Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΥΡΕΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Παιδια καλησπερα!!Ειμαστε τετραμελης οικογενεια και ψαχνουμε για σπιτι με μια η' δυο κρεβατοκαμαρες στα προαστια της Στοκχολμης!Επειδη ξερουμε οτι πολυυυυ δυσκολο το θεμα του σπιτιου,αν καποιος γνωριζει η' ακουσει κατι ας μου στελει παρακαλω πολυ ενα μνμ!!!Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!Καλη σας νυχτα!

    Comment


      Originally posted by #REM# View Post
      Παιδια καλησπερα!!Ειμαστε τετραμελης οικογενεια και ψαχνουμε για σπιτι με μια η' δυο κρεβατοκαμαρες στα προαστια της Στοκχολμης!Επειδη ξερουμε οτι πολυυυυ δυσκολο το θεμα του σπιτιου,αν καποιος γνωριζει η' ακουσει κατι ας μου στελει παρακαλω πολυ ενα μνμ!!!Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!Καλη σας νυχτα!
      Η μοναδικη σας ελπιδα ειναι καποιος Σερραιος της Στοκχολμης ή καποιος που τον ξερετε και θελει να σας βοηθησει.. που και παλι δυσκολο ειναι γιατι στη Σουηδια δεν συμφερει να εχεις ξενοικιαστο το σπιτι σου ουτε για ενα μηνα..

      Εισαι σιγουρη οτι θες να νοικιασεις το σπιτι που λες?.. γιατι αυτο θα κοστιζει πανω απο 600-700 Ευρω το μηνα.. Δεν συμφερει..

      Αμα θα πατε μονιμα τοτε καλυτερα να αγορασετε ενα.. Στη Σουηδια βασικα δεν νοικιαζονται τα σπιτια.. πουλιουνται.. και ενας Σουηδος που παει απο τη μια πολη στην αλλη δεν νοικιαζει σπιτι αλλα πουλαει αυτο που εχει και αγοραζει αλλο εκει που θα παει... Ετσι το χουν στη Σουηδια με τα σπιτια..

      Comment


        Originally posted by 00000 View Post
        Η μοναδικη σας ελπιδα ειναι καποιος Σερραιος της Στοκχολμης ή καποιος που τον ξερετε και θελει να σας βοηθησει.. που και παλι δυσκολο ειναι γιατι στη Σουηδια δεν συμφερει να εχεις ξενοικιαστο το σπιτι σου ουτε για ενα μηνα..

        Εισαι σιγουρη οτι θες να νοικιασεις το σπιτι που λες?.. γιατι αυτο θα κοστιζει πανω απο 600-700 Ευρω το μηνα.. Δεν συμφερει..

        Αμα θα πατε μονιμα τοτε καλυτερα να αγορασετε ενα.. Στη Σουηδια βασικα δεν νοικιαζονται τα σπιτια.. πουλιουνται.. και ενας Σουηδος που παει απο τη μια πολη στην αλλη δεν νοικιαζει σπιτι αλλα πουλαει αυτο που εχει και αγοραζει αλλο εκει που θα παει... Ετσι το χουν στη Σουηδια με τα σπιτια..
        Σευχαριστω 00000 για την απαντηση!Απ'οσα διαβασα κι απ'οτι καταλαβα ειναι πολυ δυσκολο να δωσουν οι τραπεζες δανειο και ειδικα σε μας που ειμαστε νεομεταναστες και πολυ φρεσκοι στην Σουηδια!!!!Για αρχη πρεπει σιγουρα να νοικιασουμε,δεν μας περασε καν απο το μυαλο να αγορασουμε!

        Comment


          Originally posted by #REM# View Post
          Σευχαριστω 00000 για την απαντηση!Απ'οσα διαβασα κι απ'οτι καταλαβα ειναι πολυ δυσκολο να δωσουν οι τραπεζες δανειο και ειδικα σε μας που ειμαστε νεομεταναστες και πολυ φρεσκοι στην Σουηδια!!!!Για αρχη πρεπει σιγουρα να νοικιασουμε,δεν μας περασε καν απο το μυαλο να αγορασουμε!
          Βασικα ειναι η μανα μου απο την περιοχη Σερρων και γνωρισα και μερικους Σερραιους στη Στοκχολμη μπας και με βοηθησουν οταν εψαχνα εγω σπιτι.. για αυτο στο λεω.. αλλα ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα.. περισσοτερες πιθανοτητες να βρεις κατι ειναι σε περιοδο διακοπων γιατι πολλοι κατεβαινουν Ελλαδα τοτε και νοικιαζουν τα σπιτια τους.. αλλα και παλι για ενα διαστημα..

          Εμεινα 6 μηνες στη Στοκχολμη και εψαχνα συνεχως για δωματιο να μεινω και μετα απο 4 μηνες τρεξιματος ειχα βρει ενα σπιτι σαν αυτο που θες απο ενα Ελληνα μεγαλογιατρο στο Älvsjö.. 600 Ευρω το μηνα χωρις το λογαριασμο ρευματος..
          Αν δεν εχετε δηλαδη καποιον επανω να σας βοηθησει καπως μην ξεκινατε καθολου να πατε.. Ακομα και αν παει καποιος επανω για να ψαξει και να κλεισει κατι στο ξεκαρφωτο θα χαλασει αρκετα χρηματα και θα ταλαιπωρηθει παρα πολυ..

          Comment


            Γεια σας!Κοιταζοντας τα σαιτ ευρεσεως σπιτιων,καποια ζητανε συνδρομη.Γνωριζετε αν ειναι αξιοπιστα και αποτελεσματικα;;;

            Comment


              Originally posted by #REM# View Post
              Γεια σας!Κοιταζοντας τα σαιτ ευρεσεως σπιτιων,καποια ζητανε συνδρομη.Γνωριζετε αν ειναι αξιοπιστα και αποτελεσματικα;;;
              Nai , to BOSTANDSDIREKT kai to ANDRAHAND apodeixtikan apotelesmatika gia mena,stis 2 fores poy anazitisa spiti.
              Ayto den simenei oti tha breis oposdipote.Apla aytoi poy vazoyn ta spitia toys pros enikiasi se ayta ta sait,einai sinithos pio sobara atoma.

              Comment


                Originally posted by jannis View Post
                Nai , to BOSTANDSDIREKT kai to ANDRAHAND apodeixtikan apotelesmatika gia mena,stis 2 fores poy anazitisa spiti.
                Ayto den simenei oti tha breis oposdipote.Apla aytoi poy vazoyn ta spitia toys pros enikiasi se ayta ta sait,einai sinithos pio sobara atoma.
                Γιαννη,σευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!!!

                Comment


                  Originally posted by #REM# View Post
                  Γεια σας!Κοιταζοντας τα σαιτ ευρεσεως σπιτιων,καποια ζητανε συνδρομη.Γνωριζετε αν ειναι αξιοπιστα και αποτελεσματικα;;;

                  Για σπιτια στην Stockholm κοιτα εδω για κανενα δυαρι !

                  Hyr lägenhet och bostadsrätt i Stockholm - Blocket Bostad

                  Θα βρεις σιγουρα σπιτι αμα ψαχνεις σοβαρα και συνεχεια !
                  Αμα βρεις κατι που σε ενδιαφερει (και δεν ξερεις σουηδικα)παρε τηλέφωνο και μιλα αγγλικα και πολυ ευγενικα !
                  Προσοχη μην δωσεις λεφτα σε κανεναν μονο με υποσχεσεις !
                  Χερι με χερι ,παιρνεις κλειδι δινεις λεφτα !
                  Φυσικα θα βρεις σπιτι μονο δευτερο χερι ,και οτι συμφωνείτε να ειναι και γραπτος ,στα αγγλικα ειναι ΟΚ !
                  π.χ. Προχειρο συμφωνητικο,ειναι πολυ σημαντικο !
                  Θελει πολλες ωρες στον υπολογιστη ,αλλα 100% θα βρεις σπιτι !
                  Τα γραφεια που αναφερεις ειναι καλα αλλα πρεπει να διαθετεις χρονο και χρημα !
                  Ανεβαίνετε επανω,μενεις καπου π.χ. φτηνο ξενοδοχειο,πανσιον,κ,λ,π. μαζι με το laptop για λιγες μερες και ψαχνεις συνεχεια το site που σου εδωσα.

                  ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ !!!
                  "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                  Comment


                    Originally posted by patrioten View Post

                    Για σπιτια στην Stockholm κοιτα εδω για κανενα δυαρι !

                    Hyr lägenhet och bostadsrätt i Stockholm - Blocket Bostad

                    Θα βρεις σιγουρα σπιτι αμα ψαχνεις σοβαρα και συνεχεια !
                    Αμα βρεις κατι που σε ενδιαφερει παρε τηλέφωνο και μιλα αγγλικα και πολυ ευγενικα !
                    Προσοχη μην δωσεις λεφτα σε κανεναν μονο με υποσχεσεις !
                    Χερι με χερι ,παιρνεις κλειδι δινεις λεφτα !
                    Φυσικα θα βρεις σπιτι μονο δευτερο χερι ,και οτι συμφωνείτε να ειναι και γραπτος ,στα αγγλικα ειναι ΟΚ !
                    π.χ. Προχειρο συμφωνητικο,ειναι πολυ σημαντικο !
                    Θελει πολλες ωρες στον υπολογιστη ,αλλα 100% θα βρεις σπιτι !
                    Τα γραφεια που αναφερεις ειναι καλα αλλα πρεπει να διαθετεις χρονο και χρημα !
                    Ανεβαίνετε επανω,μενεις καπου π.χ. φτηνο ξενοδοχειο,πανσιον,κ,λ,π. μαζι με το laptop για λιγες μερες και ψαχνεις συνεχεια το site που σου εδωσα.

                    ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ !!!
                    Νασαι καλα!!!Χιλια ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σου!!!!!Καλο απογευμα!

                    Comment


                      Παιδιά καλησπέρα! Θα ρθω Σουηδία από σεπτέμβρη για μεταπτυχιακό και έχω φρικάρει με το θέμα του σπιτιού! Φοιτητή τον φερνεις τον άλλο... που διάολο θα βρει τις 7658798 μέρες που χρειάζεται αναμονή? Δε θα έπρεπε να υπάρχει κάποια μέριμνα για τους φοιτητές?! Έχω πάθει σοκ! Τώρα παλεύω μπας και χτυπήσω κανα last minute στο sssb αλλά κι εκεί πανχλωμο το κόβω.

                      Anyway...plz αν έχει κανείς το οτιδήποτε υπ όψιν του, από σπίτι μέχρι συμβουλές κλπ ας βοηθήσει λίγο!!! Γενικά ενδιαφέρομαι για σπίτι κοντά στη μπλε γραμμή γιατι θα πρέπει να πηγαίνω kista...

                      Comment


                        Originally posted by ksenitemenos View Post
                        Παιδιά καλησπέρα! Θα ρθω Σουηδία από σεπτέμβρη για μεταπτυχιακό και έχω φρικάρει με το θέμα του σπιτιού! Φοιτητή τον φερνεις τον άλλο... που διάολο θα βρει τις 7658798 μέρες που χρειάζεται αναμονή? Δε θα έπρεπε να υπάρχει κάποια μέριμνα για τους φοιτητές?! Έχω πάθει σοκ! Τώρα παλεύω μπας και χτυπήσω κανα last minute στο sssb αλλά κι εκεί πανχλωμο το κόβω.

                        Anyway...plz αν έχει κανείς το οτιδήποτε υπ όψιν του, από σπίτι μέχρι συμβουλές κλπ ας βοηθήσει λίγο!!! Γενικά ενδιαφέρομαι για σπίτι κοντά στη μπλε γραμμή γιατι θα πρέπει να πηγαίνω kista...
                        Ποιο μαστερακι κανεις? Ειναι μακρυα η Kista απο τις περιοχες που συνηθως προσφερονται δωματια για ενοικιαση απο φοιτητες.. και για να βρεις κατι κοντα στο campus ειναι σα να κερδιζεις λαχείο γιατι ολοι οι φοιτητες αυτο ψαχνουν και συνηθως τα δωματια αυτα πανε απο στομα σε στομα μεταξυ φιλων..

                        Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να γραφτεις στο γρουπακι greek students in Stockholm στο facebook να βρεις και τα αλλα παιδακια που σπουδαζουν εκει να συνενοηθεις.. Υποψην οτι οι αγγελιες για δωματια κλειονονται σε λιγες ωρες και αυτοι που τα δινουν κανουν συχνα και τους Κινεζους γιατι περιμενουν να τους σκασεις περισσοτερα χρηματα απο αυτα που ζηταν στην αγγελια για να σε συμπαθησουν..

                        Με το sssb μην ταλαιπωριεσαι αδικα γιατι ειναι μουφα κατασταση και το εχουν τυπικα για να λενε οτι προσφερουν καποιο βοηθημα στους φοιτητες.. Τριχες δηλαδη..

                        Αυτο που κανουν ολοι στην αρχη ειναι να πιασουν κανα δωματιο για 1 μηνα για να εγκατασταθουν καπως και μετα ψαχνουν μανιωδως κατι για περισσοτερο διαστημα.. ψαξε το Lappis campus forum για αγγελίες εκτος και σου κρατησει καποιος απο πανω το δωματιο του..

                        Με λιγα λόγια κρατα δυναμεις γιατι θα ταλαιπωρηθεις παρα πολυ.. και φυσικα θα σκασεις πολυ χρημα..

                        Comment


                          Στο Information Systems Management στο DSV του πανεπιστημίου της Στοκχόλμης θα είμαι... Το πρόβλημά μου είναι όμως πως να κινηθώ! Τώρα έρχεται βομβαρδισμός ερωτήσεων! :P Μέχρι πότε να παλέψω μήπως βρω last-minute? Αν ανέβω πάνω, με πολύ τρέξιμο σε πόσο καιρό μπορώ να βρω κάτι πρόχειρο? Θέλω να πω, μην ανέβω από τώρα και σκάσω τόσα λεφτά σε εισιτήρια χωρίς λόγο... Και κατά πόσο έχει νόημα να ψάχνω από blocket κλπ μέσω νετ??? Και κάτι υπενοικιάσεις που λένε το δίνω για 3 μήνες πχ, το συμβόλαιο πρέπει να ναι ντε και καλά 3μηνο ή μπορείς να πεις εγώ θέλω πιο λίγο?? Επίσης για Κιστα σε ποιές περιοχές να κοιτάω?? Ας πούμε το Ηασσελμπι (καπως έτσι) ναι μεν είναι κοντά αλλά απ ότι βλέπω εξυπηρετείται μόνο με λεωφορείο και κάνεις εναν αιώνα να φτάσεις... Που προτείνεις να ψάχνω??

                          ps1: thnx 00000!!
                          ps2: μη νομιζετε ότι τέλειωσα με τις ερωτήσεις!!! :P

                          Comment


                            Originally posted by ksenitemenos View Post
                            Στο Information Systems Management στο DSV του πανεπιστημίου της Στοκχόλμης θα είμαι... Το πρόβλημά μου είναι όμως πως να κινηθώ! Τώρα έρχεται βομβαρδισμός ερωτήσεων! :P Μέχρι πότε να παλέψω μήπως βρω last-minute? Αν ανέβω πάνω, με πολύ τρέξιμο σε πόσο καιρό μπορώ να βρω κάτι πρόχειρο? Θέλω να πω, μην ανέβω από τώρα και σκάσω τόσα λεφτά σε εισιτήρια χωρίς λόγο... Και κατά πόσο έχει νόημα να ψάχνω από blocket κλπ μέσω νετ??? Και κάτι υπενοικιάσεις που λένε το δίνω για 3 μήνες πχ, το συμβόλαιο πρέπει να ναι ντε και καλά 3μηνο ή μπορείς να πεις εγώ θέλω πιο λίγο?? Επίσης για Κιστα σε ποιές περιοχές να κοιτάω?? Ας πούμε το Ηασσελμπι (καπως έτσι) ναι μεν είναι κοντά αλλά απ ότι βλέπω εξυπηρετείται μόνο με λεωφορείο και κάνεις εναν αιώνα να φτάσεις... Που προτείνεις να ψάχνω??

                            ps1: thnx 00000!!
                            ps2: μη νομιζετε ότι τέλειωσα με τις ερωτήσεις!!! :P
                            το last-minute ειναι τελειως ευκαιριακο και δεν πρεπει να βασιζεσαι σε αυτο.. δηλαδη αν καποιος κλεισει ενα δωματιο και για καποιο λογο το ακυρωσει διαφημιζεται μετα το δωματιο και το κλεινουν σε λιγοτερο απο minute.. ειναι δηλαδη καθαρη τυχη.. παρακολουθα το αλλα μην ελπιζεις κιολας..

                            Αν ανεβεις πανω χωρις να εχεις ήδη κλεισει κατι πρεπει να βρεις ενα φτηνο χοστελ (ολα παρεχουν ασυρματο ιντερνετ) και να προσπαθησεις να βρεις δωματιο για λιγες βδομαδες.. δηλαδη να εγκατασταθεις καπως για να αρχισεις το ψαξιμο.. Εννοειται οτι θα εισαι στο κόκκινο ολη αυτη τη περιοδο.. Μην βιαστεις να πας επανω πολυ νωριτερα απο τοτε που σου λεει το πανεπιστημιο γιατι δεν κερδίζεις τιποτε..

                            Στη Σουηδια εχουν φεμινισμο.. και ολοι προτιμανε να δινουν τα δωματια σε κοπελες.. Για να πουμε του στραβού το δίκιο και γω αμα ειχα ενα σπιτι και νοικιαζα 3-4 δωματια κοπελες θα προτιμουσα να εχω.. ετσι?.. Το ποτε θα βρεις κατι ειναι καθαρα θεμα τυχης.. εγω εμεινα 3 βδομαδες σε χοστελ μεχρι να βρω δωματιο για 1 μηνα και μετα να βρω αλλο για 4 μηνες.. Παιζει να βρεις κατι μαζι με ενα αλλο παιδι που θα ψαχνει και αυτος σαν εσενα.. Το καλυτερο ειναι να εχεις κλεισει κατι πριν πας..

                            Το blocket ξεχασε το.. Εδω τους μιλας στα αγγλικα και αμεσως σου λενε οτι το δωματιο κλειστηκε.. Μονο αμα μιλας καλα Σουηδικα.. αλλα και παλι δύσκολο να σε καλεσουν για συνεντευξη.. Το καλυτερο ειναι το lappis forum για να ξεκινησεις καπως..

                            Οι ενοικιασεις ειναι αυτες που λεμε πρωτο χερι, δηλαδη καποιος υπογραφει συμβολαιο και νοικιαζει ενα σπιτι ή δωματιο σε εστια.. και αυτες απο δευτερο χερι, δηλαδη ο ενοικιαστης νοικιαζει το δωματιο που νοικιασε σε αλλον.. Οι ενοικιασεις απο δευτερο χερι ειναι παρανομες.. δηλδη μπορει να σου παρει και τα λεφτα ο αλλος και να σου πει αντε γεια.. αλλα η μιση Στοκχολμη ετσι νοικιαζει και δεν προκεται να σου φερθει κανενας ετσι.. Αυτος που σου δινει λοιπον το δωματιο για 3 μηνες το δινει για 3 μηνες, ουτε λιγοτερο ουτε περισσοτερο..

                            Δεν εχεις καταλαβει ακομα που πας.. Ειναι λογικο να εχεις προτιμησεις στο που θες να μεινεις.. αλλα το πιο πιθανον ειναι να κλεισεις το πρωτο δωματιο που θα βρεις διαθεσιμο και μπορεις να το κλεισεις.. αμεσα.. μπορει και να προσφερεις και περισσοτερα χρηματα απο αυτα που σου ζητανε για να σε προτιμησει ο τυπος..

                            Οι συγκοινωνιες στη Στοκχολμη ειναι αριστες και τακτικες.. ολα σχετικα ειναι.. και γω επερνα μονο μετρο για να παω Χιστα αλλα εκανα 18 λεπτα να παω..

                            οτι ερωτησεις και κονε θελεις να κανεις πηγαινε στο γκρουπ greek students in stockholm.. εκει θα βρεις και τα αλλα παιδακια και θα νιωσεις καλυτερα..

                            Comment


                              Γεια χαρα

                              Υπαρχει διαθεσιμο διαμερισμα για ενοικιαση, για μικρο χρονικο διαστημα
                              Απο 27 ιουνιου μεχρι και 12 αυγουστου.
                              Αν ενδιαφερεται καποιος/α, ας επικοινωνησει μαζι μου... ifos99@gmail.com

                              Comment


                                Καλησπερα σας!Τελικα οσα γραφτηκαν και οσα διαβασα για το θεμα σπιτιου,ειναι αληθεια και το ζουμε τωρα κ μειςΗ κατασταση ειναι τραγικη βρε παιδια!!!!!!Στην κυριολεξια δεν μας εχει ξεφυγει ουτε μια αγγελεια στο blocket!!!!!!Ως τωρα νοικιαζονταν σπιτια μονο για 2 ως και 3 μηνες το πολυ(σπανια) και εδω και 3 μερες μειωθηκαν κ αυτες οι αγγελειες!ΕΛΕΟΣ!!!!Που και ναχαμε και τρελες απαιτησεις!!!Δεν απογοητευομαι γιατι ξερω τι εχουν τραβηξει τοσα ατομα,αλλα στεναχωριεμαι και αγχωνομαι γιατι και το να συντηρεις 2 σπιτια,2 νοικοκυρια,ενα στην Ελλαδα και ενα στην Στοκχολμη,ειναι τρομερα δυσβασταχτο οικονομικα!!!!Απο την αλλη σκεφτομαι οτι υπαρχουν χειροτερες περιπτωσεις,οποτε ναχουμε την υγεια μας,πολυ υπομονη κ αι επιμονη(οπως εγραψε και ενας πατριωτης εδω) και να ευχομαστε να πανε ολα καλα για οσους αγωνιζονταιΚαλο σας απογευμα!!!

                                Comment

                                Working...
                                X