Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΥΡΕΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Saetron απο Blocket.se ψάχνεις ?

    Comment


      #32
      Originally posted by saetron View Post
      σκηνικο μολις τωρα..
      παιρνω τηλ για ενα σπιτι..
      το σηκωνει μια και μου δινει τον αντρα της για να μιλησω γιατι δν ηξερε αγγλικα..
      και ο αντρας της με ρωταει απο που ειμαι..
      και οταν του ειπα οτι ειμαι απο ελλαδα αρχισε να με κοροιδευει!!!!!!!
      pengarna är slut ελεγε και ξαναλεγε...
      μου λεγε you drink ouzo and eat kalamari and now you dont have money
      το τι καντιλι του κατεβασα....ελληνικα εννοειται γιατι μου ειπε ενα καταλαβαινεις σε σπαστα ελληνικα και καταλαβα πως μαλλον εχει παρε δωσε με ελλαδα..
      εεε ρε που φτασαμε να μας κοροιδευει ολος ο κοσμος...
      Απαραδεκτη συμπεριφορα..αλλα τι να πεις,τετοιοι ανθρωποι υπαρχουν παντου.
      Μη σε επηρεαζουν και μη χαλας τη διαθεση σου.Ευχομαι ξανα γρηγορα να τακτοποιηθεις και να πανε ολα καλα!Που θα πανε

      Comment


        #33
        Visining

        Visining είναι το να πας να δεις σπίτι από πρώτο χέρι. Αυτό δηλαδή που έκανα σήμερα. Η διαδικασία είναι πολύ απλή αλλά και συγχρόνως δύσκολη. Στην κεντρική είσοδο της πολυκατοικίας ήταν μια κοπέλα υπάλληλος της εταιρείας που νοίκιαζε το διαμέρισμα. Μας έβαλε πριν ξεκινήσουμε να το δούμε να γράψουμε το όνομα μας σε ένα τετράδιο, μάλλον για να ξέρει αυτή ποιοι το είδαν το σπίτι. Μετά ανεβήκαμε σχεδόν όλοι μαζί οι ενδιαφερόμενοι στον 5ο όροφο και είχαμε 15 λεπτά να δούμε το σπίτι. Παρά το ότι θα πήγαινε για ανακαίνιση το σπίτι ήταν σε καλή κατάσταση (σε γενικές γραμμές). Το μεγάλο κακό ήταν ότι είμαστε πολλά άτομα και ο υπάλληλος που μας έδειχνε το σπίτι δεν μπορούσε να πάρει ανάσα από τις ερωτήσεις. Ο κάθε ένας έχει τις δικές του και για να πάρεις σειρά λίγο δύσκολο. Πριν τελειώσουν και φύγουν εγώ είχα είδη κατέβει στη είσοδο και έπιασα κουβέντα με την υπάλληλο που ήταν εξίσου καταρτισμένη και ενημερωμένη για τα συγκεκριμένα σπίτια. Την ρώτησα αν αυτό το συγκεκριμένο σπίτι θα πάρει παράταση. Γιατί στην αγγελία αναφέρεται γενικά ότι αν υπάρχει παράταση μετά το τρίμηνο αυτή θα είναι μήνα-μήνα. Η απάντηση της ήταν αρνητική γιατί αυτό και άλλα 22 διαμερίσματα από όσο μου είπε στην περιοχή είναι ήδη προγραμματισμένα να ξεκινήσουν ανακαίνιση εδώ και δυο χρόνια.

        Συμπέρασμα: Αν πάτε σε τέτοια σπίτια θα έχετε από νωρίς πρώτο χέρι σπίτι αλλά θα κάνετε μετακομίσεις συνέχεια. Άσε που δεν είναι και επιπλωμένα. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να αγοράσεις τουλάχιστον τα απαραίτητα έπιπλα και αν κάποια στιγμή δεν μπορέσεις να βρεις τέτοιο σπίτι θα πρέπει να βρεις έναν χώρο για να τα αποθηκεύσεις.


        Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

        Comment


          #34
          οχι παιδια δεν ηταν σουηδος ουτε ελληνας... γιατι και τις δυο γλωσσες τις μιλουσε σπαστα...
          καλα για το σπιτι δεν ανησυχω τοσο..αργα η γρηγορα θα βρεθει κατι..
          για δουλεια να δουμε τι θα κανουμε...

          Comment


            #35
            Originally posted by skonto View Post
            Saetron απο Blocket.se ψάχνεις ?
            ναι αν δεν βρεθει κατι μεχρι τελος βδομαδας θα κοιταξω σε κανενα απο τα σαιτ που θελουν συνδρομη.

            Comment


              #36
              Originally posted by saetron View Post
              οχι παιδια δεν ηταν σουηδος ουτε ελληνας... γιατι και τις δυο γλωσσες τις μιλουσε σπαστα...
              καλα για το σπιτι δεν ανησυχω τοσο..αργα η γρηγορα θα βρεθει κατι..
              για δουλεια να δουμε τι θα κανουμε...
              Ειμουν σιγουρος για αυτο......

              Comment


                #37
                Originally posted by saetron View Post
                ναι αν δεν βρεθει κατι μεχρι τελος βδομαδας θα κοιταξω σε κανενα απο τα σαιτ που θελουν συνδρομη.
                Αν θελεις να με ακουσεις....Οχι! μη το κανεις,εγω γραφτηκα σε δυο,χρεωθηκα με 1500 :-,βρηκα 5 αγγελιες κραχτη και...αυτο ηταν ολο..... μουφα,η υποθεση.
                Αν οπωσδηποτε επιμενεις,να σου δωσω τα links

                Comment


                  #38
                  ειχα κοιταξει το bostaddirekt που το παινεψανε πολλοι..
                  αλλα μου βγαζε μονο 5 αγγελιες..και ειπα τι παιζει??
                  να σαι καλα που μου το πες..

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by saetron View Post
                    ειχα κοιταξει το bostaddirekt που το παινεψανε πολλοι..
                    αλλα μου βγαζε μονο 5 αγγελιες..και ειπα τι παιζει??
                    να σαι καλα που μου το πες..
                    Καλησπερα
                    Το bostad direkt εχουν και γραφειο στην στοκχολμη . μηπως να πας απο κοντα στο γραφειο τους να τους μιλησεις , μηπως σε εξυπηρετησουν καλυτερα ? Εγω παντως μονο απο το blocket εκανα δουλεια. Το μονο ασχημο ειναι οτι ενω στελνεις ενα σωρο μαιλ λιγοι θα σου απαντησουν . Το καλυτερο ειναι να στελνεις μαιλ και να παιρνεις αμεσως τηλεφωνο αν εχει. Μην απογοητευεσαι , ειναι δυσκολη πολυ η υποθεση σπιτι. Θελει επιμονη καθημερινα.
                    Οσο για τους σουηδους ολοι εχουν επισκεφτει την ελλαδα και κανεις δεν μας κοροιδευει . Αυτοι που ισως κοροιδεψουν δεν ειναι σουηδοι. Οι σουηδοι μας αγαπανε .
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      #40
                      και γω νομιζω πως το μπλοκετ ειναι μονοδρομος..γτ βγαινουν καθημερινα αγγελιες..και καποιος θα απαντησει οπως τοσοι αλλοι πιο πριν..
                      και γω μεχρι στιγμης απο σουηδο δν εχω νοιωσει κατι ρατσιστικο...αλλα οπως ειπα και αλλου παντου θα βρεις Μ******

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by georgeman View Post
                        Visining είναι το να πας να δεις σπίτι από πρώτο χέρι. Αυτό δηλαδή που έκανα σήμερα. Η διαδικασία είναι πολύ απλή αλλά και συγχρόνως δύσκολη. Στην κεντρική είσοδο της πολυκατοικίας ήταν μια κοπέλα υπάλληλος της εταιρείας που νοίκιαζε το διαμέρισμα. Μας έβαλε πριν ξεκινήσουμε να το δούμε να γράψουμε το όνομα μας σε ένα τετράδιο, μάλλον για να ξέρει αυτή ποιοι το είδαν το σπίτι. Μετά ανεβήκαμε σχεδόν όλοι μαζί οι ενδιαφερόμενοι στον 5ο όροφο και είχαμε 15 λεπτά να δούμε το σπίτι. Παρά το ότι θα πήγαινε για ανακαίνιση το σπίτι ήταν σε καλή κατάσταση (σε γενικές γραμμές). Το μεγάλο κακό ήταν ότι είμαστε πολλά άτομα και ο υπάλληλος που μας έδειχνε το σπίτι δεν μπορούσε να πάρει ανάσα από τις ερωτήσεις. Ο κάθε ένας έχει τις δικές του και για να πάρεις σειρά λίγο δύσκολο. Πριν τελειώσουν και φύγουν εγώ είχα είδη κατέβει στη είσοδο και έπιασα κουβέντα με την υπάλληλο που ήταν εξίσου καταρτισμένη και ενημερωμένη για τα συγκεκριμένα σπίτια. Την ρώτησα αν αυτό το συγκεκριμένο σπίτι θα πάρει παράταση. Γιατί στην αγγελία αναφέρεται γενικά ότι αν υπάρχει παράταση μετά το τρίμηνο αυτή θα είναι μήνα-μήνα. Η απάντηση της ήταν αρνητική γιατί αυτό και άλλα 22 διαμερίσματα από όσο μου είπε στην περιοχή είναι ήδη προγραμματισμένα να ξεκινήσουν ανακαίνιση εδώ και δυο χρόνια.

                        Συμπέρασμα: Αν πάτε σε τέτοια σπίτια θα έχετε από νωρίς πρώτο χέρι σπίτι αλλά θα κάνετε μετακομίσεις συνέχεια. Άσε που δεν είναι και επιπλωμένα. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να αγοράσεις τουλάχιστον τα απαραίτητα έπιπλα και αν κάποια στιγμή δεν μπορέσεις να βρεις τέτοιο σπίτι θα πρέπει να βρεις έναν χώρο για να τα αποθηκεύσεις.


                        Συγνώμη αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα εντελώς την διαδικασία. Πάνε ας πούμε 15 άτομα και βλέπουν ταυτόχρονα ένα σπίτι που θα ανακαινιστεί σύντομα. Ωραία μέχρι εδώ. Εκείνο που δεν κατάλαβα είναι ποιος έχει τελικά προτεραιότητα σε περίπτωση που απαντήσουν θετικά 2-3 ας πούμε. Τι γίνεται σ' αυτή την περίπτωση; Ποιος το νοικιάζει τελικά;

                        Comment


                          #42
                          ενοικιαση σπιτιου στην σουηδια

                          Στην σουηδια παιζει πολυ σημαντικο ρολο και τηρειται αυστηρα θα μπορουσα να πω η σειρα προτεραιοτητας οχι μονο στην ενοικιαση σπιτιου αλλα σχεδον παντου. Γιαυτο και γραφεσαι για να νοικιασεις ενα σπιτι και περιμενεις να ερθει η σειρα σου.
                          Τωρα για την ενοικιαση σπιτιου πρωτο χερι εκτος του οτι περιμενεις την σειρα σου , παιζει ρολο το εισοδημα που εχεις, και πρεπει να μην εχεις πιστωτικο ιστορικο .
                          Οσον αφορα τα συγκεκριμενα σπιτια που γραφει ο georgeman , θεωρω οτι δεν αξιζει τον κοπο να νοικιασεις ενα διαμερισμα για λιγους μηνες γιατι μετα θα το ανακαινισουν . αυτο σημαινει οτι ειναι παλιο, αλλα και επισης νομιζω οτι πρεπει καποιος να προσπαθει να βρει σπιτι με δυνατοτητα ενοικιασης οσο γινεται περισσοτερο. Βεβαια το ξερω ειναι δυσκολο αλλα πρεπει να επιμενει κανεις σε αυτο . Ειναι πολυ δυσκολο να νοικιαζεις σπιτι μονο για 3 μηνες και μετα παλι τα ιδια .
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            #43
                            ειδα ενα φυλαδιο που λεει ποσο καιρο χρειαζεται να περιμενεις στην σειρα για σπιτι στην σουηδια...
                            στο κεντρο της στοκχολμης ξεπερνα τα 20 χρονια...

                            Comment


                              #44
                              Ενοικιαση σπιτιου στην στοκχολμη

                              Και λιγα ειναι τα 20 χρονια για το κεντρο της στοκχολμης. Μπορει να περιμενεις και 30 χρονια . Γιαυτο και πολλοι γραφουν στην σειρα τα παιδια τους απο σχεδον μωρα. Αυτο ομως ισχυει μονο για το κεντρο της στοκχολμης . Δεν ισχυει για τις γυρω περιοχες που απεχουν μολις λιγα χιλιομετρα απο το κεντρο και που φυσικα ειναι πανεμορφες περιοχες. Οπως πχ Sollentuna , Järfälla , Upplands Väsby , Solna , Kista , Sundbyberg , Spånga , Upplands Bro , ...και πολλοι ακομη δημοι που δεν χρειαζεται να περιμενεις τοσα χρονια για σπιτι πρωτο χερι.
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment


                                #45
                                Ευανθια εσυ σε πιο δημο ζεις και πως μπορεσες απο πρωτο χερι να νοικιασεις?Μηπως θα ηταν καλυτερα να αγοραζαμε σπιτι?

                                Comment

                                Working...
                                X