Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΥΡΕΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Γιαννης_ View Post
    Χα χα. Μιλάς για τα δωμάτια με περισσότερα κρεβάτια. Εγώ έψαχνα για δωμάτιο με ένα κρεβάτι και κοινό μπάνιο.
    Πριν λίγο όμως είχα επισκέψεις από ένα γείτονα που κάνει μεταπτυχιακό Δανία και μου έλεγε ότι έμεινε στις αρχές για μια, δυο εβδομάδες σε ένα δωμάτιο με 7 κρεβάτια και δεν είχε προβλήματα.
    Μάλλον και εγώ θα προσανατολιστω εκεί. "Η σκεψη μου για μονο δωμάτιό ήταν μόνο για θέμα ασφάλειας πραγμάτων βασικά και τίποτε αλλο"
    Μέσα σε 2 εβδομάδες το πολύ ξεκινώ. Έχω τελειώσει όλες τις εδώ διαδικασίες και βασικά το μόνο που με κρατά είναι ο "φόβος" για το τι θα συναντήσω στην εύρεση εργασίας.
    Όλα τα άλλα (εκτός του οικονομικού) δεν με απασχολούν. Έχω ξανατραβήξει ταλαιπωρίες στην ζωή μου εξωτερικό που ξανα ημουν. Βέβαια άλλο σπουδές και άλλο οι σημερινές συνθήκες. Έχουν περάσει και αρκετά χρόνια και καλοσυνήθισα στην Ελλάδα με τα πάντα έτοιμα.
    Για εύρεση εργασίας έχεις κάποιο πλάνο? Τι σκέφτεσαι να κάνεις? Έκανες σουηδικά Ελλάδα ή θα κάνεις εδώ?

    Comment


      Οι νόμοι προστατεύουν τους πελάτες απόλυτα.

      Originally posted by Γιαννης_ View Post
      Χα χα. Μιλάς για τα δωμάτια με περισσότερα κρεβάτια. Εγώ έψαχνα για δωμάτιο με ένα κρεβάτι και κοινό μπάνιο.
      Πριν λίγο όμως είχα επισκέψεις από ένα γείτονα που κάνει μεταπτυχιακό Δανία και μου έλεγε ότι έμεινε στις αρχές για μια, δυο εβδομάδες σε ένα δωμάτιο με 7 κρεβάτια και δεν είχε προβλήματα.
      Μάλλον και εγώ θα προσανατολιστω εκεί. "Η σκεψη μου για μονο δωμάτιό ήταν μόνο για θέμα ασφάλειας πραγμάτων βασικά και τίποτε αλλο"
      Μέσα σε 2 εβδομάδες το πολύ ξεκινώ. Έχω τελειώσει όλες τις εδώ διαδικασίες και βασικά το μόνο που με κρατά είναι ο "φόβος" για το τι θα συναντήσω στην εύρεση εργασίας.
      Όλα τα άλλα (εκτός του οικονομικού) δεν με απασχολούν. Έχω ξανατραβήξει ταλαιπωρίες στην ζωή μου εξωτερικό που ξανα ημουν. Βέβαια άλλο σπουδές και άλλο οι σημερινές συνθήκες. Έχουν περάσει και αρκετά χρόνια και καλοσυνήθισα στην Ελλάδα με τα πάντα έτοιμα.
      Hej igen !
      Γιάννη να φοβάσαι στην Ελλάδα, εδώ Σουηδία δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.
      Αυτή σου η κίνηση δεν είναι ταλαιπωρία, είναι ένα μεγάλο και σωστό βήμα για ένα καλύτερο μέλλον.
      Εδώ στην Σουηδία δουλειά και σπουδές είναι μονίμως μαζί, και ο καθένας παίρνει ότι του αξίζει, με βάση τις γνώσεις, τις ικανότητες, την τύχη, την προσωπικότητα, τον χαρακτήρα, την επιμονή, και την υπομονή.
      Αν έχεις τέτοιες προδιαγραφές δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς.
      Επίσης η οικογενειακή σου κατάσταση παίζει σημαντικό ρόλο αλλιώς είναι η μετανάστευση με οικογένεια και παιδιά είναι πολύ πιο δύσκολο, και αλλιώς είναι να είσαι μόνος σου είναι πιο εύκολο, γιατί έχεις χρόνο, και αφοσιώνεται καλύτερα στον στόχο σου.

      Οι νόμοι προστατεύουν τους πελάτες απόλυτα.
      Καλύτερα κάνε κράτηση γιατί βλέπω μεγάλη κίνηση.


      https://www.hotelspecials.se/boka/st...package=272748

      WI FI Gratis !ACCO Hostel i Stockholm - Boka de b
      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

      Comment


        Ευχαριστώ patrioten. Μακάρι να πάνε όλα καλά. Δεν σας κρύβω οτι ανησυχώ πολύ.
        (Τι εννοείς όταν λες ότι ο καθένας παίρνει οτι του αξίζει με βάση την οικογενειακή του κατάσταση;

        Swethess, Το μόνο πλάνο που έχω κάνει στο μυαλό μου είναι να βρω μια οποιαδήποτε δουλειά για να πάρω το νούμερο ωστε ύστερα να αφοσιωθώ στην εύρεση εργασίας στο αντικείμενο σπουδών μου.
        Είναι τόσες πολλές οι πληροφορίες που βρίσκω στο Ίντερνετ ( και πολλές αντιφατικές) που θα τρελαθώ αν συνεχίσω να ψάχνω για την κατάλληλη πόλη, την κατάλληλη περιοχή η τις κατάλληλες κινήσεις.
        Σουηδικά εκτός από το να "κατεβάζω" διάφορα μαθήματα και προγραμματα εκμαθησης απο το Ίντερνετ, δεν έχω κάνει κάποια μαθήματα.
        Έχοντας διαβάσει το άρθρο του Patrioten: "Η προσαρμογή και η ψυχολογία του νέου μετανάστη στην Σουηδία" ίσως να περνάω ήδη την περίοδο της αποδιοργανωσης και να αρνούμαι το γεγονός οτι σύντομα θα φύγω.
        Ελπίζω να μην "φάω κατραπακιές" Σουηδία και η παραμονή μου να είναι όσο το δυνατόν πιο ομαλή.
        Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
        Γιάννης.

        Comment


          Originally posted by Γιαννης_ View Post
          Ευχαριστώ patrioten. Μακάρι να πάνε όλα καλά. Δεν σας κρύβω οτι ανησυχώ πολύ.
          (Τι εννοείς όταν λες ότι ο καθένας παίρνει οτι του αξίζει με βάση την οικογενειακή του κατάσταση;

          Swethess, Το μόνο πλάνο που έχω κάνει στο μυαλό μου είναι να βρω μια οποιαδήποτε δουλειά για να πάρω το νούμερο ωστε ύστερα να αφοσιωθώ στην εύρεση εργασίας στο αντικείμενο σπουδών μου.
          Είναι τόσες πολλές οι πληροφορίες που βρίσκω στο Ίντερνετ ( και πολλές αντιφατικές) που θα τρελαθώ αν συνεχίσω να ψάχνω για την κατάλληλη πόλη, την κατάλληλη περιοχή η τις κατάλληλες κινήσεις.
          Σουηδικά εκτός από το να "κατεβάζω" διάφορα μαθήματα και προγραμματα εκμαθησης απο το Ίντερνετ, δεν έχω κάνει κάποια μαθήματα.
          Έχοντας διαβάσει το άρθρο του Patrioten: "Η προσαρμογή και η ψυχολογία του νέου μετανάστη στην Σουηδία" ίσως να περνάω ήδη την περίοδο της αποδιοργανωσης και να αρνούμαι το γεγονός οτι σύντομα θα φύγω.
          Ελπίζω να μην "φάω κατραπακιές" Σουηδία και η παραμονή μου να είναι όσο το δυνατόν πιο ομαλή.
          Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
          Γιάννης.
          Γιάννη εννοώ ότι, αλλιώς είναι η μετανάστευση με οικογένεια και παιδιά είναι πολύ πιο δύσκολο και αλλιώς είναι να είσαι μόνος σου, είναι πιο εύκολα γιατί αφοσιώνεται καλύτερα στον στόχο σου.
          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

          Comment


            Originally posted by Γιαννης_ View Post
            Ελπίζω να μην "φάω κατραπακιές" Σουηδία και η παραμονή μου να είναι όσο το δυνατόν πιο ομαλή.
            Καλησπέρα Γιάννη.

            Η μετανάστευση δυστυχώς είναι πολύ άσχημο πράγμα κ ειδικά όταν γίνεται από ανάγκη κ όχι από επιλογή όπως έχουν κάνει ορισμένοι.
            Αν είσαι πολύ καλά προετοιμασμένος κ αποφασισμένος για όλα πιστεύω 100 % πως θα τα καταφέρεις.

            Σου εύχομαι πάνω από όλα υγεία να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σου...!!!


            Κ
            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

            Comment


              Ευχαριστώ Patrioten και εσένα jimathens για τις ευχές σου. Μου χρειάζονται γιατί όπως είπες είμαι σε μονόδρομο πλέον.
              Θα έχω σύντομα εντυπώσεις από πρώτο χέρι και θα δούμε πως θα πάει.

              Comment


                Καλησπέρα!
                Ενοικιάζεται επιπλωμένο 2άρι στην Στοκχόλμη, περιοχή Vasastan-Sankt Eriksplan δίπλα στο μετρό (πράσινη γραμμή) από 20 Ιουλίου μεχρι τέλη Σεπτεμβρίου-αρχές Οκτωβρίου. Όποιος ενδιαφέρεται ας πάρει τηλ στο 0736502161.

                Comment


                  Για όσους ψάχνουν σπίτι για ενοικίαση στην Σουηδία Sök alla lediga lägenheter och bostäder att hyra - Kvalster.se
                  Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                  Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                  Comment


                    Ενοικίαση σπιτιού δεύτερο χέρι ? ΠΡΟΣΟΧΗ κυκλοφορούν απατεώνες ! Συμβουλές απο την Αστυνομία για να μην σας εξαπατήσουν ! ( χρησιμοποιείστε το google translate για μετάφραση ) Hyra i andra hand? S
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      Καλησπέρα σε όλους.
                      Γνωρίζετε κάποια καλή ιστοσελίδα για να ψάξω για Hostel στην Στοκχόλμη, η είναι λίγο πολύ τα ίδια όλα; Ψαχνό σε αγγλόφωνα και έλεγα μήπως δεν είναι ενημερωμένα όπως αντίστοιχά σουηδικό.
                      Επιπλέον φτάνω αργά το απόγευμα 19:50 και είδα ότι ορισμένα hostel δεν έχουν όλη την μέρα διαθέσιμη ρεσεψιόν.
                      Ευχαριστώ.

                      Comment


                        Originally posted by Γιαννης_ View Post
                        Καλησπέρα σε όλους.
                        Γνωρίζετε κάποια καλή ιστοσελίδα για να ψάξω για Hostel στην Στοκχόλμη, η είναι λίγο πολύ τα ίδια όλα; Ψαχνό σε αγγλόφωνα και έλεγα μήπως δεν είναι ενημερωμένα όπως αντίστοιχά σουηδικό.
                        Επιπλέον φτάνω αργά το απόγευμα 19:50 και είδα ότι ορισμένα hostel δεν έχουν όλη την μέρα διαθέσιμη ρεσεψιόν.
                        Ευχαριστώ.

                        Προσωρινή διαμονή σε ξενώνες, πανδοχεία και ξενοδοχεία στη Σουηδία.


                        HotelSpecials.se - Hotell, weekend och weekendpaket till b

                        Φτηνά δωμάτια στη Στοκχόλμη !
                        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                        Comment


                          Καλησπέρα,από τον Αύγουστο θα ξεκινήσω να σπουδάζω στο πανεπιστήμιο του Γκέτεμποργκ.Αντιμετωπίζω όμως πρόβλημα διότι ενώ έχω υπογράψει συμβόλαιο με έναν ιδιώτη απ' τον Ιούνιο κιόλας,πριν από λίγες μέρες διαπίστωσα πως μάλλον είμαι στον αέρα.Επειδή ανεβαίνω στις 15/08 ο χρόνος με πιέζει και οι προσπάθειές μου είναι άκαρπες.Δε θέλω να αναγκαστώ να τα παρατήσω και να γυρίσω πίσω.Το πανεπιστήμιο δεν βοηθάει,οι εστίες έχουν τεράστιες ουρές και από αγγελίες δεν έχω απάντηση.Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει για να απευθυνθώ κάπου ή (όσοι μένουν στην πόλη)γνωρίζει κάποιος κάποιο σπίτι-δωματιο προς ενοικίαση;

                          Comment


                            Originally posted by Dum spiro spero View Post
                            Καλησπέρα,από τον Αύγουστο θα ξεκινήσω να σπουδάζω στο πανεπιστήμιο του Γκέτεμποργκ.Αντιμετωπίζω όμως πρόβλημα διότι ενώ έχω υπογράψει συμβόλαιο με έναν ιδιώτη απ' τον Ιούνιο κιόλας,πριν από λίγες μέρες διαπίστωσα πως μάλλον είμαι στον αέρα.Επειδή ανεβαίνω στις 15/08 ο χρόνος με πιέζει και οι προσπάθειές μου είναι άκαρπες.Δε θέλω να αναγκαστώ να τα παρατήσω και να γυρίσω πίσω.Το πανεπιστήμιο δεν βοηθάει,οι εστίες έχουν τεράστιες ουρές και από αγγελίες δεν έχω απάντηση.Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει για να απευθυνθώ κάπου ή (όσοι μένουν στην πόλη)γνωρίζει κάποιος κάποιο σπίτι-δωματιο προς ενοικίαση;
                            Blocket.se/Bostad/Uthyres/Goteborg

                            Bostäder att hyra i Göteborgs stad - Blocket Bostad
                            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                            Comment


                              Σ'ευχαριστώ πολύ Patrioten!Ελπίζω να βρεθεί κάτι

                              Comment


                                Originally posted by Dum spiro spero View Post
                                Σ'ευχαριστώ πολύ Patrioten!Ελπίζω να βρεθεί κάτι
                                Ρίξε μια ματιά και εδώ.
                                Θέλει πάρα πολύ ψάξιμο, καλή τύχη !

                                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                                Comment

                                Working...
                                X