Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    πόσο καιρό είσαι και ψάχνεσαι? έχεις κάποια βοήθεια απ' το κράτος ή κάνεις κάποια περιστασιακή δουλειά?

    Comment


      αλεξ δεν υπαρχει τιποτα απο το κρατος σε νορβηγια και σουηδια αν δεν πιασεις πρωτα δουλεια μονος σου!!!ακομα περιμενω να παρω το d-number και ειμαι εδω 15 μερες και δεν βλεπω καν τον οριζοντα στο βαθος!!
      τελος να σου πω οτι και οι περιστασιακες δουλειες απαιτουν την γλωσσα του κρατους που μεταναστευσες.
      Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

      Comment


        Καλημέρα Τόλη.

        Απο ότι βλέπω μένεις Bergen και αυτή είναι μιά πανέμορφη πόλη της Νορβηγίας. Εδώ γράφουμε για τη Σουηδία. Πιστεύω πως θα είσουν πιο χρήσιμος σε όσους φίλους ενδιαφέρονται για τη Νορβηγία.

        Έτσι μάλλον θα πρέπει να γράφεις στο Post για τη Νορβηγία εδώ... http://www.patriotaki.net/%CC%E5%F4%...E3%DF%E1-2371/

        Σπύρος

        Comment


          καλημερα!
          εχεις δικιο σε αυτο που λες αν θα γυρισεις λιγο πισω (pages 27) θα δεις πως ξεκινησε η κουβεντα αυτη.
          Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

          Comment


            Σπύρο το γειτονάκι μας ο τόλης απάντησε σε κάποιο μέλος που ρώτησε για την σανδιναβία γενικά.
            Ο τόλης του απάντησε όσον αφορά την νορβηγία .

            Τόλη σου εύχομαι να βρείς τον δρόμο σου στην ωραία χώρα που βρσίσκεσαι !! Προσπάθησέ το με όλες σου τις δυνάμεις !!

            Αλεξ διάβασε καλά το φόρουμ πρίν αποφασίσεις !!
            Η μετανάστευση είναι δύσκολη υπόθεση, και θέλει δύναμη και σωστή όσο γίνεται οργάνωση !
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              Originally posted by ευανθια View Post
              Σπύρο το γειτονάκι μας ο τόλης απάντησε σε κάποιο μέλος που ρώτησε για την σανδιναβία γενικά.
              Ο τόλης του απάντησε όσον αφορά την νορβηγία .

              Τόλη σου εύχομαι να βρείς τον δρόμο σου στην ωραία χώρα που βρσίσκεσαι !! Προσπάθησέ το με όλες σου τις δυνάμεις !!

              Αλεξ διάβασε καλά το φόρουμ πρίν αποφασίσεις !!
              Η μετανάστευση είναι δύσκολη υπόθεση, και θέλει δύναμη και σωστή όσο γίνεται οργάνωση !
              σε ευχαριστω ευανθια!
              καλη τυχη σε ολες και ολους που θα κανουν αυτο το βημα ζωης!!
              Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

              Comment


                Καλή τύχη Τόλη.

                Το σχόλιό μου ήταν με θετική άποψη. Απλά επειδή πρέπει να δίνουμε κάθε βοήθεια προς τον οποιοδήποτε συνάνθρωπό μας, θα ήταν κρίμα πληροφορίες που θα είχες, να μην μπορούσαν να τις διαβάσουν άτομα που ενδιαφέρονται για Νορβηγία και ψάνουν μόνο εκεί.

                Αλλοίμονο δεν είμαι αρνητικός. Άλλωστε πολλοί φίλοι ξέρουν ότι και εμένα η Νορβηγία "κοιμάται' στο πίσω μέρος του μυαλού μου.

                Σε χαιρετώ

                Σπύρος

                Comment


                  Να ανακοινωσω οτι επιτελους....
                  .
                  .
                  .
                  .
                  .
                  .
                  .
                  .
                  ..
                  .
                  .
                  .
                  .
                  ΒΡΗΚΑ ΔΟΥΛΕΙΑ!
                  Αφου δεν χρειαστηκε να περασω απο το σταδιο των εργασιων...σκουπισματος
                  βρηκα δουλεια σε καταστημα με υπολογιστες στη NΔ Στοκχολμη
                  Οχι κατι το υπερσουπερ,πληρωνομαι με το κομματι τα μηχανηματα που φτιαχνω,αλλα πολυ καλο για αρχη!

                  Οποτε ευχομαι ολοψυχα και στα αλλα παιδια που ψαχνουν για δουλεια,υπομονη και ΕΠΙΜΟΝΗ!

                  Kαλη συνεχεια!

                  edit Κατοπιν λαικης απαιτησης εσβησα τον τοπο εργασιας μου,για τον φοβο των Ιουδαιων.Οποτε οποιος χρειαστει κατι,ας επικοινωνησει με πμ

                  Comment


                    Συγχαρητήρια οπότε και καλή αρχή!!

                    Comment


                      Καλησπέρα!
                      Εγώ δυστυχώς δεν θα σου πω συγχαρητήρια αλλά κάποια πράματα που κι εσύ αλλά και άλλοι που διαβάζουν, σαν τροφή για σκέψη.
                      1. Όταν γραφεις αυτά τα στοιχεία, δεν σκέφτεσαι ότι μπορεί να βρεθεί έστω κι ένας να κάνει μια καταγγελία στην εφορία για μαύρη εργασία και μετά και η εταιρεία θα έχει μεγάλο πρόβλημα (και καλά να πάθει) αλλά κι εσύ μιας και η προοπτική να σου δώσουν άδεια εργασίας έστω κι αν βρεις μιά κανονική δουλειά, εξανεμίζεται!
                      2. Αν πάθεις ένα εργατικό ατύχημα (κι αυτά συμβαίνουν κι εδώ) δεν καλύπτεσαι από πουθενά!
                      3. Όταν ζητήσεις άδεια παραμονής, μόνιμη, μετά από 5 χρόνια, θα πρέπει να δικαιολογήσεις τι έκανες αυτό το διάστημα που δούλευες μαύρα.
                      4. Υπάρχει πάντα η περίπτωση, ο εργοδότης, να μην σε πληρώσει καθόλου και να σου φάει τα λεφτά.
                      5. Είσαι "λαθρο"μετανάστης που σημαίνει ότι για τις αρχές, δεν υπάρχεις.
                      6. Αν σε πιάσουν εσένα αλλά και άλλους που δουλεύουν μαύρα, τότε θα πουν ότι έρχονται οι Έλληνες εδώ, δουλεύουν μαύρα, δεν πληρώνουν φόρους και μας κλέβουνε. Όλοι εμείς, θα πρέπει να απολογούμαστε ότι δεν είμαστε ελέφαντες και θα δώσετε την ευκαιρία να κάνουν επίθεση στους Έλληνες μετανάστες, όπως ακριβώς γίνεται και στην Ελλάδα με τους μετανάστες που δουλεύουν μαύρα.

                      Αυτά...και με συγχωρείτε που δεν χαιδεύω αυτιά...

                      Originally posted by vstrommer71 View Post
                      Να ανακοινωσω οτι επιτελους....
                      .
                      .
                      .
                      .
                      .
                      .
                      .
                      .
                      ..
                      .
                      .
                      .
                      .
                      ΒΡΗΚΑ ΔΟΥΛΕΙΑ!
                      Αφου δεν χρειαστηκε να περασω απο το σταδιο των εργασιων...σκουπισματος
                      βρηκα δουλεια σε καταστημα με υπολογιστες στη Fittja(NΔ Στοκχολμη)
                      Οχι κατι το υπερσουπερ,πληρωνομαι με το κομματι τα μηχανηματα που φτιαχνω,αλλα πολυ καλο για αρχη!
                      Μαυρη,μαυριλα,χωρις χαρτια,αλλα για πρωτη δουλεια σουπερ
                      Οποτε ευχομαι ολοψυχα και στα αλλα παιδια που ψαχνουν για δουλεια,υπομονη και ΕΠΙΜΟΝΗ!
                      Οποιος φιλος μενει εδω κοντα μπορει να φερει αφοβα το μηχανημα του για επισκευη,στο Data Hörnet που ειναι μεσα στο Fittja Centrum!
                      Kαλη συνεχεια!

                      Comment


                        ...Και πολυ καλα κανεις,αλλα για αυτο το πρωτο χρονικο διαστημα προεχει δυστυχως ή ευτυχως η επιβιωση.Και συντομα μολις προσαρμοστω στην δουλεια θα γινει και η νυξη για να με δηλωσουνε κανονικα.Θα δουνε οτι ειμαι καλος στη δουλεια μου και με χρειαζονται.Κατα τα αλλα προχωραμε γερα,ΔΕΝ ηρθα(οπως και πολλοι αλλοι απο εδω μεσα φανταζομαι) στην Σουηδια για παιχνιδι αλλα για να πετυχουμε!
                        Τα σεβη μου

                        Comment


                          KEEP WALKING, KEEP WALKING, Johnnie Walker Brasil.mp4 - YouTube vstrommer71. σου ευχομαι τα καλυτερα και μαλιστα το γρηγοροτερο....να σου πανε ολα οπως τα σχεδιαζεις...καλη αρχη, κουραγιο και πολυ υπομονη
                          Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
                          ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

                          Comment


                            Καλημερα σε ολους !!
                            Εχω καιρο να μπω να γραψω και ισως καποιοι αναρωτιονται τι απεγινα ,για αυτο το λογο ειπα να σας πω στα γρηγορα τα νεα μου.
                            Εχω ανεβει Σουηδια απο 7 Ιουλιου ,δηλαδη 7 Νοεμβριου θα εκλεινα 4 μηνες ,και λεω "θα εκλεινα" διοτι αυριο κατεβαινω με την οικογενεια Ελλαδα.
                            Δυστυχως δεν βρηκαμε τιποτα απο δουλεια οσο κι αν ψαξαμε,ουτε εγω ουτε ο συζηγος, τον πρωτο μηνα ειμασταν σε μια μικρη πολη εξω απο το Μαλμε,και τους υπολοιπους 3 στο Γκετεμποργκ.
                            Η Σουηδια σαν χωρα ειναι πολυ οργανωμενη και ομορφη, και οι Σουηδοι επισης μου φανηκαν πολυ καλοι και ευγενικοι, η εντυπωσεις μου αριστες ,και η χωρα σου παρεχει μια ασφαλεια οσον αφορα θεματα που οφειλει να μεριμνει ,δεν εχεις δηλαδη το αγχος της Ελλαδας που πρεπει να σκεφτεσαι και να νοιαζεσαι για αυτα που θα επρεπε να κανει αυτοματα το κρατος.
                            Δυστυχως στην περιπτωση μας δουλεια χωρις σουηδικα και μονο με αγγλικα ,δε βρηκαμε!
                            Και μεηλ στειλαμε, και τηλεφωνα πηραμε, και γνωστους ρωτησαμε ,αλλα το αποτελεσμα μηδεν.
                            Ετσι για την ιστορια μας φυγανε 12.000 ευρω σε εισητηρια, ενοικια, ψωνια ,κτλ.
                            Ισως επρεπε να φυγουμε νωριτερα εφοσων ειδαμε οτι δεν..αλλα ειπαμε να το προσπαθησουμε μεχρι τελους.
                            Δε μετανοιωνω που προσπαθησα ,το μονο που ανησυχω ειναι μηπως δεν παρουν τα μεγαλα μου παιδια στο σχολειο τωρα που εχουν χασει 2 μηνες γιατι ειναι μεγαλες ταξεις 1η λυκειου και 1η γυμνασιου,και φυσικα για το τι μελλει γενεσθαι τωρα στην πατριδα που θα ειμαστε και οι δυο ανεργοι..
                            Αν ξεκινουσα τωρα να ερθω Σουηδια μετα την πειρα που εχω, θα μαθαινα καταρχην σουηδικα και δευτερον θα προσπαθουσα να ανοιξω κατι δικο μου ,ενα μαγαζι ισως, γιατι αν ανοιξεις επιχειρηση παιρνεις τα νουμερα αμεσως.
                            Αυτα τα νεα μου, ελπιζω να βοηθηθουν οσοι ετοιμαζονται για πανω, δε θελω να αποτρεψω κανεναν ,ισως εμεις ειμασταν ατυχοι.
                            Καλη συνεχεια σε οσους προσπαθουν να φυγουν και σε οσους εχουν ηδη φυγει και το παλευουν.
                            Φιλικα Μαρια
                            Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                            Comment


                              Originally posted by vstrommer71 View Post
                              ...Και πολυ καλα κανεις,αλλα για αυτο το πρωτο χρονικο διαστημα προεχει δυστυχως ή ευτυχως η επιβιωση.Και συντομα μολις προσαρμοστω στην δουλεια θα γινει και η νυξη για να με δηλωσουνε κανονικα.Θα δουνε οτι ειμαι καλος στη δουλεια μου και με χρειαζονται.Κατα τα αλλα προχωραμε γερα,ΔΕΝ ηρθα(οπως και πολλοι αλλοι απο εδω μεσα φανταζομαι) στην Σουηδια για παιχνιδι αλλα για να πετυχουμε!
                              Τα σεβη μου
                              vstrommer κανονικά η νύξη για να σε δηλώσουν έπρεπε ήδη να έχει γίνει και από την εταιρία και απο εσένα !!!
                              Εξάλλου θα μπορούσαν να σου κάνουν 6 μήνες provanställning δηλαδή συμβόλαιο με δοκιμή 6 μήνες. Ετσι λοιπόν έχουν τον χρόνο να δούν αν τους κάνεις , η αν κιεσύ είσαι ευχαριστημένος.
                              Μετά τους 6 μήνες, αλλά και πρίν τους 6 μήνες , η αποχωρείς απο την δουλειά η συνεχίζεις και το συμβόλαιό σου γίνεται αυτομάτως fast, δηλαδή γίνεσαι μόνιμος.
                              Ετσι κάνουν σε όλες τις κανονικές και νόμιμες δουλειές. Για να μην σου έχουν κάνει ούτε κάν νύξη για αυτό το τόσο σημαντικό θέμα , τότε δεν νομίζω ότι έχουν καλούς σκοπούς και σου συνιστώ να ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ.

                              Δεν είναι ότι καλύτερο αυτό που βρήκες όταν δεν έχει γίνει ούτε κάν συζήτηση για κανονικό συμβόλαιο δοκιμής στην αρχή ......

                              Εγώ απέφυγα σαν τον διάολο το λιβάνι τέτοιου είδους σκοτεινές καταστάσεις όσο ανάγκη και να είχα ......
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment


                                Κρίμα Μαρία!
                                Ελπίζω όλα να πάνε καλά κάτω!!! Κουράγιο!

                                Originally posted by maria-8 View Post
                                Καλημερα σε ολους !!
                                Εχω καιρο να μπω να γραψω και ισως καποιοι αναρωτιονται τι απεγινα ,για αυτο το λογο ειπα να σας πω στα γρηγορα τα νεα μου.
                                Εχω ανεβει Σουηδια απο 7 Ιουλιου ,δηλαδη 7 Νοεμβριου θα εκλεινα 4 μηνες ,και λεω "θα εκλεινα" διοτι αυριο κατεβαινω με την οικογενεια Ελλαδα.
                                Δυστυχως δεν βρηκαμε τιποτα απο δουλεια οσο κι αν ψαξαμε,ουτε εγω ουτε ο συζηγος, τον πρωτο μηνα ειμασταν σε μια μικρη πολη εξω απο το Μαλμε,και τους υπολοιπους 3 στο Γκετεμποργκ.
                                Η Σουηδια σαν χωρα ειναι πολυ οργανωμενη και ομορφη, και οι Σουηδοι επισης μου φανηκαν πολυ καλοι και ευγενικοι, η εντυπωσεις μου αριστες ,και η χωρα σου παρεχει μια ασφαλεια οσον αφορα θεματα που οφειλει να μεριμνει ,δεν εχεις δηλαδη το αγχος της Ελλαδας που πρεπει να σκεφτεσαι και να νοιαζεσαι για αυτα που θα επρεπε να κανει αυτοματα το κρατος.
                                Δυστυχως στην περιπτωση μας δουλεια χωρις σουηδικα και μονο με αγγλικα ,δε βρηκαμε!
                                Και μεηλ στειλαμε, και τηλεφωνα πηραμε, και γνωστους ρωτησαμε ,αλλα το αποτελεσμα μηδεν.
                                Ετσι για την ιστορια μας φυγανε 12.000 ευρω σε εισητηρια, ενοικια, ψωνια ,κτλ.
                                Ισως επρεπε να φυγουμε νωριτερα εφοσων ειδαμε οτι δεν..αλλα ειπαμε να το προσπαθησουμε μεχρι τελους.
                                Δε μετανοιωνω που προσπαθησα ,το μονο που ανησυχω ειναι μηπως δεν παρουν τα μεγαλα μου παιδια στο σχολειο τωρα που εχουν χασει 2 μηνες γιατι ειναι μεγαλες ταξεις 1η λυκειου και 1η γυμνασιου,και φυσικα για το τι μελλει γενεσθαι τωρα στην πατριδα που θα ειμαστε και οι δυο ανεργοι..
                                Αν ξεκινουσα τωρα να ερθω Σουηδια μετα την πειρα που εχω, θα μαθαινα καταρχην σουηδικα και δευτερον θα προσπαθουσα να ανοιξω κατι δικο μου ,ενα μαγαζι ισως, γιατι αν ανοιξεις επιχειρηση παιρνεις τα νουμερα αμεσως.
                                Αυτα τα νεα μου, ελπιζω να βοηθηθουν οσοι ετοιμαζονται για πανω, δε θελω να αποτρεψω κανεναν ,ισως εμεις ειμασταν ατυχοι.
                                Καλη συνεχεια σε οσους προσπαθουν να φυγουν και σε οσους εχουν ηδη φυγει και το παλευουν.
                                Φιλικα Μαρια

                                Comment

                                Working...
                                X