Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΥΡΕΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Άδειο δωμάτιο

    Προς όποιον ενδιαφέρεται.

    Έφυγα απο το δωμάτιο που νοίκιαζα στο Bagarmossen και πήγα στο Skärholmen.

    Έτσι το δωμάτιο θα παραμείνει κενό. Επειδή το έχω κλεισμένο έως και τις 31 Μαίου, μπορώ να προτείνω στον ιδιοκτήτη κάποιον άλλον στη θέση μου.

    Το ενοίκιο είναι 3.000 κορώνες και 3.000 εγγύηση ( επειδή κάποτε έφυγε ένας απο εδώ χωρίς να πληρώσει ), η οποία είτε επιστρέφεται στο τέλος του επόμενου μήνα είτε καταναλώνεται σαν ενοίκιο.

    Επειδή τα δωμάτια δεν κάθονται για πολύ...

    αν υπάρχει κάποιος ενδιαφερόμενος / η - ας μου στείλει μήνυμα.

    Σπύρος.

    Comment


      Originally posted by skonto View Post
      Προς όποιον ενδιαφέρεται.

      Έφυγα απο το δωμάτιο που νοίκιαζα στο Bagarmossen και πήγα στο Skärholmen.

      Έτσι το δωμάτιο θα παραμείνει κενό. Επειδή το έχω κλεισμένο έως και τις 31 Μαίου, μπορώ να προτείνω στον ιδιοκτήτη κάποιον άλλον στη θέση μου.

      Το ενοίκιο είναι 3.000 κορώνες και 3.000 εγγύηση ( επειδή κάποτε έφυγε ένας απο εδώ χωρίς να πληρώσει ), η οποία είτε επιστρέφεται στο τέλος του επόμενου μήνα είτε καταναλώνεται σαν ενοίκιο.

      Επειδή τα δωμάτια δεν κάθονται για πολύ...

      αν υπάρχει κάποιος ενδιαφερόμενος / η - ας μου στείλει μήνυμα.

      Σπύρος.
      Γεια σου Σπυρο μπορεις να μου πεις λεπτομερείες για το δωματιο?Γιατι μεχρι να βρουμε σπιτι για 4 άτομα θα περασει πολυσ καιρος. Εσυ βρηκες μεγαλυτερο?

      Comment


        Originally posted by skonto View Post
        Προς όποιον ενδιαφέρεται.

        Έφυγα απο το δωμάτιο που νοίκιαζα στο Bagarmossen και πήγα στο Skärholmen.

        Έτσι το δωμάτιο θα παραμείνει κενό. Επειδή το έχω κλεισμένο έως και τις 31 Μαίου, μπορώ να προτείνω στον ιδιοκτήτη κάποιον άλλον στη θέση μου.

        Το ενοίκιο είναι 3.000 κορώνες και 3.000 εγγύηση ( επειδή κάποτε έφυγε ένας απο εδώ χωρίς να πληρώσει ), η οποία είτε επιστρέφεται στο τέλος του επόμενου μήνα είτε καταναλώνεται σαν ενοίκιο.

        Επειδή τα δωμάτια δεν κάθονται για πολύ...

        αν υπάρχει κάποιος ενδιαφερόμενος / η - ας μου στείλει μήνυμα.

        Σπύρος.
        θα έρθω Στοκχόλμη 4-6 ....μπορείς να με ενημερώσεις σχετικά με το δωμάτιο αν θέλεις

        Comment


          Το δωμάτιο είναι μικρό. Πραγματικά μικρό. Για 4 άτομα είναι αδύνατον. Είναι μία προσωρινή λύση ώσπου να βρεθεί κάτι μεγαλύτερο. Εγώ εκεί έκατσα 2,5 μήνες ώσπου και βρήκα κάτι μεγαλύτερο.

          Σίγουρα είναι πολύ καλύτερα οικονομικά σχετικά με ξενοδοχείο ή Hostel όπου πρέπει να δώσεις πολλαπλάσια χρήματα και να κοιμάσαι μαζί με άλλους 4 ή 6.

          Για ένα άτομο που θέλει να μένει κάπου ( για έναν ύπνο ), να γυρίζει όλη μέρα έξω να βρεί δουλειά, και να ψάχνει για κάτι μεγαλύτερο είναι μια αρχική λύση.

          Στο διαμέρισμα βρίσκεται μεγάλο μπάνιο και κουζίνα πλήρως εξοπλισμένη όπου μπορείται και να μαγυρέψετε άνετα.

          Στη τιμή συμπεριλαμβάνεται και Ιντερνετ.

          Βρίσκεται σε απόσταση περίπου 7 λεπτών απο το σταθμό μετρό και περίπου 17 λεπτά απο το κέντρο της Στοκχόλμης.

          Όποιος ενδιαφέρεται θα πρέπει να βάλει τα χρήματα τουλάχιστον του ενοικίου σε λογαριασμό στην Ελλάδα όπου και θα πρέπει να τα τραβήξω εγώ εδώ με τη κάρτα μου. Υπολογίστε την ισοτιμία και 4 ευρώ επιπλέον.

          Comment


            Originally posted by skonto View Post
            Το δωμάτιο είναι μικρό. Πραγματικά μικρό. Για 4 άτομα είναι αδύνατον. Είναι μία προσωρινή λύση ώσπου να βρεθεί κάτι μεγαλύτερο. Εγώ εκεί έκατσα 2,5 μήνες ώσπου και βρήκα κάτι μεγαλύτερο.

            Σίγουρα είναι πολύ καλύτερα οικονομικά σχετικά με ξενοδοχείο ή Hostel όπου πρέπει να δώσεις πολλαπλάσια χρήματα και να κοιμάσαι μαζί με άλλους 4 ή 6.

            Για ένα άτομο που θέλει να μένει κάπου ( για έναν ύπνο ), να γυρίζει όλη μέρα έξω να βρεί δουλειά, και να ψάχνει για κάτι μεγαλύτερο είναι μια αρχική λύση.

            Στο διαμέρισμα βρίσκεται μεγάλο μπάνιο και κουζίνα πλήρως εξοπλισμένη όπου μπορείται και να μαγυρέψετε άνετα.

            Στη τιμή συμπεριλαμβάνεται και Ιντερνετ.

            Βρίσκεται σε απόσταση περίπου 7 λεπτών απο το σταθμό μετρό και περίπου 17 λεπτά απο το κέντρο της Στοκχόλμης.

            Όποιος ενδιαφέρεται θα πρέπει να βάλει τα χρήματα τουλάχιστον του ενοικίου σε λογαριασμό στην Ελλάδα όπου και θα πρέπει να τα τραβήξω εγώ εδώ με τη κάρτα μου. Υπολογίστε την ισοτιμία και 4 ευρώ επιπλέον.
            ....δεν κατάλαβα...μένουν και άλλοι στο ίδιο σπίτι?

            Comment


              Δεν νοικιάζεις σπίτι. Δεν νοικιάζεις διαμέρισμα.

              Σε αυτά τα χρήματα νοικιάζεις ένα δωμάτιο του διαμερίσματος.

              Αυτού του είδους τα δωμάτια βρίσκονται σε διαμερίσματα που νοικιάζονται ( τα δωμάτια ) σαν 2ο χέρι.

              Τα μικρά διαμερίσματα συνήθως ( γκαρσονιέρες έως δυάρια - 30 έως 50 τμ, ) με δική τους είσοδο, ξεκινούν περίπου απο 5 με 6.000 κορώνες και φτάνουν και πάνω απο 10.000.

              Με 3.000 κορώνες νοικιάζεις δωμάτιο, και μοιράζεσαι το μπάνιο και την κουζίνα και με τους γείτονές σου. Μη φανταστείς κάτι σαν δωμάτιο ξενοδοχείου όπου έχεις δικό σου μπάνιο. Αυτές τις πολυτέλειες τις αποκτάς όταν έχεις μεγάλο εισόδημα ( που σου ζητάνε να το αποδείξεις ) και είτε αγοράζεις κάτι δικό σου, είτε λόγω εισοδήματος μπορείς και νοικιάζεις κάτι σε 1ο χέρι ( απο το δήμο ή την τεχνική εταιρία ).

              Και τα χρήματα συνήθως είναι και μαύρα! . Δηλαδή ο ιδιοκτήτης δεν σου κόβει καμία απόδειξη, γιατί αν σε δηλώσει στην εφορία θα πρέπει να πληρώσει φόρο, και αυτό θα τον έκανε να ανεβάσει και άλλο την τιμή, μιάς και σε εκμεταλεύεται για να βγάλει κέρδος. Πολλοί ιδιοκτήτες πάλι δεν κόβουν καμία απόδειξη και δεν σου επιτρέπουν να πείς ότι σε φιλοξενούν, γιατί τα σπίτια τους, τους τα παρέχει το κράτος ή το κράτος τους παρέχει κάποιο επίδομα, όπου αν φανούν ότι παίρνουν εισοδήματα απο ενοίκιο χάνουν το επίδομα.

              Σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις, όμως για αρχή και ώσπου να βρείς μια δουλειά ή ένα καλύτερο χώρο ( όπως εγώ, που για να τον βρώ έκανα 2,5 μήνες ) βολεύεσαι όπου βρείς.

              Αν έχεις αρκετά χρήματα απο Ελλάδα μαζί σου, έρχεσαι μένεις σε ξενοδοχείο, ψάχνεις με την ησυχία σου για σπίτι και δουλειά και ότι έρθει πρώτο βοηθάει και το δεύτερο. Αν δεν έχεις όμως ?? ή αν έχεις περιορισμένο ποσό, για ορισμένο διάστημα ?? Τότε κάνεις οικονομία στα πάντα.

              Τέλος πάντων. Η ερώτηση ήταν άν μένουν και άλλοι στο σπίτι. Ναί μένουν και άλλοι. Κάθε δωμάτιο φιλοξενεί και κάποιο ή κάποια άτομα ( ζευγάρια ). Μοιράζομαι ένα δωμάτιο σημαίνει μοιράζομαι τα πάντα. Την καθαριότητα των κοινόχρηστων χώρων ( γιατί τη δική σου θα την κάνεις έτσι και αλλιώς ), μοιράζεσαι χώρο στο ψυγείο, μοιράζεσαι τις μέρες που θα πλένεις τα ρούχα σου και φροντίζεις όταν πηγαίνεις για μπάνιο ή τουαλέτα να τα αφήνεις το ίδιο καθαρά όπως τα βρήκες. Και βέβαια δεν κάνεις φασαρία για να μην σε ενοχλούν και οι άλλοι.

              Και όλα αυτά για να μένεις σε ένα δωμάτιο στην τιμή αυτή που στην Ελλάδα νοικίαζεις διαμέρισμα.

              Comment


                Originally posted by sisilia View Post
                Γεια σου Σπυρο μπορεις να μου πεις λεπτομερείες για το δωματιο?Γιατι μεχρι να βρουμε σπιτι για 4 άτομα θα περασει πολυσ καιρος. Εσυ βρηκες μεγαλυτερο?
                Δεν βρήκα μεγαλύτερο σπίτι, βρήκα μεγαλύτερο δωμάτιο. Η έννοια στέγη είναι πίκρα εδώ στη Στοκχόλμη ( και στις μεγάλες πόλεις ).

                Sisilia ... άν λές ότι είστε 4 άτομα, αυτό σημαίνει ότι θα χρειαστείτε 2 υπνοδωμάτια. Και επειδή το σαλόνι θεωρείται δωμάτιο, τότε μιλάμε για διαμέρισμα με 3 δωμάτια. Εκτός και αν βάζεις τα 2 παιδιά να κοιμούνται στο σαλόνι

                Μία πρώτη ματιά που έριξα

                Rentals Search - The Local

                με αυτές τις προδιαγραφές, μάλλον φαντάζει δύσκολη. Παρ΄όλα αυτά υπάρχουν και περιπτώσεις εξαιρέσεων, αλλά που να τις βρείς.

                Στα χρήματα που βλέπεις να υπολογίζεις και την εγγύηση που συνήθως είναι ένα ακόμα ενοίκιο.

                Με την ισοτιμία ΣΕΚ - € σήμερα ( 4:48 ώρα Σουηδίας ) στα 0,111457 κάθε 3.000 κορώνες θα υπολογίζετε 334,5 ευρώ

                Comment


                  Originally posted by skonto View Post
                  Δεν βρήκα μεγαλύτερο σπίτι, βρήκα μεγαλύτερο δωμάτιο. Η έννοια στέγη είναι πίκρα εδώ στη Στοκχόλμη ( και στις μεγάλες πόλεις ).

                  Sisilia ... άν λές ότι είστε 4 άτομα, αυτό σημαίνει ότι θα χρειαστείτε 2 υπνοδωμάτια. Και επειδή το σαλόνι θεωρείται δωμάτιο, τότε μιλάμε για διαμέρισμα με 3 δωμάτια. Εκτός και αν βάζεις τα 2 παιδιά να κοιμούνται στο σαλόνι

                  Μία πρώτη ματιά που έριξα

                  Rentals Search - The Local

                  με αυτές τις προδιαγραφές, μάλλον φαντάζει δύσκολη. Παρ΄όλα αυτά υπάρχουν και περιπτώσεις εξαιρέσεων, αλλά που να τις βρείς.

                  Στα χρήματα που βλέπεις να υπολογίζεις και την εγγύηση που συνήθως είναι ένα ακόμα ενοίκιο.

                  Με την ισοτιμία ΣΕΚ - € σήμερα ( 4:48 ώρα Σουηδίας ) στα 0,111457 κάθε 3.000 κορώνες θα υπολογίζετε 334,5 ευρώ

                  XE: (SEK/EUR) Swedish Krona to Euro Rate
                  Μπορούμε να το δούμε ?για αρχή για τον άνδρα μου είναι μια χαρά μέχρι να έρθουμε εμείς που μάλλον θα αργήσουμε πολλυ λόγο σπιτιουύ.Μπορούμε να κανοίσουμε να βρεθείτε....

                  Comment


                    Αντε,να βοηθησουμε τον κοσμο οσο μπορουμε.Την αρχη εκανε ο Σπυρος,ετσι να βοηθαμε και αυτους που ερχονται μετα απο εμας.
                    Τωρα,και στο σπιτι που εχω ενοικιασει κι εγω ενα δωματιο(στο Upplands Vasby) φευγει το παιδι που ηταν στο αλλο δωματιο που ενοικιαζεται,στις 15/6.Εγω ειπα στο ζευγαρι που μενω οτι θα γνωστοποιησω οτι το δωματιο ενοικιαζεται.
                    Ενοικιο 4000 SEK
                    To σπιτι ειναι καινουργιο,στον 5ο οροφο,σε πολυ κεντρικο σημειο,50 μ απο σταθμο τραινων-λεωφορειων και πολυ κοντα στο Arbetsformedlingen της πολης(παραπλευρο πλεονεκτημα)
                    Οπως ειπε και ο προλαλησας στο σπιτι συζουμε ολοι μαζι οποτε οποιος ενδιαφερεται να ειναι προετοιμασμενος/η
                    Περιπου στις 10 του Ιουνη θα ξαναποσταρω οταν θα ειναι ολα 100% σιγουρα και μετα οποιος θελει θα τον φερω σε επαφη με τους ιδιοκτητες

                    Comment


                      Ευχαριστώ, αλλά την αρχή δεν την έκανα εγώ. Την έκανε ο Saetron 31/3/2012. Όσο μπορούμε βοηθάμε ο ένας τον άλλο.

                      Comment


                        Γεια σας παιδιά,

                        Γράφω εδώ από ανάγκη μιας και χρειάζεται να βρω ένα διαμέρισμα 'η δωμάτιο στη Στοκχόλμη ασαπ... είμαι ένα παλικαράκι 30 χρονών και θα χρειαστεί να μείνω Στοκχόλμη για τους επόμενους μήνες. Παρακαλώ στείλτε μου εάν υπάρχει κάποια πρόταση μιας και ο χρόνος περνάει και οι υποχρεώσεις μου πάνε πίσω. 1000 ευχαριστώ εκ των προτέρων.

                        Λουκάς

                        PS: ενδιαφέρομαι ακόμα και σε περίπτωση που δεν έχει κάποιος κατοικία, αλλά θα ήθελε να συγκατοικήσουμε οπότε και να βρούμε κάτι μαζί

                        Comment


                          Δωματια...

                          Υπαρχει ενα δωματιο που νοικιαζεται αυτη την στιγμη στην περιοχη της Solna ,μονο σε κοπελα ομως (πιθανοτατα θεωρουν τις κοπελες καθαροτερες και πιο ησυχες... το αφηνω ασχολιαστο...) για να συγκατοικησει με Ελληνιδα κυρια για 3 μηνες μονο.

                          Υπαρχει επισης ενα δωματιο στο οποιο θα μπορουσε να μεινει και αντρας αλλα δεν γνωριζω περισσοτερα για αυτο.

                          Εαν καποιος ενδιαφερεται ας στειλει πμ να επικοινωνησω μαζι του το απογευμα και να τους φερω σε επαφη...

                          Comment


                            Νοικιαζεται το δωματιο που εμενα παλια στο Skanstull. Κατα προτιμηση σε ανδρα. Ειναι μεγαλο. Αν ενδιαφερεσαι στειλε πμ για λεπτομερειες

                            Comment


                              ΜΠΡΑΒΟ παιδια χαιρομαι πολυ που υπαρχει βοηθεια ουσιαστικη !!!!!!!!!!!!!
                              Οταν ειμαστε ενωμενοι μπορουμε να καταφερουμε περισσοτερα !!!!!
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment


                                Γενικη ερωτηση

                                Μια ερωτηση προς ολους.

                                Εκτος απο τη συγκατοικηση και τα δωματια οπως αναφερετε, υπαρχει περιπτωση να βρεις μετα απο ψαξιμο καποιο διαμερισμα (μικρό ή μεγαλο) μενοντας μονος/μονη? Κι αν ναι ποσο εφικτο ειναι αυτο αν δεν εχεις personummer?

                                Ευχαριστω.

                                Comment

                                Working...
                                X