Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΥΡΕΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα από Ελλάδα. Έρχομαι Στοκχόλμη τον Φεβρουάριο 2014 με το πρόγραμμα Erasmus. Για πρακτική σε νηπιαγωγείο. Βλέπω και διαβάζω πόσο δύσκολο είναι να βρεις σπίτι. Είμαι μόνη μου και ψάχνω συγκάτοικο κοπέλα. Όποιος θέλει περιμένω βοήθεια στο katerina_xab@hotmail.com. Το νηπιαγωγείο βρίσκεται στην Sodermalm. Περιμένω

    Comment


      Αν το νηπιαγωγειο που θα εισαι ειναι στο Södermalm εισαι τυχερη και ατυχη συναμα,τυχερη γιατι ειναι πολυ καλη περιοχη και ατυχη γιατι ειναι η ακριβοτερη περιοχη της Στοκχολμης για να βρεις σπιτι!
      Μην απελπιζεσαι ομως,υπαρχουν λυσεις.Και πιο προσιτη,το να βρεις δωματιο σε σπιτι,κατα μεσο ορο παιζουν,πολυ χοντρικα,στις 4000 κορωνες.Ακριβα μεν,υπαρχουν δε.
      Για να συγκρινεις,κεντρο Στοκχολμη με τα νεα δεδομενα και την απελευθερωση των ενοικιων,ενα δυαρι μπορει να χτυπησει και 10000 κορωνες τον μηνα(8 κορωνες=1 ευρω,τρεχουσα τιμη).Πολλα λεφτα οπως καταλαβες!

      Comment


        Ευχαριστώ για την απάντηση vstrommer71. Σε ποιες περιοχές να κοιτάω? έχω μπερδευτεί. Να βρω ένα οικονομικό δωμάτιο αλλά να μην θέλω και 2 ώρες να φτάσω στο νηπιαγωγείο. Ξεκινούν στις 7 το πρωί. Άσε που δεν ξέρω και τι γίνεται με συγκοινωνία και για Södermalm. Βοήθεια. Ψάχνω και για συγκάτοικο κοπέλα, αν θέλει κάποια. Ευχαριστώ και πάλι. Καλό βράδυ από τη ζεστή Ελλάδα και συγκεκριμένα από Καβάλα.

        Comment


          Ευκολακι,ανοιξε εναν χαρτη της Στοκχολμης και δες ποσο κεντρικα ειναι το Södermalm.Τωρα για ποια περιοχη,προς τα νοτια της Στοκχολμης,εκει που μενουνε δηλαδη και οι περισσοτεροι μεταναστες,παιζουνε τα πιο οικονομικα τηρουμενων των αναλογιων ενοικια

          Comment


            Επισης φιλη Ελληνιδα διαθετει προς ενοικιαση δυαρι,εως τελος καλοκαιριου,και ενα ακομη δωματιο στο διαμερισμα της,αυτο μπορει να δοθει για μεγαλυτερο χρονικο διαστημα.Ειναι στο Flemmingsberg,αν κανεις ενδιαφερεται σας δινω τηλεφωνο της ιδιοκτητριας για τα υπολοιπα

            Comment


              Καλημέρα από Ελλάδα. vstrommer71 χρειάζομαι λίγο ακόμα βοήθεια. Χάρτη της Στοκχόλμης άνοιξα αλλά μπερδεύτηκα με τις αποστάσεις. Οι περιοχές Nacka, Tyreso, Solna είναι κοντά στη Södermalm ή λάθος κοιτάω. Γράψε σε παρακαλώ ποιες περιοχές έίναι νότια της Στοκχόλμης που μένουνε και έλληνες και εξυπηρετούνται με συγκοινωνία. Ευχαριστώ

              Comment


                Oι περισσοτεροι Ελληνες ειναι ακομα πιο Νοτια/Νοτιοδυτικα,Huddinge,Fittja,Vårberg ειτε προς τα πανω,Rinkeby και πιο περα.Οι συγκοινωνιες μην σε απασχολουν,ειναι ακριβες,αλλα συχνοτατες.Εγω απο Nacka που ειμαι τωρα και δουλευω Fittja κανω 45 λεπτα να παω.Εννοειται οτι αν μενεις περιφερειακα αλλα κοντα στο κεντρο,πχ Solna εισαι βαρια 20 λεπτα απο Södermalm.Να σε απασχολει να βρεις πρωτα στεγη,ας ειναι και μακρια.Ουτως η αλλως τα μεταφορικα μεσα και το περπατημα θα ειναι σε ημερησια διαταξη

                Comment


                  Originally posted by katrinxab View Post
                  Καλημέρα από Ελλάδα. vstrommer71 χρειάζομαι λίγο ακόμα βοήθεια. Χάρτη της Στοκχόλμης άνοιξα αλλά μπερδεύτηκα με τις αποστάσεις. Οι περιοχές Nacka, Tyreso, Solna είναι κοντά στη Södermalm ή λάθος κοιτάω. Γράψε σε παρακαλώ ποιες περιοχές έίναι νότια της Στοκχόλμης που μένουνε και έλληνες και εξυπηρετούνται με συγκοινωνία. Ευχαριστώ

                  Η περιοχή Södermalm είναι στό κέντρο της Stockholm,(βλέπε χάρτη).
                  Εκεί είναι σίγουρο, οτι δεν υπάρχουν σπίτια, μα και να υπάρχουν τα νοικιάζουν πανάκριβα !
                  Södermalm , Nacka centrum ειναι περίπου 4 χιλιόμετρα καί είναι επίσης στό κέντρο. Södermalm , Solna centrum είναι περίπου 9 χιλιόμετρα εκεί μένουν πολλοί Ελληνες,καί εκεί γιά σπίτι δύσκολο ,
                  Södermalm , Tyresö centrum είναι περίπου 17 χιλιόμετρα καί είναι νότια της Stockholm ,θεωρείται ακριβή περιοχή,εκεί σπάνια θα βρείς Ελληνες !
                  Πολλοί Ελληνες μένουν ,Rinkeby , Spånga , Tensta , Kista , Risnne , Sundbyberg , (βλέπε χάρτη) !
                  Η συγκοινωνία σέ όλη την πόλη είναι συχνότατη καί στήν ώρα της,παντού υπάρχουν στάσεις !Νότιες περιοχές επίσης είναι Huddinge , Farsta , Jordbro , Tumba , Södertälje , καί πολλές άλλες (βλέπε χάρτη ).

                  Kartor, vägbeskrivningar, flygfoton, sjökort & mycket mer på eniro.se ! Επίσης γιά συγκοινωνίες βλέπε εδώ , http://sl.se/ ! Καλή τύχη !
                  "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                  Comment


                    Υπαρχουν ανθρωποι , συνηθως σουηδοι και πιο σπανια ελληνες, που νοικιαζουν στο κεντρο της Στοκχολμης ενα δωματιο μεσα στο σπιτι τους... να εισαι βεβαια αρκετα προσεκτικη στην επιλογη σου...

                    Μπορεις , αφου ερθεις εδω, να κυνηγησεις κατι τετοιο με αρκετες γνωριμιες ή ακομα και βοηθεια απο τα ατομα με τα οποια εργαζεσαι μαζι...

                    Το κοστος ενος δωματιου στο κεντρο μπορει να φτανει και 5000 κορωνες , ισως και περισσοτερο, το θεμα ειναι εαν εισαι διατεθειμενη να δωσεις ενα τετοιο ποσο... σε μια περιοχη εκτος κεντρου ενα μικρο διαμερισμα-στουντιο μπορει να κοστιζει τοσο....

                    Comment


                      Σας ευχαριστώ πολύ. Πραγματικά μπράβο σας και για το κουράγιο που μας δίνεται. Ξέρω ότι είναι δύσκολα μια που θα είμαι μόνη μου και δεν ξέρω κανέναν εκεί. Μερικές φορές λέω δεν θα πάω αλλά πάλι θέλω να σκέφτομαι θετικά. Αν τύχει και μάθεται για κάποια κοπέλα ότι ψάχνει και εκείνη σπίτι Φεβρουάριο 2014 στη Στοκχόλμη το e-mail είναι katerina_xab@hotmail.com. Ευχαριστώ ξανά και μάλλον θα ξαναγράψω. Φιλιά από Ελλάδα

                      Comment


                        Σπιτια και δωματια στην Στοκχολμη

                        Kαλημερα Katrinxab,

                        Η λογικη των σπιτιων-δωματιων εδω στην Στοκχολμη ειναι λιγο διαφορετικη απο την υπολοιπη Σουηδια και πολυ διαφορετικη απο οτι στην Ελλαδα... σε αλλες πολεις της Σουηδιας βρισκεις αρκετα ευκολοτερα ενα δωματιο ή ακομα και ενα σπιτι ολοκληρο...
                        Ειναι πιο δυσκολο να αναζητησεις ενα σπιτι π.χ. τριαρι (3:an) με 2 υπνοδωματια αφου εχεις βρει ηδη την συγκατοικο με την οποια εσυ αισθανεσαι ασφαλης... τα τριαρια βεβαια κοστιζουν απο οσο ειδες... και συνηθως θα προτιμησουν πρωτα ζευγαρι παρα 2 κοπελες. Πολλοι δεν θελουν να χεις ζωα (παρολο που ειναι ζωοφιλοι), αλλοι δεν θελουν παιδια, αλλοι δεν θελουν καπνιστες...

                        Στην Στοκχολμη τα σπιτια, κυριως του κεντρου, τα εχουν "πρωτο" χερι ανθρωποι που μενουν αρκετα χρονια στην πολη και νοικιαζουν π.χ. ενα δωματιο για να εχουν εξτρα εσοδα...αρκετοι προτιμανε κοπελες. Ακομα και εαν φυγουν για ενα μηνα το καλοκαιρι διακοπες θα το νοικιασουν το σπιτι τους για να μην πληρωνουν απο την τσεπη τους το ενοικιο μπορει και να βγαλουν και κατι παραπανω.
                        Τι εννοω : εαν το σπιτι εχει ενοικιο π.χ. 5.000 κορωνες "πρωτο χερι" υπολογιζουν οι ενοικιαστες "πρωτου χεριου" και τα μηνιαια εξοδα απο τους λογαριασμους του σπιτιου, βαζουν επιπλεον και κανα 2.000-3.000 κορωνες να βαλουν αυτοι στην τσεπη τους και στην συνεχεια στο δινουν εσενα "δευτερο χερι" σε μια τιμη 8.000-9.000 κορωνες ή ακομα και παραπανω.
                        Αυτοι που νοικιαζουν συχνα δωματια στα σπιτια τους ή ακομα και το σπιτι τους ολοκληρο, εχουν υπολογισει να βγαζουν και "κατι παραπανω"... αυτοι που κανουν αυτη την δουλεια ερασιτεχνικα θελουν συνηθως να βγαλουν τα εξοδα τους..

                        μια γνωστη απο Ελλαδα προσπαθησε να κανει αυτο που θες και εσυ: ειχε βρει μια κοπελα με την οποια συννενοουνταν και ειπανε να συγκατοικησουνε...
                        Το θεμα ειναι οτι εδω δυσκολα θα βρεις στην αρχη τουλαχιστον αυτο που ζητας οταν δεν γνωριζεις αρκετο κοσμο αλλα και την γλωσσα, αν τους στελνεις μειλ στα αγγλικα μπορει να προτιμησουνε καποιον που μιλα-γραφει σουηδικα ..
                        Τελικα οι κοπελες δεν καταφεραν να κανουνε αυτο που θελανε, αλλα πηγανε η καθε μια σε διαφορετικο σπιτι αφου ειναι πιο ευκολο να νοικιασεις δωματιο, αν δεις αυτες τις μερες στο blocket.se εχει πολλες αγγελιες για δωματια.
                        Η μια μαλιστα πηγε και μενει "εντελως" κεντρο σε μια ηλικιωμενη σουηδεζα που την βρηκε απλα με τις γνωριμιες της αφου εμενε Στοκχολμη ηδη 3 μηνες...

                        Δεν στα λεω τα παραπανω για να σε απογοητευσω αλλα για να δεις τι ακριβως μπορεις να κανεις με την δεδομενη κατασταση που επικρατει. Καλυτερο μου ακουγεται να "κυνηγας" εσυ το δωματιο παρα να περιμενεις να σου στειλει καποιος μειλ απο εδω μεσα.... αν προχωρησουν τα μηνυματα εδω μεσα θα "χαθει" το μειλ σου...
                        Καλο επισης θα ηταν νομιζω να εισαι ενεργη 3-4 μηνες πριν ανεβεις, να εχεις καταφερει να μεινεις σε καποιο δωματιο σε σπιτι, με λιγοτερα χρηματα απο οτι αν εμενες σε καποιο ξενοδοχειο, εστω και ενα μηνα για αρχη μεχρι να βρεις που θα μεινεις οταν θα ξεκινησει η δουλεια σου... φανταζομαι οτι μισος με ενας μηνας αρκει να "γυρισεις και να δεις" τις περιοχες και να κυνηγησεις κατι καλυτερο...
                        Και επειδη η πολη ειναι αρκετα απλωμενη θα πρεπει να φανταστεις λιγο οτι πας να μεινεις σε μια "Αθήνα", οι αποστασεις ειναι μεγαλες, αλλοι κανουν και μια -μιαμιση ωρα να φτασουν στην δουλεια. Αν βρεις ενα χωρο να μεινεις φροντισε να εχει κοντα σταση μετρο ή λεωφορειου (προσωπικα θα προτιμουσα μετρο..) γιατι εδω οι συγκοινωνιες εχουν σε πολυ μεγαλο ποσοστο ακριβεια!

                        Και οσον αφορα στο να εισαι "κοντα σε Ελληνες" καποιες φορες μπορει και να μην σε βοηθησει αυτο, ισως να εχει και αντιθετα αποτελεσματα ... πιστεψε με...

                        Φιλικα Ελενη

                        Comment


                          Παιδια, βρισκομαι ηδη Στοκχολμη και ψαχνω σπιτακι.
                          Ηθελα λοιπον να ρωτησω κατι γιατι μου φανηκε περιεργο, και κατα ποσο κινει και σας υποψιες. Βεβαια δεν εχω υπογραψει ποτε συμβολαιο και γενικα ειμαι ενημερη για τους απατεωνες που κυκλοφορουν (να μην δινουμε χρηματα πριν να δουμε σπιτι, παρουμε κλειδια κτλ) Επειδη ομως σιγουρα καποιοι εχετε ακουσει ή δει κατι παραπαπανω, ζητω τη συμβουλη σας.

                          Ειναι ενα διαμερισμα, κεντρο σχετικα, καινουριο απο οσο φαινεται στις φωτογραφιες, και με βαση αυτα που εχω δει τοσο καιρο που ψαχνω (οσο ημουν Ελλαδα), για τα δεδομενα του ειναι...φτηνο! Δηλαδη, ειναι κ μεγαλο και ομορφο. Προσωπικα, εγω θα το νοικιαζα πολυ παραπανω, για να ειμαι ειλικρινης!!!

                          Ο ιδιοκτητης λοιπον μου εχει αναφερει την ακριβη οδο(δεν ξερω αν υπαρχει τετοιο διαμερισμα εκει βεβαια), λεει οτι δουλευει εκτος Στοκχολμης και οτι το δινει για απεριοριστο χρονικο διαστημα. Ειναι διατεθειμενος να δωσει κλειδια και αδεια να μπω να δω το σπιτι μονο μεσω της MONEYBOOKERS.COM ESCROW.

                          Ενα συστημα που ΔΕΝ ξερω πως λειτουργει, μου το περιεγραψε ομως λιγο. Κοινως, τα κλειδια και η αδεια να μπω θα μου ερθουν με delivery αφου δωσω στοιχεια μου(ονομα, τηλ, οδο). Και φυσικα θα κανω ενα deposit σαυτην την Moneybookers Escrow , οχι δηλαδη σε καποιο δικο του λογαριασμο, ωστε να υπαρχει ασφαλεια και εμπιστοσυνη....Οταν λοιπον εσυ καταθεσεις λεφτα, παρεις (υποτιθεμενα)κλειδια κτλ, πας σπιτι και το βλεπεις. Αν δε σαρεσει, η Moneybookers σου επιστρεφει τα λεφτα και εσυ τα κλειδια. Αν σαρεσει ομως μεταφερει τα λεφτα στον ιδιοκτητη και εσυ κρατας τα κλειδια........
                          Καπως ετσι, αν καταλαβα καλα. Αν καπου κανω λαθος, ας με διορθωσει οποιος γνωριζει κατι.

                          Και ερωτω εδω.......αν και δεν μαρεσει η ολη περιγραφη και κατι μου "βρωμαει"...και κατα πασα πιθανοτητα δε θα προχωρησω σε μια τετοια διαδικασια (μιας και δεν γνωριζω να την χειριστω ακομα), τι ξερετε για την Moneybookers Escrow και εχει τυχει ποτε καποιος να κανει κατι μεσω αυτης;;;

                          Ευχαριστωωω!

                          Comment


                            δεν εχω ιδεα τι ειναι αλλα το εβαλα στο google και βγηκε αυτο

                            γενικα οταν το ενστικτο μας μας λεει οτι κατι "βρωμαει" ΔΕΝ ΤΟ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ....

                            προσπαθησε να "κυνηγας" σπιτια ή δωματια που βρισκονται μεσα στο σαιτ τις τελευταιες 1-2 μερες ή τουλαχιστον την τελευταια εβδομαδα γιατι κλεινονται πολυ μα πολυ γρηγορα... ακομα και σε μερικες ωρες απο την ωρα που βγαινουν στο σαιτ..

                            Comment


                              Ναι Ελενη μου, σε ευχαριστω. Το εχω δει το λινκ αυτο, μου το ειχε στειλει κιολας ο ιδιος. Απλα δεν ξερω κατα ποσο πρεπει να το εμπιστευτω.
                              Οσο για τα σπιτια, πανικος!!!

                              Comment


                                Λοιπον, η απορια μου λυθηκε και το ενστικτο τελικα δεν κανει λαθος!
                                Μολις μου ηρθε προειδοποιητικο μηνυμα απο το customer service του bostaddirekt (απο κει ηταν η αγγελια) και μου λενε να μην επικοινωνησω με τον συγκεκριμενο ιδιοκτητη μεχρι νεωτερας και γενικα με οδηγιες πριν να υπογραψεις συμβολαιο!
                                Μηνυμα εληφθη λοιπον, οβερ!

                                Comment

                                Working...
                                X