Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπερα παιδια και παλι.δεν πηρα καποια απαντηση στο προηγουμενο μηνυμα μου.Θα ηθελα να ρωτησω επιπλεον αν ξερετε ποια ειναι η καλυτερη εταιρια για σουηδια για αεροπλανο φυσικα.ενημερωστε με οποιος γνωριζει.

    Comment


      ryanair, φθινότερη, πάει στο αεροδρόμιο του Nykoping (1 ώρα νότια Στοκχόλμης)

      Comment


        Originally posted by ermis View Post
        ryanair, φθινότερη, πάει στο αεροδρόμιο του Nykoping (1 ώρα νότια Στοκχόλμης)
        Να προσθέσω και εγώ, σχετικά με το θέμα των αποσκευών με τη συγκεκριμένη εταιρεία ότι εκτός απο την χειραποσκευή 10 κιλών και μια βαλίτσα 15 κιλών (την οποία χρεώνεσαι έξτρα), μπορείς να πληρώσεις και ακόμη μια 15 κιλών.
        Επειδή θα ταξιδέψω την ερχόμενη εβδομάδα στην Στοκχόλμη, τηλεφώνησα στην εταιρεία με την οποία έκλεισα το εισητήριο και έκανα check-in με υπάλληλο της ryanair. Πριν μου στείλει την boarding pass- κάρτα επιβίβασης, πλήρωσα 40 ευρώ και μια δεύτερη βαλίτσα 15 κιλών για να είμαι πιο άνετη με αυτά που θέλω να μεταφέρω. Κάθε επιπλέον κιλό, χρεώνεται 20 ευρώ.
        Η ζωή είναι σαν καρδιογράφημα. Η ευθεία σε σκοτώνει...

        Comment


          Καλημερα σε ολους!
          Μπορειτε να μοθ πειτε εφοσον βρω δουλεια στη Σουηδια που πρεπει να παω μετα για να κανω αιτηση για αδεια παραμονης?το μερος που θα μενω θα λεγεται Solna.Εχει κανεις ιδεα σχετικα με το που ειναι η διευθυνση που πρεπει να παω να κανω αιτηση για αδεια παραμονης?
          ευχαριστω εκ των προτερων,
          καλη συνεχεια σε ολους μας.

          Comment


            Originally posted by Free View Post
            Καλημερα σε ολους!
            Μπορειτε να μοθ πειτε εφοσον βρω δουλεια στη Σουηδια που πρεπει να παω μετα για να κανω αιτηση για αδεια παραμονης?το μερος που θα μενω θα λεγεται Solna.Εχει κανεις ιδεα σχετικα με το που ειναι η διευθυνση που πρεπει να παω να κανω αιτηση για αδεια παραμονης?
            ευχαριστω εκ των προτερων,
            καλη συνεχεια σε ολους μας.

            μπορείς να μπεις στο google map, να πληκτρολογήσεις migrationsverket solna, stockholm κ θα σου βγάλει τη διεύθυνση κ λίγο πιο κάτω αριστερά μπορεί να ζητήσεις λήψεις οδηγιών κ να δεις με ποιους τρόπους μπορείς να πας
            maps.google.se/maps?hl=sv&tab=wl

            Comment


              Originally posted by Swethess View Post
              μπορείς να μπεις στο google map, να πληκτρολογήσεις migrationsverket solna, stockholm κ θα σου βγάλει τη διεύθυνση κ λίγο πιο κάτω αριστερά μπορεί να ζητήσεις λήψεις οδηγιών κ να δεις με ποιους τρόπους μπορείς να πας
              maps.google.se/maps?hl=sv&tab=wl
              ευχαριστω παρα παρα πολυ,πολυτιμη η βοηθεια σας ειλικρινα.

              Comment


                Originally posted by Free View Post
                Καλησπερα παιδια και παλι.δεν πηρα καποια απαντηση στο προηγουμενο μηνυμα μου.Θα ηθελα να ρωτησω επιπλεον αν ξερετε ποια ειναι η καλυτερη εταιρια για σουηδια για αεροπλανο φυσικα.ενημερωστε με οποιος γνωριζει.
                Εγω προτιμησα την Norwegian η οποια εχει πολλα δρομολογια απο διαφορα μερη της Ελλαδας,προσγειωνεται στο Arlanda και εχει τις καλυτερες τιμες μεταξυ των-ας πουμε-μεγαλων εταιριων
                120 ευρω το εισιτηριο(κλεισμενο δυο μηνες πριν) με πληρωμενες δυο εξτρα βαλιτσες 20 κιλων

                Comment


                  Καλησπέρα σας,απογοητευμένος όπως οι περισσότεροι άνεργοι,αποφάσισα να αναζητήσω την τύχη μου στη Στοκχόλμη. Είμαι επαγγελματίας οδηγός με αρκετή εμπειρία και συστατικές επιστολές.Ταξιδεύω στις 4 Ιουνίου και δεν έχω βρει,όσο έψαξα μέσω internet, ούτε οποιοδήποτε είδος εργασίας, ούτε κάποιο κατάλυμμα! Άρχισε να με παίρνει από κάτω...μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

                  Comment


                    Originally posted by Sotiris.tsernakis View Post
                    Καλησπέρα σας,απογοητευμένος όπως οι περισσότεροι άνεργοι,αποφάσισα να αναζητήσω την τύχη μου στη Στοκχόλμη. Είμαι επαγγελματίας οδηγός με αρκετή εμπειρία και συστατικές επιστολές.Ταξιδεύω στις 4 Ιουνίου και δεν έχω βρει,όσο έψαξα μέσω internet, ούτε οποιοδήποτε είδος εργασίας, ούτε κάποιο κατάλυμμα! Άρχισε να με παίρνει από κάτω...μπορεί κάποιος να βοηθήσει?
                    Σωτήρη καλημέρα.

                    Οδηγούς ζητάνε εδώ. Όμως θέτουν κυρίως δύο πράγματα σαν προυπόθεση. Πολύ καλό επίπεδο Σουηδικών και πτυχίο απο μία ειδική σχολή οδηγών εδω, της οποίας τώρα το όνομα μου διαφεύγει.

                    Ίσως στην αρχή να αναζητήσεις εργασία σε άλλο χώρο απο τον δικό σου, όπως κάνουμε σχεδόν όλοι.

                    Σπύρος

                    Υ.Γ. Ίσως το κατάλυμα να είναι πιο δύσκολο να βρεθεί απο την εργασία

                    Comment


                      Originally posted by skonto View Post
                      Σωτήρη καλημέρα.

                      Οδηγούς ζητάνε εδώ. Όμως θέτουν κυρίως δύο πράγματα σαν προυπόθεση. Πολύ καλό επίπεδο Σουηδικών και πτυχίο απο μία ειδική σχολή οδηγών εδω, της οποίας τώρα το όνομα μου διαφεύγει.

                      Ίσως στην αρχή να αναζητήσεις εργασία σε άλλο χώρο απο τον δικό σου, όπως κάνουμε σχεδόν όλοι.

                      Σπύρος

                      Υ.Γ. Ίσως το κατάλυμα να είναι πιο δύσκολο να βρεθεί απο την εργασία
                      Σε ευχαριστώ Σπύρο για την πληροφορία σου..τουλάχιστον υπάρχει λίγο φως μπροστά μου όσο αφορά στην εργασία..με τη διαμονή προβληματίζομαι!

                      Comment


                        Originally posted by Free View Post
                        Καλημερα σε ολους!
                        Μπορειτε να μοθ πειτε εφοσον βρω δουλεια στη Σουηδια που πρεπει να παω μετα για να κανω αιτηση για αδεια παραμονης?το μερος που θα μενω θα λεγεται Solna.Εχει κανεις ιδεα σχετικα με το που ειναι η διευθυνση που πρεπει να παω να κανω αιτηση για αδεια παραμονης?
                        ευχαριστω εκ των προτερων,
                        καλη συνεχεια σε ολους μας.
                        Πανευκολα θα το βρεις,ακριβως εξω(στα 50μ για την ακριβεια) απο τον σταθμο του Penteltag(προαστειακος) της Σο(υ)λνα ειναι τα γραφεια της υπηρεσιας μεταναστευσης(Migrationsverket),ουτε 2' με τα ποδια
                        Εννοειται οτι ολοι οσοι ερθετε το πρωτο πραγμα που συστηνω να κανετε ειναι να παρετε μια μηνιαια καρτα για τα μεσα μεταφορας.Κοστιζει 80κατι ευρω αλλα ειναι πολυ οικονομικη σε σχεση με το απλο εισιτηριο που εχει,χμμμ,3κατι ευρω μια διαδρομη!

                        Comment


                          Καλημέρα.

                          Για όποιον βρίσκεται Στοκχόλμη και πιστεύει ότι τον ενδιαφέρει, η κυβέρνηση έχει ανακοινώσει ένα πρόγραμμα επαύξησης των θέσεων εργασίας του δημοσίου για τα επόμενα 5 χρόνια σε επιπλέον 130.000 νέες θέσεις.

                          Για τον λόγο αυτόν ανακοίνωσε ότι σήμερα 29 Μαίου 2012 απο τις 14:00 έως τις 20:00 και αύριο 30 Μαίου απο τις 8:00 έως τις 14:00 στο Annexet, Ericsson Globe ( Σταθμός GLOBEN απο Hässelby Strand T-bana πρός Hagsätra T-bana και το αντίθετο ) θα έχει ανοικτή εκδήλωση ενδιαφέροντος.

                          Η είσοδος θα είναι δωρεάν.

                          Ο οποιοσδήποτε ενδιαφέρεται θα υπάρχουν εκεί πέρα απο κυβερνητικούς εκπροσώπους και εκπρόσωποι άλλων ιδιωτικών φορέων ( κατα τα λεγόμενα του Arbetsförmedlingen ( ΟΑΕΔ ) που πέρασα εχθές ).

                          Φαντάζομαι με ένα stick-κάκι στο χέρι με ένα βιογραφικό μέσα, θα ήταν μια καλή ευκαιρία να γνωριστούμε με κόσμο που πιθανόν να ψάχνουν για μάς.

                          Περισσότερα δεν γνωρίζω, όπως και δεν γνωρίζω τι σόϊ εκδήλωση θα είναι αυτή. Αν δεν πάω όμως να τη δώ απο κοντά θα μείνω με την απορία.

                          Επιπλέον έχει βγεί και η ανακοίνωση : - Vδlkommen till Drφmjobbet - Fackfφrbundet ST

                          Σπύρος

                          Comment


                            Απογοητεύτηκα !!

                            Όπως πήγα ... έτσι γύρισα.

                            Συναντήθηκα και με τον Γιάννη ( vstrommer71 ) και πήγαμε παρέα.

                            Τελικά ήταν συνάντηση για την συνάντηση. Κυρίως είχε σαν σκοπό να ενημερώσει εταιρίες και εκπροσώπους εταιριών για αυτά που επρόκειτο να συμβούν. Όταν φτάσαμε ήδη είχε ξεκινήσει ένα σεμινάριο και μετά απο λίγο άλλο ένα.

                            Στο χώρο υπήρχαν 6-7 stand όλα και όλα. Ένα του Μετρο ( εφημερίδα και αγγελίες ) ένα του Arbetsförmedlingen για ανέργους , ένα του Α-kasa για ανέργους που παίρνουν επιδομα, ένα για φοιτητές ( και μόνο ), ένα του "Τειρεσία" Kronofogden, πιθανώς για να ενημερώνει όχι μόνο αυτούς που θέλουν δουλειά αλλά και τους εργοδότες για τις πληρωμές τους, ένα του St, της συνδικαλιστικής οργάνωσης των εργαζομένων στη κυβέρνηση, και ίσως να μου διαφεύγει κάποιος άλλος.

                            Ο χώρος είχε 2 αίθουσες που μιλάγαν διάφοροι για στατιστικά και για τα μέλλοντα, και ένας μεγάλος ενιαιος χώρος όπου εκτός των πολύ μικρών stand με τις παραπάνω εταιρίες είχε και καμιά 20αριά τραπεζάκια ( στο όρθιο χωρίς καρέκλες ) για κουβέντα μεταξύ γνωστών ή αγνώστων.

                            Αυτά.

                            Τίποτα περισσότερο. Μετά απο 10 λεπτά με το ζόρι, σηκωθήκαμε και φύγαμε.

                            Ευτυχώς ήταν δωρεάν.

                            Σπύρος

                            Comment


                              Geia sas pedia!telika ta katafera kai irtha souidia!!!ke simera ekana tin aitisi mou gia adeia paramonis!
                              epeidi exo diavasei ke akousei polla gia tous souidous ke ti souidia exo na paratheso ta eksis:
                              oi souidoi einai para poli evgenikoi ego den to pistevo akoma oti toses meres edo den mou exi girisei kanenas ti plati gia opoiadipote pliroforia.
                              oi ellines edo einai ligo ksinoi ke kseroles alla xeronte otan vlepoun ellinida.
                              sas to leo epeidi einai aparetito ipios skeftete na erthei edo to proto pragma pou thelei einai na kserei souidika!fisika oloi kseroun agglika alla den iparxei periptosi na se paroun se doulia xoris souidika.ke agglika na min kserete an kserete souidika eiste kalimenoi.to leo giati xtipisa polles portes k oloi zitisan souidika akoma ke gia katharismous!
                              fisika o misthos edo einai poli kalos akoma ke gia aples doulies.
                              afta oti allo thelete mporeite na me rotisete efoson ksero na apantiso!efxome kali epitixia ke kalo kouragio se olous

                              Comment


                                Originally posted by Free View Post
                                Geia sas pedia!telika ta katafera kai irtha souidia!!!ke simera ekana tin aitisi mou gia adeia paramonis!
                                epeidi exo diavasei ke akousei polla gia tous souidous ke ti souidia exo na paratheso ta eksis:
                                oi souidoi einai para poli evgenikoi ego den to pistevo akoma oti toses meres edo den mou exi girisei kanenas ti plati gia opoiadipote pliroforia.
                                oi ellines edo einai ligo ksinoi ke kseroles alla xeronte otan vlepoun ellinida.
                                sas to leo epeidi einai aparetito ipios skeftete na erthei edo to proto pragma pou thelei einai na kserei souidika!fisika oloi kseroun agglika alla den iparxei periptosi na se paroun se doulia xoris souidika.ke agglika na min kserete an kserete souidika eiste kalimenoi.to leo giati xtipisa polles portes k oloi zitisan souidika akoma ke gia katharismous!
                                fisika o misthos edo einai poli kalos akoma ke gia aples doulies.
                                afta oti allo thelete mporeite na me rotisete efoson ksero na apantiso!efxome kali epitixia ke kalo kouragio se olous
                                Καλωσορισες !!!! Μπορεις να ξαναγραψεις το ποστ σε ελληνικα ??
                                Γιατι πολυ δυσκολα διαβαζεται . Καλη επιτυχια σου ευχομαι !!!!!!!!
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X