Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΥΡΕΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    καλά, οταν κλείνεις ένα σπίτι και μπαίνεις μέσα δεν υπογράφεται πάντα συμβόλαιο?? δεν το καταλαβαίνω αυτό..

    Originally posted by saetron View Post
    αφηστε το παιδες η τυπισα ειναι απατη....
    ενω στην αρχη ειχαμε πει ολα θα ειναι μεσα στο ενοικιο....τωρα μου ζηταει να της πληρωσω το ρευμα και το τηλεφωνο.....
    μαλακια μου απο αρχη που δεν την εβαλα να μου γραψει συμβολαιο.....
    ελληνες..........
    To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

    Comment


      Kαλη χρονια σε ολα τα παιδια.

      Αυτη την στιγμη βρισκομαι στο σταδιο οπου κοιταω για στεγη στο Sundbyberg αλλα οι τιμες ειναι τσουχτερες για ενα επιπλωμενο δωματιο σε αυτη την περιοχη.

      Στο θεμα της δουλειας ευτυχως βρηκα γρηγορα την ακρη(μαθε τεχνη και αστηνε..) αλλα τα υπολοιπα με βασανιζουν αρκετα(μεταφορικο μεσο,σπιτι κτλ)

      Τελος παντων,ας φτασω με το καλο πανω και βλεπουμε,ενα ενα ολα θα γινουν.

      Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι μηπως υπαρχουν καποιες περιοχες με λιγο φθηνοτερα ενοικια(3000kr ειναι καλα) κοντα ομως στο Sundbyberg,Solna κτλ

      Comment


        tensta rinkeby υποβαθμισμενες αρκετα αλλα φθηνες

        Comment


          Να βοηθησω κι εγω με τις μικρες μου δυναμεις!
          Κατα τυχη πελατης που του εφτιαξα τον υπολογιστη νοικιαζει μικρο διαμερισμα.Περιοχη Fittja,γκαρσονιερα,ημιεπιπλωμενη(εχει καποια επιπλα μου ειπε μεσα),ζηταει ενοικιο 4500 κορωνες.Προσοχη ΔΕΝ το εχω δει το διαμερισμα,μονο το τηλ του ανθρωπου εχω!Μου ειπε οτι ειναι για ενα ατομο,αλλα δεχεται και ζευγαρι χωρις παιδια
          Απο οτι καταλαβα το σπιτακι ειναι αμεσα διαθεσιμο.Οποιος ενδιαφερεται ας κανει ενα π.μ να του δωσω το τηλ του ιδιοκτητη

          Comment


            4,5Kr για δωματιο? Ειναι πολλα,εκτος κ εαν ειναι εντελως αυτονομο και πανω απο 25-30 τετραγωνικα.

            Οπως και να'χει ευχαριστω πολυ ¨)

            Θα κοιταξω σε tensta rinkeby που προτεινε ο παραπανω φιλος

            Comment


              Τα νοίκια στη Σουηδία στα ύψη!

              καλά, ψηφίσανε τέτοιο νόμο στο κοινοβούλιο??..
              To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

              Comment


                Originally posted by Georgia9 View Post
                Τα νοίκια στη Σουηδία στα ύψη!

                καλά, ψηφίσανε τέτοιο νόμο στο κοινοβούλιο??..
                Γεωργία εδώ είναι ο νόμος Privatuthyrning av bost

                Βάλε το google translate για μετάφραση.

                Εγώ δεν διάβασα πουθενά για ποσοστό αυξήσεων κλπ.
                Ο νόμος γράφει ότι οι ιδιοκτήτες που θέλουν να νοικιάσουν το σπίτι τους θα μπορούν να το νοικιάσουν όσο θέλουν . Πρίν υπήρχε νόμος που έλεγε πόσο πρέπει να νοικιάσει κάποιος το σπίτι του.
                Επίσης όταν κάποιος θεωρεί ότι τι ενοίκιο που πληρώνει είναι ακριβό θα μπορεί να πηγαίνει και πάλι στο δικαστήριο , δηλαδή θα μπορεί να γίνει μείωση ενοικίου , αλλά δεν θα παίρνει λεφτά πίσω όπως ίσχυε πρίν.

                Βάλε τον μεταφραστή και διάβασε τον νόμο .

                Οσο για το κέντρο της στοκχόλμης ούτως η άλλιως τα ενοίκια είναι ακριβά .
                Η στοκχόλμη δεν είναι μόνο στο κέντρο ...υπάρχουν πολλοί δήμοι γύρω απο το κέντρο με φτηνότερα ενοίκια και ίσως περιοχές που είναι ακόμα πιο όμορφες απο το κέντρο !

                Και επίσης δεν είμαι σίγουρη άν αυτός ο νόμος αφορά τις εταιρίες των δήμων που νοικιάζουν σπίτια , η απλώς κάποιον ιδιώτη που είναι ιδιοκτήτης σπιτιού και θέλει να το νοικιάσει !

                Στο λίνκ που έβαλες παραπάνω δεν ξέρω πώς βρέθηκαν αυτά τα ποσα και τα ποσοστά αυξήσεων .
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  ..................... ............

                  δε χρειαζονται λογια.....ειναι περιττα!!!
                  Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
                  ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

                  Comment


                    Ναι το έκαναν.
                    Είναι για τα λεγόμενα bostadsrätt, μονοκατοικίες και ενοικιαζόμενα δωμάτια. Για διαμερίσματα από δεύτερο χέρι, δεν είναι αυτός ο νόμος.
                    Οι τιμές βρίσκονται εύκολα. Υπολογίζουν τα έξοδα (νοίκι, έξοδα για ρεύμα, ιντερνετ, για τα επιπλα που διαθέτουν κλπ) συν το το 4% τόκους πάνω στην τιμή του διαμερίσματος/σπιτιού. Αν δηλαδή ένα τριάρι έχει ένα νοίκι και έξοδα 7.000 κορώνες και η τιμή του διαμερίσματος είναι 3.000.000 κορώνες τότε το νέο νοίκι θα είναι 7.000+10.000 (120.000:12 μήνες)= 17.000 κορώνες.
                    Παλιά επίσης μπορούσες να απαιτήσεις τα λεφτά σου πίσω αν έπαιρναν υπερβολικό νοίκι. Τώρα δεν μπορείς να πάρεις τίποτα αλλά ίσως να μειωθεί το νοίκι, αν στην παραπάνω περίπτωση που γράψαμε έβαζαν ένα νοίκι 18.000 ή 19.000 κορώνες. Αυτό βέβαια με ένα μεγάλο ΙΣΩΣ!

                    Comment


                      καλησπερα με ενδιαφερει το διαμερισμα σε παρακαλο επηκοινονησε μαζιμου

                      Comment


                        Καλησπερα ειναι μεγαλη αναγκη και οποιος μπορει ας με βοηθησει, οπως σας ειχα πει σε ενα τοπικ που ανοιξα λογο εξαπατησης ειμαστε στα χαμενα εγω 22ετων και η μητερα μου 45. Συγκεκριμενα χρειαζομαστε σπιτι στα περιχωρα στοκχολμης η ουπσαλα αλλα σαν συγκατικηση στις 12/2 εχω κλησει φτηνα αεροπορηκα απο σκελλεφτεα γιατι εδω δεν υπαρχει ουτε δουλεια ουτε σπιτια... δεν εχουμε περσονουμερς επιδι δεν καταφεραμε να δουλεψουμε για το συμβαν που σας ειχα αναφερει. Θα εκτιμουσα οποιαδηποτε βοηθεια και παλι ευχαρηστω.

                        Comment


                          παιδια υπαρχει διαθεσιμο δωματιο στο Rissne απο τον απριλιο για πληροφοριες στο τηλεφωνο 0763084462

                          Comment


                            Για ενοικίαση σπιτιού πρώτο χέρι διαβάστε εδώ
                            Så hittade vi lediga lägenheter hyreslägenheter hyresrätter Stockholm | FixaKontraktet.se
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              5 μηνες τους πληρωσα και τπτ...μια μουφα και μιση ειναι...

                              Comment


                                Yπαρχει διαθεσιμο δωματιο στην περιοχη Rissne τηλ 0763084462 Κ. Καιτη

                                Comment

                                Working...
                                X