Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΥΡΕΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Εχω την εξης απορια στο bostaddirekt στην αναζητηση FÖRETAGSBOSTÄDER εχει διαφορετικα ακινητα απο την ιδιωτικη αναζητηση?Πρεπει να γραφτεις ισως να πληρωσεις και συνδρομη?Δεν βγαζω ακρη με την μεταφραση στο chrome.

    Comment


      Originally posted by Πασχαλης View Post
      Εχω την εξης απορια στο bostaddirekt στην αναζητηση FÖRETAGSBOSTÄDER εχει διαφορετικα ακινητα απο την ιδιωτικη αναζητηση?Πρεπει να γραφτεις ισως να πληρωσεις και συνδρομη?Δεν βγαζω ακρη με την μεταφραση στο chrome.
      Ναι Πασχάλη πληρώνεις συνδρομή . Kαι πρέπει να κοιτάξεις εκεί που λέει Privatbostad. Έχουν τηλέφωνα επικοινωνίας καθώς και γραφείο στην Στοκχόλμη. Θα μπορούσες να επικοινωνήσεις μαζί τους !
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        Πασχάλη στην αρχική τους σελίδα επάνω λίγο δεξιά πάτα εκεί που λέει kontakta .
        Θα δείς όλα τα στοιχεία επικοινωνίας μαζί τους .
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          Παντα προθυμη να βοηθησεις!
          Εμεις ζουμε λιγο εξω απο τη πολη σε σπιτι με κηπο και μου φαινεται δυσκολο να ζησουμε σε 50τμ.Απο την αλλη οι villas ειναι πανακριβες.Γι αυτο σε ρωτησα εχθες μεχρι τι ποσο να κοιταζω για αρχη.Εγω ειμαι αποφασισμενος να μεινω και σε χαρτοκιβωτιο αλλα τα παιδια...

          Comment


            Originally posted by Πασχαλης View Post
            Παντα προθυμη να βοηθησεις!
            Εμεις ζουμε λιγο εξω απο τη πολη σε σπιτι με κηπο και μου φαινεται δυσκολο να ζησουμε σε 50τμ.Απο την αλλη οι villas ειναι πανακριβες.Γι αυτο σε ρωτησα εχθες μεχρι τι ποσο να κοιταζω για αρχη.Εγω ειμαι αποφασισμενος να μεινω και σε χαρτοκιβωτιο αλλα τα παιδια...
            Πασχάλη μου δεν ξέρω τι ποσό να σου πώ. Ο καθένας ζητάει ότι θέλει όταν πρόκειται για ενοικίαση δεύτερο χέρι . Εγώ ας πούμε το πρώτο σπίτι που είχα βρεί δυάρι για 2,5 μήνες ήταν 5.500 κορώνες και εγγύηση ένα ενοίκιο το οποίο είχα εγγράφως σιγουρέψει ότι θα το πάρω πίσω . Είχαμε κάνει συμβόλαιο κανονικό στα αγγλικά με τα διαβατήριά μας .
            Το δεύτερο τριάρι για 8 μήνες περίπου 8.000 κορώνες , χωρίς συμβόλαιο αλλά με την συμφωνία ότι θα δηλώνω την διεύθυνση στην εφορία , και τον έψησα και γλύτωσα την εγγύηση ενός μηνός που ζητούσε. Επειδή προφανώς δεν χωράτε σε ένα δωμάτιο , χρειάζεστε οπωσδήποτε τουλάχιστον ένα δυάρι , υπολόγιζε γύρω στις 8.000 κορώνες λίγο πάνω λίγο κάτω. Με 5.500 που είχα βρεί το πρώτο λίγο δύσκολο να βρείς , δεν αποκλειεται όμως ! Και υπολόγιζε και ένα μηνιάτικο τουλάχιστον εγγύηση. Την εγγύηση άν καταφέρεις να την αποφύγεις καλό θα είναι . Πάντως ότι και να κάνεις κανόνισε να μπορείς να δηλώνεις την διεύθυνση , να σιγουρέψεις ότι δεν θα χάσεις τα λεφτά της εγγύησης , και να κάνεις ένα έστω ιδιωτικό συμφωνητικό .
            Σε καμμία περίπτωση μην στείλεις λεφτά απο ελλάδα , παρά μόνο άν πρόκειται για το bostaddirekt.
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              Δεν ξερω να πετυχει αυτο που θα κανω.Παραθετω μια αγγελια.Αν εχεις τη καλοσυνη Ευανθια πεσμου τη γνωμη σου.Vällingbyvägen
              2 Rooms, 57 m², 6000 SEK
              Object number: 11084
              Deposit: 6000 SEK
              Furnishing: Furnished
              From: Now
              Until: Open
              Extension period: 0 mo.
              Print
              Show interest
              REQUIREMENTS
              Deposit 6000 SEK.
              INCLUDED
              Heating, Water / Sewage Included in rent.
              EQUIPMENT
              Laundry Room, Washing machine, Dryer, Bathtub, Shower, Microwave Oven, Dishwasher, TV, Stereo, Stove / Fireplace, Kitchen, Balcony.
              DESCRIPTION
              Close to Train, Close to Subway, Close to Bus.

              Comment


                Originally posted by Πασχαλης View Post
                Δεν ξερω να πετυχει αυτο που θα κανω.Παραθετω μια αγγελια.Αν εχεις τη καλοσυνη Ευανθια πεσμου τη γνωμη σου.Vällingbyvägen
                2 Rooms, 57 m², 6000 SEK
                Object number: 11084
                Deposit: 6000 SEK
                Furnishing: Furnished
                From: Now
                Until: Open
                Extension period: 0 mo.
                Print
                Show interest
                REQUIREMENTS
                Deposit 6000 SEK.
                INCLUDED
                Heating, Water / Sewage Included in rent.
                EQUIPMENT
                Laundry Room, Washing machine, Dryer, Bathtub, Shower, Microwave Oven, Dishwasher, TV, Stereo, Stove / Fireplace, Kitchen, Balcony.
                DESCRIPTION
                Close to Train, Close to Subway, Close to Bus.
                Καλή περιοχή !! Καλό ενοίκιο όχι παράλογη εγγύηση ! Αν έχει τηλέφωνο πάρε τηλέφωνο και παράλληλα στείλε και μέιλ.
                Είναι και επιπλωμένο !!
                Οταν βλέπεις αγγελία που σε ενδιαφέρει πρέπει να επικοινωνείς αμέσως μαζί τους . Είναι όποιος προλάβει !!!!!!
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  Επειδη δεν εχει φωτο,οταν αναφερουν 2 δωματια εννοουν υπνοδωματια?Το "Until: Open
                  Extension period: 0 mo. σημαινει συμβολαιο επ αοριστου?Και κατι τελευταιο.Τι αποσταση εχει αυτη η περιοχη απο το κεντρο της Στοκχολμης?
                  Συγνωμη αν σε κουρασα με τις αποριες μου.

                  Comment


                    Πασχάλη αν είναι απο το bostaddirekt επικοινώνησε μαζί τους αύριο οπωσδήποτε !!
                    Να επικοινωνήσεις με το bostaddirekt έτσι κιαλλιώς !!!
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      Εννοούν ένα υπνοδωμάτιο και σαλόνι . Είναι διαθέσιμο από τώρα και επ΄αόριστον .
                      Είναι πολύ κοντά στο κέντρο και έχει πολύ καλή συγκοινωνία !!!
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        Σε γενικές γραμμές θα συμφωνησω με τον vistromer71.Αυτο που κανει τη διαφορά εδω είναι οτι υπάρχει κράτος και μέριμνα.Ομως σαφως υπάρχουν κατα τόπους προβληματακια,κυριως σε γκετοποιημενες περιοχες,οπως π.χ. το Rinkeby.Συσσωρευονται άνθρωποι σε μέρη μόνο και μόνο επειδή ζούν συμπατριωτες τους,κι οχι επειδη υπάρχει προσφορα εργασιας ή κατοικιας φερ'ειπείν,με αποτελεσμα να δημιουργουνται δυσκολες συνθηκες.Ομως οπως ειπα,υπάρχει κρατος,και αμεση επέμβαση ωστε να λύνονται οτι προβληματα προκύψουν.
                        Γενικοτερα,οταν με το καλό έρθεις θα το μάθεις,η πράσινη γραμμή (μια απ τις γραμμές του υπογειου σιδηροδρομου) περνάει απο τις πολυ καλες-μεσες περιοχες.
                        Δυστυχως ομως δεν ειναι Ελλάδα εδω,ωστε να πεις εδω μου αρεσει κι εδω θα μεινω.Οπου βρεις για αρχη πας.Με τον καιρο,αρπαζεις τις ευκαιριες για κατι καλυτερο.

                        Comment


                          Μάλλον τα χω κάνει λίγο σαλάτα...συμπαθατε με,μεχρι να βρω πως ακριβως λειτουργει η σελιδα...η απάντηση ηταν στο θεμα της #REM#

                          Comment


                            Originally posted by #REM# View Post
                            Καλημερα!θελω να ρωτησω αν υπαρχουν και ποιοι ειναι οι κακοφημοι δημοι η περιοχες της Στοκχολμης?σας ευχαριστω!
                            Σε γενικές γραμμές θα συμφωνησω με τον vistromer71.Αυτο που κανει τη διαφορά εδω είναι οτι υπάρχει κράτος και μέριμνα.Ομως σαφως υπάρχουν κατα τόπους προβληματακια,κυριως σε γκετοποιημενες περιοχες,οπως π.χ. το Rinkeby.Συσσωρευονται άνθρωποι σε μέρη μόνο και μόνο επειδή ζούν συμπατριωτες τους,κι οχι επειδη υπάρχει προσφορα εργασιας ή κατοικιας φερ'ειπείν,με αποτελεσμα να δημιουργουνται δυσκολες συνθηκες.Ομως οπως ειπα,υπάρχει κρατος,και αμεση επέμβαση ωστε να λύνονται οτι προβληματα προκύψουν.
                            Γενικοτερα,οταν με το καλό έρθεις θα το μάθεις,η πράσινη γραμμή (μια απ τις γραμμές του υπογειου σιδηροδρομου) περνάει απο τις πολυ καλες-μεσες περιοχες.
                            Δυστυχως ομως δεν ειναι Ελλάδα εδω,ωστε να πεις εδω μου αρεσει κι εδω θα μεινω.Οπου βρεις για αρχη πας.Με τον καιρο,αρπαζεις τις ευκαιριες για κατι καλυτερο.

                            Comment


                              Χοντρικα αυτο που μπορει να πω εγω απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου ειναι οτι οσο πιο βορεια στην Στοκχολμη τοσο καλυτερα ειναι.Επιπεδο ζωης καλυτερο,καθολου γκετοποιηση και γενικη χαλαροτητα.Αφου κι εγω εν καιρω με βλεπω να την κανω ακομα πιο βορεια(πχ Knivsta) τωρα που ο προαστειακος της Στοκχολμης θα παει μεχρι Uppsala.Oταν με το καλο ανεβει και η συμβια μου θα κοιταξουμε προς τα εκει για να βρουμε το...μικρο σπιτι μας στο λιβαδι!

                              Comment


                                οσο πιο εξω βγαινεις τοσο καλυτερα ειναι...
                                περιμενω να δω για ενα 1ο χερι σπιτι στο järfälla
                                αν και χλωμο...

                                ειναι τραγικο το θεμα με τα σπιτια...εχω γραφτει σε 3 4 ιδιωτικα και τα χω σκασει και ουτε 2ο χερι δεν βρισκω...
                                εχω δει τα απιστευτα κουλα... 15000 κορονες για ενα στουντιο στη σιστα 8000 κορονες για στουντιο στην σολνα χωρις ντουζ...λεει να κανεις ντουζ στην δουλεια η στο γυμναστηριο....ρε δε γαμιε....κανιβαλοι...οταν στο βερολινο στο κεντρο απεναντι απ την βουλη σε πρωην βουλευτικες κατοικιες το ενοικιο ειναι 700 ευρω...

                                Comment

                                Working...
                                X