαξιμο δουλειας ακομα. Κοιταω μηπως βρω δουλεια απο εδω πριν φυγω.
              Αφενος στο τομεα της πληροφορικης αν δεν ξερεις σουηδικα δε μπορεις να βρεις μονο με αγγλικα?
              και αφετερου εχω βρει σε μια αγγελια που λεει για 6 μηνες η περισσοτερο.
              Πανω σ'αυτο θελω να ρωτησω θα ειναι 6 μηνες και μετα σε διωχνουν ή υπαρχει περιπτωση ανανεωσης?
              Ποσους μηνες περιπου ειναι παντα οι συμβασεις?
              Δεν υπαρχει περιπτωση για σταθερη εργασια? (δε μιλαω μονιμο προσωπικο οπος το δικο μας δημοσιο) απλα μην ειμαι στο ψαξιμο και 6 μηνες.

              Comment


                #97
                Καλησπέρα Nyf1.

                Επειδή μετά το πέρας 6μήνου εργασίας στον ίδιο εργοδότη ισχύει η σιωπηλή μετατροπή της οποιαδήποτε σύμβασης σε αορίστου χρόνου συμβαίνει το εξής:

                Οι εργοδότες φτιάχνουν μια σύμβαση 6μηνη και μέσα σε αυτό το διάστημα σε κρίνουν αν είσαι καλός για αυτούς ή όχι. Έχουν το δικαίωμα να σε διώξουν χωρίς να μπλέξουν με τα σωματεία. Και σωματείο στη Σουηδία σημαίνει πολλά. Όχι όπως εδώ που είναι μόνο για αραλίκι και ψηφοφορία. Για να καταλάβεις μετά το 6μηνο, ο εργοδότης ΔΕΝ μπορεί να σε διώξει απο την εργασία αν δεν πάρει την άδεια απο το σωματείο. Του λένε... μα καλά, τόσο καιρό δεν πρόσεξες αν ο τάδε δεν σου έκανε ? Βάλτον σε άλλο πόστο μπας και αποδώσει καλύτερα. Γενικά μετά το εξάμηνο είναι σοβαρή απόφαση για τον εργοδότη αν θα σε κρατήσει ή όχι. Και για να είναι απο την αρχή εξασφαλισμένοι το αναφέρουν. Να είσαι σίγουρος πως αν τους κάνεις θα σε κρατήσουν. Και κάτι ακόμα. Αν ο εργοδότης σου δεί ότι αξίζεις και αποδίδεις, να περιμένεις ότι θα σε ανταμείψει για αυτό.

                Τώρα για την πληροφορική ( επειδή την ψάχνω και εγώ ). Μπορείς μόνο με Αγγλικά να πιάσεις θέση, και μάλιστα ευκολότερα απο άλλες ειδικότητες. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι τα Σουηδικά δεν παίζουν ρόλο. Μάθε έστω τα βασικά. Οι Σουηδοί είναι λαός που επικροτεί την προσπάθεια. Σίγουρα θα εκτιμήσουν παραπάνω το ότι ναι μεν μπορείς να συνεννοηθείς στα Αγγλικά, αλλά προσπαθείς να γίνεις μέρος του συνόλου τους με την προσπάθειά σου να μάθεις και τα Σουηδικά.

                Σπύρος

                Comment


                  #98
                  Σπυρο σ'ευχαριστω πολυ!

                  Η αληθεια ειναι οτι ειχα μπερδευτει και ειχα μια απορια.
                  Εχω σκοπο να μαθω σουηδικα, εχω ηδη κατεβασει καποια μαθηματα που εχω βρει εδω στο σαιτ.

                  Για περαιτερω αποριες θα επανελθω, οσο ψαχνεις ολο ερχονται και καινουρια.

                  Comment


                    #99
                    Θα σου έλεγα καλό κουράγιο... και να διαβάσεις όλες τις σελίδες απο το Πατριωτάκι. Μην λάβεις υπ' όψιν σου τις προσωπικές απόψεις κανενός. Ούτε και τις δικές μου. Εφ΄όσον αποφάσισες να ανέβεις Σουηδία έχεις σίγουρα κατασταλάξει στις δικές σου.

                    Μάζεψε όμως όλες τις πληροφορίες που θα σε βοηθήσουν στο ταξίδι σου.

                    Είναι μπόλικες και αναφέρουν και πολλά μιστικά.

                    Οι πιο πολλές είναι βγαλμένες απο τις εμπειρίες των δυσκολιών αυτών που τις συνάντησαν και πως τις έλυσαν.

                    Και εγώ κατα 90% σε αυτές βασίζομαι. Το υπόλοιπο 10% είναι ξεχωριστή περίπτωση για τον καθένα ( δεν έχει ξανασυμβεί, δεν έχει ξανα-αναφερθεί ) και συνήθως την συναντά στο δρόμο του.

                    Όμως πιστεύω πως είμαστε πολύ τυχεροί που βρήκαμε αυτα τα παιδιά και φώτισαν τον δρόμο πριν τον πάρουμε εμείς, ενώ οι ίδιοι ουσιαστικά τον ανακάλυψαν.

                    Καλό κουράγιο

                    Σπύρος

                    Comment


                      Καλησπέρα! Είμαι καινούρια στο φόρουμ και θα ήθελα πληροφορίες από όσους μένουν ή έχουν κάνει ήδη ψάξιμο για Σουηδία. Εγώ είμαι εσωτερικός ελεγκτής σε Τράπεζα και ο άντρας μου καθηγητής χημικός στο Δημόσιο. Σκεφτόμαστε τη λύση της μετανάστευσης γιατί πλέον με τις μειώσεις μισθών και τα δάνεια που τρέχουν δεν τα βγάζουμε πέρα. Γνωρίζετε αν οι ειδικότητές μας έχουν κάποια ζήτηση? Γιατί από το λίγο ψάξιμο που έχω κάνει το δικό μου επάγγελμα δεν το βρίσκω πουθενά.

                      Comment


                        Originally posted by skonto View Post
                        Καλησπέρα.

                        Απο τον επίσημο ΟΑΕΔ Σουηδίας έρχεται ένας πίνακας με το παρόν και το μέλλον των επίσημων επαγγελμάτων στη Σουηδία........................

                        τελικά έβγαλα άκρη μ'αυτό! θησαυρός!

                        ευχαριστώ!

                        Comment


                          Originally posted by jonas
                          Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε πιο είναι το απαραίτητο επίπεδο σουηδικών που πρέπει να έχει κάποιος για να πιάσει μια δουλειά επιβίωσης στην Σουηδία για αρχή?

                          Επίσης έχει σημασία άν εργάζεσαι σε μια Σουηδική εταιρία στην Ελλάδα για να σε κατευθύνουν για πάνω?
                          Το επιπεδο πρεπει να ειναι τετοιο ωστε να μπορεις να συνενοηθεις . Να καταλαβαινεις τι σου λενε και να εισαι σε θεση να απαντησεις. Διαφορετικα δυσκολα τα πραγματα.

                          Την δευτερη ερωτηση δεν την καταλαβαινω. Εργαζεσαι σε σουηδικη εταιρια στην ελλαδα ? Και τι εννοεις να σε κατευθυνουν για επανω ?
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            Μακάρι να τα καταφέρεις φίλε αλλά δεν πιστεύω να κάνουν προσλήψεις στην Ελλάδα αυτήν την εποχή! Ούτε και οι Σουηδικές εταιρείες.
                            Αν όμως γίνει κάτι τέτοιο που σου το εύχομαι ολόψυχα να ξέρεις ότι συστατική επιστολή παίζει πολύ εδώ. Και αν έχεις συστάσεις από οπουδήποτε είναι καλό πόσο μάλλον από Σουηδική εταιρεία. Δεν μετράει ποιος την υπογράφει αλλά το επίπεδο της εταιρείας.

                            Και μια και αναφέρω αυτό να ξέρετε ότι στο σύστημα τους αναγνωρίζουν όλα τα πτυχία φτάνει οι εκδούσα αρχή (πανεπιστήμιο, Τ.Ε.Ι.κλπ) να έχει απλά έδρα και τηλέφωνο. Αν δηλαδή τους στείλουν κάποιο γράμμα να απαντήσουν και αν τους πάρουν κάποιο τηλέφωνο να υπάρχει κάποιος που να απαντήσει. Όλα τα υπόλοιπα απλά τα αφήνουν στην αγορά εργασίας.

                            Και ένα παράδειγμα για να γίνω πιο κατανοητός: Ας πούμε ότι κάποιος πήρε πτυχίο Μαθηματικών από το ΑΠΘ. Θα του γίνει η αναγνώριση κανονικά γιατί το ΑΠΘ έχει έδρα και θα απαντήσει κάποιος στα τηλέφωνα. Αν αυτός είναι απόφοιτος που αξίζει αυτό θα το αποφασίσει η αγορά εργασίας. Δηλαδή το πόσο εύκολα θα βρει δουλειά δεν εξαρτάτε από τον βαθμό του πτυχίου αλλά από το πόσο ζήτηση έχει αυτό το πανεπιστήμιο!


                            Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

                            Comment


                              Originally posted by jonas
                              Οποτε μιλαμε για επίπεδο Swedex Β2..

                              Σκέφτομαι να πιάσω μια μια τις σουηδικές εταιριες στην Αθηνα να με πάρουν ώς οτιδήποτε εργαζόμενο μπάς και μου δώσουν στο τέλος καμια συστατική επιστολή ότι έιμαι καλό παιδί.. ή να με κάνουν μετάταξη προς Στοκχόλμη..

                              Θα το πάρουν σοβαρά ή θα πουν Ελληνες σου την δώσανε την επιστολή και δεν την εμπιστευόμαστε?
                              Κατ αρχη καλως ηρθες στην παρεα μας...

                              Αν εννοεις τα ΙΚΕΑ σαν μεγαλη Σουηδικη Εταιρεια στην Αθηνα,εκει απο οτι ξερω,μιας και ειναι francaise,και δεν εχει πολυ σχεση με την μητρικη,επαιρναν μονο part-time,μιας και τωρα ποια απολυουν.

                              δεν νομιζω οτι για να πας στο φεγγαρι ,πρεπει να κανεις τον γυρο του συμπαντος.
                              Αν εχεις αποφασισει να ερθεις εδω,προετοιμαζεσαι πολυ σωστα,διαβαζεις δηλ ολες τις πληροφοριες που υπαρχουν εδω,αλλα και αλλου,και μετα κανεις το μεγαλο βημα.

                              Αυτα σαν αρχη,εδω ειμαστε για οτι ποιο συγκεκριμενο

                              Comment


                                καλησπερα
                                θα θελα να ρωτησω τους χρονια στοκχολμιωτες,ευανθια και antogeor
                                --δεν ξερω αν μου διαφευγει και καποιος αλλος--
                                αν γνωριζουν εαν υπαρχει κατασκευαστικη εταιρια παπουτσιων στην στοκχολμη
                                η ειδικοτητα μου ειναι στο σχεδιασμο και στην κατασκευη παπουτσιων
                                μα απ οσο εχω μαθει,δεν υπαρχει κατασκευη εδω στο göteborg
                                και επειδη δεν ειμαι ειδημονας στο διαδικτυο
                                δεν μπορεσα να βρω αν συμβαινει το ιδιο και στην στοκχολμη

                                Comment

                                Working...
                                X