Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ergasia

    Paidia kalispera,onomazomai Giannopoulos Aristotelis kai psaxnw gia ergasia k metegkatastasi stn souidia.Eimai apofoitos tei pliroforikis (lamia) kai psaxnw kati sxetiko me ayton tn tomea(dn gnwrizw souidika omws)alla k genika psaxnw to otidipote gia arxi ean dn vrethei kati me computer science.tha ithela opoios exei kapoion gnwsto i gnwrizei sygkekrimena an zitane kapou atoma na me enimerwsei.To email m einai:aristotgiannopoulos@gmail.com sto opoio mporeite na m steilete gia dieukriniseis(biografiko klp).
    Sas euxaristw polu ek twn proterw

    Comment


      Καλησπέρα κι από μένα.Είμαι νέο μέλος.Η κατάσταση στην Ελλάδα έχει αρχίσει και με φοβίζει πολύ και το σκέφτομαι μαζί με τον σύζυγό μου και τα παιδιά μας να μεταναστεύσω στη Σουηδία.Βέβαια ξέρω πως είναι μεγάλη απόφαση.Ο σύζυγος είναι ηλεκτρολόγος μηχανικός από τει σε ιδιωτική εταιρία με πολλά χρόνια εμπειρί και πιστεύω πως αν το ψάξουμε πάρα πολύ κατι θα βρούμε πάνω στον τομέα του.Θα ήθελα όμως να ρωτήσω για μένα.Έχω τελειώσει Φιλοσοφική Σχολή και συγκεκριμένα το τμήμα Φιλοσοφίας-Παιδαγωγικής&Ψυχολογίας με ειδίκευση στην παιδαγωγική.Πιστεύετε πως θα μπορούσα να εργαστώ στη Σουηδία, με το πτυχίο αυτό ως νηπιαγωγός ή ως δασκάλα, δεδομένου ότι από το τμήμα αυτό στην Ελλάδα θεωρούμαστε φιλόλογοι?Θα ήθελα επίσης να μου πείτε για να εργαστώ πχ σε δημόσιες σχέσεις-μάρκετινγκ ή γραμματειακή υποστήριξη αν χρειάζεται να έχω αντίστοιχες σπουδές ή το πτυχίο αυτό είναι αρκετό.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

      Comment


        Καλώς όρισες Nikol82. Αυτό το πτυχίο που διαθέτεις απο μόνο του είναι πολύ καλό και ανήκει στις περιζήτητες ομάδες.

        Ειδικά οι γνώσεις σου πάνω στη ψυχολογία θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ.

        Όμως να ξέρεις πως για να μπορέσεις να το αξιοποιήσεις θα χρειαστεί να ξέρεις Σουηδικά και μάλιστα πέρα απο τα βασικά.

        Αν μπορέσεις και βρείς τρόπο να μάθεις Σουηδικά, και διεκδικήσεις μια θέση ( ειδικά σαν ψυχολόγος ) θα κάνεις τρελά λεφτά.

        Σε μία συζήτηση που είχα την περασμένη εβδομάδα, σχετικά με μία κυρία ( γνωστή - γνωστού ) που δουλεύει στο τμήμα ψυχολογικής υποστήριξης εφήβων κάποιου κρατικού ιδρύματος σχετικό με τα ναρκωτικά, έμαθα πως οι καθαρές αποδοχές της είναι γύρω στα 4.500 ευρώ.

        Και μην σου φανούν πολλά. Θέσεις που συνδιάζονται με παιδαγωγικά και ψυχολογία ίσως να κερδίζουν και παραπάνω. Πρέπει όμως όπως σου είπα να γνωρίζεις τη γλώσσα πολύ καλά.

        Δυστυχώς επειδή το αντικείμενο αυτό είναι πέρα των δικών μου ασχολιών δεν ξέρω να σου πώ πολλές λεπτομέρειες.

        Σπύρος

        Comment


          Να προσθέσω πάντως,Nicole, οτι αν θέλεις να δουλέψεις συγκεκριμένα ως ψυχολόγος χρειάζεται να καταθέσεις τα χαρτιά σου στο socialstyrelsen για να βγάλεις άδεια. Μπορείς να δεις εδώ τι χρειάζεται: Ans
          κ απο όσο γνωρίζω είναι απαραίτητη η πρακτική άσκηση για ενα χρόνο εντός της Σουηδίας.

          Τώρα οσον αφορά στο μάρκετινγκ κ στις δημόσιες σχέσεις δεν ξέρω αν αρκεί αυτό το πτυχίο αλλα σε κάθε περίπτωση μπορείς να κάνεις ενα μεταπτυχιακό σχετικό..είναι δωρεάν έτσι κ αλλιώς κ νομίζω πως βοηθάει στο να εξοικειωθείς με τη γλώσσα, που όπως είπε ο Σπύρος είναι απαραίτητη.

          Comment


            Psykolog lner och lnestatistik hlso- och sjukvrd

            Οι μικτοί μισθοί των ψυχολόγων στη Σουηδία, δείτε στον πίνακα τη μέση τιμή και τις αποκλίσεις καθώς και τα χρόνια της εργασιακής εμπειρίας, για να μη διμιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις.

            Όσο για το επίπεδο γλώσσας απαιτείται άριστο.

            Comment


              Olga,

              Σωστά αναφέρεις ότι η αναγνώριση της ψυχολογικής άδειας γίνεται στο socialstyrelsen. Η πρακτική όμως άσκηση ενός έτους, αφορά αυτούς που σπουδάζουν ψυχολογία στη Σουηδία (5 έτη σπουδών + 1 έτος πρακτικής).
              Οι Έλληνες ψυχολόγοι αναγνωρίζουν την άδειά τους με την πρακτική ή επαγγελματική τους εμπειρία, με βάση τις οδηγίες του General system της EC Directive (2005/36/EC).
              Προσωπικά, ετοίμασα με την αίτησή μου, βεβαιώσεις πρακτικής άσκησης και επαγγελματικής εμπειρίας.
              Η ζωή είναι σαν καρδιογράφημα. Η ευθεία σε σκοτώνει...

              Comment


                Το καλύτερο θα είναι να ρωτήσετε για την πρακτική στο socialstyrelsen Contact us μιας και υπάρχουν διαφορετικές εκδοχές.

                Comment


                  Originally posted by serina View Post
                  Olga,

                  Σωστά αναφέρεις ότι η αναγνώριση της ψυχολογικής άδειας γίνεται στο socialstyrelsen. Η πρακτική όμως άσκηση ενός έτους, αφορά αυτούς που σπουδάζουν ψυχολογία στη Σουηδία (5 έτη σπουδών + 1 έτος πρακτικής).
                  Οι Έλληνες ψυχολόγοι αναγνωρίζουν την άδειά τους με την πρακτική ή επαγγελματική τους εμπειρία, με βάση τις οδηγίες του General system της EC Directive (2005/36/EC).
                  Προσωπικά, ετοίμασα με την αίτησή μου, βεβαιώσεις πρακτικής άσκησης και επαγγελματικής εμπειρίας.
                  Θα συμφωνήσω με τον Minos, οτι είναι καλύτερα να επικοινωνήσουμε με τους αρμόδιους, γιατί απο άλλη ψυχολόγο του φόρουμ έμαθα οτι είναι απαραίτητη η πρακτική ενός έτους κ για εμάς. Συγκεκριμένα, έστειλε να χαρτιά της κ ενω έχει επαγγελματική εμπειρία της είπαν οτι χρειάζεται κ η πρακτική.
                  Πάντως, εσυ καλά κάνεις κ συγκεντρώνεις βεβαιώσεις κ σου εύχομαι καλή τύχη!

                  Comment


                    Ευχαριστώ Όλγα, καλή τύχη και σε εσένα!
                    Η ζωή είναι σαν καρδιογράφημα. Η ευθεία σε σκοτώνει...

                    Comment


                      Παιδιά να κάνω μια ερώτηση;Το επίδομα ανεργίας που προσφέρει ο ΟΑΕΔ της Σουηδίας για τους 3 μήνες είναι το ίδιο με το δικό μας, δηλ.360 ευρώ; Συγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί αυτό το ερώτημα κάπου και δεν το έχω δει. Διαβάζω εδώ και μέρες το site αλλά δεν το πρόσεξα κάπου!

                      Comment


                        Originally posted by YeSa View Post
                        Παιδιά να κάνω μια ερώτηση;Το επίδομα ανεργίας που προσφέρει ο ΟΑΕΔ της Σουηδίας για τους 3 μήνες είναι το ίδιο με το δικό μας, δηλ.360 ευρώ; Συγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί αυτό το ερώτημα κάπου και δεν το έχω δει. Διαβάζω εδώ και μέρες το site αλλά δεν το πρόσεξα κάπου!
                        Καλημερα YeSa

                        Το επιδομα ανεργιας ουσιαστικα παλι απο την χωρα σου το λαμβανεις , απλα ειναι ενημερες τοσο οι Ελληνικες (ΟΑΕΔ) οσο και οι Σουηδικες αρχες (Arbetsformedlingen) οτι πλεον αναζητας εργασιας σε μια αλλη χωρα της ευρωπαικης ενωσης. Το Ελληνικο κρατος σε πληρωνει ομως.
                        Αυτο σημαινει σε απλα ελληνικα οτι συνεχιζει να ειναι 360 ευρώ.

                        Αν με το καλο βρεις εργασια στην Σουηδια, παρεις εκει personnummer και εργαστεις εκει για καποιο διαστημα θα μπορεις να βγεις απο εκει στο ταμειο ανεργιας τους το οποιο δεν ειναι σαφως 360 ευρώ!!!

                        Οι απαντησεις που ζητας στο θεμα αυτο νομιζω βρισκονται στο 'Μεταναστευση στην Σουηδια 1" σε ποστ του georgeman που εχει κανει ηδη και την διαδικασια καταθεσης των εντυπων στον Arbetsformedlingen.

                        Comment


                          Καλημέρα YeSa.

                          Επιπλέον αν πάς στον Σουηδικό ΟΑΕΔ ( Arbetsformedlingen ) και καταθέσεις το U2 χαρτί μεταφοράς του επιδόματος ανεργίας, οι 3 μήνες δικαιώματος παραμονής στη χώρα γίνονται 6.

                          Όμως πάιρνεις το επίδομα μόνο για 3 μήνες. Αν έχεις και συνέχεια πλέον αυτών, δυστυχώς τους χάνεις.

                          Σπάνια όμως κάποιος που ήρθε εδώ δεν κατάφερε να βρεί δουλειά , μόνιμη ή προσωρινή περισσότερο απο 3 μήνες. Οπότε είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα κοπεί το επίδομα απο μόνο του.

                          Σπύρος

                          Comment


                            Καλησπέρα! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Να 'στε καλά που είστε πάντα πρόθυμοι να βοηθήσετε!

                            Comment


                              Γεια σε ολα τα πατριωτακια!
                              Θελω και εγω με τη σειρα μου να κανω καποιες ερωτησεις.
                              Λοιπον πως εχει το πραγμα.
                              Πριν λιγο καιρο εφυγε ο ξαδελφος μου για Σουηδια δουλευει σε μια εταιρια με ασανσερ.Μιλωντας με εναν γνωστο μου ελληνα που τα παιδια του ειναι στη Σουηδια μου ειπε οτι ο γιος του μπορουσε σε χρονο μηδεν να μου βγαλει τα χαρτια για δουλεια κτλ.
                              ετοιμαστηκα και εγω και τελικα τελευταια στιγμη μου τα γυρισε και μου ειπε οτι δυστυχως δεν μπορει να με βοηθησει γιατι ο γιος του εχει πολλες δουλειες και δεν προλαβαινει κτλ
                              το αποτελεσμα ειναι οτι βρεθηκα παλι στην αρχη.
                              Ο ξαδελφος μου εχει βρει σπιτι και μου λεει οτι μπορω να παω οποτε θελω απλα δεν γνωριζει κατα ποσο εγω θα μπορω να βρω δουλεια εκει και να ειμαι νομιμη φυσικα.
                              Εδω εργαζομαι ως καθηγητρια αγγλικων αλλα δεν ξερω σουηδικα καθολου.
                              ειμαι 25 χρονων.Ειμαι διατεθημενη να κανω οποιαδηποτε δουλεια-σε λογικα πλαισια παντα.
                              Για πειτε μου βρε παιδια γινεται τιποτα η αδικα ψαχνω?
                              ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια.
                              Ελπιζω να μην σας κουρασα.
                              Καλο κουραγιο σε ολους μας...

                              Comment


                                Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                                Καλημερα YeSa

                                Το επιδομα ανεργιας ουσιαστικα παλι απο την χωρα σου το λαμβανεις , απλα ειναι ενημερες τοσο οι Ελληνικες (ΟΑΕΔ) οσο και οι Σουηδικες αρχες (Arbetsformedlingen) οτι πλεον αναζητας εργασιας σε μια αλλη χωρα της ευρωπαικης ενωσης. Το Ελληνικο κρατος σε πληρωνει ομως.
                                Αυτο σημαινει σε απλα ελληνικα οτι συνεχιζει να ειναι 360 ευρώ.

                                Αν με το καλο βρεις εργασια στην Σουηδια, παρεις εκει personnummer και εργαστεις εκει για καποιο διαστημα θα μπορεις να βγεις απο εκει στο ταμειο ανεργιας τους το οποιο δεν ειναι σαφως 360 ευρώ!!!

                                Οι απαντησεις που ζητας στο θεμα αυτο νομιζω βρισκονται στο 'Μεταναστευση στην Σουηδια 1" σε ποστ του georgeman που εχει κανει ηδη και την διαδικασια καταθεσης των εντυπων στον Arbetsformedlingen.

                                Απ' οτι μου είπαν το διάστημα είναι τουλάχιστον 6 μήνες και εδω το ταμείο ανεργίας το πληρώνεις... κάθε μήνα δλδ δίνεις κάποιο ποσό απο το μισθό σου ειδικά γι'αυτό το σκοπό.

                                Επίσης, να πω τώρα που βρήκα ευκαιρία οτι όσο δύσκολο είναι να πάρεις τον προσωπικό αριθμό άλλο τόσο είναι κ να τον κρατήσεις γιατί αν παραιτηθείς ή απολυθείς κ ο εργοδότης σου ενημερώσει το skatteverket έχουν δικαίωμα να αποσύρουν τον προσωπικό αριθμό (τουλάχιστον έτσι μου είπαν απο τον οαεδ οπότε αν ξέρεις κάποιος σίγουρα τι γίνεται ας ενημερώσει).

                                Comment

                                Working...
                                X