Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by skonto View Post
    Ναι. ΔΕΝ είναι καλό να βρεθούν στο δρόμο τόσοι εργαζόμενοι. Όμως :
    1ον) Τι αντιμετώπιση θα έχουν αυτοί οι εργαζόμενοι απο το κράτος τώρα και

    2ον) Τι ευκαιρία για νέα εργασία θα έχουν ?

    Μία σύγκριση μεταξύ του ίδιου φορέα ( Kariera ) θα μπορούσε να δείξει ένα μέρος του ίδιου προβλήματος Καριέρα Ελλάδα 539 Αγγελίες, Καριέρα Σουηδία 5.324 αγγελίες. Σε άλλους Agents π.χ. Jobbbsafari Σουηδίας 35.836 Αγγελίες, METROJOBB.SE 9.473 Αγγελίες. Και μιλάμε για "σοβαρές" θέσεις.

    Για εδώ τι γίνεται ? Όμως το εδώ θα είναι off topic. Ας κοιτάξουμε όλοι εμείς που θέλουμε να πάμε κάπου αλλού εκτός Ελλάδος πως μπορούμε να επιβιώσουμε.

    Θέλω να προσθέσω κάτι.
    Αν έβρισκα εδώ στην Ελλάδα κάτι που θα μπορούσε να εξασφαλίσει σε εμένα και στην οικογένειά μου ένα αξιοπρεπές μέλλον δεν θα έφευγα. Τίποτα όμως δεν μπορεί έστω και στο ελάχιστο ( ούτε καν σαν ελπίδα ) να μου το προτείνει. Πόσο μάλλον να μου το εξασφαλίσει.

    Και για όσους μου πούν πως απο τη Σκύλα θα πάω στη Χάρυβδη... έ δεν πειράζει. Τουλάχιστον θα έχω να λέω πως άλλαξα θηρίο.
    Οι απολυμενοι της Saab στην Σουηδια
    Κριμα για τους εργαζομενους τους εκτος Σουηδιας , γιατι με βασει τους νομους της Σουηδιας ( επιδομα ανεργιας = 90% του τελευταιου μισθου , υπαρχουν ειδικα κρατικα προγραμματα για να ξαναβρουν οι απολυμενοι αντιστοιχη εργασια με πριν , ποσοστο ανεργιας 4% ακομα και με οικονομικη κριση ) μια χαρα θα περασουν οι Ανεργοι Σουηδοι .
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      #77
      Oι μισθοι στην Σουηδια για ολα τα επαγγελματα

      εδω Lner och statistik fr olika yrken och yrkeskategorier θα παρετε μια καλη εικονα για το υψος των μισθων στην σουηδια για παρα πολλα επαγγελματα.
      Να συμπληρωσω οτι το ποσο ειναι μικτα . θα αφαιρεσετε 30% τον φορο
      Παντως οι μισθοι δεν ειναι στα 800 ευρω που καποιος νομιζω εγραψε , εκτος αν δουλευεις 4 ωρες και οχι οκταωρο .
      Και επισης οι μισθοι αυξομειωνονται αναλογως την πολη .
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        #78
        Διαβασα λιγο τα γερμανικα μου ,ζαλιστικα (μετα εχει συνεχεια) και ξαναμπηκα !!
        Εντελως πληροφοριακα δημοσιευσα το παραπανω,θεωρω οτι ειναι καλο να ενημερωνουμε.
        Τα πραγματα στην χωρα πανε απο το κακο στο χειροτερο και πιστευω οτι δεν θα βρουμε χειροτερα εξω, αρκει να παμε προετοιμασμενοι με την μετρια γλωσσα μας,εστω,με το να ξερουμε τις κινησεις μας οταν φτασουμε και με το να ψαξουμε σωστα.Και το πατριωτακι βοηθαει πολυ.
        Δεν ειναι ''παιρνω μια βαλιτσα,ενα μικρο κομποδεμα και παω στον παραδεισο με δρομους ανοιχτους που θα ζητανε εργατες''. Αυτο το εκαναν οι γονεις μου το 60κατι,πηγαν Στουτγκαρδη,αφηνοντας τα καπνα,τοτε που ζητουσαν εργατικα χερια, για να εχουμε εμεις ενα καλυτερο μελλον,να μας μεγαλωσουν αξιοπρεπως,να κληρωνομησουμε σπιτια....
        Γεννηθηκα εκει μεχρι τα 9 μου, πιστεψτε με, δεν περασε μερα,απο τοτε, που να μην μετανιωνω που επιστρεψαμε,προσαφατα τους το ανεφερα παλι...
        Απλα ολη αυτη η εμπειρια και το ''αγκαθι'' που μου εμεινε,με σπρωχνει με θαρρος να το τολμησω...επειδη εν μερει το ξαναζησα...ασχετα αν μοιαζει με ΟΝΕΙΡΟ των πιο ευτυχισμενων παιδικων χρονων που θα μπορουσα να εχω ποτε σαν παιδι !!
        παρολου που οι γονεις μου δουλευαν σκληρα 12ωρα στα εργοστασια....ενιωθαν ομως την οργανωση και την ασφαλεια .Και να αναφερω τουτο: ο πατερας μου ειχε παρει προαγωγη και δεν πηραν αλλοι γερμανοι που δουλευαν μαζι του! Παρασυρομαι οταν τα θυμαμαι,σορρι....
        Απλα θελω να τονισω και παλι οτι χρειαζεται ΟΡΓΑΝΩΣΗ και ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ

        Comment


          #79
          Originally posted by katerfit View Post
          Διαβασα λιγο τα γερμανικα μου ,ζαλιστικα (μετα εχει συνεχεια) και ξαναμπηκα !!
          Εντελως πληροφοριακα δημοσιευσα το παραπανω,θεωρω οτι ειναι καλο να ενημερωνουμε.
          Τα πραγματα στην χωρα πανε απο το κακο στο χειροτερο και πιστευω οτι δεν θα βρουμε χειροτερα εξω, αρκει να παμε προετοιμασμενοι με την μετρια γλωσσα μας,εστω,με το να ξερουμε τις κινησεις μας οταν φτασουμε και με το να ψαξουμε σωστα.Και το πατριωτακι βοηθαει πολυ.
          Δεν ειναι ''παιρνω μια βαλιτσα,ενα μικρο κομποδεμα και παω στον παραδεισο με δρομους ανοιχτους που θα ζητανε εργατες''. Αυτο το εκαναν οι γονεις μου το 60κατι,πηγαν Στουτγκαρδη,αφηνοντας τα καπνα,τοτε που ζητουσαν εργατικα χερια, για να εχουμε εμεις ενα καλυτερο μελλον,να μας μεγαλωσουν αξιοπρεπως,να κληρωνομησουμε σπιτια....
          Γεννηθηκα εκει μεχρι τα 9 μου, πιστεψτε με, δεν περασε μερα,απο τοτε, που να μην μετανιωνω που επιστρεψαμε,προσαφατα τους το ανεφερα παλι...
          Απλα ολη αυτη η εμπειρια και το ''αγκαθι'' που μου εμεινε,με σπρωχνει με θαρρος να το τολμησω...επειδη εν μερει το ξαναζησα...ασχετα αν μοιαζει με ΟΝΕΙΡΟ των πιο ευτυχισμενων παιδικων χρονων που θα μπορουσα να εχω ποτε σαν παιδι !!
          παρολου που οι γονεις μου δουλευαν σκληρα 12ωρα στα εργοστασια....ενιωθαν ομως την οργανωση και την ασφαλεια .Και να αναφερω τουτο: ο πατερας μου ειχε παρει προαγωγη και δεν πηραν αλλοι γερμανοι που δουλευαν μαζι του! Παρασυρομαι οταν τα θυμαμαι,σορρι....
          Απλα θελω να τονισω και παλι οτι χρειαζεται ΟΡΓΑΝΩΣΗ και ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ
          Καλησπερα !!
          κανεις εδω δεν αναφερει οτι ολα ειναι ροδινα . το αντιθετο μαλιστα αν διαβασεις προσεκτικα απο τις προηγουμενες σελιδες γραφουμε για ολες τις δυσκολιες , οπως το οτι χωρις τα σουηδικα δυσκολο να βρεις δουλεια, στην στοκχολμη τα σπιτια ειναι δυσευρετα , οι διαδικασιες μεταναστευσης εχουν δυσκολεψει πολυ μιας και ζητανε ενα σωρο λεφτα η δουλεια για να μεινεις στην χωρα και ενα σωρο αλλα. τα γραφουμε συνεχεια ξανα και ξανα . τα ροδινα και τα καλα της χωρας μπορει ευκολα να τα βρει κανεις στο ιντερνετ οπως πχ το εκπαιδευτικο συστημα , το κρατος προνοιας , η οργανωση η διασκεδαση ο καιρος η φυση κλπ .
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            #80
            Συμφωνω Ευανθια!
            Κανετε ο,τι καλυτερο μπορειτε ! Και τα καλα να λεμε και τα ασχημα! Τιποτα δεν ευκολο!

            Υπομονη και επιμονη, για ολους...

            Comment


              #81
              kalispera apo tin stockholmi..eimai kainourgios katoikos edo kai mia bdomada......oso mporo tha sas metafero tis empiries mou kai go edo..pros to paron eimai sto psaximo douleias,,

              Comment


                #82
                Originally posted by noname View Post
                kalispera apo tin stockholmi..eimai kainourgios katoikos edo kai mia bdomada......oso mporo tha sas metafero tis empiries mou kai go edo..pros to paron eimai sto psaximo douleias,,
                Καλωσορισες !!!!!
                Χρονια πολλα !!!!!
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  #83
                  kalos sas vrika....xronia polla se oloussss....bravo paidia poli oraia douleia kanate....an xerei kaneis kamia eteria katharismou pou thelei atoma as mou pei....

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by noname View Post
                    kalispera apo tin stockholmi..eimai kainourgios katoikos edo kai mia bdomada......oso mporo tha sas metafero tis empiries mou kai go edo..pros to paron eimai sto psaximo douleias,,
                    Καλωσόρισες, αν χρειαστείς οποιαδήποτε βοήθεια ζήτα την.

                    Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

                    Comment


                      #85
                      Καλημέρα στη παρέα.

                      Ένα Agent γραφείο εύρεσης εργασίας στο οποίο είμαι γραμμένος το Jobbsafari μου έστειλε ένα e-mail που περιείχε μια διεύθυνση με τους μέσους όρους μισθών διαφόρων επαγγελμάτων.

                      Πάρτε μία ιδέα που παίζουν οι μηνιαίοι μισθοί.

                      Jobbsafari - J

                      Σπύρος

                      Comment


                        #86
                        Στατιστικά επαγγέλματος

                        Καλησπέρα.

                        Απο τον επίσημο ΟΑΕΔ Σουηδίας έρχεται ένας πίνακας με το παρόν και το μέλλον των επίσημων επαγγελμάτων στη Σουηδία.

                        Διαλέγετε την πρώτη επιλογή ( Alla Yrken - Όλα τα επαγγέλματα ) και στην δεξιά στήλη το επάγγελμα για το οποίο ενδιαφέρεστε. ( Προτείνω να το δουλέψετε με το Google Chrome που βγάζει αυτόματη μετάφραση στα Ελληνικά )

                        Yrkeskompassen extern s

                        Τα στατιστικά αναφέρονται στην πορεία και την ζήτηση απο μέρους των εργοδοτών και αφορούν όλη τη Σουηδία. Τα δέ χρώματα τις επι μέρους περιοχές στο χάρτη. Κάνοντας κλίκ πάνω στο χάρτη πιθανόν να σας δείξει την ζήτηση και ανα περιοχή.

                        Καλό "σκάψιμο"

                        Σπύρος

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by skonto View Post
                          Καλημέρα στη παρέα.

                          Ένα Agent γραφείο εύρεσης εργασίας στο οποίο είμαι γραμμένος το Jobbsafari μου έστειλε ένα e-mail που περιείχε μια διεύθυνση με τους μέσους όρους μισθών διαφόρων επαγγελμάτων.

                          Πάρτε μία ιδέα που παίζουν οι μηνιαίοι μισθοί.

                          Jobbsafari - J

                          Σπύρος
                          Θέλει να συμπληρώσει κανείς τα πεδία που υπάρχουν για την επαγγελματική εμπειρία κλπ και δεν ξέρω ποιές λέξεις να πληκτρολογήσω (έκανα βέβαια τη μετάφραση της σελίδας από το google.

                          Comment


                            #88
                            Βάλε τυχαία μικρά νούμερα π.χ. 5 χρόνια στην επαγγελματική και διαχειριστική εμπειρία , μια μέση ηλικία π.χ. 30 ( sorry αν είσαι μικρότερη ) και μία μέση σχολή.

                            Ούτως ή άλλως στατιστικά βλέπεις

                            Comment


                              #89
                              Originally posted by skonto View Post
                              Βάλε τυχαία μικρά νούμερα π.χ. 5 χρόνια στην επαγγελματική και διαχειριστική εμπειρία , μια μέση ηλικία π.χ. 30 ( sorry αν είσαι μικρότερη ) και μία μέση σχολή.

                              Ούτως ή άλλως στατιστικά βλέπεις
                              Χαχαχαχα, είμαι αρκετά μεγαλύτερη από την ανθηρή ηλικία των 30. Μόνο νούμερα βάζω δηλαδή; Θα το δοκιμάσω

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by skonto View Post
                                Καλημέρα στη παρέα.

                                Ένα Agent γραφείο εύρεσης εργασίας στο οποίο είμαι γραμμένος το Jobbsafari μου έστειλε ένα e-mail που περιείχε μια διεύθυνση με τους μέσους όρους μισθών διαφόρων επαγγελμάτων.

                                Πάρτε μία ιδέα που παίζουν οι μηνιαίοι μισθοί.

                                Jobbsafari - J

                                Σπύρος
                                Να ανησυχήσω που δε μου βγάζει τίποτα για ψυχολόγους???

                                Comment

                                Working...
                                X