Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΥΡΕΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by archville View Post
    Μια ερωτηση προς ολους.

    Εκτος απο τη συγκατοικηση και τα δωματια οπως αναφερετε, υπαρχει περιπτωση να βρεις μετα απο ψαξιμο καποιο διαμερισμα (μικρό ή μεγαλο) μενοντας μονος/μονη? Κι αν ναι ποσο εφικτο ειναι αυτο αν δεν εχεις personummer?

    Ευχαριστω.
    Ειναι εφικτο,αρκει να εχεις να πληρωσεις μιας και τα διαμερισματα παιζουν απο 6000 κορωνες και βαλε οσο πανω θες,στο κεντρο ειναι απλα απλησιαστα
    Σε πρωτη φαση ενα δωματιο θα σε βολεψει και εν συνεχεια ψαχνεις και για καλυτερα αν δεν θες.Η πολιτικη,απο τα λιγα που εχω αντιληφθει εδω,ειναι βρες καπου να μεινεις και μετα με τον καιρο με την ησυχια σου ψαχνεις και για καλυτερα

    ΥΓ Εδω στο σπιτι μου θα το κανουμε...μικρη Ελλαδα μιας και απο τις 15/6 και μετα θα ερθει κι ο Lukas,το καλο παιδι απο πιο πανω που ηταν στο Γετεμπόρι

    Comment


      To αλλο δωματιο στο σπιτι που μενω ειναι τελικα διαθεσιμο,ο Λουκας που ηταν να ερθει τελικα θα κοιταξει για διαμερισμα.Οποιος ενδιαφερεται ας μου κανει ενα μηνυμα να τον φερω σε επαφη με τους ιδιοκτητες.Περιοχη Upplands Vasby,ενοικιο 4000 κορωνες,περιγραφη εχω κανει σε προηγουμενο ποσταρισμα

      Comment


        Παιδιά καλησπέρα και από εμένα.

        Επειδή ψάχνω αρκετό καιρό(θα έψαχνα περισσότερο αλλά λόγο στρατού δεν είχα χρόνο) χωρίς κανένα ουσιαστικό αποτέλεσμα, θα το εκτιμούσα εάν κανείς κάτι γνώριζε για κάποιο διαμέρισμα στην Ουψάλα ή στις γύρω περιοχές.

        Πρόκειται να έρθω για σπουδές και από ότι έχω δει είναι αρκετά δύσκολα τα πράγματα.

        Comment


          Καλησπέρα παιδιά είμαι 3.5 μήνες σουηδία απέκτησα personummer βρήκα δουλειά,μένω σε ένα δωμάτιο στην tumba αλλά όπως γνωρίζεται οι περισσότεροι οι σουηδοί δεν φημήζονται για την καθαριότητά τους στα σπίτια τους(δουλεύω städa και ξέρω) ψάχνω να βρώ ένα διαμέρισμα περίπου δυάρι να μείνουμε με την κοπέλα μου και δεν βρίσκω τίποτα εδώ καθι 3 μήνες.άν έχει κάπιος κάποια πληροφορία για οποιδήποτε διαμέρισμα ασ μου γράψει.Σας ευχαριστώ πολύ!!!

          Comment


            Originally posted by Μάγειρας View Post
            όπως γνωρίζετε οι περισσότεροι οι σουηδοί δεν φημήζονται για την καθαριότητά τους στα σπίτια τους
            Αν και 13 χρόνια εδώ, ομολογώ ότι αυτό δεν το γνώριζα. Γηράσκω αεί διδασκομένη. Νά 'σαι καλά, φίλε, και καλή τύχη.
            "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

            Comment


              καλημερα σε ολους! γνωριζει κανεις να ενοικιαζετε σπιτι/διαμερισμα στη στοχολμη στην περιοχη Skarpnäck σε καλη τιμη για 2 ατομα?

              Comment


                Να προσθέσω κάτι..

                Καλημέρα Νάντια.

                Μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι το θέμα Σπίτι στη Στοκχόλμη είναι κάτι πολύ, μα πάρα πολύ πικρό.

                1ον) Είσαι εκτός Σουηδίας ( Θεσσαλονίκη απο ότι βλέπω ) και ψάχνεις να βρείς άκρη σε κάτι τόσο δύσκολο, απο τόσο μακριά.
                2ον) Ψάχνεις σε συγκεκριμένη περιοχή ( εδώ πρώτα κλείνεις ότι βρείς στο δρόμο σου και μετά κοιτάς να δείς τι έκλεισες και που το έκλεισες ).
                3ον) Ψάχνεις κάτι για 2 άτομα. Πιο εύκολο το κόβω να μένετε σε ξεχωριστά δωμάτια, διαφορετικών σπιτιών, σε μικρή ή μεγάλη απόσταση μεταξύ τους.
                4ον) Ψάχνεις διαμέρισμα. !!! Εδώ αυτό θα μπορούσε ( αστείο ε ?? ) να θεωρηθεί θράσος.
                5ον) Ψάχνεις και κάτι φτηνό.

                Λοιπόν να σε πληροφορήσω πως 1ο χέρι διαμερίσματα στην περιοχή αυτή περίπου στα 35 τετραγωνικά ( γκαρσονιέρα ή άσσος όπως ονομάζονται ) φτάνουν τις 4-5.000 κορώνες και τα δυάρια περίπου 5-6.500 κορώνες. Την τονίζω την έκφραση 1ο χέρι γιατί για να μπορέσεις να βρείς διαμέρισμα 1ο χέρι θα πρέπει να έχεις νούμερα, ταυτότητα και εισοδήματα. Άρα για 1ο χέρι ξεχνάς το οτιδήποτε.

                Πάμε για 2ο χέρι ( υπενοικίαση ). Εδώ οι ιδιοκτήτες προσπαθούν να βγάλουν κέρδος απο τους ενδιαφερόμενους. Αν πρόκειται να στο νοικιάσουν μαύρο ( χωρίς απόδειξη, χωρίς δυνατότητα αναφοράς σαν φιλοξένεια = δεν μπορείς να βγάλεις νούμερα χωρίς σταθερή διεύθυνση ) υπολογίζεις επιπλέον κανα χιλιάρικο. Αν στο νοικιάσουν με συμβόλαιο ( άρα η εφορία θα τους πάρει τον φόρο ) βάλε κανα 2χίλιαρο επάνω.

                Στα παραπάνω θα πρέπει ( ακόμα και να έχεις τα χρήματα ) να πέσεις και στις εξής προυποθέσεις:
                1ον) Ο ιδιοκτήτης να μην θέλει να είσατε καπνιστές
                2ον) Να μην θέλει ζώα - σκύλους γάτες
                3ον) Να μην θέλει ούτε μία στιγμή να φιλοξενήσετε τυχόν άλλο άτομο.
                4ον) Να μιλάτε Σουηδικά
                5ον) Να ζητήσει τα εισοδήματά σας απο σουηδία, ΟΧΙ απο Ελλάδα. Δηλαδή να εργάζεστε.
                6ον) Μερικές φορές ζητούν να έχετε ήδη προσωπικό αριθμό. και
                7ον) Τις πιο πολλές φορες ζητούν κανα-δυό ενοίκια επιπλέον του τρέχοντος σαν εγγύηση.

                Προσωπικά αν ήξερα για κανα διαμέρισμα 2ο χέρι με συμβόλαιο θα το έκλεινα για μένα που ψάχνω εδώ και 3 μήνες τώρα.

                Σπύρος

                Comment


                  Ένα παράδειγμα για όσο θα διαρκέσει η διαφήμιση

                  Να ένα παράδειγμα. Δίπλα απο το Skarpnack, μία στάση με το μετρό είναι.

                  Εδώ ζητάνε 7.000 κορώνες για ένα διαμέρισμα στα 70μ2 απο άτομο που δεν έχει "πιστωτική ιστορία", άρα να έχει νούμερα και να φαίνεται οτι δεν χρωστάει πουθενα.

                  Δεν φάινεται όμως κανένα τηλέφωνο στην αγγελία.
                  Άρα πρέπει να στείλεις e-mail και αν ο καλός Θεούλης βοηθήσει σε συνεργασία με την ( Αρχαία ) θεά τύχη, ίσως και να σου απαντήσουν. Λογικά περιμένουν να τους γράψεις ποιός είσαι,τι δουλειά κάνεις, αν είσαι καλοπληρωτής, απο ποιό κράτος είσαι ( άσε που θα το καταλάβουν αν δεν είσαι Σουηδός έτσι και δε γράψεις το κείμενο στα Σουηδικά ) και πάει λέγοντας.

                  Em

                  Καλή τύχη

                  Σπύρος

                  Comment


                    Aπαππα με εκανες κομματια ειναι για τον ξαδελφο μου και την θεια μου οχι για μενα εχουν μιλησει για δουλεια καιπεριμενουν απαντηση και ελεγα μηπως βρησκαμε καποιες αγγελιες απο πριν για να τους ειναι πιο ευκολο αλλα απο τι μου λες μπα... :(

                    Comment


                      Μακάρι να είχα έναν πύργο με χιλιάδες δωμάτια να φιλοξενήσω κάθε Έλληνα.
                      Μακάρι να είχα μια τόσο μεγάλη επιχείρηση να δώσω δουλειά σε κάθε Έλληνα.
                      Μακάρι να είχα ένα τόοοοσο μεγάλο εστιατόρειο να ταίσω ( ειλικρινά ) κάθε Έλληνα.

                      Χωρίς να με νοιάζει ποιός θα ήταν, απο που θα ήταν.

                      Όμως το μόνο που έχω είναι μια καρδιά που παρακαλάει κάθε βράδυ στο Θεό να πάνε καλά τα πράγματα για όλους.

                      Πιστεύω πως επειδή με αγαπάει ( άρα και με ακούει ) στο τέλος με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο πάντα βοηθάει.

                      Όπως πολύ σοφά λέει και ο φίλος μου ο Georgeman ... Σουηδία σημαίνει υπομονή.

                      Για να βρείς δουλειά θέλει υπομονή
                      Για να πάρεις τα νούμερα θέλει υπομονή και
                      Για να βρείς σπίτι ... πολύ υπομονή.

                      Και για όσους ΔΕΝ το έχουν καταλάβει ακόμα...
                      η Αγία Υπομονή πρέπει να είναι η προστάτης Αγία της Σουηδίας για όλους τους μετανάστες ( ειδικά τους Έλληνες )

                      st-ypomoni.jpg

                      Σπύρος

                      Comment


                        Σπύρο καλησπερα,

                        Είχες να γράψεις καμποσες μέρες και είχα αρχίσει (ειλικρινά) να ανησυχώ.

                        Αλλά οπως βλέπω επανήλθες πάλι με πολύ ορεξη.

                        Μπραβο, πάντα έτσι και πάντα να σε βλέπει ο καλος θεουλης.

                        Βαγγέλης

                        Comment


                          Σε πιστευω Σπυρο γιατι εχεις πραγματι μεγαααλη καρδια!!!
                          Μακαρι οσοι κανουν το τοσο σημαντικο βημα της μεταναστευσης σε οποιαδηποτε γωνια του πλανητη
                          να καταφερνουν να πραγματοποιουν τα μικρα ή μεγαλα ονειρα τους,
                          το ευχομαι και εγω ολοψυχα για ολους,
                          και οπου και οπως μπορει ο ενας να βοηθαει τον αλλον ειναι διπλο το καλο,
                          και για κεινον που το δεχεται και για κεινον που το προσφερει!!!
                          Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                          Comment


                            Γεια σας παιδια...βλεπω ποσο δυσκολο ειναι να βρεις σπιτι στη σουηδια...εχω μια.ερωτηση...αυτο ισχυει μονο στη στοκχολμη και σε αλλες.μεγαλες πολεις η παντου ειναι το ιδιο? Ρωταω γιατι θα παω σε μια επαρχιακη πολη 50000 κατοικων και λεω μηπως ειναι πιο καλα τα πραγματ εκει...τι λετε

                            Comment


                              Originally posted by nasthan View Post
                              Γεια σας παιδια...βλεπω ποσο δυσκολο ειναι να βρεις σπιτι στη σουηδια...εχω μια.ερωτηση...αυτο ισχυει μονο στη στοκχολμη και σε αλλες.μεγαλες πολεις η παντου ειναι το ιδιο? Ρωταω γιατι θα παω σε μια επαρχιακη πολη 50000 κατοικων και λεω μηπως ειναι πιο καλα τα πραγματ εκει...τι λετε
                              Λογικά θα είναι πολύ καλύτερα. Πού θα πας, αν επιτρέπεται;
                              "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

                              Comment


                                Originally posted by kelaino View Post
                                Λογικά θα είναι πολύ καλύτερα. Πού θα πας, αν επιτρέπεται;
                                Θα παω στο Trollhattan...1 ωρα απο Γκετεμποργκ είναι

                                Comment

                                Working...
                                X