Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΥΡΕΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Εγώ πάντως που το τόλμησα και πήγα Enköping ( όπου και αυτό ανήκει στην περιοχή της Uppsala ) μέσα σε 20 ημέρες απο την στιγμή που έκανα αίτηση, βρέθηκα με σπίτι 1ο χέρι ( κάτι που το χρωστάω στο Georgeman που μου το σύστησε ).

    Τώρα βρίσκομαι σε αναζήτηση εργασίας στις γύρω περιοχές, uppsala 60 χλμ, Västerås 25 χλμ, Bålsta 27 χλμ και βέβαια στο ίδιο το Enköping.

    Και μη νομίζετε οτι η διαφορά χρόνου και χρήματος είναι τρομερή. Ο χρόνος μεταφοράς απο το σταθμό του Enköping έως το κέντρο της Στοκχόλμης είναι 1 ώρα και 15 λεπτά μαζί με τις αναμονές. Εντάξει για μένα που η τωρινή δουλειά μου είναι απο την άλλη πλευρά της Στοκχόλμης στα Νότιο Ανατολικά στα 120 χμλ, ε ναί είναι μακριά, και γι αυτό προσανατολίζομαι στο να βρω κάτι άλλο. Και τώρα απο το Skärholmen για να πάω στο Trollbäcken κάνω 1 ώρα. Όσο για τη διαφορά χρήματος αντί να δίνω 790 κορώνες για την μηνιαία κάρτα θα δίνω 1.205 κορώνες ( λόγω αλλαγής νομού ). Δηλαδή 415 κορώνες επιπλέον όπου πιθανόν λόγω απόστασης να μου επιστρέφουν μέσω φορολογικής δήλωσης και ένα μέρος πίσω.

    Τώρα σαν περιοχή θα την χαρακτηριζα πάρα πολύ καλή. Ησυχία, πιο φιλικό - οικογενειακό περιβάλλον, ακόμα λιγότερη εγκληματικότητα, λίγο φτηνότερη αγορά. Και φυσικά όλες τις υποδομές της Σουηδίας, σχολεία, πάρκα, συγκοινωνίες κ.λ.π.

    Ακόμα να πώ πως επειδή το διαμέρισμα που πήρα είναι πλήρως ανακαινισμένο ( αλλάχθηκαν ντουλάπια κουζίνας, ξύλινο πάτωμα, ντουλάπια κουζίνας, νέα είδη υγειινής, νέες ηλεκτρικές συσκευές, νέα κουφώματα και εξωτερική πόρτα ασφαλείας ) και τωρινό ( η ανακαίνηση και το βάψιμο τελείωσε την προηγούμενη εβδομάδα ), το ενοίκιο στα 67 τετραγωνικά ( δυάρι ) είναι λίγο τσιμπιμένο στις 6.400 κορώνες όπου σαν επιπλέον παροχή συμπεριλαμβάνει τη καλωδιακή τηλεόραση με 17 κανάλια, αλλά δικαιολογημένο. Και βέβαια επειδή είναι πρώτο χέρι θα μπορώ και να διεκδικήσω επιστροφή χρημάτων μέσω εφορίας και οποσδήποτε μπόρεσα και έγραψα και το παιδί στο σχολείο.

    Μετά απο μένα ήδη ακολούθησε ένας ακόμα φίλος με την γυναίκα του ( τους αναμένω την 1η Φεβρουαρίου - τότε τελειώνει η δική τους ανακαίνηση ).

    Γενικώς σκεφτείτε και περιοχές έξω απο το νομό Στοκχόλμης.

    Σπύρος

    Comment


      εγω δεν την παλευω καστανο με τις μετακινησεις και προτιμω να μεινω στοκχολμη...και ασε που πλεον ειμαι μονημος στο νοσοκομειο στην Μπρομμα οποτε δεν λεει να ψαχτω για αλλου, εκανα αλλη μαγκια..αντι να καθομαι να ψαχνομαι μεσα στα εκατονταδες σαιτ, εκανα δικια μου αγγελια στο μπλοκετ οτι ειμαι ο ταδε δουλευω μονημα εκει και εκει και ψαχνω σπιτι εκει και μεσα σε μια μερα με πηρανε τηλ 5..
      δοκιμαστε το..

      Comment


        Καλησπέρα, ονομάζομαι Δήμητρα και είμαι φοιτήτρια στα Τ.Ε.Ι Αθηνας στο τμήμα προσχολικής αγωγής. Με ένα πρόγραμμα της σχολής σκοπεύω να πραγματοποιήσω τη πρακτική μου άσκηση στη Σουηδία απο το Φεβρουάριο του 2013. Η πρακτική άσκηση θα διαρκέσει από 6 έως 8 μήνες το πολύ. Για όλο το χρονικό διάστημα θα λάβω υποτροφία από τη σχολή μου. Έχω βρει φορέα υποδοχής για να πραγματοποιήσω τη πρακτική μου άσκηση αλλά δεν έχω βρει σπίτι. Αν κάποιος γνωρίζει για κάποιο σπίτι ή και δωμάτιο που να ενοικιάζεται στη περιοχή spanga/tensta θα το εκτιμούσα αν μπορουσε να επικοινωνήσει μαζί μου στο dhimitra.balli@hotmail.com

        Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

        Comment


          εγω αφηνω το δωματιο μου στην περιοχη που ψαχνεις αλλα λογικα δν νομιζω να μεινει τοσο καιρο ξενοικιαστο...

          Comment


            Φίλε saetron Καλημέρα. Σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου. Θα μπορούσα σε παρακαλώ να σου κάνω μερικές ερωτήσεις ακόμα; Διαβάζοντας το μήνυμα σου υποθέτω ότι αφήνεις τώρα το δωμάτιο σου. Συγκατοικείς με κάποιον στο σπίτι; Μήπως θα μπορούσα να μιλήσω με αυτόν ή με κάποιο που ανήκει το σπίτι για να τον ρωτήσω; Αφού τους ρωτήσεις πρώτα και πάρεις την άδειά τους. Σε ευχαριτώ πολύ....

            Comment


              το σπιτι ειναι ελληνιδας και μενω σε ενα δωματιο που νοικιαζει...ερχεται σημερα απο ελλαδα πισω...θα το αφησω το σπιτι γυρω στις 20 με 22 του δεκεμβρη ομως
              οταν γυρισει θα τη ρωτησω.

              Comment


                σε ευχαριστώ πολύ .... θα περιμένω απάντησή σου....

                Comment


                  Originally posted by saetron View Post
                  το σπιτι ειναι ελληνιδας και μενω σε ενα δωματιο που νοικιαζει...ερχεται σημερα απο ελλαδα πισω...θα το αφησω το σπιτι γυρω στις 20 με 22 του δεκεμβρη ομως
                  οταν γυρισει θα τη ρωτησω.
                  Για ριξε κι απο εδω ενα μηνυμα οταν μπορεσεις το συντομοτερο,υπαρχει ενδιαφερον...

                  Comment


                    αφηστε το παιδες η τυπισα ειναι απατη....
                    ενω στην αρχη ειχαμε πει ολα θα ειναι μεσα στο ενοικιο....τωρα μου ζηταει να της πληρωσω το ρευμα και το τηλεφωνο.....
                    μαλακια μου απο αρχη που δεν την εβαλα να μου γραψει συμβολαιο.....
                    ελληνες..........

                    Comment


                      Καλό είναι πάντα όταν γίνεται μια συμφωνία να γράφεται έστω σε ένα πρόχειρο χαρτί !! Γιατί σχεδόν πάντα στο τέλος όλοι ξεχνάνε τι είχανε συμφωνήσει .........
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        Καλησπέρα παιδια,
                        πολυ καλη η δουλειά σας εδώ και μπραβο σε όλους σας !!!
                        ... εχω και εγώ το "προβληματακι μου" και αποτι βλεπω ΙΣΩΣ κάποιος να μπορέσει να βρεί άκρη.
                        λοιπόν, είμαι ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΣ να πάω εξωτερικό για δουλειά πλέον. Η γυναίκα μου έχει δουλέψει ΞΑΝΑ Σουηδία και έχει ήδη personnumber. Το αστέιο αλλά και παράλληλα δραματικό είναι ότι ΑΝ βρούμε διαμονή στην Σουηδία, μπορούμε να δουλέψουμε ΑΜΕΣΩΣ, καθόσον ήδη έχουμε βρει δουλειά. Εγώ (Κώστας) 53 ετών, η γυναίκα μου 47 και η εξαδέρφη της 41, αναζητούμε σπίτι ή δωμάτιο/α στην περιοχή Στοκχόλμη, Ουπσάλα αλλα και στα περίχωρα φυσικά. Όπως καταλαβαίνετε, ΔΕΝ χρειάζεται να τονίσω πως δεν έχουμε καμμιά ιδιαίτερη απαίτηση !!!
                        Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον κόπο σας αλλά και για τον χρόνο σας

                        Comment


                          εδω μεσα σιγουρα δεν προκειται να σε βοηθησει κανεις οτι λιγο πολυ αν διαβασεις οτι το 90 % αντιμετοπιζουν ολοι το ιδιο προβλημα τησ στεγης...
                          τωρα εσυ με την σειρα σου το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να δεις και να διαβασεις λιγο καλυτερα μεσα στο φορουμ για καποιες σελιδες που αναφερουν καποια παιδια για ενοικιασεις και αν εισαι τυχερος θα βρεις.
                          στοκχωλμη δυσκολα για περιχωρα κατι παιζει αλλα και παλι αναλογως το ποσο εξαφανιζεσαι απο την πρωτευουσα!

                          Comment


                            Ευχαριστω Σωκράτη, απλά έλεγα μηπως κάποιος γνωρίζει κάτι για κάποιο κατάλυμα που μένει ελεύθερο. Εξ'αλλου, όσο περισσότεροι γνωρίζουν ένα πρόβλημα τόσο πιο εύκολα θα λυθεί. Γιαυτό ΜΗΝ με ξεχνάτε παιδιάααααα ...

                            Comment


                              παρακαλω, αν και δεν σε βοηθησα εγω καθολου.
                              το θεμα ειναι μηπως κατα λαθος σε βοηθησει καποιοσ απο εδω,αλλιως οπως λεει και το ελληνικο ρητο...ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΥΧΙΑ ΝΑ ΞΥΣΤΕΙΣ και περιμενεις απο τους αλλους........κλαφτα χαραλαμπε.

                              Comment


                                Originally posted by helpme View Post
                                Ευχαριστω Σωκράτη, απλά έλεγα μηπως κάποιος γνωρίζει κάτι για κάποιο κατάλυμα που μένει ελεύθερο. Εξ'αλλου, όσο περισσότεροι γνωρίζουν ένα πρόβλημα τόσο πιο εύκολα θα λυθεί. Γιαυτό ΜΗΝ με ξεχνάτε παιδιάααααα ...
                                Φιλε μου,θα κοιταξω αν παιξει τιποτα.Ειμαι κι εγω σε διαδικασια μετακομισης οποτε να δω μηπως με ενα σμπαρο,ριξουμε δυο τρυγονια!
                                Στειλε μου αν θες το τηλ σου να μιλησουμε.
                                Τα σεβη μου!

                                Comment

                                Working...
                                X